Leiden heeft een cent meer IWachten op Godot" nog steeds de moeite frisse eenacter op Minerva voert stadsgehoorzaal uitverkocht voor olden Earring Huisvrouwen voeren actie voor Cambodja Onverwachte wendingen J. Baalbergen onderscheiden 'Wadden- Duin-Delta' inKatwijkse bibliotheek GlO LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 APRIL 1980 PAGINA 3. IDEN „Wachten op óo- van Beckett wordt re- matig door amateurgezel- itij lappen uit de kast ge lid. De voorstelling van if v itii stergroep De Stoel in het «crotheater Imperium be- jst dat het stuk het spelen )N ard blijft. Nu, bijna 30 ir na de verschijningsda- n. blijkt het gegeven nog teds aktueel. wordt geen verhaal verteld, is slechts een situatie die hijnbaar verandert. Twee Q de zwervers. Vladimir en ,ragon. wachten ergens bui- op Godot. Wachten is de Pidzaak van het stuk. Tij- m ns wachten ervaar je dat tijd M orbijgaat, er zou dus ook ei tendering moeten zijn. Maar W ndat er eigenlijk niets ge beurt, is die verandering illu sie. Het voorbijgaan van tijd is doelloos en van geen waarde. De wereld is onbewegelijk. Elke dag lijkt op de vooraf gaande en de volgende. Wan neer we sterven, is het alsof we nooit geleefd hebben. Toch hopen Vladimir en Estragon. Zij wachten op Godot, die het voorbijgaan van de tijd een halt zal toeroepen. Dan kun nen ze echt buiten de wereld gaan staan. Contrast en herhaling zijn be langrijk in dit stuk, „waarin tweemaal niets gebeurt". Er staan twee paren tegenover el kaar en binnen elk paar zien we ook contrast, terwijl ze te gelijkertijd complementair zijn. Pozzo en Lucky staan in een conventionele relatie tot elkaar: meester en knecht. Vladimir en Estragon hebben een vrijwillige verbintenis, maar met bindende banden. Ze kunnen niet mét, maar ook niet zónder elkaar. De Stoel brengt dit spel van il lusie en werkelijkheid met een minimum aan toneelmiddelen, waardoor het buitenwereldse karakter van de twee zwer vers, nog eens benadrukt wordt. Er zitten leuke vond sten in (de boodschapper van Godot is een pop die door Estragon al „buiksprekend" gehanteerd wordt) en er wordt goed geacteerd. De flitsende dialogen tussen Vladimir en Estragon bereiken af en toe zelfs het niveau van die van goed op elkaar ingespeelde ko mieken. Bettv van Santen. Een scène uit „Een wespennest". Vrolijke klucht St. Matthias WARMOND Gisteravond was het Trefpunt bijna geheel gevuld met liefhebbers van het amateurtoneel. Enkele hon derden mensen verkozen een door St. Matthias opgevoerde klucht boven de televisie. „Een wespennest" was de titel van een toneelspel vol leugentjes met verrassende gevolgen. Het publiek genoot duidelijk hoor baar van de komische situaties, die door de afdeling toneel van St. Matthias vlot en spontaan voor het voetlicht werden ge bracht. Dat de toneelgroep hecht is en de spelers goed op elkaar zijn ingespeeld, bleek ook gisteravond. Op enkele kleine misser- tjes na werd prima gespeeld. Een plezierige uitvoering dus voor jong en öud waar ook vanavond nog van genoten kan worden want dan herhaalt St. Matthias de klucht vanaf kwart over acht in het Trefpunt. ALPHEN AAN DEN RIJN Onder zeer re delijke belangstelling werden gisteravond in het Alphense gebouw NABIJ drie eenac- ters door drie gezelschappen opgevoerd. Met name de komedie „Non-Aktief" gebracht door de toneelvereniging van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen sprong er uit. Non-Aktief bleek een zeer acceptabel verhaal in te houden dat fris uit de verf kwam. Handelend over vijf