3eatrix zal het zelf noeten maken „Moeder, ubent mijn voorbeeld" 'Van Agt: Juliana regeerde bewogen en behoedzaam Koningin Beatrix: inspanning in saamhorigheid Juliana tot Beatrix: „Begin er aan" AMSTERDAM Minister-presi dent Van Agt heeft vanmorgen ter iai gelegenheid van de abdicatie van 9mp koningin Juliana en de inhuldiging Jo van koningin Beatrix de volgende 9 toespraak gehouden: 9 Zojuist, op haar laatste verjaardag 10 als regerend vorstin, heeft koningin 8 Juliana afstand gedaan van de 9 troon. Haar constitutionele taken en verantwoordelijkheden zijn i7 daarbij overgegaan op haar oudste J-j dochter Beatrix thans onze '8 nieuwe koningin die straks '5 wordt ingehuldigd. [jj Bijna 32 jaar is koningin Juliana i5 nu weer prinses Juliana onze |2 koningin geweest. 7 Tot de troon geroepen, kort nadat 2 brand en verwoesting over Europa 5 en de wereld getrokken waren. i symboliseert zij de wederopbouw s van ons land, die in de jaren daar- 6 na werd gevolgd door een voort- 8 gaande toeneming van de wel vaart. Koningin Juliana was overi gens een van de eersten die waar schuwde voor de nadelen die deze uitbundige groei van de welvaart in het westen zou kunnen opleveren. In het bijzonder wees zij op het ge vaar dat de armere landen steeds verder achterop zouden raken. Nadat na de oorlog eerst nieuwe spanningen de wereldpolitiek be heersten spanningen waarover koningin Juliana zich grote zorgen maakte is ze ook in een tijdperk van ontspanning onze koningin ge weest. Ernstige spanningen waren er trou wens in de eerste regeringsjaren van de vorstin ook binnen het ko ninkrijk. Nederlands-lndië werd in die periode onafhankelijk. Veel la ter en onder heel andere omstan digheden werd ook Suriname een souvereine staat. Voor .Nederland was koningin Juliana in al die jaren, evenals haar moeder koningin Wilhelmina, maar op heel eigen wijze, wat ze destijds in haar inhuldigingsrede weergaf, het wezen van het Nederlandse ko ningschap te zijn: een rots temid den van woelige baren. Omringd door een volk, waarmee de ver bondenheid steeds inniger werd en dat van haar hield. Een volk dat al tijd schouder aan schouder met haar gegaan is; vooral in tijden van tegenspoed en verdriet. Temidden van dat volk van Neder land heeft zij geregeerd, met een fijn gevoel voor wat er in de maat schappij leefde. Bewogen, maar te gelijk op een behoedzame wijze. Daarmee het koningschap in onze moderne democratie nieuwe per spectieven gevend, zoals velen, van verscheiden maatschappelijke en politieke overtuiging, in de voorbije maanden terecht hebben gezegd. Het is aan het begin van een nieuw tijdvak in onze geschiedenis, dat koningin Beatrix, die straks voor de Staten-Generaal de eed zal af leggen, tot de troon geroepen wordt. De roep om een herziening van de internationale economische orde kan niet langer onbeantwoord blij ven; de onrust tussen de volkeren neemt toe, de wereldvrede komt onder spanning. In eigen land staan volk en regering voor de zware opgave, in een tijd van eco nomische teruggang, welzijn en welvaart op een zo rechtvaardig mogelijke wijze te bewerkstelligen. In Nederland is het juist onder zul ke omstandigheden, dat de waarde van het koningschap, en vooral het verbond met het Huis van Oranje, voluit blijkt. Immers, alleen door er samen de schouders onder te zet ten kunnen wij het hoofd bieden aan de grote problemen van onze tijd. Het koningschap van de Oran jes kan dan een symbool bij uitstek zijn van eenheid in