Diocesane Pastorale Raad Rotterdam Dereidde zich voor op studiedag FAO verklaart oorlog aan slaapziekte 600 m usici in nóg meer zalen voor 5e North Sea Jazz Festival [dcrlands imerorkest naar lina op tournee Nieuwe regeling bedrijfssteun bij stadsvernieuwing KORTE METTEN kerk wereld Braziliaanse bisschoppen voor dubbele onkosten 'AGINjINST LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA 9 Hij ziet er uit als een doodgewone vlieg, maar zijn beet Is dodelijk voor mens en dier. In heel Afrika, van Senegal In het Westen tot Somalië in het Oosten en tot Mozambique In het Zuiden komt de tseetseevlieg, de overbrenger van de beruchte slaapziekte, voor. Reusachtige zwermen van miljoenen tseetseevliegen hebben op een gezamenlijk gebied van zes miljoen vlerkante meter de veesta pel totaal uitgeroeid. Streken, die nor maal aan 120 miljoen stuks vee voedsel zouden kunnen verschaffen. Indien men de tseetseevlieg zou kunnen uitroeien, dan zou de economie van 36 arme Afri kaanse landen er heel anders uitzien, zo menen FAO-deskundlgen. De verwekker van de slaapziekte is een eencellig micro-organisme (protozoën), dat sterke verwantschap heeft met de malariaparasiet. Dit micro-organisme wordt door de bloedzuigende tseetsee vlieg overgebracht op mensen en die ren. Tien tot twintig dagen na de be smetting treden de eerste verschijnse len op: koorts en perioden van slaperig heid. In het eindstadium is het centrale zenuwstelsel aangetast met als voor naamste kenmerken totale onverschil ligheid, karakterveranderingen en een onbedwingbare neiging om te slapen. Zonder tegenmlddelen is de slaapziekte bijna altijd dodelijk. Een Duitse onder zoeker heeft omstreeks de eeuwwisse ling een antimiddel ontwikkeld, dat hij met gepaste nationale trots Germanin noemde. De FAO heeft nu een offensief ingezet om de tseetseevlieg totaal uit te roeien. Voorkomen is tenslotte beter dan gene zen. Maar tot dusverre zijn de resulta ten niet om over naar huis te schrijven. De strijd Is dan ook zeer moeilijk. Er zijn meer dan twintig soorten tseetsee vliegen. ZIJ voelen zich vooral thuis In de oerwouden en langs de rivieren. Onoverwinnelijk Is de tseetseevlieg ze ker niet, zo meent de Franse deskundi ge Jean-Claude Moreau. De middelen zijn er wel, maar er is onvoldoende ka pitaal en er moet een grotere inbreng komen van de landen, waarin de tseet seevlieg voorkomt. De- kosten voor een vierjarige aanpak van de tseetseevlieg belopen zo'n 150 miljoen gulden en dat Is beduidend meer dan momenteel aan plaatselijke acties wordt besteed. De gebruikelijke bestrijdingsmethode Is de besproeiing met Insectenverdelgen- de middelen uit een vliegtuig of met mankracht op de grond. Het bezwaar van deze methode is dat daarmee het milieu verontreinigd wordt. Franse we tenschappers hebben een andere me thode ontworpen: een ingenieuze vlie genvanger. Deze bestaat uit twee kegel vormige stukken stof, die aan de basis aan elkaar zijn gehecht. Een kegelvor mig lichaam van transparant wit mug- gengaas wijst naar boven; de tweede, een blauwe, is naar beneden gericht. In de onderste kegel zijn vier gaten. Om de een of andere reden voelt de tseet seevlieg zich zeer tot de vaJ aangetrok ken. Binnen in de val zijn zwarte stuk ken stof, gedrenkt In een insecticide. Voorstanders van deze val zeggen, dat hij voor honderd procent doeltreffend Is, als hij maar goed wordt opgesteld. Het ding heeft vooral succes aan de oe vers van de rivieren, een geliefd Jacht terrein van de tseetseevlieg. Andere be- strijdingsmethoden zijn schermen, ge drenkt In insecten dodende stof en het verspreiden van speciaal gekweekte en steriel gemaakte mannelijke