YS moeten zich militair uit Europa terugtrekken Florida heeft het moeilijk met vluchtelingen Cuba Thatcher: Engeland blijft lid EG Carter zet „straffen" tegen Iran voort GEHEIM AMERIKAANS RAPPORT: Aanval Novosti niet mening Kremlin Niezem meisje van kwaal genezen Tl BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 APRIL 1980 PAGINA ?C (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Verenigde Staten moeten zich militair vol ledig uit Europa terugtrekken. Dat is volgens Jack Anderson, een van Amerika's meest in vloedrijke commentatoren, de belangrijkste aanbeveling in een geheim rapport van het Amerikaanse ministerie van Defensie (Pentagon). Het rapport, aldus Anderson, is opge steld door admiraal Harry Train, hoofd van het Atlantische Commando, en Ro bert Ellsworth, oud-staatssecretaris van defensie. Ze komen tot de conclusie dat de politieke wil in Europa ten aanzien van een duidelijk standpunt op defen siegebied geleidelijk aan minder sterk wordt. Ze spreken van een ongezonde militaire afhankelijkheid van West-Eu ropa, hetgeen de Europese wil alleen maar verder zal doen afnemen. Vol gens Anderson maakt het rapport mel ding van „groeiende Europese frustra ties over het economisch en politiek moeten betalen voor een veiligheidsga rantie van de Verenigde Staten". De Verenigde Staten zouden moeten stre ven naar een grotendeels onafhankelij ke Europese defensie. Europeanen zijn volgens net rapport in termen van bui tenlandse politiek en veiligheid op dit moment fundamenteel onverantwoor delijk en onvermogend. Volgens het rapport zou slechts een minimale Ame rikaanse militaire aanwezigehid in Eu ropa moeten achterblijven. Wel zou de garantie moeten worden gegeven, dat Amerika onmiddelijk te hulp zal snel len in geval van Russische agressie. De mogelijkheid dat de Russen van het te rugtrekken van de Amerikaanse troe pen zouden profiteren of dat Europa meer naar Moskou zou gaan overhellen wordt door de auteurs als onwaar schijnlijk beschouwd. Zowel Taine als Ellsworth gelden binnen het Pentagon als zeer gerespecteerde en invloedijke deskundigen. Bij het Pentagon wil men het bestaan van het rapport niet beves tigen. „Er worden hier bijna dagelijks links en rechts aanbevelingen van al lerlei aard gedaan", aldus een woord voerder. Pantserwagen als buit Trots poseren deze Afghaanse vrijheidsstrijders met een pantserwagen, die zij op het officiële Afghaanse leger hebben buit gemaakt. SOMBERE REACTIES NA MISLUKKING TOP LONDEN Premier Margareth Thatcher heeft gistera vond in het Lagerhuis gezegd, dat Groot-Brittannië niet van plan is zich los te maken van de EG. Volgens de Britse „IJ zeren Dame", die niet alleen door haar eigen conservatieve partijleden, maar ook door de socialistische oppositie van ex-premier Jim Callaghan geprezen werd voor haar hals starrige houding op de Europese top in Luxemburg, blijft het heel wel mogelijk, dat de begrotingskwestie opgelost zal worden. Premier Thatcher werd in het Lagerhuis zelfs bewierookt door de gewezen conservatieve afgevaardigde Enoch Powell, die vandaag de dag als Unio nist een kiesdistrict van Noord Ierland vertegenwoordigt. Po well is scherp anti-Europees- gezind. Hij liet trouwens niet na erop te wijzen, dat steeds meer Britten zijn afkeer voor Europa delen. Een andere parlementaire af gevaardigde van Ulster, de vechtlustige Noordierse domi nee Ian Paisley, deed ook een duit in het zakje door protest aan te tekenen tegen het feit, dat de Europese politieke lei ders zondags vergaderen. „Dit illustreert het feit, dat wij op geslokt worden in een conti nentaal systeem van handels wijzen, die indruisen tegen de Britse traditie", riep Paisley uit, onder hartelijk gelach. Alleen de liberalen vonden, dat premier Thatcher de be langen van Groot Brittannië geschaad had door in Luxem burg de koppige muilezel uit te hangen. Labourleider Jim Callaghan beloofde Thatcher