CARINA. DE NIEUWE RUIME PRESTATIE-AUTOMOBIEL VAN TOYOTA. v.a. F.14.865r Centrale Borssele mag meer splijtstof opslaan Admiraal Sudomo houdt graag etalage Indonesië sehoo u TOYOTA regering acht uitbreiding noodzazelijk Nep regisseur bleek oplichter mogelijk gevolgen voor Kamerlid wil opheldering over brand in Franse Martens kabinetsformateur atoomfabriek BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1980 PAGI OF DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) heeft de beheer der van de kerncentrale Borssele, de Provinciale Zeeuwse electriciteitsmaat- schappij PZEM, gisteren toe stemming gegeven andere rekken in het opslagbassin bij de centrale te installeren zodat daarin meer uitge werkte splijtstofstaven kun nen worden opgeslagen. De bewindsman heeft aan de verlening van de vergun ning wel de voorwaarde ver bonden dat de PZEM, indien het meer staven opslaat in het bassin, dit aan het mi nisterie meldt. Grotere opslag bij de centrale is vooral van belang opwerking van de staven in het buitenland in de toekomst onmogelijk zou worden. De minister verleende zijn ver gunning op basis van een Ka merdebat over de zaak waarbij twee moties werden verwor pen om nadere voorwaarden aan de vergunning voor de PZEM te stellen. Met de nieu we vergunning wordt het aan tal op te bergen staven ver groot van 324 naar 560. De 560 plaatsen zij voldoende om de centrale tien jaar door te laten draaien. Minister van Aardenne kwam tot deze maatregel omdat niet de Tweede Kamer, zoals de re gering tot nu toe heeft be weerd, maar de regering zelf als eerste verantwoordelijk er voor is dat de kerncentrale Borssele en mogelijk ook Do- dewaard zullen moeten sluiten wanneer zij hun uitgewerkte splijtstofstaven niet meer in het buitenland kunnen laten opwerken. Dit blijkt uit het contract dat de beheerder van de kerncentrale Borssele, de Provinciale Zeeuwse electrici- teitsmaatschappij (PZEM), met de Franse firma Cogema vor de opwerking heeft afgesloten. Aan dit contract is op speciaal verzoek van de Nederlandse regering een aanhangsel (side letter) toegevoegd waarin staat dat het contract verbroken wordt wanneer de Nederland se overheid zich tegen het op werken van uitgewerkte splijt stofstaven uitspreekt. De rege ring zal dit op aandrang van de Kamer nog voor eind juni moeten doen. Een woordvoer der van het ministerie van economische zaken heeft in middels op verantwoordelijk heid van de regering erkend. Inmiddels heeft een delegatie van de PZEM gisteren bij de Kamercommissie voor kerne nergie erop aangedrongen het contract met Cogema in ieder geval goed te keuren. Hierdoor zou Cogema voor eind 1982 nadere voorwaarden over op werking en het afvalprobleem moeten voorstellen. Zou Ne derland daarmee niet akkoord gaan dat bestaat nog de moge lijkheid het contract te heron derhandelen tot eind 1984. Het contract zou immers 1985 effectief worden. Admiraal Sudomo is een goedlachse vijftiger zon der franje. Velen zien deze in Den Helder opge leide marine-officier als de onaantastbare peetva der van het huidige In donesische regime. Som migen fluisteren dat hij zelfs machtiger is dan president Suharto. Waar is, dat zijn macht steunt op twee uiterst belang rijke hoekstenen: op de strijdmachten, waarvan hij plaatsvervangend op perbevelhebber is en op de Kopkamtib, de ge vreesde veiligheidspoli tie. Bovendien is hij op gezadeld met het schoon wassen van de met smeergeld geoliede Indo nesische samenleving. In de schaduw van premier Van Agts allervriend- schappelijkste bezoek aan Jakarta nodigde de vier-sterren-admiraal de met de Nederlandse pre mier meegekomen jour nalisten uit voor een in terview in zijn hoofd kwartier Hankam, ofwel het ministerie van defen- av e< I borssele GRONINGEN Een „ern stige psychopaat", zo noem de de officier van justitie in Groningen, de 51-jarige zich regisseur noemende Pieter S. uit Groningen. De man stond terecht wegens het op lichten van een aantal men sen met zijn „filmmaat schappij", waarin zij finan cieel deelnamen en hun geld door verloren. De officier van justitie eiste een jaar cel waarvan negen maanden voorwaardelijk, met daarnaast de bijzondere bepa ling dat S. de benadeelden bin- half jaar alles terug betaalt. S. riep B via een ad verten- op voor deelname in en opleiding bij zijn zojuist opgerichte filmmaatschappij, die al een flinke opdracht zou hebben gekregen. Van de j mensen die reageerden ont- j ving S. een totaal van 23.000 j gulden. Het geld maakte hij op. Volgens zijn raadsman was er geen sprake van oplichting, maar had S. slechts „te hoog gegrepen". Automobilist