£uid Holland wordt beschermd vanuit Utoomvrije betonkolos in Zoeterwoude Toekomst van BB lijkt in nevelen gehuld Ul IN A ■—TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 APRIL 1980 PAGINA 5 IEN VERGELIJKT )NS MET EEN VOETBALELFTAL )AT ELKE DAG )EFENT MAAR iOOIT SPEELT; lETDUURSTE WERETTE- rEZELSCHAP VAN NEDERLAND' HBB Van Aalderen voor het prikbord, waar de manschappen van de BB in gelid staan opgesteld. LEIDEN Even was er paniek. Het ge rucht ging dat de BB zou worden opgehe ven. De BB nog wel! Een organisatie die groter is dan de brandweer en de politie bijelkaar. Grote koppen in de kranten: „Minister Wiegel wil BB opheffen", „Ka mer vraagt opheldering...", „Nederlander krijgt betere bescherming." Dat was in februari zo. In twee maanden tijd is de stemming bij de Bescherming Bevolking van lichte paniek omgeslagen in een af wachtende houding. Alles lijkt nu weer onder controle. Alle oefeningen gaan ge woon door, als vanouds. Voorlopig blijft Nederland zijn BB houden. Op de eerste |maandag van de maand zullen de 93 sire nes in de Leidse regio normaal loeien. Kennelijk is er geen vuiltje aan de lucht... Het HBB (hoofd bescherming bevolking) van de A-Kring Zuid-Holland a, H. van Aalderen, zegt zich van alle geruchten, die de ronde deden en nog doen, niet veel aan te trekken. Over wat de kranten en weekbladen in het algemeen schrijven moet hij schamper lachen. Hij heeft erva ring met het feit, dat de BB zolang deze in Nederland bestaat het mikpunt vormt van spot, loze interpretaties en gemeenplaat sen. Dat is altijd al zo geweest, dat zal al tijd wel zo blijven: „Men vergelijkt ons wel eens met een voetbalclub die elke dag oefent, maar nog nooit één wedstrijd heeft gespeeld. Bescherming Bevolking: het duurste operettegezelschap van het land." „Wat de BB mist", constateert Van Aalde ren, „dat is een goede PR-man op Binnen landse Zaken. Een man die namens de BB de media van repliek kan dienen, iemand die gewoon goede voorlichting geeft." Misverstanden, rookgordijnen. De toe-, komst van de BB lijkt in nevelen gehuld. Voor de „Paladijn", het lijf- én maandblad van de BB, is het staren in het koffiedik tot dusverre een weinig verklarende be zigheid gebleken. In een recent vraagge sprek met minister Wiegel stelt de laatste zich een totaal nieuwe opzet voor, waarin de voornaamste BB-taken zijn overgedra gen aan de brandweer, het Rode Kruis en het Korps Mobiele Colonnes (KMC), on derdeel van de Koninklijke Landmacht De achterliggende gedachte is de bescher ming van de bevolking met minder geld en daardoor minder middelen toch te kunnen optimaliseren. De meeste BB-ers zouden zich slechts met een deel van deze zienswijze kunnen verenigen. Het Rode Kruis en de brandweer, accoord. Méar.:. de BB opheffen ten gunste van het KMC Dat nooit... Hef dan maar liever het mili taire KMC op en laat de BB het land voortaan beschermen. Aldus de „Pala dijn", die vorige maand voor het eerst openlijk met Den Haag over het voortbe staan van de BB in discussie trad. De voornaamste taak van de BB is de ge volgen van een oorlogsramp te beperken en te verzachten. Bij een ramp in vredes tijd zoals een exloderend lpg-station, dient men onmiddellijke verbindingssteun te verlenen en/of materialen ter beschik king te stellen, waarna - „in tweede eche lon" (troepenformatie) - zo nodig onderde len kunnen worden ingezet. st oofd verbindingsdienst van de BB, C. Kriek, toont de alternatieve ,,stroom-trainers", i te schakelen als de electriciteit in de commandopost in Zoeterwoudse onverhoeds ou uitvallen. ..nesS*, -- V -si 'et magazijn met zijn tientallen rekken brancards,gamellenen noodvoedsel. W LEIDEN Nederland telt in totaal 45 BB-kringen. De A-Kring Zuid- Holland a(nna) is daar een van. In iedere kring steunt de BB op twee pijlers: de zelfbescherming en de