Onherkenbare Rudie Lubbers krijgt te weinig Van Rooyen met een been in interregionale hoofdklasse KNAP DEBUUT VAN DRIE PROFBOKSERS Van Dorst nieuw voorzitter NSF Zege Lieredia SPORTWERELD Okker mogelijk bonds- trainer Zweden BC Sport grote winnaar van BBLZW-lentetournooi Weer remise Portisch-Spasski !P( Koopmans verdedigt titel in Luxemburg QUARLES VAN UFFORD TREEDT AF MOEIZAME ZEGE OP NEPTUNUS: 3-4 VOLLEYBALPLOEG PLAATST ZICH Moord op softbalvelc SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA AMSTERDAM Met het zweet droop ook de teleurstelling van het gezicht van Rudie Lubbers. In zijn tweede gevecht na zijn come back had hij zich tegen de Zairees Ibe- lo Moano uit Zaire van zijn allerbeste kant laten zien. Tegen de kolos Terry O'Connor had hij weer „gedebuteerd" na bijna vier jaar afwezigheid. Hij had toen voorzichtig gebokst, geen risico genomen en geprobeerd of zijn conditie voldoende was. Gisteravond, in een voor Amsterdam - toch geen boksstad - beschamend bezette Jaap Edenhal (1200 toeschouwers) gaf Rudie Lubbers alles wat hij had, en dat is nog steeds erg veel. Dood moe beeindigde hij een uiterst attractieve duel met de stoicijnce kleurling. Toen kwam de uitslag: 2-1 voor Moano. De pure prof, die Rudie Lubbers nog altijd is, slikte wat weg, stapte op zijn tegenstander af en wenste hem geluk. Als Lubbers al niet, zij het met gering verschil, had gewonnen, dan had hij toch wel een onbeslist verdiend. De driemansjury oordeelde anders, nog wel met de veelzeggende cijfers 79-76 en 79-75 voor Moano en een jurylid voor Lubbers 79-77. Rudie Lubbers was onherkenbaar. Constant aanvallend, met enige felle explosies in de der de en vijfde ronde was hij de bokser die het ge vecht maakte. Ibelo Moano, een prachtig ge bouwde zwaargewicht met een ebbenhouten huid, beperkte zich tot halverwege de strijd tot het effectief maken van zijn sterke linkse, waarmee hij inderdaad nogal eens scoorde. Door de ongekend felle aanvalsdrift van Lu- bers in die twee genoemde ronden kreeg het duel een spectaculair karakter, waarvoor het publiek opperste waardering opbracht. Het tempo was aannemelijk en de liefhebbers geno ten van het denkwerk van Lubbers in de ring. Fraai opgebouwde aanvallen, sterke stoten, goede series, hij toonde het allemaal. De atleet uit Zaire bleef evenwel in dit vrijwel steeds in het midden van de ring gevoerde gevecht, ui terst flegmatiek, ook bij voltreffers op zijn hoofd. Zonder een spier te vertrekken incas seerde hij. Daardoor kon hij zijn volle aandacht schenken aan de stoten op het lichaam die Lub bers steeds probeerde te plaatsen. En het is be kend dat kleurlingen meer kunnen hebben op het hoofd dan op het lichaam. Het duel bleef boeiend, met Lubbers als de knapste bokser en Moano als de pugilist die tot de betere klasse behoort. Pas van de zesde ron de af liet Moano zien ,dat hij over een rechtse beschikte. Het leek alsof hij toen pas loskwam. Niettemin bleef Lubbers het gevecht beheersen en in de achtste en laatste ronde bracht hij Moano zelfs in moeilijkheden met een zuivere rechtse. Dat Lubbers door twee juryleden met zo groot verschil tot verliezer werd verklaard, was irreeel. Zijn teleurstelling was dan ook vol komen te begrijpen. Maar hij had het publiek, met de knap boksende Zairees, een prachtige partij laten zien. Langdurig applaus werd zijn deel. Maar ook een nederlaag, die hard aan kwam en onverdiend was. Geen twijfel De rest van de avond liet geen enkele twijfel bestaan aan de resultaten. Drie boksers debu teerden als prof en alle drie beëindigden hun partij voor de limiet en imponerend.De Utrechtse lichtgewicht Antoon Verrips was ook al onherkenbaar. In zijn amateurtijd liet hij zich nog wel eens te veel beinvloeden door zijn temperament. Gisteravond bokste hij alsof hij niet zijn eerste profduel leverde. De