Richtlijnen voor juist gebruik Nederlandse vlag Bevrijdings sigaret goed voor fiscus Juliana en Beatrix maken zelf troonswisseling bekend L25NNENLAND Koninklijke gasten bij inhuldiging Polak: normale veiligheids maatregelen op 30 april „Kroningsmunten voor woningbouw" Werk genoeg Oranje-tentoonstelling Muziekkorpsen op de Dam 30 april: treinen als op zaterdag Rijksmusea 30 april gesloten „Kroningsdiner" ligt politici zwaar op de maag LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGINA 7 Op de komende feest- en herdenkingsdagen zullen honderduizenden Nederlan ders het rood-wit-blauwe laken weer uit het raam ste ken om uiting te geven aan hun betrokkenheid. Maar omdat de vlag een symbool bij uitstek is, moet deze wel op de juiste wijze gepre senteerd worden. Geen Nederlandse of buiten landse vlag mag tussen zon sondergang of zonsopgang uithangen, tenzij volledig verlicht. Er mag alleen met oranje wimpel worden gevlagd voor feestelijkheden waarbij de twee-eenheid Nederland- Oranje tot uitdrukking wordt gebracht. Ten teken van rouw wordt de vlag, zonder oranjewimpel, halfstok gehesen (op 4 mei is dat tussen 18.00 en 20.05 uur) en moet vrij kunnen uit waaien. De lengte van de vlaggestok moet zodanig zijn dat de vlag, ook als zij halfstok is gehesen, de grond niet kan raken, noch het verkeer kan hinderen. Op de vlag mag behoudens uitdrukkelijke toestemming van de koningin, geen enkele versiering worden aange bracht. Versleten, gescheur de of verkleurde vlaggen moeten op onopvallende wij ze worden verbrand. De vlag mag nooit als versiering ge bruikt worden, tenzij be doeld als draperie. CANADEZEN „HERNEMEN" AMSTERDAM AMSTERDAM Voor de 20.000 pakjes „bevrijdingssiga retten" die op 5 mei in Amsterdam gratis aan het publiek worden uitgedeeld, moeten normaal accijnzen worden be taald. Dat kost de stichting „Amsterdam dankt zijn Cana dezen" 25.000 gulden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. Behalve sigaretten wordt er ook chocola uitgereikt bij de twee uur durende intocht van de 350 Canadese oud-strijders in de hoofdstad. Zij deelden sigaretten van hetzelfde merk uit, toen zij op 8 mei 1945 Amsterdam binnentrokken. De oud-strijders die op 2 mei op Schiphol arriveren, zullen op 4 mei deelnemen aan de dodenherdenking op de Dam. Tijdens de tocht op 5 mei, die loopt vanaf de Berlagebrug via Am sterdam-zuid naar de Dam, rijden de veteranen in 80 oude legervoertuigen uit de Tweede wereldoorlog. Op de Dam worden zij door de burgemeester en hun voormalige com- mandönt, generaal Bell Irving toegesproken en 's middags worden zij ontvangen door prinses Juliana en prins Bernhard. Zij blijven tot 7 mei in ons land. DEN HAAG De inhuldiging van prinses Beatrix op 30 april zal worden bijgewoond dor tal van gasten van koninklijke boede. Uit Spanje zullen de In fante Dona Pilar De Borbon y Borbon, de zuster van de Spaanse koning, en haar echtgenoot, de hertog van Badajoz aanwezig zijn. Vanuit Denemarken prinses Benedikte en haar echtgenoot prins Richard aanwezig. Uit Thailand komen kroonprinses Mahachakri Sirindhorn en prinses Chulabhorn, uit Marokko komr kroonprins Sidi Mohammed. Daarnaast komer er gasten van koninklijke bloede uit België, Luxem burg, Noorwegen en Zweden. AMSTERDAM Er komen geen scherpschutters op de daken rond het paleis op de Dam op 30 april, wel zullen met pistolen bewapende rechercheurs vanaf de daken het gebeuren op het plein in de gaten houden. Dat zei burge meester Polak van Amsterdam zaterdag in Vara's radio programma de Rooie Haan. Polak noemde het gerucht dat meer dan 10.000 politiemen sen op de been zullen zijn overdreven. ,,Er wordt nog geen 5000 man ingezet, maar uiteraard houden we een reserve voor eventualiteiten achter de hand", aldus Polak. DEN HAAG Het eerste kamerlid Broeksz (PvdA) meent dat de opbrengst van de uit te geven kroningsmunt bestemd kan worden voor woningwetbouw. In schriftelijke vragen aan de ministers van financiën en van de volkshuisvesting wijst hij er op, dat de opbrengst van de uitgifte van deze munten enkele tientallen miljoenen guldens kan bedragen. AMSTERDAM Een tekort aan hoesjes voor parkeerme- ters maakt het voor Amsterdam nodig 700 meters te ver wijderen uit de straten, die op 30 april autovrij zijn. In dit gebied