Hans Küng publiceert oude brief aan paus om gesprek over omstreden kwesties te hervatten België jaloers op ons koningshuis Nieuwe Kerk in Amsterdam heropend Korte metten Groot deel van Oranjevermogen in stichtingen ondergebracht Gereformeerd voorstel tot meer contacten dan met IKV NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1980 PAGINA 15 DEN HAAG Koningin Juliana heeft een groot deel van haar vermogen ondergebracht in een vier tal speciaal daarvoor opge richte stichtingen, die door haarzelf of (in één geval) prins Bernhard worden be stuurd. Deze stichtingen bestaan al vele jaren de oudste dateert van 1963 maar waren tot nu toe on bekend. Sinds vorig jaar dienen de oprichtingsacten van al dit soort organisaties echter voor een ieder toe gankelijk te zijn. De acten in kwestie bevinden zich bij de Kamer van Koop handel te Den Haag. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) verklaarde dat de stichtingen voornamelijk „om belastingtechnische re denen" in het leven zijn ge roepen. Hij legde uit dat van de vier dochters van de ko ningin alleen prinses Beatrix, als troonopvolgster en straks als vorstin, is vrij gesteld van het betalen van successierechten. Voor de prinsessen Ir^ne, Margriet en Christina gelden dezelfde belastingwetten, voor zover van toepassing (twee prin sessen wonen immers in het buitenland), als voor alle an dere Nederlanders en dus ook die betreffende de suc cessierechten. Aangezien het hier gaat om belasting, die bij zeer grote erfenissen (meer dan een miljoen) tegen de dertig procent bedraagt, zouden de drie genoemde prinsessen zeer waarschijnlijk een deel van hun pas verworven be- izit moeten verkopen om aan hun verplichtingen te kun nen voldoen. Daardoor zou, nog steeds volgens de RVD- woordvoerder, het Oranje vermogen worden aangetast, met als bijkomend nadeel dat vele waardevolle collec ties (kroningsstukken, schil derijen, miniaturen, boeken enz.) uiteen vallen. Dit pro bleem had zich de afgelopen eeuw niet eerder voorge daan, omdat Wilhelmina zo wel als Juliana enig erfge naam waren. Als koningin konden zij niet aangeslagen worden wegens successie rechten. Doordat de vele kostbaarhe den ondergebracht zijn in stichtingen blijven zij bij het Ioverlijden van koningin torinses) Juliana wat de be lastingen betreft buiten be schouwing. Immers, de stichtingen zijn eigenaar van deze zaken en daarin komt door het overlijden van de oprichtster geen verande ring. Voor de prinsesser maakt deze regeling in de praktijk geen verschil met de vorige situatie. Alles wat zij menen nodig te hebben, kunnen zij in bruikleen krij gen, en mocht een prinses iets willen verkopen dat door koningin Juliana voor haar bestemd was, dan kan dat uit de stichting gehaald worden. In alle vier oprich tingsacten is voorts nog be paald dat de stichting ont bonden is op het moment „TER VOORKOMING VAN SUCCESSIERECHTEN" dat de „Kroon niet meer ge dragen wordt door een af stammeling van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina". Met andere woorden: mocht er iemand anders dan een Oranje staatshoofd worden, dan zijn alle in de stichting ondergebrachte zaken weer persoonlijk eigendom van de oprichtster of haar erfgena men. Niet voor burgers Een woordvoerder van het ministerie van Financiën verklaarde desgevraagd dat een dergelijke constructie om successierechten te ont lopen alleen mogelijk is voor de koningin of een ander lid van het Koninklijk Huis. Zou een gewone burger iets dergelijks willen doen, dan botst hij op artikel 17 van de Successiewet 1956. Daarin wordt bepaald dat het on derbrengen van vermogen in een stichting, met als doel het voorkomen van succes sierechten of vermogensbe lasting, gelijkgesteld wordt met het doen van een schen king. De ontvanger daarvan, in dat geval dus de stichting, moet dan het zg. schenkings recht betalen, waarvan de hoogte ongeveer overeen komt met de successierech ten. Artikel 33 van de ge noemde wet maakt echter een uitzondering voor on dermeer schenkingen door de koningin of een ander lid van