de volledige steun van zijn partij. „Maak maar goed gebruik van onze troefkaart, de bevroren verho ging van de landbouwprijzen", zo raadde hij haar aan. „Als we onze toestemming inzake vijf procent blijven weigeren, zolang de kwestie van onze bijdragen aan de gemeen- schapskas onopgelost blijft, zullen we onze zin wel krij gen", aldus Callaghan, die zegt, dat hij in Luxemburg precies dezelfde houding als premier Thatcher aangenomen zou hebben. De IJzeren Dame was het met hem eens, dat het Britse verzet tegen de verhoging van de landbouwprijzen een belang rijke kaart is in het Europese pokerspel. Ze zei, dat geen en kel EG probleem afgehandeld zal kunnen worden, zolang er geen oplossing gevonden is voor de Britse begrotingskwes tie. Thatcher sprak echter niet pieer van mogelijke represail le-maatregelen, zoals achter houding van BTW, waarmee ze Brussel enkele weken gele den bedreigd had. Onze correspondent in Brus sel, Mare de Koninck, schrijft: De Europese Gemeenschap heeft zich deze week in Luxemburg weer van zijn slechtste kant laten zien. Ter wijl er zware schokken door de wereld gaan en een even wichtig Europa misschien een beslissende vredesrol kan spe len, gaven de grote leiders van het oude werelddeel hun hart stochten aan huishoudelijke ruzies die ze niet eens wisten te beslechten. Valerie Giscard d'Estaing, Helmut Schmidt, Margaret Thatcher en onder anderen Dries van Agt onderhandelden verbeten over schapenvlees, visgronden, landbouwprijzen en ieders bijdragen tot de EG- -begroting. Als bekroning van hun ge meenschappelijke buitenland se politiek bevestigden de staatlieden nog het eeris het eerdere besluit van de EG-mi- nisters van Buitenlandse Za ken om op 17 mei aanstaande een handelsboycot tegen Iran te starten. Dit eendrachtig Eu- ropess optreden werd door de Britse premier Thatcher als een belangrijk succes van het topberaad in Luxemburg be stempeld, zodat er dus niet al leen fiasco's als gevolg van een Britse anti-EG-houding te melden waren. Maar Nederlands premier Van Agt had al onthuld in wat voor stemming de regerings chefs de solidariteit met Was hington hadden afgesproken. Tijdens het diner en daarna bij het ge- bruikelijke „praatje bij de haard" hadden de meesten van hen het nut van de Iran- -boycot ernstig betwijfeld en bleken ze dan ook zo min mo gelijk financiële schade te wil len ondervinden van een slechts symbolische steunbe tuiging aan de Verenigde Sta ten. De Europese Raad in Luxem burg was echter op de eerste plaats bedoeld om het zoge noemde „Brits probleem" op te lossen en - in samenhang daarmee - de hoogte van de f>rijsstijging dit jaar voor de andbouwprodukten vast te stellen. De manier waarop deze besluitvorming faalde doet het ergste vermoeden voor de verdere toekomst van de Europese Gemeenschap. gaven zouden worden uit gebouwd. Niemand misgunt de boeren immers een goed en gegarandeerd inkomen, al blijft het subsidiëren van voedseloverschottèn een admi nistratieve uitwas die ook de boeren zelf niet lekkef zit. In feite heeft de Engelse pre- miet Margaret Thatcher voor de tweede keer (een herhaling van haar stuntwerk op het vo rige Europese topberaad in Dublin) geprobeerd een door braak van het Europese land- bouwmonopolie te forceren. Ze ging daarbij zo arrogant en rigoreus te werk dat de ove rige acht regeringsleiders (klassieke politici voor wie het compromis iets moois is) ver bouwereerd achter bleven. Ze waren immers onwaarschijn lijk ver - voor ruim drie mil jard gulden - aan de Britse eis tegemoet gekomen. Alleen al de Nederlandse belastingbeta ler zou met de handreiking over de Noordzee driehonderd miljoen gulden zijn kwijtge raakt. „Waarom? Waarom in hemelsnaam heeft ze dat niet aangenomen?", vroegen zelfs Britse waarnemers in Luxem burg zich af. Rigoreus Vooral duidelijk werd immers dat het Europa van de Negen onmachtig is zich tot iets meer dan een