PentoxME zeer aoed ovjetdreigement aan Bonn wellicht „bedrijfsongeval lonferentie in 'arijs einde van Zware bom aanslagen in Teheran Crisis EG Premier Thatcher gaat moeilijke dagen tegemoet ADVERTENTIE Is betaalde liefde n misdaad? ITENLAND LEIDSE COURANT UF DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA 7 I onze correspondent Ami van Vree) |N - Regeringskringen in Bonn breken zich fcoofd over de betekenis van een bericht liet Russische persbureau „Novosti" van jren waarin de Bondsrepubliek wordt aan- jirkt als het belangrijkste militaire gevaar at Westerse bondgenootschap en waarin wordt gezegd dat het grondgebied van West* -Duitsland mogelijk het eerste aanvalsdoel zal zijn bij een eventuele militaire actie vanuit het Oosten. Het is het ernstigste dreigement in aan het adres van de bondsrepubliek sinds het begip van de ont- spanningspolitiek. In het bericht dat door het Keulse filiaal van het Russische persbureau was verspreid, werd op dreigende toon gesproken van de „militaire ambities" van de bondsrepubliek die een gevaar voor de hele wereld zouden vormen. Bonn, dat volgens Novosti „eerste viool speelt in het door de Verenigde Staten gedirigeerde NA- VO-orkest" wordt daarin als hoofdverantwoorde lijke opgevoerd voor het NAVO-besluit van afgelo pen december om over te gaan tot modernisering van het potentieel aan nucleaire middellange af standsraketten. Duitse correspondenten uit Moskou wisten gistera vond echter te berichten dat het Kremlin het be staan van een dergelijk dreigement volledig ont kent, terwijl ook de Russische ambassade in Bonn van niets zegt te weten. Het Westduitse persbureau DPA meldde dan ook dat het niet onmogelijk moet worden geacht dat het bij de berichtgeving uit Keulen om een „intern bedrijfsongelukje" zou gaan. 1 in onze correspondent Jan Drummen) j IJS - In Parijs is gisteren de tweedaag- inferentie van een aantal communist!- partijen begonnen die „Bijeenkomst' de communistische en arbeiderspartijen Europa voor vrede en ontwapening" maar die in feite het einde van het eu- mmunisme betekent. 'ranse en Poolse communistische partijen Je Parijse bijeenkomst min of meer op in- atie van het Kremlin georganiseerd heb- hadden aan 29 Europese communistische uitnodigingen gezonden, maar omdat 95 ^^ETjen uiuiouigmgeii gezonaen, maar or tT^^aantal daarvan de uitnodiging niet aan- 1 hebben wordt de breuk tussen de par- die min of meer blindelings het Kremlin Jr77"] in en de andere zo goed als officieel. aats van 29 partijen zijn er maar 19 of 20 in s vertegenwoordigd (die van het Oostblok, uitzondering van Roemenië en Joegoslavië erder Portugal) terwijl de partijen die een ng hebben gehoopt een eurocommunisme rtegenwoordigen niet ontwijkend of afwij- Jeantwoord hebben. angrijkste daarvan zijn de Italiaanse (En- Berlinguer is onlangs zelfs naar Peking sd), de Spaanse (waarvan de secretaris-ge- al Santiago Carrillo bijzonder fel het blin- l ngs volgen van Moskou door de Franse k nunistische partij aan de kaak heeft- ge- en de Roemeense en Joegoslavische. De ^^■nunistische beweging in Europa (en in ze- MMg zin ook daarbuiten) is door het initiatief bJ^arijse bijeenkomst te houden in twee blok- gesplitst en dreigt in feite het communisme nadeel dan voordeel te berokkenen. In vroeg men zich gisteren overigens af of dit niet voorzien had kunnen worden. Om het échec enigszins te camoufleren heeft de secreta ris-generaal van de Franse partij, Georges Mar- chais, die in 1976 in Berlijn verklaard had dat er geen internationale communistische confe rentie meer onder leiding of met deelneming van de Sovjet-Unie zouden gehouden worden, nu gezegd dat het hier geen echte bijeenkomst betreft, maar een vergadering die beperkt is tot onderzoek naar vrede en ontwapeningsmoge lijkheden. Degenen die naar Parijs gekomen zijn, wordt generlei verwijt gemaakt, maar de conferentie dreigt niettemin rampzalig voor het prestige van de communistische beweging te worden. In de eerste plaats juist omdat zij een scheidslijn trekt tussen de partijen die Moskou trouw vol gen en de andere die menen dat het communis me in de ontwikkelde industriële wereld niet meer op dezelfde revolutionaire wijze tot stand gebracht kan worden als dat destijds in Rusland is gebeurd en ook niet met dezelfde middelen. In de tweede plaats toont de conferentie de on derhorigheid