tseetsee vliegen. Deze laatste drie methoden zijn volkomen milieuvriendelijk. aag over een week stappen de leden iet Nederlands Kamerorkest in het tuig op weg naar China. Het NKO t eerste Nederlandse ensemble dat oncerteren in meerdere plaatsen in a. Het publiek dat gisteravond in tongres ge bouw aanwezig was kreeg •lfde programma voorgezet als men etto heeft voor de Chinezen. An toni tfarba leidt de tournee, n's ouverture „Acide e Galatea" mag met recht een muzikaal niemendalletje «en. De componist schreef de opera ter inheid van het huwelijk van een zoon ret Esterhazy en 't was duidelijk, dat de gasten niet mocht vermoeien. On- [dende muziek, i-jarige Mozart geeft de 30-jarige een lesje in componeren met de Sin- concertante, KV 364. Wat een verruk- muziek, wat een adembenemend K^Bnte! De orkestleden Jean-Jaques Kan- dSM r en Misha Geiler zullen met de diep st sefde en technisch perfecte vertolking ina ongetwijfeld evenveel succes oog- jals gisteravond in de PWA-zaal het ge- /as. Ook het orkest wist in de begelei- i tot een hoog niveau te komen en 't gezegd, dat het NKO en eerste dirigent Harbè inmiddels tot goede samenwer- zijn gekomen. jaar geleden, bij het 15-jarig bestaan het NKO, schreef Hans Kox in op- ït van de Johan Wagenaarstichting one-act plays for 29 musicians". Een e gedachte om dit werk weer eens op ssenaar te zetten. Een levendig, afwis- id geheel, rijk aan solotrekjes en zo kort welijks twee minuten per act) dat 't t boeien. De uitvoerenden moesten het en zonder de dank van de componist; applaus was matig. De zelden gespeelde sf Suk bracht de aanwezigen met zijn ïnade weer terug in de 19e eeuw. Adr. Hager. tderboekenweek 1980 TERDAM De 27ste Kinderboeken- wordt van 1 tot 12 oktober gehouden r het thema 'Alle spiegels tot verspie- met als Kinderboekenweekuitgave jok tussen spoken van Willem Wilmink «illustraties van Alfons van Heusden. week wordt officieel geopend in' Middel- als uit Amsterdam een speciale trein [schrijvers, tekenaars, uitgevers en le- les is aangekomen. Dan worden ook de [den en Zilveren Griffels voor schrijvers ret Gouden Penseel voor een tekenaar ftreikt. DEN HAAG Op 11,12 en 13 juli breekt binnen de muren van het Haagse Con gresgebouw weer het North Sea Jazzfes tival uit. Want een ander woord dan uit breken kan je nauwelijks bezigen voor het gigantische jazzgebeuren dat dit jaar inmiddels al aan z'n eerste lustrum toe is. Organisator Paul Acket maakte giste ren binnen de muren van dat Congres centrum, dat in alle stilte duidelijk nog geen weet lag te hebben van het jazzge- weld dat er straks losbarst, het program ma bekend. Dat omvat het optreden van 600 muzikanten in ruw geschat 100 con certen, dit keer zelfs in 9 zalen van het gebouw, inclusief een aantal nieuwighe den waaronder de belangrijkste wel dat het North Sea dit jaar in het Congresge bouw „het dak op kan." Voor het eerst in het 11-jarig bestaan van het vier etages hoge Congresgebouw zullen er namelijk openlucht-concerten gegeven worden op het dak, binnen de daar aanwe zige „patio-bouw" en beschermd door een tent tegen eventuele regenbuien. De uitbrei ding van het aantal zalen waar „live"-mu- ziek ten gehore wordt gebracht, heeft te ma ken met de overbevolking die vorig jaar toen er 22.000 bezoekers waren hier en daar optrad. Om het kijken te vergemakke lijken zullen bovendien de podia in een aan tal zalen opgehoogd worden, terwijl in de Carrousel-zaal - om dezelfde reden - geen televisie-opnames meer gemaakt gaan wor den. Alleen bij de concertten in de PWA- zaal zal de TV aanwezig zijn. De Toneelzaal, waar voordien steeds alleen het North Sea Jazz Filmfestival plaats