^ance treedt af ouwtrekken om overdracht erongelukte Amerikanen ndbouwprijzen "Aanzienlijk hoger Korporaal Max Kroes terug in Nederland Politie Sassenheim rolt jeugdbende op QAGBLAI VOOR Maandag 28 april 1980, 70e jaargang no. 21642 Anton Pieck Film „Anton Pieck" om 21.25 uur op Ned. II. en om 20.27 uur nieuwe serie „Dokter Eri- ka Werner". Op Ned. I om 20.15 uur „Neer- lands Hoop Code" en om 21.55 uur „Waarom zo laat?". Om 22.35 uur „Een beetje mense lijkheid". Een enkele bui Wisselend bewolkt met opkla ringen, maar ook een enkele bui. Middagtemperaturen on geveer twaalf graden. Zon op 06.11, onder 21.01 uur. Hoogwater Schev. 03.38 en 15.48 uur, laagwater 11.35 en 23.49 uur. 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. merikaanse minister tegen bevrijdingsactie an onze correspondent Dick Toet) ISHINGTON Cyrus Vance, de rikaanse minister van buiten- ;e zaken, treedt af. Vance was niet eens met de in een tragedie indigde poging de gegijzelde lerikanen in Iran te bevrijden, zou de enige van Carters topad- eurs zijn geweest, die zich tegen bevrijdingsoperatie heeft verzet. 63-jarige bewindsman had overi- ls vorig jaar al aangekondigd in vember van dit jaar te willen af- den en geen mogelijke tweede ter- jn met Carter te zullen dienen. ewel de militaire bevrijdingsactie de directe aanleiding is voor zijn aftreden, had Vance al langer groeiende proble men binnen de regering-Carter. Bij de hardere lijn, die de Amerikaanse presi dent voerde sedert de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran en de kort daarop volgende Russische in vasie in Afghanistan, voelde Vance zich volgens waarnemers weinig op zijn gemak. Vance paste aanvankelijk uitstekend in Carters nieuwe ideeën over de buiten landse politiek. Zeker in het begin en wellicht tot aan de Russische invasie in Afghanistan was het volgens waarne mers Vance, die de meeste invloed op de beslissingen uitoefende. Naderhand was het de veel hardere, ant-Russische veiligheidsadviseur Brezezinski die een beslissend stempel zette op de Ameri kaanse beslissingen. Hoewel Vance al een indrukwekkende carrière achter de rug had, heeft hij nooit een grote waardering kunnen verwerven bij het Amerikaanse pu bliek. De Amerikanen lijken dan ook niet al te veel moeite te hebben met het vertrek van Vance. Volgens de jongste opiniepeilingen krijgt president Carter ondanks de mis lukte bevrijdingsactie veel steun. De meerderheid vindt dat Carter terecht een poging heeft gedaan de gijzelaars te Cyrus Vance bevrijden. In de Ameri- ambassade in Tehe- gisteren de vrijwel verkoolde resten van Amerikaanse mili- die bij de bevrijdings- omkwamen, tentoonge- Wat er met de stoffe- IJtvtjke overschotten van de pp merikaanse militairen zal 1 cc|beuren is nog niet duide- President Bani-Sadr aanvankelijk meege- «ld dat de verongelukte merikanen zullen worden finj '"gedragen via de Zwit- ftrse vertegenwoordiging e momenteel de Ameri- tanse belangen in Iran be- irtigt ;es, 1SC Her ii men zij in West-Duitsland aan waar zij een korte medische handeling kregen. "Volgens de Iraansë islamiti sche rechter Chalchali waren er bij de Amerikaanse actie achttien -militaire vliegtuigen betrokken met ieder meer dan 380 man aan boord en 20 heli copters. Hij vertelde dat de Amerikanen „van plan waren een grootscheepse actie te be ginnen om het bewind in Te heran omver te werpen". Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend ge maakt dat naar alle waar- sdchijnlijkheid geheime stuk ken zijn achtergebleven toen de commando's zich overhaast terugtrokken. Men sluit echter ook niet uit dat de stukken zijn vernietigd toen de Ira- niërs, zoals zij gisteren mee deelden, de Amerikaanse heli copters opbliezen die waren achtergelaten. Verkoolde stoffelijke resten en verwrongen brokstukken van een C-130 transportvliegtuig en helikopters in de woestijn bij Teheran, waar een Ameri kaanse poging om de 53 Ame rikaanse gegijzelden in de Amerikaanse ambassade te bevrijden, schipbreuk heeft ge leden. iar volgens andere vooraan- lande leden van de Iraanse volutionaire raad zouden zij oetèn worden vastgehouden Idat Washington de Iraanse goeden in de Verenigde Sta ll vrijgeeft. sterén begonnen de bezet van de Amerikaanse am- - -j»ade in Teheran met het t "brengen van de vijftig nerikaanse gijzelaars naar 1SK rschillende plaatsen in het rid. Een deel van hen is ergebracht raar de heilige j id Qom en weer een ander el werd overgebracht 'naar sbriz. resident Carter heeft van- aag een bezoek gebracht aan l-.^exas waar de Amerikanen JVUJje gewond werden bij de be- 'ijdingsactie zijn overge- racht. In het weekeinde kwa- e, G-MINISTERS BEREIKEN AKKOORD UXEMBURG Onder zware druk van de regeringleiders an de Europese Gemeenschap die gisteren en vandaag hun eriodieke beraad in Luxemburg hebben gevoerd, hebben de G-ministers van Landbouw vanmorgen een principe-ak- - oord bereikt over de verhoging van de landbouwprijzen oor het seizoen '80-'81'. olgens dat akkoord krijgen de Europese boeren een gemiddel- e prijsverhoging van vijf procent. Op de overeenkomst ligt een jemene reserve van Groot-Brittannië. Die wordt opgeheven i vandaag in Luxemburg op de top van de regeringsleiders een lossing bereikt wordt inzake het probleem van de Britse bij- age aan de kas van de Gemeenschap. De landbouwpolitiek net haar hoge subsidies vormt veruit het duurste onderdeel van Ie EG en de Britten willen onder meer voor dat onderdeel niet - anger het volle pond betalen. )e nu bereikte prijsverhoging van de landbouwprijzen komt wee keer zo hoog uit als door de Europese landbouwcommissa- is Gundelach was voorgesteld. Het voornemen van Gundelach >m ongeveer 2,75 miljard gulden te bezuinigen, is dan ook volle dig de mist ingegaan. Het gevolg hiervan zal zijn, zo verwacht toen, dat de eigen financiële middelen van de EG sneller uitge- >ut zullen riken en dat dit tot een ernstig probleem kan .uit groeien. - j (Zie verder pagina 8). Ha ddad- aanhanger gaf plan op (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De 23-jarige Haagse korporaal-monteur Max Kroes, die van plan was zich deze week aan te sluiten bij de rechtse christe lijke troepen van majoor Haddad in Zuid-Libanon, heeft van zijn voornemen af gezien en is gisteravond naar ons land teruggekeerd. Bij aankomst op Schiphol werd hij door de marechaus see aangehouden. Hij zal vrijwel zeker voor de krijgs raad worden gedaagd. Kroes, die achteneenhalve maand in Libanon heeft ge diend, kwam na een gesprek op de Nederlandse ambassade in Jeruzalem tot de slotsom dat hij maar beter kon afstap pen van zijn plan, zich bij majoor Haddad te melden. Het ambassadepersoneel heeft Kroes ertoe gekregen, zich weer bij zijn legeronderdeel i Garderen te melden. Vervol gens is hij op het vliegtuig naar Nederland gezet. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie deelde gisteren mee, dat Kroes „op zettelijke ongeoorloofde afwe zigheid" ten laste zal worden gelegd. Eerst wordt bekeken of de zaak krijgstuchtelijk wordt afgedaan of dat Kroes voor de krijgsraad wordt ge daagd. Het laatste is het meest waarschijnlijke „want het gaat hier natuurlijk niet om een ge ring vergrijp", aldus Defensie. Max Kroes na zijn aanhouding op Schiphol. Ierland wil spoedberaad Unifil-landen DUBLIN Ierland heeft de negen andere Unifil-landen, waaronder Nederland, uitge nodigd vrijdag aanstaande in de Ierse hoofdstad Dublin de situatie te bespreken van de Unifil-militairen en het optreden van de christen-mi litie