veel gerou- tineerder Jean-Pierre Meganck, die al 30 prof- partijen in zijn startboekje heeft, werd door de geconcentreerd boksense Verrips bestookt met knallende hoeken en zuiver geplaatste dubbel- stoten. In de tweede ronde ging Meganck neer op een loepzuivere rechtse. Even bokste Ver rips slordiger omdat hij de partij snel in zijn voordeel wilde beslissen. In de derde ronde ging Meganck driemaal achtereen neer: op een rechtse hoek, op een combinatie en op een link se hoek. Meganck moest stoppen: technisch k.o. Een bewonderenswaardig debuut van Verrips. Zwaargewicht Maik Krol, vergezeld van zijn hele supportersclub uit Óss, debuteerde nog sneller. De fraai gebouwde Brabander trof in de nauwelijks afgetrainde, in Belgie wonende Italiaan Bernard Artone, een tegenstander die zich beperkte tot verdedigen toen hij eenmaal de harde stoten van Krol had gevoeld. In de tweede ronde ging Artone neer op een rechtse hoek en toen hij was opgekrabbeld nogmaals terwijl zijn helper tezelfdertijd de handdoek wierp. Maik Krol had derhalve eveneens over tuigend gedebuteerd. Hetzelfde deed Hubert Zimmermann, afkom stig uit Curacao maar thans wonend in Assen waar hij bij Bos traint. Ook deze halfzwaarge- wicht beschikt over een verwoestende stoot. De Turk Kemal Kornzcan - vervanger voor de aan zijn hand geblesseerd geraakte Duitser Kurt Oerter - kan er van meepraten. Hij maakte er een wild gevecht van, dat Zimmermann maar kort deed duren. In de clinch plaatste hij een rechtse opstoot, waarop de Turk acht tellen moest nemen. Op een stoot op de maag werd Zo wil Rudie Lubbers er op 19 mei weer bijstaan als hij Hennie Thoonen heeft ontmoet in een titelgevecht: als Nederlands kampioen. Kornzcan definitief uitgeteld. Het opvallende bij alle debutanten was hun zelfvertrouwen, de grote variatie in stoten die zij beheersen en de kracht. Alle drie zijn pertinente aanwinsten voor het, desondanks, nog magere profcorps. En dan was er nog Alex Blanchard, de midden gewicht die voor het eerst acht ronden moest boksen. Het werden er maar vier. De Schot Billy Lauder, van wie hij als amateur eens had verloren, vocht moedig in, kleiner als hij was, en pakte de voltreffers van Blanchard in het begin. Zij sloopten hem wel, hoewel Blanchard enigszins moeite had met de rechtsvoorstaande Schot, die weigerde, zoals in alle acht eerdere duels van Blanchard, in de verdediging te gaan. In de vierde ronde stond Lauder even recht voor Blanchard, die meteen een prachtige rechtse plaatste, waarop Lauder klassiek k.o- .ging. Wanneer treft Blanchard, het grootste ta lent bij de profs, zijn evenknie HERMAN VAN BERGEM DEN HAAG Op 20 juni zal de Europese kampioen halfzwaargewicht Rudie Koopmans zijn titel verde digen in Differdange (Lux) tegen de door de Eu ropese Boks Unie aangewe zen uitdager, de Luxem burgse kampioen Serres. Matchmaker Henk Rühling en de financieel geïnteres seerde Rotterdammer Aad Westerlaken wilden het ge vecht al in mei in Rotterdam doen plaats vinden. Bij de beursbieding, die vorige week in Rome werd gehou den, vielen zij evenwel af. Het tweetal had als beurs een bedrag van 52.000 gulden ge boden. De Luxemburgse or ganisatoren boden evenwel een tegenwaarde aan Zwit serse francs van 55.000 gul den, zodat zij de partij „in huis" hadden. Het is de vierde keer dat Koopmans zijn titel verdedigt na dat met succes gedaan te hebben tegen de Fransen Amory en Tafer en de Ita liaan Cometti. De Nederlandse kampioen zwaargewicht Hennie Thoon en zal op 19 mei, waarschijn lijk in Rotterdam, zijn titel verdedigen tegen Rudie Lub bers. DEN HAAG Op de algeme ne jaarvergadering van de Ne derlandse Sportfederatie (NSF) op 31 mei zal jonkheer Mr. Quarles van Ufford terug treden als voorzitter van die federatie. Drukke werkzaam heden als burgemeester van Amstelveen kan hij niet lan ger