in het centrum mag niet worden geparkeerd en dat staat ook met borden aangegeven. Maar automobilisten kunnen toch in de waan zijn, dat zij kunnen parkeren op plaatsen waar zij meters zien staan. Omdat de vermijden worden de koppen van de meters voor zien van hoesjes. Van de honderden meters, die door het te kort geen hoesjes kunnen krijgen, wordt de kop verwijderd. Dat gebeurt in de nacht van 29 april. Een etmaal later wordt de maatregel weer ongedaan gemaakt. DORDRECHT Ter gelegenheid van de inhuldiging van prinses Beatrix zal van 30 april tot en met 6 juli 1980 in museum van Gijn te Dordrecht een tentoonstelling worden gehouden van portretten van onze stadhouders, koningen en koninginnen en voorstellingen van inhuldigingen. In de expositie is ook een ruime plaats ingeruimd voor fraai aardewerk en glas, dat ter ere van leden van ons Oranjehuis in de 17e en 18e eeuw werd gemaakt. AMSTERDAM Op de dag van de inhuldiging zullen ook vele amateurmuziekkorpsen een belangrijk aandeel leveren in de festiviteiten Uit elke provincie komt minstens èén muziekkorps. Ce korp sen vertrekken om half drie in de middag vanaf vijf start plaatsen naar het centrum van de hoofdstad, waar zij om 16.15 uur op de Dam op toerbeurt zullen optreden. UTRECHT Behalve de extra lange treinen voor de richting Amsterdam, rijden de treinen op 30 april als op zaterdag. Op zondag 4 mei wordt een beperkte zondagsdienst gereden en op 5 mei een normale zondagsdienst. Op 6 mei is er in de ochtendspits een „maandagdienst", wat betekent dat er ex tra treinen in de ochtend worden ingezet. DEN HAAG Alle rijksmusea zullen op 30 april gesloten zijn. Op maandag 5 mei, bevrijdingsdag, zijn ze geopend als op zondag. Alleen de rijksmusea Twente in Enschede en Meermanno-Westreenianum in Den Haag zullen dan gesloten zijn. AMSTERDAM HEEFT ZICH OPGEMAAKT OM ER ZO FEESTELIJK MOGELIJK UIT TE ZIEN AMSTERDAM Evenals in 1948, toen Wilhelmina af trad, zullen de oude en de nieuwe koningin zelf be kend maken dat er een troonswisseling heeft plaatsgevonden. Op 30 april verschijnen Beatrix, als ko ningin, en haar moeder Juliana, als prinses der Ne derlanden, daartoe op het balkon van het Paleis op de Dam in Amsterdam. Beiden houden een toespraak, waarna de nieuwe Prins van Oranje, Willem-Alexander, de oudste zoon van de ko ningin, en zijn beide broers eveneens op het balkon ko men. De plechtigheid rond de troonsafstand begint om 10.00 uur, in de Mozeszaal van het Paleis op de Dam. De belangrijkste aanwezigen zijn de koningin en haar op volgster, hun echtgenoten en het voltallige kabinet. Konin gin Juliana tekent als eerste de acte van abdicatie. Op het moment dat zij de pen van het papier haalt is haar dochter Beatrix koningin. Deze tekent dan zelf en ver volgens alle ministers. Na afloop van de presentatie op het balkon ontvangt ko ningin Beatrix de leden van de bijzondere buitenlandse missies, die hun geloofsbrie ven komen aanbieden en die 's middags de inhuldiging in de Nieuwe Kerk zullen bijwo nen. Onder hen bevinden zich de Prins van Wales (Charles) als vertegenwoor diger van zijn moeder, konin gin Elizabeth II van Groot- Brittannië, prins Albert van België en zijn echtgenote, 'prinses Paolo, prins Henri, erfgroothertog van Luxem burg, kroonprins Harald van Noorwegen en zijn echtgeno te, prinses Sonja, prinses Christina van Zweden en haar echtgenoot, de heer Tord Magnuson. De Heilige Stoel wordt verte- I genwoordigd door de pause lijke nuntius te Brussel, aartsbisschop Igino en Ca nada door zijn gouverneur- generaal, the Right Honoura ble Edward R. Schreyer en zijn echtgenote. Tunesië zendt de zoon van zijn presi dent, de heer Habib Bourgi- ba jr. en zijn echtgenote, en Polen een vice-president. De meeste andere landen wor den vertegenwoordigd door een ambassadeur in bijzon dere zending of door hun mi nister van buitenlandse za ken. Om reden van pfotoco- laire aard komen er geen staatshoofden naar de inhul diging. Het is gebruik dat een nieuw staatshoofd het initiatief neemt tot een be zoek aan zijn/haar ambtge noten. Drieduizend personen De inhuldiging en beëdiging van Beatrix als koningin ge schiedt in een verenigde en openbare vergadering van de beide Kamers der Staten- Generaal, die voor deze ge legenheid wordt gehouden in de