remaskerde ifgravers n feestend ^ekkerkerk ABINET KOMT ET NIEUWE VAD DE KLASSIEKE ZITHOEK. Pander Inventarisatie alle Nederlandse vuil-stortplaatsen Veel burgemeesters niet tevreden met carrière fteidwQowuwt Constructief voorstel Sociale woningbouw en huurbelasting (2) Ambtenarenoverleg zit nog steeds muurvast Lente doet dit weekeinde meer haar best ILUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 APRIL 1980 PAGINA 13 jggtpr KKERKERK Alle jspoed ten spijt, blijft cerkerk de viering van 700-jarig bestaan hard- kig voortzetten. Ter- in de nieuwbouwwijk kerkerk-West witgejas- n luguber gemaskerde ialisten naar gifvaten ten, wapperen in het rum honderden vlag en vaandels. Om geld e zamelen voor de res- atie van de kerk, wor- in een speciale kraam opwafels verkocht, kunnen de opbrengst be- besteden aan de herbouw onze woningen", aldus het inentaar van een bewoner voorziet dat ook zijn huis moet worden afgebro- Na de gezondheidstoe- van de kinderen zijn de iciële problemen het be- rijkste onderwerp van ge- k in de getroffen nieuw bouwwijk. Heeft de gemeente onrechtmatig gehandeld bij het bóuwrijp maken van de grond en kunnen de kosten dus op het gemeentebestuur worden verhaald? Volgens de Zuidhollandse gedeputeerde J. Hoek van Dijke zijn eventuele overtredingen door het Rotter damse bedrijf Wijnstekers, dat destijds het puin heeft gestort, al lang verjaard en is dit be drijf dus financieel niet aa- spreekbaar. Zal de rijksover heid dan bereid zijn de bewo ners van de huizen (meren deels koophuizen) schadeloos te stellen? Burgemeester Ou- werkerk maakte gisteren be kend dat de ambtelijke coördi natie-commissie die in het le ven is geroepen, met voorrang aandacht zal besteden aan de mogelijkheden tot schadeloos stelling. Gerust zijn de bewo ners er niet op. Dat de wijk in toenemende mate onbewoonbaar wordt, is gisteren ook door de burge meester openlijk toegegeven. ..Langer dan drie weken zon der drinkbaar stromend water zitten, is voor een gezin niet haalbaar" zo stelde hij en met de evacuatie wil hij dan ook zo snel mogelijk een begin ma ken. Wellicht volgende week al, kunnen de eerste gezinnen in sta-caravans worden onder gebracht. Het aantal tapppun- ten waar de bewoners schoon water kunnen halen, is inmid dels uitgebreid tot vijf. Vanmi- daag zou de distributie van drinkwater per fles beginnen. In zijn vergadering van van daag zal de ministerraad zich over de gif-affaire in Lekker- kerk buigen. Het is de bedoe ling dat de raad een krediet beschikbaar stelt voor het af graven van de grond en alle hieruit voortvloeiende activi teiten. Bekeken zal worden ten laste van welke departe ment dit krediet moet komen. Gemaskerde gif-specialisten gaven Lekkerkerk-West gisteren een luguber aanzien. DEN HAAG De gif-affaire in Lekkerkerk noopt volgens minister Ginjaar van volksgezondheid tot een inventarisa tie van alle Nederlandse vuil-stortplaatsen. Hij zal alle provinciebesturen verzoeken zo snel mogelijk na te gaan waar in hun gebied welk afval is gedumpt. De onderzoe ken worden betaald door het ministerie van CRM. Minister Ginjaar maakte dit gisteren bekend Jia afloop van het overleg over de gif-affaire dat leidde tot instelling van de amb telijke coördinatie-commissie alsmede projectgroepen die zich concentreren op de aspecten gezondheid van dé bewoners, geestelijk welzijn en financiën. Aan het overleg werd verder deelgenomen door de gedeputeerde van de provincie Zuid-Hol land Hoek van Dijke, burgemeester Ouwerkerk van