Oplossing voor ruimtenood van Alkemadese bibliotheek is nabij Geen winkelcentrum in oude kern Leiderdorp AMF verkoopt woningbezit aan huurders Koudekerk verhoogt reinigingsrechten Ramp in Hoogmade Drie jaar geëist tegen Yoorschotense koppelbazen Broeden temidden van verkeer Gemeente moet kraakpand koper] DOEK VALT OVER „OUDE RAADHUIS" ROELOFARENDSVEEN Voor de nijpende ruimte nood van de bibliotheek in Alkemade moet op korte termijn een oplossing wor den gevonden. De gemeente raad was het er gisteravond unaniem over eens dat aan de schrijnende situatie in de huidige Alkemadese biblio theekvestiging een eind moet komen. De meest voor de hand liggende oplossing is het in gebruik nemen van een leegstaand schoollokaal, waar er steeds meer van in de gemeente Alkemade zijn te vinden. "Twee vliegen in één klap", aldus wethouder H.M.L. van Duijkeren over deze zelf te berde gebrachte oplossing. De raad schaarde zich overi gens volledig achter het voor nemen van het college om be roep aan te tekenen bij de Kroon-tegen het besluit van de CRM-staatsecretaris om Alke made voorlopig geen Openba re bibliotheek toe te wijzqp. „Het beroep zal, hoewel het natuurlijk onze steun heeft, weinig zoden aan de dijk zet ten. Maar we moeten het hier niet bij laten en met de armen over elkaar gaan zitten. Er moet een actief beleid worden gevoerd zodat wij klaar zijn met de plannen voor nieuw bouw als het nieuwe landelijk plan in 1982 wordt gemaakt aldus H. van Tol (PA). De CDA-er P.C.W. van der Meer wees er in verband met de nieuwbouw op dat het bouwen van een bibliotheek met alleen het gemeentelijk budget achter de hand een "onhaalbare zaak" is. Zonder steun van het Rijk is realisatie van een nieuw gebouw voor de biblio theek niet mogelijk mede ge zien de andere wensen die nog op het lijstje staan. De heer Van der Meer noemde onder, meer het pontveer De Kaag en de realisatie van een nieqw sportpark. Meerkreuk De heer J.G.M. van den Bosch (CDA) had gisteravond de no dige reserve tegen het voorne men van het college om het ontwikkelen van plannen in de Meerkreuk toe te staan. Met name de ontwikkeling die ten gunste zal komen van tie parkeergelegenheid bij de Di- gros-vestiging werd door de CDA-er als onnodig be schouwd. De heer Van den Bosch „Het is voor de meeste middenstanders al zo moeilijk om het hoofd boven water te houden. De meeste midden standers zijn al onder het so ciaal minimum gedaald. Bo vendien is gebleken dat zestig procent van de huidige par keerplaatsen in gebruik war den genomen door mensen buiten de gemeente Alkemade. Met de binnenkort te openen vestiging van Digros in Leiden Alkebad zal dat waarschijnlijk sterk verminderen en hoeven wij dus niet één van de mpoiste plantsoenen op te offeren aan parkeerplaatsen". Wethouder Van Duijkeren kondigde aan dat binnen een jaar de plan nen rond zullen zijn en <Jat Het Alkebad gaat naar alle waarschijnlijkheid toch 3 mei open. Ondanks de vele moei lijkheden met het tegelwerk van het buitenbad kan er van af deze datum worden ge zwommen. De laatste wetafc staken geruchten de kop dat het tijdstip van 3 mei n ip gehaald zou kunnen wordi n Gedurende de wintermaand «- had het tegelwerk namely, ernstige tekortkomingén w n toond en liet los. Wethout uj Van Duijkeren had nietten n alle vertrouwen in het feit t r het Alkebad de vastgestd ri openingsdatum zal hand ha vf LEIDERDORP Het plan voor een winkelcentrum op de plaats van het oude raadhuis aan de Hoofdstraat is defini tief van de baan. De midden standers. verenigd in de stich ting Winkelcentrum ,,'t Oude Raadhuis", zijn er niet in ge slaagd het allerlaatste uitstel dat zij van het college van B en W tot gistermiddag 12.00 uur hadden gekregen te benut ten om van de projectontwik kelaar Inoplan uit Oisterwijk meer gegevens omtrent de bouwkosten te verkrijgen. Breekpunt in de onderhande lingen tussen gemeente en middenstanders is dan ook ge worden, de bepaling die de ge meente aan het contract heeft willen toevoegen, dat de ge meente de verkoopprijs van 850.000.