het Koninklijk Huis. Deze worden niet belast, omdat zij geacht worden te zijn gedaan in het algemeen belang. De vier stichtingen dragen de volgende namen: Stichting Regalia van het Huis van Oranje-Nassau (opgericht in 1963); Stichting Kroongoederen van het Huis van Oranje- Nassau (opgericht in 1968); Stichting Archief van het Huis van Oranje-Nassau (opgericht in 1971); Stichting Historische Ver zamelingen van het Huis van Oranje-Nassau (opgericht in 1972). Volgens de bijbehorende acte heeft de eerstgenoemde stichting ten doel „aan bloed- en aanverwanten van de Drager der Kroon, af stammeling van Hare Majes teit Koningip Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, het gebruik te verschaffen van roerende lichamelijke zaken, die voor hen bij het vertegenwoordigen van de Koninklijke Waardigheid nodig, nuttig of gewenst zijn". Hierbij zou het vooral gaan om zaken als (kroonju welen. Zo zou het deze stich ting zijn, waarvan Beatrix bij haar inhuldiging op 30 april haar kroon, scepter, rijkszwaard en dergelijke te leen krijgt. In de Stichting Kroongoede ren zijn „meer persoonlijke" eigendommen van koningin Juliana ondergebracht. Het doel van deze stichting wordt omschreven als te be vorderen dat „afstammelin gen van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina, prinses van Oranje-Nassau, bij de uitoefening van de Konin klijke Waardigheid de be schikking hebben over de daartoe nodige of gewenste roerende lichamelijke za ken". Opvallend is dat vorig jaar goederen, die „uitslui tend voor de Drager der Kroon zijn" door „Regalia" aan „Kroongoederen" wer den overgedragen. Een re den daarvoor wordt niet aangegeven. Archieven en kunst De Stichting Archief heeft ten doel het bijeenhouden en beheren van archiefstukken met betrekking tot of ver band houdende met het Huis van Oranje-Nassau, het Huis Nassau of een aan één van die Huizen verwant Huis. Het bestuur wordt uitgeoe fend door de koningin en een familieraad van vijf le den, bestaande uit prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Christina. De Stichting His torische Verzamelingen (schilderijen en miniaturen), die onder voorzitterschap staat van prins Bernhard en verder ook iemand van het ministerie van CRM in het bestuur heeft, houdt zich be zig met het „verkrijgen en beheren" van zaken „tenein de die zaken te doen dienen ten algemene nutte". Deze stichting kan bijvoorbeeld schilderijen uitlenen ten be hoeve van een tentoonstel ling. RIK IN 't HOUT De koninklijke gasten tijdens de openingsplechtig heid. RESTAURATIE DUURDE 21 JAAR AMSTERDAM De Nieuwe Kerk in Amsterdam is gisteren in aanwezigheid van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus na een restauratieperiode van 21 jaar, offcieel heropend. De restauratie van het uit de vijftiende eeuw date rende bouwwerk aan de Dam, waar volgens traditie de toekomstige vorstin wordt ingehuldigd, heeft in totaal 50 miljoen gulden gekost. De officiële plech tigheid werd bijgewoond door regeringsvertegen woordigers, stadsbestuurders en tal van genodig den. Het is de bedoeling om het gebouw op een zo veelzijdige mogelijke manier te gaan benutten. BRUSSEL De belangstel ling van de Belgische bevol king voor haar koningshuis is tegenwoordig niet erg groot meer. De Nederlandse vorstelijke familie is bij onze zuiderburen eigenlijk veel populairder dan de eigen dy nastie. Toen koningin Juliana in februari j.l. haar troonswisseling met Beatrix aankondigde werden alle ra dio- en televisieprogramma's in België onderbroken voor een rechtstreekse overname van de NOS. De volgende dag beheerste het nieuws alle voorpagina's van de Vlaamse en Waalse kranten. Er zijn heel veel redenen aan te wijzen voor de inte resse van de Belgen voor de Oranjes. Dat het eigen vor stenpaar, koning Boudwijn en koningin Fabiola kinder loos is gebleven, speelt zeker een rol. Vanuit het paleis Laken in Brussel zal ook vast wel eens met jaloerse blikken naar het bordes van Soestdijk worden gekeken, waar het kan wemelen van het jonge blonde koninklijke leven. Boudewijn