,Mijn zoon is een vrijbuiter oorbereidingen reddingspoging egonnen al maanden geleden eddingspoging ndermijnt ositie Carter fietdóeSowumt VV Lekkerkerk: Feesten met een gifsmaak OEDER VAN KORPORAAL MAX: Nieuwe slag voor prestige Amerika JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 APRIL 1980 PAGINA 7 amen nei na nodigii i ring e< wek) illen t) word) Sjangh heenn JINGTON Dc voorberei- n voor de gisteren mislukte ngspoging van de gijzelaars heran zijn al kort na het be- in de bezetting van de ambas- op 4 november, genomen. Dit president Carter gistermid- gezegd in een televisietoe- k, waarin hij het Amerikaan- k op de hoogte stelde van de tenissen in Iran. ddingsoperatie zou zijn uitge- door een uiterst geheim anti- isten-commando, dat is opgezet het voorbeeld van Westduitse aëlische anti-terreur teams. Het ikaanse ministerie van defensie het bestaan van dit commando niddag bevestigen noch ont- n. Ier van defensie Harold Brown gisteravond op een persconfe- wat meet details over het ver ban de actie in Iran verschaft, hij wilde echter niets zeggen lie soldaten die aan de reddings- g hebben meegedaan. Maar van welingelichte kringen in Washington is vernomen zou het be trokken anti-terreur-commando, ook wel „Delta-team" genaamd, zijn basis hebben op Fort Bragg in de staat Noord-Carolina. De groep zou een vrijwel onbeperkte begroting hebben en over de modernste wapens be schikken, waaronder gassen. Slechts enkele top-functionarissen in het Pentagon zouden meer details weten over de omvang en bewapening van deze groep, die geheel uit vrijwilli gers bestaat. Aan de actie in Iran namen 90 van deze militairen deel. Er werden 16 vliegtuigen bij ingezet, waaronder acht helicopters van het vliegdek- schip Nimitz. Waar de acht grote transportvliegtuigen (Hercules C-130) vandaan kwamen, is tot dusver onbe kend. Geruchten als zouden zij in Egypte zijn opgestegen worden met name in Cairo ten stelligste ontkend. Uit de langdurige voorbereidingen was gebleken, dat na ongeveer twee uur vliegen zou moeten worden bij getankt. Daarvoor werd een afgele gen gebied bij de woestijnstad Tabas, zo'n 300 kilometer ten zuidoosten van Teheran uitgekozen. Maar op weg van het vliegdekschip naar deze lan dingsplaats kregen twee helicopters moeilijkheden. Een landde in de woestijn, de ander keerde na de be manning van de eerste wentelwiek te hebben opgepikt, terug naar de Ni mitz. Op de bijtankplaats zelf raakte even later een derde hefschroefvlieg- tuig onklaar. Omdat men toen nog maar vijf toestellen over had, en er was afgesproken dat er minstens zes nodig zouden zijn om de operatie te laten slagen, werd besloten de hele actie af te gelasten. Over hoe de actie had moeten verlopen wanneer zich geen moeilijkheden hadden voorge daan. wilde minister Brown niets zeggen. De minister ontkende verder, dat er enige contact is geweest met de Iraanse strijdkrachten. Teheran claimt echter, dat de Amerikanen door Iraanse vliegtuigen zijn ver jaagd. Volgens Washington zijn de enige Iraniërs die men gezien heeft echter de passagiers van een bus ge weest. Tot aan hét vertrek van de Amerikaanse militairen zijn zij vast gehouden. Volgens verklaringen van de passagiers voor de Iraanse radio spraken verschillende Amerikaanse commando's uitstekend Farsi, de voornaamste taal in Iran. Door de haast van de Amerikanen om weg te komen toen de actie een maal was afgelast, zijn vervolgens een helicopter en een van de vracht vliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en in brand gevlogen. Hierbij vielen acht doden en raakten vier militairen gewond. De lichamen van de verongelukten werden in de woes tijn achtergelaten evenals de vier ge woon functionerende helicopters, de twee defecte hefschroefvliegtuigen en de twee brandende wrakken. Ge ruchten als zouden ook (levende) mi litairen in de woestijn zijn achterge bleven werden door minister Brown ten stelligste ontkend. Over het lot van de gewonde militairen wilde hij niets zeggen, maar de Griekse rege ring heeft gisteravond laten weten dat speciale toestemming is verleend aan een Amerikaanse „medische eva cuatie" waarmee, naar alle waar