Auto betaalt al 2 procent van belasting bestand Tito og slechter Rietkerk maakt ruimte voor Wiegel EG wil Iran boycotten na 17 mei 8- 8- Kennedy en Bush ondanks winst vrijwel kansloos DIT TIEN MILJARD Koningin Juliana neemt afscheid met boek. Zeidóe (Bowva/nt ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 23 april 1980, 70 jaargang no. 21638 el in tn chter: ga naar amer vs Kramer JEN Een gescheiden ouderpaar, dat tschil over hun zesjarig kind aan de recht- in het Belgische Leuven had voorgelegd, van de rechter het advies gekregen om. hij uitspraak doet. naar de film ..Kramer 5 Kramer" te gaan kijken. De rechtbank tn klacht van de man in behandeling ge- omdat zijn ex-vrouw weigert hem toe het kind te bezoeken. De uitspraak is vember. Beatrix Interview met Prinses Beatrix en Prins Claus in „Bezoek aan Drakensteijn" om 19.00 uur op Ned I. Om 20.10 uur voetbal wedstrijd Ajax-Nottingham Forest. Op Ned. II om 20.32 „Count down" en om 21.10 uur „De heilige koe". Om 21.35 „Starsky Hutch". Wolken Wolkenvelden, maar droog en af en toe zon. Middagtempera- tuur rond 11 graden. Morgen zon: 6.22 - 20.52. Schev. hoogw.: 11.51. Laagw.: 7.08 en 19.50. Hoofdpijn: weggedrukte boosheid AMSTERDAM Slechts drie procent van de mensen die aan chroni sche hoofdpijn lijden heeft een lichamelijke afwijking die daarmee samenhangt. Bij andere patiënten betekent hoofdpijn zoveel als een signaal dat er iets mis is met het functioneren van de patiënt: vaak een weggedrukte boosheid, bijvoorbeeld in de werksituatie, of het feit dat de patiënt een bepaald conflict niet onder woorden kan bren gen. Kan dit besproken worden, dan verdwijnt vaak de hoofdpijn. Soms is ook fysiotherapie hierbij van groot nut, zo blijkt uit een on derzoek waarvan de resultaten door drs. D. Post zijn neergelegd in een proefschrift waarop hij op 9 mei in Amsterdam promoveert. Scheepsramp: 350 vermisten MANILLA Meer dan 350 mensen worden vermist na een aanvaring bij de Filippijnen tussen een passagiersschip en een olietanker. Het passagiersschip, dat tegen de 900 passa giers aan boord had, is gezonken in de Straat van Mindoro. Volgens de eigenaars van de 2300 ton metende Don Juan, zijn 561 opvarenden gered, nadat de Don Juan in aanvaring was gekomen met de olietanker Tacloban City. Tot dusverre zijn 29 slachtoffer geborgen. Op de tanker, die evenals het passa giersschip onder Filippijnse vlag voer, zijn een aantal opva renden zwaar gewond. Carter en Reagan behouden ruime voorsprong JAAR RUIM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stoat „ver- dient" dit jaar ongeveer 10,6 mil jard gulden aan de auto en dat is bijna twaalf procent van de totale belastingopbrengst. Dit heeft mi nister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) de Tweede Kamer la- Iten weten naar aanleiding van Vragen van de VVDfractie. Van liie 10,6 miljard gulden komt 10,5 ■miljard binnen via belastingen en SO miljoen via milieuheffingen die op de auto drukken. De belastingopbrengst is onder te verde-, len in wegenbelasting (3,4 miljard), bijzon-' dere verbruiksbelasting op personenauto's (1,775 miljard), benzineaccijns (3,4 mil jard), opcenten voor het Rijkswegenfonds (950 miljoen), kentekenbewijzen deel III (94 miljoen) en omzetbelasting op auto's en brandstof (3 miljard). Verder komt er geld binnen via heffingen wegens lucht verontreiniging (33 miljoen) en geluids hinder (19 miljoen). In die cijfers zijn overigens de inkomsten die men verwacht van een definitieve heffing op de geluidshinder (die moet in 1982 ingaan), de onlangs aangekondigde verhoging van de wegenbelasting en een mogelijk nieuwe heffing voor wat men noemt het „verkeersinfrastructuurfonds", niet meegenomen. De Bovag heeft aangekondigd het nu wel letjes te vinden. Al die extra kosten die het autorijden met zich meebrengen, zul len ertoe leiden dat de automobilisten mirtder geld gaan besteden aan het onder houd van hun wagen. Gevolgen: gevaar voor de werkgelegenheid in het garagebe drijf maar ook gevaar voor de verkeers veiligheid, aldus de Bovag, die harde ac ties overweegt. )verschot aan Nederlandse leushoorns RNHEM Nederland impt met een overschot in, voornamelijk witte, tushoorns. De