landbouwbureaucratie te ontwikkelen. Elke poging om de voortwoekering (het woord is van premier Van Agt) van de subsidies aan de boeren te temperen lijkt bij voorbaat kansloos. En dat zou helemaal geen ramp zijn in dien tegelijk ook andere secto ren van gemeenschappelijk belang (regionale ontwikke ling, energievoorziening, mi lieubescherming etc.) met groeiende gemeenschaps- uit- (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - De verantwoordelijke redacteur van het semi-amb- telijke Russische persbureau Novosti heeft gisteren in Mos kou verklaard dat de scherpe aanval op de Bondsrepubliek die de dag ervoor in West-Duitsland was gepubliceerd, wel iswaar in overeenstemming is met de openbare mening in de Sovjet-Unie, maar niet van de Russische regering. In de verklaring die ondertekend was met „Waarnemer" werd de Bondsrepubliek ervan beticht „militaristische ambities" te hebben en tevens werd ermee gedreigd dat West-Duitsland een mogelijk aanvalsdoel bij een ingrijpen van het Oosten zou kun nen zijn. Even onbegrijpelijk als deze onverwachte, uiterst scherpe verklaring, die Bonn veel hoofdbrekens bezorgde, is de draai die er nu aan wordt gegeven. Haddad licht gewond TEL AVIV De leider van de christelijke militie in Zuid- Libanon, majoor Haddad, is gisteren licht gewond geraakt, toen de jeep waarin hij zat op een mijn reed in Zuid-Liba- non. Dit hebben Israëlische eerste-hulpverleners aan de grens met Libanon bekendgemaakt. Volgens officieren van de christelijke militie gebeurde het onge luk in het Nigeriaanse deel van het Unifil-gebied. Haddad zou verdachte Palestijnse guerrillastrijders aan het achtervolgen zijn geweest, toen zijn jeep op de mijn reed. Botha scherp tegen scholieren, JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister-presi dent Pieter Botha heeft in het parlement gezegd dat hij po gingen om de regering omver te werpen zal bestrijden met „alle macht die de staat ter beschikking staat". Botha doel de hiermee op de organisatoren van de nu twee weken du rende boycot van scholen door leerlingen van gemengd ras. De politie in Johannesburg heeft dinsdag honderden scho lieren gearresteerd die deelnamen aan een demonstratie. Betoging in Kaboel NIEUW DELHI Scholieren en studenten, onder wie onge veer 200 meisjes, zijn gisteren in de Afghaanse hoofdstad de straat opgegaan in een gewatagde demonstratie tegen het Afghaanse regiem en de Russische bezettingsmacht, aldus berichten die Nieuw Delhi hebben bereikt „Dood aan de Sovjets", „Dood aan Babrak Karmal (de door de Sovjets geïnstalleerde Afghaanse president)" en „Russen naar huis", waren enkele van de leuzen die de betogers aanhieven. RAF-lid beschuldigd KARLSRUHE De hoogste aanklager in West-Duitsland, procureur-generaal Kurt Rebmann, heeft het RAF-lid Rolf Heissler officieel beschuldigd van het doodschieten van twee Nederlandse douanebeambten en een poging tot het doodschieten van nog twee douanebeambten in Kerkrade begin november 1978. Heissler zou met een nog onbekende vrouw op 1 november 1978 de Westduits-Nederlandse grens bij Kerkrade hebben overschre den en bij een controle door vier patrouillerende Nederlandse douanebeambten op hen hebben geschoten. Heissler zit op het ogenblik reeds een straf uit van acht jaar wegens terroristische acties. Dienst voor gevallenen In Jacksonville heeft een herdenkingsdienst plaats ge had voor drie Amerikaanse mariniers, die bij de misluk te bevrijdingsactie van de gegijzelden in de Amerikaan se ambassade in Teheran zijn omgekomen. Foto boven: een opname tijdens de dienst. Foto beneden: korporaal David Salardeau blaas te „Last Post". WASHINGTON, TEHERAN Amerika zal voortgaan Iran te „straffen" om daarmee de 50 Amerikaanse gijze laars te bevrijden. Dit heeft president Carter gisteren op een persconferentie meegedeeld. Carter zei niet bereid te zijn zijn verontschuldigingen aan te bie den voor de