erzetin aoord tegen oorgaand lerkeer Vijfde Singelloop trekt record-aantal deelnemers Leidse vereniging voor amateur beeldende kunstenaars MINISTER GARDENIERS BIJ LEIDSE DODENHERDENKING Drie insluipingen ENOEG ALTERNATIEVE UTES VOOR HANDEN" Lintjesregen in Leidse burgerzaal Geen woonerven in Pancras-Oost 'Endegeest' krijgt coördinator D j: idenaar ;rgeslagen WOENSDAG 30 APRIL 1980 PAGINA 3 Houseband De Houseband treedt vrijdag 2 mei op in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De band heeft inmiddels vier elpees vervaardigd. Het optreden be gint om negen uur. De toegangsprijs bedraagt zes gul den; leden hebben twee gulden korting. Viva Europa Het cabaret Marijke en Sieto Hoving brengt vrijdag 2 mei het programma ..Viva Europain de Leidse Schouwburg. De eenheid van Europa en alles wat daarmee samenhangt zal door het cabareteske echtpaar ironisch worden beke ken. De muzikale omlijsting is in handen van pianist Wie- be Cnossen. De voorstelling begint om kwart over acht Tramlijn Begeerte Het Zuidelijk Toneel Globe speelt zaterdag 3 mei het stuk „Tramlijn 'Begeerte'" van Tenessee Williams in de Leidse Schouwburg. In dit familiedrama wordt strijd geleverd tussen een man en een vrouw, die de personificaties zijn van het aristocratische Amerika van het oude Zuiden en het nieuwe Amerika van de immigranten. Het stuk speelt zich af in de Franse wijk van New Orleans, waar de verschillende rassen gemakkelijker met elkaar omgaan dan elders in de Verenigde Staten. De voorstelling begint om kwart over acht De spelers van Globe. Wandeltocht Wandelsportvereniging „Zuid-West" houdt zaterdag 3 en zondag 4 mei wederom een aantal wandeltochten. De af standen die kunnen worden gelopen zijn vijf, tien, vijftien, twintigen veertig kilometer. Gestart wordt voorde veertig kilometer tussen negen en tien uur zowel op zaterdag als zondag bij zwembad „De Vliet" aan de Voorschoterweg en voor de overige afstanden tussen negen en twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig per persoon. Ver dere inlichtingen over deze wandeltochten zijn te krijgen bij mevrouw E. Huijssteden de Wit, Levendaal 29a, teld 132596, mevrouw Pol-Kraan, Kasteelhof 2, Leiderdorp, teI894092 en mevrouw C. de Boer Prof. Asserlaan 30, Voor- schtoen, tel 01717 - 7291 Bevrijdingsmanifestatie Twee Leidse jongeren nemen deel aan twee landelijke manifestaties die ter gelegenheid van 35-jarige herden king van de bevrijding worden georganiseerd. De 13-ja- rige Jeroen Duvekot gaat maandag 5 mei naar een ma nifestatie in de Haagse Hourtrusthallen. Hieraan ne men in totaal 500 jongeren uit heel Nederland deel. De 16-jarige Eric Berg vertegenwoordigt Leiden op een landelijke manifestatie op 6 juni in bet Philips Ont spanningscentrum in Eindhoven. Bevrijdingsconcert Een bevrijdingsconcert maakt deel uit van de 5 mei-vie ring. Het concert door de Big Band van Frits Landesber- gen begint om kwart voor negen in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijf tig. De kaartverkoop begint vrijdag 25 april bij het VVV aan het Stationsplein en muziekhandel van Heeringen aan de Haarlemmerstraat. Zaterdag en zondag zijn de kaarten tussen half vier en zes uur in het kantoor van 'Jazz on Sunday' in het bowling-restaurant aan de Boshuizerlaan te verkrijgen. Speelfilm Gaiapolis In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vindt maandag 5 mei de première plaats van de speel film van het filmcollectief van Gaiapolis uit Oegst- gecst. De film heet 'Gewapend verzet' en gaat over de bevrijding van Zuid-Amerika met in de hoofdrol Che Guevara. Er zijn twee voorstellingen: om acht uur en om kwart over tien. Toegangsprijs: 2,50 gulden (leden gratis). Donderdag 8 mei worden in het Kijkhuis nog twee Nederlandse films vertoond. Een film van Jabo Bijl 'Scrim' over vrouwenemancipatie en een korte film met Cor van Rijn in de hoofdrol. Ook dit keer zijn er twee voorstellingen. Op vrijdag 9 en zaterdag 10 mei wordt de nieuwe film van de Italiaanse regisseur Francesco Rosi vertoond. Aanvang: acht en elf uur. Weer-amateurs .De Weer-amateurs' hebben dinsdag 6 mei een lezing ge pland over allerlei weerkundige onderwerpen. 