- kon aanpassen, in dien zou blijken dat de pro jectontwikkelaar aan het win kel/woningcomplex meer zou overhouden dan was voorgere kend. Deze voorwaarde bleek voor de geïnteresseerde mid denstanders, die voor de fi nanciële consequenties zouden moeten opdraaien, niet aan vaardbaar. De betrokken partijen, ge meente en middenstanders, weigeren elkaar de zwarte piet voor het mislukken van de on derhandelingen toe te spelen. Wethouder J. Bezemer (PvdA) van Economische Aangelegen heden wijst er intussen wel op, dat vanaf het begin van de ge sprekken in maart 1979 de eis van inzicht in de bouw/aanne mingsofferte van de project ontwikkelaar op tafel was ge legd. „Ik wijt het aan nie mand. maar alles moest bin nen het tiidschema passen om het winkelcentrum medio 1982 open te hebben, omdat het na de opening van Winkelhof niet veel zin meer zou hebben. Het bestemmingsplan moest daarom op 12 mei door de ge meenteraad worden vastge steld. Zonder exploitatie-opzet konden wij het plan niet aan de raad presenteren en daar mee is verklaard, dat wij na reeds diverse malen met uit stel te hebben ingestemd van middag om 12.00 uur uitsluit sel wilden hebben", zo moti veerde wethouder Bezemer de beslissing van het college. Hij geeft overigens wel toe, dat het besluit binnen zijn partij, de PvdA, wel goed zal worden ontvangen, omdat men zich in deze kring steeds tegen sloop van het oude raadhuis heeft verzet „Ik betreur het dat een stuk middenstandsbeleid niet van de grond is gekomen", zo stelde de heer Bezemer. Te leurstelling uiteraard ook bij de betrokken middenstanders, waarvan de woordvoerder P. van Leeuwen geen aanleiding ziet het college in gebreke te stellen. De gevolgen van de beslissing laat hij evenwel ge heel voor rekening van het ge meentebestuur. „Dit is een desillussie zowel voor de ondernemers als voor oud-Leiderdorp. Als dit niet doorgaat komt er nooit een an der winkelcentrum. Het oude dorp zal verpauperen. Ver schillende zaken hebben al moeten sluiten en daar komen degenen nog bij die naar Win kelhof gaan. Ik ben er van overtuigd, dat de markt in de toekomst ook naar Winkelhof zal verhuizen", zo voorspelt de heer Van Leeuwen. Wonder Wellicht tegen beter weten in rest toch nog een sprankje hoop bij de kersverse voorzit ter van de stichting, die pas vorige week de taak van de ziek geworden heer J. de Lan ge heeft moeten overnemen. „Wij proberen ons huiswerk af te maken en van Inoplan toch een begroting op tafel te krij gen. Alleen een wonder kan het winkelcentrum in de raad- huisbuurt nog redden," aldus een vertwijfelde heer Van Leeuwen. OEGSTGEEST Het is nu wel duidelijk geworden dat het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds de 158 eengezins- en flatwoningen in het Oegstgeester Floraplan zal verkopen. Vorig jaar veroorzaakte een aangekondigde verkoop in het Flo raplan nogal enige deining omdat er een aantal speculatieve kanten aanzaten. Een verkoop die overigens niet doorging nadat de gemeente was ingesprongen en er een huurdersbelangenve reniging werd opgericht. Thans liggen de kaarten zodanig op ta fel dat de woningen waarschijnlijk door het A.M.F. aan de huur ders te koop zullen worden aangeboden en iedere woning die leeg komt niet meer verhuurd zal worden. Daar heeft de ge meente Oegstgeest, die niet bij machte is om het gehele complex op te kopen moeite mee omdat men een aantal huurwoningen kwijt raakt en dit nadelig doorwerkt op een eventuele doorstro ming als er huurwoningen in het bestemmingsplan Haaswijk be schikbaar komen. Deze punten werden allemaal nog eens op een rijtje gezet tijdens de gisteravond in het gemeentecentrum gehouden jaarvergade ring van de huurdersbelangenvereniging. Voorzitter van Ben ten: „Er is tot nu toe nog aan niemand een woning te koop aan geboden. Gebeurt dit, meldt het dan aan ons en ga niet té snel te werk. Laten wij gezamelijk de zaken rustig bekijken. Het is onze bedoeling dat degene die niet tot koop overgaat ook werkelijk rustig huurder kan blijven...! Inbraak in het Kruispunt KATWIJK 1300 gulden is uit het gezondheidscentrum het Kruispunt aan de Voor straat ontvreemd. De inbre kers forceerden een toile traampje en klommen vervol gens naar binnen. Een geldkist met daarin elfhonderd gulden, een fooienpot met daarin tweehonderd gulden en een verjaardagspotje met honderd gulden inhoud worden ver mist. Prijzen voor Noordwijkse Mozaïeken NOORDWIJK De Noordwijkse postduivenvereniging 'Steeds Sneller' heeft in alle categoriën de eerste prijs ge wonnen in de afgelopen dagen