Dertienjarige Willem Alexander eerste Prins van Oranje in honderd jaar oog spel van Van Agt in de gordel vain smaragd Binnenland Aanklacht tegen plakkers Raadsleden willen vriendin meenemen Politiek Partij Parlement buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnerL ouitensteBinnenbofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 APRIL 1980 PAGINA 9 LAGE VUURSCHE Als prins Willem Alexander er niet blij mee is kroonprins te worden, dan kon hij er wel eens in gaan geloven dat 13 inderdaad het ongeluksgetal is. Immers, zondag bereikt hij die leeftijd en woensdag wordt hij Prins van Oranje, ofwel evenals zijn moeder tot dat tijdstip „de vermoedelij ke erfgenaam van de Kroon". Het ligt overigens meer voor de hand, dat hij nog niet weet of hij er al dan niet blij mee moet zijn. Hij zou eerst moeten ervaren welke veran deringen het in zijn koninklijk jongensleventje teweeg brengt. En als hij bijvoorbeeld over een jaar de balans opmaakt, dan kon het best eens zijn, dat hij maar heel matig ingenomen is met zijn nieuwe status. Want dat er ook voor hem veranderingen op til zijn, is een uitgemaakte zaak. Er is nog niet zo bijster veel te vertellen over de bekend ste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, omdat zijn ouders, zoals bleek uit het televisie-interview van deze week, heel bewust ernaar streven de kinderen een zo normaal mogelijk kinderle ven te laten leiden. Dat neemt overigens niet weg, dat juist hij als geen van zijn broers, neven en nich ten de voorpagina wist te halen. In positieve zowel als negatieve zin „het is maar hoe je het bekijkt". De harten van een groot deel van het Nederlandse volk, dat bij het défilé voor zijn ja rige oma in 1969 aan de buis gekluisterd zat, stal hij met een natuurlijk acteertalent dat hij ten toon spreidde te genover fotografen. Hij gooi de hen ballonnetjes toe en had de grootste schik als die werden teruggebracht. Dat gooien naar fotografen deed hij jaren later weer. Toen waren het echter geen zachte ballonnetjes En hij stal er ook maar weinig har ten mee. Hoewel, hij had toen uitgerekend de leeftijd dat welhaast geen jongen de innerlijke drang tot het uitha len van kwalijke jongensstre ken kan weerstaan. Het prinsje werd door zijn ouders vrij pittig tot de orde geroepen. Aan dat feit is door vele publiciteitsmedia minder aandacht geschon ken dan aan de streek van prins Willem Alexander. En toch kon uit die ouderlijke reactie wel een beetje goede wil worden afgeleid, dat de kinderen van prinses Beatrix en prins Claus zo normaal mogelijk worden opgevoed. Opvoeding VOORBURG Het Voorburgse fotopersbureau Benelux Press heeft bij de Amsterdamse officier van justitie een klacht ingediend tegen de drukker en een onbekende groep „plakkers" die in de hoofdstad een poster met de tekst „Geen woning geen kroning" hebben opgeplakt. Voor deze foto hebben de makers volgens het fotopersbu reau een foto gebruikt waarvan Benelux Press het copy right bezit. Het is trouwens bekend, dat zowel de moeder als de va der van de nieuwe kroon prins zich vaak mateloos er geren aan de mensen die menen dat zij hun zonen een veel te vrije opvoeding zou den geven. Ze geven bij zul ke gelegenheden voor geen stoere moderne opvoeding voor te staan, waarbij zij. dan er nadrukkelijk op wijzen, dat dit hun zaak, hun verant woordelijkheid is. Maar goed, Willem Alexan der is nu bijna kroonprins. De eerste na bijna honderd jaar. Zijn voorganger heette alleen maar Alexander. Hij was