Verzamel-elpees blikken terug naar en met koningin Juliana Reimann schrijft opera naar KLASSIEK LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 APRIL 1980 PAGINA Boz Scaggs Boz Scaggs heeft het moeilijk. Na zijn vijfde elpee „Slow Dancer" met prachtige rythm blues en soul, geproduceerd door Tamla Motown-veteraan Johnny Bristol, besloot hij het roer om te gooien. Met behulp van producer Joe Wissert en de broertjes Po- caro werd het ruige leven afgezworen en werden de littekens van dit getergde bestaan gladgestreken met een meer commercieel in 't gehoor liggende plaat „Silk Degrees". Gedistingeerde soul, funk en verfijnde rythm blues werden aan grijpend vertolkt door Boz, die zich niet ondubbelzinnig presenteerde als de grote vrouwenverleider. „Silk De grees" is qua melodie en sfeer een meesterwerk en de gedaanteverwisseling van Boz namen we daarom op de koop toe. Op het daaropvol gende „Down Two Then Left" bleek echter dat onze held geen idee had hoe het nu verder moest en op zijn zojuist verschenen elpee „Middle Man" is hij het spoor zelfs geheel bijster. Boz daalt op deze plaat ver der af tot een hem onwaar dig niveau. Noch zijn don kerbruine stem noch de mu zikale uitvoeringen van de nummers zijn hier de oor zaak van. Maar het meren deel van het gebodene klinkt óp één, uitzondering na oppervlakkig en heeft weinig inhoud. Vooral kant 2 doet voortdurend naar „Silk Degrees" verlangen, doordat de nummers volgens dezelfde succesformule zijn vervaardigd, maar het raffi nement missen. Slechts in het prachtige You Can Have Me Anytime" heeft onze rokkenjager de juiste toon te pakken. Voor de rest blijft hij hier een gewone, middle man. (CBS/ 86094) M P. Ian Hunter De kame raadjes Ian Hunter en Mick Ronson verlieten in '75 de formatie Mott The Hoople. Hunter begon een succesvol le solo-carrière met Ronson in zijn begeleidingsgroep, maar toe zij allebei in New York gingen wonen liep het mis met de vriendschap. Ronson nam niet langer ge noegen met een onderge schikte rol en probeerde een eigen solo-carrière van de grond te krijgen met de el pee Slaughter On 10 th Avenue". Als dit toch niet geheel naar wens verloopt, sluit de gitarist zich aan bij Bob Dylan's Rolling Thun der Revue, werkt daarna met ex-Byrd Roger McGuin en gaat in '77 in zee met Van Morrison. Maar aan hef eind van '79 zoeken Ian en Mick elkaar toch weer op en be graven de strijdbijl. De he ren gaan zelfs weer samen op tournee alsof er niets is gebeurd. In de Roxy in L.A. wordt met een mobiele stu dio een concert geregistreerd en dat is nu terecht op een dubbele 'live'-elpee uitge bracht. Hunter en Ronson zijn op het toneel op hun best en vooral Hunter komt door de respons uit de zaal tot grote prestaties. Deze dubbelaar met de titel Wel come To The Club" behoort dan ook tot de beste „live"- platen, die er ooit zijn uitge bracht. Na „F.B.I." van The Shadows als openingstune, blijkt de bewondering van Hunter voor Bob Dylan nog eens in „Angeline" en daar na volgen louter de hoogte punten uit het rijke oeuvre van de Engelsman. „All The Way From Memphis", „I Wish I Was Your Mother", .Irene Wilde", All The Young Dudes", niet één ont breekt en dit alles krijgt fraaie uitvoeringen, die nog eens bestempeld hoe onver slijtbaar deze nummers zijn. In We Gotta Get Out Of Here" schitteren het zusje van Mick Ronson, Susie, sa men met de dramatische El len Foley. Wat moet dat een avond geweest zijn daar in The Roxy. (Chrysalis/ 301.080). Toen Martine Bijl dezer dagen tijdens de Boeken weekshow op de tv aan de Zangeres Zonder Naam vroeg, van welk soort boe ken zij het meeste hield, antwoordde ze: „Van histo rische geschiedenis". Een lachtertje, deze doublure. Maar toch niet altijd. Op CNR 571.001/2 is onder de