Nederland dreigt met terug trekken Unifil-contingent taking betekent roemloos einde an Britse electriciteitscentrale Engeland probeert vriendschap te herstellen Joods vandalisme op westelijke Jordaanoever Zweden verhevigt strijd tegen drank John Anderson gaat eigen weg naar Witte Huis Waar 'n CitroënVisa je met één volle tank al niet kan brengen. JJITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 APRIL 1980 3 Verzamelen geblazen De uitgifte van een nieu we Vaticaanse munt bij gelegenheid van het eer ste jaar van het pontifi caat van paus Johannes Paulus II bracht een me nigte mensen op de been. In een onafzienba re rij verzamelden de ver zamelaars zichzelf onder de colonnade van Bernini (links) ter verkrijging van de munt, die enerzijds de beeldenaar van de paus- bevat en anderzijds zijn wapen (rechts). Het Zweedse par lement heeft met 184 tegen 132 stem men besloten dat particuliere onder nemingen met in gang van 1981 re- presen ta tiekosten niet meer kunnen afschrijven wan neer er wijn of sterke drank aan te pas gekomen is. Hoogwaardigheids bekleders die Zwe den bezoeken en gast zijn van bij voorbeeld het mi nisterie van buiten landse zaken, zullen alleen nog maar kunnen kiezen uit wijn, bier of cham pagne. Zweedse di plomatieke verte genwoordigingen in het buitenland zul len geen sterke drank meer mogen schenken wanneer zijn ontvangsten ge ven voor landgeno ten. Als er buiten- landers bij zijn mag het wel, maar „met inachtneming van gewoonten en goede manieren". Voor stellen de nationale drankwinkels op zaterdag te sluiten, aankopen door par ticulieren te regi streren en de im port van accijns vrije drank die men uit het buitenland meebrengt te ver bieden, werden ver worpen. id-premier ;nck Arron n Suriname kazerne gesloten tAMARIBO Ex-pre- Henck Arron van Suri- die tot nu toe onder arrest stond, is in de n woensdag op don- ag door militairen van bed gelicht en overge- ht naar de Memre-Boe- iazerne in Paramaribo. ce de redenen voor de ar- itie zijn is niet bekend. De onale Militaire Raad, die acht tot de overbrenging leeft daarover geen mede- igen gedaan. Naar ver zou de aanhouding sa- hangen met een onder- naar beschuldigingen in and met corruptie. ïgeregeld- den Zimbabwe pllSBURY - Meer dan 400 sen zijn de afgelopen da- in Zimbabwe gearresteerd ongeregeldheden tussen shillende groeperingen rbij het tot schietpartijen, slagen met granaten en itpartijen kwam. Bij die wj( eregeldheden zijn sinds de fhankelijkheid van Zim- '"e, vorige week donder- om middernacht, min- Jis vier mensen gedood en ;e honderden gewond. 42 fc ïstralië abiedt doden 'lsl1 ilvissen "7 WBERRA De regering i Australië heeft donder- bij het parlement een Isvoorstel ingediend, dat doden van walvissen, dol len en bruinvissen in de stralische wateren ver ft overtreding van het ver- wil de regering een geld- e van maximaal 220.000 Jen stellen. Buitenlandse visvaarders mogen zonder ciale toestemming van de rheid geen Australische ens meer aandoen. De re- ng ziet deze maatregel als 5jj# eerste stap in de richting N leen internationaal verbod het vangen van deze die- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland heeft de Verenigde Staten gevraagd hun in vloed aan te wenden om ervoor te zorgen dat de VN-vredesmacht in Li banon (Unifil) de controle krijgt over een gebied tot aan de grens met Israël. Dit zou betekenen dat majoor Haddad en zijn christelijke militia het veld moeten ruimen. Gebeurt dit niet, dan zullen Nederland en de an dere troepen leverende landen ern stig overwegen hun contingenten te rug te trekken. Minister Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) heeft de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag verzocht deze boodschap over te brengen aan haar re gering in Washington, die dan weer op haar beurt contact zou moeten opne men met secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties. De actie van de minister houdt verband met de moord op twee Ierse Unifil-soldaten, die vorige week vrijdag door man schappen van Haddad werd gepleegd. Inmiddels heeft regering wel het prin cipebesluit genomen het mandaat van het Nederlandse contingent, dat op 19 juni afloopt, met nog eens zes maanden te verlengen. Aangezien vaststaat dat majoor Haddad gesteund wordt door Israel, heeft Van der Klaauw