De officiële inhuldigiiigsmvintea Ook Nieuw- Beijerland graaft naar gif Meer inzicht nodig in universitair onderzoek Ex-KNIL-militairen dreigen met harde acties in soldijconflict Direktvan 'sRijksMunt. iilieu tdreigt ïgeboren Journalist vrij na Onkruit-rel weer Kwart miljoen Nederlanders eist Frans Brandpunt in teken van inhuldiging LBO-kandidaten kregen oudbakken verhalen voorgesch o teld ■^INENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA 5 Ld RDAM Het be- milieu wordt een groter gevaar voor z ongeboren kind. Bij [erf moet men niet al- nken aan schadelijke Ln de lucht, maar |aan alcohol, roken en ]r ook het enorm gebruik /geneesmiddelen. Dit is llonclusie van professor ft. F. Swaab, die gisteren [ambt als buitengewoon deraar in de neurobiolo- aan de Amsterdamse -siteit aanvaardde, or Swaab waarschuwde jt verband nadrukkelijk de gere vrouwen om het ge- van geneesmiddelen tot 7minimum te beperken, ieesmiddelen kunnen een jste inwerking hebben op lersens van het nog onge in kind. Na de geboorte jnen zij zelfs een perma- e gedragsverandering ver- chter noemt wiskundigen in dënljnproces i daaflTERDAM De Rotter- richtijise rechtbank heeft giste- bet drie deskundigen be- mwo^nd, die moeten vaststel- vat of het zout in het boe- Lui inwater van het West- teke 1 afkomstig is uit de urd of uit zee. De drie des- lan digen zijn professor dr. W. van der Molen van de deadbouwhogeschool in Wa- tingen, de Franse hoogle- varx professor A. Nuellan en c Belgische hoogleraar A 1 juin der Beken. 'n Rotterdamse rechter heeft f ziferen tevens vestgesteld dat id stichting Reinwater geen de 4ij meer mag zijn in het ge- g, omdat zij geen belang bij zaak heeft. De stichting i rweegt tegen deze beslis- idische definitie te verkrij- 1 over de positie van milieu- janisaties die voor de belan- n van derden opkomen. Nieuw-Beijerland Het gemeentebestuur van Nieuw-Beijerland heeft gistermiddag grondmonsters laten nemen in een weiland waar in het begin van de jaren vijftig wel licht gevaarlijke afvalstoffen zijn begra ven. Om welke stoffen het gaat is onduidelijk. Uit het feit dat brand weer en arbeidsinspectie beschermende kleding en perslucht- masskers hebben voorgeschreven bij het karwei, mag volgens burgemeester B.Kolbach niet worden afgeleid dat de stoffen ook inderdaad gevaarlijk zijn. Het betrokken weiland ligt aan de Langeweg, buiten de bebouwde kom van de in de Hoeksche- waard gelegen gemeente. De kwestie is aan het licht gekomen, aldus burgemeester Kolbach, toen er bij de gemeente een ver zoek binnenkwam van de provincie om mogelijke stortplaatsen van chemisch afval te inventariseren. Dit naar aanleiding van de affaire in Lekkerkerk. In Nieuw-Beijerland kwam toen het verhaal naar boven over het met chemisch afval opgehoogde weiland. In waterleidingen in de omgeving van het weiland zijn ook monsters genomen. Op grond van de analyse-resulaten zal de aard van de te nemen maatregelen worden bepaald. In Lekkerkerk en Den Haag wordt verder gewerkt aan de voor bereidingen van een beleidsplan dat moet aangeven hoe het gif het best kan worden verwijderd. Dit plan moet over ruim 14 da gen klaar zijn. Het extra medisch onderzoek dat drie inwoners van Lekker kerk-West in verband met de gifvondsten hebben moeten on dergaan, heeft volgens burgemeester Ouwerkerk niets veron trustends opgeleverd. Het volledige resultaat van de medische controle van ongeveer 140 inwoners, wordt morgen of overmor gen bekend gemaakt. Het college van b. en w. zou vandaag be slissen waar de bijna 250 leerlingen van de school „De Aalschol ver" zullen worden