Hartog: „Ik ben geen geldwolf" Vader en zoon Lebbink bezeten van de kanosport Joop Wild brei verbreekt oude as NEDERLAND TE KLEIN VOOR DRIE TOPPERS SPORT LEIDSE COURANT ABBEKERK Wil Hartog heeft genoeg van alle aantijgingen. Dagenlang lang werd de topcoureur uit Abbekerk achter volgd met kwalificaties als „geldwolf", en „zakkenvuller". Zijn niet-deelnemen aan de internationale wegraces in Hengelo werd volledig aan de te hoge financiële verlangens van Hartog toegeschreven. Zo liggen de zaken echter niet volgens de Noordhollander. Hij vindt het hoog tijd voor een beetje tegengas in die hetze. Toch mag hij morgen in Zand voort niet starten van zijn bazen. „Het grote doel van een Suzuki-fabrieks- coureur kan slechts de wereldtitel zijn. Daarvoor dient alles te wijken. Onze voorbereiding is daar geheel op afgesteld. Tot aan de Grand-Prix van Oostenrijk, de opening van het seizoen over enkele we ken, werken we een testprogramma af. Vorig jaar hebben we dat niet zo gedaan en kwamen we in de problemen. Dat wil len we dit jaar voorkomen. Hengelo is met zijn rechte stukken en haakse hoeken niet geschikt om machines te testen. Dat was de grote beweegreden voor mij om voor het Franse circuit Paul Ricard te kiezen, al is die keuze door de regen wat ongeluk kig afgelopen", aldus Hartog. Wil Hartog was volgens zijn zeggen best bereid geweest om na de races op Paas zondag in Frankrijk meteen af te reizen naar Nederland, om dan Hengelo nog even mee te pikken. Twee dingen weer hielden hem daar echter van: transport problemen en geen financiële overeen stemming. De financiële overeenstemming bleef zoals bekend uit. 'Hartog eist te veel, maakt de motorsport kapot', heette het volgens velen. Hartog is het daar lang niet mee eans: „Iedere organisator in Neder land diént voor mij een vaste prijs te beta len. Die is net als vorig seizoen 20.000 gul den. Vorig jaar werd dat geaccepteerd. Nu is dat blijkbaar te veel, terwijl ik mijn ta rief niet eens verhoogd heb". Meergeld „Ik begrijp echter wel waar de schoen wringt. Sinds vorig jaar hebben we drie wereldtoppers in de 500 cc in huis. Jack Middelburg, Boet van Duimen en mijn persoontje. Boet en Jack vragen aan de hand van hun prestaties tegenwoordig veel meer geld en nu komen de organisa ties in de problemen". „Er moet gehandeld worden, maar daar toe ben ik in dit land niet bereid. Mijn naam is hier in de afgelopen tien jaar ge vestigd en ik heb geen behoefte van die verdiende plaats af terug te treden. In het buitenland ligt die situatie heel anders. Daar heb ik minder naam dan hier. Dus ook minder te eisen. Het is een vreemd verhaal, maar Nederland is gewoon te klein voor drie wereldtoppers. Men kan zich die weelde niet permitteren. En dan vind ik het een vreemde zaak, als men mij daarvan plotseling de schuld gaat ge- Ook de komende weken blijft het vizier van het team rond Suzuki-fabriekstopper Wil Hartog geheel gericht op de voorbe reiding voor het komende GP-seizoen. De Abbekerker is deze week naar het Engel se Donington Park vertrokken om daar zijn machines verder in orde te maken. Door het grote aantal vastlopers, waarmee de Suzukiteams in Europa hebben te kam pen, en de problemen met de onderdelen- voorziening, zal Wil Hartog morgen niet .zoals Boet van Duimen en Jack Middel burg aantreden in de NK-wegraces op het circuit van Zandvoort. Vanuit Japan is Hartog per telex verboden deel te nemen aan wat zijn fabriek noemde 'een onbe langrijke race'. Volgende week worden pas nieuwe onderdelen verwacht en de voorbereiding op de Grote Prijs van i tenrijk mag niet in gevaar komen, f eenmalige nationale driegevecht, dat de KNMV is bepaald als afkoopsom de verplichting om alle NK-races t< den, wordt derhalve een tweekamp. Hartog, die dit weekend moest verne dat fabrieksgenoot Graeme Crosby been brak, was zelf ook wel bereid lfl] weest tot een boycot van Zandvoort. KNMV kan mij nooit