een volk, dat naar godsdienst en maatschappe lijke overtuiging altijd veel ver scheidenheid heeft gekend. Zo werden koningin Wilhelmina en ko ningin Juliana telkens weer door bijna héél het volk gedragen. Ook koningin Beatrix zal dat ervaren. Het stemt tot vertrouwen dat ook onze nieuwe koningin goed op haar taak is voorbereid. Ook door persoonlijke ontmoetingen heeft zij zich verdiept in maatschappelijke kwesties van allerlei aard. Dat we in koningin Beatrix weer een vor stin hebben gekregen, die niet al leen in staatszaken geïnteresseerd is, maar ook belang stelt in men sen en met hen begaan is, is al duidelijk gebleken uit haar optre den als kroonprinses. In het bijzon der de jongeren hebben daarbij voortdurend haar aandacht gehad. Met de eigen gaven van haar per soonlijkheid zal koningin Beatrix het constitutionele koningschap, het democratisch koningschap zoals tegenwoordig ook wel ge zegd wordt, gestalte geven. Zij zal dit doen in een samenleving die zich nog naar meer openheid en democratisering ontwikkelt. Mor gen wordt de Wet op de Open baarheid van Bestuur van kracht: dat is van die ontwikkeling een ty perend voorbeeld. Zelf heeft de nieuwe koningin nog onlangs in het openbaar ervan blijk gegeven dat zij zich bewust is van beperkingen en begrenzingen die in een democratie als de onze aan haar optreden zijn gesteld. En dat zij deze begrenzingen ook aan vaardt. Als uw minister-president spreek ik vandaag met vreugde en overtui ging vertrouwen uit in koningin Beatrix. Met ontroering en dankbaarheid neem ik afscheid van koningin Juliana. Ik hoop dat prinses Juliana zich nog menigmaal dienstbaar zal kun nen maken aan ons land. Moge zij die vanmorgen afstand heeft gedaan van de kroon en evenzeer haar dochter die thans de kroon draagt, Gods nabijheid erva ren". LEIDSE COURANT Bij alle ernst van het ogenblik was er toch nog een relati verend moment bij de voorbereiding van de afscheidstoe spraak, die koningin Juliana gisteravond via de televisie hield. Zij schoot in de lach, maar tijdens het uitspreken van haar rede (rechts boven) had zij het gezicht weer pas send in de plooi. ïn .Vandaag is het de dag voor lie van mijn abdicatie, de ^^jaatste volledige dag waarop ^■k aan de top sta van dit Ko- inkrijk. En vandaag wil ik ank zeggen aan allen, die Qfe - vanaf de dag waarop ik nijn voornemen tot aftreden needeelde mij hun hart- QjH erwarmende gevoelens lie- en blijken: bekenden en on- lekenden, al of niet schrifte- ijk. Ik was erg onder de in- Iruk van al die blijken en al lie verschillende woorden an sympathie, waardering »n begrip én de wensen voor Ie toekomst. Dit alles heeft ongelooflijk goed ge- laan. Ik weet niet, hoe mijn lankgevoelens onder woor- |en te brengen. Maar het loet nu eenmaal goed, sim- ilweg als mens, dank en irdering te krijgen, hoewel ik daarbij merkte, lat velen mij hogelijk over- ihatten in hun spontane lactie. dereen vult zijn taak in met lijn eigen persoon, met al lijn gaven en tékortkomin- k heb op de dag van mijn inhuldiging in 1948 iets ge- wat men vaak heeft iiïen herhalen: .Sedert eer gisteren ben ik geroepen tot een taak. die zo zwaar is, dat niemand die zich daarin ook fnaar een ogenblik heeft in- jedacht, haar zou begeren, naar ook zo mooi, dat ik al- een maar zeggen kan: Wie 'V )en ik, dat ik dit doen mag", g pit is mij gebleken waar te I zijn. Het mooie van die taak I is. het algemeen welzijn te I mogen dienen; een rustpunt ^•te zijn temidden van de wer veling