ondergebracht. In verband met de gifaffaire moest de school worden ontruimd. Het is de bedoeling dat de leerlingen worden ondergebracht in nood-lokalen. De vijf inderhaast ingestelde tappunten voor water zullen in de loop van de week weer worden afgesloten. De drinkwatervoor ziening met behulp van literflessen drinkwater zal binnenkort goed op gang komen, zo is de verwachting. De Goudse drinkwa terleiding heeft inmiddels op drie plaatsen in Lekkerkerk die buiten de bedreigde wijk liggen, het water onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat er buiten Lekkerkerk-West niets met het drinkwater aan de hand is. Het hoogheemraadschap Krimpenerwaard bestudeert momen teel plannen om te voorkomen dat het zwaar door gif verontrei nigde grondwater van de wijk Lekkerkerk-West, in het opper vlaktewater tercht komt. Men denkt daarbij aan het slaan van damwanden om het grondwater in de wijk te houden. KLEIN MAAR DAPPER IN DUBAI Het Amsterdamse draaiorgeltje Klein maar Dapper van orgelbouwer Pèrlee uit de Jordaan be vindt zich momenteel in de Arabische oliestaat Dubai. Het orgeltje zal voor de Nederlandse gemeenschap daar de feestelijkheden ter gelegenheid van de troonswisseling opluisteren. Het zal spelen in de straten en ook aanwezig zijn op een oranjebal. AMSTERDAM De journalist Fons Burger, die zaterdag werd gearresteerd tijdens een actie van Onkruit in het metrostation Wees- perzijde, is vrijgelaten. De Amsterdamse offi cier van Justitie ziet geen reden tot vervol ging van de journalist, die was aangehouden, omdat men hem verdacht van medeplichtig heid aan de actie. Hij overweegt thans eent klacht in te dienen tegen de Amsterdamse politie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is het met de ministers Pais van Onderwijs en Van Trier van Wetenschapsbeleid eens, dat de organisatie en de financiering van het universi tair onderzoek doorzichtiger moet worden gemaakt voor de buitenwereld. Er moet een mogelijkheid komen om te kun nen controleren of het geld ook daar terecht komt waar het voor bedoeld is. Dat betekent echter niet dat de instellingen van wetenschappelijk onderwijs daarmee him onafhanke lijkheid verliezen als het gaat om de beslissing over de be steding van de onderzoeksgelden, zo benadrukte minister Pais. De kamercommissie besprak gisteren de Beleidsnota Universi tair Onderzoek met de beide bewindslieden. Door de Kamer werden wel enkele moties ingediend, maar die betroffen voor namelijk de uitvoering van het beleid. Met deze nota wordt beoogd om geleidelijk aan een steeds groter deel van de rege- ringsgelden die bedoeld zijn voor universitair onderzoek, niet klakkeloos aan de instellingen van wetenschappelijk onderwijs toe te bedelen, maar onder voorwaarde te geven. Thans kunnen de universiteiten vrijelijk beschikken over ruim negentig pro cent van totale rijksmiddelen voor universitair onderzoek. Over tien jaar zal dat nog slechts 50 procent zijn, terwijl dan 34 pro cent van het totale bedrag - in 1979 was dat 1260 miljoen - gaat vallen onder de voorwaardelijke financiering. De overige 16 procent (200 miljoen) valt onder projectfinanciering via het in stituut Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO). ALKMAAR De Nederlandse rege ring zal in de toekomst rekening moeten houden met „keiharde" ac ties van ex-krijgsgevangenen van het Koninklijke Nederlandse Indi sche Leger (KNIL) als niet binnen korte termijn wordt besloten tot be taling van drieeneenhalf jaar achter stallig salaris waarop de voormalige KNIL-soldaten recht zeggen te heb ben. Dit is besloten door het lande lijke comité