eiden prepareert zich J>p rustige 30 april-viering Langhaarlta tten stelen de show Clubh uis 'f Spoortje eestelijk geopend KRAAKGOLF TREKT STAD VOORBIJ Roeiend optreden ,Svensk Folkton" Zangconcours in Stadsgehoorzaal zeer geslaagd Imperium te pretentieus O VERLADEN LAK-SALON AD LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGINA 3 )0 Jour )er Tod sein ari I. 19.001 lips. 19 5 Jouri 1.40 Ji A IDEN De gemeente Leiden denkt, ipt of verwacht de 30e april een rustige te hebben. Projectontwikkelaars, parti- iere huiseigenaren en woningbouwvere- ingen in de stad menen, dat de aangekon- de demonstratieve nationale kraakgolf of meer langs de Sleutelstad heen zal j den. Bijzondere maatregelen in de vorm extra bewaking van panden of het tijde- onbewoonbaar maken van onroerende ittingen zullen, voor zover bekend, niet ieder geval niet in het oog lopend wor- getroffen. J plaatselijke woningbouwverenigingen zul- .1 zeker niet, zoals deze week door de Federa- Ivan Woningbouwcorporaties in Amsterdam geadviseerd, hun panden ijlings verhuren om Koorkomen dat ze worden gekraakt. Extra peiling lijkt de Leidse corporaties eveneens |i overbodige zaak. Een enkele grote project- vikkelaar, die er in Leiden leegstaande n panden op na houdt, denkt op de dag van de troonswisseling te kunnen volstaan met een ge ringe uitbreiding van de huidige bewakings teams, wat dan een „verhoogde waakzaamheid" wordt genoemd. Dat er op een bepaalde locatie in de stad door een projectontwikkelaar duizen den guldens worden uitgetrokken om zijn have en erf tegen kraakgroepen te „verdedigen" of „zwaar te bewaken", zoals een weekblad dezer dagen beweerde, wordt door de betreffende fir ma in alle toonaarden ontkend. Volgens directeur Dekker van het gemeentelijk Bureau Huisvesting (GBH) zouden er in Leiden niet zoveel beleggers meer te vinden zijn, die (op de Papiermolenflats in de Merenwijk na) aan leegstand doen. „Veel valt er hier niet te kraken." Ook wat het eigen, gemeentelijk, hui- zenbezit betreft zegt Dekker, dat de gemeente op dit moment niets anders heeft dan panden, die óf bewoond zijn óf slechts tijdelijk leegstaan in het kader van inmiddels op gang gebrachte verhuisbewegingen, dan wel stadsvernieuwing. onderden bewoners van Leiden Noord kwamen zaterdag naar 't Spoortje. iEIDEN Bewoners van d eiden-Noord hebben zater- hun nieuwe clubhuis de Bernardkade 40 in J3ebruik genomen. Bij de o- ening werd de naam ont- uld van het moderne en ite bouwwerk, dat voor- lan heel toepasselijk, van- rege zijn ligging, als club- ,,'t Spoortje" door het :ven zal gaan. De naam bedacht door mevrouw rindenberg, bewoonster van e wijk, die daardoor tevens 3 innares werd van een rijsvraag, die speciaal hier- oor was uitgeschreven. Na jaar in de houten nood- [sjoorziening „De Zeven- irong" te hebben vertoefd on de wijk, inclusief de be- oners van de Kooi, haar art op halen aan de enorme ixe, die in dit centrale on- komen te vinden is. ,,'t Spoortje" zijn het oude ibhuis De Zevensprong, het wijkcollectief Pian Noord, Speel-o-Theek Pinokkio en een nieuw filiaal van de Open bare Bibliotheek onderge bracht, waar ook de Kooi-be- woners gebruik van zullen maken. Martin van der Vel den, de vergulden teamleider van de Zevensprong en nu dus van ,,'t Spoortje", kon zijn ge luk haast niet op. Hij vertolkte afgelopen zaterdag met een „wie had dat nou kunnen dro men" vast en zeker de gevoe lens van alle Leidse noorder lingen. Wethouder D. Tesse- laar met in zijn portefeuille het onderdeel welzijn schetste in enkele woorden de loop der geschiedenis van het clubhuis werk in Leiden Noord, daarbij terloops de „rottige accommo datie" van De Zevensprong noemend Tesselaar, altijd in voor een goede grap, had bij het begin van zijn toespraak de zaal opgeroepen een spon taan „lang zal ze leven" te zin gen voor de hem vergezellen de wethouder van CRM, P. Schoute die zaterdag jarig was. Schoute kreeg van zijn collega het „Mannenlijfboek" aange boden, dat hem kennelijk wel op het lijf geschreven leek. Althans hij vond het een erg passend cadeau, dat hij