schijnlijkheid, de gewonden zijn overgevlogen naar het militair hospi taal op de Amerikaanse basis Ram- stein bij Franfort. In zijn tv-toespraak zei Carter gister middag, dat de aktie zonder de onge lukkige mechanische problemen een uitstekende kans op succes zou heb ben gemaakt. Nu dat niet zo is zullen de VS, zo leek uit de woorden van Carter, terugkeren naar diplomatieke en vreedzame pogingen om de bevrij ding van de gegijzelden te bewerk stelligen, hoewel deze pogingen de afgelopen maanden hebben bewezen weinig effect te sorteren. Er gaan in Washington nog steeds geruchten, als zou de actie worden voortgezet. Een oud-CIA-man, die lang in Iran heeft gewerkt, zei in een tv-uitzending er van overtuigd te zijn dat de operatie nog doorgaat. Hij wees daarbij op het feit, dat er geen 90, maar volgens eer dere berichten wellicht 400 tot 550 Amerikanen bij de operatie zijn be trokken en dat een actie als deze al tijd over meer fronten wordt ge voerd. Ook op deze geruchten wordt noch door het Witte Huis noch door het ministerie van defensie gerea geerd. IHINGTON/DEN iG De dramatische ing van de poging Amerikaanse gijzelaars Teheran te bevrijden t, zo wordt" algemeen enomen, een geduchte toegebracht aan het tige van president Car- De verrassing, verbijste- en gevoelens van soli- teit van het eerste uur en in de loop van de ien- en buitenland, als met name in de VS Igevoelens van angst en lterheid over het lot van f H Amerikaanse gijze- p in Teheran, llend was wèl, dat Car- ivalen in de strijd om het lentschap positief rea- ïden én hij hulp kreeg van minister van buitenlandse Sn Henry Kissinger, die de irikanen via de tv zelfs op- tot „eenheid en steun aan (resident". Toch is alge- de verwachting dat de hele affaire bij de komende voorverkiezingen, mede in het licht van zijn nog steeds dalen de populariteit, in het nadeel van Carter zal gaan werken. Na zijn toespraak van gister middag, waarin president Car ter de volledige verantwoorde lijkheid voor het mislukken van de reddingspoging op zich nam, heeft de voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse zaken, Frank Church, hem beschuldigd van overtreding van de „War Po wers Act" van 1973. Deze wet, opgesteld na de ervaringen van de VS in Vietnam, ver plicht iedere president om het Congres te raadplegen bij de voorbereiding van een militai re actie. Uitzonderingen zijn alleen toegestaan wanneer het gevaar zo groot is, dat direct handelen geboden is. Church verklaarde dat geen enkel lid van het 'Congres tevoren op de hoogte was van de actie in Iran. Hij kondigde daarom aan, dat zijn Senaatscommissie een onderzoek zal instellen naar de achtergronden van het echec van de reddingsoperatie. De verklaring van Carter dat het hier niet om een militaire actie maar om een „hulpmis sie" ging, die niét door de wet wordt verboden, kon in de ogen van Church geen genade vinden. In de hoofdsteden van de be langrijkste bondgenoten van de VS werd gistermorgen met verrassing en ontsteltenis op de berichten over de actie in Iran gereageerd. Hoewel men zich meer op de vlakte hield dan de EG-vertegenwoordi- gers in Brussel (zie ook voor pagina), sprak iedereen de verwachting uit dat een vreed zame oplossing van het conf lict rond de gijzelaars nog moeilijker zal zijn dan voor heen. Secretaris-generaal Luns van de NAVO sprak in Ko penhagen van een gevaarlijke situatie, waarbij een geweldda dige reactie van Iran of de be zetters van de ambassade niet mag worden uitgesloten. Het Russische persbureau Tass Het mislukken van de Amerikaanse actie leidde in Teheran tot hysterische vreugde. uitte een stroom van verwijten aan het adres van de Ameri kaanse president. De militaire actie zou hem door „egoïsti sche en eng-politieke overwe gingen" zijn ingegeven. De Russische minister van buiten landse zaken Gromyko, op be zoek in Parijs, liet zich gema tigder uit. Hij veroordeelde de actie en stelde dat „dit niet kan leiden tot de vreedzame oplossing", die volgens hem voor de affaire moet worden gevonden. In New York riep secretaris generaal Waldheim van de VN op tot zelfbeheersing en bood hij zijn hulp aan bij nieu we onderhandelingen tussen de VS