Geef scholieren gymnastiekh uiswerk Ernstige milieuvervuiling in Pernis en Doetinchem Toch kans op besluit EG tegen Iran nr OPLOSSING PAASPUZZEL1980 nnenland/buitenland A aleo uit storm [nformatief etiket voor dieetvoeding Nederland heeft nog genoeg vakantie - m ogelijkh eden CONDITIE JEUGD SLECHT LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 APRIL 1980 PAGINA 7 (Van onze verslaggevers) fTERDAM Op de Shell-raffinaderij in -g mis is gisteren vroeg een lekkage ontdekt en container met het giftige en brandbare hloorhydrine. De bedrijfsbrandweer heeft ^Jlontainer gekoeld en de ontsnappende ne- met water geabsorbeerd. In afwachting het onderzoek heeft Shell de produktie de stof stilgelegd. jens de dienst centraal milieubeheer Rijn- id is in de buurt van de container twee keer naximale hoeveelheid toelaatbare waarde ge meten. Buiten het Shell-terrein bleven de metin gen onder deze waarde. Volgens een woordvoerder van Shell is nog nie* bekend waardoor de lekkage is ontstaan. „Er was geen sprake geweest van paniek", aldus de woord voerder. Epicloorhydrine wordt gebruikt bij de samenstel ling van chemische harsen. Ze wordt opgenomen door de huid en is op de lange termijn zeer ge vaarlijk. In Doetinchem zijn minstens vijftigduizend liter tolueen, een uiterst brandbaar en voor de gezond heid schadelijk oplosmiddel voor drukinkt, op het terrein van de Drukkerij Misset in de grond te recht gekomen. Van enig direct gevaar voor het milieu of voor de volksgezondheid is volgens het gemeentebestuur en de deskundigen op medisch en milieu-hygienisch gebied geen sprake, even min als voor brandgevaar. Niettemin spreken zo wel de directie van Misset als de gewaarschuwde autoriteiten van „een calamiteit, waarvan de aan pak geen enkel uitstel kan verdragen". De hoeveelheid tolueen, die door een nog niet ge vonden lek in een onder de grond liggende leiding in de bodem terecht moet zijn gekomen, komt overeen met de inhoud van twee tankwagens. Hoe ver de stof zich in de grond heeft kunnen ver spreiden moet nog worden onderzocht, al staat via een ijlings genomen grondmonster wel vast, dat het spul nog niet tot het peil van het grondwater is weggezakt. Toen Misset twee weken geleden bij een drie maandelijkse routinecontrole het werkelijke ge bruik vergeleek met de administratie, bleek er volgens drukkerijdirecteur J.R. Kooi een onver klaarbaar meerverbruik te zijn. De directie waar schuwde onmiddellijk de gemeente, die op haar beurt deskundige instanties inschakelde. Dr. Adema van de bedrijfsgeneeskundige dienst gelooft niet dat het tolueen gevaar voor het perso neel of omwonenden kan opleveren. De reuk van de stof is zo doordringend dat dat er weinig ge vaar is voor overmatige inademing. Het waterlei dingbedrijf en het zuiveringschap hebben ook weinig angst dat de stof in het grondwater terecht is gekomen omdat tolueen zich niet vermengt met water. Het grootste gevaar is volgens de deskundi ge instanties het brandgevaar. In Lekkerkerk hebben nieuwe luchtmetingen we derom geen gevaarlijke concentraties giftige gas sen aangetoond. Bij het onderzoek in een school gebouw werden geen concentraties ontdekt, die aanleiding geven tot ongerustheid. .In de komende week zullen nieuwe metingen worden verricht. ECERIJENRACE angstig avontuur van de Kaleo die tijdens de Specerijenrace en vliegende storm terechtkwam is voorbij. Hun sleepboot ide erin een lijn over te brengen en het onfortuinlijke jacht de Zuidafrikaanse haven Durban binnen gesleept worden, waren twee gewonden aan boord. Zij zijn opgenomen in een lenhuis. De Kaleo vaart onder