'De Weera mateurs' is een werkgroep van de Nederlandse vereniging voor Weer en Sterrenkunde. De leden houden zich actief bezig met het beoefenen van weerkunde als hobby. De le zing begint om acht uur en wordt gehouden aan de Ster renwachtlaan 7 De leer van Boeddha In het Gesprekscentrom aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 wordt dinsdag 6 mei de tweede lezing gehou den in de serie 'De leer van Boeddha. De monnik Dhar- mawiranata houdt een inleiding over boeddhisme als filofosie. Aanvang: acht uur. LEIDEN In de Marekerk wordt zondag 4 mei om half acht de dodenherdenking ge houden, gevolgd door een Stille Tocht naar het verzetsmonument tegenover molen De Valk. Minister M. Gardeniers-Berendsen spreekt in de kerk een herdenkingsrede uit nadat loco-burgemeester Waal een openings woord heeft gesproken. De herdenkingsbijeenkomst in de kerk wordt ingeleid door orgelspel van Jan van der Meer. Het Alma Materkoor en sopraan Esther Hillin- ga zingen gedeelten uit de missa 'L'homme Dé- sarmé' van Jan Mul. Het Slotkoor van de Jo hannes Passion besluit de herdenking. De Stille Tocht naar het verzetsmonument na bij molen „De Valk" begint bij de Marekerk; ter hoogte van de kosterwoning kan men zich opstellen. Op de Molenwerf zullen leden van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslach toffers zich bij de tocht aansluiten. LEIDEN Op drie verschil lende plaatsen is gisternacht ingebroken. De woonkamer van een pand aan de Heren gracht werd doorzocht. Er wordt 1100 gulden vermist. Aan de Prinsenstraat drongen dieven via de voordeur een woning binnen. Hier wordt 125 gulden aan bankbiljetten en 200 gulden aan vreemde valuta vermist. Een derde ge val van insluiping had aan de Kraayestraat plaats. De buit bedroeg hier rond ,de 600 gul den. LEIDEN De Federatie van amateur beeldende kunstenaars heeft plannen om in Leiden een vereniging van ama teur beeldende kunstenaars op te rich ten. De vereniging zal wekelijks stu diebijeenkomsten houden met begelei ding van bevoegde docenten. Tevens worden regelmatig werkbesprekingen en tentoonstellingen georganiseerd van het werk van de leden. Er Jaestaan over het gehele land vjjftig verenigingen van amateur beeldende kunstenaars. Van personen dus, die zich in hun vrije tijd bezighouden met schilde ren, tekenen, boetseren, het maken van wandkleden en dergelijke. De leden van de verenigingen kunnen deelnemen aan landelijke activiteiten, die de federatie or ganiseert. De federatie geeft een twee maandelijks blad uit, dat aan de leden wordt toegezonden. De oprichtingsvergadering \yordt dinsdag avond 13 mei in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare gehouden. De vergadering begint om acht uur. Er wordt besproken hoe de Leidse vereniging het best gereali seerd en georganiseerd zou kunnen wor den. Het contactadres in Leiden, waar amateurs of prille beginners zich kunnen aanmelden, indien zij niet in staat zijn de vergadering bij te wonen, is de 3 october- straat 11a (Reny van Dorp); 2313 ZL; tele foon 141716. ndwo is 5 Reg. 11 18.30 In 19.45 4t 20.00 Tv 20.15 2.05 Der pected), LEIDSE COURANT FNV huldigt jubilarissen De traditionele lintjesregen had gistermorgen in de burgerzaal van het stadhuis plaats. Loco burgemeester C. Waal reikte aan niet minder dan zeventien Leidenaars een koninklijke on derscheiding uit. Om elf uur verzamelden zich zestien Leidenaars in de burgerzaal om hun on derscheiding in ontvangst te nemen. Het waren: de heren W. Kuiters en J. Kukler die een ereme daille in zilver kregen, de heren G. van den Berg, L. Janson, Th. van der Klugt, C. Strumpel en L. van Tol, aan wie een eremedaille in goud ten deel viel. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau werden de heer H. Akse, mevrouw M. Buurman en de heren G. van Rijen en W. Ser- dijn benoemd. Ir. M. Schutte is sinds gisteren officier in de orde van Oranje Nassau. Tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw wer den prof. dr. A. Bachrach, prof. jhr. dr. J. de Graeff, ir. B. Hageman en prof. dr. L. de Klerk benoemd. Gistermiddag reikte de loco-burge meester nog een eremedaille in brons uit aan de heer H. van Daalen, die niet naar de bijeen komst in de Burgerzaal kon komen. Adviesraad voor de Binnenstad: LEIDEN Er dienen geen woonerven te worden aange legd in Pancras-Oost. Dit stelt de Adviesraad voor de Binnenstad in een reactie op het ontwerp-bestemmings plan voor deze wijk naast een aantal andere kantteke ningen. De adviesraad is van mening, dat de voorgenomen afsluiting van de Zijlpoortbrug een te zware druk legt op de ir. Driessenstraat. Op het ir. Driessenplein wenst de advies raad een parkeergarage voor minimaal 200 en maximaal 350 auto's. Voorts is men niet te gen de verplaatsing van hin derlijke bedrijven uit dit stads deel, mits deze bedrijven maar in Leiden of tenminste in de regio worden teruggeplaatst. Men meent dat niet te kwistig moet worden gestrooid met de bestemming 'kantoren'. een feestelijke bijeen- in het Antonius Clubhuis Ie Leidse afdeling van de FNV gisteravond minder dan 34 trouwe le- gehuldigd. Hoofdbestuur- J. van Tol reikte de bij de jubilea behoren- adeaus en insignes uit. Drie leden werden gehuldigd in verband met hun 60-jarig lid maatschap. Vier leden vierden hun 50-jarig jubileum. Aan zes leden werd de gouden speld met robijn uitgereikt in ver band met hun 40-jarig lidmaat schap. De overige trouwe le den vierden hun 25-jarig lid maatschap, waardoor hen een gouden speld ten deel viel. Aan alle jubilarissen werd een portefeuille met inhoud uitge reikt en een bonbonnière. Voor de echtgenotes was er een bloemstuk. De huldigingen werden muzikaal omlijst met het optreden van de Leidse Ha^moniekapel. Anna van Saksenstraat. Welis waar is de regeling in feite ge troffen om ambulance, politie en brandweer gemakkelijk doorgang te verlenen, maar de bewoners vrezen dat ook steeds meer personenauto's de nieuwe route tussen de singels en de Willem de Zwijgerlaan zullen kiezen. De bewoners vinden dat de gemeente nog maar eens met hen moet komen overleggen. Zij vinden dat de Julianastraat hoognodig heringericht moet worden. Daarna zou de straat niet meer voor doorgaand ver keer geschikt moeten zijn. De bewoners vragen zich overi gens toch af waarom juist voor deze tijdelijke route is geko zen. Volgens hen Zijn er ge noeg andere straten die zich beter lenen voor doorgaand verkeer. Als alternatieve route geven zijn aan: de Kooilaan; singel-Haarlemmertrekvaart; Langegracht-Mare-Haarlem- mertrekvaart; Haven-Lage Rijndijk-Sumatrastraat en de Koningstraat. Nauwelijks zichtbaar tussen de ongeduldige trimmers, lost Hilbert van der Duim het startschot voor de vijfde singelloop. LEIDEN De vijfde Singelloop bracht gisteren zo'n negenhonderd har- de- en minder harde lopers op de been. Aangezien het inschrijfgeld voor vol wassenen vier en voor de jeugdige atle