Straatterreur in Alphen neemt toe Woubrugge heeft een tijdelijke wethouder k Hoogmadese Kerkstraat is overlast meer dan beu Weer of geen weer, Aarlanderveen staat paraat GROEPEN GEWAPENDE JONGEREN BEDREIGEN AUTOMOBILISTEN KORTWEG WENSEN LIJST NAAR GEMEEN1 BESTUUR/1 W elzi jnsplanning in Koudekerk Eindelijk weer eigen tandarts voor Leimuiden REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1980 PAl ALPHEN AAN DEN RIJN Naast toenemend vandalisme (vooral vernielingen op en rond Scholen), heeft Alphen er een probleem bij. De straat terreur neemt hand over hand toe. Eén en ander kwam gis teravond tijdens een vergade ring van de Alphense Jeug draad naar voren. De jeug draadsleden spraken hierover hun ernstige bezorgdheid uit Groepen gewapend met knup pels en fietskettingen, en helmdragend, hebben een nieuwe bezigheid ontdekt: het aanhouden van automobilis ten en vervolgens de ruiten in slaan. Jeugdraadvoorzitter W. Frö- ling had geen goed woord over voor deze „sportclubs" en meende dat verscherpte poli tiecontrole hierop het enige antwoord was. VVD-raadslid en tevens jeugdraadslid meen de dat in Alphen nog steeds Voorwaardelijke straf voor messetrekker Den Haag/Alphen De •Haagse rechtbank heeft ver vroegd uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een 59-jarige inwoner van Alphen aan de Rijn, die terecht heeft gestaan wegens poging tot doodslag. De rechtbank veroordeelde de verdachte tot voorwaardelijk zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier had voorwaardelijk een jaar gevangenisstraf geëist en psychiatrische behandeling van verdachte. Tijdens bezoek aan een café te Hazerswoude ontstond ruzie met andere be zoekers, omdat het meisje van verdachte werd lastig geval len. Verdachte had toen met een zakmes een tegenstander een sneewond in de hals toe gebracht. De psychiater achtte behandeling van verdachte noodzakelijk. Mevr. Martinot verlaat Capriole HAZERSWOUDE Me vrouw J. Martinot heeft beslo ten zich aan het eind van het jaar terug te trekken als tech nisch leidster van het Hazers- woudse jeugdcircus Capriole. Dit viert dan het tienjarig be staan. Mevrouw Martinot, bij de ne gentig meisjes van het circus beter bekend als „tante José", stond aan de wieg van Caprio le. Beter nog: zij was negene- neenhalf jaar geleden één van de oprichters van het gezel schap, dat nu niet alleen in de piste, maar ook als showkoips (majoretten, miniretten en muizeretten) een grote ver maardheid heeft. Dankzij haar organisatie- en improvisatie vermogen lukte het haar om Capriole in de vaart der jeugd- circussen omhoog te stuwen. John Eibers, voorzitter van Capriole: „Wij als bestuur ho pen dat zich personen melden om een stuk leiding van ons circus over te nemen. Ik zelf heb er goede hoop op, dat alles wel zal lukken". Wat dus wel wat anders is dan het geluid dat bij geruchten klinkt, als zou Capriole ten dode zou zijn opgeschreven. Eibers: „We willen héél graag doorgaan. Dat José vertrekt, is jammer. Maar dat mag voor ons als be stuur en de leidsters toch geen reden zijn om de pijp aan Maarten te geven". Hazerswoude De voorzitter van de VVD-afde- ling is J. J. Steinhart. Hij is de opvolger van J. Boers, die zijn functie in het bestuur heeft neergelegd. A. Neut is belast met het secretariaat en H. Gaykema is penningmeester. Mevrouw R. L. Boutellier- Muijs, die de propaganda voor haar rekening neemt, en W. E. Penning zijn de andere be stuursleden. Alphen aan den Rijn Ook de gemeente Alphen draagt bij in de nationale actie „Thank You Canada". Op verzoek van de gelijknamige Stichting ver leent het gemeentebestuur me dewerking in de vorm van een gift bestaande uit 5.000 tulpen. De tulpen vertegenwoordigen een waarde van 1.900.