afgelopen week mislukte bevrijdingsactie en even min bereid te zijn tot een verzoenend gebaar tegenover Iran. „Wij kunnen niet handelen met inhumane mensen die het inter nationale recht schenden, aldus Carter. Het Amerikaanse ministerie van defensie, het Pentagon, heeft gisteren Iraanse beschuldigingen tegengesproken als zouden Amerikaanse vliegtuigen een Iraans toestel hebben beschoten. Een woordvoerder van het ministerie zei dat een Iraans toestel tamelijk dicht bij twee Amerikaanse jagers was gekomen, maar dat er geen sprake was van een schot. Eerder op de dag had het Iraanse leger gezegd dat twee Ameri kaanse F-14 het vuur hadden geopend op een Iraans verken ningsvliegtuig van de marine in de Golf van Oman. Volgens berichten uit Teheran zouden de stoffelijke overschot ten van de acht verongelukte Amerikanen wegens omstandighe den „van technische en bureaucratische aard" vandaag nog niet kunnen worden overgedragen. Het Zwitserse persbureau SDA wist te melden dat de overdracht vrijdag aan de Zwitserse auto riteiten plaats vindt. De Zwitsers behartigen de belangen van de Amerikanen in Iran. Genezen na avontuur in Iran Een van de gewon de commando's, die-, het Amerikaanse l militaire avontuur in I Iran heeft meege maakt, is in zoverre genezen, dat hij het ziekenhuis in San Antonio (Texas) mag verlaten. Het is de soldaat eerste klasse William B. Tootle. (Van onze correspon Jan Drummen Het twaalfjarige m Trisha uit Sutton field wat 204 dagen onophoudelijk om dr** seconden nieste, en ondanks energieke gingen van tal va se artsen en het nen van dozijnen gei middelen niet te he bleek, is uiteindelij een Zuid franse kli van haar kwaal gene Het weekblad Mercury had een inzir' ling georganiseerd om kind naar Fort de Pyrineeén te zer waar zij op 16 april oL' nomen werd. Na mie dan twee weken behar ling is zij daar dins? morgen wakker gewof. i en niesde een keer? daarna was de marte ten einde. De specialir zijn van mening dat, uitzonderlijk zuivere' sterk zuurstofhoud^. lucht van het Pyriner! gebied en een behander'. door de Franse speciP ten uiteindelijk tot hetr wenste resultaat ge hebben. s0 Portugese j Raad wijst J 'rechtse' wet LISSABON De Poi^t Militaire Raad heeft m^ j voor de tweede maal u e, weken een door de re^ Sa Carneiro ingediend^ ongrondwettig verklaarf js betrof een wet die de p;'^e liere ondernemingen ïn a gal weer een groter aamK,, de genationaliseerde ind^Wj ën van het land wil gevijp Het Portugese perst, 4. meldde dat de Militaire.jaJ die toezicht houdt op de ^ev having van de grondw^ de die beheerst wordt dooL kleine linkse meerdP^ maandagavond laat tot z|^ sluit was gekomen. Dt,n( van het centrum-rechtse^e net zou de weg hebben 1 p< maakt voor concurrents het particulier initiatief onder meer staatsondern^.' gen in het bankwezen verzekeringssector. 1 di Politiek gewe in Ankara ANKARA hoofdstad Ankara was gij het toneel van geweli' bostingen tussen het 1< linkse studenten en arl die protesteerden teger3! door de regering uitgev; verbod op 1 mei-betogii Er werden circa 800 f°I studenten aangehouden vuurgevecht met de Duizenden zwaar bew; militairen omsingelden niversiteitsterrein en den schoten met de linki denten die het gebouw W politieke faculteit bezet- den. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Ze kussen de grond, val len huilend in eikaars armen, zijn gewoon sprakeloos of weten er door een waas van zeeziekte nog een flauwe glimlach uit te persen. Van het koele regime in Cuba, dat ze als paria's heeft uitgestoten, vallen ze in de armen van nerveuze Amerikaanse immigra tie-ambtenaren. Maar hun geluk over het bereiken van Ame rikaans grondgebied schijnt geen grenzen te kennen. Al meer dan een week biedt de circa 150 km. brede zeestraat tussen Key West, het eilandje net ten zuiden van Florida, en Mariel, een marinebasis vlakbij de Cubaanse hoofdstad Havanna, de aanblik van een