en Fabiola zijn wel verschrikkelijk aardige mensen. Misschien zijn ze zelfs te braaf. Er is immers een theorie dat een monar chie pas echt aan de ver wachting van de onderda nen beantwoordt als de mo narch en de leden van zijn familie zo nu en dan eens behoorlijk buiten het boekje van hun onmenselijke waar digheid gaan. Zo moet waarschijnlijk ook de enthousiaste roddel be grepen worden die de afge lopen maanden in de Belgi sche pers over Beatrix en Claus is verschenen. „De kroonprinses is hard als staal" en „De heer van Dra- kensteyn is niet gemakke lijk" heten de reportages, waaruit de een nog eigenge- reider tevoorschijn komt als de ander. Zulke verhalen getuigen van aanhankelijk heid. Voor Boudewijn en Fabiola zijn die niet weggelegd. De Belgische koningin heeft al helemaal een onberispelijke levenswandel en haar man maakte sedert zijn troonsbe stijging op 21-jarige leeftijd (in 1951) ook nauwelijks een onverhoedse beweging. Hoogtepunten Wel waren er een paar on gelukkige gebeurtenissen. In februari 1953, toen Neder land en een deel van België de gesel van de stormvloed ondergingen, bezocht Juliana prompt in zuidwes ter de getroffen gebieden. Maar Boudewijn vertoefde Koning Boudewijn. op vakantie aan de Middel landse Zee en bleef rustig van de zon genieten. Te laat volgde hii het voorbeeld van de Nederlandse koningin en tot overmaat van ramp keer de hii te vroeg weer terug naar net warme zuiden. Om van een keelontsteking te genezen, verklaarde het Hof. De wrevel was groot, maar het volk was de eerste om het incident te vergeten. In 1960 kreeg Boudewijn bij de officiële onafhankelijk heid van de Congo letterlijk de huid volgescholden door eerste minister Loemoemba. De koning wist niet anders te doen dan onverstoord het feestprogramma af te wer ken. En vorig jaar verslikte de Belgische vorst zich voor het eerst in de taalproblemen van zijn land. Onderweg naar een normale verplich ting in Luik liet Boudewijn de hofauto stoppen om een korte ontmoeting te hebben met de leider van de Fran stalige militanten in de om streden Voerstreek, de land bouwer José Happard. Enke le dagen later forceerden woedende Vlamingen de hekken van het paleis en riepen: Boudewijn, koning der Walen. Deze „hoogtepunten" kun nen natuurlijk niet tippen aan de Greet Hofmansaffai re, de Irene-kwestie, het Lockheed schandaal en het talrijke nageslacht van Soestdijk. Veel Belgen ste ken ook niet onder stoelen en banken dat ze bijvoor beeld liever prins Albert (de broer van Boudewijn) en de mooie prinses Paola als hun vorsten hadden gezien. In vroegere jaren was de volkse belangstelling voor de Belgische koningen wel anders. Leopold III bijvoor beeld, Boudewijns vader, was zeer geliefd, zeker nadat hij in 1926 prinses Astrid van Zweden tot vrouw had genomen. De dood van deze koningin als gevolg van een auto-ongeval in 1935 in Zwitserland was een zware persoonlijke schok voor alle Belgen. De Belgische koningskwestie echter, die zich in en na de Tweede Wereldoorlog ont wikkelde, heeft de monar chie in het land tot een poli tiek omstreden aangelegen heid gemaakt. Leopold III zocht een vergelijk met Hit- Ier en hertrouwde in 1941 met goedvinden van de be zetter met Lilian JBaels, de dochter van de gouver neur van Antwerpen. Veel oorlogsweduwen reageerden bitter op dit privilege van hun koning. Maar na de wereldbrand wilde met name Vlaanderen Leopold terug als koning, die met zijn houding en vooral met de tijdige overga ve in mei 1940 immers ook veel Belgische levens had gespaard. De Waalse so cialisten onder leiding van Paul Henri Spaak echter verzetten zich heftig. Pas na zes jaar kon de politieke strijd worden beëindigd met de kroning van zoon Boude wijn. Tenslotte is er in Vlaande ren natuurlijk ook nog altijd de extreme stroming die het huis Van Saksen-Coburg niet, maar daarentegen het geslacht van Oranje Naussau wel erkent als de eigen dy nastie. Zo was het immers ook vóór de opstand van de zuidelijke Nederlanden, pre cies 150 jaar geleden. De thans weer opgelaaide taal strijd, waarin