met een stralende glimlach in ont vangst nam. Dank ook nanlens Tesselaar en de directeur van de Openabre Bibliotheek, A. de Caluwé, aan opzichter Ka merling, die tijdens de bouw van het nieuwe clubhuis zeer veel werk heeft verricht. In het lange rijtje van sprekers, die bij de opening het woord voerden, was het oom Joop Vervoorn van het wijkcollec tief Plan Noord, die tenslotte de feestelijkheden met het vertellen van een actueel sprookje en het daarbij beho rende: „En ze leefden nog lang en gelukkig" inluidde. Daar werd dan ook de rest van de dag in uitgelaten stemmirtg door honderden bewoners ge hoor aan gegeven. xlijkfce Zweedse volksdansgroep „Svensk Folkton" heeft zondag- e de niddag rond 13.00 uur een openluchtoptreden gegeven op i hel iet Leidse Stadhuisplein. De groep was op doorreis naar Pa- 3egri ijs, waar zij deze week van plan zijn verschillende demon- kva itraties te geven, ondermeer via radio France. De groep over- JJ* ïachtte van zaterdag op zondag in Leiden. Als gastheren tra- ïïr i en enkele plaatselijke volksdansengroepen op. „Svensk Folkton" heeft zondag ook onder de enthousiaste belangstel ling van zijn gastheren een demonstratie Turkse dansen in fgekihet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat gegegeven. 'k! Gasexplosie Transvaalkade „(LEIDEN Een lek in een isleiding heeft zaterdag om kwart over elf een ont ploffing veroorzaakt aan de *ansvaalkade. Niemand akte gewond. explosie ontstond toen eer> lUIi 28-jarige monteur van de ka beltelevisie op straat werk zaamheden verrichte en een brander ontstak. Plotseling on stond een grote steekvlam. De man kwam met de schrik vrij. Het energiebedrijf heeft het lek hersteld, nadat de brand weer het vuur met zand had geblust. Dekker: „De Leidse krakers weten wat er met deze panden aan de hand is en ze zullen ze heus niet kraken. Dat is bij hun min of meer een on geschreven wet. We hebben hierover in het verleden goede gesprekken met de krakers ge had. Wat de particuliere huurwoningen betreft staat er in Leiden wel een en ander leeg, maar' dat is niet de zaak van de gemeente. De kra kers zijn daar net zo goed van op de hoogte als wij." In die sector verwacht de directeur van het GBH op 30 april zeker nog wel enige actie. „Het zou wat naïef zijn als je dat niet deed." Bouviers Ten aanzien van het kleine aantal gemeentelij ke kantoorpanden dat nog niet betrokken is, stelt de heer Dekker, dat de gemeente uitslui tend daar gebruik maakt van bewakingsdien sten. Bouviers om wel te zijn. „Maar daar zijn we al drie maanden geleden mee begonnen. Leiden Het 36e zangcon cours voor koren kon zater dagmiddag en -avond bezocht worden in de Stadsgehoorzaal. Dit door de Leidse afdeling van de Kon. Chr. Zangersbond georganiseerde evenement is een tweejaarlijkse traditie ge worden. Vele koren die mee doen zijn dan ook niet voor de eerste maal te beluisteren. Er deden deze keer achttien koren aan dit massale gebeu ren mee. Een afwisselend pro gramma en een grote inzet vormden de hoofdingrediën ten die deze dag tot een ge slaagde maakte. Het bestuur verdient een pluim voor de tot in de puntjes verzorde organi satie; het verhoogde de pretti ge sfeer die er heerste. Er was wat betreft de volgorde niet geseleceerd op eventuele ver schillen in kwaliteit. Geen van de koren had dan ook te kla gen over belangstelling, hetzij van de bezoekers, hetzij van andere deelnemende koren. De zes te verdelen bekers gin gen naar de koren met het hoogste aantal punten, behalve de poedelbeker natuurlijk die Laus Deo in ontvangst mocht nemen, ondanks de respecta- Dat is niet iets nieuws. De gemeente heeft geen enkele reden om speciale stappen op Koningin nedag te ondernemen." In de wereld van de beleggers (o.a. de Bolster, Noorlander en Westland/Utrecht) stelt men in alle „openhartigheid", die voor dit onderwerp is op te brengen, dat men niet van plan is van de projecten die men in Leiden en omstreken ^eeft onneembare vestingen te maken. Sterker nog, alleen Westland/Utrecht heeft er, zegt men, hier en daar (het Waardeiland in Leiden) wat geld