combineren met zijn sport ieve functie. Binnen de NSF zijn ruim vier miljoen sportbe oefenaren in Nederland verte genwoordigd. Als opvolger van Van Ufford wordt Peter van Dorst (58) uit Ulvenhout voorgedragen. Van Dorst is momenteel vice-voorzitter van de NSF. Peter van Dorst is een man die uit de sport voortkomt. Hij is docent lichamelijk opvoeding geweest in Sappemeer en sinds kort plaatsvervangend rector van de rijkscholengemeen schap in Breda. Hij was de .eer ste voorzitter van de kring West-Brabant van het Ne lands Genootschap voor fj therapie en oprichter van afdeling West-Brabant var Koninldijke Nederlandse eniging van leraren in d< chamelijke opvoeding. Hl IN 1 oprichter van RHBS, een de volleybalclubs (in feite sport waarin hij bekend w geeft gekregen) in het zui cl van het land. Hij heeft hoi I i klasse volleybal gespeeld verschillende ploegen 'J~ peili Ide coacht. Via een bondsraa<|PP* maatschap werd hij gekoze het hoofdbestuur van de derlandse Volleybal (NEVOBO), waarvan hij v i zitter werd. Hij was lid vai U11 Europese commisie van de «cl ternationale volleybal fed n v tie. In 1972 werd hij benoi H*1 tot bestuurslid van het Ne< landse Olympisch Coi «n (NOC) en ook bestuurslid de NSF, waarvan hij th vice-voorzitter is. B twi VIELLA De Spanjaard Martinez Lieredia heeft gis termiddag de zesde etappe van de Ronde van Spanje ge wonnen. De etappe van 131 kilometer tussen Seo de Urgel en Viella weid door Heredia afgelegd in drie uur, 59 minuten en 34 se conden. Zijn landgenoot Rupe- rez behoudt de leiderstrui. Uitslag zesde etappe: 1. Martinez Heredia (Spa) 3.59,34 (gem. 33,310 km p n 2. Sean Kelly (Ier) z.t.; 3 do van Calster (Bel) z.t. Klaus-Peter Thaler (Wdl) 5. Claudio Bertolotto (Ita) Algemeen klassement: 1. Faustino Ruperez (Spa)l uur, 11 minuten en 59 sec den; 2. Roberto Visentini op 2.39; 3. Sean Kelly (Ierj 2.41; 4. Joseph Borguet op 2.46; 5. Pedro Torres (I op 2.56. HAARLEM De Amerikaan se broers Tim en Tom Gullik- son hebben hun leidende posi tie in het dubbelcircuit verste vigd door met 6-4, 6-2 te win nen van Tom Gorman en Charlie Passarel. BIRMINGHAM Nanette Schutte is in het zogenaamde „35.000 dollar toernooi" door gedrongen tot de tweede ronde na een zege met 2-6, 6-2, 6-0 tegen de Australische Susan LENT Koploopster Petra Polman heeft in de strijd het nationale damkampic schap voor dames gewon Annemieke van der Kraat die: Idei ndii letb Tl DEN HAAG De NederlJ se judoploeg voor de EK (li1 mei in Wenen bestaat) Rob Hoogendijk (tot 60 j Harry van de Brand (65 Jimmy Essink (71 kg), {OF Bakker (78 kg), Bert Verbtrah ven (86 kg), Henk Numania j kg) en Peter Adelaar (allele. I tegeorieën). Toernooi om Jan Hokkebeker bij VCS (Van onze sportredactie) DEN HAAG VCS organiseert morgen voor de veertieïb keer het traditionele toernooi om de Jan Yokkebeker. etc Aan dit evenement doen louter eerste elftallen van zaterd a clubs mee, benevens veteranenteams. Dit keer wordt deelgen men door VCS, DORR, De Jagers en bekerhouder Lombart et (Rotterdam). iai STOCKHOLM Tom Okker wordt genoemd als een van de kandidaten voor de functie van bondstrainer van het Zweedse tennisteam. Naast de Hazerswoudenaar komen de Zuidafrikaan Bob Hewitt en de Amerikanen Marty Ries- sen en Stan Smith in aanmer king. Een kwartet spelers, dat voor al in het dubbelspel zijn spo ren heeft verdiend. En dat is exact wat de Zweed se tennisbond van de nieuwe trainer verlangt: ervaring in het dubbelspel. Nu Björn Borg zich weer beschikbaar heeft gesteld voor het Davis-Cup- team, willen de Zweden op de kortst mogelijke termijn een sterk herendubbel opbouwen. Wanneer dat gerealiseerd is, menen de Zweden een reële gooi te kunnen doen naar de bekerzege. Tenslotte heeft Borg sedert 1973 geen enkel spel in een Davis-Cupwed- strijd verloren. ROTTERDAM Met nog een minuut