nepnonnen, die rovend en stelend van stad tot stad trekken en uiteindelijk hun bezigheden in rook zien opgaan als er plotseling twee „nieuwe" non nen om onderdak vragen. Het ruwe leven wordt vanaf dat moment ver wisseld met het saaie wereldje van nonnen en liefdadigheid. Uiteindelijk blijkt dan dat ook de nieuwkomers zich beter thuisvoelen in een meer werelds leven van stelen en bedrog. Even ziet het er nog naar uit dat de twee nieuwko mers de slag van hun leven slaan als zij de vijf willen chanteren. Als ook zij zélf worden ont maskerd besluit het ruwe zevental verder sa men te werken en sluit een soort roversver- bond. Het stuk dat geschreven is door Anthony Booth en vertaald door J. van Driel-van Wage- ningen is een goede keuze geweest door dit ge zelschap dat overduidelijk over een redelijk ta lent beschikt. Bijna zonder uitzondering wordt dit soort ama teurspelers van tijd tot tijd overvallen door „enge" stiltes. Bij de „zeven nonnen" was hier van geen sprake. Uit het soepele optreden van de dames bleek dan toch ook wel een brok er varing. Het spel werd levendig op het podium gezet en gaf tot op zekere hoogte aanleiding om het publiek met spanning te doen afwachten, hoe dit avontuur zou aflopen. Geen verveling dus bij Non-Aktief, dat men een ruime vol doende kan worden gewaardeerd. Het komische spel De Dubbelganger van Henri van Hoof, gebracht door De Plankenridders, haalde het niet bij de huisvrouwen. Een spel waarin een man betrapt wordt met een „vreemde vrouw", een jaloerse echtgenote krijgt hier weet van, en dreigt met vertrek. De man probeert zich hier uit te redden door een niet bestaande dubbelganger de schuld in de schoenen te schuiven. Een flauw klassiek ver haal wat houterig en onecht op de planken ge zet. De koelheid waarmee werd omgesprongen met de karakters, had tot gevolg de aandacht van het publiek compleet de mist inging. Een lauwe waardering was het gevolg. ROBERT J. BLOM. GENS PLOTSELINGE WAARDESTIJGING: •EN Ook de Leidenaar is op naar de cent. Met name de centen 4 1980 blijken grote aantrekkings- ÏmV cht op verzamelaars uit te oefenen, ia persen van de Rijksmunt un g« wj tcht worden binnenkort stilgezet, ring. lat de cent paar alle waarschijn- 'SIk heid uit de roulatie wordt geno- 3sr u i, althans dat vermoedt men. Maar en i, anks de eventuele verdwijning "mat de cent wordt ook in 1980 het ge- a ide aantal centen geperst Evenals ms) g jaar zijn dat er vijftien miljoen, ïeïïie de verzamelaars zijn vast van ling, dat er aan de cent van 1980 in j». s toekomst een goede boterham te "hu! lienen valt. II lijn 10.45 et afrekenen in de winkels hoeft niemand ara^M* te re^enen één laat staan meer centen o zor n het wisselgeld te vinden. Veel winke- teni ronden het te betalen bedrag dan ook do'Ge a*- Smeet men in het verleden de cen- n. nos als waardeloze voorwerpjes over de balk, rade as laag de dag worden deze munten bijna ge- j voof terd alsof het papieren 'flapjes' betreft. 'Ik »nBet er ®een cent voo^•' ^an tegenwoordig niet 22,05 met recht gezegd worden, want de cent lechti t bijvoorbeeld het dubbeltje al in waarde Iroffen. nleu iverse dagbladen staan advertenties, waar- bos* len naar centen vraagt. Voor dq cent uit inorai wordt drie dubbeltjes geboden, terwijl cen- v'ara: 'an na 1975 het vijfvoudige van de eigenlii- 9®|ej vaarde doen. De reden van de belangstel- >uwe i 'n het koperen muntje, dat eens de minst parad rdevolle van de Nederlandse muntsoorten Rocki js het geringe aantal persingen per jaar- Tot en met 1975 