en Iran. In Groningen liet minister Van der Klaauw weten dat hij er niet in gelooft, dat de mis lukte bevrijdingsactie „een in ternationale crisis zal aan zwengelen". Hij was evenwel van mening, dat de actie van gisteren de vrijlating van de gijzelaars niet zal bespoedigen. HAAG „Mijn zoon Max is vrijbuiter en is avontuurlijk aard. Als hij dat niet was, had zich waarschijnlijk niet als williger voor Libanon aange- Die jongens hebben toch al- il avontuurlijk bloed in zich, ers ga je daar niet naar toe" zei poraal Max's moeder gister- dag, toen het bericht, dat haar d zich zou hebben 'aangesloten majoor Haddad bekend werd. maakte zich echter niet onge- en was zetfs wat verwonderd, is een paar dagen met vakan- in Tel Aviv en komt zondaga- d gewoon naar huis, zover ik poraal Max houdt zich al heel met politiek bezig vertelde z'n der. „Als jonge jongen was hij al iteresseerd, maar ik kan me niet rstellen, dat hij zich heeft aange- en bij de christelijke militie van oor Haddad. Als je 23 jaar bent, 1 je toch eerst na voor je zoiets dat hij al van kinds af een vrij- ter in hart en nieren is „Hij in de schoolvakanties zomaar de een op de andere dag bijvoor- d naarFrankrijk" was zijn der dan ook erg blij toen hij an- half jaar geleden voor vijf jaar te lde bij het leger. „Ik dacht, nu zal geen gekke dingen meer doen. Hij amelijk erg impulsief. Als hij zich gemeld heeft, moet hij dat in een i hebben gedaan. Hij is er niet t op af gegaan, dat geloof ik niet". ieven lentien maart was de korporaal- iteur, die als technisch specialist het Unifilleger dienst had gedaan, Nederland teruggekeerd. „In de 0 and verlof, voor hij zijn diensttijd moest afmaken, was de band Libanon niet helemaal verbro- Hij kreeg regelmatig brieven meisjes in het Arabisch. We heb bel eens schertsend tegen hem «gd; Nu moet je ook nog Arabisch W Jezen én schrijven. Ik geloof Itery dat hij maar één keer heeft Een geteisterd Beiroet; de stad waar korporaal Max recht en onrecht leerde kennen. geprobeerd een brief te beantwoor den. Weggestuurd is die in ieder ge val nooit, want hij zei: „De postbode hier, kan het adres toch niet lezen". De dag dat hij naar zijn nieuwe lege ronderdeel in Garderen moest, meld de hij zich ziek. „Hij had last van zijn been" vertelt zijn moeder. „Het had iets'te maken met oververmoeidheid, maar ik weet niet precies wat er aan de hand was". Dat de dokter tegen hem heeft ge zegd, dat hij zich gewoon in Garde ren moest melden en dat hij daar verder behandeld zou worden, wist zijn moeder niet. „De ticket voor Tel Aviv had hij toen al in huis, want hij zou in zijn maand verlof er eigenlijk naar toe gaan. Mijn dochter heeft ge probeerd het reisbiljet in te wisse len... was dat maar gelukt. In eerste instantie, door de toestand met de keuring van de dokter, had hij beslo ten toen maar niet te gaan. Zijn ticket kon echter niet ingewisseld worden. Hij vertelde me het zonde te vinden, •zomaar 950 gulden in het water te gooien, heeft de vertrekdatum uitge steld en is afgelopen maandag toch gegaan. We vonden dat wel vreemd, want hij moest zich namelijk op 22 april melden bij de kazerne, maar hij zei: „Dat luistert allemaal niet zo nauw in het leger, ik kan makkelijk nog een weekje wegblijven". Gesprekken Na zijn terugkomst uit Libanon had hij wel gesproken over wat hij in tien maanden had meegemaakt maar „Jongens vertellen ook niet alles". „Natuurlijk hebben we het over de toestand in het gebied gehad en heb ben we verhalen gehoord, maar ook in zijn brieven heeft hij nooit laten blijken aan de kant van majoor Had dad te staan. Het enige waar hij zich erg kwaad over maakte, was de be handeling van de kinderen in de kampen. Hij is een echte kinder vriend". Als zijn moeder verneemt, dat hij In Tel Aviv zijn kleren heeft achterge laten in een hotel, maar de nacht heeft doorgebracht in Metulla, een klein plaatsje op de grens van Liba non is ze hevig geschokt. „Ik weet niet wat ik er van moet denken", is haar eerste reactie. „Misschien zit hij gewoon bij vrienden. Hij heeft zeker negen kennissen in Tel Aviv". Dat hij niets meer van zich zal laten horen, wil ze niet geloven. „Zo is hij