voor over om eind april extra bewa king in te zetten. „Veel heeft dat overigens niet om het lijf", aldus H. Nolles van de afdeling pu bliciteit van Westland/Utrecht. „Hooguit een versterking van twee man meer." De Bolster vertelt desgevraagd in Leiden niet één leeg stand huis te hebben en ziet zich als zodanig al afgeschreven van het krakerslijstje. Noorlander B.V. tenslotte beweert hetzelfde. De uitspraken worden bevestigd door de drie bewakingsdien sten die Leiden rijk is. bele hoeveelheid behaalde punten (301). Het hoogste aan tal punten (383) werd behaald door een gospelgroep uit Sant poort, de Korachieten. Naar onze smaak een toch wat te positieve waardering voor eenvoudiger harmonieën dan vele andere koren lieten ho ren. Het Boskoops Kamerkoor behaalde evenals het koor De Lofstem 362 punten. De beker ging echter naar Boskoop dat al tweemaal eerder winnaar van deze wisseltrofee was en hem nu dus definitief in de prijzenkast kon opbergen. Met 353 punten won het bejaarden koor De Bogaert uit Rijnsberg eveneens een beker. Het da meskoor Con Amore uit Pij- Menes: gave kinderproduktie LEIDEN Menes heeft in haar nieuwste kinderproduktie een moeilijk thema aangepakt, nl. de dood. De groep heeft zich uitstekend van haar taak gekweten; de voorstelling is helder, subtiel en aangrijpend geworden, met toch nog een behoorlijke scheut humor. Zondagmiddag vond de première plaats in het LAK. Vijf kinderen hebben samen een club; een van hen gaat dood bij een verkeersongeluk, en de anderen gaan daardoor elkaar ver tellen over „de dood", wat dat volgens hen is, en hoe ze daarmee moeten omgaan. Opvallend, en ook logisch, is dat ze het vooral over uiterlijke dingen hebben, tantes die huilen bij de begrave- nis, de broodjes na afloop, het feit dat je als je dood bent hele maal zacht wordt en gaat stinken. Bij deze laatse scène zaten vooral de ouderen te griezelen, en lachten de kinderen zich een kriek. Dit illustreert al hoezeer de voorstelling aansloot bij de belevingswereld van de kinderen. De overgangen tussen de ver schillende scènes, waarbij de personages soms van rol wisselen, konden zij moeiteloos volgen; terwijl juist weer de ouderen er wel eens moeite mee hadden. Het stuk is opgebouwd uit verschillende scènes die de kinderen voor elkaar spelen. Soms laten ze zien wat hen vroeger is over komen (de begravenis van tante, de dood van de cavia), en soms wat ze zich in hun gedachten voorstellen (de hemel). De dood van hun vriendje is niet zozeer het onderwerp van hun voorstel lingen, als wel de aanleiding om het met elkaar over de dood te hebben. Hun discussie bevat vele ontroerende momenten, on troerend door de thematiek, maar ook door de herkenbaarheid van die scènes. De spelers zetten gave personages neer, die het publiek erg aanspraken. Het decor was eenvoudig gehouden en sloot goed aan bij de sfeer van de voorstelling. Jacqueline Mahieu nacker was met 337 punten in hun categorie goed voor een beker en De Triangel sleepte met 332 punten de trofee voor kinderkoren in de wacht. Alle koren te noemen is in dit kader een onmogelijkheid, maar bij enkele koren willen we nog even stilstaan. Het Leids Kamerkoor was niet als geheel op dreef, maar de bas sen en tenoren leverden hier uitstekend werk. Wat bij het Boskoops Kamerkoor opviel was dat juist de mannenstem men niet „liepen" en de dames hier erg mooi zongen. Het Rijns Vocaal Ensemble, een dubbelkwartet, liet zeer goede prestaties horen. De alerte dic tie van de dames werd hier niet geëvenaard door de he ren. Ook waren de volumete genstellingen onderling nog wat onevenwichtig. De kwali teit is echter aanwezig en op een volgend concours zullen ze waarschijnlijk hoger eindigen dan nu het geval was. VERENA KOPERDRAAT LEIDEN Toneelgroep Im perium is een nieuwe voor stellingenreeks begonnen. Za terdag vond de première plaats van „Het zal me een zorg zijn, puh", dat tot en met 24 mei op de vrijdag- en zater dagavond gespeeld wordt. Daarnaast zijn er twee kin dervoorstellingen op zater- middag 10 en 17 mei. „Het zal me een zorg zijn, puh" stelt