gisteren ook de ambassa deur van dit land bij zich geroepen. Dit om de regering-Begin dringend te ver zoeken „Haddad in de hand te hou- Eind vorige week kondigde de Vere nigde Naties aan dat er maatregelen ge nomen moeten worden om de activitei ten van de rechts-christelijke militie in Libanon te beperken. De Veiligheids raad van de VN nam gisteravond een resolutie aan waarin het optreden van Israël werd veroordeeld. Koerdische verzetsstrijders, gewapend met een Oost duits wapen en een van Russische makelij (links) wach ten bij een opstandelingenbasis die achter bomen is verborgen. Koerden vragen hulp TEHERAN De Koerden in Iran hebben gisteren interna tionale hulp gevraagd omdat zij een slachting onder de be volking in het Koerdische westen van Iran vrezen door het offensief dat de regering in Teheran tegen hen heeft inge zet. De strijd bij onder meer de steden Saqqez en Sanandaj woedde gisteren voor de vijfde dag. Vliegtuigen van de Iraanse luchtmacht voerden een aanval op een Koerdisch dorp nabij de grens uit waarbij 200 vrouwen en kinderen werden gedood. Volgens een Koerdische woordvoerder in Turkije zouden tijdens de jongste gevechten minstens 1000 verzetsstrijders zijn gedood. Er zouden onder meer Phantom-gevechtsvliegtuigen tegen de Koerden zijn ingezet. Het Iraanse leger heeft de bevolking verzocht haar woningen te verlaten en een heenkomen buiten het strijdgebied te zoeken. In de nog niet geluwde strijd tussen linkse studenten en ortho doxe moslimstudenten aan de Iraanse universiteiten vielen gisd- teren opnieuw doden en gewonden. REPUBLIKEIN STELT ONAFHANKELIJKE KANDIDATUUR WASHINGTON John Anderson, de 58-ja- rige liberaal georiënteerde Republikeinse afgevaardigde van de staat Illinois, is uit de strijd om de Republikeinse nominatie ge stapt en zal in november als onafhankelijke kandidaat aan de presidentsverkiezingen deelnemen. Het besluit van Anderson komt niet onverwachts. Vanaf het moment dat duidelijk werd dat de voornaamste Republi keinse kandidaat, Ronald Reagan, niets meer kan gebeuren, is over Andersons onaf hankelijke gooi naar het presidentschap ge speculeerd. De grote vraag is momenteel of Anderson in november een serieuze bedreiging kan vormen voor zowel Carter, die bij de Democraten wei nig meer kan gebeuren, als voor Reagan, die de Republikeinse nominatie vrijwel op zak heeft. Anderson kan zich kandidaat stellen in 45 van de 50 staten, die 486 van de 538 aan te wijzen kiesmannen opleveren. Zoals het zich nu laat aanzien zou Anderson kunnen rekenen op on geveer twintig procent van de stemmen. De opiniepeilingen wijzen verder uit, dat Carter en Reagan elkaar aardig in evenwicht houden, on geveer veertig procent. Wanneer de verkiezin gen van november een hierop gelijkende uit slag te zien geven, zou de beslissing over het presidentschap in handen komen van het Huis van Afgevaardigden. In de Grondwet is name lijk vastgelegd dat wanneer geen enkele kandi daat de meerderheid van de 538 kiesmannen (afgevaardigden van de verschillende staten die, uit de naam van de kiezers, uiteindelijk de president aanwijzen) achter zich weet te krij gen, alle delegaties van de verschillende staten in het Huis van Afgevaardigden één stem krij gen, dus vijftig in totaal. Wie dan de meeste stemmen achter zich krijgt mag zich president van de Verenigde Staten noemen. Voor het ooit zover zal kunnen komen, moet Anderson heel wat moeilijkheden overwinnen. Bijvoorbeeld op het gebied van de financiën. Tot voor enige jaren kon iedereen ongelimi teerd geld aan zijn campagne besteden. Momen teel zijn donaties van particulieren en groepen of bedrijven aan strenge regels gebonden. Ver der is het zo, dat alleen de gevestigde partijen in aanmerking komen voor federale fondsen. De enige manier voor Anderson om ook voor deze financiële hulp in aanmerking te komen is het oprichten van een eigen partij. En dat zal hij, zo verklaarde hij gisteren, niet doen. Andere moeilijkheden die zijn pad zullen krui sen zijn de verplichting, in sommige staten, tot het indienen van een lijst met vele duizenden handtekeningen alvorens men aan de verkie zingen mee mag doen. En in sommige staten heeft president Carter de mogelijkheid om een onafhankelijke kandidaat gewoon van de kies lijsten te weren of zal Anderson het recht om een onafhankelijke