Den Haag mist nog lef aterpoloteam breekt met traditie Gauw verdiend. Ja JESTUUR KIEST VOOR HANS KRAAY ALS NIEUWE TRAINER De Woelige Baren Liverpool-Arsenal opnieuw onbeslist fieïdaeSouAa/fii Restaurant „De Woelige Baren" Selectie UEFA-jeugd EK scheidsrechters aangewezen 3INA 'PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA 11 HEN HAAG Het aantrek- een n van Hans Kraay als feite :uwe trainer bewijst dat end!' Hen Haag zich maar t zui «Rijk kan losmaken van t ho verleden. Het is aange- eeld >ni denken aan de goedge- n 1de tribunes ten tijde van ,raa( ippel, Jezek en Boskov, kozeTk al liet de laatste weinig Iers dan een puinhoop B iter waarop de pogingen V(n eerst Malatinsky en I vai arna De Visser niet veel n de richtten. De kijkers ble- fed i weg, wat met name de en oi crenthousiaste De Visser twee jaar ook probeerde. .9?' jn vrijwillige vertrek was "-j t ideale moment voor FC "tn Haag om een gedurfde, dicale omwenteling in te [den. Want de stad Den tag, dat is de laatste sei- aenen wel duidelijk gewor- d, heeft nauwelijks meer oding met het betaalde ge uren. Belangrijkste oorza- p n daarvan zijn de fusie 3 e ongeveer heel Schevenin- Jn vervreemdde, de steeds oter wordende afstand ^t het in populariteit toe- mende Haagse amateur- >pa) e^bal en 6611 mede daar- ge(jor alsmaar on-Haagser nj irdend FC Den Haag en jer\ tuurlijk de vrij onbelang- (j ke en dus weinig interes sante rol die de formatie eelt in de competities. komst van het nieuwe be stuur, nog niet zo lang gele den, leek het begin te worden van een ommzwaai. Voorzitter Den Duik kwam van SV'35, een zaterdagclub, bestuurslid Hermanie is voorzitter van ADO en de achtergronden van Weber (Rijswijk) en Duives- teijn liggen in wisselende mate ook bij de amateurvelden. Het initiatief om de Scheveningse achterban toch weer te inte resseren voor FC Den Haag wees erop, dat de bestuurde- ren de situatie aanvoelen. De interesse van onder andere Hans Kattenburg werd gewekt en de komst naar het Zuider park van deze ex-Holland Sport „gek" moest een voorbo de zijn van verzoening. Een logisch vervolg zou het antrekken zijn geweest van Aad de Mos als trainer. Die is evenwel werkzaam bij RVC, een amateurclub. Het vereist nogal wat lef van een eredivi sievereniging om zo iemand, die op dat niveau louter prak tijkervaring als voetballer (Ex celsior) bezit, binnen te halen. Dat FC Den Haag na het be sluit van De Visser niet ogen blikkelijk aan de bel hing bij De Mos is dan ook goed te be grijpen. Maar van het bestuur mag verwacht worden dat im pulsieve gedachten snel plaats maken voor overwogen beslis singen en dan is De Mos in eens een voortreffelijke oplo sing. Hij verenigt namelijk de eigenschappen, die bovenge noemde (drie) moeilijkheden zou kunnen oplossen. Instinct De Mos is een uitmuntend trainer, met een instinct voor prestaties en talent. Wat hij met RVC heeft bereikt met in zijn totaliteit niet meer dan re delijk materiaal (van niets naar de top) is daarvan een overtuigend bewijs. Zijn hart ligt in Den Haag, hij weet wat er leeft in de amateurwereld en legde in een vijfjarenplan zijn visie neer over een steeds Rijswijkser (Haagser) wordend RVC. Qua oefenstof, aanpak (hard) en taktisch vernuft heeft hij de professionalisering bij RVC ingeluid op een ma nier die weinig van zijn colle- ga(A)trainers hem nadoen. Tot zover de loftrompet over De Mos (een proftrainer bij een amateurclub) die al die capaci teiten in het betaald voetbal uiteraard nog maar moet zien waar te maken. Los daarvan zou de keqze voor de ambitieuze De Mos als nieuwe trainer bij FC Den Haag in pakweg drie jaar voor een totale opleving zorg heb ben kunnen -dragen. FC Den Haag