-. De Stichting heeft zowel particu lieren als gemeenten benaderd om een bijdrage te leveren om ook de achterblijvers in Cana da onze dank te betuigen voor hun hulp in oorlogsdagen. Be kend is dat een deel van deze 30.000 bevrijders naar Neder land zal komen. een „gat in de markt bestaat". „Nog steeds speelt Alphen no niet voldoende in op ruim één vierde van de Alphense bevol king: de jeugd tussen 14 en 28 jaar" (plm. 13.000 jongeren). Nog steeds loopt Alphen ach ter op sociaal-cultureel terrein. Ondanks het werk dat de laat ste jaren verzet is om deze achterstand in te halen, aldus de heer Van As. Ook meende hij dat de achterstand nog steeds niet geheel is ingehaald. Als voorbeeld noemde hij het nog steeds bestaande gebrek aan disco-gelegenheden voor de jongste groep. Speeltuinen proberen hier soms iets aan te doen, maar gebrekkig blijft het wel. Verveling is het ge volg en mogelijk de oorzaak van de toenemende straatter- Voorzitter Fröling noemde in zijn antwoord dat er volop aandacht wordt geschonken aan dit probleem en dat er een ambtelijke werkgroep aan een rapport werkt. Overigens be streed hij dat teyeur mag wor den toegedicht aan een gat in de markt. Hiervoor is geen en kel excuus mogelijk, aldus de heer Fröling. Hij meende wél dat niet lijdend kon toe wor den gezien op de achterstand in de ontwikkeling op sociaal gebied. Er moet snel iets ge beuren. Raadslid mevrouw Van Gilst vroeg zich af, wat er gedaan moest worden om verbeterin gen op korte termijn aan te brengen op sociaal cultureel gebied. Zij meende hierin moeilijkheden te zien: „Wat en waar de gemeente ook maar iets wil doen, de omgeving staat direct op zijn kop". Tegen elk plan worden bezwaren in gediend. Zij noemde in dit ver band de kort geleden (te laat) geuite bezwaren van bewoners rond de Alphense Concertweg waar straks een nieuw gebouw verrijst voor het jongerencen trum Midas. Ook voorzitter Fröling betreurde de soms be droevende houding van de be volking en meende dat deze jeugd- en jongerenwerk zo ver mogelijk wilden wegstoppen. Ook hij kwam terug op het verleden waarin men Midas buiten de gemeenschap wilde bouwen. Vermanend sprak hij over de bevolking die wel graag wil wonen en leven midden in een stadsgemeen schap, maar tegelijkertijd de geneugten wenst van een vil lawijk met de nodige rust. On danks deze overpeinzing van de Jeugdraad, werd besloten aan te dringen op versterkt politietoezicht op plaatsen waar de nieuwe vorm van ter reur wordt waargenomen. De kranten-ophaaldienst van DSS. ■K eds 'env ir "ld hai HOOGMADE Het enkele jaren geleden opgerichte Ac tiecomité Kerkstraat heeft bij het gemeentebestuur van Woubrugge een wensenpak ket op tafel gelegd. Vele in woners van het dorp zijn de verkeerssituatie in de smal le dorpsader nu mér dan beu. Er daveren dagelijks zo'n tienduizend voertuigen door de kom van Hoogmade, een stroom die 's morgens om een uur of zes al begint en vaak pas na middernacht eindigt. Hier en daar begin nen de huizen scheuren te vertonen. Vandaar een brief van het Actiecomité aan het college en de leden van de raad met een aantal eisen, die de Kerkstraat zo snel mogelijk weer leefbaar moe ten maken. De wensen zijn ondermeer een aantal over steekplaatsen, over de gehe le lengte van de Kerkstraat een trottoir en een maxi mumsnelheid van dertig ki lometer per uur voor het vrachtverkeer. In hun brief aan het gemeen tebestuur verwijten de Kerk straatbewoners de gemeentelij ke overheid grove nalatigheid, ondanks toezeggingen die in het verleden gedaan zijn. Met name een brief van de Wou- brugse burgemeester, de heer D. Brouwer de Koning ge dateerd 14 november 1975 ligt het Actiecomité zwaar op de maag. Daarin schreef de burgemeester destijds: „De verkeerssituatie in de Kerk straat te Hoogmade is onhoud baar en kan zo echt niet door gaan. Trottoirs zijn er nog niet overal. Daarbij zijn er bewo ners die bij het verlaten van hun huis direkt op de levens gevaarlijke rijweg staan, iets wat wettelijk niet eens is toe gestaan." Het Actiecomité beticht het gemeentebestuur er nu van dat zij sinds dit schrijven van de burgemeester niets heeft gedaan om de situatie in het dorp te verbeteren. De ver keersonveiligheid ter plaatse is toegenomen, terwijl men bo vendien