van de Franse communistische partij aan Moskou aan voor zover dat nog nodig was, sedert Marchais de Sovjet-invasie in Af ghanistan volmondig heeft goedgekeurd. Een woordvoerder van de Franse partij verklaarde gistermorgen dat hij hoopte dat in het streven naar vrede en ontwapening toenadering en contacten mogelijk zouden blijken met andere politieke partijen en religieuze autoriteiten. Bij een zich afzijdig houden van een aantal belang rijke communistische partijen die daarmee te verstaan geven dat zij de Sovjet-ingreep in Af ghanistan niet als een positieve bijdrage tot vre de en ontwapening aanzien, lijken de kansen op deze contacten illusoir. Een beeld van het Imam Khomeinyplein waar gisteren een zware bom ontplofte. (vervolg voorpagina) De woorden „volledig onaan vaardbaar" hadden mevrouw Thatcher, bijgenaamd „IJze ren Maggie", gisteren in Luxemburg in de mond be storven gelegen, vertelde pre mier Van Agt. Volgens hem had zijn Britse ambtgenoot' ook zo gereageerd op zijn eigen voorstel en dat van Bondskan selier Schmidt wat betreft de „lusten en lasten". Het Neder landse compromis hield in een verlaging van de Britse bijdra gen met 2,75 miljard gulden gedurende de jaren '80, '81 en '82. „Dat veegde ze meteen van tafel". Hetzelfde gebeurde met de ge dachte van West-Duitsland om de Britse contributie voor dit jaar terug te brengen van 4,5 miljard tot 1,5 miljard gulden. „Een zeer edelmoedig voor stel", aldus premier Van Agt. Pas toen president Giscard d'Estaing van Frankrijk op ba sis van het Westduitse voorstel met een suggestie kwam, leek een oplossing even binnen handbereik. Giscard stelde voor Groot-Brittannië ook in 1981, als er inmiddels geen verandering in de financiële mechanismen van de Gemeen schap zou zijn gekomen, een tegemoetkoming te geven van zo n drie miljard. Mevrouw Thatcher vond dat de moeite waard voor een te geneis: het aanbod zou in 1981 en 1982 vermenigvuldigd moe ten worden met het inflatie percentage. „Op dat moment was het verschil dus nog maar zo'n 400 miljoen gulden", ver telde premier Van Agt. Maar hoe men daarna ook gepraat had, dit kloofje, dat in het niets viel bij de ravijnen, die de partijen eerst gescheiden hadden, gehouden, er kwam geen overeenstemming. „Het water was te breed. De geliefden konden elkaar niet bereiken", aldus de minister president. Hij zei geen aanwijzingen te hebben dat Groot-Brittannië uit nijd over deze mislukking de betalingen aan de Gemeen schap zal opschorten, zoals po sitieleider Callaghan onlangs in het Lagerhuis had geëist. Evenmin zou mevrouw That cher er iets voor voelen de medewerking van Groot Brit- tannië aan het totstandkomen en uitvoeren van gemeen schapsbesluiten op te zeggen. Volgens Van Agt is er dus van weerszijden nog voldoende po litieke wil om het Britse pro bleem in Venetië op te lossen. TEHERAN Bij twee zwa re bomexplosies in het cen trum van Teheran zijn giste ren vier mensen gedood en minstens 35 gewond. Een bom ontplofte in een bio scoop. Enkele uren later ont plofte op slechts enkele hon derden meters van de bio scoop verwijderd een bom op het plein Imam Kho- meiny die in een geparkeer de auto was geplaatst. Na de tweede bomexplosie hebben ordetroepen twee bommen onschadelijk weten te ma ken. De politie die „Ameri kaanse, zionistische en anti- imperialistische elementen voor de aanslagen verant woordelijk stelae, riep op tot waakzaamheid. Een groepering genaamd Choc Khorramdin heeft zich ver antwoordelijk gesteld voor de aanslagen. In een telefoontje met het Parijse secretariaat van de vroegere premier Bachtiar werd gezegd dat de acties zullen worden voortge zet tot het „clericale en reac tionaire regime van de ayatol lah Khomeiny is vernietigd". Het verschil van mening over wat er met de stoffelijke over schotten van de acht bij de ge strande bevrijdingsactie omge komen Amerikaanse soldaten moet gebeuren, duurt voort Gisteren werden zij oyerge- bracht van de Amerikaanse ambassade naar hét gebouw van de gerechtelijke lijkschou- President Bani-Sadr verklaar de dat de verongelukte Ameri kanen zullen worden overge dragen aan „afgezanten van de paus, het Rode Kruis en de Zwitserse regering". Bani-Sadr ging met zijn uitspraak echter voorbij aan de kritiek van de leider van de Islamitische par tij, ayatolla Beheshti, die zou hebben gezegd dat de Revolu tionaire