titel „Juliana Regina - een historisch document" een dubbelelpee verschenen met hoogtepunten uit de regeringsperiode van ko ningin Juliana, vanaf de troonsbestijging in 1948 tot en met de aankondi ging van haar troonsaf stand, op de verjaardag van prinses Beatrix, dit jaar. Dat is in de eerste plaats de persoonlijke ge schiedenis van Juliana als koningin. Maar toch ook een beetje onze eigen histo rie van die meer dan der tig jaar. Veel hoogte- en dieptepunten uit onze va derlandse geschiedenis van die meer dan drie de cennia passeren er - via het medeleven van en met de vorstin de revue. Van de soevereiniteitsover dracht van Indonesië en de zelfstandigwording van „de Wes*" tot de begroe ting van de Hongaarse vluchtelingen. Van de uit reikingen van de Erasmus- prijzen aan Martin Buber en Charles Chaplin tot de watersnood in Zeeland. Van diverse staatsbezoe ken - zowel aan als van tot de treinramp bij Har- melen. En zo zijn er ook tal van be kende Nederlanders uit die periode die over de koningin hun zegje zeggen. Van Luns tot Corry Vonk. Van mr. Burger tot Sjoukje Dijk stra (een heel ontroerende over de mense lijkheid van Juliana). Van ir.Manusama tot Toon Her mans (de laatste in een bij zonder fijn en raak gespro ken portret). De ideale elpee om aan te schaffen of cadeau te geven in deze nadagen van Juliana, als koningin, de zo genaamde JuliaNAdagen dus. Alleen vind ik het wel erg jammer, dat er wel veel offi ciële toespraken op staan, maar dat het meer persoon lijke denken en voelen van de binnenkort afscheid ne mende vorstin eigenlijk al leen maar tot uiting komt in overbekende fragmenten als haar toespraak bij haar troonsbestijging in 1948 en de aankondigingen van de verlovingen van haar doch ters Beatrix en Irene in de zestiger jaren. Koningin Juliana heeft ons, naar mijn mening, veel méér van haar rijke geest geboden dan alleen maar die officiële toespraken en mededelin gen. Dat ligt vooral vervat in interviews met haar (waaruit op deze dubbelaar niets is vereeuwigd) en heel speciaal in haar jaarlijkse kersttoespraken, waarin ze, hoezeer vaak ook geïnspi reerd door blijde of droevige actualiteiten in haar en ons aller leven, toch altijd din gen zei, die voor alle tijden gelden en (ik overdrijf hier niet) zelfs een beetje eeuwig heidswaarde hadden. Wie koningin Juliana écht of nog beter wil leren kennen, moet die kersttoespraken nog eens beluisteren. Maar op het moment dat ik dit schrijf weet ik nog niet of die reeds op de plaat of in een boek zijn vastgelegd. Mochten ze nog op Soestdijk in de la liggen, dan hoop ik dat ze er alsnog uit zullen worden opgediept en gebun deld, want zij vormen een onvergankelijk brok geestes geschiedenis van koningin Juliana zelf en ook wel een beetje van ons, haar volk. Ajax Van onze grote koningin nu over naar de koning onder onze voetbalclubs: Ajax. Op Polydor 2441.099 is een his torisch overzicht van „80 Jaar Ajax" uitgebracht. Ui eraard compleet met frag menten van hoogtepunten uit het leven van deze club, die 18 keer landskampioen werd, 8 keer de KNVB-be- ker won, 3 keer de Europa Cup I, 2 keer de Super Cup en 1 keer de Wereldbeker. Met dus de stemmen van vrijwel alle grote figuren uit het Ajax van toen en nu (Jan de Boer, Wim Volkers, Hulshoff, Stuv, Neeskens, Suurbier, Cruijff, Krol, Ivic, Van Praag en gelukkig ook die gezellige Stephan Ko- vacs!) en ook de stemmen van de radioreporters, die hun triomfen mochten ver slaan, van Han Hollander tot Eddy Poelman. Op de B-kant „80 jaar Ajax in muziek" liedjes over Ajax en diverse tribuneliederen. Tot m'n grote schande moet ik, als fervent Ajax-suppor- ter, bekennen dat ik er maar een paar van ken: „Oei, oei, oei" (de hit van Johan Cruijff), „Op een slof en een oude