)verleg overheidssalarissen en week opgeschort uilstorter helpt bij opsporen Lekkerkerks gif EUWE MOGELIJKHEDEN IN ONDERZOEK ar fieid^Gou/tant Koninklijk bezit Halsstarrigheid aleo mieuw in oblemen Lege woningen kopen en verhuren „Regering moet bureaucratie van ambtenaren doorbreken" uueer 'ag"4|NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1980 PAGINA 13 jwbo i i in de Bewij lister erkent ekerheid i ontract rije HAAG Minister Aardenne (Economi- ken) heeft voor de keer openlijk toegege- dat de aanvoer van kaar aardgas (LNG) it Algerije naar ons onzeker is. De minister dit in een brief aan de de Kamer naar aanlei- van zijn weigering nog r steun te geven aan de rdamse Off-shore en ibouwcombinatie °P 'Ju toe hield de bewinds- i nog vast aan het Gasunie met de Alge maatschappij Sonatrach iten contract voor de le- van 5,6 miljard kubieke LNG vanaf 1983. Zoals hebben de Algerijhen taalde malen te kennen van dit contract af te i. Zij zouden het willen ten in regeling voor le- g via een pijpleiding. )0 t/r|gens heeft Van Aarden- iteren aan Shell/BP een 00 tnning gegeven om in het Widgebied, tegenover de petroleumhaven, een chalige terminal voor >er, opslag en doorvoer petroleumgas LPG te bouwen. !00t/ 00 t ptgii (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Tijdens het overleg van minister Hans Wiegel gisteren met de centrales van ambtenarenbonden zijn nog geen besluiten genomen over de wijze, waarop het overheidspersoneel dit jaar 300 miljoen gulden extra moet inleveren in het kader van het matigingsbeleid. En kele centrales wijzen de inlevering totaal van de hand, andere hebben een eigen voorstel geplaatst tegenover Wiegels plannen. Volgende week donderdag wordt het overleg voortgezet. Verwacht mag worden, dat de minis ter dan knopen zal doorhakken. De minister wilde de 300 miljoen gulden binnenhalen door een reeds lang bestaande betalingsverplichting van het rijk aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds van ruim 200 miljoen per jaar in te trekken nu het ABP er financieel beter voorstaat èn door een salarisstijging van 0,45%, waarop het overheidsperso neel nog recht heeft (de z.g. nacalculatie) niet te laten doorgaan. Daarnaast heeft hij nog eens 150 miljoen nodig omdat de eerder ingevoerde bestekkorting onvoldoende heeft opgebracht. Deze korting is uiteindelijk vastgesteld op een gedifferentieerde kor ting van 0,3 tot 0,7%, afhankelijk van de hoogte van het inko men. Wiegel wil die 0,7%-korting nu eerder op de loonschaal la ten beginnen. De christelijke centrales hebben gisteren gesteld dat het in strijd met oude afspraken is overheidssalarissen om budgettaire rede nen extra te korten. Extra kortingen zijn ook onaanvaardbaar met als argument dat het overheidspersoneel uitgelopen is op het bedrijfsleven, want daarnaar wordt juist een vergelijkings- onderzoek ingesteld. Deze centrales menen dan ook dat de over heid niet verder mag gaan dan de loonmaatregel ook voor het overheidspersoneel toe te passen. Dat zou men aanvaardbaar vinden. Maar dat betekent wel, dat dan althans voor deze keer de bestekkorting ook niet mag doorgaan. Anderen, in het bijzonder ABVA/KABO, beschouwen de extra korting als een gegeven, waar men niet meer omheen kan om dat het parlement erover heeft beslist. Ze menen evenwel, dat de benodigde bedragen op een andere wijze moeten worden be reikt: het rijk kan zijn pensioenbijdrage van 22% van de over heidssalarissen best verlagen tot 21%, de financiële toestand en de vooruitzichten van het pensioenfonds laten dit wel toe. Dit zou, zeker samen met de stopzetting van de schuldaflossing, meer dan voldoende opleveren om aan het noodzakelijke bedrag te komen. De nacalculatie zou dan zelfs kunnen doorgaan. In het overleg van gisteren is niet duidelijk geworden of de