Raad een beslissing moet nemen. De Grieks-kat holieke aartsbisschop Hilarion Capucci heeft van Bani Sadr officieel-het verzoek gekregen de Amerikaanse soldaten aan hun familie over te dragen, maar onduidelijk is wanneer hij zijn taak kan uitvoeren. Grensincident in Libanon BEIROET/TEL AVIV Le den van de door Israël ge steunde christelijke militie van majoor Haddad zijn zondag de door de Vredesmacht van de VN bezette strook van Zuid- Libanon binnengetrokken en hebben daar een huis in de grensplaats Henniye opgebla zen. De bewoner, die van Pa lestijnse querrilla-akties werd verdacht, werd gevangen ge nomen. Nederlandse soldaten van de Unifil-troepen in Liba non die verantwoordelijk zijn voor het gebied hebben de aanvallers niet gezien. Zij ver namen het gebeurde pas later van dorpelingen. mount Pictures Presents A Freddie Fields Production A Film by F^ul Schradei rican Gigolo" Executive Producer Freddie Fields Produced by Bruckheimer Written and Directed by Paul Schrader A Paramount lecture naf 2 mei in: ALFA 1 - AMSTERDAM, CALYPSO 2 ITTERDAM en CALYPSO - DEN HAAG. Italiaanse carabinieri en politiemannen in burger zoeken, met hun wapens in de aanslag, dekking achter een auto, nadat uit de gevangenis van Milaan een aantal gedeti neerden, onder wie twee gevaarlijke terroristen, onts napt was. Van der Klaauw: Geen verzoek om boycot El Salvador DEN HAAG De Nederland- se regering is niet van plan de Verenigde Staten om een boy cot van El Salvador te vragen. In antwoord op vragen van het kamerlid Ter Beek (PvdA) stelt minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken dat „de juncta in dat land doelstel lingen heeft die, tegen de ach tergrond van Centraal Ameri ka en in recent historisch per spectief, bepaald vooruitgang betekenen. Daarom steunt de VS de juncta als de beste mo gelijkheid om te komen tot so ciaal-economische hervormin gen, waarvoor geen alternatief zichtbaar is, al wordt beseft dat de machtsbasis van de juncta steeds smaller wordt". De aanslag die onlangs in El Salvador werd gepleegd op een Nederlandse reportage- ploeg wordt door de Neder landse regering scherp afge keurd. Volgens minister Van der-Klaauw is de juncta echter van goede wil, maar heeft hij over de tragische gebeurteniis- sen in dat land nauwelijks eni ge controle. GEMEENTELIJKE VERKIEZINGEN IN ENGELAND (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier, Margareth Thatcher, die op 4 mei een jaar aan het be wind is, heeft van de week een paar moeilij ke dagen voor de boeg. In Engeland en Schotland hebben namelijk donderdag ge meentelijke verkiezingen plaats, die naar algemeen verwacht wordt slecht zullen aflo pen voor Thatchers Conservatieve Partij. De Britse socialisten rekenen op schitterende overwinningen. Zij voorspellen, dat het grote gebrek aan populariteit van het Thatcherrege- ring op overdonderende wijze weerspiegeld zal worden door de uitslagen, die ze tegen vrijdag morgen mogen verwachten. Voor de inwoners van 36 grote Engelse steden en 102 kleine ste den en dorpen zijn de verkiezingen van don derdag de eerste kans om zich uit te spreken over het politieke beleid van Margareth That cher en haar zeer conservatieve regering. In Groot-Londen, Wales en een belangrijk deel van Engeland wordt dit keer niet gestemd. In de 53 gemeenten van Schotland kunnen de kie zers echter wel naar de stembus gaan. De tradi tie wil, dat de regerende partij meestal een ge duchte afstraffing krijgt in dergelijke gemeen telijke verkiezingen, die door het Britse electo raat beschouwd worden als een uitlaatklep. De conservatieven zullen donderdag om te be ginnen een groot deel van de zetels verliezen, die zij in vorige verkiezingen afgesnoept heb ben van de socialisten. Labour had toen prac- tisch geen vrienden meer. In sommige gemeen ten kan de oppositie donderdag aan het bewind gebracht worden door het verlies van twee of drie zetels, wanneer nauwelijks 200 kiezers rood (labour) in plaats van blauw (conservatief) stemmen. Men verwacht, dat in wel twintig steden het bestuur overgenomen zal worden door een an dere partij. Labour komt wellicht aan het be wind in Birmingham, Boston, Bradford, Leeds, Liverpool (tenzij de .liberalen daar overwin nen), Oxford, Cambridge, Blackburn, Crewe, Ipswich, Great Yarmouth en Walsall. De con servatieven hebben zich daar overal onpopulair