Dubbele feestvreugde met minder activiteiten Troonswisseling of: „Nee, dan vroeger... Programma Leidse feestelijkheden VERENIGINGKONINGINNEDAG HEEFT ALLES TOT INDEPUNTJESGEREGELD, WAAR TELEVISIE IS BELANGRIJKE CONCURRENT WOU „Een stad als Leiden is zo nauw verbonden met Oranje, dat een uitgebreid feestpro gramma op Koninginnedag eigenlijk niet weg te denken is. Het organiseren en coör dineren vind ik bijzonder leuk om te doen. Je leert veel mensen goed kennen en bouwt een prettige verstand houding op. Al met al is het de moeite waard je voor het welslagen van het feest in te zetten," aldus mr. P. de Clercq, voorzitter van de Vereniging Koninginnedag. Organisatie De Vereniging Koninginne dag organiseert een deel van de activiteiten op 30 april, maar houdt zich meer bezig met het coördineren. In prin cipe hebben alle vijftien buurtverenigingen een eigen programma. Mochten er vra gen zijn, dan is de Vereni- ging Koninginnedag aanwe- -./i zig om met raad en daad bij te staan. Wat betreft het coördineren, zorgt de vereni ging er bijvoorbeeld voor, dat een bepaald muziekge zelschap 's morgens bij de ene en 's middags bij de an dere buurtvereniging op treedt. Alle verzoeken wor den dan ook vanuit de cen trale Vereniging Koninginne dag geregeld. De grote mu ziektent, die de vereniging onder beheer heeft, is ieder jaar weer een gewild object. Om iedereen, die op de tent aanspraak denkt te kunnen maken, gelijke kansen te ge ven, wordt de muziektent door middel van loting aan één van de buurtverenigin gen toegewezen. Voorts zorgt de vereniging voor vergunningen om de straat af te zetten of om bij voorbeeld een loterij te mo gen houden. „Van de ge meente krijgen we subsidie en daar steunen we de wijk- verenigingen mee. De hoogte van het door ons te geven bedrag hangt af van de mate van activiteit, die de vereni gingen ontplooien. Soms moet aan die verdeling ge sleuteld worden, als er bij voorbeeld een nieuwe wijk- vereniging is opgericht, die ook subsidie wenst te ont vangen", aldus De Clercq. De Clercq zit reeds vanaf 1961 in het bestuur van de Vereniging Koninginnedag. In die tijd verschilde het feest duidelijk met de huidi ge viering. Het feest werd toen centraal gehouden. Het middelpunt was het Stadhuis en de Breestraat. Naarmate er meer buurtverenigingen werden opgericht, vond er hoe langer hoe meer decen tralisatie plaats. „Het plezie rige van Leiden is, dat er steeds meer verenigingen komen, die iets organiseren. De mensen voelen zich erg betrokken met wat er zo al lemaal in hun wijk afspeelt en daarom is de belangstel ling momenteel groter dan toentertijd," alsdus De Clercq, die op koninginne dag van negen uur 's mor- troonswisseling zal namelijk het grootste deel van de Lei- denaars aan de beeldbuis kluisteren, althans dat is de verwachting. Buurtvereniging Aktief bijvoorbeeld, die zijn naam in het verleden altijd gens tot zo ongeveer zes uur in de middag met de burge meester en diens echtgenote langs alle buurtfeesten trekt om te kijken hoe het reilt en zeilt. Concurrentie Dat de abdicatie samenvalt met de verjaardag van de koningin, is voor vele vereni gingen een domper op de feestvreugde van 30 april. De eer heeft aangedaan door met het meest uitgebreide programma voor de dag te komen, heeft alle activiteiten geannuleerd. Andere vereni gingen hebben hun program ma aangepast. Weer andere hebben de viering naar een andere datum verschoven. Zo zijn er verenigingen, die het feest 5 mei of 31 mei, op de dag van het défilé, vieren. Dat verenigingen het pro gramma verkleinen of zelfs geheel afgelasten, is temeer jammer, omdat veel mensen zich lange