verplichten daa J\ rijden. Ik wil met hen nog wel naar rechter. Als ik wel klaar geweest mijn voorbereiding, had ik gereden l Zandvoort. Precies, voor een beetje j startgeld! Maar ik ben geen g cc wolf!" JOHN VOLK toi DEVENTER Dertig jaar terug droom de Vader Evert Lebbink van Helsinki. „Man, ik oefende me te pletter. Samen met Weijenberg was ik geselecteerd om in 1952 naar Helsinki te gaan. In de K-2, tweepersoons kano. Maar wat gebeurt? We waren net niet goed genoeg. Er ging maar één boot mee. En we werden het hele jaar door tweede", grinnikt hij diep weg in zijn baard. Evert Lebbink, tegenwoordig voorzitter van de Nederlandse Kanobond vertelt verder: „Dat was dus jammer. Ach, later zakte de teleurstelling wat weg. Ik ging studeren en Weijenberg, wat ouder dan ik, besteedde zijn aandacht aan zaken. Een jaartje daarna ben ik in het organi satorische werk gerold". Nu zit zoonlief Gertjan (18) in de Olym pische kanoselectie. Vaders droom wordt toch nog werkelijkheid. Hetgeen hijzelf overigens heftig bestrijdt. „Het is zijn ei gen droom. Wat die jongen zich allemaal ontzegt, dat kun je niet opbrengen als je er niet bezeten van bent. Die topatleten zoals hij zitten aan de absolute grens van het menselijk kunnen. Dit kun je niet doen als je de droom van je vader moet waarmaken. Laten we elkaar niets wijs maken, je doet het niet voor het vader land of zo. Je doet het alleen maar voor jezelf. Hoe kan je dit volbrengen, vragen de mensen dan. Omdat mijn zoon het zelf wil. Omdat hij ten eerste kanogek is (als je hem vroeger in de kano liet slapen was het ook goed) en voorts omdat hij de top wil bereiken. En daar komt bij, hij heeft een goede wedstrijdmentaliteit. Kan een stootje hebben". Bondscentrum „Gertjan gaat ieder weekeinde naar het centraal bondscentrum in Amsterdam. Verder heeft elke goede wedstrijd vere niging tegenwoordig een eigen trainer plus een schema. Ook onze Deventer Kano Vereniging. Dat betekent allemaal dat mijn zoon nog maar één avond per week zelf een training hoeft samen te stellen". Hij vindt dat men Gertjan niet hoeft te benijden. „Het is eigenlijk een beetje te snel gegaan. Tot vorig jaar was hij nog junior en hij werd zesde in de finale van het Europees kampioenschap. Dat hij de finale haalde, was al geweldig, want dat had nog nooit iemand in Nederland voor hem gepresteerd. Zelden breekt een wes terling door het Oostblok heen. In Duis burg bij de wereldkampioenschappen werd hij twaalfde op de tien kilometer. Ik geef het je te doen. Eind mei gaan ze naar Bulgarije en Roemenië. Daar zal het moeten gebeuren. Het NOC heeft fi naleplaatsen als eis gesteld voor deelne ming in Moskou. Gertjan zit nu drie we ken in Zuid-Italië met de Olympische se lectie. Hij is ook veertien dagen in Sankt-Moritz geweest om de bloedli chaampjes op te peppen". „Je moet het van je vaarkilometers heb ben. Gertjan traint iedere dag zeker an derhalf tot twee uur. Op zijn kamer staat zo'n kanodroogtrainingsapparaat van de bond. Dan zit hij nog in de vijfde klas van het Atheneum. Nee, die jongen heeft een afschuwelijk trainingsprogramma. In Zuid-Italië trainen ze veertig kilome- Evert Ebbink (51), voorzitter van da Nederlandse kanobond, oud kanovaarder en vader van Olympiaganger Gertjan. GERTJAN LEBBINK IN KANOSELECTIE VOOR MOSKOU Vitamines Evert Lebbink vervolgt: „Als je al die arbeid ziet. Altijd op tijd naar bed, en dan vitamine zus, vitamine zo. De plank staat vol met toestanden. Ik blijf wel uit de buurt van mijn zoon. Hij is één bonk spieren. Hij traint altijd. Vorig jaar op oudejaarsdag nog in die verschrikkelijke sneeuwstorm. Dan is het begrijpelijk, dat de atleten zelf niet zo hard staan te trap pelen om Moskou te boycotten. Kijk, je kunt het niet compenseren met een wereldkampioenschap zoals met schaat sen. Bij het kanovaren heb je die niet in een Olympisch jaar. Dus ze leven er he lemaal naar toe. Het zou dus