Nieuwe Kerk te Amster dam. De plechtigheid zal worden bijgewoond door on geveer drieduizend perso nen, de maximum capaciteit van de kerk. De leden van Eerste en Tweede Kamer, de vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen, de le den van de Raad van State en de leden van het Kabinet gaan vanuit het Paleis op de Dam onder een pergola door naar de kerk. Aan weerszij den daarvan zal een erehaag opgesteld staan van adel borsten en cadetten. Op de Dam staat op dat mo ment een erecordon, ge vormd uit eenheden van de Koninklijke Marine, de Ko ninklijke Luchtmacht, de Ko ninklijke Landmacht, waar onder een detachement UNI- FIL-troepen, en de Nationale Reserve. Gedurende de tijd dat de koninklijke stoet zich van het paleis naar de Nieu we Kerk begeeft, zullen door de saluutbatterij van de Rij dende Artillerie saluutscho ten worden afgevuurd met een tussenruimte van steeds vijf seconden. Saluutschoten worden ook 's ochtends vroeg, om acht uur, afge vuurd en wel door het oor logsschip Hr. Ms. De Ruyter. Kronungsmesse De speciale buitenlandse missies, de leden van het Corps Diplomatique en de leden van het Internationale Hof van Justitie zullen via de hoofdingang de kerk binnen komen. Deze ingang wordt ook gebruikt door de afge treden koningin en de ande- re leden van de koninklijke familie. Tijdens het binnen komen van de kamerleden zal het jeugdkoor van de Vrije School te Den Haag sa men met leden van het Con certgebouworkest de Kro nungsmesse van Mozart zin gen, met solistische mede werking van Elly Ameling, Sylvia Schlüter, Hein Meens en Lieuwe Visser. De vergadering wordt om 14.30 uur geopend door de voorzitter, prof. dr. T. L. Thurlings, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De koninklijke stoet zal omstreeks 15.00 uur de kerk binnenkomen. Bij het betreden van het ge bouw wordt de koningin be groet door een Commissie van In- en Uitgeleide, be staande uit de voorzitter van de Tweede Kamer en fractie voorzitters uit de Eerste en Tweede Kamer. Tijdens de wandeling naar het podium zingen alle aanwezigen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus, daarbij on dersteund door de Maa- streechter Staar en het Noordhollands Koperkwar tet. Het orgel wordt bespeeld door Simon C. Jansen. Inhuldigingseed Na het afleggen van de eed op de grondwet door de ko ningin leggen de aanwezige leden van de Staten-Gene- raal één voor één de inhuldi gingseed af, in volgorde van hun aantal dienstjaren, met dien verstande dat telkens na een lid van de Eerste Ka mer twee leden van de Tweede Kamer aan de beurt komen. In totaal acht leden van beide kamers (zes van de PvdA en twee van de PSP) hebben laten weten niet bij de plechtigheid aan wezig te zullen zijn,x>mdat zij principieel tegen de monar chie zijn. Na de inhuldiging door de Staten-Generaal zingt de Maastreechter Staar het lied „Domine Salvam Fac Reginam Nostram". Bij het verlaten van de kerk wordt gezang 293 gezongen: „Wat de toekomst brengen moge". De vergadering zal omstreeks 16.45 uur worden In de Nieuwe Kerk wordt ge bruik gemaakt van ongeveer 700 stoelen uit de Ridderzaal en nog eens 2^00 stoelen uit het RAI-congrescentrum. In de kerk zijn twee extra bal kons gebouwd ten behoeve van de gasten. De versiering in de kerk wordt verzorgd door de Vereniging van Bloe misterijen. Ook buiten zal de inhuldiging te volgen zijn en wel via luidsprekers op de VALKENBURG Over een diner ter gelegenheid van de troonsafstand van Juliana dat de gemeente Valkenburg en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Maastricht afgelopen zaterdag hebben laten aan richten en een bloesem- tochtje op zondagmorgen, is deining ontstaan. Zondagavond verklaarden ontstemde - Valkenburgse raadsleden van de oppositie dat de kosten van het diner, die meer dan 10.000 gulden bedroegen, uit gemeen schapsgelden zijn betaald. De jongerenorganisatie KWJ, noemde het diner „een gro ve geldverspillerij voor een streng uitgelezen gezelschap van CDA en VVD-politici". De verontwaardiging werd gedeeld door in Limburg wo nende tweede kamerleden, onder wie Konings (PvdA) die sprak van „de bekende kliekvorming". Bij het diner waren ondermeer aanwezig Kiinister Van der Stee, de staatssecretarissen Smit- Kroes en Koning, de com missarissen der koningin