Ouderen staan meer open voor de jeugd dan andersom het geval is VNNHUSUT 3- CARAVAN UIT WINTERSLAAP oude ond i kas Goed en modieus in „het uniform" Kroning is „voer,, voor vervalsers van aardewerk Mary Quant haalt „de border" binnen... f^JENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1980 PAGINA 19 op de rweg. zone imer MOE IN GELEIO iteurtuinder die in de in of zijn eigen tuin >n verbouwt zal er bij stilstaan hoe de uw op de volle grond inbouw die geen ge maakt van kassen) in ld is verdeeld. Een fors an onze grond wordt jk voor de kweek van en gebruikt. Per jaar ter 65.000 hectare en ongeveer even veel als idelijke IJsselmeerpol- ian cultuurgrond heb- geleverd. Daarbij is in- en 2000 hectare grond, p alleen maar aard- worden gekweekt. t( ogenblik wordt zo'n iectare grond gebruikt et verbouwen van an- vat een handelswaar- 135 miljoen gulden op- s■ges worden voorname- Noord- en Midden- rg gekweekt op een 'lakte van 2400 hecta- veilingopbrengst is on- 30 miljoen. Veel kwe- verkopen echter aan ulieren dus dat bedrag niet helemaal. ■ken leveren 28 miljoen per jaar op en daar- s ongeveer 800 hectare nodig. 2600 Hectare is voor de verbouw van kolen, die goed zijn een jaaromzet van zo'n \joen. hap rote hap grond is nodig de verschillende kool- n die wij in ons land uwen. Maar liefst hectare. Spruitkool daarvan een steeds 6\ende portie en ligt nu op pieer 6.000 hectare. De ■te Nederlandse boe- ieemt niet meer dan ire in beslag en Chi- tooi slechts 55 hectare. mgrijk gewas voor de itekwekers van de kou- md is de wortel. 150 jars grond levert per jaar il van dit produkt dat de Jlelsopbrengst ruim 60 ten gulden is. slakroppen komen uit n, maar ook de volle i levert nog een jaarop- sf in de handel van 22 tn gulden. eg gecijferd. Toch is het om een indruk te heb- ioe intensief men ook op ssioneel niveau bezig is Ie tuinbouw. mateur kan uit die cij- iverigens wel conclude- welke groentesoort het te oplevert, gemeten de hoeveelheid grond odig is om de groente te :èn. neeste tuinmannen en - wen zijn echter niet zo kenend. Waren ze het dan werd er in de tuin- n ons land heel wat min- poen te verbouwd. Wan de sla in de tuin rijp is de pluk liggen de prij- n de winkels immers het 'I Een dat is met vrijwel gewassen zo. tegen de versheid van irodukt uit de eigen tuin supermarkt of groente- het bijna nooit opne- En dat is voor velen ons steeds een reden om zelf (zelfs onder bittere tsómstandigheden zo nu tan) in de grond te wroe- de zaadjes in de zaai voor 'ggen en zorgvuldig toe te echter niets op tegen eens te kijken hoe de pro- tonele tuinbouwer werkt, oenkort kan dat, zij het het dan gaat om de tuin- w in kasserl. Op zaterdag ipril gaan de deuren van «e kassen in de Neder- tuin bou wgebieden n om ieder die dat wil de is te geven een kijkje te Omdat het niet de de keer is dat zo'n open wordt gehouden bereiden tuinders zich op een forse oom bezoekers voor. Ne landers hebben in het tleden al te kennen gege- nieuwsgierig te zijn naar soort zaken. Voor het ve 'n de kas is geen toe- Ogsgeld verschuldigd en de okers geven graag ant- 'fd op vragen die worden teld. Op sommige plaatsen bovendien verse produk- (zo uit de kas) te koop. „Er komt wellicht een tijd dat ouderen soepeler op het nieuwe inhaken dan jongeren". Een op merkelijke conclusie uit het rapport „Grey Po wer" over de leefsituatie van de Nederlandse 50- en 65-plusser dat door het reclamebureau Lintas Nederland BV is gepubliceerd. Nog wat gege vens uit dat rap