Lekker kerk en staatssecrtaris Koning van binnenlandse zaken. Treinkaartje niet zoveel duurder DEN HAAG Tram- en buskaartjes worden op 1 ok tober aanstaande 7 procent duurder. Treinreizigers moe ten 5,5 procent meer gaan be talen. De Tweede Kamer heeft daar gisteren toe beslo ten. De verhogingen houden verband met de sterk geste gen energieprijzen. Het kabinet wilde eerst ook de treinkaartjes met 7 procent duurder maken. Maar bij de NS worden de extra energie kosten goeddeels gecompen seerd door het gestegen reizi gersaanbod. Op grond daarvan schaarde een Kamermeerder heid zich gisteren achter een CDA-motie, waarin NS- ver hoging tot 5,5 procent werd te ruggedraaid. Gekraakt pand wordt tweede Grote Keijser AMSTERDAM Het an derhalf jaar geleden ge kraakte pand aan de Singel 186 in Amsterdam wordt een tweede Grote Keijser: het pand wordt gebarricadeerd, de krakers gaan er niet uit. Dit heeft een woordvoerder van de krakers gisteren mee- degedeeld als reactie op het kort geding waarin werd be paald dat de krakers het pand, dat wolgens hen al vier jaar leeg heeft gestaan, moeten verlaten. De woordvoerder laakte het feit dat de recht bankpresident geen woord heeft gerept over de principië le steling van de krakers dat woonrecht boven eigendoms recht kan gaan. Aan onze parlemen- meesters beginnen veel geringer dan tor in de Sociale We taire redactie) ?ls ..eerste burger" men denkt. tenschappen. Derk in de hoop, een Dit zijn enkele con- sen. die voor zijn mooie carrière te clusies uit een studie proefschrift gesprek- HAAG De maken. Dit blijkt van de politicoloog ken heeft gevoerd UAeerderheid van de echter in de prak- Wim Derksen, die op met 64 burgemeesters, ^■ederlandse burge- tijk bijzonder tegen 1 mei aan de Rijksu- met alle huidige Com- ^■meesters is ontevre- te vallen. De moge- niversiteit te Gronin- missarissen der Ko- en over de carrière lijkheden voor bur- gen op grond van ningin alsmede met ie zij gemaakt heb- gemeesters om car- deze studie hoopt te minister Wiegel (bin- en. Veel burge- rière te maken zijn promoveren tot doe- nenlandse Zaken) en enkele van diens voorgangers, is tot de conclusie gekomen dat burgemeesters goede politieke rela ties (gedeputeerden en kamerleden) moe ten hebben om hoger op te kunnen komen. Een andere belangrij ke voorwaarde voor het maken van car rière is, dat burge meesters actief moe ten zijn in een politie ke partij en liefst ook nog in de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Tenslotte moet een burgemees ter ervoor zorgen, zich populair te ma ken bij de bevolking. Volgens de studie van Derksen blijken veel burgemeesters niet aaan al deze eisen te kunnen voldoen. Dat leidt in veel ge vallen tot frustraties. De burgemeesters proberen dit vaak te verbergen. Men ziet hem meestal als een tevreden man, maar in werkelijkheid kijkt, aldus Derksen, menig burgemeester uit naar zijn al dan niet vervroegd pen sioen of (als daar een plan voor bestaat) de opheffing van zijn ge meente. TEN langen leste is de regering gisteren met een nieuw standpunt gekomen over de vermogensaanwasdeling, de VAD. Het werd tijd, want al vele maanden lang stagneerde de voorbereiding van de kamerbehandeling van het reeds lang geleden door de regering bij de Tweede Kamer inge diende stel wetsontwerpen. Na veel kritiek op die ontwer pen, heeft de regering zeer lang de tijd genomen voor intern beraad. Het is verheugend nu te kunnen constateren dat dit beraad tot constructieve voorstellen heeft geleid. Uit