directies de dierenparken in is land overwegen nu de ieren te exporteren naar Irika. i i UTO VRoeeER HROiE"v lobezitters leveren twaalf 1 Kent van de beiastingop- I *gst 'moeten ze ook nog een hal tent per liter inleveren voor geluidshinder, die ze ver baken. uitwijkmogelijkheid, het o- Kbaar vervoer, wordt zeven 10tent duurder. BELGRADO Joegoslavië bereidt zich voor op het overlijden van president Tito. Na de laatste medische bulletins, die de artsen van het 87-jarige staatshoofd gis teravond bekend maakten en waarin zij de situatie voor het eerste „kritiek" noemden, is ook het laatste sprankje hoop dat de Joe- goslaven nog hadden op her stel van hun president ver dwenen. Joegoslavische regeringsfunc tionarissen die in het buiten land verblijven zouden hun reisprogramma's zo hebben aangepast, dat zij ieder mo ment naar huis kunnen terug keren. De voorbereidingen voor de viering van Tito's verjaardag op 25 mei, traditioneel een groot feest, gaan ondanks de verslechterde toestand van de president gewoon door. Melk in pak moet duurder dan in fles RH EN EN Een heffing op eenmalige verpakking is on vermijdelijk. Het is volgens voorzitter Herweyer van de Nederlandse melkhandelare- norganisatie niet langer vol te houden dat de gebruikers van melkflessen via de reinigings rechten meebetalen voor de afvalbergen van eenmalige melkverpakkingen. Het lijkt hem beter de vraag naar die verpakking af te remmen door de consument extra te laten betalen. Melkflessen krijgen ook van minister Ginjaar van milieuhygiëne de voorkeur. Van Agt op audiëntie bij keizer van Japan Premier Van Agt en zijn echtgenote zijn, tijdens hun bezoek aan Japan, ontvangen door keizer Hirohito in het keizerlijk paleis in Tokio. Van links naar rechts keizer Hirohito, mevrouw Van Agt, keizerin Nagako en premier Van Agt. ADVERTENTIE Koningin Juliana wil het Nederlandse volk een bijzonder afscheidscadeau geven, een boek over haar leven met dramatische en ontroerende herinneringen aan een dierbare periode. Verder in de nieuwe Story: Martine Bijl als schilderes En kijk eens naar het resultaat! Bo Derek: "Waarom probeert men mijn huwelijk stuk te maken?" Prinses Christina ontroerde haar moeder met haar geweldige zangkunst. Max Koot fotografeerde onze toekomstige koningin met haar gezin Nu overal te koop WASHINGTON De koplopers in de strijd om het Witte Huis, presi dent Carter bij de Democraten en Ronald Reagan bij de Republikei nen, hebben gisteren in de belang rijke „primary" in Pennsylvania beiden nederlagen geleden. De winst van hun rivalen, Kennedy en Bush, is echter zo klein, dat er in de totaalscore nauwelijks enige wijzi ging is gekomen. Het zag er vannacht naar uit dat Ken nedy door zijn winst in Pennsylvania (48 tegen 44 procent) niet meer dan zeven gedelegeerden op Carter zou inlopen. Daar komt nog bij dat Carter bij een pri mary in Missouri 70 van de 77 te kiezen gedelegeerden achter zich wist te verza melen. Zijn totaal komt daarmee op zo'n 1.100 afgevaardigen; voor de Democrati sche nominatie zijn er 1.666 nodig. In de komende twee weken, als onder meer verkiezingen worden gehouden in grote staten als Michigan en Texas, kar Carter al dicht bij zijn doel komen. De uitslag van gisteren betekent in ieder geval dat Kennedy in de strijd om het Witte Huis zal blijven. Bij de Republikeinen bestaat zelfs de mogelijkheid dat Reagan uiteindelijk meer gedelegeerden voor zich heeft we ten te winnen dan Bush, die wel meer stemmen (54 tegen 45 procent) verkreeg. Dit komt omdat de Republikeinse ver kiezing was verdeeld in een populari- teitsstemming en een aparte verkiezing van gedelegeerden.- De juiste verdeling van de gedelegeerden zal overigens pas over enkele dagen bekend zijn. DEN HAAG WD-fractieleider mr. J.G. In de praktijk is bij de liberalen het lijsttrek- Rietkerk stelt zich niet beschikbaar als kerschap gekoppeld aan het politiek leider lijsttrekker van zijn partij bij de Kamerver- schap en de functie van fractievoorzitter in de kiezingen van volgend jaar. Hij is wel be- Tweede Kamer. De bekendmaking van Riet- reid op de VVD-kandidatenlijst te staan, kerk maakt dan ook binnen de VVD aan de Rietkerk vindt dat de VVD betere kandida- vooravond van haar congres in Groningen, het ten in huis heeft voor het lijsttrekkerschap aanstaand weekend, de weg vrij voor een her die bij nieuwe verkiezingen meer stemmen weten te trekken dan hij. Hij denkt daarbij vooral aan zijn voorganger aan het VVD- roer, de huidige minister van Binnenlandse Zaken Hans Wiegel. (Zie voor een vraaggesprek met Rietkerk pag. 13 ADVERTENTIE »SI9!