EG ergert zich aan Amerikaanse actie Vliegramp op Tenerife: 145 slachtoffers VERONICA URBAN HEROES BEVERLY HILLS Overheid betaalt gifschade Lekkerkerk Ouders van weggelopen soldaat zijn De krant van vandaag iegel beschikbaar als lijsttrekker DISCO USM Zondag 27 april drive in show, m.m.v. Johan Timman. Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard, Stompwijk. Zondag 27 april Aanvang 20.30 uur Nieuwkoop DEN HAAG Dc schade als gevolg van de gif-affaire in Lekkerkerk zal niet wor den afgewenteld op de gedu peerde bewoners. Minister Wiegel heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van de ministerraadsvergade ring. „De bevolking hoeft zich over de financiële con sequenties geen zorgen te maken", aldus de vice-pre mier. Wie die schade dan wèl betaalt moet nog wor den uitgevochten tussen het rijk, de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Lekker kerk. De financiële schade als ge volg van de noodzakelijke af braak van de gifhuizen schat Wiegel op minstens tien mil joen. Ongeveer tachtig wonin gen zullen moeten worden ge sloopt. Ook zal er waarschijn lijk een noodwetje uitgevaar digd moeten worden om de door het gif aangetaste huizen te kunnen onteigenen, voor het geval de bewoners niet be reid zijn om het pand vrijwil lig te ontruimen. De regering heeft ook besloten dat snel moet worden onder zocht of ook nog in andere Ne derlandse gemeenten gifvaten in de bodem liggen. De pro vincies zijn hierover benaderd. Minister Wiegel wees er wel nog op dat de BenW van Lekkerkerk destijds zelf ver antwoordelijk zijn geweest voor het verlenen van de ver gunning, die het dumpen van de gifvaten mogelijk heeft ge maakt (Zie verder pag.7) Hennep in Romeinse bloemperken ROME Hasj-gebruikers in Rome zullen, wanneer de overheid niet voortijdig in grijpt, binnenkort hun eigen marihuana kunnen maken. In het park Villa Borghese, in de tuinen van het presidentiële paleis en bij het Capitool zijn de afgelopen dagen in de bloemperken honderden hen nepplanten, waarvan hasj en marihuana wordt gemaakt, omhoog geschoten. De verant woordelijkheid hiervoor ligt bij een groepering, leden van de Radicale Partij, die zich de „Alternatieve Tuiniers" noemt. Het is een protest tegen de veroordeling van twee le den van de partij wegens het roken van hasj. ADVERTENTIE VANAVOND VERONICA DRIVE IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur. Meèrhoeve, Oud Ade. gelen achts estaan 0ouAont Zaterdag 26 april 1880, 70e jaargang no. 21641 All American Show Te koud Ukersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vandaag op Ned. II vanaf 15.00 uur „All American Show" met om 0.05 uur „The Barend-Brugsma talkshow". Op Ned. I om 19.55 uur „Wie- kent-kwis" en om 21.55 uur „Dubbelconcert" Morgen om 19.30 uur op Ned. I operette „Der letzte Walzer". Op Ned. II om 18.05 uur bio grafie koningin Juliana en om 21.45 uur „Kitty, terugkeer naar Auschwitz". Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur ongeveer 11 graden. Mati ge wind tussen noordwest en noordoost Morgen zon: 6.15 - 20.57. Schev. hoogw.: 2.27 en 14.32. Laagw.: 10.15 en 22.42. JERDAM 'issers mogen [ngang van het hengelseizoen li) ook 's nachts iu toe was het Minister landbouw isserij heeft dat en bekend ge- bij de opening Ie tentoonstelling ia plus '80" in Rotterdamse fComplex. Zweden in paniek door vuurwerk STOCKHOLM Honderden verbijsterde, verschrikte en huilende Zweden hebben de politie van Stockholm en an dere officiële instanties gister avond handenvol werk opge leverd, toen rond middernacht boven de stad een groots vuur werk losbarstte, waaraan ech ter nauwelijks voorpubliciteit was gegeven. Volgens een woordvoerder van de politie „waren de mensen die opbel den hysterisch". „Zij huilden en vroegen of we werden aan gevallen of dat terroristen Stockholm hadden gebombar deerd", aldus de woordvoerder van de Stockholmse politie. Drie Nederlandse missionarissen in Oeganda gewond LONDEN Bij een overval door een nog onbekende groepering op een mis sieschool in het plaatsje Mbale in het oosten van Oeganda is één Britse mis sionaris om het leven gekomen en zijn drie Nederlandse missionarissen ge wond geraakt. Volgens het hoofdkwartier van de pa ters van de orde van Mill Hill in Lon den werd de Nederlandse pater P. van Leeuwen in zijn