negeert stopbord: 1 gewonde NIEUWKOOP Bij een aanrijding op de kruising Achterweg-Kennedylaan in Nieuwkoop raakte een uit Kamerick afkomstige auto mobilist ernstig gewond. Een 22-jarige Hagenaar geerde een stopbord en reed de weg op, de naderende per sonenauto over het hoofd zien de. Bij de aanrijding die hierop volgde werd de personenauto ernstig beschadigd. De 27-jari- ge bestuurder van de perso nenauto moest met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis vervoerd worden. Het ongeval gebeurde rond 16.00 (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft gisteravond laat aftredend premier Wilfried Martens gevraagd een nieuwe rege ring te vormen van Vlaamse en Waalse so cialisten christen-democraten en liberalen. Martens wiens rooms-rode coalitieregering in de week van Pasen viel, heeft de op dracht aanvaard en is daarmee opnieuw kandidaat-premier. Zijn kans op succes is vooralsnog echter niet groot. Al na vier dagen, zo is afgesproken, zul len de zes betrokken partijvoorzitters moeten vaststellen of het de moeite loont de ongetwij feld harde onderhandelingen over zowel het so ciaal-economische beleid als de hervorming van de Belgische staat voort te zetten. De socia listische informateur Willy Claes, die gistera vond zijn werk kon beëindigen omdat de zes partijvoorzitters in beginsel akkoord gingen met program-onderhandelingen voor eert breed coalitiekabinet, zei gisteravond dat de forma teur een uiterst smile weg zal moeten afleg gen. Spoedige duidelijkheid is vereist omdat bij een eventuele mislukking van de kabinetsformatie verkiezingen onvermijdelijk zijn. En die dienen in elk geval voor het vakantieseizoen dat half juni begint, plaats te hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/BORSSELE Het Tweede Kamerlid Jansen (PPR) wil van de regering weten welke maatregelen zij denkt te treffen wanneer in de Franse fabriek voor opwer king van uitgewerkte splijtstofstaven uit kerncentrales in Cap la Hague ongelukken gebeuren met ernstige gevolgen. In Cap la Hague worden ondermeer uitgewerkte splijtst- stofstaven uit de kerncentrale Borssele opgewerkt. Tijdens de brand bij de fabriek werden de 1100 man personeel van het terrein rond de fabriek verwijderd. Het Kamerlid wenst deze informatie op basis van de brand die dinsdag in Cap la Hague onstond waardoor de stroomvoorzie ning in de centrale uitviel. Met deze stroomvoorziening wordt ook de koeling van de centrale geregeld. Valt deze koeling uit dat bereikt de radioactieve lading van de fabriek binnen vier uur een temperatuur van 1450 graden celsius en kan de centrale door de vrijkomende straling niet meer worden benaderd. In schriftelijke vragen aan de ministers van Volksgezondheid en Milieu (Ginjaar) en van Binnenlandse Zaken (Wiegel) vraagt Jansen zich af of Nederland door de Franse autoriteiten op de hoogte is gesteld van het ongeval en welke maatregelen Neder land denkt te treffen indien men de situatie in Frankrijk niet onder controle kan krijgen. Verder wil hij van de regering we ten of er een voorgeschreven waarschuwingssysteem tussen bei de landen bestaat. DJAKARTA Uitbuiting op Oost-Timor, Bum en de twijfelachtige nazorg van ex-politieke gevangenen. Vermiste Papoea's en ver drukte Chinezen. Hete han gijzers, waarvoor admiraal Sudomo niet op de vlucht slaat. Vriendelijk pakt hij ze beet. En probeert ze af te koelen met verzuchtingen als „kijk toch niet zo kruide nierachtig naar ons". De ad miraal houdt er niet van dat de westerse wereld zijn land op de weegschaal legt. Sudo mo laat liever de etalage „Kom maar kijken. Dat is be ter dan luisteren naar kritiek van hen, die Indonesië nog nooit hebben bezocht. Wat heel jammer is, want we heb ben niets te verbergen. Ieder een is 'welkom". Onmiddellijk valt de naam Amnesty International. On langs heeft deze instelling ter verdediging van de mensen rechten, aangedrongen op een onderzoek naar de schrijnende situatie op Oost-Timor na de inlijving door Indonesië. Maar Amnesty International moet toch buiten blijven. Sudomo: „Geen sprake van. Die club heeft al zoveel slechte dingen over ons geschreven, dat ze zich eerst maar eens moeten beteren. Een commissie onder hun vlag komt er niet in". Met een weids gebaar naar de ver zamelde Nederlandse pers: „Maar jullie zijn welkom, ga maar naar Timor". Makkelijk gezegd als Oost-Timor alleen met een korvef te bereiken is. Sudomo strijkt door zijn grijze haren en vraagt zich verbaasd af: „Wat heeft Indonesië nou misdaan? Waarom worden we zo heftig en eenzijdig bekriti seerd? Dat irriteert ons. Heb ben