overheidsorganisatie. Het voltallige BB-korps in de regio Leiden telt cir ca 2800 man. Onderverdeeld in 20 noodwach(ambtenaren (beroeps), de overigen zijn de welbekende door de wet aangewezen noodwachtplichti- gen. Het totale korps noodwachters kan eventueel in oorlogstijd met nog eens 700 man (o.a. militairen van de KMC en BB-ers uit andere kringen) worden aangevuld. De A-Kring Zuid-Holland a omvat 27 gemeenten met Leiden/Leiderdorp als topogra fisch en bestuurlijk hart van de ram penbestrijding. Net over de grens van Leiden aan de Leiderdorpse Zijl- dijk ligt het kringkantoor van de BB, het voormalig onderkomen van de staalkabclfabriek Verto. Het kringkantoor, benevens magazijn en garage, is, zoals dat heet „buiten de staat van paraatheid" gevestigd. Hier zetelt HBB Van Aalderen met zijn staf. Bij staat van paraatheid echter verlaten zij dit gebouw en ne men hun intrek in hun atoomvrije „commandopost" op een weilandje buiten de stad. Een goeddeels drij vende vesting, verzonken in meters dik beton, half verscholen achter kale populieren aan de Stadhouders laan in Zoeterwoude. Het kringkantoor van de BB. Ingelijste, ouderwetse prentjes langs de trap, een met de zeeslag bij Terheide (1653) erop, doen niet direct vermoeden dat men een organisatie betreedt, die zich „da gelijks" bezighoudt met de consequen ties en de vermoeienissen van het 20- ste eeuwse atoomtijdperk. Toch, zo meent HBB Van Aalderen, een slanke man in officiersgedaante, dat een van de belangrijkste taken van de BB ge richt is op de „allerakeligste werkelijk heid", die men zich kan (of juist niet kan) voorstellen: oorlog. De BB houdt zich er iedere dag mee bezig. Gelukkig is die werkelijkheid tot nu toe nog maar pure fictie geweest, aldus de heer Van Aalderen. Hij zou er niet aan moe ten denken wat er ooit zou kunnen ge beuren als... Levensverzekering HBB Van Aalderen: „We houden reke ning met alles wat mogelijk is, niet al leen maar met gewone bommetjes. We zijn er voor uitgerust om bij tal van ca lamiteiten op te treden, zowel in vre- des- als in oorlogstijd. Het werk van de BB wordt in dit verband maar al te vaak in het komische getrokken. De moeilijkheid bij ons is inderdaad, dat je alsmaar traint en nooit een wedstrijd kunt spelen. Maar datzelfde geldt na tuurlijk ook voor het leger. Belangrijk is dat Nederland klaar staat als er iets gebeurt. Nou we staan paraat. Al red je maar een paar mensenlevens uit de ge varenzone, dan heb je tenminste wat bereikt. De brandweer, de politie en de GGD zijn te klein om het in oorlogstijd in hun eentje te klaren. Die hebben na melijk geen speciale dienst die gericht is op het redden van mensen. De BB is het overkoepelend lichaam in oorlogs tijd van de brandweer, de GGD en de reddingsdienst. Ieder brandweerkorps is dan ook lid van van de BB. Het is dus geen apart staande vereniging, zoals de meesten misschien wel zullen denken. We vormen ten tijde van oor log één geheel. De BB zorgt voor de aanvullende mankracht om de bevol king in oorlogstijd ter zijde te staan. Het zou daarom zonde zijn en onver antwoord om de BB op te heffen. Zéér onverantwoord. Je moet uiteindelijk op alles voorbereid zijn. De BB kan men het beste zien als een levensverzeke ring. Budgetaire overwegingen mogen daarbij geen al te grote rol spelen. Want hoe meer geld je betaalt aan de premie, te meer effect je uiteindelijk zal bereiken. Maar ik laat het graag al lemaal over aan de Tweede Kamer, die moet maar beslissen. En zolang we geen tegenbericht hebben gekregen draaien we intussen gewoon door." De A-Kring Zuid-Holland a beschikt over het nodige materieel, dat bij de rampenbestrijding kan worden ingezet. Van Aalderen. „We bezitten acht groot- vermogenspuiten. Die staan constant ter beschikking van de regio. Tot nu toe hebben we de spuiten alleen inci denteel