ernstige bedenkingen heeft aangaande het aantal de cibels geluid dat dagelijks in Hoogmade door autoverkeer geproduceerd wordt. Vandaar ook de eis dat men TNO een onderzoek wil laten verrichten met hoeveel decibels de ge luidsnormen in Hoogmade worden overschreden. Tevens wil men TNO een onderzoek laten doen naar de toelaatbare wegdruk ter plaatse. Controle Men is er ook van overtuigd dat steeds meer automobilisten vaker ten onrechte hun claxon gebruiken. Vandaar dan ook de wens van de Kerkstraatbe woners om het gebruik hier van in de bebouwde kom van Hoogmade te verbieden. Ove rigens is het niet alleen de Kerkstraat, die in de protest brief van het comité aange roerd wordt. Ook de geluids overlast op het water de Does begint zo langzamerhand de spuigaten uit te lopen. Tenein de de geluidsoverlast te water binnen de bebouwde kom in te dammen mede met het oog op de komende zomer, wan neer velen weer veel te snel met hun plezierboten over de Does zullen scheren wil men borden geplaatst zien met opschriften als "Langzaam va ren" en "Verboden gebruik te maken van scheepshoorns". Meer politie De ernstig verontruste Kerk straatbewoners zijn er goed van doordrongen dat er voor al deze maatregelen de r voorzieningen getroffen ten worden, zoals het pla van verkeersborden en strengere en frekwentere tiecontrole, vooral in de zei ge morgen en de late a' ne Daarbij denkt men rapparatuur. Zulk politietoezicht kan door de plaatselijke rijk ^e tieman Menten alléén wc _1 uitgevoerd, vandaar dat ook een brief gericht heel de korpschef in Leider waarin gevraagd wordt méér mankracht. Teven- '6e men graag zien dat de tha ka. Hoogmade dienstdoende ka; tenaar er assistentie bij k kij K U c ere c lil oei nd: De komende maanden zal itPgje .n' >0r abl De Hoogmadenaren zijn d OGf leefbare en onhoudbare je tie in hun dorp goed za zeer korte termijn eisen z het gemeentebestuur Woubrugge, eventueel ii ren menwerking met het Pmu t ciaal Bestuur van Zuid^aai land, afdoende maatreg ïel Het Actiecomité ziet datp c* als een plicht van de dooijij aangeschreven instanties. erg 'öll AARLANDERVEEN De oud papier-ophaaldienst van de Aarlanderveense muziek vereniging Door Samenwer king Sterk (DSS) bestaat al weer vijfentwintig jaar. Ie dere woensdagavond zijn de "jongens" in de weer om het oude papier in te zamelen ten bate van hun vereniging. Regen, hagel, storm, niets heeft hen de afgelopen kwart-eeuw kunnen tegen houden om het papier bij de Aarlanderveners op te ha len. Ging het eerst nog met een kinderwagen, nu ge beurt het "professioneel" met een tweedehands ge meentewagentje dat is over genomen van de gemeente Alphen voor de somma van tweehonderd gulden. Eén van de mannen van het eerste uur is de heer J.W. Hij man, behalve enthousiast pa pier-ophaler tevens secretaris van de muziekvereniging. „Wij zijn begonnen in 1955. Eén jaar voordat wij de drum band aan de muziekvereniging toevoegden. Wij hadden het geld hard nodig voor de aan schaf van de trommels. De prijzen voor het oud papier la gen natuurlijk veel lager dan tegenwoordig. Wij hebben nog gelopen voor een halve cent de kilo. Nu ligt de prijs op acht cent en dat is precies mooi. Want als de kiloprijs weer stijgt, we hebben het een keer gehad dat een kilo papier een kwartje opbracht, wordt het voor de mensen weer aantrek kelijk om hét oud papier zelf af te leveren bij een papier- boer. De opbrengst, in 1979 on geveer zesendertighonderd gulden, kan de vereniging maar al te goed gebruiken", aldus de secretaris. Voor de Aarlanderveners, en niet te vergeten de inwoners van Aardam die eveneens hun steentje bijdragen, is het een gewoonte geworden om woensdagavond het oud papier buiten de deur te zetten. De heer Hijman: „Vroeger was het van 'Kijk maar effe in de schuur of in het kolenhok' en kon je zelf alles gaan rapen. Tegenwoordig zet iedereen het voor de deur. Nog niet altijd met een touwtje eromi maar het is nu wel een stuk makke lijker werken. Uit die schuren halen kost