Ex-KNIL-krijgsgevan- genen, dat nu al 30 jaar tevergeefs probeert de achterstallige soldij van de regering uitbetaald te krijgen. Het landelijk comité biedt minister Wiegel van Binnenlandse Zaken op 6 mei aansntaande een petitie aan, waar in dit kenbaar wordt gemaakt. De ex- KNIL militairen hopen op deze manier druk te kunnen uitoefenen op de mi nister, die op 8 mei met de vaste Twee de Kamer-commissie voor ambtenaren zaken en -pensioenen overleg pleegt over de achterstallige soldij. Zij menen recht te hebben op uitbeta ling van nog zo'n 16.000 gulden, maar zijn tot de conclusie gekomen, dat het bewandelen van de democratische weg zinloos is. Hun woordvoerder G. Min- nema zegt: „De maat is nu vol. We heb ben altijd via overleg geprobeerd ons recht te krijgen, echter steeds zonder resultaat. De elkaar opvolgende Neder landse regeringen beschouwden onze zaak als een bagatelle. Voor ons is het echter een erezaak. Signalen uit onze kring hebben ons de overtuiging gege ven dat het onverantwoord is, nog lan ger op de huidige weg door te gaan. Er komt een uitbarsting als niet tot uitke ring van dit geld, waar wij wettelijk en moreel recht op hebben. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de troonswisseling en de inhuldiging op 30 april slaat 's Rijks Munt te Utrecht dit jaar speciale guldens en rijksdaalders. Een beperkt aantal van deze> inhuldigingsmunten wordt uit gegeven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin" (f.d.c.). Deze zijn geheel gaaf omdat ze na de slag onmiddellijk worden verpakt in fraaie cassettes met het Rijkswapen. Dit dubbelportret van de vorstinnen Juliana en Beatrix zal op de voorzijde van de inhuldigingsmunten worden afgebeeld. Het is het eerste dubbelportret in de Nederlandse muntgeschiedenis. Het ontwerp is van mevrouw CE. Bruyn-Van Rood. De keerzijde draagt het gekroonde Nederlandse wapenschild. Tot 30 mei a.s. kunt u bij 7?^, 's Rijks Munt te Utrecht sr~a* i sets bestellen van 1 gulden fjÊ en 1 rijksdaalder met - penning en muntbeschrijving. i'De aflevering begint in juli 1980. U bestelt door overmaking van f 25,- per set aan 's Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekening 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. De kosten voor aangetekende verzending en cassette zijn inbegrepen. Publikatie van het Ministerie van Financiën. Aanhoudend koel E BILT - De Europese weer- aart wordt op het ogenblik ekenmerkt dooreen groot antal depressies. Alleen op de :eaan, ten westen van Ier- nd, ligt een krachtig hoge- ukgebied, maar dit ligt te ir weg om het weer in Euro- gunstig te beinvloeden. irder komt er nog een hoge- ukcentrum voor boven de J lpen. belangrijkste depressieker- in worden aangetroffen bij >rtugal, de Pools-Russische «ns en boven Noord-Duits- fid De depressie boven uitsland, die nu al enkele da- het weer bij ons bepaalt, 'riiest teel langzaam zijn ac- viteit. Morgen neemt daarbij ons land de kans op wat zon Madrid München Nice Oslo Voor het overige verandert er weinig. Ook morgen kan er €en enkele bui vallen en de temperaturen blijven aan de lage kant. Klagen furt Kopenhagen Luxemburg onbew. 15 3 onbew. 10 0 geh.be*. 