PORTUGAL lui RILJ terwijl wacht i* Vakantielanden kiten elkaar de JREN overigen» r 1 025 qfelachtige eer om zich het osdkoopte-eiland ia pu uropa" te mogen lUCN noemen. Thans gepJaai Bmt Portugal zich op de fakkel van Spanje te hebben overgenomen. De zen Is prijzen voor het grepon nsonderhoud zijn er inderdaad verrassend laag, behalve voor de Portugezen zelf MRnilirtch'inlijk. Zolang Ie escudo slechts uim 4,5 cent kost, inen Nederlandse iten er inderdaad idkomen met een (rappe beurs. De B^Jjlijkheid is echter, Portugal niet naast de-deur ligt. Het vliegen is duur lorden en wie de in zeg maar 5000 neter uit en thuis auto wil maken, mt er veilig, vlug, noch voordelig. Er worden veel ganiseerde reizen igeboden. Hoewel Algarve verreweg iriet is, groeit ook elangstelling voor abon en de Costa oa, met Estoril en CaBcais als ijfplaatsen. Zowel het vliegen als de /accommodatie in ^^otels en pensions ^Hzijn nog dermate ^■kostbaar, dat het ledkoopte-eiland" ■F voor velen nbereikbaar blijft, n de offertes voor leze Costa Lisboa {komen bovendien onverklaarbare verschillen aan licht. Voor een pW op basis van tweepersoons- halfpension, in itel Cidadela, in Ie maand (juli) vraagt Primair beeld 1.219 tot gulden per week, Evenementsreizen 1 de 955 gulden en >lland International 2 tot 1.319 gulden. Oa prijsverschillen or een verblijf van weken lopen zelfs tot 544 gulden per persoon. Vergelijking is dus inst. De "Albergia l ilbom" in Cascais i kt bijvoorbeeld in veel aanbiedingen por te komen. Een tweepersoons- :amer met bad op I88is logies-ontbijt daar in juli voor wee weken 995 of 1.269 gulden per raoon, afhankelijk van de vraag aan relke touroperator men de voorkeur geeft. Tussen die 1 itersten fluctueert het aanbod. De verschillen voor „Valbom" kunnen (pen tot maximaal 274 en 324 gulden per persoon, voor iipectievelijk een, en drie weken in juli. Wie echt wil gaan peren of op eigen Ije een dak boven et hoofd tracht te •n, kan zich beter inmelden voor de I^verhoudingsgewijs voordelige 1 ipingvluchten, van i» al tussen de 600 1700 gulden. Alleen die manier is het lelijk om echt te profiteren van „Europa's floedkoopte-eiland nummer één", 1 Jortugal. De laatste jaren zijn in het toerisme vanuit klerland stijgings percentages inoteerd van meer dan 25 procent. llir 1 Onbetwist „goedkoopte- eilandvan Europa" Denkend aan Holland kan de heer José Carrasco zich niet meer voorstellen, dat Portugese zeevaarders ons eeuwenlang elk onsje peper en kaneel hebben be twist. Wat is er overgebleven van hun im perium, dat een derde van de toen in kaart gebrachte wereld beheerste? Een op. het Iberisch schiereiland uitgespaarde strook land, waarop tien miljoen mensen moeizaam het hoofd boven water trach ten te houden. En een paar ver in de oceaan dobberende eilanden, die ook nog de banden willen slaken. Madeira, de Azoren, de Kaap Verdische Eilanden misschien? Een wereldrijk is ten onder gegaan. Een nieuwe generatie Europea nen kan nauwelijks reconstrueren hoe het in elkaar zat en welke koloniën eens tot de wingewesten behoorden. „Zand daarover", is daarom het advies van de man die leiding geeft aan het ,,Di- reccao dos Servicos de Promocao Turis- tica", want zand is de nieuwe handels waar. Hij „verkoopt" de duizend intieme strandjes in de Algarve aan iedereen die het betalen kan. En baaien aan de eer tijds zeer exclusieve Costa Lisboa, waar zoveel uit hun land verbannen vorsten vruchteloos gewacht hebben op het ver zoek hun troon weer te bestijgen. Ook de Portugese koningen hadden er hun zo merresidenties. Nu er