enorm veel tijd. Wij werden eens opgebeld door een vertrekkende dominee of wij het oud papier wilden op halen dat opgeslagen was in z'n schuur. Nou dat kan na tuurlijk maar achteraf bleek dat wij een verhuisdoos met boeken van de dominee had den meegenomen. Achteraf is dat toch nog goed gekomen. Vaak krijg je ook mensen aan de deur die vragen of je een bepaalde giro-afschrift nog kan achterhalen. Nou met dat soort papiertjes kan de huiska mer wel gevuld worden". Het papier \yordt gratis opge slagen bij de heer Vink aan het Noordeinde 56. Ook heeft het papier vaak opgeslagen ge legen bij de melkboer van het dorp, de heer De Roos. De melkman helpt overigens graag de muziekvereniging. Als het karretje van de "ge meentedienst" niet wil lopen dan staat hij vaak belangeloos zijn melkwagen af. Het papier, de gemeente Aarlanderveen is met zijn twaalfhonderd inwo ners nog altijd goed voor een wekelijkse opbrengst van zo'n duizend kilo, wordt vanaf de opslagloods aan het Noordein de overgebracht naar een pa- pierboer in Langeraar. De pa pier-ophalers van de muziek vereniging zijn de heren J.W. Hijman, J. Hijman, W. Hijman, H. De Roos en J. Poelwijk; het team dat zich iedere week zon der vergoeding inzet voor het behoud van hun vereniging. HUIB HIKKE In afwachting van herstel wethouder Van der Laan WOUBRUGGE Met algemene stem men - hij zelf stemde uiteraard blanco werd raadslid Van Wieringen gistera vond tot tijdelijk wethouder gekozen. Burgemeester Brouwer de Koning hoopte, dat Van Wieringen niet zo lang op de wethouderstoel zou zitten. Daar mee bedoelde de burgemeester niets vervelends. In tegendeel. Hij hoopte dat wethouder Van der Laan spoedig zou herstellen van de op hem gepleegde aanslag. In zijn antwoord op het request van A. J. de Jong uit Hoogmade, waarin deze aan dacht vraagt voor de leefbaarheid van de Kerkstraat wees burgemeester Brouwer de Koning erop, dat twee pogingen van gemeentewege om de situatie daar te ver beteren waren gestrand op de tegenwer king van enkele grondeigenaren aan die Kerkstraat. Deze pogingen om geluidshin der aan banden te leggen en de verkeers veiligheid te bevorderen, liepen dus op niets uit. De rondweg om Hoogmade zal in de toekomst soelaas moeten bieden. De verwachting is, dat de verkeersdichtheid dan sterk zal dalen. Nog een request vroeg de aandacht van de Woubrugse raadsleden. Twee bewoners van de Van Woudeweg in Woubrugge verzochten de raad eens wat te doen aan het vervoer'van puin, dat daar voortdu rend plaatsvindt. De straat wordt bescha digd en de polder, waar sloten worden op gevuld ziet er smerig uit. Het bleek, dat boer Kroes van de Provincie een vergun ning heeft. Raadslid Vos (PvdA) had niet veel moeite om in die vergunning een aantal voorwaarden aan te wijzen, waar aan de boer zich niet hield en stelde B en W in gebreke. Veel kwam er allemaal niet meer uit. Het bleek, dat de werkzaamhe den bijna voltooid waren en afbreken op dit moment leek niet zinvol. Burgemees ter Brouwer de Koning zegde toe het op vullen van sloten e.d. in de toekomst te binden aan een hinderwetvergunning. Voor de voetbalvereniging in Woubrugge was er goed nieuws. Gedeputeerde Staten hebben eindelijk hun goedkeuring ge hecht aan de aankoop van de 1,7 hectare grond, waar de uitbreiding van de accom modatie moet plaatsvinden. Over de bouw van 19 premiekoopwonin gen, 5 woningwetwoningen en 6 „Van Dam-eenheden" in Hoogmade, was de raad toch wel zorgelijk. Vraagtekens wer den gezet bij de verkoop van de premie- koopwoningen. Burgemeester Brouwer de Koning wees erop, dat zich in het verle den reeds 35 gegadigden hebben gemeld. Het is echter de vraag, of bij de huidige hoge rente genoeg gegadigden uiteindelijk de stap zullen doen. De huizen gaan onge veer 138 duizend gulden kosten. De wo ningwetwoningen gaan 445 gulden aan huur doen. De raad ging echter voorlopig accoord met het beschikbaar stellen van de benodigde bedragen. Voor de reinigingsrechten zal de Wou- bruggenaar dieper in de