verschillende the ma's aan de orde, waarvan het belangrijkste is, dat mensen van elkaar aanpassing en ver andering eisen. De kleine mensen, de kinderen, zijn nog onbevangen en argeloos, maar worden al vroeg gedrild. Het stuk heeft de vorm gekregen van een sprookje, dat soms op een mooie droom en soms op een nachtmerrie lijkt. De spelers van Imperium heb ben het stuk zelf gemaakt naar aanleiding van een idee van regisseur Gerard Jonk. Het lijdt aan het euvel van vele zelfgemaakte stukken, name lijk dat het te lang en wijdvoe- rig is. De liedjes (zelfgemaakt en met eigen tekst) kunnen vaak korter, sommige scènes dwalen van het hoofdthema af en verbreken de spanning. Het stuk is opgebouwd uit sket ches, die tezamen het verhaal tonen. De spelers wa ren heel gedreven, en zaten goed in het stuk. Toch bleef het me te vrijblij vend. Door het zwart-wit ka rakter van het stuk neigt „Puh,, naar het vormingsto neel. De spelers lijken duide lijk stelling te nemen en hun uitspraak dat men het stuk ook als puur amusement kan zien, is daardoor in tegen spraak met het stuk zelf. Im perium doet in het stuk boude uitspraken en haalt wel iets overhoop, maar neemt dat dan weer terug. Zodat de voorstel ling toch te pretentieus is. JACQUELINE MAHIEU LEIDEN Gisteren was het weer tijd voor de jaar lijkse LAK-salon. Op mid dag en avond presenteerden zich zowat alle cursussen die dit jaar in, op en bij het Leidse Academisch Kuns tcentrum w,erden gehouden, 's Middags was er gelegen heid tot het volgen van open lessen tekenen, yoga, dan- sexpressie en stemvorming. Keramiek hield open ate lier, de videofilm „Planken" werd vertoond, er werd mu ziek gemaakt en gegeten. Voorts ging „Laat je niet kisten" van Menes in pre mière, waarover elders op deze pagina's. Na achten volgde een heel groot avondprogramma, waar bij het accent vooral op optre dens lag. Er was veel dans, zo wel het Lesko als het Collegi um Musicum voerde onder meer grappige muziek uit van Jean Francais, er was twee maal kindertoneel waarbij Me nes, één van de twee, opnieuw zijn klasse bewees, de literaire workshop droeg twee maal poëzie voor, de verschillende toneelgroepen drie in totaal voerden al dan niet geïm proviseerde scènes op, waar van vooral die van de tekst productie kort maar krachtig was, de werkgroep film ver toonde een technisch onvol maakte, maar humoristische rolprent „De Postbode", de fo tosectie had het voor het eerst? gezocht in maat schappelijke relevantie en kwam met een fraaie diaserie over gastarbeiders in Leiden, die best buiten het LAK ver toond kan worden, de presen tatie van de clowncursus gaf elementaire clownerie te zien die echter wel toekomst-per spectief bood en tenslotte na men Frans en Mattieu het deze LAK-salon overheersen de thema „dood" op de hak door middel van een parodisti sche dansexpressie. Kortom, een overladen programma dat hier en daar tussentijds gewij zigd moest worden en danig uitliep De LAK-salon is in de eerste plaats een presentatie van de cursussen aan elkaar en moet dan ook in dat licht beoordeeld worden. Paul van der Plank Herensingel Speciaal voor 'Oud Parochianen' houdt de liturgie- groep van de Herensingel zondag 4 mei om elf uur een eucharistieviering in de kerk. Pastoor De Ridder ver zorgt de viering met medewerking van het dames- en herenkoor onder leiding van Harry v.d. Toorn en mevr. De Roode. De Liturgiegroep verzorgt, indien noodzakelijk, het halen en brengen van de kerkgan gers. Voor inlichtingen: tel. 132647. Dodenherdenking De stichting „Dodenherdenking" houdt zondag 4 mei een dodenherdenkingsdienst in de Marekerk. De bijeenkomst begint om half acht. Aansluitend wordt een Stille Tocht naar het verzetsmonument bij molen „De Vplk" gemaakt. ,De Taaipop Kweenie, een werkgroep van de sectie Drama van het LAK-theater aan het Levendaal, speelt zondag 4 mei om drie uur de première van de kindermusial 'De Taaipop'. 