port: Op het ogenblik heeft 26 procent van de bevolking Abra ham gezien en is dus ouder dan vijftig jaar. Men verwacht dat dit percentage in het jaar 2000 gestegen zal zijn tot 30. Onderzoekingen wijzen uit dat 11 procent van de mannen ouder dan 65 jaar nog betaald werk doet; 76 procent van dat aantal blijft vrijwillig in het arbeidsproces ingeschakeld om dat men eenvou digweg plezier in zijn werk heeft. Alleenwonende mannen hebben minder last van eenzaamheidsge- voelens dan vrouwen in die zelfde situatie. Een op de tien mannen en een op de vier vrou wen voelt zich dan „in de steek gelaten". Ge huwde 50-plus- sers met kroost zijn er relatief fi nancieel op voor uit gegaan; ze kunnen meer geld aan zichzelf besteden dan toen hun kinde ren klein waren omdat dezen zich onafhankelijk opstellen. Dr. V. B. C. Lamsens uit Leuven, be trokken bij so- ciaal-psychologi - sche onderzoe ken en tevens hoofd van de Lintas Resear chafdeling, vindt dat de 50-plus- sers .jonger" is dan algemeen wordt veronder steld. Hij staat ook meer open voor de jeugd en het nieuwe dan dat omgekeerd RAPPORT RECLAMEBUREAU LINTAS: Vrouwen verouderen minder snel dan mannen... het geval is. Wel heben de oude ren het vaak moeilijk met de verschuivingen in de maatschappij en het ontluiste ren van voor hen nog traditionele waarden. Het sociale bloed kruipt waar het niet gaan kan. Maar hoe alert de geest van een oudere ook mag zijn, hij heeft er vaak moeite mee zijn gedragswijs over te schakelen van participatie" (deel nemen) naar ont vangen of „recep tie". Men wil er in stinctief blijven bij horen. Er onstaat 'een vorm van on macht, die niet als zodanig verwoord kan worden, maar wel gevoeld omdat men sommige din gen niet meer aan kan, wat trager wordt van begrip, gedeeltelijk omdat er „een stuk gemoti veerd-zijn" gaat ont breken, gedeeltelijk omdat de interesse er niet of maar ge deeltelijk meer is. Men is min of meer toeschouwer gewor den, zij het met de nodige nieuwsgierig heid en een open geest. Ouder worden doe je zonder dat je het merkt; het is een ge leidelijk proces waarmee ook licha melijke wijzigingen te maken hebben. Een belangrijk breekpunt in het le ven van de vrouw is bijvoorbeeld de me nopauze. Deze aan leeftijd gebonden verandering wordt soms gevoeld als een stoot onder de gor del. Bovendien meldt hij zich meest al aan op een perio de dat het even wicht toch al ge stoord is. De kinde ren gaan of zijn het huis uit als de fysie ke veranderingen zich aankondigen. De meeste vrouwen proberen ze wel op te vangen met aller lei hulpmiddelen, maar het knagend gevoel iets verloren te hebben van het „vrouw zijn" kan sommigen toch be hoorlijk dwarszitten. Anderen daarente gen beroert het nau welijks. Verzorgende taak In tegenstelling tot de mannen, die zich financieel ruimer kunnen bewegen als de kinderen het huis uit zijn, vindt de vrouw de zelfstan digheid van haar kinderen een ver lies. Niet alleen doordat het contact onder één dak ver broken wordt, maar ook doordat zij niet meer de eerstaange- wezene is om de kinderen te verzor gen, aldus het rap port. Voor velen kunnen kleinkinde ren dit verlies weer een beetje compen- De tweede mijlpaal in het leven van de ouder wordende vrouw wordt bereikt als haar man thuis komt en thuisblijft. Plotseling door kruist hij haar huis houdelijke werk zaamheden. Hij zit in de weg, maakt rommel, wil koffie op de meest ongele gen momenten, vraagt dit en wenst dat. Bovendien is hij de baas in huis en daar gedraagt