LEEN? IS ER NOG EEN CANADEES TE Invasie van 1250 j oorlogsveteranen agin Lui zen Bui Eind mei 1945 namen de zegevierende Canadezen tijdens een parade op de Dam in Amsterdam de toejuichingen in ontvangst van tienduizenden dolgelukkige en dankbare Nederlanders. bevrijde Arnhem. huisvest in de regio Nijmegen, voor de an dere helft in Salland-Twente. Allemaal on dergebracht bij gastgezinnen. Niet alleen bij ouderen die zich de gebeurtenissen van toen herinneren, maar ook bij jeugdige echtparen die de oorlog alleen van horen zeggen kennen. Grandioze reacties Mevrouw Van den Hengel: „We zijn over stroomd met spontane aanmeldingen. We hebben grandioze reacties gehad, allerlei plannetjes om iets met de Canadezen te gaan doen. Er kwamen zeker tien tele foontjes per dag binnen van mensen bij wie opeens het geheugen weer wakker was geworden en het was hartverwarmend te horen wat die mensen allemaal over hoop wilden halen om alsnog hun dank uit te drukken. Er waren er zelfs bij die spe ciaal vakantie gingen opnemen". Eén wens zal daarbij helaas onvervuld moeten blijven, de golf van goodwill ten spijt. Veel Canadese veteranen hebben la ten weten ernaar te hunkeren nog eens de oude Maple Leafroute te rijden (het blad van de ahorn is het symbool van Canada en markeerde de weg van zuid naar noord waarlangs de kolonnes trokken die de Ca nadese troepen bevoorraadden). Mevrouw Van den Hengel echter: „Dat is niet meer te doen, met al die nieuwe wegen die er gekomen zijn. Ze zouden er niets van her kennen. Het zou een afknapper worden en dat willen we ze besparen. Het is beter dat ze individueel de plaatsen gaan bezoeker waaraan ze dierbare herinneringen heb ben. Zo'n kerk met een oude dorpskern eromheen, dat herkennen ze misschien nog". Daarom voorziet het programma van wat we gemakshalve de „nationale Canade zen" zullen noemen, in nogal wat vrijheid. De „Amsterdamse" Canadezen (met wie ze overigens gezamenlijk op 7 mei in Groesbeek ten overstaan van prinses Juliana en prins Bernhard hun gesneuvel de landgenoten zullen herdenken) zitten vast aan een veel strakker schema nadat ze gehelmd, in oude legervoertuigen, op 5 mei de bevrijding van de hoofdstad zullen hebben nagespeeld. Ze staan dan ook on der de krijgstuchtige leiding van dezelfde man als in 1945: toen kolonel, nu brigade generaal Bell Irving. Wat zei hij op de Dam tegen de tiendui zenden toegestroomde Amsterdammers die nog wankelden onder de ontberingen van de hongerwinter? „Vrienden, we zijn blij dat we hebben kunnen komen, al zijn de meesten van ons al lange tijd van huis. Jullie zullen je misschien hebben afge vraagd: waar blijven ze nou? Maar we hebben nogal moeten knokken. Toch vin den we elke dag dat we hier zijn geweest, wel besteed. Zo te zien zijn jullie dolgeluk kig en ik moet bekennen: nergens in Euro pa hebben we zo'n blij welkom gehad". Deze zelfde Bell Irving zal zich komende 5 mei vanaf dezelfde plaats opnieuw tot de Amsterdammers wenden en het organise rende comité spant zich tot het uiterste in om te waarborgen dat zijn woorden de zelfde strekking kunnen hebben. Slagorde De infante in Zutphen. Bij duizenden waren op 5 mei 1945 de Amsterdammers toegestroomd om de Cana dezen te verwelkomen. Hier een beeld van de juichende massa op de Amstellaan. la ter herdoopt in Vrijheidslaan. Even terug tenslotte naar de vraag: waar om voor de Canadezen wel al dat eerbe toon en voor de Amerikanen, de Britten, de Polen niet? Los van de organisatori sche kant, de onvindbaarheid, is er wel licht ook een emotioneel aspect. Het grootste deel van Nederland werd, de in spanningen en opofferingen van anderen niet te