ebouwing Schuttersveld gaat 00 miljoen gulden kosten Lissese krakers weigeren kraakpand te ontruimen LUGDUNUM VERBURCH Amateurtoneel in Leiden springlevend Vele hoogtepunten in ui t wisselingscon eert |Cerksloot biedt ligplaats aan 'slechts' 47 boten Wethouder Verboom slaat eerste en laatste paal ONDANKS TOEZEGGINGEN AAN EIGENAAR Eerste paal in "STJ Googerpolder LEIDEN Wethouder A. Verboom van volkshuis vesting sloeg gistermiddag de eerste paal voor een wo- ningbouwbouwproject aan de Javastraat in de Leidse wijk De Kooi. Die eerste paal was tevens de laatste paal die de wethouder in zijn carrière sloeg. Op 1 mei gaat de Leidse be windsman namelijk met pensioen. De eerste paal werd geslagen op het terrein van de voorma lige bedrijfstechnische school aan de Medusastraat. Hier zal de woningbouwvereniging Werkmanswoningen 14 wo ningen laten verrijzen. Tegelij kertijd zullen er 22 woningen aan de Timorstraat worden gebouwd. De woningen zijn ontworpen door architecten bureau Schutte. Wethouder Verboom hechtte veel waarde aan het nieuw bouwproject. „De stadsver nieuwing vraagt offers. Door vervangende nieuwbouw gaan er woningen verloren en som mige bewoners kunnen dan ook niet meer terugkeren. Ik ben blij dat in dit project zich personen kunnen vestigen, die, anders uit de wijk hadden moeten vertrekken", aldus de heer Verboom. De scheidende wethouder deed ook een be roep op de aanwezigen om zich te blijven inzetten voor nieuwe woningbouwprojecten. „Er moeten nog meer projec ten van de grond komen, het is een wonder dat er onder de moeilijke omstandigheden van nu nog steeds kan worden gebouwd. Ik vind dat de men sen niet te hoge eisen moeten stellen aan nieuwe woningen want daardoor wordt de voort gang van de werkzaamheden belemmerd. We moeten alle maal streven naar de verbete ring van het sociale klimaat", aldus de heer Verboom. advertentie Zondag a.s. 14.00 uur Sportpark aan de Oegstgeesterweg. •^AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 APRIL 1980 PAGINA 3 Succesvol optreden Timdelerclub LEIDEN De Chr. toneelvereniging De Timdelerclub voer de gisteravond in de Leidse Schouwburg het blijspel „Geld te geef" op, geschreven door Walter Black en William Men- drek en bewerkt door de grote August Defresne zelf. De schouwburg zat bijna vol en op het toneel waren naast vele bekende gezichten (Agnes Ouwerkerk-v.d. Blij, Riet Kris pijn-de Wolf, Lineke de Roode, Tjeerd van Wijk, Nico van Leeuwen etc.) ook enige nieuwe gezichten te ontdekken. Wie dus zegt dat het amateurtoneel in Leiden niet leeft, heeft het bij het verkeerde eind. „Geld te geef" is een beetje spannend, een beetje humoristisch en een beetje filosofisch. Alles draait om een oude grootvader (Van Leeuwen) die veertig jaar bij de rijksmunt heeft gewerkt en nu tijdens zijn pensionering voor zijn plezier nog wat bank biljetten drukt. Die komen in handen van misdadigers. De poli tie komt het geheel op het spoor. De he'.e familie wordt een nacht lang gegijzeld. Tijdens die nacht vindt er nog een verlo ving plaats van de dochter des huizes (Lineke de Roode) en wordt een andere verloving van die dochter verbroken, 's Mor gens komen verscheidene mensen aanwippen van wie de laatste de inspecteur (René Rudalphi) is. Het verhaal was net iets te simpel om voortdurend de spanning er in te houden. Maar dan vergoedde de humor veel. Het hele •derde bedrijf was eerder grappig dan spannend, mede door de aardige controverse tussen opa en gijzelaar (Frank Ouwerkerk). In totaal deden er veertien spelers en speelsters mee, die tenslot te allen op het toneel stonden. De groepsregie van regisseur Gé- rard van Kamp hield het geheel gelukkig goed in de hand. Hier en daar viel er wel eens een steekje door gebrek aan tekstvast heid, maar door de bank genomen leverde de Timdelerclub met „Geld te geef" toch weer een keurige prestatie. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Dit weekeinde is het Basingstoke Male Voice Choir de gast van het Rijnlands Christelijk Mannenkoor. Het gezamenlijke concert gisteravond in de Stadsgehoor zaal stond uiteraard centraal in het bezoek van dit Engelse koor dat onder leiding staat van Stephen Linden en bege leid werd op de piano door Margaret Merriam. Voor het RCM gelden op deze plaatsen respectievelijk de namen van Sander van Marion en Henk Weber. Hoewel het competitie-element in de uitwisseling van deze ko ren ongetwijfeld geen rol speelt, ontkomt men nauwelijks aan een vergelijking. Het RCM heeft zich de laatste jaren onmisken baar ontwikkeld tot een mannenkoor van niveau, omdat het zuiver kan zingen (dat helaas niet steeds doet) en tot een hoge mate van discipline in staat is (hetgeen uiteraard een noodzake lijke voorwaarde is voor zo een massaal koor). Beide kwaliteiten traden aan het daglicht in „My Lord, what a morning" dat enige verrassende vondsten bevatte. In „Oh Mary don't you weep" de monstreerde het gezelschap een ondertoon van formaat, maar hier zijn we gelijk bij een zwakte aangeland die in de Leidse re gio niet op te lossen schijnt te zijn: een goed tegenwicht in de hoge tenoren voor de sonore bassen is er niet. Wellicht doet het koor er daarom goed aan zich te richten op het soort repertoire dat we na de pauze van ze hoorden (Viljalied, Wolgalied, Sla venkoor). Het koor uit Basingstoke is maar half zo groot als het leidse, maar kan daarom beweeglijker en leniger en alerter zijn, waar bij komt dat de groep beschikt over een zeer evenwichtige stem verdeling en een aanzienlijke muzikale bagage. Dit amateurge zelschap reikte tot hoojten die voor de meeste andere liefheb berskoren onbereikbaar zullen blijven. Om een paar hoogtepun ten te noemen: All through the night, Llanfair, Lily of the val ley, Gwahoddiad. Het is een vrij willekeurige greep, omdat het niveau van de uitvoeringen en de liederen zelf zeer constant was. Tegenvallend vond ik Grandfathers Clock en El Grillo, in welk nummer een iets te hoge zetting was gekozen, wat het flit sende karakter van deze compositie geen recht deed goed geti med was een clowneske versie van Morningtown Ride: af en toe moet er lekker gelachen kunnen worden. Het koor gaf Kum- baya als toegift. De gezamenlijke koren zorgden niet voor de verwachte climax, zodat we ook nog beide volksliederen hoor den. ARIE DE RU »EN „Het project Schutters- betekent meer dan het vol- ven van een open terrein nabij station. Er zitten aspecten aan j I werkgelegenheid, van verkeer <s arkeren, van volkshuisvesting tedebouw, van vormgeving en financiële aard. Kortom een plexe materie en deze vraagt een specifieke strategie en ning die inspeelt op deze com- ,j iteit." Hiermee wordt hoof- 2 van de zojuist verschenen van aanpak" voor het Schut- jreld ingeluid. De nota, 26 pagi- dik en opgesteld door ver-. Ilendc deskundigen van de ge- ite Leiden (projectgroep ittersveld), geeft de stand van :n weer rond de planvoorberei- van het Schuttersveld en tevens aan volgens welke lij- er voortaan gewerkt zal gaan jen en wat de te nemen stap je daarbij zullen zijn. bij staat hoog in het vaandel het 'en naar zoveel mogelijk flexibi liteit. Het plan als zodanig moet elas tisch zijn, het moet zich niet te veel vastleggen op een nu al nauw om schreven einddoel, de ruimte voor wijzigingen, als dat nodig mocht zijn, moet open blijven. Het omvangrijke Schuttersveld-project kan vanaf 1981/82 in een periode van circa 10 jaar gerealiseerd kunnen worden. Het is de bedoeling dat op het nu nog braakliggende terrein ten zuidoosten van de spoorlijn Leiden-Amsterdam in de eerste helft van de jaren negen