kandidatuur te voeren in processen moeten verdedigen. In de Amerikaanse geschiedenis zijn er meer dere voorbeelden van onafhankelijke presi dentskandidaten. De succesrijkste van hen was de Republikein Theodore Roosevelt, die van 1901 tot 1908 president was, maar zich in 1912 niet wilde neerleggen bij de herverkiezing van zijn opvolger Taft. Hij ging als derde kandidaat aan de strijd meedoen, haalde 27 procent van de stemmen, maar zorgde er daarmee voor dat er een Democratische president in het Witte Huis kwam. Een andere bekende onafhankelij ke kandidaat was in 1968 George Wallace, de zeer conservatieve Democratische oud-goever- neur van Alabama, die zich niet kon verenigen met de aanwijzing van de Hubert Humphrey als Democratische kandidaat. Hij haalde 13 pro cent van de stemmen en zorgde er zodoende voor, dat de gedoodverfde winnaar Humphrey maar de Republikein Nixon tot president werd' gekozen. Of het deze maal ook zo zal gaan is nog de vraag. Alle onderzoeken wijzen er ech- ter nog steeds op dat Anderson, ondanks de angst bij veel Democraten, zowel bij Carter als bij Reagan stemmen zal wegpikken zodat bei den geen meerderheid van de kiesmannen zul len behalen, met, wellicht, het al eerder ge noemde gevolg. Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Een actie van 'enentwintig arbeiders, geen verlaging van hun len accepteren, heeft tot irolg, dat het grootste elcc- citeitsbedrijf van Europa, met olie zou werken, or onbepaalde tijd wordt Igelegd. Die centrale be idt zich op het Graanei- Id, in de monding van de Theems. De bouw ervan is al tien jaar aan de gang, met een achterstand van vier jaar. Voltooid zou de centra le 560 miljoen pond gekost hebben. Van dit bedrag werd al 450 miljoen pond uitgege ven. Het ziet ernaar uit, dat het allemaal verloren geld op het Isle of Grain in Kent een reusachtige electrische centrale te bouwen, tweemaal zo hoog als de Sint Pauls Ka thedraal van Londen en bre der dan vijf stadions van Wembley. Tot nu toe is nog maar één van de vijf generato ren bruikbaar. Het besluit van de algemene directie van Britse electrici- teitsbedrijven om tegen juni een einde te maken aan de sle pende bouw, zou resulteren in het verlies van 2000 arbeids plaatsen. Maar de schaarse be volking van het dorpje Grain is blij, dat het monsterachtige electriciteitsbedrijf een motte- ballencentrale wordt. Het geschil met de zevenen twintig arbeiders, die negen maanden gestaakt hebben, is blijkbaar een welkom excuus om het bedrijf niet in gebruik te hoeven nemen. De alsmaar stijgende olieprijzen hebben een economische exploitatie hiervan onmogelijk gemaakt. Men ziet maar één uitweg: er mee ophouden. De arbeiders, die nu algemeen als de grote zondebokken van het Graaneiland fungeren, wa ren aangeworven om buizen te bekleden. Aanvankelijk ver dienden zij 240 tot 300 pond per week. Na verloop van tijd begonnen alle andere arbei ders vergelijkbare weeklonen te vragen. Deze situatie had tot gevolg, dat besloten werd de bekleders wekelijks vijftig tot zestig pond minder te betalen. Ze gingen prompt in protest staking, waardoor de voltooi ing van het bedrijf steeds ver der achterop raakte. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDON Groot-Brittannië spant zich hard in om zo gauw mogelijk weer goede maatjes te worden met Saoedi-Arabië. Lord Carrington, Brits minister van Buitenlandse Zaken, heeft daartoe een diplomatiek offensief op touw ge zet waarvan de Britten veel verwachten. De Saoedi's zijn inmiddels begonnen belangrijke, ciële contracten met Britse firma's op te zeggen. Als de Arabieren hiermee doorgaan, zal „Dood van een prinses" Groot-Brittannië enorm veel geld kunnen kosten. Groot- Brittannië heeft voor 1,4 miljard pond aan projecten lopen met de Saoedi's, die de elfde handelspartner zijn van het land. In het Lagerhuis deed Carringtons assistent, Sir Ian Gil- mour, een scherpe aanval op de Zuidafrikaanse maker van de bewuste film, Antony Thomas, en op de commerciële tv-maatschappij die zijn werk uitgezonden heeft. De minis ter noemde het verwerpelijk, dat Thomas in zijn fictief verhaal een aantal niet-bewezen feiten sterk op de voor grond gebracht had. Gilmour herinnerde hierbij aan een verklaring van de schrijfster Penelope Mortimer, die met Thomas aan het scenario van de film werkte, maar