kunnen gebruiken, bijvoor beeld bij de bestrijding van bepaa'de cftoogteperioden in het verleden. DJÜ is De commandopost in Zoeterwoude. wel wat jammer. Het materiaal staat daar maar, er wordt haast niets mee ge daan. De BB in Den Haag heeft, om maar iets te noemen, meer spuiten dan de Haagse brandweer. Als de nood aan de man is kan dat allemaal als extra worden ingezet. Punt is alleen, dat op een gegeven moment je spullen verou deren, ofschoon de kwaliteit daarvan door het geringe gebruik nog niet of nauwelijks is verminderd. Bij vernieu wing van materiaal wordt door het mi nisterie niet in de eerste plaats aan de BB gedacht. Dat is nu eenmaal zo. Een kwestie van geld. Daar moeten we ons bij neerleggen." Op de begane grond van het kringkan toor wordt een blik gegund in de maga zijnen van de BB. Het oog ontwaar meterslange stellingen met daarin op gestapeld honderden gamellen, laarzen, helmen, brancards, kisten verband en dozen vol infuusmiddelen. Kilometers brandslang, een hoeveelheid kruiwa gens en volledig uitgeruste rampenwa gens voor de reddingspelotons. Ieder rek is zo ingeruimd, dat de betreffende onderdelen precies weten wat zij in ge val van nood mogen meenemen. Dat is efficiënt, bespaart tijd en daarom mis schien ook wel mensenlevens. Een ge deelte van het magazijn is ingeruimd voor de proviandering, het noodvoed sel, uitsluitend bedoeld voor de nood- wachters der BB. Er is een ruime keuze te maken uit verschillende spijzen. Ma caroni, rijst en spaghetti met gehakt, bruine bonen of doperwtjes met spek, geconserveerd vlees en vis. Wie trek heeft in luchtdicht verpakte biscuits of kip met kerriesaus, die zegt het maar. Haast niemand die het ooit heeft gege ten, maar het heet lekker te zijn. Na verloop van tijd vinden de onbenutte infuusstoffen hun weg naar de zieken huizen. Het Nederlandse leger krijgt na vijf jaar de beschikking over het nood voedsel. De bevoorrading van de BB begint dan weer van voren af aan. Weer terug op de eerste étage toont Van Aalderen een kamer, waar op de korte wand een kleurrijk speldenbord is bevestigd. Iedere speld stelt een BB- mannetje voor. Het zijn er bijelkaar 2800. Ze staan allemaal in gelid, in pa cifistische slagorde opgesteld. De paarse spelden beelden de circa 240 mensen van de ABC-dienst uit: de drie letters staan voor atomisch, biologisch en che misch. De ABC-dienst heeft onder an dere als taak de inslag van een nucleai re bom te meten, ze moeten nagaan in welke richting de „fall-out", de atomi- sche neerslag, zich verplaatst. Ieder BB-onderdeel heeft zijn eigen kleur. De verzorgingsdienst, met een maximale bezetting van provinciale en nationale krachten tot 1700 man en hierdoor ver reweg het machtigste onderdeel binnen de organisatie, wordt met oranje speld jes aangeduid. Oranje, zo is onlangs tij dens een internationaal overleg beslo ten, wordt ook de kleur van de hals doeken die de noodwachters boven hun grijze uniformen zullen gaan dragen. Daarmee is de herkenbaarheid van de BB voor de burgerij in ieder geval weer een stuk verbeterd. Rampenplan Ruimteschip De kringcommandopost te Zoeterwou de, nog net te zien vanaf de Stadhou derslaan, heeft wel iets weg van een ruimteschip uit een science-fiction film. Via sluizen, die door gasdichte deuren worden afgesloten, bereikt men in het onderaardse labyrinth de commando kamer, slaapvertrekken, kantine en machinekamer waar uitsluitend voor eigen gebruik electriciteit kan worden opgewekt. Valt de stadsstroom uit, dan wordt in de machinekamer door een dieselmotor electriciteit opgewekt. En wanneer de diesel het zou begeven, dan zijn er altijd nog vier „home-trainers" waar de BB zelf het licht mee kan aan trappen. In de eerste sluis van de com mandopost bevindt zich een voorzie ning waar BB-ers, die aan radioactieve straling hebben