tig een hotel, een bescheiden congres centrum. kantoren en woningen zul len verrijzen. Een voorzichtige ra ming van de kosten: circa 300 miljoen gulden. Werken en wonen In de eerste fase van de ontwikkeling van het Schuttersveld zal geprobeerd moeten worden hoogwaardige bedrij ven in de dienstverlenende sector (zakencentrum) aan te trekken, die mogelijk internationale bindingen hebben en die wat werkgelegenheid betreft eventueel kunnen aansluiten op de in Leiden aanwezige universi taire opleidingen. In de daarna vol gende fasen zal vooral moeten wor den gelet op de specifieke werkgele- genheidsproblematiek. Daarbij dient voorrang te worden verleend aan die bedrijven, die voornamelijk perso neel uit Leiden moeten betrekken en die geen extra druk op de woning markt zullen uitoefenen. De opzet hiertoe is weergelegd in het struc tuurplan voor de Leidse Binnenstad. De ontwikkeling van het zakencen trum plus hotel- en vergaderaccomo- datie zou goed aansluiten bij de aan leg van de Schiphollijn, die op een steenworp afstand van het Schutters veld komt te liggen. In totaal gaat de projectgroep in de nota uit van een bouwbehoefte van circa 120.000 m2 vloeroppervlakte. Wat de behoefte aan extra kantoor ruimte betreft, schat men (exclusief 35.000 m2 voor kantoren op de Ples- manlaan) aan maximaal .75.000 m2 vloeroppervlakte voldoende te heb ben. Voor de bouw van circa 200 tot 300 woningen (de prijsklasse is nog niet bekend, maar het deelplannetje wordt in ieder geval meegenomen in het volkshuisvestingsplan) denkt men te kunnen volstaan met een vloeroppervlakte van maximaal 30.000 m2. Het eventuele hotel en de binnenstadsgebonden bedrijven, die een plekje op het Schuttersveld zijn toebedeeld, mogen elk rekening op ongeveer 5.000 m2 vloeroppervlakte. De nota voorspelt op grond van de fasegewijze invulling van het Schut tersveld het volgende: „Hoewel niet alle voorspellingen dezelfde eindda tum hebben kan toch wel worden ge concludeerd, dat voor de eerstkomen de tien jaar voor ongeveer 3.000 to 4.000 mensen werk moet worden ge creëerd in de kantorensector." Speciale aandacht wordt in de nota van aanpak besteed aan de verkeer sproblematiek Stationsplein-Schut tersveld. Hierover zegt de project groep. dat de verkeersoplossingen al daar diep kunnen ingrijpen in de be bouwingsmogelijkheden van het Schuttersveld: „Wanneer de hele verkeersontwikkeling Plesmanlaan- Stationsplein-Valkbrug-Oegstgeester- weg-Rijnsburgerweg integraal wordt meegenomen zal dit gevolgen hebben voor de situering van de kantoren en woningen alsmede op het totale we genbeloop in dit gebied." Daarnaast acht de projectgroep het creëren van circa 1.000 parkeerplaatsen van groot belang voor de verschillende functies die aan het Schuttersveld verbonden zullen worden. De gemeente denkt dan ook uitgaande van genoemde factoren een zo soepel mogelijk ruim telijk beleid te voeren. Er zal voor rang moeten worden verleend aan de optimale flexibiliteit en aan de indi viduele wensen van degenen die zich op het terrein zullen vestigen. I De heer Ver boom voor het laatst in zijn functie van wethouder achter de handles van de heimachi ne. qi\ OORSCHOTEN De gemeente lij «d toonde zich gisteravond bereid slechts een klein gedeelte van de e<, erksloot ter beschikking te stellen an Watersportvereniging Voorscho ol ïr> als ligplaats voor kleine boten, li" :tc JJdens de bespreking in de diverse iS tedscommissies was de indruk ge üe^t .dat alle bewoners langs de erksloot akkoord zouden gaan met in e overeenkomst tussen gemeente en atersportvereniging. Er was echter een hearing gehouden alleen voor het eerste stuk van de Molenlaan. Om de werkzaamheden niet al te zeer te vertragen, besloot de gemeen teraad tot goedkeuring van de 1ste fase en dat betekent