zou weer een echt Haag se betaalde club zijn geworden, met Haagse amateurs, met ie mand langs de kant die ook nog eens voor resultaat kan zorgen en als gevolg van dat alles: publiek. Maar nogmaals, voor zo'n beslissing is lef no- Hans Kraay: „Ik heb trek In FC Den Haag" dig. Ajax had dat eens en haal de Rinus Michels bij een ama teurclub vandaan. Daarna is het niet zo erg slecht gegaan met de Amsterdammers. Topper FC Den Haag is nog niet zo ver. Dat is deels een verwijt, deels een constatering. De club' koos liever voor een naam die niet misstaat in het rijtje met Happel, Jezek, Boskov. Want om misverstanden te voorko men, de kwaliteiten van Hans Kraay ziin aantoonbaar. Inter- heren, nationaal is hij een top per. Het volgende seizoen kan hij dat bewijzen bij FC Den Haag waarmee hij gisteravond tot overeenstemming kwam. De problemen rond zijn ge zondheid (kort na zijn in diensttreding bij Sparta werd hij afgekeurd) blijken verdwe nen, want begin dit jaar keur de dokter Wim Mosterd hem goed. Het medisch onderzoek is derhalve een formaliteit en deze week zal de 42-jarige Kraay zijn handtekening zet ten onder het eenjarige con tract. De vraag is of Kraay slaagt waar Maltinsky en De Visser hebben gefaald: van Den Haag weer een voetbalstad maken. Kraay: „Dat moet mogelijk zijn. Ik reken FC Den Haag nog altijd tot een vooraan staande club in Nederland. Er zijn goede jeugdspelers en met Mansveld en Korevaar is er veel routine. Ik hoop tenmin ste dat naast Jonker en Good- lass geen andere spelers ver trekken." De blijvers zullen geen gemakkelijke trainer bij zich weten. Kraay laat niet over zich lopen en is ook niet vreemd van pittige uitvallen. „Ik zal me moeten aanpassen", zegt hij, „en wel eens een keer tot tién moeten tellen voordat ik reageer. Het belangrijkste is op dit moment dat ik weer kan beginnen. Ik heb trek in' FC Den Haag. Voorlopig is één jaar voldoende, langjarige con tracten stellen niets voor, dat zie je maar weer eens aan De Visser. Als FC Den Haag mij bevalt en omgekeerd, zien we wel verder." Onder het motto: er staat niet wat er staat, betekent dat dus, dat er van Kraay volgend sei zoen prestaties worden ver wacht. FC Den Haag neemt geen genoegen met het proces dat topclubs doormaken, een of meerder jaren in de anano- nimiteit werken om uiteinde lijk door te stoten. Hans Kraay is na Malatinsky en De Visser de derde trainer op rij, die wordt opgezadeld (en zich laat opzadelen) met de klus van FC Den Haag op korte termijn mi nimaal een subtopclub te ma ken. Gezien de inhoud van het voorafgaande bijna onmoge lijk, maar daarom juist des te interessanter. DICK HOFLAND IUIME ZEGE IN OPENINGSWEDSTRIJD KWALIFICATIETOERNOOI 50FIA De Nederlandse heeft in So- ïania gebroken met een tradi- illeie. Nederland pleegt een in- ernationaal toernooi name- ijk met een nederlaag te be- knnen. Dat was zo tijdens b fatale wereldkampioen- chappen in West-Berlijn en tiea» het Europese kwalifica- r. etoernooi in Hvar. Giste- erd ai tussen de regenbuien ?en oor die een verblijf langs jarijet open bad geen prettige ezigheid maakten, zegevier- e Nederland met speels ge- >nk over Japan, 10-2. W lu was tevoren bekend dat apan en Egypte de zwakste inden in de poule waren in it mondiale kwalificatietoer- ooi. Dat bleek aardig te klop- en, want eerder had Spanje 1 polo-lessen verstrekt aan gypte: 17-2. Nederland had oldoende zelfvertrouwen om ktoe favorietenrol tegen Japan nd w te kunnen. Met name in aniet tweede en derde kwart oor »eelde het team van Ivo jo rumbic ongelooflijk goed en eeiien ook werd duidelijk dat Ier ederland inderdaad tot de i eqetere waterpolonaties ter we- rei ild behoort. Het zelfvertrou- eei