na gesproken, inderdaad door de Canadezen bevrijd. Dit had te maken met de slagorde waarin de geallieerden bij de invasie op de Normandische kust aan land waren gegaan: de Amerikanen in de wes telijke sector, links geflankeerd door de Britten en vervolgens, uiterst links, door de Canadezen. In verband met de logistiek van de aanvoerlijnen die elkaar niet moch ten kruisen, bleef deze volgorde bij de ver dere opmars gehandhaafd. Zo geviel het dat de Canadese divisies zich een weg richting Duitse grens vochten via de kus ten van het Kanaal en de Noordzee. 17 september 1944, een stralende nazo mer-zondag. Vanuit België stootten de En gelsen door naar Eindhoven. Amerikanen voerden achter het front luchtlandingen uit tot bij Grave en Groesbeek. Verbaasde bewoners van dp Veluwezoom zagen bo ven Oosterbeek en Wageningen duizenden Britse parachutisten naar beneden dwar relen. Dat had de bevrijding moeten wor den. Maar de Slag om Arnhem ontaardde in een jammerlijke mislukking. Een van de gevolgen: de geallieerden kregen Rotter dam niet in handen en moesten het met Antwerpen als enige aanvoerhaven stellen; dit terwijl de beide Schelde-oevers op Ne derlands gebied werden beheerst door de Duitsers die met 90.000 soldaten en 600 stukken geschut Walcheren zelfs in een bijna onneembare vesting hadden veran derd. Dit was de Canadese sector en de Cana dezen leverden er van 1 oktober tot 8 no vember 1944 slag. 6367 Doden vielen er aan hun kant, maar ze klaarden de Schel de en de eerste geallieerde convooien konden opstomen naar Antwerpen. Februari 1945 vervolgens. De Canadezen krijgen opdracht de Duitsers te verdrijven uit de corridor tussen Maas en Rijn. 400.000 Manschappen heeft generaal Cre- rar tot zijn beschikking en na weken van bittere strijd onder barre omstandigheden brengt hij de Duitsers de nekslag toe. Zelf telt hij 5303 doden. de 21e legergroep, zich onvoorwaardelijk over. Maar er wacht nog een andere taak, het voeden van een uitgehongerde bevol king die vooral in de Randstad Holland op sterven na dood is. Het Canadese leger neemt tijdens deze moeilijke periode, als de enige daarvoor uitgeruste oranisatie die in Nederland beschikbaar is, de ver antwoordelijkheid op zich om het volk aan voedsel te helpen en dit te distribueren. Kolonel Bell Irving op de Dam: „We heb ben hier nog een karwei op te knappen en dat zullen we graag samen met jullie doen, al zijn er onder ons een paar die terugver langen naar huis". Ook dat offer wisten de Canadezen nog te brengen. Zo niet hele maal historisch, dan toch emotioneel ver dienen ze het als de bevrijders van Neder land te boek te staan. PIET SNOEREN AMSTERDAM „Trees heeft een Cana- absolute tophit van de witte broodsweken na de bevrijding. Hoeveel harten zullen in zoete herinnering sneller gaan kloppen wanneer ze de komende eerste meidagen hernieuwd binnentrek- ken? Want dat doen ze, 1250 in getal. En zoals ze vijfendertig jaar geleden vochten pm ons, zo wordt er nu om hen gevochten. Mevrouw J. van den Hengel die bij de IStichting Nationaal Comité „Thank you Canada" de invasie langs goede banen probeert te leiden: „De mensen staan te trappelen. Een heleboel gemeenten heb ben bij ons aangeklopt om, vooral op 5 mei, een paar Canadezen te kunnen lenen. Onmogelijke zaak natuurlijk. Het zijn geen postpakketjes die zich zomaar ergens heen laten sturen. Je mag ze geen ver plichtingen opleggen. Ze komen voorna melijk om hun eigen, persoonlijke herden king te houden, op de plaats waar hun ka meraden gevallen zijn, waar ze gestreden hebben, waar ze door doldankbare Neder landers zijn vertroeteld. Dat kun je ze niet