een zoon van koning Willem Alexander III en Sop hie van Würtemberg en over leed in 1884. Wie zijn lotge vallen vergelijkt met wat prins Willem Alexander te wachten staat, kan meteen constateren dat er toch wel een heleboel veranderd is. Er is in de naoorlogse jaren in koninklijke kringen heel wat gedemocratiseerd; er kan en mag nu een heleboel wat vroeger ondenkbaar zou zijn. Uit een in 1964 gehouden enquête kwam het prinsje te voorschijn als een gewone jongen, ook al viel hij dan bij de persfotografen soms min der in de smaak. Een feit is, dat hij evenals zijn broer tjes naar gewone scholen ging en gewone vriendjes had. Zijn ouders hebben in nog sterkere mate dan de ouders van prinses Beatrix destijds al het mogelijke ge daan om te voorkomen dat hij door zijn omgeving in een uitzonderingspositie werd gerangeerd. Met name prins Claus zou er in de kringen, waarin prins Willem Alexan der spelenderwijze terecht kwam, tevoren op hebben aangedrongen hem voor al les gewoon te behandelen. Geen voorrechten dus en zo nodig een uitbrander. Net als ieder ander. Vanaf woensdag begint de tijd dat Willem Alexander zich b.v. zoals dat met zijn moeder ook al vrij vroeg het geval was langzamer hand moet gaan inleven in de hedendaagse staat van een telg van een koningshuis in een constitutionele monar chie. Het staat al vast dat hij over AMSTERDAM Twee onge trouwde Amsterdamse raadsleden betreuren het dat zij uitsluitend voor zichzelf een uitnodiging hebben ge kregen voor het feest ko mende woensdag in het Concertgebouw in Amster dam. Getrouwde raadsleden hebben wel eveneens een uitnodiging voor hun partner gekregen. „Dit verbaast ons gezien het feit dat in deze tijd andere samenlevingsvor men dan het huwelijk toch in ruime mate zijn geaccep teerd", aldus de twee raads leden in een brief aan de voorzitter van de Eerste Ka mer. een jaar het Baarns Lyc6um, waarvan hij sedert vorig jaar een tamelijk toegewijd leer ling is, voor een andere on derwijsinstelling zal moeten ruilen. Wat zonder twijfel verlies van vriendjes en vriendinnetjes en dus jon gensleed met zich mee brengt. Horoscoop Misschien is het in dit ver band aardig om even de ho roscoop aan te halen, die heel kort na de geboorte van prins Willem Alexander werd getrokken door de astroloog Jack Chandu: „De pasgebo ren oranjetelg zal een sym pathiek persoon zijn en een goede indruk maken op het publiek. Hij zal een grote en vrolijke vriendenkring om zich heen zamelen. De prins zal een modern denker wor den, die fel ten strijd trekt tegen alles wat hij ouderwets vindt". En ook: „Hij zal graag in de bres springen van mensen, die in de verdrukking zijn ge raakt, maar hij zal ook doordat hij gauw geëmotio neerd is wel eens te wei nig objectief zijn en te vlug partij kiezen voor de minst bedeelden". Of de a.s. kroonprins vol gens de sterren een kans maakt op het koningsschap? „Het lijkt er niet op, maar dat zal komen omdat Neder land over 25 jaar een wat an dere staatsvorm heeft, waar in Willem Alexander overi gens wel een belangrijke rol zal spelen", zo luidde de voorspelling voor degenen die het wilden geloven. Van die 25 jaar is inmiddels de helft om. et leek er deze week even op of premier Van li in Indonesië een politieke zelfmoordpo- ng had ondernomen. Of deed zijn op weinig isterse wijze geventileerde visie op de politie- ontwikkelingen in ons land zo sterk aan ha- kiri denken omdat Van Agt op het punt ond naar Japan te gaan? De premier schijnt n onstuitbare