niets meer te ver overen valt zijn de rollen omgedraaid. Paleizen zijn bezienswaardigheden ge worden, ontluisterd door het massatoe risme. En waar eens Vasco de Gama neerknielde om bijstand te vragen voor een nieuwe expeditie, knabbelen dagjes mensen nu op hun gepofte kastanjes. Nederland kan geen kwaad meer doen, nu vorig jaar ons aandeel in deze bedrij vigheid met 28,6 procent is toegenomen. Honderddertigduizend landgenoten kwa men in Portugal hun vakantie doorbren gen. Hun vlucht uit de begrenzingen van het dagelijks bestaan (63 procent van hen kwam op een luchthaven aan) leidde tot 800.000 overnachtingen. Daarmee is de aartsvijand van weleer derde geworden op de ranglijst van lan den, die hier het toerisme tot bloei bren gen. José Carrasco signaleert een toene mend aantal van hen in Lissabon en om geving. Tussen hun zo vertrouwde, blau we tegeltableaus in "Café Dos Pasteis de Belem" (Rua dos Jéronimos) eten zij de mierzoete baksels, waaraan dit etablisse ment de naam dankt. Tegels in Portugal. Azujelas, zwart als de nacht of in kleur schakeringen van de Delftse school, ze zijn een studiereis waard voor hen, die op speurtocht willen naar hun Moorse herkomst. Zelfs de straatnaambordjes vormen dik wijls een fleurig tafereeltje van tegels en wie zet geen grote ogen op in het mu seum van Madre de Deus, een nonnen klooster, bij de twee grootste (blauwe) tegeltableaus, ooit in Amsterdam ver vaardigd? Landgenoten die te Apeldoorn de rijtui gen van ons vorstenhuis in de stallen van het Loo bezichtigd hebben, voelen zich in Lissabons koetsmuseum overweldigd door de verzameldrift van Dona Amèlia. Deze koningin van Portugal bracht zoveel gerij van Europese koningshuizen bij el kaar, dat dit museum de 18e eeuwse rijschool van Belem Palace een van de zeldzaamste ter wereld wordt ge noemd. Heeft deze vorstin de bui al zien hangen? De rode anjers zijn verwelkt, maar het ziet er niet naar uit, dat ooit nog een kroningsplechtigheid een terug keer van de oude luister zal inluiden. Klaagvrouwen Portugal slooft zich uit om het de toeris ten naar de zin te maken Niet alleen met tegels en rijtuigen, 's Avonds gaan ook de Nederlanders driftig op zoek naar 's lands klaagvrouwen: een zingende dame in het zwart, begeleid door twee even sombere mannen, gezeten op een keukenstoel. Terwijl zij hartstochtelijk ge waagt van haar leed, krampachtig spe lend met een lang kralensnoer, betokke- len de twee heren met een smartelijke toewijding hun instrumenten. Een twaalfsnarige Portugese gitaar mag in dit accompagnement nimmer ontbre ken, wil er sprake zijn van een authentiek fado-ensemble. Maar welke toerist on derscheidt echt van namaak in dit gepas sioneerde rouwbeklag? De fado is Portu- gals handelsmerk geworden, evenzeer door vervlakking bedreigd als de flamen- go in Spanje. In ontelbare „typisch Por tugese eethuisjes" wordt deze triniteit aanbeden door mensen, die van toeten noch blazen weten. Wervelende danseressen wedijveren in beenomvang met baby's van olifanten, dank zij met een zeer grove steek ge haakte, witte kousen en driekwartsbroe ken, terwijl hun partners het vuur uit de planken stampen. Folklore! Gevolgd door een ommegang met singletjes, waarop de executanten hun prestaties hebben vastgelegd. Duur zijn die plaatjes niet. Portugals kracht als vakantieland schuilt in de voordeelaanbiedingen. Als na zo'n schranspartij naar 's lands wijs met reu- zengarnalen, caldo verde (koude soep), kreeft of mals vlees van geit of konijn de rekening gepresenteerd wordt, gaat al lerwegen een zucht van verlichting