Al zou Nederland republiek worden, Engeland blijft koninkrijk Wie van de jaargang 1938 het beste bewaarde heeft iets goed onder de kurk PSP-kritiek op machtsvertoon Beste Oranjefoto's van 1979 Toespraak koningin Juliana INNENLAND leidse courant vrijdag 25 april 1980 pagina 15 ment, dat Jonker zichzelf na deze creatie niet meer kon overtreffen. Maar achteraf moet men toegeven, dat men daarmee zijn talenten schromelijk onderschat heeft. Na vier maanden intensief speurwerk is hij er namelijk in geslaagd om ter gelegen heid van de kroning van prinses Beatrix tot koningin het puik van zoete kelen bijeen te brenger, in de ,,New Amsterdam Grill" van Amsterdam Hilton. Daarvoor haalde hij de fameuze Jean Lenoir van het twee sterren restaurant „Hostellerie Le noir" in het Franse gehucht Auvillers-les-Gorges naar de hoofdstad om daar met Hil ton chef-kok Giampaolo Ba- roncini een onoverwinnelijk duo te vormen, dat tot 30 april de sterren van de oran je-hemel kookt. Vervolgens ging hij met Tom Bos van Fourcroy-Nederland op zoek naar wijnen uit de jaren, die belangrijk zijn ge weest voor het Nederlandse vorstenhuis. In de privèkel- der van Piat in Macon ont dekten zij de laatste vier flessen, waarin de robijnrode La Tache van 1938 het geboortejaar van prinses Beatrix zijn nobele ziel reeds 42 jaar in lijdzaamheid bezat. Drie flessen kreeg Jonker als vredesbuit mee naar Amsterdam. Een gebot telde schat die op een wijn veiling moeiteloos 30.000 gulden zou opbrengen. Daarnaaste wist hij de hand te leggen op een Pouilly Fuissé Domaine de la Cha- pelle uit 1945 het jaar, waarin koningin Wilhelmina na vijf jaar ballingschap te rugkeerde in het vaderland, een Grand Echézeaux A.C. uit 1948 het kroningsjaar van koningin Juliana, een Clos du Moulin a Vent uit 1967, het geboortejaar van prins Willem Alexander, en een Puligny Montrachet les Chalumeaux uit 1973, het geboortejaar van prins Con- statijn. Vorstelijk aureool Met de overkomst van deze keizers der Franse wijngaar den heeft Siem Jonker de 30e april 1980 bij voorbaat een vorstelijk aureool gege ven. Toen hij enige uren voor de maaltijd de eerste fles La Ta che ontkurkte en met een aangrijpende mimiek een slok ter waarde van pakweg 235 gulden nam, stelde hij zichtbaar opgelucht proefon dervindelijk vast, dat de be loftes van 1938 volledig zijn uitgekomen. Wie van die gezegende jaar gang het beste bewaard heeft, smaakt nu het genoe gen om een uitzonderlijke ontmoeting te hebben. En dat geldt evenzeer voor een koninklijke wijn als voor een vorstin van Oranje. LEO THURING SIEM JONKER ZORGT VOOR VORSTELIJKE WIJNEN Prinses Margriet die haar vingers aflikt bij het aansnijden van een taart die haar door fo tojournalisten werd aangeboden en een zuinig kijkende Pieter van Vollenhoven vormen het motief van de foto die vanmorgen als beste koninklijke persfoto van vorig jaar is be kroond. De maker is de Amsterdammer Ruud Taal. De tweede prijs was voor Paul Stolk van ANP-foto die onze eigen fotograaf Simon Smit fotografeerde achterop de fiets bij prins Claus op het Lange Voorhout in Den Haag, waar de prins het witte-fietsenplan van ANWB en Hartstichting introduceerde. De derde prijs was voor een portret van prinses Irene. De wedstrijd wordt georganiseerd door het tijdschrift Ons Koningshuis. Ruim 400 foto's en dia's van enkele tientallen fotografen werden ingezonden. Een deel van de ingezon den foto's is opgenomen in het fotoboek Oranje-Foto '79 dat dezer dagen verschijnt bij uitgeverij Perspectief in Voorburg. Viering van troonswisseling ook in buitenland DEN HAAG Nederlanders die in het