Singaporese vlag. De enige erlander aan boord is de Amsterdammer Rob Kwikkeboom. i Nauta van de Prodent verwacht dat de deelnemers in de •divisie volgende week zondag weer zullen vertrekken voor laatste gedeelte van de zeilrace naar Rotterdam. Zoals be- d doen de Flying Wilma, de Gauloises en de Batavier mee de non-stop-devisie. De Batavier van de Nederlandse emi- iten Maasakkers heeft echter met veel averij te kampen en Autoverkoop sterk gedaald 5TERDAM De verkoop van auto's in Nederland in het jte kwartaal van dit jaar ligf ruim twaalf procent lager dan "0UI lezelfde periode van vorig jaar. Volgens de RAI, de Neder- IJ tX |se vereniging voor de rijwiel- en automobielindustrie, zijn e eerste drie maanden van dit jaar 160.763 nieuwe personen- combinatie-auto's verkocht tegen 183.423 een jaar geleden. RAI meent dat deze daling van tijdelijke aard is en onder tr samenhangt met de hoge rentestand. Bij een verbetering deze situatie verwacht de RAI dat de autoverkopen weer en aantrekken. De meest verkochte auto bleef de Opel. Wijngaard besche'md Met plastic beschermingslagen beschermt deze wijnbouwer uit Liechtenstein zijn oogst tegen plots Invallende koude. Tot mei kan de temperatuur in Liechtenstein nog steeds tot onder het vriespunt dalen, maar zijn wijngaard is van de gevolgen daar nu van gevrijwaard. ïrdi 0 uü W6n 'an onze correspondent Mare de Koninck) USSEL - Bij ae EEG in Brussel heerste eren meer optimisme over de kans dat negen lidstaten volgende week dinsdag i overeenstemming bereiken over ge- ■nschappelijke stappen tegen het bewind ran om de vrijheid van de Amerikaanse elaars in Teheran te verkrijgen, lanks grote verschillen van inzichten in de opese hoofdsteden over de mate waarin het itiebeleid van de Amerikaanse president r navolging verdient, zijn de negen het er eens dat Europa „iets concreets" moet De EEG-ministers van Buitenlandse Za- die dinsdag a.s. in Luxemburg opnieuw bijeen komen, over de kwestie-Iran, willen hiertoe de Iran-resolutie van de Veiligheids raad van december j.l. als uitgangspunt nemen. Die resolutie is wegens het Russische veto nooit in werking getreden, maar alle EEG-landen, ook Frankrijk, hebben ervoor gestemd. Intussen zou ook Parijs de bereidheid hebben,, zo verluidt in Brussel, de VN-resolutie te gaan uitvoeren, al blijft het de vraag in welk tempo. De maatregelen die daarin staan opgesomd zijn ondermeer een export-embargo met uitzonde ring van voedsel en medicijnen en het terug brengen van het Iraanse ambassadepersoneel in de EG-landen tot een minimum. Het thans in voorbereiding zijnde EG-aktiebe- sluit zou echter in verschillende fasen voorzien. Tot het terugsturen van Iraanse diplomaten (zonder verbreking van de betrekkingen) kan het eerst worden besloten, terwijl het ingaan van economische sancties afhankelijk wordt van de politieke ontwikkeling. Wat de handels maatregelen betreft wordt mogelijk afgespro ken binnen zeer korte termijn een nadere analyse te maken van de technische uitvoer baarheid en van de economische gevolgen voor de Gemeenschap. Naar verluidt zijn de contacten over een en an der tussen de EEG en de Carter-regering in Washington intensief. Europa blijft daarin de nadruk leggen op behoedzaamheid tegenover Iran. Niet alleen vanwege de grotere handels belangen, ook omdat het verlangen van Carter om als president herkozen te worden onvermij delijk een weerslag vindt in zijn buitenlands beleid. Ze zijn het echter erover eens dat de EG uitein delijk niet anders kan doen dan de Amerikaan se president volgen. Maar op welke afstand is de kwestie waarop