en was zo groot dat coach ienfrumbic het zich al snel kom ermitteren spelers van het inje^eede garnituur als Nieuwen- inji uizen en Korevaar in het wa- dager te sturen. De kracht van /in et team werd daardoor niet linj angetast. lor tte öpscorer werd Tonnie d<uunk, die vier van de tien eei Delpunten voor zijn rekening beam. In tegenstelling tot het ivenlandentoernooi in Maa- richt had de speler van AZC i een onberispelijke conditie, ij won alle sprints, zwom or.ch moeiteloos vrij en schoot acj( liver. Maar het zou niet eer- k zijn Buunk als de grote uj3,ian van de wedstrijd te zien. at was evenzeer doelman Tonny Buunk, topschutter tegen Japan. Woully de Bie, aan wie het voor een belangrijk gedeelte te danken is dat de produktie van de Japanners niet hoog opliep. Want de mannen uit het land van de rijzende zon wilden echt wel scoren. Ze speelden op basis van een goede condi tie fel op de bal, maar de ver dediging van Nederland, waarin Veer ouderwets be trouwbaar speelde, gaf weinig kansen weg. De superioriteit van .het Oranjeteam bleek ook uit het feit dat Nederland vier- doelpunten maakte op mo menten dat de formatie een man minder in het water had dan de Japanners. Nu doelpunten Met name in het derde spel- deel coachte Trumbic zijn ploeg uitstekend en vanaf de kant bepaalde hij wanneer er gescoord kon worden. Menig maal schalde het „nu doelpun ten" van de lange Joegoslaaf over het dampende water (24 graden). En vaak met resul taat. Na een voorsprong van 2-0 in het eerste kwart door treffers van Buunk, kwam Nederland in de tweede periode goed los. Na een.boogbal van Van Mil en een knappe combinatie met Veer als af ronder, volgden' twee solo-doelpunten van res pectievelijk Landeweerd en Nieuwenhuizen. In de derde periode stond het al 7-0 door treffers van Buunk en Noordegraaf, voordat ein delijk Nigahara Woully de Bie eindelijk kansloos liet, maar Buunk had het laatste woord (9-1). In het laatste kwart scoorden beide ploegen nog een keer: 10-1 door Noorde graaf en 10-2 door Nigahara. Trumbic: „het is goed gegaan. De spelers hadden last van de kou in dit buitenbad, maar ze moeten natuurlijk niet zeuren. We zijn hier om ons te kwali ficeren". Vooraf had China Australië goed laten schrikken. De Au straliërs waren het water inge doken met de gedachte dat het waterpolo in de volksrepu bliek China pas was uitgevon den. Het bleek een misvatting. De goedlachse Chinezen leden een nederlaag, maar het ver schil met de uiterst gerouti neerde Australiërs was erg ge ring: 8-7 „We zijn hier om ervaring op te doen", zei Shi Tianshu, lid van de Chinese sportfederatie en in Sofia betrokken bij de teamleiding. „In veel zaken kunnen wij ons meten met de ploegen hier, maar we schie ten in totaal nog tekort". De manco's zijn vooral in het tak- tische vlak te zoeken. Condi tioneel steken de Chinezen in een goede vorm, technisch spelen ze lang niet slecht, maar taktisch ontbreekt er nogal wat. Een situatie met een man meer konden zij te gen Australië maar zelden doeltreffend afsluiten. Ze le ken dan ineens watervrees te hebben en gingen dan tekeer als een groepje schoolkinderen tijdens het klassikaal zwem men. China is weliswaar een jaar lang lid van het IOC, maar zal niet deelnemen aan de Spelen van Moskou in verband met de Russische inval in Afgha nistan. Het heeft de Aziatische ploeg er niet van weerhouden toch aan dit kwalificatietoer nooi deel te nemen. Waarom? Shi Tianshu: „Het past goed in onze training. Bovendien, we zijn lid van het IOC en dit toernooi wordt georganiseerd in opdracht van het IOC. We denken dat we in Sofia een bijdrage leveren tot de Olym pische beweging". FRANS VAN DER MESPEL Overige