voorliefde te hebben voor het ten van zwaarwichtige en verbijsterende poli- "ïke uitspraken op lokaties die mijlen ver van Haagse politieke arena verwijderd liggen, het vroege voorjaar van 1977 kondigde Van ft, toen nog minister van Justitie in het kabi- t-Den Uyl, tijdens een spreekbeurt in het tot n toe onverdachte en in Den Haag vrijwel bekende Groningse dorpje Middelstum de ibinetscrisis over de grondpolitiek aan. ndere voorbeelden liggen verser in het geheugen, nlangs nog schilderde Van Agt in Bonn „met de nen op tafel" in kleurrijke bewoordingen de ze- ningen van de kernenergie en enige tijd later ge-fok hij tijdens een CDA-avondje in Hoogeveen fel m leer tegen de FNV. va(. e laatste politieke stunt haalde Van Agt deze eek voor de verandering uit op een plaats aan it andere eind van de aardbol. Ip Balikpapan, op :t eiland dat vroeger Borneo heette maar thans listert naar een veel langere naam, zei de premier oor de NOS-televisiecamera dat hij opnieuw be- hikbaar is als lijsttrekker van het CDA en tevens premier van een volgend kabinet, waaraan hij ijnbaar achteloos toevoegde dat hij het beleid ^er-[jn het huidige kabinet tot inzet van de verkiezin- ;n wenst te maken en dat hij na deze regeerperio- opnieuw wil tekenen voor een coalitie van CDA VVD. WELOVERWOGEN Op het eerste gehoor leken deze uitlatingen uitslui tend te wijten te zijn aan de impulsieve en open hartige inborst die de minister-president eigen is. Strikt genomen zijn Van Agts uitspraken over een mogelijk nieuw lijsttrekkerschap en premierschap in vergelijking met zijn ontboezemingen over het kabinetsbeleid en de hernieuwde samenwerking met de VVD niet eens zo schokkend. De premier heeft zich, als men zijn woorden letter voor letter bekijkt, niet nadrukkelijk voor de genoemde func ties kandidaat gesteld. Hij maakte duidelijk het voorbehoud dat hij eerst voor het lijsttrekkerschap gevraagd zou moeten worden en dat hij pas weer premier zou willen worden als het CDA als groot ste partij uit de stembussen zou rollen. Als deze voorwaarden zouden worden vervuld, zou hij „niet onder dat vaandel wegvluchten". Nu echter inmiddels bekend is geworden, dat de premier zijn ontboezemingen weloverwogen, wil lens en wetens aan de microfoon heeft toever trouwd (het vraaggesprek kwam voor hem niet plotseling, maar is na voorafgaand overleg met de interviewer in scène gezet) krijgen de uitlatingen toch wel heel sterk het karakter van „Hallo Ne derland, hallo CDA, ziehier uw nieuwe lijsttrekker en toekomstig premier!". En dat, terwijl de CDA- lijsttrekker voor de komende Tweede Kamerver kiezingen, die volgens planning volgend jaar mei moeten plaatsvinden, pas in maart 1981 definitief wordt aangesteld. TRADITIE Het tweede deel van Van Agts politieke stunt, na melijk zijn wens, het kabinetsbeleid tot inzet van de verkiezingen te maken en de regeringssamen werking tussen CDA en VVD voort te zetten, wordt door het voorafgaande nog verbazingwek kender dan het al was. Hiermee brak de premier in één keer met de decennia lang volgehouden tra ditie, dat christen-democraten altijd uitsluitend op basis van hun eigen program en niet met het be leid van een kabinet de verkiezingen ingaan en nooit vóór de verkiezingen zeggen met wie zij na de verkiezingen willen samenwerken. Het is daarom niet verwonderlijk, dat de leidende CDA'ers in Den Haag hoofdschuddend en met ge fronste wenkbrauwen de oosterse wijsheden van Van Agt aanhoorden. „Voorbarig en zeer onver standig", zo