gemaakt door drastisch te bezuinigen. AÜe so cialistische en liberale kandidaten hebben in een verkiezingscampagne speciale aandacht ge wijd aan het feit, dat de inflatie al 20 procent bedraagt en dat premier Thatcher de prijzen doet stijgen. Een nadeel voor de socialisten is, dat in hun ge meenten de locale belastingen scherper omhoog gegaan zijn dan in steden en dorpen, bestuurd door de conservatieven. Wat Schotland betreft, wordt een grote terugkeer van Labour ver wacht Franse troon pretendent betrokken bij inbraak (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Prins Thibaut d'Orleans (32), jongste zoon van de Franse troonpretendent de graaf van Parijs, is in het Zuidfranse Tarbes gear resteerd wegens mede- plichtingheid aan in braak. Op 31 maan drongen twee inbrekers de flat van een zekere mevrouw Coutry in Tarbes binnen. De overle den echtgenoot van deze dame was een groot kunst verzamelaar geweest en had in zijn woning tal van waardevolle schilderijen, die door een doeltreffend electronisch alarmsysteem beschermd werden. Toen het tweetal de woning bin nendrong, trad het sy steem onmiddellijk in werking en enkele minu ten later arresteerde de politie beide indringers. Uit het politieonderzoek bleek na enkele dagen dat de prins de aanstichter van de inbraak moest zijn geweest, wat tot zijn arres tatie heeft geleid. utovignet nog iet definitief in de baan USSEL Over het wel of invoeren van een autowe- ivignet in België is nog n definitieve beslissing ge nen. De kwestie van het net, dat de Belgische schat- t naar schatting 260 mil- n zou opleveren, maakt deel van een pakket belasting- atregelen, waarover in ver- id met de vorming van een iuwe regering nog onder- ndeld wordt. Gewelddadigheid in Zimbabwe naar ongekende hoogte SALIBURY De geweldda digheid in de nog geen twee weken oude staat Zimbabwe heeft een ongekende hoogte bereikt. Aan de lopende band hebben er ontvoerin gen, aanvallen en schietpar tijen .met fatale afloop plaats. Premier Moegabe en zijn blan ke politiechef Peter Allum hebben opdracht gegeven tot ,een campagne tegen de toene mende wetteloosheid. De poli tie geeft echter officieus toe, dat het moeilijk is de schuldi gen te pakken te krijgen. Dat zijn namelijk niet alleen gewo ne bandieten, maar ook aan hangers van de elkaar bestrij dende politieke partijen. Leger India grijpt in NIEUW DELHI Het India se leger is dit weekeinde in de noordoostelijke deelstaat Ma- nipur in actie gekomen om een einde te maken aan hevi ge rellen, brandstichting en plundering. Het Indiase pers- buerau PTI meldde dat de mi litaire autoriteiten het bestuur hebben overgenomen, nadat zaterdag bij straatgevechten zeven doden waren gevallen. Zondag werd een nachtelijk uitgaansverbod afgevaardigd en posteerde het Indiase leger zich op strategische in Im^hal, de hoofdstad van de deelstaat, Manipur. Khadaffi waarschuwt tegenstanders TRIPOLI De Libische lei der kolonel Khadaffi heeft Li bische ballingen in het buiten land bevolen dat naar hun va derland terug te keren of an ders „verdoemd" te zijn. De waarschuwing volgt op twee moorden op uitgeweken Li- biërs in Londen in de afgelo pen twee weken. Khadaffi gelastte de ballingen zich ogenblikkelijk bij de Libi sche „volksbureaus" (ambassa des) „om hun terugkeer naar huis als enige en laatste kans om zichzelf te redden te vei^e- makkelijken". riekenland s >uwt zonne rnt< lergiecentrale KENE Griekenland jgjgt de grootste zonne-ener- Si centrale ter wereld. Deze laiiinhtrale, die wordt gebouwd 7 a samenwerking met het ministerie voor we- ïschappelijk onderzoek en fonologie, gaat 20 megawatt ïren. De definitieve plaats de centrale is nog niet be id, maar waarschijnlijk nt ze op een eiland, waar irgip zeer duur is, ruim ats is voor zonne-reactoren een een overvloed aan zon- chijn. De Pentax ME is een volautomaat met 'n ongelooflijk bedieningsgemak, van het hoogste niveau. Met ingebouw- Onafhankelijke tests bewezen 't, de microcomputer. Compact licht ook de meest recente: de Pentax ME snel en altijd paraat Een volwaardige verdient zonder meer de kwalificatie reflexcamera VraQg een onafhankelijk test- -ZeerGoed" rapport aan bij Pentax en bekijk zelf de testresultaten. ^sahi Pentax Nederland B.V„ Antw^prdnummer 2280,3000 VB Rotterdam.Telefoon 010-118560.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7