vond, wordt nu ook gebruikt voor concerten, terwijl de filmver toningen nu op de zaterdag en de zondag vóór de „muziekuren" plaats vinden. De „free concerts" zullen dit jaar waarschijnlijk een plek krijgen in een muziektent tussen het aangrenzende Bel Air en het Congresge- bouwrestaurant in. prijzen voor losse concerten moesten lichte lijk stijgen. Crème Onder de 600 muzikanten is weer de crème de la crème van de jazzmuziek aanwezig. Niet de jaarlijkse festivalhit Count Bassie ditmaal, omdat die dit jaar - net zo min als Ella Fitzgerald - niet voor de festivals naar Europa komt. Wel publieksfavorieten als Fats Domino, Ray Charles en z'n Raylettes, Miriam Makeba, pianist Oscar Peterson, gi tarist Joe Pass, Dizzy Gillespie, Art Blakey met een big band waarin z'n eigen Jazz Messengers opgenomen zijn, Stan Getz en organist Jimmy Smith. Tussen de vele ande re grootheden zijn zo'n beetje alle stromin gen van de jazz vertegenwoordigd. Van de modernsten als het Art Ensemble of Chica go met trompettist Lester Bowie, tot en met jazzrock van musici als de Brecker brothers Enquête Uit enquêtes gerhouden onder de bezoekers van vorig jaar is gebleken dat 70 procent er van uit Nederland kwam, waarvan 34 pro cent uit Den Haag en naaste omgeving. Van de buitenlanders kwam een derde deel uit Duitsland, meer dan 20 procent uit België, 9 procent uit Engeland en Ierland, 7 procent uit de Verenigde Staten en eenzelfde per centage uit de Scandinaviscxhe landen. Uit Frankrijk kwam 6 procent en bij het reste rende percentage werden zelfs verre vader landen als Japan, Indonesië, Saoedie-Arabië en Nieuw Zeeland gemeld. North Sea Jazz heeft het dit jaar in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen nog gemakkelij ker gemaakt Den Haag te bezoeken. Eén- en driedaagse passepartous worden voor vijf gulden meer verkocht inclusief meerdaags treinretourtje vanaf elk station in ons land. De prijzen van de passepartous zijn hetzelf de gebleven: 50 gulden voor één dag, 125 gulden voor alle drie de festivaldagen. De Dave Liebman en Gato Barbieri. Met daar tussen weer een aantal big bands (o.a. die van hoge tonen- specialist Maynard Ferguson), bluesgroepen (Muddy WSatere, John Lee Hooker), de „Tenorsaxbattle" en een „Trumpet No End"-sessie met keien als Freddie Hubbard, Joe Newman, Nat Adderley, Lester Bowie, Harry „Sweets" Anderson en Art Farmer, veel dixieland-muziek, zigeunerjazz van de „Romanderie", latijns-amerikaanse jazz en een extra lading „cajun"-muziek nadat vo rig jaar Rocking Dopsie (ook dit jaar pre sent) zo'n enorm succes bleek. Nederland Uit Nederland zijn 25 groepen gecontrac teerd, waaronder Chris Hinze met gitarist Sigi Schwab, Rosa King met een alleen uit vrouwen bestaand orkest, fluitist Ronald Snijders met z'n Black Straight Music, het Harry Verbeke/Piet Noordijk quintet, de steeds succesvollere Barrelhouse Bluesband, en de HP All Stare, met o.a. dokter Aart Gi- solf, tekenaar Frits Muller en journalist Bert Vuysje. Het North Sea Jazzfestival krijgt ook dit jaar weer steun van de gemeente Den Haag, terwijl tevens bij het ministerie van CRM garantiesubisidie is aangevraagd. De minis ter heeft inmiddels advies aan de Raad van de Kuns gevraagd, terwijl de Tweede Ka- mercomissie voor CRM werd ingelicht. Het inmiddels tot een niet meer weg te denken instituut uitgegroeide North Sea Festival hoopt zo aanzet te kunnen zijn voor een tot nu toe ontbrekend jazzbel'eid in Nederland. BERT JANSMA kunst en kunstenaars Het Residentie Vrouwen koor o.l.v. Arthur Orobio de Castro geeft op vrijdag 2 mei een concert in de Pauluskerk, Mgr. Nolenslaan 10 Den Haag. Het wordt begeleid door orga