'De Taaipop' speelt zich af op een kastplank, 's nachts, waar de dingen tot leven komen. Te zien zijn: juffrouw Peper en meneer Zout, Herr von Koekeoek, de oude Theebuil, die in een theepot op de bovenste plank woont. Slinks, de gemene muis en tenslotte na tuurlijk Taai, de taaipop. Het stuk is bedoeld voor kin deren van 6-12 jaar. Openlucht popfestival Klubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat houdt 30 april en mini openlucht popfestival. Het festival duurt van twee tot zes uur. De toegang is gratis. Om twee uur treedt L.A. Sta tion op. Daarna, om ongeveer drie uur, brengt Silenus symfonische rockmuziek ten gehore. De Leidse popgroep Touchwood sluit het festival af met harmonieuze swing muziek. ,Een leger van gehouwen steen In het kader van de 5 mei-viering wordt in het Stede lijk Museum de Lakenhal in de week van 3-12 mei de film 'Een leger van gehouwen steenvertoond. De film is gemaakt door Theo van Haren Noman en toont de geschiedenis van de jaren 40-45 aan de hand van oor logsmonumenten. Het begeleidend commentaar be staat uit fragmenten van verzetsgedichten. 5 mei en in de weekeinden wordt de film verscheidene malen per dag vertoond, de overige dagen begint de voorsteling om vier uur. De film duurt twintig minuten. De toe gang is gratis op vertoon van het museum-entreebe wijs. Feest rond .kraken De jongerenvereniging Augustinus houdt zaterdag 3 mei een feest rond het thema 'kraken' in het gebouw aan het Rapenburg 24. Er wordt een film vertoond over de wo ningnood in ons land: videobeelden van de actie in de Am sterdamse Vondelstraat worden vertoond; de Leidse Kraakbond zal informatie verstrekken; het vormingsthea ter GLTwee speelt het stuk 'Breekijzers' over de proble men van woningzoekende jongeren; de Haagse formatie Plackband treedt op. De avond wordt besloten met een zo geheten 'swingende disco'. Aanvang van de manifestatie: acht uur. Klaarmaken voor de keuring LEIDEN Alleen langharigen waren afge lopen weekeinde in de Ton Menkenhal wel kom. Maar daar stoorde geen van de ruim 3.000 bezoekers zich ook maar een seconde aan. Want men wist natuurlijk ook wel hoe de invitatie van de Nederlandse Langhaar- katten Vereniging moest worden opgevat. Het ging uiteindelijk niet om tweevoeters, maar om weelderig in hun vacht verpakte langhaarkatten. Afkomstig uit Nederland, Duitsland en Frankrijk, maar niettemin aangeduid als red point Pers of Heilige Bir maan. Het was overigens een heel geslaagde internationale kattenshow, aldus S. Vink, de voorzitter van de vereniging, die dit spec- takel in successie voor de derde keer in de Sleutelstad volbracht. De show werd zaterdagochtend door wethouder en tevens loco-burgemeester C. Waal geopend. Tot in de late namiddag was er veel belangstel ling van het publiek, dat nieuwsgierig en be wonderend langs de honderden kooien slenter de waarachter gemelijke, pralende dan wel lon kende katers en poezen letterlijk en figuurlijk op (kussentjes vanfluweel zatenafgeschermd door rode, blauwe of stemmige lila gordijntjes. Het was een gezellig soort binnenstadsdrukte, daar op de ontdooide ijsbaan van Ton Menken. Vooral omdat er om de zoveel uur wel een paar flinke onderscheidingen werden uitgereikt, waar heel wat van de 350 exposanten en 850 katten gelukkig mee waren. Zondagmiddag rond vijf uur was de spaning welhaast te snijden, want toen werd via de mi crofoon bekend gemaakt welke katten door de' internationale keurmeester J.P. Maas en zijn gilde als de „Best in Shows" waren uitgekozen. De volgende dieren wonnen deze prijs: Catego rie -kater, 3-6 maanden, Florian Miami Beach, familie Van Dijk. Poes, 6-10 maanden, Shelba's Nanow, fam. Hellema. Kater, 6-10 maanden, Cream Star, fam. El Cato Montes. Poes (sterili- saat). Diana v.d. Smaragd, fam. Spijker. Lang haarpoes, internationaal kampioen, Indiano von der Barths, fam. Canal. Kater (castraat), Kamiros la Katous, fam Van Dijk-Dries. Lang haarkater, Brave de Mile Mezgolanza, fam. Hoogervorst. De finalisten, oftewel de „Best of Best's" werden: Langhaarpoes, Lady Anastasia van Kretna Aberdeen, fam. Prins. Diana v.d. Smaragd, fam Spijker en de halflang Balinees Cheldene Balzak van de familie Kooiker

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3