de brief van minister Albeda aan de Tweede Kamer, blijkt dat er een veel grotere nadruk is gekomen op de individuele bezitsvorming en dat is een verbetering ten goede. Dat geldt eveneens voor mogelijkheden die de regering opent om de twee ontwerpen tot één, gekoppeld wetsontwerp samen te voegen. Te hopen valt nu, dat de regering wat betreft de VAD de daadkracht herwint, en zo snel mogelijk komt met een ge koppeld ontwerp Opdat de deling door werknemers van vermogenaanwas een principieel zeer juiste zaak na ja renlange discussie eindelijk een feit kan worden. voor een huurbelasting valt veel te zeggen, zo hebben we deze week op deze plaals betoogd, als daarmee de doorstro ming wordt bevorderd en de inkomsten bovendien worden benut om de woningnood te bestrijden. Maar zo voegen wij daar naar aanleiding van wat reacties aan toe het mag natuurlijk niet tot gevolg hebben, dat die belasting zou gel den voor huurders met een inkomen van bijvoorbeeld rond de drieduizend gulden per maand, die in een goedkoop huis wonen en best willen doorstromen naar een wat duurdere woning. Dat zou niet juist zijn, omdat zij in feite niet kunnen doorstromen. Oorzaak hiervan is dat er voor deze groep in bijvoor beeld de Zuidhollandse steden geen woningen beschikbaar zijn met rédelijk hoge huren, wel huizen tegen voor die inkomens onbetaalbare huren. Staatssecretarie Brokx had ook daaraan best aandacht mogen besteden, toen hij zijn proefballonnetje over huurbelasting opliet. Woningbouwve renigingen en huisvestingsafdelingen van gemeenten zullen de staatssecretaris er moeiteloos van kunnen overtuigen dat het vaak juist de huurders met die inkomens zijn, die graag zouden willen doorstromen, maar het eenvoudigweg niet kunnen. eer geld voor en invloed'van werknemers HAAG Er komt een hele nieuwe ogensaanwasdeling (VAD). De oude erpen ingediend onder het kabinet-Den en aangepast na de komst van het kabi- •Van Agt gaan van tafel en maken plaats een geheel nieuwe regeling. voornaamste kenmerken daarvan zijn: leer geld in het collectieve deel leer aanspraken van de werknemers ten regeringsgedelegeerden bij het beheer 'trekbaarheid van de vennootschapsbelas- ;n heffing van twee keer 12 procent (voor collectieve en individuele fonds) ■n winstdrempel van 125.000 gulden (was OOG). Beneden dat bedrag hoeft geen heffing morden betaald. Is bekend bedoelt de vermogensaanwasde- de werknemers mee te laten profiteren overwinsten die in hun bedrijf worden ge- akt Daartoe is er een individuele VAD, irvan de opbrengst ten goede komt aan de 'knemers in het bedrijf met overwinst, en collectieve VAD, waarvan de opbrengst uit een centrale pot gaat naar alle werkne mers, ook zij die niet bij een zeer winstgevend bedrijf werken. Ook ambtenaren kunnen van de VAD profiteren. Het kabinet zegt in een toelichting voor een an dere opzet te hebben gekozen omdat de oude VAD van alle zijden te veel kritiek kreeg. Het hoopt dat de nieuwe regeling een breder maat schappelijk draagvlak krijgt. Daartoe is de zeg genschap van de werknemers in de VAD aan zienlijk vergroot. Een punt van kritiek van werkgevers op de VAD is steeds geweest dat de regeling buitenlandse investeerders zou af schrikken. Hierom wil het kabinet nu de VAD- premies (twee maal 12 procent) die afgedragen moeten worden in hun geheel aftrekbaar ma ken, om zo de totale belastingdruk voor de be drijven te verlichten. Overschrijdt de VAD-af- dracht het per werknemer gestelde maximum en ontstaat er een zogenaamd