riepen CDA-voorzitter Steenkamp en ARP-leider De Boer in koor. KVP-voorman Van Zeil zei het wat genuanceerder, maar hij bedoelde hetzelfde. De enige die alleen procedurele, maar geen inhoudelijke problemen met de uitlatingen, van de minister-president had, was CHU-voorzit- ter Van Leeuwen. Hij was het ook, die het voorne men van Steenkamp, Van Zeil en De Boer om na mens de vier voorzitters de woorden van Van Agt in een kritische verklaring van hun gewicht te ontdoen, wist te verijdelen. Ondertussen had de VVD-top de eerste verkiezingstoespraak van Van Agt minzaam glimlachend aangehoord, terwijl ook PvdA-fractieleider Den Uyl zich in de handen wreef: „Eindelijk duidelijkheid. We weten nu waar we met het CDA aan toe zijn". ZELFVERZEKERD Hoe men de uitlatingen van de premier ook be kijkt, de gedachte aan een (onbewuste) politieke zelfmoordpoging komt telkens weer bovendrijven. Was het bluf, was het een uiting van verregaande^ politieke zelfverzekerdheid? In ieder geval het laatste. Maar toch [Weliswaar weet Van Agt drommels goed, dat hij door meer dan driekwart van de CDA-achterban op handen wordt gedragen en derhalve geen kwaad kan doen (nog klinken de stormachtige toe juichingen op het CDA-congres van 11 december in Dronten hem helder in de oren), toch moet hij goed beseffen dat niet hij en niet zijn fans, maar de partijbesturen van het CDA en de drie samenstel lende delen bepalen welke politieke lijn het CDA volgt en wie de lijsttrekker wordt. Van Agt is bui ten zijn boekje gegaan, daar zijn alle CDA-bestuur- ders en zelfs zijn grootste aanhangers in het partij kader het over eens. Er wordt alleen verschillend gedacht over de consequenties van Van Agts esca pades. De CHU-bestuurders en een deel van de KVP'ers rekenen het hem niet zo zwaar aan. De andere helft van de CDA-top, inclusief partijvoorzitter Steenkamp, neemt het echter hoog op. Men zal in de komende weken al het mogelijke doen om Van Agt tot de orde te roepen. Wil Van Agt echter de door hemzelf uitgestippelde lijn blijven volgen, dan is, zo valt in CDA-kringen te beluisteren, de kans niet uitgesloten dat men Van Agt publiekeljk in politieke ongenade laat vallen. Zijn kans om lijst trekker te worden en de eventuele prolongatie van zijn premierschap zullen daarmee definitief zijn verspeeld. LUBBERS Ondertussen is gebleken dat de animo van CDA- fractieleider Lubbers om lijsttrekker te worden na de Indonesische stunt van Van Agt aanzienlijk is geslonken. Ook dat zal voor de CDA-partijbestuur- ders, waarvan het merendeel in Lubbers een goede lijsttrekker ziet, een reden te meer zijn Van Agt in het CDA-gareel terug te duwen. Opmerkelijk is trouwens ook dat VVD-fractievoorzitter Rietkerk pal na de uitspraken van Van Agt liet weten, defi nitief af te zien van de taak, de VVD bij komende verkiezingen aan te voeren. Weliswaar heeft die beslissing andere oorzaken (Rietkerk ziet zelf wel in dat Wiegel een betere stemmentrekker is dan hij en bovendien wil hij zich een politieke afgang in zijn eigen partij besparen) maar op de achter grond speelt daar ook in mee dat de verhouding Rietkerk-Van Agt niet opperbest is. „Als Van Agt zo graag CDA-lijsttrekker wil worden en in de verkiezingsstrijd het kabinetsbeleid wil verdedi gen, dan moet hij dat maar samen met vice-pre mier Wiegel doen", zo lijkt Rietkerk te hebben ge dacht. Overigens kan de politieke lading van Van Agts uitspraak over een hernieuwde samenwerking met de VVD al op vrij korte termijn tot vrijwel