en be wondering op. In „O'Forgado" te Lissabon, een van die rustieke eethuizen vol druipkaarsen, bal ken en jammerklachten van een fado zangeres was ik er getuige van, dat een gezelschap van 14 personen het gelag moest betalen. Aperitieven en zeker an derhalf dozijn flessen wijn inbegrepen, kwam het totaal op nog geen 280 gulden. Zeer royale diners voor nauwelijks een tientje behoren in minder toeristische ambiances niet tot de uitzonderingen. Spotgoedkoop Nederlanders onderschrijven van ganser harte de nieuwste slogan, waarin Portu gal het goedkoopte-eiland van Europa wordt genoemd, 's Lands economie geeft reden tot bezorgdheid, maar tovert een glimlach op de gezichten van mede- Europeanen, als zij de koers van de es cudo onder ogen krijgen. In Nederland vragen de banken nu 4,60 cent voor deze munt, terwijl de notering eind 1975 een dubbeltje was. En toen gewaagde men al van een 35 procents daling over een periode van drie jaar. Dank zij deze ontwikkeling op de valuta markt is Portugal spotgoedkoop geble ven, ondanks de ook daar opgetreden prijsstijgingen. Het verdriet functionarissen als G. de Salles, directeur van het Portugees Ver keersbureau in Amsterdam, dat het prijs voordeel minder sterk tot uitdrukking komt in de georganiseerde reizen. Het vliegen naar dit meest zuidoostelijk gele gen land van ons werelddeel is daarvoor te duur geworden. Bovendien heeft het hotelpersoneel, onder meer via stakin gen, kunnen afdwingen, dat het werken voor een grijpstuiver tot het verleden be hoort. Portugal bereidt zich voor op een toetre ding tot de Europese Gemeenschap, zo dat een verdere gelijkschakeling te ver wachten is. Nu is het nog niet zo ver. Er komen zelfs Spanjaarden naar Portugal, zo luidt een veelgehoorde en triomfante lijke uitspraak, om daar hun inkopen te doen. Dat is wel eens anders geweest! Vast staat, dat Portugal goedkoop is voor hen die geen behoefte hebben aan een hotelaccommodatie en aan zelfver- zorging de voorkeur geven. Bijna 30 pro cent van de Nederlanders overbrugt de afstand van zo'n 2.500 kilometer per auto, trein of bus. Wie eenmaal is neer gestreken op een camping of in een niet te dure behuizing, kan ten volle profite ren van de voor buitenlanders lage kosten voor levensonderhoud. Waar paradijs Helaas is er een stagnatie opgetreden in het groeiende toerisme vanuit ons land naar noordelijk Portugal (Costa Verde) dat nog niet ingesteld is op de ontvangst van massa's vreemdelingen en daardoor een waar paradijs is voor mensen die zui nig aan moeten (willen) doen. vooral in het achterland. Het vissersdorp Sesimbra ten zuiden van Lissabon. Toerisme? Nooit van gehoord! Veel dorpjes in het binnenland blijven verschoond van de jaarlijkse invasie. De cafés zijn voorbehouden aan Portugese mannen. Cascais. In deze omgeving is nog de af schaduwing waarneembaar van een on voorstelbare luxe, maar de normalisatie begint alles glad te strijken. Glas en beton vormen nieuwe, uniforme fapades. Estoril houdt de stand op met pompeuze buitenverblijven voor de adel lijke en burgerlijke jetset, noemt zich nog altijd mondain en pronkt met een casino, omgeven door lusthoven. Maar zoals de Prediker al voorspeld heeft, ook daar worden alle dingen zo moede, dat geen mens het zou kunnen uitspreken. In de plechtige „salas de jogos" kan geen kroonluchter, hoe fraai gestileerd ook, iets anders beschijnen dan een tem pel, waarin het ritueel glans en distinctie heeft verloren. De gewone man zegt er het zijne van. Hij werpt zijn fiches op ta fel, naast die van de laatste douairière, wier