nist Jan Schmitz die tevens so listisch zal optreden. Op het programma staan werken van Monteverdi, Brahms, Mendels sohn, Delibes, Burleigh en Strategier. Museum Boymans-van Beu- ningen te Rotterdam wijdt van 2 mei tot 1 juni een over zichtstentoonstelling aan het werk dat de Duitse filmer Gerry Schum maakte met: Anselmo, Arnatt, Bal dessari, Beuys, Boetti. Boezem, Brouwn, Buren, Calzolari, Dibbets, De Domincis, Van Elk, Flanagan, Gilbert George, Knoebel, Kuehn, Long, De Maria, Merz.Oppen- heim, Rinke, Rückriem, Ru- thenbeck, Serra, Smithson, Walther, Weiner en Zorio., Toneelgroep Facet geeft op 2 en 3 mei in Theater Aan de Haven te Scheveningen voor stellingen van 'Dr. Korkzak en de kinderen' van Erwin Syl- vanus. Dit van origine Poolse stuk speelt in Warschau tij dens de bezetting door de na zi's en heeft in Polen een even grote bekendheid gekregen als Het dagboek van Anne Frank in ons land. Met deze opvoe ring neemt Facet tevens dank baar afscheid van regisseur Ben van Hest. Utrechtse kerken verlenen asiel UTRECHT De samenwer kende Utrechtse kerken heb- ■ben gisteren zeventien illegale buitenlandse werknemers, die> al ruim vier jaar in Nederland' verbleven, asiel verleend. Ditj is gebeurd op verzoek van de landelijke organisatie, die zich 'bezig houdt met de problemen van de illegale buitenlanders. De zeventien buitenlanders mogen voorlopig een maand in Utrecht blijven. Daarna kun nen de kerken „bijtekenen" of zoeken naar een andere oplos sing. I HAAG Er komt een iwe steunregeling voor ijven in stadvernieu- gsgebieden. Gisteren is daarover overeenstemming bereikt tussen Rijk, Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). leen bestemd voor kleinere be- naast de vier grote steden on- steun aan de bedrijven in de nog uit te vaardigen beschik- drijven waarvoor in de betrok- dermeer ook Leiden, Delft en stadvernieuwingsgebieden, king van Economische Zaken. ken gemeenten de interim s^l- Schiedam. De gemeenten kun- maar moeten wel blijven bin- Subsidies voor voortzetting en De regeling is voorehands al- doregeling (ISR) geldt. Dat zijn nen zelfstandig beslissen over nen het kader van van een verplaatsing worden alleen vertsrekt aan levensvatbare bedrijven. De periodieke uit keringen zijn bovendien tijde lijk en per onderneming ge bonden aan een maxiumum. De gemeenten moeten jaarlijks aan Economische Zaken ver slag uitbrengen over de beste ding van het ontvangen geld en de stand van het stadsver nieuwingsfonds. e laatste vergadering van de Dioce- ne Pastorale Raad Rotterdam van 't seizoen gisteravond in Delft was iet de laatste bijeenkomst voor de ikantie. Op zaterdag 31 mei name- jk zal er nog een studiedag zijn in et congrescentrum Leeuwenhorst, ewijd aan het jaarthema van de ad: „diaconie". Ie vergadering van gisteravond was 'oor een groot deel aan de voorbereiding aarvan gewijd. De bedoeling was, dat e vier secties, waarin de raad is opge- eeld, zouden rapporteren aan de verga- ering hoe zij in de loop van het jaar ge- aren waren met hun deelthema en sug- esties zouden aandragen ter bespreking de studiedag. Alleen de sectie Den aag en de sectie Delft echter hadden hunliuiswerk gemaakt, gaven een uitge breid verslag van hun besprekingen, res pectievelijk over „echtscheiding" en „buitenlandse werknemers" en droegen materiaal aan in de vorm van vooretel len en discussiepunten, die op de studie dag stóf tot overleg zullen geven. De sectie Leiden was „structureel" in de moeilijkheden geraakt. Het werken per sectie blijkt voor Leiden en de specifieke- geaardheid van zijn achterland niet te lukken en men pleitte dan ook voor een andere werkwijze in de pastorale