vermogensaan- wasoverschot, dan zal dit bedrag niet zoals in het oorspronkelijke ontwerp t.z.t. weer naar de onderneming teruggaan, maar terecht komen in het collectieve fonds, dat daardoor rijker ge vuld wordt. Dat maakt het weer overbodig dat het rijk dit fonds zou spekken met een eigen bijdrage. Van Agt wint van Den Uyl met banddikte DEN HAAG Minister president Van Agt heeft volgens een NlPO-steek- proef naar de opvattingen over een gekozen minis ter-president zijn concur rent Den Uyl „met een banddikte" verslagen. Van Agt zag zijn voorsprong echter danig slinken: in ja nuari was zijn voorsprong op Den Uyl nog 4815, een maand later slechts 4544,5. Uit de enquête bleek dat de ondervaagden in grote meerderheid voorkeur geven aan een gekozen minister-presi dent: twee derden. Deze voorkeur is de afgelopen jaren toegenomen. Bij de keuze van een minister president uit vier politici zou de uitslag zijn: Van Agt 31 pet. Den Uyl 32 pet. Terlouw 20 pet en Wiegel 7 pet. BONDEN GELOVEN NAUWELIJKS MEER IN BEHOORLIJK BERAAD (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG In het over leg gisteren tussen minister Wiegel en de Centrales van Overheidspersoneel over de verdere kortingen op de ambtenarensalarissen is geen enkele voortgang ge boekt. Dat overleg wordt donderdag 8 mei voortgezet. „Maar we kunnen net zo goed wegblijven. Wiegel drukt toch zijn zin door," zeiden na afloop de voorzit ters Dutman en Wieringa van de algemene en de chris telijke centrale. Wiegel heeft gisteren zijn voorstellen verdedigd tegen de aanvallen, die vorige week van de zijde der ambtenare- norganisaties zijn gelanceerd. De bewindsman wil onder meer de zogenaamde 0,45 nacalculatie niet uitkeren, de dekking van oude tekorten bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds door het rijk stop zetten en de halfjaarlijkse kor tingen op de hogere salarissen wat verzwaren. De organisaties gaven de voor keur aan het toepassen van de loonmaatregel op de ambtena ren, waarbij dan zou moeten worden afgezien van extra kortingen. Als er toch nog ex tra geld gevonden zou moeten worden dan zou dit kunnen door de premie-afdracht van het rijk aan het pensioenfonds van 22 der salarissen tot 21% te beperken omdat het fonds er thans financieel goed voorstaat. Voor dit laatste bleek de minister niet te vin den. Hij wilde op geen enkele wijze in de pensioenregeling ingrijpen nu er op korte ter mijn een rapport te verwach ten is van het studie-orgaan (de Commissie-Bosman), dat de hele pensioenproblematiek heeft bestudeerd. Van Agt moet zich bij uitspraken meer beheersen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid vindt dat pre mier Van Agt voortaan al leen uitspraken moet doen over zaken, waarover hij of de regering iets te beslissen heeft. Dit geldt volgens het socialistisch Tweede Kamer lid Kosto zeker in het bui tenland, waar men niet aan stonds kan overzien dat zul ke uitspraken officieel heel weinig betekenen. Het kamerlid oppert dit in schriftelijke vragen aan de mi nister-president. Deze vragen zijn ingegeven door de oproep van de premier om haar nieu we opera naast het Okurahotel (Japans eigendom) te bouwen. Voorzichtigheidshalve infor meert Kosto wel of het rijk zeggenschap heeft bedongen over de bouwplaats, in ruil voor het toezeggen van subsi die voor het muziektheater. eden ,Onkruit' ijgen 1 maanden N HAAG Drie leden het anti-militaristisch ikruit" zijn gisteren door Hoog Militair Gerechts- veroordeeld tot achttien anden gevangenisstraf aftrek