stippellijn. Die stippellijn bestaat uit een gigantische vloot van privé-bootjes, variërend van kleine vracht- en visserbootjes en luxueuze jachten tot meer op roeiboten en kano's lijkende vaartuigjes met buitenboordmotor. Al meer dan 3000 Cubanen hebben ze naar de Vere nigde Staten gebracht sinds Fidel Castro de bijna 11.000 Cubanen, die rond de Paasdagen asiel zochten in en om. de ambassade van Castro gaf het groene licht voor de massale „doe het zelf- evacuatie", nadat pogingen om het door zoveel desperate dissidenten ge schonden prestige te herstellen weinig succes vol bleken. Zelfs Latijns-Amerikaanse sym pathisanten als Costa Rica keerden zich tegen Castro. Terwijl in internationaal verband aan een regeling gewerkt werd om de bijna 11.000 vluchtelingen op ordelijke wijze elders onder te brengen, kwam Castro op het idee, dat het in feite toch maar om „gespuis" en in ieder geval om „a-sociale elementen" ging en de geteisterde economie van Cuba het best ge diend zou zijn met een snelle verdwijning van het „dissidentenleger". De ideeén wer den Castro overigens ook aangedragen door leden van de grote groep Cubaanse ballingen in Florida, die direct na de „bestorming" van de Peruaanse ambassade aanboden hun bloed- dan wel geestverwanten op te halen. Het gaf Castro bovendien de gelegenheid het probleem door te spelen naar de Verenigde Staten. Niet alleen gaven de meeste dissiden ten te kennen het liefst, dan wel uitsluitend te willen vertrekken naar de Verenigde Sta ten, maar ook hebben achtereenvolgende Amerikaanse regeringen, en niet in het minst de regering Carter, jarenlang heftig onder handeld over het laten vertrekken van Cuba nen, die reeds familieleden in de Verenigde Staten hebben. Sinds Castro in 1959 aan het bewind is geko men, hebben circa 800.000 Cubanen asiel ge zocht en gekregen in de Verenigde Staten. De meesten kwamen al direct na de machtswis seling, totdat Castro in 1961 abrubt een rem op de uittocht zette. In 1965-1966 slaagde pre sident Johnson erin nog eens een exodus te bewerkstelligen. Daarna hebben geen massa le uittochten meer plaats gehad. Castro's recente besluit bracht de Amerikaan se regering in grote verlegenheid. De ongeor dende evacuatie leverde zoveel problemen op, dat dezelfde regering die zo hard heeft onderhandeld over vrijlating van dissidente Cubanen nu allerlei waarschuwingen moest laten horen en zelfs met straffen moest drei gen voor degenen, die zonder toestemming Cubanen het land binnenbrachten. Dat lever de onmiddellijk verontwaardigde reacties op als „ik wil wel eens zien hoe ze iemand arres teren, die zijn ouders of zijn kinderen uit Cuba weghaalt". De gerechtvaardigd lijkende vrees van j - Amerikaanse regering is echter, dat de ifer tocht zich niet zal beperken tot de bi n 11.000, die asiel hebben gezocht in de ambd; sade van Peru. Zelfs volgens voorzicht pi schattingen zijn er wellicht niet minder c een kwart miljoen Cubanen, die, als Cas dat toestaat, naar de Verenigde Staten wil 1 uitwijken. Een dergelijk aantal betekent vqie de ook al weinig rooskleurige Amerikaaib economie een enorme last. Niet-Cubanen Miami klagen nu al in toenemende mate o^n de sterke Cubaanse invloed. Het inwonerjh van Miami wordt voor bijna de helft (ruB 500.000) gevormd door Cubaanse balling l Een baan is er nauwelijks te krijgen alsjei niet én Spaans én Engels spreekt. Tot nu tfe is de Cubaanse integratie in Florida ech opmerkelijk goed verlopen. De toeristenin< strie in Florida, een staat die zeker in de win terperiode veel wegheeft van een gigantism „beiaardenhuis" levert veel, zij het meer&n deel laag betaalde baantjes op. Miami her< zich bovendien ontwikkeld tot het winku centrum van de welgestelden in talrijke l^c tijns-Amerikaanse landen. Maar veel rek i er mede door de stagnerende econ«~:- ;u meer in deze markt. ei

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12