van majoor Haddad in Zuid-Libanon. Majoor Haddad heeft intussen in zeer dreigende bewoordin gen de dood voorspeld van „duizenden soldaten van de VN-Vredesmacht" wanneer er geen einde komt aan de span ningen tussen de VN-troepen en de bewoners van Zuid-Li banon. De poort gesloten Stakingsleiders bij Mobil Oil in Amsterdam hebben vanmorgen de toegangspoort tot het terrein gesloten, om te verhinderen dat werkwilligen toch naar binnen zouden gaan. De staking die al vijf dagen gaande is heeft ten doel een vijf ploegendienst bij dit be drijf af te dwingen, nadat onderhandelingen hierover vorige week waren mislukt. De FNV steunt de actie, die als een wilde staking was begonnen Brandkast uitgehakt KATWIJK Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde kans gezien in de Mgr. Bekkersschool aan de Katwijkse Van Liere straat een brandkast uit te hakken en in zijn geheel mee te ne men. De inbrekers zijn binnengekomen via een uitzetraampje aan de binnenplaats van het schoolgebouw. Volgens het school bestuur bevatte het brandkastje geen waardevolle zaken. SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft in de af gelopen weken zeven jongens in de leeftijd van 18 tot 24 jaar aangehouden, die het afgelopen jaar talloze inbraken hebben gepleegd. De bende bestaat uit vier Sassenheimers, één Lisenaar, één Hagenaar en een Zaandammer. Eén van de zeven werd op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Wasbeeklaan. Naar aanleiding daarvan zijn de andere bendeleden aangehouden. De verdachten stalen uit auto's, vernielden sigarettenautomaten, braken in in een bouwkeet en een sporthal en hebben zich tevens schuldig ge maakt aan heling. Op het bureau aan de Menneweg liggen tallo ze gestolen goederen. Van 08.00-18.00 uur kunnen degenen, die menen het slachtoffer van de dieven te zijn, zich op het bureau vervoegen. Hijskraan belandt in Oude Vest LEIDEN Een hijskraan is zaterdagmorgen om kwart over zeven in het water van de Oude Vest beland. Het ge vaarte was van een ter plekke afgemeerde dekschuit gegle den. De kraan was voor werkzaamheden ter plaatse aanwezig. De Leidse politie sluit niet uit, dat de hijsinstallatie met opzet (bal dadigheid) in het water terecht is gekomen. De eigenaar, een aannemingsbedrijf heeft het gevaarte in de loop van zaterdag weer op het droge getakeld. FC Den Haag vrijwel rondmet HansKraay (Van onze sport redactie) DEN HAAG Het kan nauwe lijks anders of Hans Kraay wordt de nieuwe trainer van FC Den Haag. De voormalige oe- fenmeester van onder andere AZ'67 en Sparta had vrijdagavond een onderhoud met voorzitter Pieter den Duik van de Haagse eredivisieclub, waarin de mo gelijkheden van een eenjarig contract werden beke ken. Over de financiële aspecten zal vanavond een beslissend gesprek plaatsvinden. Omdat dan tevens de taakverdeling zal worden behandeld, zal ook ma nager Eddy Hartmann aanwezig zijn. Hartmann heeft overigens al zijn instemming betuigd met de komst van Kraay, evenals Den Dulks medebestuursleden en de spelersraad. Den Duik verwacht geen problemen met een medische keuring van Kraay, die kort na zijn indienstreding bij Sparta (enkele maanden geleden) werd afgekeurd. „De kans is erg groot dat Kraay bij FC Den Haag in dienst treedt", liet hij dan ook weten. Hannie de Kok niet meer in Oranje DEN HAAG Hannie de Kok heeft bedankt voor het Nederlands zaalhandbalteam. De speelster van Hellas, die het vorig seizoen werd uitgeroepen tot de beste handbalster var. Nederland, heeft dit de bondscoach, llona Venema-lgnacz, medegedeeld. De reden van haar bedanken ligt, aldus de 25-jarige handbalster, in de persoonlijke sfeer waardoor zij voor Oranje geen motivatie meer kan opbrengen. Hannie de Kok speelde sinds haar achttiende jaar in