buitenland wonen kunnen daar over het alge meen volop deelnemen aan feestelijkheden ter gelegen heid van de troonswisseling op 30 april. Zegel Beatrix: oplage 70 miljoen HAARLEM De eerste op lage van de speciale inhuldi gingsfrankeerzegel in de waarde van 60 ct gaat 70 miljoen bedragen. De ver vanging van de Juliana-regi- na postzegelserie zal pas DEN HAAG Het kamerlid van der Spek (PSP) meent dat de grootschalige inzet van politionele en militaire eenheden op 30 april, aan Amsterdam het uiterlijk van een politiestaat zal geven en op geen enkele zal bij- Over de gehele wereld hou den ambassadeurs en vere nigingen van Nederlanders ontvangsten, oranjebals, en diner-dansants. Oranjebitter en het voorlezen van de dagorders zullen de troonswisseling ook dichter bij de Nederlandse krijgs macht in het buitenland brengen, zoals in het West- duitse Seedorf, in buiten landse marinehavens en bij het Nederlandse Unifil-deta- chement in Libanon. over langere termijn (in de loop van 1981) plaats vinden, wanneer het nieuwe ontwerp voor de Beatrix-regina zegel serie goedgekeurd is, aldus de PTT. De inhuldigingszegel is ontworpen door prof. Oxe- naar, hoofd van de dienst esthetische vormgeving van de PTT, en beeldt zoals be kend Beatrix uit tegen de achtergrond van een fotocol lage. dragen aan het door minis ter Wiegel op prijs gestelde feestelijk karakter van deze dag. Het kamerlid zei dit in giste ren gestelde vragen rond de veiligheidsmaatregelen in Amsterdam. Daarbij noemde hij met name de verplichting voor rond de Dam wonende Amsterdammers om in het bezit te zijn van persoonlijke pasjes en het doorzoeken van hun woningen. Bijtroonwisseling opeigen uitnodiging Den, Haag - Behalve genodigden mogen woensdag 208 be langstellenden, die daarom schriftelijk hadden gevraagd, de troonwisseling bijwonen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Uit de vele honderden schriftelijke aanvragen van indiviouele burgers heeft een secretaresse van de griffie van de eerste kamer gisteren 208 brieven getrokken. Dat gebeurde onder het toeziend oog van de chef van de griffie van de eerste ka mer. Den Haag Koningin Juliana houdt dinsdagavond 29 april om acht uur via radio en televisie een toespraak tot het Ne derlandse Volk. De toespraak, die wordt uitgezonden via de radiozenders Hilversum 1, 2 en 3, en de televisiezenders Ne derland 1 en 2, zal naar verwachting twintig minuten duren. Europarlementariërs niet in Amsterdam DEN HAAG De Nederlandse leden van het Europees Parlement zullen ieder voor zich uitmaken of zij naar de inhuldiging van prinses Beatrix komen. Daarmee is een collectieve boycot van de baan. In ieder geval komen acht leden van de PvdA-fractie niet, omdat ze niet zijn uitgenodigd voor de kennismakeing met de konigin, die na de inhuldiging in het paleis op de Dam zal plaatsvinden. AMSTERDAM Voor min naars van al het goede, dat onze planeet ondanks zijn vele storende weeffoutjes, nog steeds voortbrengt aan spijs en drank, is het een zegen dat Siem Jonker nimmer het aardje naar zijn vaartje heeft gehad. Jonker senior, de even legendari sche als uitgekookte kaste lein van dorpscafé, annex danszaal De Posthoorn in het Noordhollandse Waar land had graag de donder- bruine inventaris van zijn troostrijke drenkplaats aan zijn zoon overgedaan. Maar ook hij begreep al snel, dat ii\ diens toekomstplannen geen plaats was ingeruimd voor bierpomp, biljart en bonte avonden met bal na van de plaatselijke fanfare „Samen Voorwaarts", de toneelvereniging „Ons Ge noegen" en de voetbalclub "Con Zelo". Siem Jonker, die zichzelf na een kort