Koningin Beatrix vraagt steun en vertrouwen Carter benoemt Muskie op buitenlandse zaken Beatrix Droog LFRED HITCHCOCK OVERLEDEN MN s- fflfa £eicUe Commit bekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 30 april 1980. 70e Jaargang na 21644 DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND Documentaire „Biografie Prin ses Beatrix" om 20.27 uur op Ned. I en om 21.20 uur „Troonswisseling 1980". Om 22.10 uur „Feest in Amster dam". Op Ned. II om 20.32 uur „The Brain" en om 22.08 uur „It'll be allright". Om 22.33 uur „Muziekspecial: The Sha dows". Droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperatuur omstreeks dertien graden. Ma tige wind. Zon op 06.07, onder 21.04 uur Hoogwater Schev. 04.41 en 17.01 uur, laagwater 12.45 en 00.56 uur Jfred Hitchcock, die bij het bioscooppubliek grote bekendheid verwierf als [seur van thrillers en door zijn zeer persoonlijk optreden de titel van „Mas- f suspense verwierf, is gisteren op 80-jarige leeftijd in het Cedrars-Sinai cal centrum in Hollywood, waar hij al enige tijd verbleef overleden. De in :land geboren regisseur verwierf na 1940 zijn grootste faam met de verfil- - van Daphne du Maurier's „Rebecca" en thrillers als „Psycho" en „The (Zie verder pagina 6) Postbodes België worden wandelend postkantoor BRUSSEL - Met ingang van vrijdag wordt de taak van de Belgische postbodes belangrijk uitgebreid. Zij zullen een groot aantal dingen mogen doen, waarvoor de klant tot nu toe naar het postkantoor moest. Zo zullen ze stortingen tot een bedrag van 7000 gulden mogen incasse ren en uitbetalingen tot 3500 gulden kunnen doen. Verder zullen postbodes spoedbestel lingen in ontvangst gaan nemen en ook postzegels kunnen ver kopen. Tot dusverre be stonden deze mogelijk heden in België alleen op het platteland, maar nu wordt het service- pakket uitgebreid tot de stad. 17 eeuwen straf CAIRO Een hof van beroep in Alexandrië heeft een eerdere uitspraak bevestigd van een rechtbank die een bouwondernemer tot 1617 jaar gevangenisstraf had veroordeeld. De on dernemer had van 462 huurders sleutelgeld voor door hem gebouwde appartementen aan genomen. De rechtbank „beloonde" dit profiteren van de woningnood met 462 maal drie jaar gevangenis straf. alsmede 231 jaar omdat hij valsheid in ge schrifte had gepleegd. (Van onze speciale verslaggevers) AMSTERDAM Met een krachtig uitgesproken op wekking tot haar dochter Beatrix: „Begin er aan" heeft koningin Juliana vanmorgen in de Mozeszaal van het Ko ninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam haar ambt over gedragen. „Ik treed af, en zij treedt aan. Zij neemt mijn taak, het Koningschap, over, een taak, die ik noem: mooi en zwaar. Zij is daartoe be reid, zij is daartoe ook uit muntend voorbereid". „Wel voorbereid, maar ook onwe tend", zei de nieuwe koningin vanmiddag bij de inhuldiging in de Nieuwe Kerk tot de ver zamelde Staten Generaal. Zij vroeg danook om steun en vertrouwen, alvorens de eed op de Grondwet af te leggen. De aftredende koningin was geëmotio neerd na haar toespraak vanmorgen in het Paleis en drukte na het zetten van haar handtekening waarmee haar abdi catie een feit werd haar dochter in een lief gebaar langdurig de hand. Het was zes minuten over tien. Beatrix was vanaf dat moment koningin. Na de aftredende koningin zetten ook Beatrix, prins Bernhard en prins Claus, de voorzitters van de kamers van het parlement en de koninkrijksministers hun handtekening onder de acte van abdicatie, handteke ningen die vervolgens door Beatrix en Juliana nog even werden bestudeerd. De sfeer op de Dam was vanmorgen vrien delijk op drie rookbommen na tijdens de toespraken van beide koninginnen op het balkon van het Paleis en verwachtings vol. De solo-demonstrant die een bord mee voerde met de tekst „Beatrix for President" bracht hooguit een toets van ironie aan. Be roeps- en amateurfotografen schoten een prentje van de Haagse gravin van Limburg Stirum, die nog juist op tijd arriveerde om haar klapstoeltje in de eerste rij voor het dranghek te kunnen neerzetten. De bejaar de maar kwieke Oranje-fan werd gesecon deerd door een jonge vriend die het vaandel van de Haagse oranjevereniging Oranje Hofstad droeg. De gravin: „Ik heb natuur lijk een kaart voor de kerk, ik kan straks overal door heen, maar ik ben nu eenmaal graag onder de mensen, dus ik wacht maar zo lang hier". Functionarissen van de Amsterdamse ge meentereiniging spoten de laatste hoekjes van het plaveisel schoon en een verkoper van oranjestrikken had inmiddels voor f 25.