Oranje, waarmee zij onder bondscoach Jan Alma in 1973, 1977 (voor B-landen) en in 1978 (voor A-landen) aan de wereldkampioenschappen deelnam. Hannie de Kok, die tijdens het laatste 'Holland Tournooi' nog de spil was waarom Oranje draaide, kwam 86 maal voor het Nederlands team uit. Infor- t zaterdagmiddag in en om een Haags tien mannen gearresteerd en twee-en-een- kilo heroïne en een pistool in beslag geno- De politie .vermoedt, dat de mannen deel uit- van een internationale heroïnelijn. De bestond uit vijf Nederlanders, vier Chinezen Thailander, in leeftijd veriërend van 24 tot In het hotel (waarvan de naam op verzoek de directie niet bekend is gerpaakt) werd een deal voorbereid. De Haagse po- joft, dat het hier gaat om enkele handela- hun lijfwachten. Waarschijnlijk wilden de Nederlanders de heroïne overnemen van de afkomstige Chinezen en de Thailan- Na de rellen op het Noordeinde sloot de politie de Groenmarkt af. HAAGSE POLITIE IN ACTIE TEGEN VERFSPUITERS DEN HAAG De Haagse politie is in het afgelopen weekeinde flink in de weer moeten komen met de gummiknuppel. Bij rel len die verf spuitende jongeren zaterdagmiddag veroorzaakten op het Noordeinde en de Groenmarkt en bij ongeregeldheden rond de wedstrijd FC Den HaagAjax, zaterdagavond, hield de politie in totaal acht piensen aan. Al enkele zaterdagen protesteert een groep jongeren tegen de miljoenenverbouwing van de paleizen Noordeinde en Huis ten Bosch, hetgeen al eerder tot een treffen met de politie leidde. Zaterdag was het paleis Noordeinde door de politie afgeschermd, terwijl enkele manschappen van de Mobiele Eenheid in de na bijheid waren. Er werden een charge uitgevoerd nadat rook- bommetjes waren gegooid en enkele voorbijgangers en etalage ruiten op het Noordeind met roze verf waren bespoten. De ongeregeldheden rond de wedstrijd FC Den HaagAjax be gonnen al bij aankomst van de supporters op het Hollands Spoor. Tijdens de wedstrijd moest de politie ingrijpen op de tri bunes. Je kunt nooit weten HAAG Verdo- de Haagse heeft in Tien arrestaties bij herolnevangst in Den Haag ZEIST Verscheidene clubs in het betaald voetbal hebben moeite met de aanvangstijd van wedstrijden in de week, om half acht. De Federatie van betaald voetbalorganisaties (de clubs) is het daarmee eens en zal het bestuur van het betaald voetbal verzoeken weer de oude tijd, acht uur, in te voeren vooral in ver band met de verkeersopstoppingen die velen verhin deren om half acht aanwezig te zijn. De FBO verwacht geen wijziging in het spelen op zaterdagavond of zon dag, naar verkiezing van de clubs. Zo lang de winkels niet sluiten op zaterdag middag) zal het te- VOLG Mij Het lijkt wel of Ajax zonder zelf een stap vooruit te doen kam pioen wordt Onderaan de eredivisie schijnt het doek voor Haarlem geval len te zijn. Noorwegen voetbalt niet tegen Rusland OSLO Twee vriendschappelijke voetbalwedstrijden, op 6 juli in de Sovjet Unie en in 1981 in Oslo, tegen de ploeg van de Sovjet Unie heeft Noorwegen af gezegd. Eldar Han sen, voorzitter van de Noorse voetbal bond, verklaarde dat dit „het logisch ge volg is van de hou ding die de Noorse sportfederatie ten opzichte van de Spelen van Moskou heeft ingenomen", in tegenstelling tot het nationaal Olympisch comité, dat zich uit sprak vóór deelne ming aan de Spelen. Dit is Eric Hei den, de schaat ser die wielren ner is geworden. Hij oefent op de wielerbaan van San Diego, want de atleet die op de Winterspelen vijfmaal goud Veroverde, is van plan zich te kwa lificeren als wiel renner voor de Spelen van Mos kou. Maar de Verenigde Sta ten mijden Mos kou. „Je kunt nooit weten", is de mening van Heiden en iTij traint stug door. Toch liever acht uur

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1