voetbalschoen" (van Johnny Hoes) en „De Zil vervloot" (supporters tijdens een van de EC-finales). Of is dit géén schandeWant ik heb de indruk dat de meeste tribuneliederen gewoon ver talingen uit het Engels zijn (van community singing bij Nottingham Forest en het Engels elftal, bijvoorbeeld) en wat onbekend werk van voornamelijk Ferry Wienne- ke. Terwijl bovendien alle Ajax-liederen, die Vader Abraham in de grote jaren van Ajax op de plaat zette, geheel ontbreken. Erg een zijdig dus, die B-kant. Hermans/Son- nei eld Toon Hermans heeft zowel, iets met de koningin te ma ken zijn „Dit is een plek om lief te hebben" schijnt haar favoriete liedje van hem te zijn) als met Ajax, wiens kleuren hij vaak welbewust in zijn rood-wit te das droeg. „Liedjes van Toon" worden op Phonogram-Utopia 9198.805 gezonden door di verse collega 's van deze gro te kleinkunstenaar. Heel aardig, maar zonder de dy namiek en de uitstraling van Toon zelf (Jos Brink bijvoor beeld), al komen sommigen heel ver in de goede richting (imitator Robert Paul en Ramses Shaffy) en levert Rita Reys met „27 roses" een Engelse versie van „24 ro zen" af. die op het hoge ni veau van een superieure bal lad staat. Ballads croonen - dat kon ook Wim Sonneveld als de beste. Uit de VARA-radiose- rie Haal het doek maar op" heeft Phonogram een aantal nog niet eerder uitgebrachte opnamen van hem verza meld en daarop onderscheidt Sonneveld zich vooral in songs als „Fly me to the moon" en een aantal num mers van Noel Coward. Ook Conny Stuart blaast, pardon: zingt, hierin haar partijtje mee (Philips 6410.786). Overigens wiis ik u ook graag op deel 2 van Wim. Sonnevelds Liedjesalbum" (Philips 6677.060) met „24 gouden bladzijden" daaruit op twee langspeelplaten. Daar zijn ook toppers tussen uit het repertoire van Louis Davids, waaruit Bovema- Negram op EMI IA 034:26479 onder de titel „De grote kleine man" een selec tie heeft gemaakt. Het be treffen hier nóg nooit eerder uitgebrachte historische op- 'ld aan het boek dat Han Peekei en Bart de Groot schreven over Son nevelds vooroorlogse brood heer. Terug naar direct na de tweede wereldoorlog. Toen maakte het Miller Sextet veel furore en één van de twee zangeressen bij dit en semble was Sanny Day (de andere was Pia Beek). „Zan geres" vonden velen voor haar een te mooie omschrij ving, want ze zong nooit he lemaal zuiver. Zoals Thom Keiling in die dagen altijd achter de maat aanzong. Maar door een perfecte ti- Toon Hermans op de tribune:heeft zowel iets met de koningin als met Ajax te maken.. ming kwamen de zinnen van beide vocalisten toch al tijd weer juist op tijd öp hun pootjes terecht en dat was telkens weer een boeiende aangelegenheid. „Sanny's First", de eerste solo-elpee van Mrs.Day, is nu door In- elco opnieuw op de markt gebracht ter gelegenheid van haar veertigjarig arties tenjubileum. „Still going strong", luidt de ondertitel. Terecht. (Lark INL-3603 minui Wie wél ongelooflijk mooi' zingen kon, was het Ensche- dese zangeresje Wilma, ruim een generatie jonger dan Sanny Day. Onder de noe mer „Zou het erg zijn, lieve opa?" heeft Dureco op GI.33.023 alle grote hits van dit wonderkind bijeenge bracht, zoals „Een klomp met een zeiltjes", „80 rode rozen", „Voor een pop ben ik te groot" en „Ik heb een vraag". Ik heb nu de vraag: waar is dit enorme zangeres je gebleven? Zo'n groot mu zikaal talentje had toch nooit verloren mogen gaan. Mis schien dat deze elpee tot een come-back leidt. Maar dan wel een voor haar wat ge lukkiger. Van „Caterina van Twente" naar Caterina Valente is maar een stapje zo klein als dat van Enschede naar de Bondsrepubliek. Caterina Valente opent met „Tipitipi- tipso" een verzameling „32 Top Hits Van Toen" (Poly dor 2675.192), met allemaal Duitse schlagers