tijd hebben inge zet om tot een geslaagd feest te komen. De vereni gingen beginnen bij wijze van spreken al op 1 mei met de organisatie van het feest van het volgende jaar. De Federatie van Oranjeve renigingen in Nederland heeft een brief aan alle aan gesloten verenigingen ge stuurd, waarin werd aange drongen vooral tóch feest te vieren. De Clercq: „Wij pro beren het feestvieren»ook te stimuleren. We hebbqn ons eerst nog afgevraagd of het niet beter zou zijn alles af te gelasten, maar dat gebeurt niet. Het komt erop neer, dat er geen activiteiten zijn op het moment, dat er televisie is. Er is televisie van tien tot half elf en van half drie tot vijf uur, dat betekent wel een hap in de dag." Als de troonsafstand eerder bekend was geworden, had den de wljkverenigingen het programma nog kunnen aan passen, maar het liefst had den de wijkverenigingen een apart feest georganiseerd. Maar of het vieren van ko ninginnedag nou op iets klei-' nere schaal gebeurt, dan de verwende Leidenaar tot op heden gewend is, is allemaal niet zo erg, want gefeest wordt er toch. WIM BUNSCHOTEN BINNENSTAD In en om stadhuis 8.30-9.30 carillonmuziek stadhuisbeiaard; 9.00 vlaghijsing stadhuis (bordeszijde; Pieters- en Academiewijk feestterrein Gerecht: 18.00 boomplanting op het Pieterskerkplein door de loco burgemeester; 19.00-20.00 volksdansgroep; 19.00 kinder spelen; 19.30 marionettentheater; 19.45 ballon oplaten; 20.00 Pjama (folkband); 20.45 Bossaband (Zuidamerikaan- se muziek); 21.45 Lex en Roland (evergreens); 22.15 Touch wood; 23.30-00.45 slotfeest; ZUID-WEST Zuid-West 100 (Fortuinwijk, omgeving Donizettilaan): 8.00 straatorgelmuziek; 8.30 stoeptekenwedstrijd; 11.45 balonnenwedstrijd; 11.30 prijsuitreiking stoeptekenen; 12.00 onthulling kompasroos; 12.30 lunch 13.00 ijsjes eten; Speeltuin Beatrix (Schubertlaan): 12.00-13.00 gekostumeerde kinderoptocht; 13.00-14.00 poppenkastvoorstelling; 20.00-23.30 oranjebal met bingo; PR0FFES0REN-, BURGEMEESTER- en RIJNDIJKWIJK Buurthuis Du Rieustraat 4 9.30 jurering gecostumeerde kinderoptocht; 10.00-11.00 kinderoptocht; 11.00-13.00 kinderspelen; 13.30-14.30 pop penkast; 14.00 uitreiking prijzen kinderspelen; 19.00-20.30 rad van avontuur; 20.30-23.30 hosfeest met the White Breads; M0RSKWARTIER rond clubhuis „Muiderslot" 9.00-10.00 muzikale rondgang met kinderen, Amerikaanse Showband, vertrek Vondellaan, versierde steps en fietsen; 16.00-18.00 Rolschaatswedtsrijd Jacob Catslaan; 13.30- 15.30 rolschaatswedstrijden; Feestterrein Morsweg tussen Rijnzichtbrug en viaduct Lage Morsweg 11.30-14.00 kermis met kinderattracties; 1300-1400 straat tekenen; 19.00-20.00 muzikale optocht en majoretten; 21.00-01.00 buurtfeest; MEERBURG rondom clubhuis „Klein Matilo" (Wierickestraat) 13.00-1400 muzikale rondgang door de wijk; 14.00-17.00 popmuziek in de wijk; ZEEHELDENBUURT Ons Eiland (Kortenaerstraat): 10.30-13.00 verscheidene kinderspelen; 10.45-12.15 gezins- puzzelfietstocht; 10.45 rolschaatswedstrijden; 11.00 pop penkast; 11.30 skippyballwedstrijden; 13.00 straatteken- wedtsrijd; 19.30 disco-dansavond; MERENWIJK Zijlwijk: 11.30 feestelijke opening van de festiviteiten nabij het club gebouw aan het Regenboogpad; 12.00 straattekenwedstrijd op en nabij schoolplein Regenboogpad; 13.00 prijsuitrei king straattekenen; 12.00-13.30 kinderkermis in clubhuis ,,ln de Bocht". pagÜAD/ regio LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA LEIDEN De feestelijkheden, die morgen zijn gepland, zijn niettegen staande de dubbele vreugde vanwege de verjaardag van koningin Juliana in de inhuldiging van prinses Beatrix als nieuwe koningin niet zo talrijk, Is