werden er jaarlijks tus- 9 02 30 en 140 miljoen centén gemaakt. Daarna (S) v er rolden er jaarlijks beduidend minder Iera°s en van Persen- De laatste twee jaar werd >2 (S) het minimum van 15 miljoen centen bereikt. Als iedere Nederlander dus een cent van de laatste twee jaargangen in zijn bezit heeft, zijn deze munten wel zo ongeveer uit de roulatie. Het lijkt erop, dat dat ogenblik niet ver meer verwijderd is. De Algemene Bank Nederland bezit bijvoor beeld geen cent meer. „Regelmatig vragen mensen of we nog centen hebben, maar we kunnen er niemand aan helpen. Vroeger ver kochten we ze in rolletjes van vijftig," aldus een Leidse woordvoerdster van de bank. Anti quair J.C. van Ruiten aan het Kort Rapenburg: „Het is een kwestie van vraag en aanbod. Als de centen uit de roulatie zijn en iedereen houdt ze daadwerkelijk vast, dan brengen de centen in de handel inderdaad betrekkelijk veel op. Maar als iedereen zijn zeldzame centen plotse ling te koop aanbiedt, loopt ook de zeldzaam heid en dus de prijs terug. Onzeker Het is dus niet geheel zeker of de dagwaarde van bepaalde jaargangen van de cent zo hoog blijft als momenteel het geval is. Ook is het nog onzeker hoe bepaalde uitgaven van de nog in omloop zijnde rijksdaalders zich gaan ontwik kelen. Veel verzamelaars zijn echter al bezig met het aanleggen van een zo groot mogelijke- voorraad. De rijksdaalder van 1980 bijvoorbeeld geniet veel belangstelling. Van deze munt ko men drie verschillende uitgaven in de handel: één met het muntmeesterteken (het teken, dat links naast het wapen van Nederland staat af gebeeld) 'haan met ster', een uitgave met een nieuw muntmeesterteken en een uitgave met daarop de beeltenis van Juliana én Beatrix. Verzamelaars verwachten, dat de laatste'uitga ve zeldzaam gaat worden, omdat het een een malige persing betreft. De 'haan met ster' werd gemaakt, omdat de bij het teken behorende muntmeester inmiddels met pensioen is gegaan en daarom ging de Rijksmunt over tot het pro duceren van een ster naast het originele teken. •iccesvolle ncerten door i/ormde koren koren van de hervormde leente van Abbenes en van Ie Wetering hebben gister- id en eergisteravond suc- ioI geconcerteerd in hun Jj&tievelijke kerken. De ko- ^gXitfpden onder leiding van Mi der Luit. Hoogtepunt de uitvoeringen vormde twijfel de Mis in G-dur :hubert, die na de pauze gehore werd gebracht. Van ilisten blonk vooral de so mevrouw R. Hoogen- rD® om uit. Het gecombineerde 36i ren werden op deskundige [®'^ze muzikaal begeleid door Jon IDEN De Golden Ear- bang doet het nog steeds ozajd. Dat bleek gisteravond tijdens het optreden van groep in de Leidse Stad- 17I öorzaal. De formatie, die zeker 15 jaar bestaat en arvan de leden al bijna t de 'VUT' kunnen gaan, ;te het om maar liefst 0 mensen binnen de mu- van Stadsgehoorzaal te jgen. publiek, dat gedeeltelijk dertigers bestond die 'vol gdsentiment het concert gade sloegen, ging direct al bij de eerste tonen uitzinnig te keer. Er werd gesprongen en gedanst en bij iedere kik van Barry Hay werd de zaal zowat afgebroken. Toch is de muziek van de Golden Earring eigen lijk niet meer dan een voort borduren op eea oud rock- stramien. De nieuwe nummers zijn eigenlijk nauwelijks inter essant, al zitten ze natuurlijk na de jaren lange ervaring wel stevig in elkaar. De nieuwe muziek van de „Earring" heeft niet meer de sprankelende charme, die de oude "hummers van de groep kenmerkte. Toch blijkt de groep nog veel personen aan te spreken. Het bewijs daarvoor werd gistera