te spelen haalde André Pracht tenslot te toch de volle winst (3-4) binnen voor Van Rooyen Kaas. Na knap voorberei dend werk van John Jansen joeg Pracht de bal hard en hoog achter Nep- tunus-doelman Jan Oukes. Een over winning waardoor Van Rooyen Kaas zich een zeer riant uitzicht verschafte op interregionaal zaalvoetbal. Alleen Zuid Flora (won gisteravond met 1-4 van DKS) kan de Leidse ploeg nog be dreigen. De beslissing valt over twee weken wanneer Zuid Flora en Van Rooyen elkaar op neutraal. Delfts ter rein ontmoeten. Van Rooyen heeft aan een punt genoeg, Zuid Flora heeft twee punten nodig voor promotie. Van Rooyen had de handen overigens meer dan vol aan Neptunus. De Leidse ploeg, die twee weken geleden DKS met 13-4 achteloos aan de kant schoof, draaide in de eerste helft niet, legde te weinig snelheid in de aanvallende acties om de Rotterdamse defensie werkelijk te veron trusten. Neptunus daarentegen startte Isterk in de immense Rotterdamse Ener- jgiehal. In de eerste minuut al schoot Hans |van der Linden de bal achter Van Rooyen-doelman Wim van As. Uit een strafschop bouwde Willem Eilander de score uit naar 2-0. Die strafschop werd veroorzaakt door Bennie de Roo die colle ga-aanvoerder Eilander onderuit haalde. Voor die actie werd de Roo door de zeer consequent en ook goed leidende scheids rechter Wagenaar uit Den Haag voor twee minuten naar de kant gestuurd. Koos van Egmond protesteerde en kreeg eveneens een twee minuten straf. Een rampzalige situatie voor Van Rooyen. Neptunus profi teerde echter niet van die twee-man-meer situatie. Pracht, Gubler en van As hielden het hoofd boven water tegen de Rotter damse overmacht. Het zou de inleiding zijn voor een Leids herstel. Frans Sjardijn (geblesseerd aan het duel begonnen) werd door Neptunus- doelman Oukes op sportieve wijze van scoren afgehouden. Scheidsrechter Wage naar beschouwde het echter als een onre glementaire reddingsactie, zond Oukes naar de kant en legde de bal op de stip. Sjardijn, oog in oog met Van der Linden, schoot te zwak in. Even later was het wel raak. De Roo schoot van afstand schitte rend raak. Op slag van rust tilde Jan van der Reyden de bal over een leeg Neptu- nusdoel. Na rust herstelde Van der Reyden die fout door via de paal verwoestend raak te schieten. Van Rooyen was in die eerste helft duidelijk beter op dreef, combineer de nu wel snel en daar had Neptunus geen antwoord op. De Leidse ploeg werk te die aanvalsopzetten echter zeer onzorg vuldig af. De Roo, Sjardijn en Piet Gubler misten. Maar toen scheidsrechter Wage naar Rotterdammers Ton Donkersloot (overtreding) en Eilander (protesteren) gelijktijdig naar de kant stuurde scoorde Van Rooyen dan eindelijk wel. Van der Reyden bediende Gubler die voor 2-3 zorgde. In de wetenschap dat een neder laag uitschakeling betekende bestormde Neptunus het Van Rooyen-doel. Van As redde nog fraai op een- kopbal van Eilan der maar moest daarna toch zwichten voor een kogel van Van der Linden. Neptunus ging op zoek naar de winnende treffer maar die viel dan toch aan de an dere kant. Via een uitval kwam de bal te recht bij Jansen die twee Rotterdamse verdedigers omspeelde en de bal naar Pracht schoof. Het schot van Pracht bracht Van Rooyen met een been in de interregionale hoofdklasse. KEES VAN HERPEN Stand halve promotie-competitie Van Rooyen Kaas Zuid Flora Neptunus DKS 2 2 0 0 4 17- 7 2 1 1 0 3 5-2 2 0 111 4-5 2 0 0 2 0 5-17 Met een afstandsschot zorgde Van Rooyen-aanvoerder Bennie de Roo voor de eerste Leidse treffer tegen Nep tunus. LEIDEN Het duo Kees Verboon en Arnout van Lun- teren (BC Sport) won op im ponerende wijze het double- tournooi, dat de Bowling Bond Leiden Zuid-West or ganiseerde in de Hans Men ken Bowling. Individueel was Carel Frauenfelder de grote verrassing. De speler van het Ball Let Flying Team won de