in voorgaande jaren het geval was. De Vereniging Koninginnedag was onaangenaam verrast, toen in februari bekend werd, dat koningin Juliana op haar verjaardag afstand van de troon zou doen. Plotseling opduikende tijdnood en concurrentie van de televisie vormen het grootste probleem. Desalniettemin wordt Koninginnedag 80 in vele Leidse wijken uitbundig gevierd. De coördinerende en organiserende activiteiten van de Vereniging Koninginnedag staan daar wel zo ongeveer borg voor. P. de Clercq: „Veel organiserende comité's zijn overvallen." Het lijkt erop alsof Hare Majesteit Koningin of Prinses Juliana de oranjeverenigingen in den lande niet bijster veel tijd gegeven heeft om zich op haar troonsafstand voor te bereiden. Het samenstellen van programma's.wordt niet alleen bemoeilijkt door interventie van de beeldbuis die de troonswisseling rechtstreeks uitzendt, maar ook tijdgebrek lijkt de heren organisatoren parten te spelen. Dan kan je je tenslotte ook nauwelijks aan de indruk onttrekken dat er nog maar weinig animo is voor zo'n vorstelijke gebeurtenis. Bekijk het archiefmateriaal maar eens. Dorpen stonden vroeger bol van leesten, de huizen met bloemen versierd, overat de driekleur in top. Amsterdam, het traditionele knooppunt van de kroningsfeesten, honderdduizenden zingende, dansende, lachende en huilende 'menschen' voor het paleis op de Dam. Het zou er morgen allemaal wel eens een beetje anders uit kunnen zien. Het gemiddelde feestprogramma in de Leidse regio is niet anders samengesteld dan andere jaren op 30 april. Neem bijvoorbeeld eens een dorp als Woubrugge, bijna honderd jaar geleden. Een jaar van tevoren werd begonnen met dé voorbereidingen voor de viering van de inhuldiging van koningin Wilhelmina. Hoogtepunt van woensdag 7 september 1898 zou een gekostumeerde optocht door het dorp worden. De haastig opgerichte 'oranjevereeniging' werd aangevoerd door de roemruchte veldwachter Otto Cornells van Hemessen. De optocht moest een beeld geven van de intocht van prins Maurits in Breda. Een delegatie van het feestcomité trok dan ook spoorslags naar het Amsterdamse Rijksmuseum om daar iets op te steken van de toenmalige kledij. Uit budgetaire overwegingen werd besloten om de typische kleding zelf te vervaardigen. In plaats van de oude 'snaphanen' werden geweren uit de tijd van Napoleon gebruikt. Hiermee werd onder leiding van de veldwachter zelfs ter oefening geëxcerceerd. Eindelijk brak de grote dag aan. Na klokgelui, koraalmuziek, schoolfeesten, kinderoptocht en gezang voor de woning van de burgemeester, trok Woubrugge naar het feestterrein waar het historisch spektakel kon beginnen. Voorafgaande aan de grote optocht duurden toespraken van de edelen, de inspectie, parade en excercities langer dan een uur. Op het feestterrein had kastelein J. Guldemond eveneens strategisch postgevat en verspreide ter uitoefening van zijn professie een tarief lijst van 'ververschingen'. Een pilsje kostte een dubbeltje, een gebakje een stuiver, terwijl een glas 'kroningschampagne' raison van veertig cent te bemachtigen was. 's Avonds werd de optocht met fakkellicht herhaald, terwijl op het verlichte feestterrein tot 10.00 uur 'ververschingen' werden geschonken. Programma der Kroningsfeesten anno 1898. op Woensdag den 7den September 1898. Voormiddag. 7 - 7% uur Klokgelui. 7% - 8 Koraalmuziek van het Raadhuis. 8 - 9% Schoolfeesten. 9% - 10% Kinderoptocht. 10% Aankomst van het Mauritsvendel feestterrein. 10% - 10% Samenspraak tusschen Prins Maurits Edelen. 10% - 11% Inspectie, Parade en Exercitiën. 11% - 12 Pauze.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15