ook elk moment weer bin nen Europa de onenigheid kan oplaaien. Mocht het opnieuw op zo'n eurotwist uit draaien, dan is met name West-Duitsland be reid tegen Iran het voortouw te nemen en de andere lidstaten te volgen. Ook dat scenario ligt al klaar. HAAG Het zal in de toekomst verboden zijn op etiket van voedingsmiddelen opschriften te zetten waaruit moet len dat het voedingsmiddel geschikt of bestemd is ter gene- of voorkoming van aandoeningen. De aanduiding dieet- ir of dieet zal alleen nog mogen worden gebruikt als het be ffende produkt is afgestemd op bijzondere voedingsbehoeften riJarvoor eeP medische indicatie bestaat. Als de aanduiding toch .7®S,rdt gebruikt zal dit gepaard moeten gaan met gegevens over bereidingswijze, samenstelling en dergelijke van het produkt. ministerraad is met de betreffende wijziging van de waren- I op voorstel van minister Ginjaar (Volksgezondheid en Mi ll akkoord gegaan. ankoverval Zwanenburg ANENBURG Bij een overval opeen bank in Zwanen- gemeente Haarlemmermeer) zijn gisteravond enkele luizenden guldens buitgemaakt, aldus de politie van lemmermeer. overval werd gepleegd door twee met handvuurwapens ge iende mannen, die omstreeks sluitingstijd (rond acht uur) len kwamen. De twee dwongen het personeel om in de kluis de bank plaats te nemen. personeel werd omstreeks kwart voor negen bevrijd door jongeman, die zijn vriendin, werkzaam len. Van de daders ontbreekt elk spoor. Folkerts weer voor rechter UTTGART De 28-jarige ut Folkerts, die wegens iei( ord op een politieman in Ierland tot levenslange ge- igenisstraf werd veroor- 'ld en in oktober 1978 aan Bondsrepubliek werd uitge- erd, moet zich vanaf 20 mei het gerecht in Stuttgart antwoorden voor zijn mo- ijke aandeel in de moord op de federale procureur-gene raal Buback. Behalve- van de moord op Bu back en twee van diens lijf wachten. wordt Folkerts te vens beschuldigd van een mis lukte aanslag met een raket werper in 1977 op het gebouw van de hoogste aanklager in Karlsruhe en van de roofover val op een wapenhandelaar in Frankfort in hetzelfde jaar. Veel belangstelling was er voor een veiling bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam waar aanstaande dinsdag onder meer een schilderij van Picasso, genaamd de Mous- quetaire, geschatte waarde 35.000 gulden, onder de hamer komt en een antieke, achtiende-eeuwse consoleklok. Het uurwerk heeft een slag- en speelwerk en voorts een dag-, datum, maand-, en maandstandaanduiding. worden bevorderd en zo ja in welke mate en op welke manier moet dat gebeuren Dat was de centrale vraag gisteren in Amsterdam op het symposium „Nederland als vakantieland" dat door het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) was ge organiseerd naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het instituut. Uitgangspunt voor die vraag de is de negatieve ontwikkeling van de zogenaamde reisver- keersbalans (Nederland besteedt meer in het buiten land dan er in ons land aan toeristische opbrengsten binnenkomt). „Ja", antwoordde staatssecretaris Hazekamp van economi sche zaken tijdens zijn openingsspeech op deze vraag. Ne derland mag dan overvol zijn, maar op het gebied van de waterrecreatie kan er nog best aan uitbreiding worden ge dacht. „Natuurgebieden mogen niet worden aangetast en er moeten rust- en stiltegebieden zijn. Maar dat neemt niet weg dat er nog een heleboel bordjes met Verboden Toe gang kunnen verdwijnen", zo meent hij. Dat alle Nederlanders hun vakantie in eigen land zouden kunnen doorbrengen is echter een onmogelijkheid. Daar toe is er te weinig accomodatie: er zijn