van alle stromingen; te imogen helpen streven naar [0Jdie samenleving, waarin men respect heeft voor wat een ander beweegt, naar een St goed samengaan in alle ver- scheidenheid. Verder: te doen wat je kunt doen voor wie achter zijn gebleven; tvoor hen, die speciale aan dacht en hulp nodig hebben. Ook voor 't nog zo verre Ideaai van vrede, harmonie ien welzijn in heel de wereld die ene wereld en zó zeer verdeeld. Daarnaast is degene die het /an koningschap uitoefent, zoals U weet, het blijvende ele- ient in de regering, terwijl Je kabinetten wisselen. De nanier waarop hij of zij die opdracht vervult is onbekend e a oehalve aan de bewindslie- t k, den evenals eigen ideeën Dit en opvattingen. Dit noemt ovi men tot nu toe „het Geheim oe(ivan Soestdijk". Openlijk kan p g ik mij alleen ^uitspreken voor idii vrijwel algemeen aanvaarde 3ie( beginselen. Maar met deze beperking, van jongsaf aan- geleerd, leer je te leven. Wel un je accenten leggen op at bjl wat goede en nieuwe ontwik kelingen lijken, zoals ik ei genlijk al zei. Zowel mijn Moeder, als ik, als Beatrix, hebben óók van jongsaf geweten, dat we onze voortdurende aandacht zouden moeten geven aan en een algemene kennis trachten te hebben van alles, wat van belang is voor het Koninkrijk en voor de wereld of het nog kan worden wanneer belangrijke veran deringen en vernieuwingen zich aandienen, 't Betekent voortdurend alles willen be luisteren, waarin de hartslag van het leven te horen is; het willen weten waar moeilijkhe den zijn of dreigen, en zonder ergens speciaal des kundig in te zijn 't kennen van de kernpunten van de problemen, 't Waakzaam zijn voor de toekomst bovenal. Mijn man en ik hebben Beatrix wél aangemoedigd, de voldoening te hebben van een afgeronde studie. Hier mee behaalde ze de graad van doctoranda in de rech ten, wat een goede voorbe reiding was voor later. Maar daarenboven heeft zij veel, heel veel, gezien en geleerd. Dit alles zal haar bijzonder goed te stade komen, naast haar groot sociaal gevoel, haar sterk plichtsbesef en haar uitnemend verstand. Ik ben dankbaar, zoveel gro te dingen van nabij mee-be- leefd te hebben, mee-gecon- fronteerd te zijn geweest met zoveel uiterst belangrijke vraagstukken en gebeurte nissen. Dit bracht ook onge teld veel ontmoetingen voor mij mee met de meest uit eenlopende mensen, waar door ik even zo talloos veel dingen mocht ervaren. Beatrix zal dit alles evenzeer ondervinden. Ons werk is een wonderbaarlijke, prach tige levensvervulling. Ik heb in 1948 gesproken over een zware taak, die nie mand zou begeren die zich deze had ingedacht. Wat was het al niet vreselijk moeilijk een figuur als mijn Moeder te moeten opvolgen! Maar door wat ik nu over mijn werk en belevenissen heb gezegd, is het begrijpe lijk, dat grote dingen ook zwaar wegen, en dat die dus gepaard kunnen gaan met vele en grote zorgen. Bovendien steekt er veel waarheid in het spreekwoord „Hoge bomen vangen veel wind". Een wind, die de tak ken van andere bomen nau welijks doet bewegen, lijkt heviger bij wat boven het landschap uitsteekt. Die sterkere beweging trekt aan dacht en wordt besproken, alsof 't bij de buurman ge beurde. Dit maakt dat, wat er in of rondom onze familie voorvalt dan ook vele malen vergroot in de samenleving overkomt. Dit feit beheerst dus evenzo vele malen ons doen en laten. Het legt ons voortdurend zelfbeperking op en kan allerlei offers ver gen. Daartegenover staat, dat de Koningin en haar familie al tijd