uitslagen: Groep A: Cuba-Israël 8-2, Frankrijk-Canada 7-7, Grie- kenland-Mexico 6-4. ADVERTENTIE RESTAURANT is op Koninginnedag en 5 mei geopend vanaf 16.00 uur. Deze dagen serveren we buiten de kaart om r een speciaal feestmenu van 3 gangen voor ^O." (ook speciaal kindermenu). Wij verzorgen ook koude en warme schotels, chipolata- pudding, Blanc Manger, borrelhapjes bij u thuis. Tevens voor bruiloften en (zaken)diners. Dus maak het u gemakkelijk met de feestdagen en kom eens naar Langeweg 16 - Roelofarendsveen - Tel. 01713-2^63, b.g.g. 3959. LONDEN Arsenal en Liverpool zullen elkaar voor de derde keer ontmoeten in de halve finales van het toernooi om de Engelse beker. Gisteravond eindigde de tweede wed strijd opnieuw in een gelijkspel: 11. Ook de verlenging leverde geen winnaar op. Al na een halve minuut scoorde Sunderland voor Arsenal. In de laatste minuut van de wedstrijd, de speeltijd was verstreken, maar scheidsrech ter Partridge liet doorspelen, omdat er veel oponthoud was ge weest. maakte Dalglish gelijk. De derde wedstrijd wordt in Co ventry gespeeld. ZEIST Op 6 mei speelt het Nederlands UEF A-elftal een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Spaanse jeugd. Plaats van handeling is Castellon de la Plana. Het duel geldt als voorbereiding voor het UEFA-jeugdtoernooi, dat van 14 tot 26 mei in Oost-Duitsland wordt gehouden. De selectie voor de wedstrijd tegen Spanje bestaat uit: Gullitt (Haarlem), Van Leur (FC Utrecht), De Vroedt (FC Den Haag), Maessen (Fortuna S), Blind (Sparta), Koeman (PSV). Gaasbeek (DOVO), Van Embden (De Graafschap), Brinkman, Rutten (bei den FC Twente), Zwart, Keuch (belden AZ'67), Holshuysen, Ha verkort, Rijkaard en Trock (allen Ajax). CORVER LEIDT SPANJE- „h r BELGIE Charles Corver BERN (ANP) Charles Corver is door de Europese voet balunie (UEFA) aangewezen om tijdens de eindronde van het Europese kampioenschap het duel tussen Spanje en Bel gië te arbitreren. De ontmoeting wordt gespeeld op 15 juni in Milaan. Als grensrechters fungeren Henny Weerink en Henk van Ettekoven. Het Nederlands elftal zal in de wed strijden tegen Griekenland West-Duitsland en Tsjecho-Slo- wakije geconfronteerd worden met respectievelijk scheids rechter Prokop (OD1), Wurtz (Fra) en Ok (Tur). De UEFA wees de volgende scheidsrechters aan: 11 juni: Tsjecho-Slowakije-West-Duitsland: scheidsrechter Mi- chelotti; grensrechters: Lattanzi en Barbaresco (Ita). Grieken land-Nederland: Prokop; Kirschen en Herrmann (OD1). 12 juni: België-Engeland: Aldinger, Redelfs en Roth (WD1). Spanje-Italië: Palotai; Padar en Koröz (Hon). 14 juni: West-Duitsland-Nederland: Wurtz; Konrath en Bacou (Fra). Tsjecho-Slowakije-Griekenland: Partridge; White en Ri chardson (Eng). 15 juni: Spanje-België: Corver, Weerink en Van Ettekoven (Ned.). Italië-Engeland: Rainea; Anderco en Tatar (Roe). 17 juni: Tsjecho-Slowakije-Nederland: Ok; Tokat en Göksel (Tur). West-Duitsland-Griekenland: McGinlay; Syme en Muir- head (Sch.). 18 juni: Spanje-Engeland: Linemayr; Budek en Fahnler (Oos). Italië-België: Da Silva Garrido; Da Silva Luis en Nazare (Por). De scheidsrechters voor de finale en de strijd om de derde en vierde plaats worden na de voorronde aangewezen. Antonio Jose da Silva Garrido werd door de UEFA aange wezen als scheidsrechter voor de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen Ham burger SV en bekerhouder Nottingham Forest De wedstrijd wordt op 28 mei gespeeld in het Bernabeu-stadion in Ma drid. De finale van het toernooi voor bekerwinnaars tussen Arsenal en Valencia (op 14 mei in Brussel) wordt gearbitreerd door de Tsjech Christov. Voor de twee wedstrijden tussen Borussia Mün- chen-Gladbach en Eintracht