de partijen de verdeling van België in au tonome gewesten beogen, completeert de verklaring voor de lauwheid onder het Belgische volk ten aanzien van de monarchie. De meeste Belgen kennen zelfs niet eens de nog in le ven zijnde leden van de ko ninklijke familie. Velen we ten niet de naam van de troonopvolger te noemen (prins Filips, de nu 20-jarige zoon van Albert en Paola). Menigeen weet niet eens dat ex-koning Leopold en zijn gemalin niet dood zijn, maar wonen in Waterloo. En bijna niemand weet dat koning Boudewijn, een halfbroer, prins Alexander, heeft, die 37 jaar is en wiens verblijf plaats sinds vele jaren onbe kend is. MARC DE KONINCK De door het Vaticaan veroordeelde Zwitserse theoloog Hans Küng heeft in het Milanese blad „Corriere della Sera" een brief laten pu bliceren, die hij een jaar geleden aan paus Jo hannes Paulus II heeft geschreven. De brief, waarop Küng van de paus .geen antwoord heeft gekregen, zal ook worden gepubliceerd in de Verenigde Staten en Frankrijk. geboortenbeperking en de vrouw in het ambt. Küng wil met de publikatie ervan het gesprek met het Vaticaan over omstreden kwesties hervat ten. In een begeleidend vraaggesprek met de „Corrie-- re della Sera" laat Küng weten, dat hij de paus met zijn brief heeft willen overreden niet zo'n hard standpunt in te nemen ten aanzien van het celibaat. In de brief wijst Küng erop, dat er overal groot gebrek is aan jonge priesters. Het schrappen^ van de celibaatsverplichting zou dit tekort kun nen opheffen. Verder vraagt Küng de paus wie gebaat is bij de bemoeienissen van de katholieke kerk ten gunste van de mensenrechten als die rechten binnen de kerk niet worden gerespecteerd. Küng is van me ning, dat er in Latijns-Amerijca en in de rest van de derde wereld aan geboortebeperking moet wor den gedaan, omdat de overbevolking daar grote problemen geeft: meer armoede, meer analfabetis me, meer werkeloosheid, meer ondervoeding en meer ziekte. Küng vraagt zich ook af hoe ,de kerk op geloof waardige wijze een goed woordje voor de rechten, van de vrouw kan doen, als ze die vrouw niet wil toelaten tot het priesterambt. Hij vindt tenslotte, dat de kerk op ongeloofwaardige wijze pleit voor oecumene, als ze bijna vijf eeuwen na de Refor matie de wettigheid van de anglicaanse en protes tantse ambten aanvecht. In het interview met de „Corriere della Sera" ver klaart de theoloog, dat de Duitse bisschoppen niets hebben geweten van de brief aan de paus. Hij werd overgebracht door mgr. Georg Moser. de bis schop van Stuttgart. Mgr. Moser kende de inhoud van de brief wel. Volgens Küng heeft de paus toen hij het schrijven onder ogen kreeg, uitgeroe pen: „Küng wil me zijn wil opdringen". Nadruk kelijk zegt Küng, dat hij zijn wil helemaal niet heeft willen opdringen aan de opperherder van de rooms-katholieke kerk, maar slechts een direct gesprek heeft willen beginnen.- De fanfare van de pauselij ke Zwitserse Garde heeft een gouden grammofoon plaat gekregen, omdat zij negentig jaar lang de muzi kale traditie hoog heeft ge houden. Van de plaat „Spel van de pauselijke Zwitserse Garde" die in de studio's van het Vaticaan werd opgenomen, zijn in korte tijd zeer veel exem plaren over de toonbank ge gaan. Voor de eerste maal wordt zondag 22 juni een indiaanse zaligverklaard: Kathrin Te- kakwitha van de stam der Irokezen, die in 1680, vieren twintig jaar oud in de buurt van Montreal is gestorven. Op dezelfde dag zal de paus nog vier personen zaligverklaren. Zij stammen uit Europa, maar hebben in de zestiende en ze ventiende eeuw in Canada en Latijns-Amerika gewerkt. Het gaat om Frangois de Montmo- rency-Laval, de eerste bis schop van Quebec en stichter van de kerk in Canada, de mystica Ursula Maria van de Menswording, die ook in Ca nada heeft gewerkt, de jezuiet José de Anchieta, een van de eerste missionarissen in Brazi lië en de lekebroeder Pierre de Betancour, die in Guate mala veel voor armen en zie ken heeft gedaan. In het za ligverklaringsproces is voor het eerst van de regel afgewe ken, dat behalve van