advies kunnen vragen aan, en overleggen met, de Ministers wat dan ook ge regeld gebeurt. Dezen kun nen raad geven, en, waar no dig, ter verdediging op de bres gaan staan. Deze rug gesteun is nodig, en bestaat dan ook, voor het doen en laten van onze hele familie. Het heeft weliswaar de ladi IEN HAAG In een toe- praak voor radio en televi- heeft koningin Juliana ■teravond een terugblik egeven op haar regeerpe- ode en bedankt voor alle }6ti leun die zij daarbij heeft on- ervonden. De letterlijke >kst van de toespraak luid- (jgj e als volgt: grootste consequenties voor het staatshoofd en zijn of haar echtgenoot, maar ook speciale consequenties voor hen die de troon kunnen beërven. Evenals dat geldt voor anderen op kwetsbare plaatsen, brengt dit ook voor hun levens allerlei beperkin gen mee, in woord en daad, en zij zullen zich daarvan niet kunnen ontdoen, daar in de grondwet deze mogelijkheid van opvolging vastligt, zelfs al schijnt deze nog zo ver weg. Dit vergt ook van hen allen voortdurend kleine en grote offers in hun persoon lijk leven. Al is het dan ook zo, dat men in onze genera tie meer begrip op gaat brengen voor de persoonlijk heid in 't bijzonder voor die van jongere mensen. Niettemin, wij allen wonen maar in 't bijzonder degene die het koningschap uitoe fent als in een huis vol ra men. Die ramen zijn blijk baar van verschillende kleu ren glas, althans van buiten af gezien schijnt dat zo te lij ken. Die kleuren en hun tin ten kunnen flatteren, maar ze kunnen ook het tegendeel doen. Ook blijkt het glas van een fantasie-volle kwaliteit te zijn, en de gordijnen vol gril lige kieren, zodat men daar doorheen de figuren maar schimmig en grillig waar neemt, en, nog aangevuld met verbeeldingskracht, lij ken die dan mooier of lelijker dan ze werkelijk zijn. Om kort te gaan, de geïnteres seerde toeschouwers blijken hoogst zelden het ware beeld te kunnen zien, maar kijken doen ze wel. En dat is jammer voor liefhebbers van de nuchtere waarheid zoals wij. En we zouden zo graag goed gekend worden, en be grepen in onze eigenlijke be doelingen. En bovendien zouden we de intimiteit van ons familieleven, als een goed en onaantastbaar recht, gerespecteerd willen weten, net zoals ieder ander dat wenst. Mooi en zwaar hoewel ik nu met mijn werk ben ver groeid, komt er een moment, waarop het beter is, dat ie mand uit een volgende gene ratie aan de beurt komt. Beatrix zal er ook ingroeien. En zij is iemand in wie ik met het volste vertrouwen een goede opvolger zie. Dit ver blijd mij te meer, nu, on danks mijn uitstekende ge zondheid, de eerste tekenen van ouderdomsslijtage gaan verschijnen, zoals moeheid vooral, in dit steeds jachtiger wordende leven. Afscheid nemen is moeilijk, beginnen nog moeilijker. Als Beatrix nu mijn taak gaat overnemen, zal zij die op haar eigen manier invullen. Mijn Moeder leerde mij wij selijk: wees je zelf, doe je voorganger niet na. Ik gaf deze wijsheid aan Beatrix door. Zelf heb ik de wens, voor taan nog ergens zinvol mee bezig te kunnen zijn, ergens te mogen helpen op gebie den die me bijzonder inte resseren, ook al ben ik immers op geen enkel be paald terrein 'n deskundige. Verder ben ik vandaag vol dankbaarheid en ik zal het altijd blijven, voor alle warm te, die ik in de afgelopen ja ren heb mogen ervaren en die mij veel moeilijkheden heeft helpen dragen; en aan allen die mij geholpen en ge- Mijn allergrootste wens is, dat onze dochter Beatrix evenveel warmte en steun zal