raad. De sectie Rotterdam had wel vergaderd, maar zat door omstandigheden zonder E raatpapier en kon dus ook geen directe ijdrage leveren. Voorzitter Meulen- broek zag evenwel ook in de laatste twee gevallen een constructief element door te constateren, dat op de studiedag ook aan de orde zou kunnen komen de vraag waarom het zo moeilijk is om met het onderwerp aan de slag te gaan. De studiedag krijgt overigens te meer betekenis door het verzoek, dat door het overleg „Diocesaan Pastoraal Centrum," F2-werkere en Diocesaan Bestuurekolle ge" dat zich bezighoudt met de ver houding kerk-samenleving aan de Diocesane Pastorale Raad is gedaan, om zich beslist blijvend bezig te houden met de ontwikkeling van de diaconale taak van de kerk. Genoemd overleg heeft de DPR gevraagd alle steun te geven om plaatselijk en diocesaan de diaconale taak van de kerk meer gestalte te geven. Vanuit het Diocesaan Pastoraal Centrum immers wordt getracht om binnen het vrijwilligerskader ook mensen te vor men in de richting van kerk-samenle- ving. Maar het is niet eenvoudig voor gelovigen in deze richting concreet aan de slag te gaan, omdat structuren ontbre ken. Zij weten nauwelijks waar ze zijn moeten. De studiedag zou suggesties kunnen geven voor het onderbouwen van het diaconale werk. Bij het punt „jmderlinge informatie", waarin voor de laatste keer in de DPR vertegenwoordigde instellingen, groepen en dergelijke iets over zichzelf vertel den, was ditmaal ook „Pax Christi", dat het voorstel deed om, in navolging van de DPR-Utrecht, een aparte vergadering te wijden aan een discussie over kernbe wapening. Uit de raad werd een kleine commissie samengesteld, die dit voorstel nader gaat bekijken en te zijner tijd zal komen met een uitgewerkt plan voor een dergelijke (extra) bijeenkomst van de DPR. Op deze laatste vergadering van het sei zoen kwam de DPR toch nog even vluchtig aan zichzelf toe, naar aanleiding van een cri-de-coeur van ir. J. Latour, die na zes jaar de raad zal gaan verlaten. Hij toonde zich ontmoedigd door een op merking van mgr. Simonis in de vorige vergadering, dat bij het afwegen van be leidsbeslissingen de onderscheiding van de Geest is verbonden aan het ambt. Is er nu „communio" tussen de DPR en het Diocesaan Bestuurskollege of niet, zo vroeg hij zich af. Naar aanleiding van zijn opmerking kwamen er zoveel reac ties los, dat voorzitter Meulenbroek con stateerde, dat de heer Latour een punt had aangesneden, waarop teruggekomen moet worden. k Braziliaanse president, ge- eraal Joao Figueiredo, heeft en deel van de r. k. kerk in ijn land ervan beschuldigd de taking van de metaalarbei- ers in Sao Paulo en omge- ing te hebben georganiseerd, let name noemde hij de erklaarde, dat de staking iet door de kerk was georga- iseerd. Hij en wijbisschop lummes van Sao Paulo steun en de stakers geestelijk en laterieel, opdat dezen „als rije mensen, zonder angst, wang en honger kunnen be- Üssen". De Braziliaanse bis- choppen hebben vorige week un solidariteit met de sta- ende metaalarbeiders offi cieel bekend gemaakt Daarbij hebben zij de arrestatie van vakbondsleiders scherp ver oordeeld. Bij het secretariaat van de r. k. kerkprovincie, postbus 13049, 3507 LA Utrecht, is verkrijgbaar een boekje met de .documenten van de bijzondere synode van de bisschoppen van "Nederland. Het boekje bevat de letterlijke tek sten van de aankondiging van de synode, de officiële convoca tie, de brief van de Nederlandse bisschoppen met oproep tot gebed voor de synode, de brief van de paus aan de kerk in Ne derland, de homilie van de paus bij het begin van de synode, de openingstoespraak van kardi naal Willebrands, de