Frankfurt om de hoogste eer in het UEF A-toernooi zijn Guruceta Mura (7 mei) uit Spanje en Ponnet (21 mei) uit België aangewezen). Niet meer dan één nieuwe abonnee vragen wij van u voor dit zwaar verzilverde schaap met 5 poten. abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren een zwaar verzilverd schaap met 5 poten. Naam I Adres_ Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE VOLENDAM MAG ALSNOG VERGOEDING VRAGEN Pier Tol onrechtmatig bij AZ'67 VOLENDAM Na een langdurige twist kan dan eindelijk de zaak Pier Tol worden afgesloten. Gisteren maakte secretaris Hoeker namens de de arbitragecom missie van de KNVB be kend, dat de overgang van Volendam-speler Tol naar AZ op onrechtmatige wijze tot stand is gekomen. Indertijd kwamen bestuurslid Jan van der Linden en mana ger Joop Brand van Volendam (beiden zijn inmiddels van het Volendamse toneel verdwe nen) tot overeenstemming met de inmiddels overleden voor man van AZ, Cees Molenaar, dat de Alkmaarders uit het spelersmateriaal van Volen dam een talent moesten uit zoeken als vergoeding voor de hulp die AZ het aan lager wal geraakte Volendam had gebo- en. In het seizoen '76-'77 deed AZ een aanbieding aan linkerspits Pier Tol waarop de Alkmaarse club haar zinnen had gezet Volendam bood zijn C-speler echter een A-contract aan, dat werd geaccepteerd door Tol. Het seizoen daarop verscheen AZ weer op de markt en bood Tol een aanlokkelijk contract aan. De Volendammer onder tekende een overeenkomst en AZ liet het bestuur van Volen dam weten volgend seizoen te willen beschikken over Tol. De Volendamse leiding, die zei van niets te weten, tekende protest aan. Volgens toenmali ge voorzitter Jan Guyt had het duo Van der Linden-Brand geen tekenbevoegdheid. De zaak werd aanhangig ge maakt bij de arbitragecommis sie van de KNVB, nadat po gingen om de zaak in der min ne te schikken op niets waren uitgelopen. De bedenktijd van de arbitragecommissie liep enigszins uit de hand, mede door de complexe aard van het gevaL De uitspraak van het college betekent dat AZ een vergoe dingsbedrag aan Volendam dient te betalen. Zodra de ge schreven uitspraak van de ar bitragecommissie in handen van Volendam (Höcker deelde de uitspraak mondeling aan Volendam mee) zal mr. Krul namens zijn opdrachtgever een brief doen uitgaan naar AZ raadsman Bertels. In die brief zal staan hoeveel Volen dam voor Tol alsnog wenst te ontvangen. Niet alleen in de zaak Pier Tol heeft Volendam succes ge boekt, want de rechtbank van Utrecht heeft bepaald, dat de Stichting Arbeidszaken, die de rechtmatigheid van spelers wisselingen moet beoordelen, ten onrechte Eddy Kraal voor zeven wedstrijden heeft uitge sloten. Die schorsing werd Kraal aan het begin van het seizoen '78-'79 opgelegd, omdat hij bij zijn overgang van Tel star naar Volendam werd bij gestaan door het Bureau Inter Football. De Utrechtse recht bank heeft de Stichting Ar beidszaken in het ongelijk ge steld. Volendam en de KNVB zullen spoedig om de tafel gaan zitten om tot overeen stemming te komen over de schadevergoeding, die de bond aan Volendam moet betalen vanwege het niet meespelen van Kraal de eerste zeven wedstrijden. Vrouw gewond OEGSTGEEST Een Oegst- geestse vrouw is gistermor gen gewond geraakt bij een ongeval op het fietspad van de Oegstgeestse Rijnzicht- weg. De vrouw reed op haar snor fiets in de richting Rijnsburg en wilde een paar fietsers in halen. Tijdens deze inhaalma- noevre verloor zij de macht over het stuur, botste tegen een fietser en viel. De vrouw moest met verwondingen aan hoofd en ledematen naar het Leidse Academisch Ziekenhuis worden overgebracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11