- waar omgezet. Het fletse zonnetje scheen ook op de kruin van een bejaarde propagandist van zowel Oranje als de vrede. „Leve de Koningin. Weg met de bom", zo riep hij onophoudelijk in de richting van het fraai versierde toen nog lege balkon van-het paleis. Vanaf het belendende balkon van het ge kraakte Handelsbladgebouw inspecteerden de krakers met kennelijk genoegen de vijf tien bloembakken en de blauwwitte pergola tien t die het plein voor het paleis een feestelijk aanzien gaven. Saluutschoten De feestelijke dag was om 8 uur begonnen met 101 saluutschoten vanaf de H.M. De Ruyter in het Amsterdamse IJ. Op dat mo ment haden al veel Amsterdammers een plaatsje gezocht op het voor het publiek opengestelde gedeelte van de Dam. Vanaf half tien speelde er de Marinierskapel met tamboers en pijpers, die tezamen met een schitterende bloemenzee aan rhododendrons de sfeer rond het Paleis erg feestelijk maak ten. Erewachten wisselden elkaar bij het Paleis af in de loop van de dag. De samenge stroomde gasten en verder naar achter en de duizenden andere belangstellenden zagen vanaf half tien al degenen bij het Pa leis arriveren, die de abdicatieplechtigheid zouden bijwonen: de voorzitters van beide kamers van het parlement, de ministers, de vice-president van de Raad van State, een deputatie van de Antillen, de commissaris van de koningin in Noordholland en de bur gemeester van Amsterdam, en tenslotte de leden van de koninklijke familie. Tussen de abdicatie en het verschijnen van koningin Beatrix en prinses Juliana en hun echtgenoten en de kinderen van Beatrix, luidden de klokken van alle kerken van Amsterdam, met uitzondering van de Nieu we Kerk, waar de inhuldiging vanmiddag plaats vond. ,,U waardig" Om precies elf uur verschenen Beatrix en Juliana op het balkon, gevolgd door Bernhard en Claus. Beatrix prees in een korte toespraak haar moeder om haar dienstbaarheid, waardoor zij de liefde heeft verworven van ons allen. „Ik kan alleen maar hopen, dat mij de kracht geschonken wordt om het koningschap uit te oefenen op een manier, die in de lijn ligt van Uw wijs heid en Uw menselijkheid, op een manier, die U waardig is. U bent niet alleen mijn moeder, U bent ook mijn voorbeeld". Tot de samengestroomde mensen zei de nieuwe koningin: „Met ernst heb ik mij voorbereid op deze zware taak en ik besef dat er veel van mij gevraagd zal worden. Toch wil ik deze functie aanvaarden als een grote en mooie opdracht. Mijn uiterste best zal ik doen, om mij, met steun van mijn man, het vertrouwen waardig te tonen, dat velen mij vandaag schenken. Moge een dracht een basis zijn, waarop, ook in een moeilijke toekomst, onze samenleving in rij ke verscheidenheid kan bloeien. Wat mij aan krachten is geschonken zal ik aanwen den om die eendracht te bevorderen. Geen ander streven heb ik, dan mij in te zetten voor U en voor ons hele volk, en het land te dienen". Leve Nederland!" Prinses Juliana had eerst steun gevraagd voor haar dochter. „Ik ben blij mijn taak aan haar over te dragen, want hij komt in goede handen. Evenmin als ik zelf destijds, heeft zij om deze zware opgave gevraagd. Maar hoezeer zij er ook tegenop heeft ge zien, zij aanvaardt die innerlijk met volledi ge toewijding". Tijdens haar woorden zagen omstanders een tickertape bij het gebouw van Peek en Cloppenburg, en ontplofte er een rookbom. Omstanders protesteerden en de daders werden door de politie wegge voerd. Na de toejuichingen die de beide koningin nen vervolgens ten deel vielen, ontving ko ningin Beatrix de bijzondere missies die in middels in het Koninklijk Paleis waren gearriveerd. Tegen twee uur werd de span ning op de Dam opnieuw groter. Genodig den voor de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk wandelden via een schitteren de pergola, gesierd met bloembakken, van het Paleis naar de kerk, terwijl het jeugd koor van de Vrije School in Den Haag in de kerk zong. Om half drie opende de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. Th. Thurlings, de speciale zitting van de Verenigde Vergade ring van de Staten Generaal. Hij benoemde een commissie van in- en uitgeleide van de koningin, die zich naar de ingang begaf om koningin Beatrix naar naar zetel te begelei den. Om tien voor drie arriveerden prinses Juliana en prins Bernhard. Tien minuten later kondigde de ceremoniemeester aan: „De koningin". Alle aanwezigen zongen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus, terwijl Beatrix en Claus op hun zetels plaats namen. „Niet macht, persoonlijke wil of aanspraak op erfelijk gezag, maar slechts de wil de ge meenschap te dienen kunen inhoud geven aan het hedendaagse koningschap", zo ver klaarde de jonge vorstin. Zij riep op tot „in- spanning-in-saamhorigheid" en „zelfbeper- king-in-vrijheid" om