een grote klap zijn als die Spelen niet doorgingen". Over geld heeft de kanobond niet te kla gen. „De bond wordt flink gesteund door het NOC. Vorig jaar kregen we 170.000 gulden. Dit jaar nog iets meer plus nog 70:000 gulden voor de subtop. Dat is toch niet gek voor zo'n klein bandje met 3500 leden. Veel gaat natuurlijk naar trainer Karei Muis, die gelukkig weer terug is na een tijd in Duitsland te hebben geze ten." Vorig jaar is Evert Lebbink opnieuw voorzitter geworden van de Nederlandse Kanobond. Terug van twaalf jaar wegge weest. „Ach, er waren indertijd wat pro blemen, maar dat is allemaal weer voor bij". Lebbink was in 1960 in Rome chef ö'équipe van de kanovaarders. Nu lopen de Zomerspelen gevaar. Lebbink: „Ik heb vanaf het begin gezegd: ik ben geen voorstander van een boycot en dat is ook het standpunt van het bondsbestuur. De hele internationale sportorganisatie zou er een enorme en moelijk te herstellen deuk door krijgen. Bovendien vind ik, dat sport het belangrijkste element is in de contacten met andere landen". HOMME KROL Gertjan Lebbink (rechts) met zijn koppelgenoot Jan Baayens uit Zaandam. LIBERO FC UTRECHT STOPT AAN HET EINDE VAN DIT SEIZOEN Joop Wildbret nog actief in het shirt van AZ '67. „Ik heb moeite gehad met dat vertrek", zegt hij nu, aan de voora' van zijn pensioen in het betaalde voetbal. UTRECHT Tegen de tijd dat FC Utrecht zich misschien mag scharen onder de vier Nederlandse vertegenwoordigers in het toernooi om de UEFA Cup, verlaat Joop Wildbret via een zijdeur stadion Gal genwaard. De inmiddels 33-jarige libero van de Utrechtse formatie zet na dit sei zoen definitief een punt achter zijn zeven-, tienjarige carrière in het betaalde voetbal. „Mijn besluit staat vast. Eerlijk, ik zie als de dood op tegen die voorbereidingsperio de van het nieuwe seizoen. Twee weken, wanneer het niet langer is, in trainings kampen. Drie keer per dag trainen. Dat kan ik niet meer opbrengen. De afspraak was, dat ik deze competitie vier keer in de week in Utrecht zou verschijnen. Inmid dels heb ik daarvan één training af weten te krijgen, maar desondanks blijft het ie dere keer weer een martelgang", aldus de tegenwoordig in het landelijke Ursem woonachtige eigenaar van een sportzaak. Een paar jaar geleden was Wildbret er ook al mee gestopt, maar ging tenslotte toch accoord met de overeenkomst die Utrecht hem voorlegde. „Mijn situatie is volkomen veranderd. Toen had ik een ernstige blessure aan mijn kruisbanden en werd ik afgekeurd. Een jaar lang heb ik niets kunnen doen. Een onbevredigend gevoel, omdat de beslissing toen niet bij mezelf lag. Nu heb ik dit besluit helemaal zelf kunnen nemen. Logisch, dat ik er nu vrede mee heb". Het spelen van betaald voetbal is niet lan ger te combineren met zijn activiteiten op maatschappelijk gebied. „De zaak vergt veel van mijn tijd. Tussen de bedrijven door nog trainen, waardoor ik geen tijd - meer heb voor mezelf en mijn gezin. Na tuurlijk ga ik die sfeer missen. Ik beleef nog ontzettend veel plezier aan dat wed strijdje in het weekeinde, maar betaald voetbal is meer dan alleen dat". Concessies En dan? „Han Berger en het bestuur van FC Utrecht dachten me op andere ge dachten te brengen. Het is opnieuw het oude spelletje van loven en bieden. Ook hen is bekend dat ik die trainingen veraf-, schuw. Daarom willen ze op dat gebied best concessies doen. Maar ik trap er niet in. Misschien ben ik aanspreekbaar wan neer FC Utrecht halverwege het seizoen een stukje ervaring nodig heeft, wanneer het in een slechte situatie verkeert". Aangenomen mag worden, dat de Utrech tenaren zo'n sterke terugval volgend sei zoen njet gaan meemaken. De equipe van Han Berger is aan een opmerkelijk sterk voetbaljaargang bezig. De oudjes doen het nog goed, want de as Joop Wildbret-Wim van Hanegem-Leo van Veen is niet be paald de eerste de beste. Straks valt één van de schakels weg. Een gevoelige