gewetensonderzoek omschrijft als ,,een dromer met een sluimerende neiging tot doordrammen", zocht zijn heil al op jeugdige leef tijd buiten de grenzen van zijn geboortedorp. Hij begon zijn carrière als leerling-kel ner in Hotel De Nachtegaal in Alkmaar en verhuisde van daar, met medeneming van zijn victorie, achtereenvol gens naar het Kurhaus te Scheveningen, Hotel Kasteel de Hoge Vuursche en Gandi- ni's toprestaurant De Kievit te Wassenaar. Siem Jonker, die na zijn Wassenaarse avontuur werd ingelijfd bij het internationale keurkorps van horeca-maar- schalk Conrad Hilton, ont popte zich na een korte de tachering in Brussel als een strateeg, die eerst voor het toen nagelnieuwe Hilton Ho tel op de luchthaven Schip hol en daarna voor Amster dam Hilton met verrassende culinaire bliksemaanvallen formidabele terreinwinst boekte bij de kenners van gastronomie. Als food-and-beverage-ma- nager wat een fraaie En gelse omschrijving is voor de beheerder van een wat fors uitgevallen „koek en zo- pie" beperkte hij zich niet tot het aanvullen van de ho- telvoorraden spijs en drank, maar bedacht hij en passant als geboren perfectionist ook de ene smakelijk stunt na de andere. „Er zijn veel mensen, die van hun vak hun hobby maken", geeft hij graag toe, „maar ik ga nog een stap of vijf ver der. Ik heb namelijk een af wijking, waardoor het vak van food-and-beverage-ma- nager voor mij een passie is geworden, een regelrechte obsessie. Als ik 's avonds naar huis rijd, gonzen er al lerlei ideeën door mijn hoofd. En daarna rust ik niet, voordat ik ze één voor één gerealiseerd heb. Ik houd van creëren. En dan het liefst van dingen, die in de ogen van anderen onmogelijk zijn". Bondgenoot Inmiddels heeft Siem Jonker overduidelijk het bewijs gele verd dat zijn grillige fantasie een uiterst bruikbare bond genoot is in zijn voortdurend gevecht om de gastronomen in ons vaderland .onafgebro ken stof tot spreken te ge ven. In adembenemend tem po organiseert hij de laatste jaren culinaire happenings, waarin exquise gerechten en dranken een onverwachte reünie houden. Grote faam verwierf hij bijvoorbeeld met zijn Festival de Périgord, dat zelfs de verwende en kriti sche tafelschuimers met stomheid sloeg. Terecht werd hij dan ook korte tijd later uitgeroepen tot de beste food- and-beverage- manager van de Hilton-ho tels in Europa en Noord-Afri- ka. ledereen dacht op dat mo- LONDEN Ats Nederland en België ooit republieken worden en zelfs Scandina vië geen vorstenhuizen meer zou hebben, zou Groot-Brittannië vermoede lijk toch een koninkrijk blij ven. Want de Britten zijn geen politieke revolutionai ren. Verandering brengen in bestaande toestanden, ligt niet in hun aard. Zij laten alles liefst zoals het is. Aan gezien de leden van het Britse Koningshuis zich vrij behoorlijk kwijten van hun taken, zou het, volgens de overgrote meerderheid van hun onderdanen, volkomen dwaas zijn hen te willen vervangen door een onbe rekenbare president en diens even onvaste familie. De populariteit van om het even welke dynastie hangt grotendeels af van de aan dacht, die de media aan haar besteden. Wat het Britse Ko ningshuis betreft, zorgen de kranten, radio en tv er onaf gebroken voor, dat de open bare belangstelling voor alle leden ervan nooit afneemt. De warme liefde van de doorsnee Brit voor zijn „little Queen" (koninginnetje) wordt voortdurend ijverig aangewakkerd. Dit betekent geenszins, dat alle Britse mediamensen vu rige royalisten zijn. Hun per soonlijke opvattingen over bepaalde leden van de Ko ninklijke Familie kunnen meestal niet gepubliceerd worden. Toch doen