4 7 zw.bew. 10 0 rw.bew. 17 0.2 Parijs Rome Spilt Stockholm Casablanca Istanboel Las Palmas Weersgesteldheid van glsteran VUaalngan Z-Umburg Barcelona Berlijn DEN HAAG Staatssecretaris De Jong (onderwijs) heeft gisteren in Den Haag een kwart miljoen handtekeningen ontvangen van Nederlanders aan wie de Franse taal na aan het hart ligt. De ondertekenaars eisten in een petitie dat Frans als leervak wordt gehandhaafd in de brugperiode voor het hele voortgezet oflderwijs. De handtekeningen-actitf was georganiseerd door de Vereniging van Leraren in Levende talen. Cultuurcentrum weigert medewerking aan bevrijdingsbal GRONINGEN De be- stuurscomissie van het cul tuurcentrum „de Ooster poort" in Groningen heeft een bevrijdingsfeest dat op 5 mei in het centrum zou wor den gehouden, afgelast. B en W van Groningen heb ben inmiddels het organise rende 5 mei comitée het Marti nihalcentrum aangeboden voor het feest. De weigering van de bestuurscommissie van de Oosterpoort hangt samen met de problemen rond de nu al drie en een half jaar gele den gesloten stadsschouwburg, die zou worden opgeknapt, maar de verbeteringen zijn nog steeds niet gestart. Het schouwburgpersoneel dat na sluting naar de Oosterpoort werd overgeplaatst is de situa tie beu en wordt nu gesteund door de bestuurscommissie. Door die demonstratieve acties dreigde vorige week ook het VVD-congres in de Ooster poort niet door te gaan. Beroepsvisserij naar Raad van State DEN HAAG Beroeps- en IJsselmeervisSers gaan bij de Raad van State in beroep te gen de regeringsbeslissing dat sportvissers ook s'nachts mo gen vissen. Zij vrezen niet al leen concurrentie, maar vooral wanordelijkheden in de nach telijke uren, die vooral de be roepsvisserij benut om te vis sen. Dit geldt vooral de aalvis serij. HILVERSUM KRO's ac tualiteitenrubriek „Brand punt" heeft vanavond om 21.45 uur op Nederland 2 een reportage over de voorberei ding van de inhuldiging van koningin Beatrix. Verder in de studio een vraag gesprek met mr. W.Geertsema, de oud-minister van binnen landse zaken en thans com missaris van de koningin in Gelderland en oud minister president drs. J. den Uyl over de invloed van het staatshoofd in Nederland en de emotionele betékenis van het konings chap. BIJ EINDEXAMEN NEDERLANDS: In de zomer van 1978 ver oorzaakte een van de weg geraakte tankwagen een ramp op een camping in Spanje. Diezelfde dag nog verschenen verhalen in de media over het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. Als dan in 1980 dat onderwerp aan de orde wordt gesteld op het exa men Nederlands (mkv)" voor het lbo (Ito, lhno, leao en llo), verwacht men zo'n actueel verhaal. Vergeet het maar. Wel een verhaal uit „De Kampioen" van de ANWB van februari 1978. En daarin kan men dan le zen: „In de praktijk gaat er bij het vervoer van gevaar lijke stoffen gelukkig maar weinig scheef" en ook: „Zolang er geen onre gelmatigheden gebeuren kan men dergelijk vervoer op één lijn stellen met dat van bakstenen". Oudbakken was ook het der de verhaaltje onder de titel „Waterfabriek draait op af valwarmte". Het was drie jaar oud en genomen uit „Comfort", voorjaar 1977. Op dit gebied is er de laatste ja ren toch heel wat gebeurd. Niet alleen draait een water- fabriek op afvalwarmte, maar (gedeeltelijk althans) ook allerlei andere bedrijven benutten haar. Het tweede verhaaltje ging over de geschiedenis van de suiker. Interessant, maar met nogal wat moeilijke woorden, zoals: buffervoorraad, gecoör dineerd, geassocieerd, procé dé, irrigatiewerken, geïntro duceerd en chronisch. Volgens de leraar Nederlands was de eerste tekst (over het vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg) nogal een voudig, de tweede tekst be vatte - zoals reeds vermeld - nogal wat moeilijke woorden en de derde tekst over de waterfabriek bleek het moei lijkst te zijn. Daarin vielen termen als destilleren en ge- demineraliseerde. Ook grote getallen waren vertegen woordigd, zoals 14,7 miljard liter. Dat is een hele plas wa ter. LLO Bij het lager landbouwonder wijs