vond wel geleverd. Bij num mers als 'Weekend Love', 'Ra dar Love' en 'I do rock'n roll' werd er door de menigte druk gedanst en aan het einde van de avond werd de groep twee keer terug geroepen. Bij de toegift speelde de groep een olijke potpourri van oude nummers als 'Buddy Joe' en 'Back Home'. S.v.L. LEIDEN De Leidse studentenvereniging Minerva voert vanaf 21 april actie voor de Cambodjaanse vluchtelingen. Op de sociëteit van Minerva zal onder de leden en reünisten geld worden ingezameld voor de vluchtelingen in de vluch telingenkampen op de grens van Thailand en Cambodja. De opbrengst van de actie zal via het Rode Kruis aan de vluch telingen ten goede komen. Verder zal de studentenvereniging linnen tassen met de opdruk „Minerva Vluchtelingen Project" gaan verkopen binnen de stu dentenwereld. De opbrengst van de tassenverkoop komt weder om ten goede aan Cambodja. Door middel van het aanbrengen van posters door de stad zal Minerva de aandacht vestigen op de actie. Iedereen die sympathiek tegenover de actie staat, kan geld overmaken op rekeningnummer 644333480 van Slavenburg's Bank Leiden (postgiro 529915) ten name van Minerva Vluchte lingen Project 1980. Het officieel orgaan van de studentenvereniging, het blad „Cor- rel" is deze maand met een speciale aan de vluchtelingen gewij de editie uitgekomen. Daarin onder meer een speech van de Amerikaanse journalist Sidney Schanberg over de gebeurtenis sen in Cambodja in de jaren zeventig, een interview met D. van Kleef, vluchtelingenspecialist van het Rode Kruis en een ver slag van Alfred van Meurs, arts-lid van een medisch team van het Rode Kruis, die van november tot maart in het vluchtelin genkamp Sa Keao werkte. Verzamelaars bergen de centen met emmers tegelijk. Ook de rijksdaalder van '78 staat bij verzame laars in hoog aanzien voor wat betreft de zeld zaamheid. Daarvan zijn namelijk maar vijf mil joen exemplaren geperst. De rijksdaalder uit het jaar 1969 met het muntmeesterteken vis, is eveneens een graag gewild muntstuk. Van deze munt zijn slechts 1,2 miljoen exemplaren ge maakt. Oorzaak van het zeer kleine aantal is, dat de muntmeester overleed. Daarna werd de produktie voortgezet, maar met een haan als muntmeesterteken-. Voor de liefhebber of de za kenman is het raadzaam het wisselgeld goed te controleren, alvorens de klinkende munt in de knip te stoppen en deze dicht te ritsen. LEIDEN De heer J.N. Baalbergen (63) ontving gisteren in de burgerzaal van het stadhuis uit handen van wethou der D. Tesselaar de koninklijke onderscheiding die hoort bij de benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Baalbergen, chef van de afdeling Onderwijs van de gemeentesecretarie kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van zijn pensionering in het kader van de VUT-regeling. De heer Baalbergen is zijn gehele leven bij de overheid werk zaam geweest. Hij begon zijn carrière bij het gemeentehuis in Noordwijk, de stad waar hij geboren en getogen is. In 1965 werd hij benoemd tot waarnemend chef Onderwijszaken van de ge meentesecretarie van Leiden. Tien jaar later, in 1975 volgde zijn benoeming tot chef Onderwijszaken. De heer Baalbergen was en is in de hoedanigheid van ouderling zeer actief op kerkelijk ge bied. Als bestuurslid heeft hij zich bijzonder ingezet voor het Protestants Militair Thuisfront in Noordwijk. De heer Baalber gen zal ook na zijn pensionering pastoraal werkzaam blijven. De geridderde gemeente-ambtenaar zal straks eerst van zijn ver vroegde uittreding gebruik maken