been geschoten. Broe der M. Booman werd in de schouder en pater L. van der Zalm in het hoofd geraakt. Geen van hen zou echter in levensgevaar verkeren. De gedode pa ter is de 60-jarige G. McGrath, die al geruime tijd in Oeganda verbleef. DEN HAAG/TEL AVIV „Gedeeltelijk uit sympathie voor de christelijke militie van majoor Haddad en diens strijd tegen Palestijnse terroristen en gedeeltelijk uit avontuur, heb ik me als vrijwilliger bij majoor Haddad aangemeld", zei de 23-ja- rige korporaal Max K. uit Den Haag gis teren in een interview met KRO's actuali teiten-rubriek Echo. De ouders van deze oud-Unifil-militair wisten tot op dat moment niet beter of hun zoon was voor een weekje met vakantie naar Tel Aviv. „Hij zou zondagavond weer terugkomen, had hij gezegd" aldus zijn moeder. Het interview via de KRO-radio sloeg dan ook in als een bom. Zijn vader verklaarde geschokt niets van de houding van zijn zoon te begrijpen. „We wach ten maar af tot hij ons schrijft. Ik weet ook niet wat voor stappen ik moet ondernemen". Een woordvoerder van het Ministerie van De fensie verklaarde dat de technisch-specialist zich in ieder geval heeft schuldig gemaakt aan opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid. Korpo raal Max is voor zover bekend de eerste Unifil- militair, die zich heeft aangesloten bij een van de strijdende partijen in Libanon. (Zie verder pagina 7) De krant van vandaag omvat in totaal 26 pagina's en bestaat uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en buitenland, stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in het eerste deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder meer reporta ges over: Simon Smit in schaduw van Huis van Oranje, Hernieuwde intocht van Canadezen, Nederlandse soldaten vochten als duivels, Expositie „Kant in de kerk". Zwarte dreiging van olieramp, Londens hoogste eethuis gaat dicht. STICHTING VAN DE ARBEID: Bedrijfsleven vrij op 5 mei DEN HAAG De Neder landse bedrijven moeten hun werknemers op 5 mei van dit jaar vrij geven met behoud van loon. Dat zegt de Stichting van de Arbeid naar aanleiding van reacties uit het bedrijfsleven, waaruit blijkt dat er nog on duidelijkheid blijkt te bestaan over de vraag of 5 mei nu wel of geen vrije dag is. De stich ting herinnert aan haar advies van september vorig jaar aan minister Albeda van sociale zaken, waarin herfi werd ver zocht te bevorderen dat de be drijven op 5 mei inderdaad vrijaf zouden geven als de werkomstandigheden zich daartegen niet verzetten. KEMA ERKENT: Kinderen speelden met radioactief afval ARNHEM De KEMA in Arnhem heeft gisteren bij monde van directeur J. Bak ker op een persconferentie voor het eerst officieel toe gegeven dat kinderen in het verleden bij het spelen op het KEMA-terrein in aanra king moeten zijn geweest met het daar begraven ra dioactieve afval. KEMA heeft tot nu toe steeds volgehouden dat kinderen daar niet bij konden komen. Overigens ontkent de heer Bakker nog steeds dat het overlijden van drie kinderen in Arnhem aan kanker iets te maken zou hebben met dit af val. „Het ligt zo diep in de grond dat je erop zou kunnen slapen in een slaapzak". Ander afval zou echter wel de veroorzaker kunnen zijn, maar dat is dan niet van KEMA afkomstig zijn. Bakker is het echter met minister Ginjaar eens dat het spul zo snel mogelijk moet worden verwijderd. De gemeente Arnhem heeft bij de minister inmiddels een ge rechtelijk onderzoek aange vraagd naar het begraven van het afval I.B.T.' BRUSSEL Bij de EG in Brussel is geër gerd gereageerd op de mislukte Amerikaan se poging de gijzelaars in Teheran met geweld te bevrijden. Diplomaten wijzen er daarbij op, dat de actie is uitgevoerd kort nadat de negen EG-lidstaten, op dringend verzoek van president Carter, hebben beslo ten tot een gemeenschappelijke strategie van diplomatieke en vervolgens economi sche stappen tegen Iran. De ministers van buitenlandse zaken hoopten met hun strate gie ook het gebruik van geweld in de gijze lingszaak te kunnen voorkomen. Ondanks het feit dat president Carter alle Westeuro- pese bondgenoten vannacht per telegram op de hoogte heeft gesteld van wat er allemaal is gebeurd, wordt verwacht dat de kwestie- Iran de EG-top, die morgen en overmorgen 'in Luxemburg wordt gehouden, zal over- :ersen. In het