verwelking een stervende eeuw sym boliseert. Vissersdorp Cascais hinkt op twee gedachten. Het wil ook steeds hogerop met hotelcomplexen en appartementen, maar proclameert zich tevens als een ongerept vissersdorp je, met restaurants aan de haven en roosters waarop de sardientjes sissen. Ook hier worden strandgeneugten aan geprezen, basisgewijs en met veel na druk op het plichtsgetrouw functioneren van de zon. Hun omvang is echter vrij beperkt. Hef authentieke Portugal-aan-zee ligt verderop in het noorden. Daar gaat de vrijheid nog gekleed in het schuim van een branding, die al eeuwenlang de tan den scherpt op rotsformaties als "Boca do Inferno" (helse grot) vol kloven en spelonken. Op het meest westelijke punt van Europa verheft zich daar de vuurto ren van Cabo da Roca, 140 meter boven de aanstormende oceaan. In deze verlatenheid klinkt de naam van het gehucht Guincho als een schreeuw zo luidt de vertaling dan ook en zeevogels die men reeds uitgestorven waande, hangen krijsend boven de af grond. Hier liggen enkele hotels, als vooruitgeschoven posten van de bescha- ving, sidderend op hun grondvesten. Het estalagem „Mucahco" wordt door een kolkende zee besprongen. In dit voormalige bastion vol gangen, trappen en galerijen komen hooggeplaatsen maar ook Nederlanders op vakantie hun kreeft en mosselen eten, terwijl het zeezout als een fijne nevel neerdaalt op hun gerecht. Landinwaarts biedt de Costa Lisboa schilderachtige dorpjes als die van de Colares, waar 's lands beste rode wijn vandaan komt. In een vochtig, subtro pisch klimaat droomt het stadje Sintra van de koningen en dichters, die er eens verbleven. Honden sluipen over het plein voor Paco de Sintra, het oude zomerpa leis met de flesvormige luchtkokers. De muren zijn bedekt met een vacht van mos. Aan varens en pijnbomen ontstijgt in de verte een droom: het Spaanse Es- corial als luchtspiegeling. Maar ook dit gigantische paleis annex klooster en kerk is tastbaar en mag-door toeristen bezich tigd worden. De bouwmeesters hebben pogingen ge daan het vermaarde Spaanse bouwwerk te overtroeven. Er hebben 50.000 men sen aan gewerkt en in 1730 kon het ein delijk betrokken worden door kerkelijke en wereldlijke heersers. Zij hebben het al lang weer moeten ontruimen. Nu is er een militaire academie in gevestigd. LEO J. LEEUWIS ALGARVE STEEKT DE SPAANSE Z0NNE- KUSTEN NAAR DE KROON Een woeste zee bespoelt geïsoleerd gelegen hotels aan de kust. Madeira blijft de duurste bestemming als weelderig begroeide rotstuin vol nostal gie, met verhoudingsgewijs veel luxe ho tels. De „bulk" richt zich op de stranden van de Algarve, waar de helft van alle ho telbedden in reserve wordt gehouden. Op 315 dagen van het jaar komt daar nauwelijks een wolkje aan de hemel, zegt men. Sinds in 1962 de ontwikkeling op gang kwam hebben de investeerders ge ducht toegeslagen met hotels en bunga lowdorpen. Nabij het plaatsje Carvoeiro wacht bijvoorbeeld het Nederlandse villa complex „Guinta do Paraiso" op voltooi ing. Eurowoningen werft met succes kopers voor deze in quasi-Moorse stijl gebouwde woningen, in prijs variërend van honderd- tot tweehonderdduizend gulden. Te koele adem De Algarve steekt zonnekusten van Spanje naar de kroon met een aanzienlijk beter in de hand gehouden urbanisatie. Op bevel van hogerhand moeten de ho tels nu ook 's winters geopend blijven en mag het personeel niet ontslagen wor den. Vooral in dit seizoen zakken de prij zen naar een dieptepunt, maar het win- tertoerisme komt moeizaam op gang. De Atlantische Oceaan blaast soms een te koele adem over