ligplaatsen voor 47 boten. Vooral Aikens (D'66) stond afwijzend tegenover de zogenaamde vereni gingsplicht voor de bewoners. Ook de bewoners, die thans een ontheffing van de gemeente hebben, moeten "zich binnen 1 jaar aansluiten bij de watersportvereniging om hun lig plaats te behouden. Visser (PvdA) en Bremmer (CDA) vroegen om een verzachting van die plicht. Loco-bur gemeester Marselis stelde dat de overeenkomst met de watersportve reniging betekende een sanering van de huidige toestand in het water van de Kerksloot. Regelmaat en orde kan er alleen zijn indien er toezicht is en die kan worden uitgeoefend door de watersportvereniging Voorschoten. Marselis deed de toezegging om in de commissies alsnog de ingekomen brieven van de omwonenden te be handelen, waarin onder meer aan dacht gevraagd wordt voor het par keerprobleem dat ontstaat zodra iede re bootbezitter uit varen gaat. Zonder discussie werd het voorstel tot wijziging van de Algemene Poli tieverordening goedgekeurd, waarbij bars en clubhuizen op de vrijdag- en zaterdagavond een sluitingstijd heb ben van twee uur in de nacht. De overige dagen blijft de verplichte sluiting om één uur in de nacht. Aan het begin van de vergadering werden de geloofsbrieven onderzocht en goedgekeurd van het nieuw be noemde raadslid R. de Vries (PvdA), die mevrouw R. Eichhorn-de Raad opvolgt. Aan het slot van de vergade ring bedankte voorzitter Marselis het vertrekkende raadslid voor de vele aktiviteiten verricht in het belang van de gemeente Voorschoten. LISSE Het is vrij waarschijnlijk dat er tegen de krakers die sinds november van het vorig jaar een huis aan de Lis sese Heereweg bewonen, op korte ter mijn een rechtszaak wordt aangespan nen. De krakers die zich inmiddels heb ben verenigd in het 'Jongerenhuisves- tingscomité Bollenstreek' hebben de woning die op de nominatie staat om gesloopt te worden, gekraakt twee da gen voordat de Lissese raad een anti- kraakverordening aannam. Destijds kreeg huiseigenaar Nelis wel de toezeg ging dat het pand verlaten zou worden, als aspirant-koper Foreholte BV zou willen overgaan tot sloop. Nu hebben vier krakers evenwel te kennen gege ven het pand niet 'vrijwillig' te zullen verlaten. Ze zijn bang op basis van die vrijwilligheid geen aanspraak meer te Foreholte BV wil aan de Heereweg in het bestemmingsplan 'Dever' zeven bedrijfs hallen realiseren. De gekraakte woning zal het veld moeten ruimen voor een onts luiting van het plangebied. Er is een voor lopig koopcontract getekend. De Noord- wijkse bouwer heeft definitieve bouwte keningen ingediend bij de gemeente Lisse en verwacht op korte termijn een bouw vergunning te krijgen. Twee weken geleden zijn de Lissese kra kers er wonen nog 3 jongens en 1 meis je in het kraakpand op de hoogte ge bracht van deze ontwikkeling. Ze kregen het verzoek om de woning binnen «en paar maanden te verlaten. Deze week hebben de krakers na onderling overleg te kennen gegeven de woning niet te zul len verlaten alvorens vervangende woon ruimte is aangeboden. Foreholte en Nelis zijn op hun beurt van mening dat het zoe ken van die woonruimte 'niet hun pro bleem is'. Ook de gemeente Lisse staat niet te trap pelen van ongeduld om de vier mensen aan een woning te helpen. Alleen de kra kers ,die in Lisse als woningzoekende staan ingeschreven, krijgen woonruimte 'op het moment dat ze daarvoor volgens de normale procedure voor in aanmer king komen'. De directie van Foreholte BV bespreekt intern welke stappen tegen de krakers ondernomen kunnen worden. Het aanspannen van een koït geding is op dit moment het meest waarschijnlijke al ternatief. ROELOFARENDSVEEN De voorzitter van woningbouwvereniging „Alkemade", de heer N.J. Verhaar, heeft gistermiddag de eerste paal voor in totaal 130 wooneenheden in de