uit de vijfti ger en zestiger jaren. Dus van o.a. Cornelia Froboess, Chris Howland, Lale Ander son, Peter Alexander, Mar- got Eskens, Vico Torriani, Rudi Schuricke, het Günter Kallmann Chor en het sex tet van Hazy Osterwald. Met de uitroep Vive la France" deed Grammoservi- ce hetzelfde met „Les dis- ques dór" van o.a. Piaf, Bé- caud, Boccara, Brassens, La- foret en Aznavour (Circle 3700) en Phonogram liet op Philips 6677.067 nog eens „Dertig Hollandse Hits Van Toen" de revue passeren van o.a. enkele reeds min of meer vergeten artiesten als D.C.'Lewis, Anita Berry, Joop de Knegt, Tom Dick, The Fouryo's en de Chico's. Beatles De Beatles zijn trouwens ook alweer tien jaar uit elkaar. Niettemiun heeft the Royal Liverpool Philhamonic Or chestra in „The Beatles Con certo" op EMI IA 062-06980 een aantal Beatles-songs in een alleraardigst en ook technisch perfect klassiek jasje gestoken, dat alle be wondering verdient. Uit Engeland haalde Phono gram ook „The world of George Formby" (Decca SPA 50). It's 'in the air" staat er helaas niet op, maar wel „When I'm cleaning windows", „Leanin' on the lamppost" en andere liedjes waarmee deze filmkomiek aller harten stal in de eerste jaren na de tweede wereld- orlog. En zo hebben we in deze rubriek dan een brug gelegd tussen de eerste en de tweede periode waarin Juliana prinses werd resp. zal worden genoemd. Met daar tussenin 32 koninklijke jaren, waarin ook de amuse mentsmuziek een heel be langrijke en boeiende ont wikkeling doormaakte. JAN VAN DER KLEIJ Concert agenda 26 april Jango Ed wards, Paard van Troje in Den Haag. Sammy Hager. Paradiso in Amsterdam. 27 april Joan Ar ma tra ding, Ned. Congresgebouw in Den Haag. 30 april Dreamrock met o.a. Fisher Z, Suzi Quatro, New Adventu res, The Nits, Rekreon Leysdream in Roosendaal. 1 mei 10 CC, Ned. Con gresgebouw in Den Haag. Janis Ian, Carré in Am sterdam. 4 mei Don McClean, Ned. Congresgebouw in Den, Haag. 5 mei Dreampop met o.a. Herman Brood, New Adventures, Phoney The Hardcore, Kayak, Sweet d 'Buster, House- band en Margriet Es- huys. Groenoordhallen in Leiden. 10 CC, Jaap Eden- hal in Amsterdam. 15 mei Popfestival Lo ch em met o.a. The Ro mantics, Motorhead, Udo Lindenberg, Joan Aribert Reimann, de componist van de indrukwekkende Sha kespeare-opera „Lear" zou hij later gebruiken voor „Otello", een Shakespeare-o pera die hij wel tot stand kon brengen. Natuurlijk is Verdi niet de enige componist geweest die in zijn scheppingsdrang met „King Lear" heeft ge worsteld. De jonge Berlioz vond in het stuk inspiratie voor een concertouverture, de Rus Balakirew zou mu ziek maken voor een toneel opvoering, maar er zijn ook genoeg pogingen geweest die mislukten. Bij mijn weten heeft een echte opera naar „King Lear" op zich laten wachten tot 9 juli 1978 toen in de Beierse Staatsopera te München het sterk door de beroemde bariton Dietrich Fischer-Dieskau gestimu leerde werk van Aribert Reimann in première ging. Toen bleek dat deze opera voor een hedendaags stuk opmerkelijk veel weerklank vond, is DGG zo verstandig geweest van de reprises in oktober 1978 een uitstekende live-opname te maken die op drie lp's en met een voor beeldige dokumentatie in box nr. 2709089 op de markt is gebracht. Daardoor is het mogelijk geworden, in af wachting van een complete opvoering, kennis te maken met een aangrijpend brok dramatische muziek die dui delijk in het verlengde ligt van Bar tók en Al ban Berg. Reimann die in 1936 in Ber lijn in een' gezin van musici werd geboren en als compo nist zijn opleiding ontving van Ernst Pepping en Boris Blacher, is in Nederland nauwelijks bekend. Drie jaar geleden heeft het Residen tie-Orkest een liederency clus van hem geprogram meerd op teksten van de Joodse dichter