ader lating. „Voor Joop Wildbret komt wel weer een ander", voorspelt de betrokke ne. „Ik heb mijn waarde bewezen voor FC Utrecht. Ik ben geen grote, maar mijn ervaring is belangrijk geweest voor de club". Destijds kwam Han Berger naar de afge keurde Wildbret om de toen weer wat licht in de zaal voetballende Alkmaarder om te praten. Een geslaagde poging van. de jonge fanatieke trainer, die aan het be gin van dit seizoen bovendien Leo van Veen zag terugkeren van Los Angeles Aztecs en samen met Joop Wildbret het Utrechtse bestuur wist te overtuigen van het nut van Wim van Hanegem voor zijn selectie. Loodzwaar Zo werd Berger zowel letterlijk als figuur lijk een ervaring rijker. Ondanks de aan wezigheid van deze ervaren rotten waar schuwt Wildbret voor al te groot optimis me. „Het is nog lang niet zeker dat we dit seizoen Europees voetbal bereiken. Het slot is nog loodzwaar. We hebben een ploeg, die niet met kop en schouders bo ven de doorsnee eredivisionist uitsteekt. We zitten net iets boven het gemiddelde. Iedere wedstrijd weer vraagt een optimale concentratie. Verslapt die, dan gaat FC Utrecht de boot in. Ofschoon die tijd hier in Nederland zo'n beetje achter de rug is, heb ik dit seizoen nog geen wedstrijd mee gemaakt, waarin we freewheelend de twee punten pakten. Enkele jaren geleden gebeurde dat veel vaker. Ajax, Feyenoord en PSV hebben zo menige wedstrijd ge- het bestuur van Utrecht is niet op h I achterhoofd gevallen". Zeventien jaar hobbelt de om zijn artisti ff teit zo vaak bewonderde speler reeds n in het voetbalcircus. Wildbret startte zestienjarige knaap bij DWS en kwam Blauw Wit, HVC, FC Twente, FC 1 Bosch, AZ '67 en Haarlem tenslotte bij i laatste halte FC Utrecht. „Erg veel clignt heb ik gehad. Op AZ na nam ik altijd 2 het initiatief om te vertrekken. Twee j bij een club vond ik meer dan genoeg, wilde geen meubelstuk worden. Kijk n r spelers die een club jarenlang trouw i C/1 gebleven. Geen van hen is er financi wijzer van geworden, omdat er van I rno stuurszijde altijd van wordt uitgegaan, dat zogenaamde meubelstuk toch weer bijtekent". Gedwongen Het vertrek bij AZ was gedwongen, schoon het afscheid door Wildbret wif017" betreurd, is hij niet gefrustreerd. „Ik 1 weinig moeite gehad met dat vertrek, schoon ik het daar ontzettend naar m'lr( zin had. De verantwoordelijke mens1 .j* daar zullen hun redenen wel hebben lld- had. Ik ben niet iemand die vergelijk gen gaat trekken en tot conclusies koCIJ- als „op die plaats van Wim van Dongals had ik kunnen staan, want ik ben nii alr minder dan hij". Zo redenerend sta binnen de korste keren in het" wereld"01 lftal". .m. Eindelijk doet er zich een mogelijkhf1^ Europees voetbal te spelen Mocht FC Utrecht zich plaatsen voor het Europese avontuur, dan zal het volgens Wildbret het gezondste zijn om zo gewoon mogelijk te blijven. „Er is weinig geld. Het zou erg dom zijn, wanneer de club zich in de schulden gaat steken om spelers aan te trekken. Loot je in de eerste ronde een zware tegenstander en wordt je uitge schakeld, dan is er voor niets geïnves teerd. Dat zal ook wel niet gebeuren, want dan haakt Wildbret af. „Dat zegt me nï^ zoveel. Het klinkt verzadigd, maar zolc11,} het wel. Tijdens iedere wedstrijd geeL me voor honderd procent en laat me n ^y zo snel extra motiveren door volgepal tribunes en de ambiance rond het Euro; J voetbal. Trouwens, die UEFA 0 FC Utrecht het althans ha! Qle schept weer extra verplichtingen. En n< aals, ik heb er 'geen tijd meer voor" 1 waarop Joop Wildbret i ®ei presenteert, blijkt aan te slaan bij I J110 Utrecht. Bij de verkiezing van het as ®n* voerdersschap kreeg de geboren AmsU dammer zestien van de achttien stemrn |°ei Hij zal nog vele liefdesverklaringen 611 n lijmpogingen naast zich neer moeten li 1 H#» n if bij gen eer hij de Galgenwaard de rug kan keren. ERIK VISS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12