ten tot en met twaalf jaar drie gulden bedroeg, kan de gehandicapte sporter, waaraan het geld ten goede komt, ver genoegd in zijn vuistje knijpen. Europees kampioen op de schaats. Hilbert van der Duim 'schoot' de vaak van onge duld trappelende deelnemers om half acht op weg. Theo Koomen was degene, die vervolgens vanuit de bezemwagen de voorste linie van een spraakwaterval voorzag. De gesprekken, die de overent housiaste commentator tijdens de race met de zwaar hijgende koplopers voerde, wa ren via de luidsprekers bij het start- en eindpunt aan de Witte Singel te volgen. Zo hadden niet alleen de lopers, maar ook het aanwezige publiek het nodige plezier. Koomen probeerde de race te verlevendi gen en deed dat op een manier alsof Hil bert van der Duim op weg was zijn wereldtitel voor de tweede maal te pro longeren. Met het opzwepende commen taar van Koomen werd het een gezellig familie-gebeuren, waarbij een ieder zo hard liep als het hem of haar goeddunkte. Na de zeven kilometer lange tocht langs de Leidse Singels, lag er als beloning voor de geleverde prestatie een herinnerings medaille klaar met daarop de beeltenis van koningin Juliana. LEIDEN De directie van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zal per 1 mei wor den uitgebreid met een coördi nator. Deze coördinator moet de komst van een directeur al gemene zaken van Endegeest voorbereiden. Deze nog te be noemen directeur zal in de na bije toekomst de zakelijke as pecten van het beleid in het psychiatrisch ziekenhuis voor zijn rekening nemen. De coördinator, die op free lance basis door de gemeente Leiden in dienst zal worden genomen zal de directeurs- functie gezamenlijk met de heer Mojet vervullen. Hij zal onder meer de nieuwbouwac- tiviteiten gaan coördineren en. de supervisie krijgen over de afbouw van de zwakzinnige ninrichting Voorgeest. Met de uitbreiding van de directie heeft de gemeente gehoor ge geven aan de verlangens van onder andere de heer L. J. Dekker, voorzitter van de ou dercommissie van Endegeest. De heer Dekker uitte enige tijd geleden felle kritiek op het zakelijk beleid van genees heerdirecteur Mojet en be pleitte de aanstelling van ene manager voor zakelijke taken. >010»" krant ontvangen? 18.00 en 19.00 122248 en per koerier wordt de alsnog bezorgd. w )EN De bewoners «v^seriefde Julianastraat en ving hebben ern- bezwaar gemaakt de plannen om de hnastraat voor een °J»de van twee jaar doorgaand verkeer ankelijk te houden. „u o 'e *s de Mar- traat namelijk voor 19 55 verkeer afgesloten oo? de verband met de rna Jou wbOUW daar. brief aan de gemeente de bewoners van de Ju- traat dat zij al ruim vier de rommel zitten en dat eindelijk weieens recht jn om in een normale straat te wonen. Zij erop dat er levensge- ijke toestanden zullen lan, met name op de on- rhtelijke kruisingen straat-Julianastraat en lastraat-Bernhardkade- |)EN Een 61-jarige be- t van de Boerhaave- is gistermiddag om- ks één uur door twee nen in zijn woning neer agen met een nog onbe- ^d voorwerp. De man liep 'door een hoofdwond op werd voor behandeling r-irehraeh t naar het Dia twee insluipers sloegen echter neer en gingen op Er wordt niets ver uit de woning. Later op o® ndag werd een inbraak bij 17 30 l J ei buurman van de 61-jarige ontdekt. Hier wa dieven. binnengekomen forceren van de voor- buren vermissen een enkele zeer waarde- sieraden. De Leidenaar een signalement van de mannen kunnen geven, stelt een nader on- in. kwam gistermiddag en vond zijn voordeur op Bij het betreden van zag hij twee man- -noedde nog niets wat hem boven hing, want hij ver twee mannen van de verwarmingsdiepst.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3