mogen ondervinden in haar regeringsperiode als ik in de mijne. Ik weet dat ve len, bekenden en onbeken den, haar zullen helpen en steunen. Wat een groot goed is het. dat ze gelukkig getrouwd is met een man, die eigen, be langrijk werk heeft, maar haar daarnaast zal bijstaan zoveel hij maar kan. Verder dat zij de moeder is van drie pittige knapen met goede harten en goede hoofden, die haar op hun manier zeker zullen helpen. Ook Margriet en haar man zullen effectief veel voor haar betekenen, met hun jongens achter hen. Haar andere zusters met hun gezinnen geven haar hun sympathie, zij het veelal van uit de verte. Bij ons, haar ou ders, kan zij natuurlijk altijd terecht, al zullen wij haar niet mogen beïnvloeden. Zij zal het zelf moeten ma ken. Toen ik door mijn grondwet telijke eed trouw zwoer aan het Nederlandse volk, zei ik de woorden: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig". Ik heb gemerkt, dat Hij dat ge daan heeft maar hoe, dat blijft mijn geheim. Mijn heil- en zegenwensen gaan uit naar allen in dit Ko ninkrijk, naar alle Nederlan ders waar ook ter wereld, en heel in 't bijzonder naar Beatrix". steund hebben in de aller eerste plaats aan mijn man al was 't maar voor zijn rake en geestige opmerkin gen op 't juiste moment. WOENSDAG 30 APRIL 1980 PAGINA AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft vanmiddag in een toespraak tot de leden van de Staten-Generaal, die voorafging aan de inhuldigingsplechtigheid in de Nieu- 'we Kerk in Amsterdam, gezegd „dat niet macht, per soonlijke wil of aanspraak op erfelijk gezag, maar slechts de wil de gemeenschap te dienen inhoud aan het hedendaagse koningschap kunnen geven". De vorstin riep op tot in ,.inspanning-in-saamhorigheid" en „zelfbeperking-in-vrijheid" om het gevoel van onzekerheid dat de elkaar snel opvolgende maatschappelijke ontwikke lingen teweegbrengt het hoofd te kunnen bieden. Het komt volgens Koningin Beatrix vooral aan op onderlin ge verdraagzaamheid in de Nederlandse samenleving om vrije ontplooiing van een ieder en zorg voor zwakkeren, minderheden en eenzamen te waarborgen. „In een vrije en veelvormige samenleving als de onze is het onontkoombaar dat tegenstellingen ontstaan en ook tot uiting komen. Maar voor de oplossing is het onontbeerlijk de tegenstander niet te zien als vijand, maar als drager van een andere mening", zo zei zij. De vorstin meent dat zo de samenwerking vanuit de bevolking groeit en dat de Nederlander van vandaag niet al leen maar bestuurd wordt, maar ook zijn bestuurders stuurt. De nieuwe vorstin zei dat het ambt van Koningin niet „ver worven" is. „Het is een functie waar geen mens om zou vra gen, waarvan de uiterlijke glans wel zichtbaar is, maar veel al niet de last en zelfbeperking". Als inspiratiebron om haar taak te kunnen vervullen noem de de koningin haar beide voorgangsters Wilhelmina en Juliana en het geloof in God. De letterlijke tekst van de toespraak van koningin Beatrix vanaf het balkon van het Paleis op de Dam luidt als volgt: U zult begrijpen, dat ik de behoefte heb mij eerst te richten tot mijn moeder. Lieve Moeder. de bijna 32 jaar dat U onze koningin bent geweest, hebt U zich ten dienst gesteld van Uw medemens. U hebt daarmee de liefde verworven van ons allen. Diep dankbaar ben ik U, voor wat U, met vader naast U, in al die jaren voor ons land hebt gedaan. Ik kan alleen maar hopen, dat mij de kracht geschonken wordt om het koningschap uit te oefenen op een manier, die in