nul worden gereduceerd. Dat gebeurt, als het kabinet voortijdig door een conflict tussen CDA en VVD valt. Dan immers staan de beide coalitiepartners lijnrecht tegenover elkaar, zodat het voor het CDA, zelfs als Van Agt lijsttrekker wordt (maar die kans lijkt dan miniem) gemakkelijk zal zijn te zeggen dat alle deuren naar alle partijen weer openstaan. En wie zijn oor in de CDA-Tweede Ka merfractie te luisteren legt, kan in toenemende mate te horen krijgen dat de kans op een voortijdig einde van dit kabinet steeds groter wordt. Met gro te regelmaat worden twee mogelijke breekpunten genoemd: de CDA-wens tot beperking van de af trekbaarheid van hypotheekrente èn de opstelling van de begroting voor 1981. Als het tot zo'n voortij dige crisis komt, zal Van Agt ongetwijfeld op pijn lijke wijze worden herinnerd aan zijn „tempo doe- loe", de goeie ouwe tijd in Indonesië. - DICK VAN RIETSCHOTEN AD idden op het Binnen- recht tegenover de dderzaal, staat een 3aie gietijzeren fon- f. Aan de top prijkt vergulde beeltenis in de stichter van 's- ravenhage, graat Wem II, vader van \oris V, en onderin uwen vier drakekop- yi dag en nacht water een grote ronde ste- ■n bak. Zien we dat igeveer voor ons? 3n kunnen we thans rder met het eigen- ke verhaal, ij vroegen deze week jdens een gesprekje \et één der beveili- ngsbeambten van het weede Kamergebouw \ngs onze neus weg: 'laken jullie wel eens at geks mee?". Een x fijn de glimlach teelde om 's mans lip pen. Wat heet gek", antwoordde hij. „Mis schien vind je dit wel gek". Hij keek ons doordringend aan en vertelde het volgende verhaal. „Drie weken geleden had ifc, samen met een collega nachtdienst. Het zal zo ongeveer een uur of half drie zijn geweest, tpen ik weer eens een ronde door het gebouw ging maken. Ik was al op weg, toen ik plotseling buiten een luidkeels gezang hoorde. Een mannenstem. Mijn col lega, die nog in de hal bij de hoofdingang zat, had het inmiddels ook gehoord. Ik liep terug en samen gingen we naar buiten om te kij ken wat er aan de hand was. Zien we daar tot onze stomme verbazing een vent poedelnaakt in de fon tein staan. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, stond-tie zich daar zingend te wassen. Net of-tie on der de douche stond. Z'n kleren hingen over de rand van de fontein, maar die waren inmid dels al drijfnat gewor den. Nou, dan sta je wel even gek te kijken, nietwaar? 't Was bo vendien knap fris bui ten. Enfin, we besloten toch maar even de po litie te bellen. Komen d'r even later maar liefst vier politiewa gens aanscheuren. Ie dereen hartstikke nieuwsgierig natuur lijk. Dat maak je ook niet elke dag mee. Ze hebben die man uit de fontein gehaald en hem gewoon in z'n blootje in een politie wagen gezet. Op het bureau, hoorde ik later, hebben ze hem in een overall gehesen en 'rti een paar uur laten pit ten. Va n die dingen maken we dus mee". MENSELIJK 1 Nu even iets ernstigers. Grote consternatie deze week in de CD A-gele deren. De christende mocraten vervulden een sleutelrol in het debat over de ruim 15.000 illegale buiten landse werknemers in ons land, die naar de mening van de rege ring allemaal over de grens gezet zouden moeten worden. Enke le weken geleden had een meerderheid van de Kamer echter via een motie de mening uitgesproken, dat een aantal van die illega len, namelijk degenen die al lange tijd loonbe lasting en sociale pre mies hidden betaald, toch maar een ver blijfsvergunning moest krijgen. Die Kamer meerderheid was