door een bezoek te brengen aan Indonesië. Wethouder D. Tesselaar speldt de koninklijke onder scheiding bij de heer Baalbergen op. LEIDEN Het spel van Esta is zeer Brits en past over het algemeen goed bij de door de groep gespeelde stukken. Dit was ook het geval met de twee eenakters van Peter Shaffer, gisteravond in de Schouwburg. In zowel „The Public Eye" als „The Private Ear" spelen buitenstaanders een belangrij ke rol. Hun hulp is ingeroepen om de hoofdpersoon steun te verschaffen in een moeilijke situatie, maar al snel worden ze van buitenstaander tot belanghebbende. De detective in „The Public Eye" die een van ontrouw verdachte vrouw moet schaduwen, raakt door haar gefascineerd en begint een vreemde verhouding met haar. Ten slotte trekt hij zich echter terug en probeert hij haar nader tot haar man te brengen. De vraag blijft of hij dat uit naastenliefde of uit winstbejag doet; hij heeft zich immers de leiding over het accountantskantoor toegeëigend. In „The Private Ear" moet Ted Bod helpen een meisje te ver overen, maar uiteindelijk palmt hij haar zelf in. Bob heeft even wel een kans bij haar gehad, maar heeft die verprutst, zodat Ted niet geheel tot geniepeling gebombardeerd kan worden. Shaffer heeft twee bekende thema's genomen en die op zijn ei gen manier uitgewerkt. In beide eenakters voegt hij bepaalde wendingen en subthema's toe, die de stukken iets speciaals mee geven. Het is niet wat het lijkt en zelfs als je denkt dat je erach ter bent, kan het toch weer anders blijken te zijn. „The Public Eye" was wel het sterkste van de twee stukken, de personages toonden meer onverwachte trekjes en de wendingen waren spectaculairder. In beide stukken weidde Shaffer echter te veel uit en werd het naar het einde toe wat langdradig. Het spel van Esta verliep over het algemeen soepel en had veel vaart. Ian Bruce speelde ook hier weer een wat onbeholpen fi guur, die weliswaar een uitgesproken mening heeft, maar die op geen enkele manier onder woorden kan brengen. Het zou boeiend zijn hem eens in een a idere rol te zien. Alastair Ma- cLean heeft een aparte manier om over de woorden heen te glij den bij het spreken. Als hij dit te lang doet, wordt het irritant. Dawn Mastin had een prachtige rol als Doreen in „The Private Eye", waardoor het stuk toch kon wedijveren met het interes santere „The Public Eye". Jacqueline Mahieu KATWIJK De Katwijkse wethouder J.J. van Oosten opent maandag 21 april om half vier de tentoonstelling 'Wadden-duinen-delta' in de Openbare biblotheek aan de Katwijkse Schelpendam. De expositie beoogt de bescher ming van de bedoelde na tuurgebieden te bevorderen. De tentoonstelling is samenge steld in opdracht van het mi nisterie van CRM in samen werking met het Europees In formatiecentrum voor Natuur bescherming. Katwijk is de eerste gemeente in de Duin en Bollenstreek waar de expo sitie gehouden wordt. Onder auspiciën van het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek zal 'Wadden-Duin-Delta' de ko mende maanden ook in andere gemeenten te zien zijn. In Katwijk loopt de tentoon stelling van 23 april tot en met 3 mei. Openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot twaalf uur en van twee uur tot half zes, dinsdag en donderdagavond van half zeven tot half tien en zaterdag van tien tot drie uur. Optreden Jiri LEIDEN Het Leidse kin dertheater Jiri brengt mor gen om drie uur het stuk „Het lied van een clown" in het LAK-theater aan het Le vendaal 150 in Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3