hij zich vaak naar, iets wat niet gold voor de kinderen. Ondanks dit alles gaat de we reld voor de vrouw meer open. Ze houdt weliswaar hetzelfde (huishoudelijk) werk, maar de man heeft de plaats van de kinderen ingeno men. Ze „leeft" meer met haar part ner die na zijn pen sionering weer be slag legt op haar we reld. In het begin soms storend en ei gengereid, want het duurt wel even voordat hij zijn draai gevonden heeft, raad weet met zijn vrije tijd en alterna tieven vindt voor het missen van de sociale contacten van zijn werk. In het stadium dat hij lichtelijk gedeso riënteerd is, wordt ze om het eens akelig uit te druk kenmet hem op gezadeld. Of die in grijpende verande ring ten goede of ten kwade opgevangen wordt, hangt af van de verhouding die de twee betrokken mensen met elkaar hebben. Voor vrou wen echter betekent de „herwinning" van de echtgenoot vaak een manier om weer grotere volheid aan hun bestaan te geven. Ze gaat greti ger en gulziger le ven, aldus het Lin- tas-rapport. In het ondervraagde groepje voor de en quête was men niet bang voor het „afha ken", op voorwaar de dat de pensioen regeling niet zou kapseizen. Ook ge pensioneerden, te rugblikkend naar vroeger, verklaar den dat ze hun werk als zodanig voor hun 65e,' zelfs 60e jaar, zonder veel tranen vaarwel hadden kunnen zeggen. Wel bekenden de man nen het een paar jaar lastig te hebben gehad om weer mee te draaien in het ge wone leven. Ze voel den zich sociaal en individueel verarmd en in de kou gezet. Voor 65-plussers is niet bewegen het zelfde als stilvallen. Dat spreekt ook uit de vermaning dat de oudere bezig moet blijven. Actief zijn, met wat dan ook. Niet meer bewegen is het einde, zowel lichamelijk als geestelijk. Stilzitten de, ontevreden men sen takelen sneller af, zo menen de on derzoekers. Een en ander is na tuurlijk in het rap port nogal algemeen gesteld, zo luidt de verantwoording. Het onderzoek wijst er echter door de ver schillende ontmoe tingen en gesprek ken wel op dat vrouwen minder snel verouderen dan mannen. Bedrijfsmode is sedert kort een nieuw be grip. We denken daarbij aan kleding die een visitekaartje moet zijn voor welke in stelling, instantie of firma dan ook: ge zagsdrager, gids, chauffeur, ouvreuse of representant in de horecasector, waar het personeel van de (sjieke) portier tot de maïtre „gastheer" moet zijn. Veel mensen dragen kleding waardoor ze in hun functie herkenbaar zijn. Maar zij stellen er wel prijs op er dan ook goed en modieus uit te zien. Onder meer het per soneel van de Nederlandse Spoorwegen, de wegenwacht van de ANWB, mensen van bewakingsdiensten, leden van fanfa recorpsen, informatrices op Schiphol, de mannen van de reinigingsdienst en cais sières, om maar een paar beroepen te noe men. es, om maar een paar beroepen te noe men. Frans Molenaar ontwerpt de laatste tijd veel uniformkleding, waarvan de model len voor dit jaar zijn uitgevoerd door Kat tenburg. Ze worden geleverd naar maat of in confectie, of het nu gaat om een enkel stuk of om een grote partij. De bediening geschiedt uit voorraad via een filiaal (Rot terdam of Amsterdam) of waar dan ook door een zogenaamde reiscoupeur. De klant kan een totaalpakket samenstellen van regenjas tot shawltje. Het aftreden van de „oude" en het inhuldigen van de „nieu we" Nederlandse koningin is voor tal van producenten van aardewerk, penningen, vlaggetjes en glaswerk een gouden ge beurtenis. Iedereen maakt speciale herinneringsseries, waar op ofwel de