een uit zonderlijke en heldhaftige deugd, ook een bewijs van twee specifieke wonderdaden moet worden geleverd. Tijdens de honderdste ver gadering van de Raad van Kerken, die deze week werd gehouden, hebben dr. A. H. van den Heuvel als verte genwoordiger van de her vormde kerk hij is voor zitter van de VARA gewor den en dr. P. M. C. J. Vriens, de scheidende secre taris-generaal van de Neder landse kerkprovincie, van de raad afscheid genomen. De voorzitter, prof. dr. H. Berkhof, zei in een terug blik onder meer, dat niet is te meten wat er eigenlijk door de raad is bereikt. Toch blijkt vaak, dat men sen zeer hoge verwachtin gen van de raad hebben en zijn uitspraken als uniek ervaren. Op zaterdag 10 en zondag 11 mei wordt vanuit het bisdom Rotterdam een tweedaagse bedevaart georganiseerd naar Banneux-Notre-Dame in de Belgische Ardennen. Vertrok ken wordt rondom het midda guur op zaterdag vanuit Noordwijk, Leiden, Delft, Den Haag, Gouda en Rotter dam. Er wordt overnacht in het congrescentrum Rolduc te Kerkrade. Het thema van de bedevaart, waarvan geestelijk leider is de voorzitter van het diocesaan Banneuxbestuur, mgr. B. G. Henning, luidt: „Hier ben ik; Gij hebt mij ge roepen". Het adres van het se cretariaat is Postbus 16, Meer- enbeemd 1 te Nootdorp. Van woensdag 7 tot en met zaterdag 9 mei zal in Utrecht een internationaal symposium over vredesop- voeding worden georgani seerd, dat tot doel heeft nieuwe theoretische ont wikkelingen met betrek king tot de vredesopvoe- ding op gang te brengén. Ondanks hun projecten heb ben de diverse instituten op dit gebied het gevoel, dat een goede theoretische l^asis ontbreekt, bijvoorbeeld een historische dimensie. Tij dens het symposium, be doeld voor wetenschappers, studenten en leraren HBO en MBO, wil men trachten wegen te vinden om het vre- desideaal weer een plaats te geven in de wetenschap van de pedagogiek. De laatste dag, zaterdag 9 mei, zal een „open dag" zijn, waar allen die zich betrokken voelen bij vredesvraagstukken en opvoeding aan diverse acti viteiten kunnen deelnemen. Inlichtingen geeft de Stich ting Vredesopbouw, Park straat 9. 3581 PA Utrecht De gereformeerde „werkgroep voor de be studering van het oorlogsvraagstuk" moet een contactfunctie gaan vervullen tussen de gereformeerde kerken in Nederland en landelijk werkende organen en groepen die zich inzetten om naar evangelische maatstaven de wereldvrede te dienen. De gereformeerde werkgroep voor de begelei ding van de gereformeerde deelnemers in het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) moet worden opgeheven. Dit voorstel van de „commissie ad hoe IKV" wordt volgende week behandeld door de ge nerale synode van de gereformeerde kerken. De commissie, waarin onder anderen M. H. von Meyenfeldt van de Koninklijke Militaire Academie zit, maakt met dit voorstel een ope ning naar andere vredesgroepen dan het IKV. Zo'n groep is de „Sjaloomgroep" die tij dens de Vredesweek van het IKV een eigen vredeskrant uitbrengt. Het IKV, dat werkt onder het motto „Help de kernwapends de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" wil door middel van een een zijdige stap komen tot tweezijdige ontwape ning. Jannie Kuik van het IKV vindt het voorstel van de gereformeerde „commissie ad hoe IKV" kwalijk, omdat de gereformeerde kerken door het aan te nemen een discussie uit de weg gaan. Het IKV heeft verzocht om gesprekken op alle niveau's over het functio neren van het vredesberaad. Volgens Jannie Kuik moeten de gereformeerde kerken in het oorlogsvraagstuk en de kwestie van de kern bewapening een duidelijk standpunt inne men. De „commissie ad hoe IKV" stelt overigens ook voor, dat de werkgroep voor de bestude ring van het oorlogsvraagstuk de opvattingen en de acties van het IKV gaat beoordelen in relatie tot de uitspraken van de gereformeer de synode over het oorlogsvraagstuk. Daarbij zou moeten worden gelet op de effecten van die acties van het IKV in de kerken en de pastorale consequenties ervan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15