Paul Celan die kort tevoren zelfmoord had gepleegd. Afgezien van die tragische omstandigheid maakte het werk veel in druk want Reimann zag kans de donkere verzen een nieuwe dimensie en een he vige expressie te verlenen. Dat lukt hem in zijn opera „Lear" eveneens. Al heeft hij wel degelijk gevoel voor het theatrale effekt dat no dig is om climaxen reliëf te geven (de doordringende cluster-fanfares in de slots cène). toch is Reimanns idioom sober, vaak haast as cetisch en vóór alles sfeer- wekkend ten behoeve van nooit weggemusiceerde tekst en handeling. Er zijn figuren en gebeurtenissen die door een herkenbare, dikwijls heel bijzondere instrumenta tie worden getypeerd maar dat leidt niet tot een dogma- tisch-symbolische motieven- techniek. Het is onvermijdelijk dat de platenluisteraar zich vooraf grondig verdiept in tekst en tekstbewerking en zeker ook in de symbolische achter- De groep Motorhead is te gast op het popfestival i Lochem. Jett, Openluchttheater in Lochem. 17 mei Billy Preston Syreeta, Ned. Congres gebouw in Den Haag. 19 mei Gerry Rafferty, Carré in Amsterdam. 24 mei Frank Zappa, Ahoy' in Rotterdam. 26 mei Pinkpop met o.a. Van Halen, Joe Jackson, J. Geilsband, Sportpark in Geleen. 27 mei Peter Gabriel. Carré in Amsterdam. 6 juni Styx. Jaap Edenhal in Amsterdam. Santana, Groenoordhal in Leiden. 7 juni Roxy Music, Ahoy in Rotterdam. 13 juni Fleetwood Mac, Ahoy' in Rotterdam. 28 juni Rod Stewart, Ahoy' in Rotterdam. Al vrij vroeg in zijn loop baan als operacomponist koesterde Verdi de harts tochtelijke wens van Sha kespeare's meest sombere en problematische trage die een muziekdrama te maken. De componist had al zo'n twaalf opera's, waaronder een „Macbeth", achter de rug toen hij een gedetailleerd schema ont wierp waarnaar „King Lear" diende te worden be werkt. Librettist Camma- rano deed zijn uiterste best maar Verdi, zich ter dege bewust van zijn ver antwoordelijkheid jegens de grote Engelse drama turg, durfde het met dit tekstboek kennelijk niet aan. Een jaar of vier, vijf later is Verdi met Somma, een an dere librettist, van voren af aan begonnen. De uitvoerige correspondentie tussen het tweetal leert dat de compo nist voor verscheidene tafe relen het exacte aantal let tergrepen opgaf dat hij nodig had. Dat is wel begrijpelijk want Verdi was in zijn ijver al met de muziek begonnen Hij wist zelfs precies welke bezetting hij voor de premiè re in Napels wenste, maar toen niet alle zangeressen en zangers beschikbaar waren, liet hij ten einde raad rond 1858 het hele plan vallen. De al gecomponeerde muziek grond van de handeling. Het daarvoor benodigde mate- Êm riaal bevindt zich voor een w# groot deel in de box. Toch lijkt het mij onwaarschijnljk dat ook wie zich ter dege heeft voorbereid, deze bijna drie uur durende beklem ming en angstaanjagende dreiging niet in één ruk kan ondergaan. Wat met het to neelbeeld erbij, in het thea ter relatief gemakkelijker kan worden verwerkt, stelt té hoge eisen aan de luiste raar die alleen maar hoort. Gelukkig maken de platen het mogelijk het werk in ge deelten tot zich te nemen. De tijd, het geduld en de fantasie die daarvoor zijn vereist, worden dubbel en dwars beloond. Over de opname (met onver mijdelijke live-geluiden) en de vertolking kan ik kort zijn. Beide voldoen aan hoge. zo niet de hoogste eisen. Di rigent Gerd Albrecht, hier wel bekend, en de veertien solisten zijn stuk voor stuk voor hun taak berekend. Grote uitblinker is natuur lijk Fischer-Dieskau in de magistraal verbeelde titelrol. De anderen doen echter niet veel voor hem onder, ook niet onze landgenoot Hans Wilbrink als de Hertog van Albany. Deze DGG-publika- tie is een artistiek evene ment

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22