gehouden mozaïekwedstrijd in Noordwijk. De winnende bloemmozaïek geeft een na tuurgetrouwe weergave van de nieuwe postzegel van de toe komstige koningin Beatrix. De eerste prijs in de particuliere catergorie kent de jury toe aan de Noordwijkse mevrouw De Ridder die voor het bejaardente huis Sint Jeroen de winnende mozaïek vervaardigde. Op don derdag 1 mei is er in het 'Hof van Holland' een prijsuitreiking. In de categoriën bedrijven, gevels en straat/buurt zijn er dan ook le prijzen voor de firma Admiraal, familie Bruggeman en de buurt Vreeuwijk. Het einde van een droom Het einde van een droom. Zo kan men misschien het mis lukken van de onderhandelingen tussen de gemeente en de stichting „Winkelcentrum 't Oude Raadhuis" het beste omschrijven. Een droom die langzaamaan werkelijkheid leek te worden, nadat de plaatselijke middenstand de uit gestoken hand van het gemeentebestuur op een geden kwaardige bijeenkomst in het Dorpshuis in november 1978 had aanvaard. De ironie van het lot wil, dat deze handrei king in de vorm van een „Vriendenprijs voor het oude raadhuis" van 850.000,-, tevens het struikelblok is geble ken. De gemeenteraad die later in de gedane toezeggingen werd gekend, heeft van het college geëist, dat duidelijk moest zijn waar de gemeentelijke bijdrage in het project naar toe zou gaan. Dat heeft de onderhandelingsvrijheid van het college beperkt. Anderzijds bleken de middenstan ders zich in hun overeenkomst met Inoplan, die geen on derhandelingspartij voor de gemeente was, te veel te heb ben gebonden. Dit heeft de onderhandelingen wederzijds nadelig bein vloed. Hebben partijen er alles aan gedaan om elkaar te vinden? Het valt moeilijk een schuldige aan te wijzen. Op zijn minst kan de vraag worden gesteld, of het tijdschema van de gemeente inderdaad zo strak was gesteld, dat er niet nog eens 14 dagen uitstel vanaf had gekund. De middenstanders blijven met het trauma zitten, dat zij er niet in geslaagd zijn het slechte imago, zoals hun ook in het C.I.M.K.-rapport „Leiderdorp winkels in de toekomst" was toebedeeld, weg te werken. De gemeente heeft er, behalve een schat aan informatie, zeker ook een desillusie aan overgehouden. Wie zal de lachende derde zijn. Frans Broeken Geruime tijd werkt in Alphen een zwane- nechtpaar aan gezinsuitbreiding. Op zich geen vreemd verschijnsel in deze tijd. Wel lijkt de plaats van het nest vreemd gekozen. De dieren hebben zich genesteld vlak langs het voorbijstuivende verkeer aan de Oranje Nassau singel ter hoogte Kromme Aar (verlengde Aarkade). Schijr t voelen de twee zwanen zich opperbest verkeersgeweld dat op amper twee met< i stand aan hen voorbij raast. KOUDEKERK Degemeen- tcraad van Koudekerk aan den Rijn ging maandagavond akkoord meteen tariefsverho ging van 30 procent voor de reinigingsrechtenDezeverho- ging is noodzakelijk om voor lopig de in het verleden opge lopen verliezen weg te wer ken. De tariefsverhoging gaat niet in met terugwerkende kracht per 1 januari, maar per 1 juli. De EHBO-afdeling Hoogmade hield gisteren een angstaanja gende buitenoefening. Een auto-ongeluk op de Boskade was levensecht gereconstrueerd. Drie brandende wrakken, een tiental gewonden, loeiende si renes, politie, brandweer en af en aan rennende Ehbo'ers maakten de oefening tot een ware ramp. Na afloop kon wor den teruggekeken op een uitstekende oefening. VOORSCHOTEN/DEN HAAG De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank jhr. mr. H.J.M. van Nispen tot Sevenaer heeft tegen twee koppel bazen uit Voorschoten (27 en 29) drie jaar gevangenisstraf met aftrek voor arrest geëist. De beide ondernemers, broers van elkaar, stonden na ruim twee jaar voor drie miljoen in de schuld bij de overheid. De broers ver gaten regelmatig sociale premies en loonbelasting af te dragen, die zij wel berekenden aan de firma's waar zij de arbeidskrachten leverden. Hun activiteiten concentreerden zich voornamelijk rondom de in Rotterdam ge vestigde bv Lilea en later rond Inkor bv in Hardinxveld/Giessendam. In beide plaatsen hebben de broers als koppelbazen werknemers uitgeleend aan andere bedrij ven. De bv's zijn failliet gegaan, omdat de fiscus, de bedrijfsvereniging en de belang rijkste schuldeisers hun vorderingen niet betaald kregen. De officier keerde zich in niet