van voorarrest, krijgsraad had de drie dezelfde straffen veroor- -'"►ld. advovcaat-fiscaal had tij- s de behandeling zijn res- t betoond voor de princi- le houding van de drie, ar begreep niet waarom zij 4 a beroep hadden willen in op de Wet Gewetensbe- aarden en de weg van de aalweigering hadden geko- I a' mpenfonds rgoedt :el stormschade HAAG Het Nationaal npenfonds gaat degenen schade hebben geleden >r de storm van 19 en 20 "T fil een tegemoetkoming ge- _1 li zo heeft het bestuur van Fonds gisteren meege- Omdat nog niet alle ladeplaims door de verschil de gemeenten zijn inge- M, is de hoogte van de uit- fipgen nog niet bekend. id idi ADVERTENTIE Traditioneel-gezellig en blijvend stijlvol. Losse zit kussens uitéén stuk. Uitzonderlijk mooi bedrukte stof in turquoise met bloemen en vogels. Bij de banken is een bijpassende fauteuil leverbaar. Speciale prijs 3-zitsbank f3.488,- Speciale prijs 2-zitsbank f2.674,-. Wie wat meer om wonen geeft voelt zich thuis bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Straks prijslijst in rijdende winkels DEN HAAG Rijdende win kels, de markt- en straathan del en de handel te water moeten voortaan een prijslijst ophangen. Dit blijkt uit nieu we regelingen van het minis terie van economische zaken, die op 2 juni ingaan. De markthandel en de veehandel hoeven om praktische redenen geen prijsaanduiding te geven. De regeling voor kappers wordt verscherpt: de prijslijst moet vanaf 2 juni ook bij de toegangsdeur hangen. Geef zwembaden droogkappen DEN HAAG Lagere en treeprijzen, meer hygiëne, een goede watertemperatuur zonder chloorlucht en mo dernere badhokjes met bij voorbeeld spiegels en droog kappen. Dat zijn enkele ver beteringen die door de Ne derlandse Bond van Bad- en Zweminrichtingen worden voorgesteld om de zwemba den in ons land voor het pu bliek aantrekkelijker te ma ken. De aanbevelingen staan in een rapport van de Bond, die onder 1200 mensen een enquête heeft gêhouden. Het rapport is onder andere naar het ministerie van erm ge stuurd. WEERMAN HANS DE JONG: GORREDIJK Deze week wilde het niet lukken met het voorjaar. De wind was niet weg te branden uit de kille noordwesthoek en om het nog ongezelliger te maken viel er ook af en toe een buitje. Maar gelukkig is er volgens weer man Hans de Jong uit Gorredijk kans op dat er in de loop van het weekeinde wat verbetering zal komen. Dat het tot nu toe zo tegen zit, komt door een voor ons ongunsti ge ligging van hoge- en lagedrukgebieden. Op de oceaan heerst een hogedrukgebied en in Oost-Europa wijzen de barometers een lage stand aan. Daartussendoor hebben koude noordwestelij ke winden vrij spel. Als die twee drukgebieden van plaats zou den wisselen, aldus Hans de Jong, dan konden we koffie drin ken op het terras. Tijdens het weekeinde, zo voorspelt hij, zullen er meer opklarin gen komen en wordt het ook wat droger. De wind zal dan ook luwen. Maar: verwacht niet dat ook de temperatuur op korte termijn veel aangenamer zal worden. Het blijft vooral aan vankelijk te koud, zo luidt de waarschuwing uit Gorredijk. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI van ochtend om lO.OO'uur. Overwegend droog en zonnige perioden. Middagtcmperatuur ongeveer 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp.: omstreeks 3 gra den Max. temp.: omstreeks 12 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal 70 procent Weersgesteldheid v i gist Mallorca Munchen Beiroet Tel Avtv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13