blootgestaan hun kle ding kunnen dumpen. De commando post is in feite een atoomvrije bunker. Er is geen plek in dit deel van Zuid- Holland te vinden, waar men safer zou kunnen zitten dan hier. Vanuit deze vesting kan, indien dat ooit nodig is, via directe lijnen telefonisch contact worden onderhouden met alle 45 ge meenten en ziekenhuizen, die tot de A- Kring anna behoren. Het hoofd van de verbindingsdienst, C. Kriek, contro leert de commandopost bijna dagelijks om te kijken of alles nog goed functio neert. Kriek is ook de man, die door het simpel omdraaien van een sleutel in een of ander kastje de hele regio op de eerste maandag van de maand van het geluid van 93 loeiende sirenes laat genieten. In de commandokamer en iets verder op in een andere ruimte hangen grote kaarten van Zuid-Holland, waarop het spel van de „allerakeligste werkelijk heid" met grote ernst wordt gespeeld. Concentrische krijtcirkels geven aan waartoe de BB nog aan staat zou zijn wanneer een kernbom een dorp als Oegstgeest, een stad als Leiden zou treffen. De grootste cirkel, die het dus het verst van het middelpunt is verwij derd, geeft het rampengebied aan waar eventueel nog mensenlevens te redden zijn. Die reddingsacties worden hier, onder een molshoop van zand en beton, in scène gezet. Ergens onder een stukje boerenland, waar kqjiien stom en onge- Leiden en Alphen aan den Rijn zijn de koplopende gemeenten geweest bij het opstellen van een rampenplan, een or ganisatie-overzicht, gemaakt met het oog op oorlogssituaties. J. Uljee, ambte naar civiele verdediging en rampenbe strijding, is wat Leiden betreft de man die daar alles van af weet. Uljee resor- teert onder het secretariaat van de re gionale brandweer Rijnland en deels onder het ambtenarenapparaat van de gemeente Leiden. Hij is in de eigenlijke betekenis van het woord geen BB-er, hoewel hij dat vroeger wel is geweest. Zijn voornaamste taak is vanuit zijn eenmanspost de organisatie voor de ei-, viele verdediging en de rampenbestrij ding van Leiden zo goed mogelijk op poten te zetten. Als zodanig houdt hij zich bijvoorbeeld bezig met het wel en wee van schuilplaatsen in de stad, de bedrijfsbescherming, maar ook met de voorbereiding op calamiteiten in vre destijd. Verder bereidt hij zich voor op de organisatie en uitwerking van het rampenbestrijdingsplan voor de ge meente, die weer voortvloeit uit een nog door de Tweede Kamer goed te keuren concept-ontwerp rampenwet 1980. Uljee zorgt er ook voor, dat het coördinatiecentrum (noodbestuurspost), gelegen in de kelders van het Leidse Stadhuis, optimaal kan functioneren. Net als de BB in Zoeterwoude beschikt hij hier over een commandokamer en heeft hij ook de beschikking over te- lex-apparatuur, telefoons en porto foons. Het is allemaal alleen wat op een kleinere schaal teruggebracht. De kel ders van het Stadhuis zijn optimaal te gen radioactieve straling beveiligd. Er kunnen in geval van nood duizenden mensen een goed heenkomen vinden. In vergelijking tot de Bescherming Be volking zou men Uljee's taak meer moeten opvatten als organisatorisch en die van de BB als uitvoerend. De heer Uljee zegt er van overtuigd te zijn, dat de BB in zijn huidige vorm wordt opge heven: „In vredestijd reken ik hele maal niet op de BB. De oproep aan de noodwachtplichtigen gaat, geloof ik, via de post. Wat niet wil zeggen, dat ik de BB als organisatie niet belangrijk vind. Ze doen aan een vorm van hulpverle ning die niet mag worden uitgevlakt Maar hun zwakke punt is, dat ze niet regelmatig bij hun werk betrokken zijn. De duizenden noodwachtplichti gen die we hebben zijn dat in ieder ge val zeker niet. De hele BB wordt m.i. daarom beslist in de toekomst opge doekt en bij andere diensten onderge bracht Het is alleen nog niet officieel

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5