Kremers en Van der Harten, CDA-fractieleider Lubbers, de hoofddirecteur van de Rabo-bank Lardinois, en de voorzitters van de twee on dernemersorganisaties Van Veen en Van Eijkelenburg. Bloemen hulde De Bollenstreek liep dit weekeinde uit voor het traditionele corso. In de straten van veel gemeenten hadden bewoners bloem- mozaïeken gemaakt. De naderende abdicatie van Koningin Juliana was veelvuldig als thema gekozen. Zoals hier aan de Rijksstraatweg Dam. In de kerk zijn zestig televisiemonitoren aange bracht voor de gasten, die het gebeuren vanwege de pi laren in de kerk niet zullen kunnen zien. Ontvangst Na afloop van de inhuldi gingsplechtigheid zal konin gin Beatrix de leden van de Staten-Generaal ontvangen. Dit gebeurt in het Concert gebouw en overeenkomstig de wens van de aanstaande vorstin is daar veel tijd voor uitgetrokken. Tezelfdertijd biedt minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) de leden van de buitenland se missies een diner aan. Amsterdam heeft zich opge maakt om de troonswisseling niet alleen zo goed mogelijk te vieren, maar ook om er zo feestelijk mogelijk uit te zien. Zo zal de Dam, het hart van de hoofdstad, tijdens het ge beuren in en om het paleis en de Nieuwe Kerk, plaats bieden aan zestienhonderd genodigden. Dat zijn per gemeente twee vertegen woordigers, die via de com missarissen der koningin uit alle Nederlandse provincies zijn uitgenodigd om de ge beurtenissen van daaruit te volgen. Bovendien is op de Dam een speciale plaats in geruimd voor Amsterdamse schoolklassen. Er kqmt een kermis op de Westermarkt, terwijl onder meer op de Dam en het Rokin diverse muziekcorpsen zullen optre den. Met name op het Rokin vinden bijzondere festivitei ten plaats, waaronder het optreden van folkloristische groepen. Het feest wordt 's avonds besloten met een groots vuurwerk op het IJ, dat ook door de nieuwe ko ningin vanaf een schip zal worden gadegeslagen Vervoer Het centrum van Amsterdam zal op 30 april worden afge sloten voor autoverkeer,. Daarbij wordt het gebied tussen Centraal Station en de Munt volledig autovrij ge maakt, evenals het gedeelte tussen Herengracht en Ou- dezijds Voorburgwal. In de rest van de binnenstad mag uitsluitend bestemmingsver keer komen. Verder wordt ook het Museumplein afge sloten voor autoverkeer. Het doorgaande verkeer rond het centrum wordt geleid via de routes Nassaukade/Stad- houderskade/Weesper- straat/Valkenburgerstraat- .Ook het lijnennet van het gemeentevervoerbedrijf wordt op 30 april aangepast aan de situatie in de binnen stad. Zo zullen de zoge naamde Damraklijnen niet naar het Centraal Station maar tot de Munt rijden en worden de passagiers van de Leidséstraat en Rozen- grachtlijnen vanaf de rand van de binnenstad met bus sen naar het Centraal Sta tion vervoerd. Een ieder, die op 30 april naar Amsterdam wil gaan, wordt aangeraden van het o- penbaar vervoer gebruik te maken. De Spoorwegen zul len vanuit het gehele land extra treinen inzetten. Men sen die toch per auto ko men, worden aan de rand van de stad opgevangen op speciale parkeerterreinen vanwaar pendelbussen langs vrijgehouden routes naar het centrum rijden. In totaal is op deze terreinen plaats voor zevenduizend auto's. Via duidelijke bewegwijze ring op de invalswegen wor den de routes naar deze ter reinen aangegeven. Verkeer uit de richting Leeuwarden wordt geleid naar het Buiks- lotermeerplein, uit de rich ting Den Haag naar het Olympisch Stadion en de Boelelaan, uit de richting Utrecht naar het industriege bied Amstel en uit de rich ting Gooi naar een terrein bij het Station Bijlmer. Passa giers van touringcars kunnen dicht bij het centrum, zowel bij het Waterlooplein als bij het Centraal Station worden afgezet. Lege bussen kunnen onder meer op de Ooster- dokskade worden gepar keerd. RIK IN 'T HOUT In hotel Krasnapolsky in Am sterdam is gisteren het im mense perscentrum geopend voor de honderden binnen- en buitenlandse journalisten die de troonswisseling ver slaan. Voor de schrijvende pers en voor verslaggevers van radio- en televisieomroe pen zijn in het perscentrum talloze faciliteiten beschik baar om de verslagen zo vlug mogelijk per telefoon, per telex of met zendappara tuur door te geven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7