EG-hoofdkwartier in Brussel is na de Amerikaanse actie van gisteren vrijwel alle hoop op succes door een diplomatieke en han delspolitieke aanpak van de zaak-Iran vervlo gen. De regeringsleiders zullen zich daaromin Luxemburg moeten buigen over een nieuw Éu- ropees antwoord op de nu ontstane situatie. Maar niet alleen in Europa heeft men kritiek geuit op de handelswijze van de Amerikaanse regering. In de VS heeft met name de Senaats commissie voor buitenlandse zaken vraagte kens gezet bij de wetmatigheid van de actie. In Iran zelf daarentegen, is met grote vreugde én dreigementen op het mislukken van de be vrijdingspoging gereageerd. In Teheran verza melden zich gisterenmiddag duizenden juichen den Iraniërs bij de Amerikaanse ambassade om uiting te geven aan hun blijdschap over het fa len van de Amerikaanse poging de gijzelaars, die nu al 175 dagen worden vastgehouden, te bevrijden. Iraanse leiders legden verschillende verklaringen af, waarin het optreden van de VS onder meer „een daad van oorlog" werd ge noemd. Ayatollah Khomeiny dreigde dat de gij zelaars in de ambassade worden gedood wan neer „president Carter nog een keer gelast tot een dwaze manoeuvre". Hij zei in zo'n geval niet verantwoordelijk te zijn voor de reactie van de studenten, aan wie terughoudendheid is gevraagd, én voor het lot van de Amerikanen. De studenten in de ambassade hebben overi gens aangekondigd dat zij een beslissing zullen nemen over de gijzelaars wanneer hen meer over de Amerikaanse actie bekend zal zijn. Mi nister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh ver- klaarde op zijn beurt, dat Iran de wateren van de Perzische Golf in brand zal steken wanneer de VS nogmaals proberen Iran binnen te drin gen en de.gijzelaars te bevrijden (zie verder pa gina 7). Beeld van een getergd en teleurgesteld man: president Carter. VERSUM Minister Wiegel is beschik- gevraagd, zal ik geen nee zeggen", aldus Wiegel als lijstaanvoerder van de VVD bij de ko- gisteren in het NCRV-programma Hier en Nu. ide verkiezingen. „Het hoofdbestuur moet Hij stelt echter als voorwaarde dat het kabi- een voordracht maken, maar als ik word netsbeleid inzet van de verkiezingen is. ereniging navijftien jaar vijftien jaar kon een Cubaanse vluchteling een familielid kussen toen ook deze als zogenaamde ^vluchteling aan het Castro-bewind was ontsnapt. Weliswaar stond een hek nog de echte he dging in de weg maar na urenlang wachten kwam het uiteindelijk toch zo ver. SANTA CRUZ DE TENERI FE Bij de vliegramp met een Boeing-727 van de Britse chartermaatschappij „Dan Air" zijn alle 145 merendeels Engelse inzittenden, onder wie zeven bemanningsleden, om het leven gekomen. Red dingsploegen, die vanmor gen bij het wrak van het vliegtuig zijn aangekomen, hebben alle hoop om nog overlevenden te vinden op gegeven. Over de oorzaak van de ramp is niets bekend. Men is nog op zoek naar de zogenaamde „zwarte doos", waarin alle vluchtgegevens worden geregistreerd. Het toestel was op weg van Manchester naar de Canari- sche Eilanden, een geliefd va kantieoord bij de Britten. Zes minuten voor de landing, die bij goed weer gemaakt zou worden, verloor men opeens het contact met het toestel. Aanvankelijk werd bericht dat het vliegtuig in zee was te rechtgekomen. Een piloot van de Spaanse luchtmacht had in het water wrakstukken zien drijven. Later, vlak voor de avond, berichtte de Guardia Civil echter, dat resten van de Boeing waren gesignaleerd op een ongeveer 1.800 meter hoge berg in een afgelegen gebied ten zuiden van het vliegveld van Tenerife. Door het onher bergzame karakter van de streek heeft het geruime tijd geduurd voor de reddingsploe gen het wrak konden berei ken. Het vliegtuig zou overigens landen op de luchthaven Los Rodeos, hetzelfde vliegveld waar in 1977 de grootste ramp uit de luchtvaartgeschiedenis gebeurde. Toen botsten twee Jumbo's op elkaar, waarbij 587 mensen om het leven kwa men. Zondag 27 april Dorpshuis Rijpwetering Aanvang 20.00 uur Benzine in Frankrijk duurder PARIJS Wie in Frankrijk op vakantie gaat moet reke ning houden met een verhoog de bezineprijs. Vanaf vandaag betaalt men daar drie cent meer per liter. Super kost nu 1,60 gulden; een liter normale benzine gaat 1,50 gulden kos ten» Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1