beurs móeten tas ten. Ook Woubrugge is het slachtoffer ge worden van het rommeltje, dat het Ge meenschappelijk V uilverwerkingsbedrijf Midden Holland ervan gemaakt heeft. Forse verhoging van de verwerkingsprijs van een ton huisvuil maakte tussentijdse verhoging van de reinigingsrechten nood zakelijk. Voor 1980 gaat een normaal huis houden nu 101 gulden betalen. KOUDEKERK In Koude kerk aan den Rijn werd gister avond in de Ridderhof een eerste aanzet gegeven voor het maken van een welzijnsplan ning. De heer Molenkamp, ambtenaar voor welzijnsza ken gaf voor de pauze een uit eenzetting over de het hoe en waarom, aan de vertegen woordigers van de 75 vereni gingen die Koudekerk rijk is. Voor de groepen, maatschap pelijk zorg, recreatie, educatie en- jeugd- en jongerenwerk zullen allereerst vier sub-com missies van start moeten gaan. Na de pauze bleken er nogal wat vragen speciaal op het fi nanciële vlak te bestaan. De heren Kimpel (wethouder) en Molenkamp wezen er herhaal delijk op dat er op dit moment nog geen enkele aanduiding bestaat hoe de verdeelsleutel betreffende eventuel subsidies van het Rijk zullen gaan wer ken, maar dat in dit stadium alleen van belang is dat er een totaal beeld verschijnt van de aktiviteiten, die in vereni gingsverband in Koudekerk aan den Rijn aanwezig zijn. Wel werd op het eind van de avond eerst wat aarzel maar daarna met thousiasme door woordigers van diverse nigingen aangeboden on te willen werken in d mende sub-commissies, door Koudekerk aan den I zich heel voorzichtig gaat L gen aan de enorme rijstel berg, zoals de heer Kin deze welzijnsplanning schreef. onderscheidiii 3b houden informele bijeenk» in de ontmoetingsruimte de Willibrorduskerk aan Kerkstraat in Wassenaar pastoor Wentholt (geheel lil aan de voorzitter van de li parochiële Charitas Instel Wassenaar (ICW) F. A. Sa kuyl de pauselijke onderscl ding in de Orde van Sint vester uitgereikt. Mevrdjd» Sandkuyl speldde de on< i, scheiding op (foto). Sinds oprichting van de ICW in 1973 bekleedt de heer Sa kuyl het voorzitterschap deze instelling. De ICW is voortzetting van het Interpi ès chieel Charitatief Centn waarvan de heer Sandhi eveneens voorzitter was. was verder onder meer pter ningmeester van het Wit Qe Kruis en behoort tot de me ns oprichters van de regionale stelling voor maatschappel dienstverlening „Horst Vliet", waarvan hij namens ICW deel uitmaakt als voorzitter van het dagelijks stuur. LEIMUIDEN Na een „tandartsloos-tijd perk" van zo'n 10 jaar krijgt Leimuiden ein delijk weer een eigen tandarts. Dit zal wor den drs. M. H. F. Groeneveld, nu nog wonen de in Amsterdam. Als praktijkruimte wordt één van de in aanbouw zijnde woningwet woningen aan het Noordeinde tijdelijk ter beschikking gesteld. Dit is gisteravond in de raadsvergadering besproken. Raadslid J. H. van Dam (VVD) bracht het voor stel naar voren om dat gedeelte van de woning, dat niet gebruikt zal worden, beschikbaar te stellen voor woningzoekenden. Dit voorstel vond bij de meeste raadsleden bijval. Wethou der J. den Haan deelde mee deze mogelijkheid te zullen onderzoeken maar kon nu al weinig hoop geven. Reinigingsrechten De verhoging van de reinigingsrechten 12 per 1-1-'81 ten gevolge van de verhoc afvoerkosten van vuil naar het Gemeenscl pelijk Vuil verwerkingsbedrijf Midden-Holla en Rijnstreek, zullen op den duur weer iets or laag gebracht kunnen worden. Dit deelde \4je' houder J. den Haan gisteravond tijdens1^ raadsvergadering mee. De zaak is grondig door de technische sie bestudeerd en deze was positief in haar vindingen. Deze daling van de reinigingsre ten zal echter nog wel zo'n 5 jaar op zich la wachten, dan pas loopt het contract af dat gemeente Leimuiden met de NV Afvalvervj king Rijnmond gesloten heeft. In verband hi mee zal ook onderzocht worden in hoeverre glascontainer, die binnenkort geplaatst zal vi den, de huidige hoeveelheid huisvuil zal <J< etë verminderen. u ih I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4