de stranden. Op jaarbasis wordt hier evenwel 66 pro cent van alle landgenoten die Portugal bezoeken, als gast ingeschreven. Dank zij de zon-zand-zee-formule is toerisme het eerste „exportartikel" geworden met een miljard dollar aan inkomsten. Maar de belangstelling voor Lissabon en om geving neemt vrij sterk toe. In deze om geving is van een vrij ernstige stagnatie sprake geweest, toen Portugal een mil joen repatrianten uit de koloniën moest opvangen. Zij verbleven geruime tijd in de hotels, die eigenlijk voor vakantiegangers gebouwd waren. Intussen hebben deze ontheemden hun weg gevonden, met een hart vol bitterheid en heimwee soms, door te emigreren, bijvoorbeeld naar lan den in Noord-Afrika. Portugezen zijn, bij gebrek aan werk in het eigen land, bij miljoenen uitgezwermd over de wereld om elders een bestaan op te bouwen. Zo blijft er plaats voor de toeristen. Het aantal grensoverschrijders schijnt op weg te zijn naar de vijf miljoen. In 1979 werden records geboekt en voor het eerst na de woelingen van 1973, energie crisis en economische recessie, wordt het aantal gasten van vóór de revolutie weer gehaald. Alles is niet nieuw gewor den, zoals velen gehoopt en verwacht hadden. Het systeem van de coöperatieve hotels heeft niet aan de verwachtingen voldaan; er worden weer gunstige concessies ge boden aan buitenlandse investeerders. In Lissabon verrijst het Alphahotel als Een mooie voorjaarsdag in Lissabon. Vrouwen zoeken de zon op aan de voet van het klooster Jéronimos. grootste van het land en de plannen voor een nieuwe, internationale luchthaven op 40 kilometer van de stad, liggen klaar. Lissabon. Twee oevers van de Taag, die elkaar bijna uit het oog verloren hebben en verbonden worden door de Salazar- brug, de langste van Europa, duizeling wekkend hoog gespannen. Een 28 meter lange Jezusfiguur van beton heeft zijn to ren beklommen, om er als „Christo Rei" op neer te zien. Mist omfloerst het hoofd, dat zich tot op 110 meter hoogte verheft, dit alles als een redelijk getrouwe kopie van het Christusmonument in Rio de Ja neiro. Een lift geeft toegang tot het bor des aan de voeten van de gezalfde. Golvende tapijten Alle ontluisteringen en zorgen ten spijt bezit Portugal een hoofdstad van onmis kenbare allure. Onder de adem van de zee spreidt Lisboa zijn boulevards uit als golvende tapijten. Alleeën rijzen en dalen met hun schitterende mozaïeken tussen de waterspiegel en de zeven heuvels, waarop de stad is gebouwd. Geen wisse ling van machthebbers heeft Lissabon een ander gezicht kunnen geven, nadat zelfs de noodlottige aardbeving van 1755 met 30.000 doden nog zoveel on geschonden heeft gelaten. Die als in een Arabische stad gesitueerde wijk Alfalma bijvoorbeeld, Lissabons kas- bah, vermaakcentrum voor duizend en één nacht van de toeristen, op zoek naar couleur locale. Het wezen van Lissabon echter ontstijgt aan dit gewoel in een Oosters labyrint. Trots en vroomheid weerspiegelen zich in de monumenten. Een stenen boeg vol ontdekkingsreizi gers verheft zich schuin boven de Taag, als een raket gereed voor de exploratie van het heelal. Standbeelden hebben overal de ruimte gekregen om van het glorieuze verleden te getuigen. Godshuizen ais de langzaam verbrokkelende Sé uit 1147 en het on troerende "Mosteiro dos Jéronimos" manen tot bezinning. Veel Nederlanders ondernemen vanuit Lissabon hun verkenningstochten naar de kusten aan weerszijden van de stad (Costa Lisboa), voorzover zij niet logeren in de fameuze badplaatsen Estoril en

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23