was men nogal tevreden óver de opgaven voor biolo gie, waarin het organisme aan de orde- werd gesteld (bouw, bescherming afbouw en afbraak). De leraar sprak van goede keuzemogelijk heid, duidelijke vragen die op de leerling waren gericht, goede aantekeningen en be grijpelijk taalgebruik. Veel vragen vereisten wel een goed inzicht. HAVO Het eerste deel van het exa men „Nederlands (stelop- dracht)" voor het havo be vatte zeer toepasselijke op drachten, zoals bijvoorbeeld het schrijven van een folder naar aanleiding van het toe nemend gebruik van alcohol onder de jongeren. Ook de losse titels van het tweede deel sloten goed aan bij de belevingswereld van de kan didaten. Om enkele te noe men: „Disco", „Dieren", „Olympische Spelen" en „Be zuinigingen op sociale voor zieningen". Kortom, alles wat de maatschappij beroert (en soms beroerd maakt) was wel in een titel aanwezig. Op de school waar wij ons licht opstaken, waren duide lijk uitschieters de titels „Uit elkaar", „Dieren" en „Een beetje drinken, een beetje dronken". Het havo-examen biologie begon moeilijk, maar was over het geheel toch goed te maken volgens de leraar. Werk op niveau, dat het no dige denkwerk vereiste. vwo De Latinisten onder de vwo- -kandidaten moesten zich gisteren schrap zetten voor een passsage uit Livius over de tweede Punische oorlog. Daarin wordt verteld hoe ge zocht wordt naar goede op volgers van de beide gesneu velde consuls. Dit stuk was vroeger populair als monde ling examen. Het kwam de kandidaten van nu erg moei lijk voor. Het bevatte een aantal pittige constructies, waarvoor bijna alle leerlin gen de volle tijd hard nodig hadden. Een zware opgave. Over het vwo-examen biolo gie merkte onze leraar op: goed te maken door goede leerlingen. Een understatement? De uit spraak was in elk geval niet in tegenspraak met het feit dat op „onze" school sommi ge kandidaten het huilen na der stond dan het lachten. Het was dus erg moeilijk. MAVO De mavo-3-kandidaten wer den gisteren bij het examen „Nederlands (tekst)" ont haald op een voor velen van hen actuele titel „Fijn, de krantenwijk". Het was een bewerking van een artikel in de Volkskrant van december 1978 over een kritisch enquê teverslag van de Algemene Nederlandse Grafische Bond Een niet te moeilijk exa men, al waren sommige van de veertien vragen bepaald pittig. Nogal ver van de belangstel lingswereld van de kandida ten lag het onderwerp „Hoe gevaarlijk is de chemie?" voor de mavo-4-kandidaten. Het was een bewerking van een artikel in NRC-Handels- blad van september vórig jaar, waarin informatie wordt verstrekt over kankerver wekkende stoffen in voedsel. Een nogal moeilijk verhaal voor mavo-4-mensen, temeer waar het verhaal ook niet zo duidelijk was gestructureerd. Bij het examen biologie voor mavo-4, - een meerkeuze- werk met een veertigtal on derwerpen - maakte onze leraar twee bemerkingen. Waarom moest in twee vra gen (31 en 33) zoveel aan dacht besteed wórden aan een zo klein onderdeel van de leerstof? Vervolgens: de tekening bij vraag 27 zal omdat zij zowel een dwars- als een lengtedoorsnede van het darmkanaal liet zien, bij velen verwarring hebben ge sticht. Voor het overige vond hij het niet te moeilijk. MEAO De opgaven staatsinrichting en bestuursrecht gisteren voor het meao, bevatten vol gens de leraar te veel redac tionele vragen. Maar de spreiding van de stof was re delijk goed. De leerlingen vonden het een standaard werk. Bedrijfseconomie was eveneens redelijk volgens le raar en leerlingen. Er kwam ve§l rekenwerk aan te pa£.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5