beeltenis van koningin Juliana of die van prinses Beatrix, of die van allebei. En daarom is het tijd om weer eens een waarschuwende vinger op te heffen: vooral in de aardewerkindustrie wordt nogal eens de hand gelicht met het echte handwerk. Zo is de fabrikant van het echte Delfts Blauw momenteel boos op een aantal aardewerkfabrieken uit Duitsland, Japan en België. Die maken namelijk uiterlijk althans precies dezelfde aardewerkprodukten, alleen niet handmatig. En in ons land wordt dit „niet Delfts Blauw" ver kocht als handwerk voor prijzen, die vaak niet meer dan een vierde bedragen van de fabricages van de Porceleyne Fles (van de 30 Delfts Blauw-makers uit de zeventiende eeuw nog de enige overgeblevene). Eén van de grootste verkopers van Delfts Blauw is Focke en Meltzer b.v. in Amsterdam. Een woordvoerder van dit be drijf: „In deze tijd vliegen de falsificaties weer de pan uit Wij geven, vanwege de troonsafstand, twee borden uit van konin gin Juliana. Voor de troonsbestijging is een speciale serie van twee ontwerpen met de wapens van prinses Beatrix er op. Per serie van twee is de koper 1410 gulden kwijt. Dat is een boel geld, maar je kunt er wel verzekerd van zijn, dat de bor den over een jaar of zes in waarde verdubbeld zijn. Dat is ook gebeurd met de borden die in 1973 het 25-jarig regeringsju bileum van de koningin werden uitgegeven". De onechte Delfts Blauw-borden, die misschien per serie maar tweehonderd gulden kosten, stijgen beslist niet in waar de. „Om de eenvoudige reden dat het geen handwerk is", aldus Focke en Meltzer b.v. Voor de leek is het onderscheid Het kannetje, de J en het in krulletters geschreven woord Delft garanderen de echtheid van de aankoop... tussen echt en vals erg moeilijk. Het beste kan men het Delfts Blauw herkennen aan het merkje, dat alleen op het met de hand gemaakte produkt gevoerd mag worden. Het bestaat uit een getekend potje, met daaronder een getekende J en het in krulletters aangebrachte woord Delft. De J is van Joost Thooft, één van de oorspronkelijke ontwerpers. Bij elke aan koop kan men een certificaat van echtheid vragen, waarop de tekentjes zijn afgebeeld. Op die manier kan iedereen echt Delfts Blauw er altijd uithalen. Tenzij de vervalsing ook in de signatuur zit bijvoorbeeld. Als u niet behoort tot het gil de van de door dik en dun, wintercaravanners dan wordt het nu tijd uw caravan uit de winterslaap, c.q. winterstal ling te halen. We beleven een vroeg vooijaar en deze maand, wordt het zeker tijd uw cara van in orde te maken voor het naderende seizoen. Of u de vakman inschakelt of een doe-het-zelver bent, schoon maken en smeren, controle en eventueel verandering van de indeling moeten nu gebeuren. Een cara van-dealerbed rijf kan zich bezighouden met smering en eventueel bijstel ling van koppeling, lager, re- minstallatie, uitdraaisteunen en dergelijke. Controle van kachels, watervoorziening, elektra en koelkasten kunt u ook door hem laten doen of zelf ter hand nemen. Evenals het schoonmaken van de on derkant en bijwerken van roestplekken met staalborstel en chassislak. Is de voortent nog ongeschonden evenals de markiezenrail, zijn gordijnen en vloerbedekking niet aan vervanging toe, is de ventila tie in orde? Dat zijn vragen die elk jaar opnieuw aan de orde komen. Het beste onderhoud voor de carrosserie, de opbouw, is simpelweg wassen. Gemoffel-, de aluminiumbeplating kan best eens in de was worden gezet. Wacht niet met de zo merinspectie tot vlak voor de eerste