Googerpolder geslagen. Naar verwach ting zullen de eerste woningen, waartoe on der meer 24 zogenaamde „Van Dam-eenhe- den" behoren, begin volgend jaar worden opgeleverd. Tulpenboom in Warmundastraat De voorzitter van de Warmondse wonings tichting „Warmunda", de heer C. Nieuwveen, plantte gistermiddag een tulpenboom in de Warmundastraat. Hij deed dit ter gelegen heid van het gereed komen van 31 wonin gen van de wonings tichting. Tot nu toe is er nog weinig feest vreugde rond het bou wen van de woningen geweest. De afbraak van de oude woningen maakte nogal wat emoties los bij de toen malige bewoners. Nu alle 31 nieuwe wonin gen tot ieders tevre denheid zijn bewoond en de meeste vroegere bewoners van de War mundastraat elders passende woonruimte hebben gevonden, achtte men een kleine plechtigheid wel op zijn Het project bestaat behalve uit de Van Dam eenheden uit 48 woningwetwoningen, 46 pre mie-koopwoningen, 2 rolstoeLwoningen en vier tweepersoons etagewoningen. Zes personen gaan zelf een woning in dit bouwplan bouwen. De huurprijs voor de wat grotere woningwet woningen (36 stuks) komt op 488,75 gulden per maand. De huur van te bouwen woningwetwo ningen in Oud Ade, Rijpwetering en Nieuwe Wetering wordt 504,70 per maand. oblemen i$nd verkoop op 1 adhuis sgekiu DERDORP In de on- 30 h landelingen van de stich- 'iKo° „Winkelcentrum 't and» e Raadhuis" met het col- 5 van b. en w., die vorige de k succesvol leken te zijn ,rin sloten, hebben zich on- 30 e vachte ontwikkelingen 'is'afi rgedaan, die de aankoop n°T het oude raadhuis op schroeven hebben ge- De middenstanders ble- gistermiddag niet be- op het afgesproken tijd- de hen voorgelegde povereenkomst te teke- irtsachtig overleg heeft de dagse ('jen niet elkaar weten brengen. Een breekpunt t op het allerlaatste mo- ht de bepaling in het koop- 02 Itract waarmee de gemeente nodige duidelijkheid wil jen over de prijzen die In- in uit Oisterwijk (de pro- iontwikkelaar van de mid- tanders) gaat vragen voor 24 woningen die boven op Winkelcentrum gaan ko- Deze bepaling is één van 'indvoorwaarden die de nteraad heeft gesteld en It direct verband met de icte subsidie die de mid- itanders ontvangen in de m van de aankoopprijs van 550.000,- die ver beneden de latiewaarde ligt. in de stichting verenigde ddenstanders schrikken te- voor de financiële conse- mties die dit voor hen mee i brengen. Een boetebeding i ƒ100.000,- in de overeen- mst die zij met Inoplan heb- hangt boven hun hoofd ihovj college van b. en w. heeft 10' een spoedzitting besloten de >2 (8 Idenstanders een allerlaat- uitstel toe te staan tot opijandagochtend twaalf uur. vel de middenstanders als gemeentebestuur is uiterst ughoudend met commen- Wethouder J. Bezemer lomische aangelegenhe- I) wil wel' kwijt, dat het col- niet keihard heeft willen Ihouden aan de datum van ■eraf april waarop de koopove- «Jj inkomst zou moeten zijn ge- "r nd. partijen zitten zo dicht bij aar. dat het zonde zou zijn toon zaak te laten springen", al io*? '.wethouder Bezemer. Taxi maakt buiteling Vermoedelijk omdat hij met te hoge snelheid reed. is een 34-jarige taxichauffeur uit Leider dorp gistermiddag met auto en al over de kop geslagen, na een bot sing met een personen auto. De taxichauffeur reed rond tien over vijf over de Telderskade in de richting van de Rijn en Schiekade. Op het kruising met de Hoflaan, naderde van rechts een personenauto, bestuurd door een 21-jarige Lei- denaar. Beide automo bilisten kregen elkaar pas in de gaten, toen het te laat was. Een flin ke botsing was het ge volg. Zowel de taxi chauffeur als de be stuurder van de perso nenauto kwam met de schrik vrij. De taxi werd onherstelbaar bescha digd. te heer Verhaar slaat de eerste paal.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3