vooral te weinig lig plaatsen voor boten en te weinig standplaatsen op cam pings. Een uitbreiding is echter mogelijk, zo werd op het symposium gesteld. Als dat gebeurt zouden ook meer men sen in eigen land blijven. „Ja" antwoordde ook de heer C. Hage van het Bureau voor Toerisme op de centrale vraag. Hij wees vooral op het eco nomisch belang van een toeneménd binnenlands toerisme. Maar niet alleen dat; bevordering van toerisme en recrea tie in eigen land is ook belangrijk vanuit het oogpunt van het sociale en welzijnsbeleid. „In vele westerse landen, waaronder Nederland, vergrijst de bevolking. Ook neemt de vrije tijd steeds meer toe. Een zinvolle, bevredigende vorm van vrijetijdsbesteding zullen veel mensen als het ware moeten leren. In dit licht bezien zal een gerichte voorlichting op het gebied van toeristische en recreatieve mogelijkheden in eigen land maatschappelijk gezien steeds een belangrijker functie innemen", aldus drs. Hage. Nee tegen een uitgebreider toerisme in ons land zei L. de Jong van de stichting Natuur en Milieu. „Bevordering van dat toerisme betekent groei. Met de mond wordt in Neder land beleden dat we alleen een selectieve groei willen en dat we rekening houden met natuur, milieu, landschap en de schaarse ruimte. Uitbreiding van voorzieningen voor de seizoenrecreatie en de watersport stroken echter geheel niet met een selectief beleid. Seizoenrecreatie leidt tot min of meer permanente accommodaties, van waaruit gebruik van natuur en landschap maar al te vaak leidt tot misbruik en aantasting. Permanente recreatievoorzieningen leiden ook tot uitbreiding van de periode waarin de vakantiegan gers de natuur ingaan. En dat kan erg schadelijk zijn. Het voorseizoen valt immers grotendeels samen met de broed- periode van vogels. De kans op verstoring is dan groot. De kwetsbaarheid van natuur, milieu en landschap laat eveneens weinig ruimte voor een uitbreiding van de wa tersport. Op veel plaatsen al is de natuur onherstelbaar be schadigd. Niet alleen de oevers en oeverlanden zijn in die gebieden volledig kapot maar ook de aantallen vogels ne men af. Dat is duidelijk te zien als je gebieden van water sport en gebieden die zijn afgesloten met elkaar verge lijkt", aldus Nauur en Milieu, die bevordering en uitbrei ding van het binnenlands toerisme dan ook uit den boze vindt. Een opvallende stellingname werd ingenomen door de heer D. Robertus van de Stichting Recreatie. Hij vindt een uitgebreider toerisme in Nederland nauwelijks te realise ren. „In aanmerking komende buitenlandse markten zijn nauwelijks te beïnvloeden en men zal zich eerst moeten af vragen in hoeverre het geld dat aan promotie wordt be steed weer wordt terugverdiend. Ook de tendens dat Ne derlanders naar het buitenland op vakantie gaan is moei lijk om te buigen. Je mag die zomerse exodus niet tegen gaan door het kopen van buitenlandse valuta aan banden te leggen, want zo'n maatregel druist in tegen de keuzevrij heid. Met het creëren van voorzieningen in ons land die meer aan de voorkeuren van de uitgaande Nederlandse vakantiegangers beantwoorden zal men naar onze mening voorzichtig te werk moeten gaan, omdat er nogal wat na delige aspecten aan kunnen zitten", aldus de heer Rober tus. |LFT Offer bewegingsonderwijs' op aan wedstrijdsport en geef nastiekhuiswerk. Hiertoe zijn gis-, I in Delft de leraren en onderwij- in de lichamelijke opvoeding opge ipen. Dr. C. P. J. Le Nobel deed het jaarvergadering van de Vereni- van Gymnastiekleerkrachten. ij constateerde bij de jeugdigen een dui- P'jke achtertuitgang van de lichamelijke [ditie, de