niet. Als hij zondagavond niet terug komt, zal hij wel bellen". Met haar dochter heeft ze het er in middels over gehad wat de gevolgen kunnen zijn als hij deserteert, maar zegt: „Ik wil er eigenlijk niet over denken, laten we de zondagavond maar afwachten. Als hij dan niet te rug is, zien we wel verder". Ook het ministerie van defensie wacht rustig af. Heeft de ouders wel verteld, dat wanneer hij terugkomt er wat dagen celstraf inzitten omdat hij ongeoorloofd verzuimd heeft, maar onderneemt verder niets. Interview Er komt pas een einde aan de twijfels bij het gezin, bestaande uit twee zoons en drie dochters, als de actuali teitenrubriek van KRO-radio een door Willie Werkman gemaakt inter view met korporaal Max uitzendt. Daarin zei hij gisteravond onder meer: „Ik had tien maanden in Liba non gediend en toen moest ik terug naar Holland. Ik had weinig zin om op een kleine kazerne te zitten, waar helemaal niets gebeurd". Hij zei ver der ook een gesprek te hebben gehad met majoor Haddad. „Hij heeft me verteld geen huurlingen in dienst te nemen, alleen als je regelrecht achter hem staat, mag je voor hem vechten". Korporaal Max heeft ook de verzeke ring gekregen niet tegen Unifiltroe- pen te hoeven vechten. „Ik word al leen maar ingezet tegen Palestiinen en die moeten uit Libanon verdwij nen, want het is hun land niet". Zijn vader zegt later, dat de aansluiting bij de christelijke militie vooral gezien moet worden als een zucht naar avontuur. Dan denkt deze plotseling weer terug aan het collegaatje op kantoor, dat na het horen van het bericht naar hem toe was gestapt om te vragen of het misschien ziin zoon was. „Nee, na tuurlijk niet', had hij toen nog la chend kunnen antwoorden. „Het ko mische is er echter nu wel af". HANS PlèT. ACHTERAF is duidelijk geworden waarom de Amerikanen zo terughoudend, om niet te zeggen halfslachtig, hebben ge reageerd op de solidariteitsmaatregelen van de Europese Ge meenschap in de zaak van de Amerikaanse gijzelaars in Te heran. Het enig duidelijke antwoord hebben zij gegeven in de vorm van een militaire bliksemactie, waarvan het succes echter, nog voordat zij een aanvang kon nemen, door het fa len van de techniek, van de mensen of beide in de kiem werd gesmoord. NADAT de diplomatie had gefaald bleef naast nog meer geduld slechts de militaire bliksemactie over. En wie zal op het eerste gezicht de Amerikanen een dergelijke nood sprong tegenover het dolgedraaide bewind in Teheran kwa lijk kunnen nemen? Zou de actie met succes zijn bekroond, dan zou dat naast de nodige kritiek uit vele landen en een ongetwijfeld uitzinnige woede bij de verhitte massa's in Iran, immers slechts een machteloos protest van de Iraanse leiders hebben opgeleverd. Enkele van die leiders, onder wie Bani- Sadr, zouden bovendien in hun hart blij zijn geweest dat er een einde zou zijn gekomen aan de crisis, die het openbare leven in Iran nu al bijna een half jaar verlamt. De verontwaardigde vraag ligt echter voor de hand of Car ter zich bijvoorbeeld geen enkele zorg heeft gemaakt over mogelijke wraakacties tegen diplomaten van de Europese bondgenoten in Iran. In deze situatie had men uiteraard overleg behoren te plegen met die bondgenoten of ze op z'n minst moeten informeren. Dat neemt niet weg dat de bond genoten nu meer dan ooit Amerika de voortgezette solidari teit niet mogen onthouden. Zij zullen er echter tevens goed aan doen duidelijke afspraken te maken met Washington, dat ons dergelijke verrassingen verder bespaard blijven. Nu na alle druk die de VS op Teheran hebben uitgeoefend, ook de bevrijdingsactie van Amerika geen succes heeft ge had, is er niet alleen een nieuwe slag toegebracht aan het di plomatieke prestige van de VS, maar is er ook twijfel gezaaid over de militaire effectiviteit van het machtigste land ter we reld. Als gevolg van dit alles zal de frustratie in de VS slechts toenemen en het Amerikaanse publiek zal nog meer dan voorheen eisen dat er actie wordt ondernomen. Het lijkt voorlopig uitgesloten dat de overvalsstrategie op korte ter mijn wordt herhaald. We moeten er echter op bedacht zijn dat een nerveus manoevrerende president Carter, die voor