dergelij ke journalisten geregeld mee aan het bewieroken van hun vorsten omdat ze vinden, dat het zo hoort voor het welzijn van de Britse maatschappij. Ook js het commercieel ge zond, want de man in de straat houdt van dergelijke verhalen. Koningin Elizabeth II (sinds afgelopen maandag 54) is trouwens in de eerste plaats de vorstin van het gewone volk dat nog steeds opgaat in de sprookjesachtige sfeer, die men in de loop van de eeuwen geweven heeft rond vorsten en vorstinnen. Eliza beth houdt haar populariteit op het vereiste peil door bij officiële gelegenheden indien mogelijk een kleine, „walka bout" te maken. Bij een der gelijke wandeling tussen toe schouwers kan ze tientallen handen drukken. Dat is een eer, die door gewone men sen bijzonder op prijs wordt gesteld. Sprookjeskastelen Hoewel de Britse Koninlijke Familie overigens nog sterk afgezonderd leeft in haar sprookjeskastelen, waar al leen de tv haar in contact brengt met de realiteit, heeft de Griekse prins Philip (59), gemaal van de vorstin, toch heel wat gedaan om het tra ditionele vorstelijke imago dat nog erg ouderwets inge steld was, meer eigentijds te maken. Prins Philip is erg ac tief in allerlei organisaties en laat zich niet afschrikken door technologische aange legenheden, die wat de ko ningin betreft, helemaal bo ven haar petje gaan. Eliza beth II interesseert zich hoofdzakelijk voor paarden. Haar gemaal houdt daar ook van, maar met hem kun je nog over andere dingen pra ten. Prins Philip is trouwens een man, die geen blad voor de mond neemt. Sommige Brit ten nemen hem dat kwalijk; anderen stellen het zeer op prijs. Philip heeft het al vaak aan de stok gehad met me diamensen, in het bijzonder persfotografen. Zijn welbe spraaktheid en zijn dienst bij de marine hebben tot gevolg gehad dat het Engelse stop woord „bloody", een on schuldige vloek, die weinig meer betekent dan verwenst, maar vroeger taboe was in de betere kringen, vandaag de dag door bijna iedere En gelsman algemeen gebruikt wordt. De enige kritiek, die men in Groot-Brittannië af en toe uitbrengt op het koningshuis, is dat het teveel'geld kost. Ze komt hoofdzakelijk van extreem linkse socialisten, die verder er helemaal niet aan denken de koninklijke familie iets in de weg te leg gen. Niet-koningsgezinde Britten koesterden ten aan zien van Buckingham Palace een grote mate van onver schilligheid. Wat de bewo ners van het paleis uitvoe ren, raakt hun koude kleren niet. Koninklijke toast Toenemende onverschillig heid valt ook waar te nemen bij de jongere generaties. Die kunnen echter evenmin ontsnappen aan de talrijke tradities en gebruiken, die in Groot-Brittannië de warme vlam voor het vorstenhuis brandend houden. Daar is, bijvoorbeeld, de merkwaar dige traditie van „de konin klijke toast", die uitgebracht wordt na het hoofdgerecht van grote maaltijden. Vóór die toast mag niemand een sigaret of een sigaar opste ken. Als het een erg sjiek etentje is, hoort er een zogenaamde „toastmaster" bij, die een met goud versierde livrei draagt en een speciale hou ten hamer rondsleept, waar mee hij tijdens de feestdis een paar flinke klappen geeft om stilte te vragen. Vervol gens verzoekt hij de dames en heren eerbiedig recht te staan voor de „Royal Toast", ledereen sukkelt zo goed en zo kwaad het gaat overeind, neemt een al dan niet gevuld wijnglas in de hand en heft het in de hoogte wanneer de persoon, die het feest voor zit, hartstochtelijk uitroept: „To the Queen!". „Op de ko ningin!" mompelen alle gas ten in kóor. Hierna volgt een druk gerommel en gestom mel, omdat iedereen weer gaat zitten