de lijn ligt van Uw wijsheid en Uw menselijkheid, op een manier, die U waardig is. U bent niet alleen mijn moeder, U bent ook mijn voorbeeld. Op de plaats, waar U het eerst als koningin Juliana ver scheen, roep ik U .nu van harte toe: nog vele jaren geluk en voldoening, als prinses Juliana! Als Uw nieuwe koningin, wil ik op dit moment maar enkele woorden zeggen. Met ernst heb ik mij voorbereid op deze zware taak en ik besef dat er veel van mij gevraagd zal wor den. Toch wil ik deze functie aanvaarden als een grote en mooie opdracht. Mijn uiterste best zal ik doen, om mij. met steun van mijn man. het vertrouwen waardig te tonen, dat velen mij vandaag schenken. Moge eendracht een basis zijn, waarop, ook in een moeilijke toekomst, onze samenleving in rijke verscheidenheid kan bloeien. IVat mij aan krachten is geschonken zal ik aanwen den om die eendracht te bevorderen. Geen ander streven heb ik, dan mij in te zetten voor U en voor ons hele volk, en het land te dienen. Leve Nederland!" De afgetreden koningin sprak vanaf het balkon: ..Zo juist heb ik afstand gedaan van de regering. Ik stel U hier Beatrix, Uw nieuwe Koningin, voor. Ik ben blij mijn taak aan haar over te dragen, want hij komt in goede handen. Evenmin als ik zelf destijds, heeft zij om deze zware opgave gevraagd. Maar hoezeer zij er ook tegenop heeft gezien, zij aanvaardt die innerlijk met volledige toewijding. Steunt haar dan ook allen. Gelukkig is zij jong en levenskrachtig genoeg om in de ui terst moeilijke tijden, waarin wij verkeren, de moed op te brengen die nodig is om te beginnen. Wij gaan allen samen de toekomst tegemoet met al zijn moeilijkheden en mogelijkheden allen samen met Konin gin Beatrix. AMSTERDAM Voorafgaande aan haar aftreden vanmor gen heeft koningin Juliana in de Mozeszaal van het Paleis op de Dam de volgende toespraak gehouden: „Ik heet U allen welkom, zeer geachte aanwezigen, lieve fa milie en bovenal onze dochter Beatrix. Ik treed af, en zij treedt aan. Zij neemt mijn taak. het Ko ningschap, over, een taak, die ik noem: mooi en zwaar. Zij is daartoe bereid, zij is daartoe ook uitmuntend voorbereid. Het is beter voor het Koninkrijk en voor ons allen. Neder landers, dat een frisse nieuwe kracht mijn plaats gaat inne men. Ik ben blij met mijn opvolgster. Zij zal het goed doen. Dat zij deze overdracht ook innerlijk aanvaardt, stemt mij diep dankbaar jegens haar. Binnen het kader van haar grondwettelijke mogelijkheden zal koningin Beatrix haar eigen stijl ontplooien. Zij zal daar enboven veel moeten, en ook kunnen, opbrengen op de haar aangewezen plaats. Zij begint evenwel haar regeringsperiode in een heel moei- lijk tijdsgewricht. Om de naaste en de verdere toekomst te gemoet te zien kost iedereen, daartoe geroepen, moed en veel verbeeldingskracht, vooral door de beperktheid van onze mogelijkheden in de internationale samenleving. De problemen en de zorgen zijn groot. De komende jaren lijken van beslissend belang voor de mensheid. God zegene onze dochter op haar verdere levenspad. Bewust hebben wij, haar ouders, haar een naam gegeven, die een wens inhoudt, en die betekent: ..Zij, die gelukkig maakt". Moge deze wens ruim bewaarheid worden, dan zal zij daardoor ook zelf geluk ervaren. Bij al mijn goede wensen voor haarzelf en haar taak-vervul- ling zeg ik haar nu: Begin er aan. Mag ik nu de Directeur van het Kabinet verzoeken de acte van abdicatie voor te lezen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11