homilie van de paus op 25 januari en die bij de afsluiting van de synode, het slotwoord van kardinaal Willebrands, de lijst van beslui ten van de synode en de herder lijke brief van de bisschoppen van Nederland. Tot nieuwe bisschop van Ber lijn is benoemd de 46-jarige dr. Joachim Meisner, wijbisschop van Erfurt-Meiningen. De nieuwe bisschop van Berlijn, geboren in het vroegere Bres- lau (nu Wroclaw) heeft zijn ^est-Berlijn in zijn ambt in geleid. De mennonieten (doopsgezin den) en baptisten in West-Duits- land vragen van.de lutheranen dat dezen de veroordeling van de doperee leer in de „Confessio Augustana" nog voor het 450-ja- rig jubileum van deze belijdenis in juni herroepen. De mennonie tenpredikant Willi Wiedemann uit Regensburg acht een officiële deelneming van doopsgezinde zijde aan de viering slechts mo gelijk, indien de lutheranen zich van de desbetreffende passages in de belijdenis distanciëren of tijdens de viering de mennonie ten de gelegenheid geven hun opvattingen uiteen te zetten. De 2100 leden tellende vereni ging van christen-pacifisten Kerk en Vrede heeft tijdens haar ledenvergadering in Amersfoort met voldoening geconstateerd, dat vorig jaar het ledental met ruim drie honderd steeg en dat ook het aantal jongeren, dat een be roep deed op de wet gewetens bezwaarden militaire dienst toenam en wel tot 3300. In 1978 was het 2400. De voortgaande begeleiding van deze jongeren is een van de prioriteiten van de vereniging, evenals de ge weldloze weerbaarheid, een campagne tegen de wapenhan del en een nieuw actiemodel: weigering defensiebelasting. Beoogd wordt onder meer een wet „gewetensbezwaarden de fensiebelasting" te krijgen. Op 10 mei zal een consultatie wor den gehouden over de juridi sche, politieke en belasting technische aspecten daarvan. Het Vaticaan heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de Brazi liaanse bisschoppen om vrijstelling te krijgen van hun verplichte „ad-limi- na"- bezoek aan Rome. In februari had de Braziliaanse bisschoppencon ferentie om ontheffing van dit ver plichte vijfjaarlijkse bezoek ge vraagd, omdat de bisschoppen alle maal de paus zouden ontmoeten tij dens diens reis naar Brazilië komen de zomer. De Braziliaanse bisschoppen zijn over de afwijzing teleurgesteld, omdat deze hen tot grote uitgaven dwingt Alleen al de kosten van het „ad limina"-bezoek van de bijna driehonderd bisschoppen komen op ongeveer twee miljoen gulden. Daar bij komen de aanzienlijke kosten van het bezoek van de paus, die ook door de Bra ziliaanse katholieken moeten worden ge dragen. De bisschoppen zijn overigens ook niet erg gelukkig met de organisatie van het pauselijk bezoek. De Vaticaanse plan ning gooit namelijk de voorbereidingen van de bisschopen voor het nationaal eu charistisch congres in Fortaleza in de war. De paus bezoekt niet alleen dit congres, maar doet tijdens dit congres verscheide ne plaatsen in Brazilië aan. De bisschop pen zijn hierdoor verhinderd van het eu charistisch congres een nationaal gods dienstig gebeuren te maken, voor zover zij althans worden gedwongen de aan dacht van de katholieken zowel op het congres als op de diverse bezoeken van de paus te richten. Dit jaar ook zou de heiligverklaring zijn van de jezuiet José Anchieta, die in de zestiende eeuw de stad Sao Paulo sticht te. De bisschoppen wilden graag, dat die heiligverklaring zou geschieden in Bra zilië zelf tijdens het bezoek van de paus. Het Vaticaan heeft nu laten weten, dat de heiligverklaring volgens Vaticaans plan zal doorgaan, namelijk in Rome en wel vlak voor het pauselijk bezoek aan Brazilië.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9