en een sigaretje of een sigaar opsteekt, te vreden dat de vaderlandse plicht weer volbracht is. Bui tenlandse bezoekers kgnnen uit onwetendheid een derge lijke vertoning flink in de war brengen door te vroeg een vuurtje te vragen, wat in staat is de Toastmaster-van- dienst dol te maken. Tot in de helft van de jaren zestig werd in Britse theaters en bioscopen nog telkens voor de aanvang van de voorstelling trouw het „God save the Queen" gespeeld. Sinds die tijd is deze ge woonte evenwel in onbruik gemaakt. Vroeger gebeurde het ook, dat de krassende grammofoonplaat met het vaderlandse lied pas na de laatste voorstelling gedraaid werd. Je had dan altijd van die „slechte" Britten, die al weggingen, omdat ze hun laatste bus of trein nog wil den halen. Dit verschijnsel oogstte veel afkeuring. Het heeft mee ge leid tot de afschaffing van het geregeld spelen van „The Queen". Die kleine plechtigheid werd nochtans door bijna iedereen au se-» rieux genomen. Wij hebben het ooit meegemaakt, dat naast ons in de bioscoop een dikke dame rustig bleef zitten toen „The Queen" ge speeld werd. Terwijl iedereen stijf in de houding stond, weeklaagde onze buurvrouw: „Neemt u het me niet kwalijk koningin, maar m'n benen willen niet meer mee!". Drie vragen In verband met de koninklij ke familie zijn er tegenwoor dig maar een drietal dingen, die de Britten bezig schijnen te houden. Voor eerst is er de martelende vraag, met wie kroonprins Charles (31) uiteindelijk zal trouwen. Of het nog lang zal duren eer hij koning is, schijnt de meeste mensen koud te laten. Het feit, dat Charles in zijn ma nier van spreken en doen treffend gelijkt op zijn vader, prins Philip, wordt hem als een goed punt aangerekend. Een andere boeiende vraag betreft de mogelijke huwe lijksplannen van prinses Margareth (50) en haar vriendje Roddy Llewellyn (32). Trouwen ze of trouwen ze niet? De gescheiden zus ter van koningin Elizabeth mag er dankbaar voor zijn, dat de Britse media wat het eigen koninklijke huis betreft nog steeds de traditionele vrijwillige discretie in acht nemen, waardoor allerlei smakelijke en onsmakelijke details omtrent hun privéle- ven verborgen blijven. In het verleden heeft die vorm van koninlijke zelfcensuur wel eens tot gevolg gëhad, dat de verkoop van buitenlandse kranten en tijdschriften, waarin schokkende onthullin gen stonden, vrijwillig stop gezet werd. Maar er wordt wel geroddeld over het Britse koningshuis. Omdat Buckingham Palace altijd alles mijdt wat de ko ninklijke familie politiek in opspraak zou kunnen bren gen, blijven de praatjes meestal beperkt tot persoon lijke dingen. Tegenwoordig vraagt de Londense High Society zich met grote be langstelling af, hoe lang het nog zal duren eer prinses Anne (30) dochter van ko ningin Elizabeth en kapi tein Mark Phillips zullen scheiden. Er wordt voor speld, dat Phillips met de ei genzinnige prinses beslist geen vijf jaar meer onder het zelfde dak zal kunnen leven. Volgens de geruchten geeft ze meer om een paard dan om haar eigen familie. En dan is er nog de „Queen Mum", de Britse koningin moeder die dit jaar 80 wordt. Sommige populaire kranten hebben brood gezien in een actie om van de zomer een officiële viering van de gelief de tachtigjarige op touw te zetten. Het ziet er evenwel naar uit, dat de overheid dit initiatief niet sterk zal steu nen. Er heerst immers acuut geldgebrek. Als er overal be zuinigd moet worden, lijken openbare feestelijkheden on gepast. Maar de „Queen- mum" mag wel rekenen op ontroerende verhalen in de kranten. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15