het kiezersfront hoe dan ook zijn gezicht wil redden, wellicht zal streven naar grovere middelen om het Amerikaanse prestige veilig te stellen, hetgeen de uiteindelijke afloop van het gijzelaarsdrama slechts ongewisser maakt. DaN is er nog de mogelijkheid dat een afloop wordt veroor zaakt door de snel voortschrijdende desintegratie in Iran zelf, waar de euforie over de jongste overwinning het zicht op de feiten verder verduistert en de greep van de leiding op de in steeds grotere kampen verdeelde bevolking met de dag min der wordt. Maar ook dan is de kans dat de Amerikaanse gij zelaars het er levend zullen afbrengen niet groot. LEKKERKERK „Het zal me een feest geven", zegt een oud mannetje dat neusophalend staat te kijken hoe een dragline in de Lekkerkerkse wijk Molenwerf het 42ste vat gif ophaalt. Hij verontschuldigt zich, op zijn neus wijzend: „Griep", is een paar minuten in de weer met een zakdoek die meer weg heeft van een bed- delaken en gaat dan verder met zijn feestopmerking. „Achthonderd jaar Lekkerkerk, voor mij kunnen ze wat, over een paar jaar is er geen een meer in leven". „Kom kom, niet zo somber", probeert een bijstander. „Wis en waarachtig niet" - hij kijkt vernietigend - „niks som ber, ik ben hier geboren en getogen, ik heb Lekkerkerk zien groeien, van een paar boerderijen en een reigerkolo nie, een gemeentehuis en twee kerken, tot wat het nu is vol moderne huizen. Ik heb ze er hier in zien trouwen, wat waren ze gelukkig en kijk ze nou eens! Huilen, meneer. Woont u hier nou zo gelukkig, nerizo gelukkig als toen u hier introk? Nou dan?" De regen miezert neer, politieagenten met gasmaskers voor proberen de herkomst van de opgedolven vaten vast te stellen. Onbegonnen werk zo te zien, want er wordt geen enkele notitie gemaakt. Op een van de parkeerplaatsen van de Molenwerf stort vrachtauto na vrachtauto zand. Nieuw zand ter vervanging van de vergiftigde troep. Het gehamer van straatmakershamers klinkt helder op. Nieu we klinkers vervangen de met gif doortrokken oude. „Mooi dat we een ombudsman als burgemeester-hebben", zegt een wat nerveus, met boodschappen beladen huis vrouw die even komt kijken. „Denkt u nu heus dat we an ders nog kans op een vergoeding kregen voor alle ellende die we hebben geleden. Ik hoef mijn huis niet uit, maar mijn dochter en mijn schoonzoon wel. Nou en wie betaalt dat?" „Ach mens, de regering en daar heelt die ombudsman im mers niks mee te maken". „Had je dan liever de vorige gehad? Die liet toch maar 'mooi die Wijnstekers die troep storten. Ze hebben toch ge waarschuwd, maar de gemeente stoorde er zich niet aan". Er begint een ruziestemming te komen. Het typeert de ge spannenheid van de mensen in deze wijk. Nervositeit die door angst wordt teweeg gebracht. Er wordt gezegd dat er een paar mensen voor bloedonderzoek moeten terug ko men. „Kanker, bloedkanker, zeggen ze, van dat gif", merkt een van de kijkers op. Met een zuigend geluid komt weer een vat los uit de mod der die in dit regenlicht groen-zwart lijkt. Er staan nu al een paar huizen te koop aangeboden. Bij aanbellen doet mevrouw Van Epen open: „Ja, wij willen hier beslist weg, ook al hoeven we niet te evacueren. We vinden het voor onze kinderen niet meer verantwoord om langer in Lekkerkerk te wonen. Misschien dat we ergens anders een beter leefklimaat vinden, maar ik ben bang dat we zo'n mooi huis in een zo prettige buurt nergens anders meer aantreffen". Langs de Lekdijk probeert een makelaar luxe huizen aan te bieden. Prachtig uitzicht, prijzen vanaf 560.000 gulden, al oplopend tot enkele tonnen hoger. Mooi wonen in Lek kerkerk! Een stratenmaker trekt zijn kniebeschermer wat hoger, draait een shaggie en zegt: „Geef mij mijn flatje in Rotter dam maar meneer. Wat gehorig, maar geen trammelant met dokters en zo". Er passeert een inwoner van Molenwerf met een jerrycan water. Achthonded jaar geleden liepen de Lekkerkerkse vrouwen ook zo met een emmerde water uit de Lek. Acht honderd jaar hebben Lekkerkerk alleen maar ten slechte veranderd. Maar het feest moet doorgaan. Al zit er een gifsmaak aan. GERARD CRONé

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7