tot stand gekomen doordat zes CDA'ers de hier voor genoemde motie van de PvdA hadden gesteund. „We voeren die motie niet uit. Alle illegalen moeten het land verla ten, niemand uitgezon derd", zo had het kabi net beslist. En over die weigering ging het de bat van woensdag avond, tegelijkertijd met de wedstrijd Ajax- Nottingham Forest. De CDA-fractie had even tevoren na langdurig beraad besloten, de re gering alsnog te vra gen, wat soepeler tegen de illegalen op te tre den. Tot stomme verbazing van de Kamer toonde minister Job de Ruiter (Justitie) zich na het pleidooi van CDA- woordvoerder Gerrit van Dam opeens uiterst buigzaam. Goed dan, een beperkte groep il legalen zou een aller laatste kans op een verblijfs vergun n ing krijgen. Wat een hard debat beloofde te wor den, werd zo een fluitje van een cent. Maar neen. Het CDA, dat met 25 man bij het de bat aanwezig was, vroeg nog even tijd voor beraad (en hup, daar renden alle ande re Kamerleden onder aanvoering van voor zitter Dolman naar de in een belendend ver trek opgestelde kleu- ren-tv om een glimp van Ajax op te van gen), maar zorgde na 40 minuten voor grote opschudding. Woord voerder Van Dam ver telde ijskoud dat het verhaal van de minis ter zijn fractie ervan had overtuigd dat een laatste kans voor de il legalen ONMOGE LIJK was. „Een schot voor open doel en hij mist!", zag je iedereen denken. MENSELIJK 2 Consternatie. Terwijl Van Dam op het spreekgestoelte bezig was z'n zegje te doen begonnen zijn fractie genoten onder aanvoe ring van een woedende Ruud Lubbers nerveus heen en weer te lopen. Er was iets fout ge gaan. De stemmen in de fractie waren ver keerd geteld. Het „neen" tegen de tege moetkoming van Job de Ruiter moest ,ja'f zijn. Lubbers had nog snel een briefje naar Van Dam laten bren gen, maar het was al te laat: het hoge woord was er al uit. Wat was er nu ge beurd? Even een kijkje in de keuken. Voorzit ter Dolman was kenne lijk zo boos over de ne derlaag van Ajax dat hij direct na afloop van de wedstrijd de Ka mervergadering had hervat. Resoluut rin kelde de bel in de CDA-fractie, waar men het beraad nog niet had afgesloten. Halso verkop moest er ge stemd worden. Terwijl de meesten al onder weg waren naar de vergaderzaal, werden de koppen geteld: 11 vóór de handreiking van Job de Ruiter en 14 tegen. Pas toen Van Dam z'n verhaal af draaide drong tot hen door dat dit 14-11 moest zijn. Gelukkig voor al die buitenlan ders sloot voorzitter Dolman om 23.00 uur de vergadering zodat de ontknoping tot don derdag werd uitgesteld. Lubbers - zich van zijn falen als leider bewust - trommelde de volgen de dag zijn discipelen opnieuw bijeen. Harde woorden vielen, maar er zat niets anders op: het CDA moest ten aanschouwe van heel Nederland door de bocht. Wat woensdag nog zwart heette werd donderdag wit. Een draai van 180 graden binnen enkele uren. Gerrit van Dam wond er geen doekjes om toen hij donderdag in de Kamer deze reuze- zwaai van zijn fractie motiveerde, maar hij deed het wel wat onge lukkig. Hij wilde zeg gen dat er een mense lijke fout was gemaakt, maar de woorden die uit zijn mond klonken, luidden: „In mijn frac tie is gisteravond iets menselijks gebeurd „Zo zo. Hoe bestaat het!", klonk het verma kelijk vanuit de opposi- tiebanken. En zo was er toch weer reden tot lachen. LEUS Kende u die van die Amsterdamse bijenko lonie al? Geen honing, geen kroning. DICK VAN RIET SCHOTEN ARJEN BROEKHUI ZEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9