handicapfina le. In de scratcheindistrijd (zonder handicap) werd Bennie van Schoonderwoerd den Bezemer sterk eerste bij de dames, terwijl Tjeerd Scheffer (beide Formule Pentagoon) deze titel bij de heren voor zich opeiste. Het BC Sportduo Verboon- /Van Lunteren hield in een goede finale Inge Lek en Pe ter Speel met een fraaie serie van 1159 achter zich, waarna Jan Snik en John Hensing op de derde plek belandden. Bij de singles was het Carel Frati- enfeld'er, die uitblonk met zijn 1018 totaal. Peter Gijsman gooide 96 pins minder, waarna Dammes Bergman voor het tweede succes van het BLF- team zorgde. Zowel Frauenfel der als Bergman is een sterke nieuweling, die in korte tijd reeds grossiert in successen. Bennie van Schoonderwoerd verwierf de damestitel zonder handicap door teamgenoot Inge Lek 34 pins voor te blij ven. Zij wierp 788 (5 gamee). In dezelfde hereneindstrijd was Tjeerd Scheffer de beste. Zijn serie van 895 was genoeg om Kees Verboon met 36 pins te verslaan. Bart Kriek (BC Sport) pakte het 'brons'. Kriek wierp overigens met Peter Ernst (BC Sport) de hoogste doubleserie. Gerrit van de Ende, Johan Lek en Bennie van Schoonderwoerd den Be zemer pakten in verschillende categoriëen de prijs voor de hoogste game. 'f MEXICO-STAD De eerste partij in de barrage tussen Lajos Portisch en Boris Spassky in de kwartfinales van het kandidatentoernooi is opnieuw in remise geëindigd. Na zeventien zetten deelden beide spelers het punt op voorstel van Portisch, die de zwarte stukken hanteerde. De Hongaarse grootmeester ver koos de Siciliaanse verdedi ging, waarop Spassky het ant woord schuldig bleef. De barrage is noodzakelijk omdat de tweekamp over tien partijen gelijk eindigde: 55. In de Mexicaanse hoofdstad worden nu twee keer twee partijen gespeeld, tenzij de be slissing in het eerste paar valt. Mocht na de vier ontmoetin gen de stand nog in evenwicht zijn, dan wordt Portisch tot winnaar uitgeroepen op grond van het feit, dat hij zijn zege in de tweekamp met de zwarte stukken behaalde. WEST-BERLIJN De Neder landse ploeg heeft de voorron den van het toernooi om de lentebeker (het officieuze Westeuropese volleybalkam pioenschap) afgesloten met (23). Dank zij deze zege een zege op Zwitserland. plaatste Nederland zich met Eerder werd al met 30 ge- groepswinnaar België voor de wonnen van Noorwegen en eindstrijd om de plaatsen één maar net van België verloren tot en met acht. Oranje Groen gaat terug in de tijd LEIDEN Het in oktc 1 ber 35 jaar bestaand! Oranje Groen organi et seert morgen als vooi jee proefje voor het echte ju rui bileumgebeuren eei >en wedstrijd tussen speler edi uit de veertiger jaren ei >te een elftal uit de jarei vijftig. Tevens zal eei en reünie worden gehouden rui err De wedstrijd tussen Oranji m Groen '40 en Oranji uiz Groen '50, die woensda) r om half drie zal plaatsvin et den, staat onder leidinj mj van de 69-jarige M.C. Gor dijn. De 71-jarige J. Tette op: roo en .jonkie" W. d< ,u Jong (53) zullen de hee «1 Gordijn aan de lijnen be hulpzaam zijn. ch Unitas Unitas Leiden houdt morJ gen aan de Boshuizerkadi f het Ouderejaarstoernooi. Vijf Leidse voetbalclub (dezelfden als vorig jaar doen hier aan mee: LDWJ (winnaar in 1979), Lugdu num, Oranje Groen, VTI en organisator Unitas Lei den. De eerste wedstrij< (Lugdunum - Unitas) be *»int om half elf. GREENVILLE De coal van een softbalploeg Greenville (South Caroliii is aangeklaagd wegens moo op een scheidsrechter na e< oefenwedstrijd. Willy Lee Spurgeon, 44 jai trok een revolver toen tijdei het duel een man met een irt het veld oprende. Een an< gebruikte eveneens een vu wapen in het daaropvolgei gevecht. Scheidsrechter Dawkins wi door een kogel in de nek raakt en overleed. Spurg zelf werd in de heup gera Het duel werd gestaakt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10