motorische vaardigheden en (lichaamshouding. Op de school is het J&nastiekonderwijs povertjes, waardoor wees op de beschikbare tijd ervoor, de aliteit van de lessen en de beschikbare nodaties. lymnastiekleraren, schoolartsen en fy- therapeuten zijn deze toestanden gaan napluizen. Daaruit is onder meer te voor schijn gekomen, dat basisvaardigheden als lopen, springen, klauteren en werpen, bij veel jeugdigen onvoldoende ontwikkeld zijn. Kinderen die het pedagogisch het hardst nodig hebben, missen de boot als je als docent niet oplegt, hield dr. Le Nobel de leraren voor. Elk kind mo£t zo mee doen dat het zelfrespect niet ter discussie staat. Onderzoek in de tweede en de zesde klas sen van lagere scholen heeft schokkende resultaten opgeleverd. Van 270 kinderen had veertig procent een afwijkende wijze van voortbewegen, meer dan de helft kon niet normaal het evenwicht houden, twin tig procent week af bij het maken van het onderscheid tussen Jinks en rechts, 23 pro cent maakte afwisselende bewegingen, en bijna één op de drie wist onvoldoende een hele en een halve draai uit te voeren. Van de andere kant bekenen, kon worden vastgesteld, dat slechts tien procent van de kinderen geen houdings- of bewegings problemen had. Bij 37 procent waren de problemen zo ernstig dat ze moesten wor den verwezen naar de schoolarts. Bij twintig procent was extra aandacht van de gymnastiekkracht dringend nodig. Een mogelijke oorzaak van de droevige resultaten was wellicht te vinden in het feit dat in het schooljaar '77-'78 255.000 gymnastieklessen niet gegeven werden. Het merendeel wegens het ontbreken van accommodatie, door het niet hebben van een bevoegde leerkracht en een reeks van andere oorzaken. VENDUHUIS DER NOTARISSEN 's-Gravenhage gevestigd sedert 1812 Dir A M. van Deurzen WOENSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG I 23, 24 en 25 april 1980, aanvang 10 uur Iv.m. in het Venduhuis der Notarissen, Nobelstraat 5. 's-Gravenhage, t.o.v. een lid van de Vereniging der I Notarissen te 's-Gravenhage: VEILING Ivan: eikehouten kussenkast, Mechels buffet, kist, I mah. tweedeurs- en ladekasten, ronde tafels, secretaire, Voltaire bankstel en stoelen, wor- salon-, eet-, slaapkamer- en bijzetmeubelen, schilderijen, aquarellen, prenten, boeken, spie- gels. pendules, kristal en glaswerk, bl. en gekl. I Chin., Jap. en Europ. porselein en aardewerk (o a Nw Delftse tegels), kronen, koelkasten, gashaarden en fornuizen, fietsen, radio- en t v - I toestellen, textielgoederen, Perzische e.a. kle den, gouden en zilveren sieraden, tafelzilver, enz., enz. De volgende veiling is op 14 en 16 mei 1980; kijk- dagen 12 en 13 mei d.a v. van 10 tot 16 uur. NOBELSTRAAT 5 - TEL. (070) 600181 Hoewel het met de Paasdagen prima weer was, hebben toch een heleboel lezers zich aan het puzzelen gezet ge zien het aantal oplossingen dat werd ingezonden van de Paaspuzzel 1980. Voor zowel het Zweedse als het gewo ne kruiswoordraadsel gold, dat alleen de twee sleutel woorden als oplossing hoefden te worden ingezonden. Voor wie er niet zijn uitgekomen: die sleutelwoorden luidden voor de Zweedse puzzel CREDITPOST en PON TONBRUG. Voor het gewone kruiswoordraadsel waren de juiste woorden HERTENKAMP en THEEIMPORT. We stelden drie prijzen van vijftig gulden in het vooruitzicht en het lot heeft uit de vele goede inzendingen de volgen de prijswinnaars aangewezen: M. Koek, Kerkweg 126, 2371 CK Roelofarendsveen. Mevr. H. Vesseur, Kerkstraat 76, 2377 AX Oude-Wetering. P. A. M. van Buuren, De Sitterlaan 62, 2313 TR Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7