Ï?£ korting -Piano's amt.. *2.995.. i*»r. 3.695.- uar- 5.375.- kMfr. 5.250.- IMtr- 5.895.- __J kJASr- 4.495.- AUG.FÖRSTER 4.095.. *5.395.- iAwer-10.995.- SMSr. 3.425.- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUXEMBURG - De negen landen van de EEG hebben gisteravond laat besloten Iran e^ji ultimatum te stel len voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars uit de ambassade in Teheran. Als die vrijlating op 17 mei a.s. geen feit is, of geen be slissende stappen in die richting zijn gezet, zullen de EEG-landen met onmiddel lijke ingang een handelsboy cot tegen Iran starten. Naar verluidt zou ook een overdracht van de gijzelaars aan de Iraanse regering en een garantie van vrijlating vol doende zijn voor de EEG-lan den om alsnog van het handel sembargo af te zien. De negen ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG-lidstaten komen op 17 mei in Napels bijeen om de definitieve beslis sing hierover te nemen. De negen bewindslieden heb ben dit gisteren besloten na een langdurig en moeizaam overleg in Luxemburg. De mi nisters verplichtten elkaar er toe dat in elk van de negen EG-landen onmiddellijk de wettelijke maatregelen zullen worden voorbereid om de boy cot van Iran op de afgespro ken datum van kracht te kun nen laten worden. In de mees te lidstaten dient het parle ment daarover te beslissen. In Nederland bestaat al een sanc- tiewet, zodat geen wettelijke voorbereiding nodig is. (Zie verder pagina 9 Drek veroorzaakt slippartij HAARLEMMERMEER Een vrachtwagen heeft gis teren op de snelweg Alk- maar-Amstelveen ter hoogte van Badhoevedorp een hoe veelheid drek verloren waardoor een motor is ge slipt De motorrijder is daar bij omgekomen. Een vrachtauto met aanhanger die achter de motorrijder reed, raakte ook in een slip, remde en reed over de motor heen. De vrachtauto die de drek verloor is doorgereden. Waar schijnlijk heeft de bestuurder niets van het gebeurde ge merkt, aldus de politie van Haarlemmermeer. Plastic weg RILLAND-BATH Een tan kwagen heeft gisteren op de weg Middelburg-Goes-Bergen op Zoom ter hoogte van Ril land- Bath ongeveer twintig ton vloeibaar plastic verloren. Het plastic dat een tempera tuur had van ongeveer 170 graden celcius, lag over een lengte van twee kilometer op de weg. Kamerdebat over stormschade DEN HAAG Het tweede kamerlid mevrouw Nora Salo mons (PvdA) wil op korte ter mijn staatssecretaris Haze- kamp (Economische Zaken) interpelleren over de gevolgen van de storm van het afgelo pen weekeinde. Dit kamerlid wil bereiken dat de gedupeer de exploitanten van strandten ten aan de kust duidelijkheid krijgen over de mogelijkheid van een (gedeeltelijke) schade vergoeding. Die schadevergoe ding zou eventueel via het Rampenfonds kunnen worden uitgekeerd, meent het kamer lid. Automobilisten in gevecht LEIDEN Deuken aan bei de portieren van zijn auto en een besmeurd gezicht hield een Hagenaar gisteren over aan een bezoek aan de Leidse binnenstad. Onenig heid met een andere wegge bruiker over eenrichtings verkeer op de Oude Vest was de oorzaak van de nare ervaring. Hoewel op de Oude Vest één richtingsverkeer van kracht is, kwam een nog onbekende au tomobilist de Hagenaar vanuit de verboden rijrichting tege moet. Beide wagens konden elkaar niet passeren. De inzit tenden openden de raampjes om een en ander woordelijk af te wikkelen. De onbekende spuugde de Hagenaar in het gelaat en kwam dreigend zijn auto uit. Hij probeerde tever geefs de portieren van de 'Haagse' wagen te openen en daarom stelde de gebelgde on bekende pogingen in het werk de raampjes van de auto in te slaan. Ook dat bleek niet te lukken en daarom ging de man maar over tot het bewer ken van de portieren. De Ha genaar zag uiteindelijk kans om weg te rijden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1