mis te verstane woorden tot de recht bank om de „verwerpelijkheid" van deze misdaden kracht bij te zetten. De verdedi gers van de beide broers erkenden welis waar, dat de beide verdachten met hun boekhouding zorgvuldiger hadden kun nen zijn, maar zij beschuldigden de offi cier ervan een sfeermakend betoog te hebben gehouden. „Door het flauwe rea geren van de overheid" wordt de drempel erg laag om zich met dergelijke activitei ten bezig te houden, aldus de strekking van het betoog van de pleiters. De beide raadsheren braken dan ook een lans om de straf licht te houden. Uitspraak op 12 mei. zodat over de eerste helft van 1980 het oude tarief gehand haafd blijft, maar voor de tweede helft van 1980 het nieuwe tarief gaat gelden. Huishoudingen tot 2 personen zullen voor 1980 daarom een aanslag voor reinigingsrechten krijgen van 71,25 en huis houdingen van meer dan 2 personen een aanslag van f 95,50. Na 1980 worden deze bedragen resp. 81,- en f 108,- per jaar. De heer G. van Bostelen (C.D.A.) vond de verhoging van 30 procent in deze tijd, waarin geen mens er iets bij krijgt, wel moeilijk aan de man te brengen. Burgemeester G. Swaan meende evenwel, dat men in het verleden wel licht te weinig heeft betaald en de tarieven nu op de juiste hoogte zullen zijn. Betreffende een ten oosten van de van de Weidedreef Lage Waard zal worden gelegd werd een dingsbesluit genomen element van het plan in strijd is met het Dorp Oost IV. De den en Jiet bestuur volkstuinvereniging Rijn" zullen een hieromtrent toegestuurd gen, zodat ze op dit plan nen reageren. Tijdens de rondvraag burgemeester G. Swaan dat met de asfaltering Dorpsstraat/Hondsd ijk worden begonnen op 3 jun 0.00 uur. Bedrijven en ners van Koudekerk hieromtrent uitgebreid den ingelicht, o.m. in de post. VOORSCHOTENS RAADSLID: janis VOORSCHOTEN Het D'66 raadslid Aikens is van mening dat de gemeente Voorschoten het onlangs ge kraakte pand aan de School straat zou moeten kopen. Hij wil hierover zo snel mo gelijk een voorstel in de ge meenteraad doen. Dit zei hij gisteravond op het Voor- schotens Politiek Café, waarop de centrumproble- matiek centraal stond. Mid denstanders en gemeente raadsleden werden het er gisteren over eens dat er snel een enquete naar de be hoefte van de Voorschotense consument gehouden moet worden. Beide partijen toon den zich niet ongenegen een dergelijk onderzoek samen te financieren. De Voorschotense gemeente raad heeft zich al eerder niet zo gelukkig getoond met een vestiging van een supermarkt an het begin van de School straat. De raad zag echter geen middelen om een dergelijk vestiging tegen te gaan. Hoe wel de koper van de pan aan de Schoolstraat 6 en 8 onbekend is wijst alles in richting van het Albrecht cern. Dit bedrijf wil de pan afbreken om er de superm te kunnen bouwen. „Wam de gemeenteraad werki vindt dat dit niet mag ge ren moet zij de panden kopen", aldus de heer Aiki „Als er eyn weg aangel moet worden kunnen er heel makkelijk huizen oj kocht worden, dus geld is wel voor. Het is een politi keuze". Hij verwachtte ecl dat de Voorschotense raad een dergelijk voorstel in stemmen. Fractieleider Offi ga van het CDA zei in ie geval tegen te stemmen om hij zich niet wilde bemoe met een zaak van het parti lier initiatief. Socialist Vi toonde zich ook nog wat wachtend. Hij wilde eerst zoeken wat de bestemm van de panden zou kuni zijn. Wethouder Van Da zag vooral financiële prol men aan de aankoop kleve Politie verijdelt kraakacties NOORDWIJK Een groep van enkele tientallen aktfr ten uit krakerskringen in de regio heeft geprobeerd om de badplaats een aantal leegstaande panden te bezetti Men had daarbij verschillende villa's in De Zuid op het in de omgeving van het zogenaamde „bierdorp" De politie, die blijkbaar van de plannen van de krakers op hoogte was, wachtte het gezelschap op, waarna de krakers dropen. Bij andere panden kregen de aktievoerders evenmin kans, o dat de eigenaars zelf bewakings- en andere voorzieningen hi den getroffen om bezetting onmogelijk te maken. Zij moeten ook op de hoogte zijn geweest. Aangenomen kan worden, het aktieplan is uitgelekt door loslippigheid van de kraakgei ten zelf. REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGIIf

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4