vervolgens ruzie met hem kreeg. Nadien zei ze, dat alle interviews in „Dood van een prinses" verzonnen waren en dat Thomas geruchten en persoonlijke meningen voorgesteld had als zuivere waarheid. De Britse regering is niet bij machte om maatre gelen te nemen tegen programma's van de BBC of de IBA. Beide organisaties zijn even vrij als de pers van Groot-Brit tannië. Hoewel Saoedi-Arabië dit laatste accepteert, neemt het de Britse premier Margaret Thatcher en Lord Carring ton erg kwalijk, dat zij geen persoonlijke stap gedaan heb ben om te voorkomen dat „Dood van een prinses" uitge zonden zal worden. Volgens Arabische waarnemers in Londen is dat het grote verschil met Nederland, waar de regering zich die moeite wel getroost heeft. Dit zou nu tot gevolg hebben, dat de Sa oedi's Nederland geen diplomatieke en commerciële af straffing geven. Maar ze zijn van oordeel, dat de Britten wel een flinke tik op de vingers nodig hebben. Koning Khaled van Saoedi-Arabië is niet meer van plan in de zo mer een staatsiebezoek te brengen aan Groot-Brittannië. Afgelopen jaar heeft hij in zijn land de Britse vorstin offi cieel op bezoek gehad. De Visa Spécial heeft een tankinhoud van 40 liter. Hij verbruikt bij 90 km/h constant slechts 1 op 17,5.Wat betekent dat u in theorie zo'n 700 kilometer ver komt. En zelfs als we praktijk omstandigheden (remmen, optrekken, het weer, e.d.) in aanmerking nemen, moet het wel erg tegenzitten als u met één tank niet makkelijk De CitroënVisa. Basisprijs v.a. van Amsterdam naar Orléans komt. Ot een andere plaats tot op zo'n 630 kilometer van uw woonplaats. Een afstand die u overigens aflegt met al het denkbare comfort. Zoals veel binnenruim te. Optimaal bedienings gemak. Een stabiel wegge drag en een perfecte zit. Prettige reis! f12.355,-. Rijklaar v.a. f12.930,-. 2B5S3F- OPINIEPÉILING IN ISRAëL: Absolute meerderheid Arbeiderspartij TEL AVIV Als in Israël vandaag parlementsverkie zingen worden gehouden zou de Arbeiderspartij een abso lute meerderheid behalen. Dit. blijkt uit de resultaten van een gisteren in Tel Aviv gepubliceerde onderzoek. De Arbeiderspartij, nu in de oppositie met een totaal van 32 zetels, zou op 61 van de 120 ze tels kunnen rekenen, bijna een verdubbeling. Het Likoed-blok van premier Menachim Begin, dat nu 43 zetels heeft, zou in het nieuw te kiezen parlement niet meer dan 25 zetels ver werven. Opmerkelijk is echter dat Likoe({, wanneer niet pre mier Begin maar minister van defensie Weizman als lijsttrek ker fungeert, op een totaal van 35 zetels zou komen. TEL AVIV Militante joden hebben don derdag in twee Arabische steden op de be zette westelijke Jordaanoever vandalisme bulreven. Volgens een woordvoerder van de gemeente Ramallah vernielden Joodse kolo nisten de ruiten van 150 auto's en 50 winkels en huizen met voorhamers en stenen. De mi litair gouverneur heeft de Arabische burge meester van Ramallah daarna gewaar-, schuwd, dat hij gevangen gezet of uitgewe zen zou kunnen worden als de Palestijnen in het gebied verhaal zouden halen. Burgemeester Karim Chalaf van Ramallah zei, dat de militair gouverneur van de westelijke Jordaanoever, brigade-generaai Benjamin Ben- Eliezer, hem had gewaarschuwd dat zijn solda ten benen en armen zouden breken van inwo ners van de bezette oever die vergeldingsacties zouden ondernemen en dat hij verantwoorde lijk zou worden gesteld. Ben-Eliezer uitte zijn waarschuwing, nadat ongeveer 100 vooraan staande Arabieren op de westelijke Jordaanoe ver een militair verbod hadden overtreden en in Ramallah waren bijeengekomen om zich te beraden over een protest tegen het vandalisme van dé kolonisten. „Hij zei tegen mij dat ik er beter tien keet? over zou kunnen denken alvorens er besluiten wer den genomen", aldus Chalaf. „Hij zei dat dan maatregelen tegen mij genomen zouden wor den, mogelijk zelfs deportatie of arrestatie." Mi litaire kringen op de westelijke Jordaanoever zeiden dat de kolonisten waarschijnlijk hebben gehandeld uit vergelding voor twee incidenten rond Joden eerder in de week. Maandag werd op de Israëlische onafhankelijkheidsdag een handgranaat, die niet ontplofte, geworpen in een bus met kolonisten en woensdag bekogel den studenten uit Ramallah een Israëlische bus die door de stad reed.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11