het gevoel van onzer heid dat de elkaar opvolgende maatschappe lijke ontwikkelingen teweegbrengt het hoofd te kunnen bieden". Het komt volgens koningin Beatrix vooral aan onderlinge verdraagzaamheid in de Ne derlandse samenleving en vrije ontplooiing van een ieder en zorg voor zwakkeren, min derheden en eenzamen te waarborgen. „Het is onontkoombaar dat tegenstellingen ont staan en ook tot uiting komen. Maar voor de oplossing is het onontbeerlijk de tegenstan der niet te zien als vijand, maar als drager van een andere mening". Nederlandse toeristen ingesneeuwd INNSBRUCK Twee Nederlandse toeristen, de 27-ja- rige arts M.Van Wijk en de 22-jari- ge anthropoloog F. Hanrath, heb ben in het Kar- wendelgebergte in Oostenrijk twaalf dagen in de sneeuw vastgeze ten. Gisteren wer den zij gevonden en met een heli kopter naar het dal gebracht. Het tweetal was op 17 april met voor vijf dagen proviand na een bergtocht naar de Falkkenhütte ge klommen. Door storm en hevige sneeuwval konden zij niet meer te rug. Tot 27 april bleven ze in de hut, waar ze in de voorraadkamer wat conserven, twee tabletten chocola en e^n fles drank vonden. Zondag waagden ze in dichte mist een vijf uur duren de afdaling naar de Laditzalm. Daar verdwaalden ze. Dinsdag wer den zij eindelijk ontdekt door een hefschroefvlieg- tuig van de red dingsbrigade. Ze waren ongedeerd; hadden alleen erge honger. DEN HAAG Het ziet ernaar uit (als het weer tenminste meewerkt) dat de Randstad en in de kuststreken het komend weekeinde behoorlijk vol zullen zitten. Morgen is het 1 mei, en dan behoeven veel buitenlanders slechts één vakantiedag op te nemen om van een superlang weekeinde te kunen genieten. Praktisch alle hotels zijn vol; alleen in de kop van Noord-Holland en in de omgeving van Delft en Gouda is nog ruimte. In bungalows, zomerhuisjes en campings is over het algemeen nog voldoende plaats. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. Belgische postbode zal rstdaags stortingen van WO gulden mogen incasse- °orts zal hij postzegels moe rt gaan verkopen ter uitbrei- rvan het service-pakket de Belgische posterijen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON President Carter's benoe ming van senator Edmund Muskie als de nieuwe Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft hem uitbundige lof opge leverd. „Een briljante benoeming", en „'een meesterzet" waren enkele van de loftuitin gen, die de zeer verrassende benoeming in Washington heeft ontlokt. Muskie volgt de afgetreden minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance op. De 66-jarige senator uit het kleine noordooste lijke staatje Maine is een van de meest ervaren leden van de Senaat, waarin hij al 22 jaar onaf gebroken zitting heeft. Hij wordt beschouwd als eep duidelijke vertegenwoordiger van de pro gressieve vleugel in de Democratische Partij. Muskie kreeg internationale bekendheid, nadat hij in 1968 door Hubert Humphrey werd ge vraagd diens „running mate" te worden. Het duo Humphrey-Muskie werd verrassend ver slagen door de Republikein Richard Nixon. In 1972 leek Muskie de gedoodverfde presidents kandidaat voor de Democraten te worden, maar door een lastercampagne werd zijn kandi datuur al in vroeg stadium de grond in geboord en werd George Mc.Govern de Democratische kandidaat. In 1976 kwam Muskie opnieuw in het internationale beeld, toen Carter hem leek te zullen kiezen als zijn vice-president. Hoewel Muskie in de huidige campagne steeds gewei gerd heeft een keus te maken tussen Carter en Kennedy, werd hij door velen beschouwd als Kennedy's belangrijkste kandidaat voor een mogelijk vice-presiSentschap. AMSTERDAM Nederlandse bloemistenorganisaties hadden de Nieuwe Kerk vanmorgen gratis opgesierd met een keur van bloempartijen over wegend in de kleuren goud en geel. Duizenden bossen bloe men waren er aangebracht, waaronder azalea's, irissen, ro zen, tulpen, anjers, forsythia's, gerbera's, fresia's en leliën. Koningin Beatrix en prins Claus waren tijdens de inhul diging gezeten op twee Louis XV-stoelen met armleuningen. Deze vergulde zetels met een zijden bekleding, waarin de Nederlandse Leeuw is ingewe ven, waren voor de gelegen heid overgebracht vanuit het paleis Noordeinde in Den Haag. De kroon die werd gebruikt dateert uit de tijd van koning Willem II, een koning die de KROONMET NAMAAK- JUWELEN Bloemenpracht in goud en geel schatkist zoals bekend, streng bewaakte en massief goud een te duur materiaal vond. De kroon is dan ook van zilver; alleen de oppervlakte is van goud, terwijl de juwelen die het pronkstuk sieren, namaak zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1