afnemen". Wachtlijsten zijn er geweest. Zo zullen stad en provincie Groningen hun bevrij- ling zonder Canadezen moeten herden ken. Draaiboeken voor een waardige ont vangst lagen er klaar en honderden gast gezinnen hadden zich aangemeld. Maar men vond de weg naar de landelijke orga nisatie te laat en kwam onderaan te staan. Ook anderszins echter heeft de intocht der veteranen aanleiding gegeven tot lichte ri valiteit en competitie. Waarom uitsluitend Canadezen? werd uit verschillende hoeken geklaagd. Wij zijn helemaal niet door Ca nadezen bevrijd. Wij zijn bevrijd door Amerikanen, door Engelsen, door Polen. Mevrouw Van den Hengel daarover: „In derdaad. En het is absoluut niet zo dat wij die Amerikanen, Engelsen of Polen niet zouden willen hebben. We zitten alleen met het probleem: hoe vinden we ze? Ze zijn gewoon niet georganiseerd; dit in te genstelling tot de Canadezen. In Canada hebben ze het Royal Canadian Legion met afdelingen in bijna alle plaatsen. Ze heb ben er zelfs een speciaal ministerie voor oudstrijders. Wij zijn ook niet naar Canada gegaan, maar de Canadezen zijn bij ons gekomen. Als de Amerikanen bij ons ge komen waren of de Britten of de Polen, dan hadden we voor hen hetzelfde ge daan. Maar dit is niet gebeurd omdat ze een organisatie in de trant van de Canade zen missen. Ze zijn onvindbaar". Dank-je-wel Het is eigenlijk allemaal begonnen in 1978 toen burgemeester Polak van Amsterdam op bezoek was in „twin-city" (tweelings- Canadese troepen in het centrum van het tad) Toronto. Over twee jaar vieren we het feit dat we vijfendertig jaar geleden wer den bevrijd, bedacht hij zich..., en sprak hij uit in een redevoering. Zou dat geen mooie gelegenheid zijn om nog één keer dank-je-wel te zeggen tegen onze bevrij ders van toen? Gezien de leeftijd van de meeste veteranen komt het er anders mis schien nooit meer van. Amsterdam werd op dinsdag 8 mei 1945 door een legertje van duizend Canadezen ingenomen. Ze konden, op enkele scher mutselingen na, de stad via de Berlage- brug binnenwandelen, want de algehele capitulatie van Duitsland was al vier dagen een feit. Van die duizend manschappen heeft het organiserende comité „Amster dam dankt zijn Canadezen" er 350 terug weten te vinden en uitgenodigd. Coördina tor kolonel De Vries: „Een groter aantal zouden we organisatorisch ook niet heb ben kunnen behappen". In Canada ging het nieuws inmiddels als een lopend vuurtje rond. De verenigingen van veteranen hebben zich er in de loop der tijden ontwikkeld tot een soort gezel ligheidsclubs en aan de zaterdagse borrel tafels werd steeds meer het geluid ge hoord: „Ik zou ook best nog eens naar Ne derland willen gaan". Het was een sneeuwbal die vrij logisch in de richting van de Stichting Nationaal Hulpfonds „Wij komen" rolde, in Canada bekend om zijn werk voor de ouders van Nederlandse im migranten. Zo kwam het dat er naast het plaatselijke comité „Amsterdam dankt zijn Canadezen" ook een nationaal comité Thank you Canada" ontstond. Onder de vleugels daarvan zullen nog eens 900 ve teranen de 35e bevrijdingsdag in Neder land kunnen meevieren, voor de helft ge- Uitgehongerde bevolking Terwijl de andere geallieerden de aldus vrijgemaakte Rijn oversteken en zich Ber- lijnwaarts spoeden, blijven de Canadezen achter om de rest van Nederland te bevrij den. Zo stoot de infanterie van hun 2e Le gerkorps snel door naar het noordoosten, op zijn weg achtereenvolgens Zutphen, Deventer, Zwolle en Groningen verover end. Even later worden Arnhem en Apel doorn ingenomen. Op 4 mei geven de Duitse strijdkrachten, staande tegenover

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19