warme dagen. Boven dien is de vakman nu minder druk bezet en kan er ruim aandacht aan uw caravan worden besteed. Er blijft ook wel wat te knutselen aan bergkasten, tafels of keuke nindeling. Er zijn nogal wat accessoires en toebehoren te koop en vernieuwing van het interieur kan het vakantieple- zier en de waarde van uw va kantiehuisje-op-wielen doen stijgen. Denk ér wel aan dat een caravan een zelfdragende constructie heeft waarin de bekleding, vaste meubelen en raamconstructies één geheel vormen. Bij het „vertimme ren" van uw zomerverblijf moet u trouwens ook de ge wichtstoename in de gaten houden. Raadpleeg de ANWB, de caravandealer of de hand boeken op caravangebied. Maar doe er iets aan dit voor jaar! Accutesten Is mijn accu nog gezond, ja of nee? Een vraag die menige automobilist, caravan- of bootbezitter zich meermalen stelt. Een klein eenvoudig ap paraatje, voorzien van drie lampjes (leds) geeft, het ant woord: de Elite accutester. Aangebracht in de auto of boot geeft het een continu in zicht in de staat van de accu. De tester werkt in een gebied van 10,8 tot 14,7 volt Wan neer de spanning te laag is licht het rode lampje (led) op. Is de accu op normale span ning (ongeveer 12 volt) dan zal er een geel lampje gaan branden. Wordt de accu bijge laden of is de accu in maxi male conditie (14,7 volt) dan zal er een groen lampje gaan branden. Prijs 22,50. Een speciaal beroep vraagt soms speciale kleding..., maar die mag er dan best goed uitzien. Dessin „Bercy" is samengesteld uit kleine vruchten en bloemen. Met bijpassende keukenaccessoires als pannelap, ovenhandschoenen, schortje enzovoort wordt in de woonkeuken een tuineffect bereikt. Creatieve Mary Quant stelde voor 1980 een as sortiment tafel kleden met bij passende keu ken-accessoires samen, geïnspi reerd op bloemen uit eigen tuin. Kwistig strooide zij met florale motieven; bij voorbeeld een stortvloed van kleine bloempjes, gescheiden door eenvoudige gren zen in tere ldeur- schakelingen als. roze, groen en' blauw. Ook wel zijn kleine bloemmotiefjes ingesloten op de lichte vlakjes van een fijn om lijnd ruitdessin. De nieuwe ont werpen zijn tot leven gekomen door de sinds de middeleeuwen niet meer ge bruikte stofbe- drukking van' „stippelen". Door het drukken van kleine stipjes of moesjes in plaats van ononderbro ken lijnen ont staat een schadu weffect in licht en donker dat erg levend aan doet. Dit zoge naamde scha- duwtekenen was vroeger een tijd rovend, nauwge zet handwerk, maar tegenwoor dig bereikt men dit charmante ef fect door middel van projectie techniek. Erg fraai komt die ook tot uitdruk king bij multico lour dessin „Ro many" waar mi nieme bloemetjes bijeen worden gehouden door een wirwar van steeltjes. Met bij passende keuke naccessoires een mooie toevoeging aan het soort in terieur, waarin meubels niet moeilijk doen en souveniertjes, strobloemen, gla zen potten of weet ik wat voor knusse, rare of antieke spulletjes meehelpen een eigen sfeer te maken. Als hommage aan onze tijd van computertoestan - den en pons bandjes maakte Mary dessin „Tickertape" dat minder delicaat is, maar toch sterk overkomt door de asymme trische lijnen en diagonale stre pen. Om maar eens een prijs te noemen: het ta felkleed „Victo ria" met winter bloempjes op zwart fond en zwarte bloemet jes op witte on dergrond (diapo sitief) komt in de maten 132 x 173 cm in het vier kant op 49,50. In ronde vorm kost het 59,00.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19