we dan niet de politieke gevangenen vrijgelaten...?". Toegegeven, het eiland Buru is nagenoeg leeg. Direkt na de mislukte staatsgreep in 1966, werden duizenden Indonesiërs zonder enige, noemenswaardi ge procesvoering, op Buru op geborgen. Mede onder zachte druk van de Verenigde Staten heeft Indonesië onlangs deze barst in de etalage wegge werkt. Toch is de herkregen vrijheid van de ex-politieke gevangenen maar heel dunne tjes. De samenleving wan trouwt hen als de „rode hond". Hun handel en wandel onts nappen niet aan de aandacht van de Kopkamtib. Chef Su domo geeft dit ronduit toe: „Vergeet niet dat ze lid zijn geweest van de communisti sche partij. Juist vanuit Rus land - en op langere termijn ook vanuit China - dreigt voortdurend gevaar. De ex-po- litieke gevangenen zijn nog steeds een latent gevaar in In donesië". Ook de kritiek op zijn Kop kamtib glijdt langs Zijn trope- nuniform: „O.K., er zijn wat excessen geweest na de com munistische coup. Toen is ook de Kopkamtib opgericht ter restauratie van orde en veilig heid. Maar zolang er ontevre den mensen rondlopen, die naar extreem links of rechts willen koersen, moet de Kop kamtib waakzaam blijven". Stakingen, demonstraties en het belasteren van de presi dent zijn dan ook aanslagen op de zogeheten Pancasila, de staatsfilosofie met als rugge- graat: één volk, één gedachte. Wie deze orde verstoort, wórdt opgepakt. Op de vraag tiek dus als onderg wordt beschouwd met d IX] op volgende celstraf woordt Sudomo zonde ken of blozen: „We nog nooit iemand vanw. leen wat kritiek opgepa IP1* dulden alleen geen sta lak of demonstraties". Heft r II handen ten hemel 'zucht: „Waarom koml niet eerst met ons prat vorens de straat op te g DE M Of het Chinezenproblj jffStl va jjp Indonesië met alleen pfete op te lossen, is alleszii S felachtig. Sinds jaar er Je e ook onder de Nede heerschappij - Indonesiër vanwege zijl lijke inslag en bed rij het mikpunt van ande a J de landgenoten. Zoals zijn onlangs tientallen toko's in Ujungpadap voormalige Makassar) v< Van door woedende burgers. ieni „Eigenlijk zouden d le f in zo snel mogelijk i jde< assimileren met de In< err* sche landgenoten". De rfaa raai toont wel begrip vi te explosieve argwaan teg kv Chinezen. „Ze beheersen n ti 80 procent van de lm ;rde sche t Corruptie binnen de doet hij af met: „Misschii alleen in de lagere Het RMS-streven op lukken wuift hij w „Niemand op Ambon daar nog over". En di meteen aan zijn voeten de journalisten haalt hij zich toe met: „Praat tijdi bezoek asjeblieft nie met ongure elemente: ook met ons". Admiraal Sudomo hou< melijk alleen klanten. Doorlopend 500 m2 Expositie bijzóndere kollektie tuinmeubelen Tuinbouw- en hobby-artikelen Jan v.d. Neer B.V. Tel. 01713-9008 R.A.Veen. Datum 79; VVV Passat Variant 77; Toyota Corolla 30 77: Vauxhall Chevette 77; FonJ Transit Comb. 77; Renault 12 Tl. 78; Citroen GS 76-77; Pau- CS04 GL Braak aut 70; 0 245 77. Carina 1600 2-deurs de Luxe. Carina 1600 4-dcurs de Luxe. Carina 1600 5-deurs Stationwagen de Luxe. in De nieuwe Toyota Carina is he-le-maal nieuw. Is langer en royaler geworden, dan z'n legendarische voorganger. De eleganl lijnen van het koetswerk geven deze grote wagen, ondanks z'n afratte tingen, een slank uiterlijk. Binnen is volop plaats voor vier volwas senen, die door de toegenomen geluidsisolatie nog meer kunnen genieten van ontspannen autorijden. De komfortabele voorstoelen en achterbank garanderen 'n voortreffelijke zit. De MacPherson veerpoten vóór en de schroefveren achter zorgen voor een optimaal wegkontakt onder alle rijomstandPl heden. U heeft de Carina dus steeds veilig in de hand. Wat bleef, is de spreekwoordelijke betrouwbaarheid van eet dere Carina's. Niet voor niets kwam de Carina in een objektieve Duitse ADAC* test naar voren als de auto met dl minste technische storingen, in vergelijking met alle andere auto merken. Wie dus privé of zakelijk een representatieve automobiel wil met 2 jaar garantie ongeacht het aantal kilometers en daar geen buitensporige kapitale voor wil neertellen doet met de nieuwe Carina van Toyota een hele goede keuze. Toyota Carina. Zon tweeduizendguide/ijk goedkoper dan veraelijkbare auto's van een ander merk. *Alg. Duitse Automobielclub LEIDEN Autom.bedr. Vlasveld, Haarlemmer weg 49A, Tel. 071-134689/142855 RIJNSBURG Garage Dijksman B.V., Oegst- geesterweg 17-23, Tel. 01718-20500/20941 TER AAR Autom.bedr. J. J. van der Geest Westkanaalweg 37, Tel. 01722-2132 ZOETERWOUDE Garage Heemskerk Schenkelweg 109, Tel. 01715-1220

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20