voor het bedrijfsleven geldende halvering van de periodieke verho gingen ook voor het overheidspersoneel van toepassing zal zijn. KONINGIN JULIANA heeft via de oprichting van vier stichtingen de juiste weg bewandeld om de bezittingen van het Huis van Oranje in vertrouwde handen achter te laten. Het is de enige manier om te voorkomen dat deze bezittingen ooit in de toekomst over de wereld verspreid worden. Want deze mogelijkheid zou er zeker zijn, wanneer niet tijdig maatregelen genomen zouden zijn. EEN zeer groot deel van de bezittingen van het Huis van Oranje is in de loop der jaren openbaar historisch- en cul tuurbezit geworden. Dat geldt bijvoorbeeld voor de gouden koets (ooit geschonken door de Amsterdamse burgerij), de kroningsstukken, de grote collectie kostbare schilderijen en andere kunstvoorwerpen. Zij hebben zo'n grote historische en culturele betekenis voor Nederland gekregen, dat hét ne men van de maatregelen om verlies ervan tegen te gaan al leen maar zeer verstandig genoemd moet worden. VERTALERS BIEDEN ZWARTBOEK AAN De voorzitter van de tweede kamercommissie voor culturele aangelegenheden, me vrouw G. Gornelissen, heeft gisteren een zwartboek aangeboden gekregen van de ac tiegroep van vertalers van boeken. De vertalers willen een hogere subsidie omdat zij slechts een netto jaarinkomen halen tussen de zeven- en vijftienduizend gulden. Vol gens hen is dat nog minder dan het inkomen van taxichauffeurs, die zich daarom ach ter de vertalers hebben geschaard. ^SCHERPTE ZOEKACTIE POLITIE: ILLEGALE VUILINISBELTEN ALOM HAAG Het Rotterdams container drijf Wijnstekers BV heeft de pro- uid-Holland beloofd een onafhanke- ireau toegang te verlenen tot zijn luding. Dit om na te gaan of in het len onoirbare handelingen zijn ver ft inzake vuilstortingen in Lekkerkerk- waar tal van schadelijke, deels kan- rwekkende afvalstoffen in de bodem aangetroffen. Deze toezegging werd gis- '1dag gedaan na een gesprek, dat de ge deputeerde voor milieubescherming J. Hoek van Dijke van de provincie met de directie van het Rotterdamse bedrijf heeft gevoerd. Directeur A. van Engelen van Wijnstekers b.v. heeft overigens ontkend, dat ooit enige mede werking bij het onderzoek is geweigerd. Ook heeft hij op voorhand alle verantwoordelijk heid voor de dump van giftige stoffen van de hand gewezen. In een door alle fracties ondertekende motie heeft Provinciale Staten van Zuid-Holland in haar gisteren gehouden vergadering de eis neergelegd dat het proviciaal beleid inzake het storten van illegale afvalstoffen wordt ver scherpt en versneld. In verband hiermee moe ten Gedeputeerde Staten een inventarisatie ma ken van de stortplaatsen in de Krimpener- waard en daarna tot verdere sanering van de stortplaatsen daar en op andere plaatsen in Zuid-Holland over gaan. Overigen heeft een maandag gestarte ver scherpte controle op het illegaal storten van af val in de provincie Zuid-Holland, reeds dertig processen-verbaal opgeleverd. Gedeputeerde Hoek van Dijke zei te verwachten, dat het aan tal van dertig zeker nog zal oplopen tot de tweehonderd, voor de actie aan het eind van deze maand is afgelopen. Deze opsporingsactie stond overigens los van de gif-affaire in Lek- kerkerk. MINISTER van economische zaken Van Aardenne blijkt in het parlementaire verkeer vaak een halsstarrig man. Met iets meer souplesse van zijn kant tegenover meerderheden in de Kamer zouden bepaalde zaken vaak niet zo op het scherp van de snede behoeven te worden uitgevochten, terwijl uit eindelijk toch hetzelfde resultaat zou worden behaald. Ruim een maand geleden moest de Tweede Kamer op een dag dat er geen zitting was voltallig terug naar Den Haag reizen, om dat de minister in het debat over het Oostgroningse Okto het been stijf hield. Mede daardoor sleept de Okto-affaire zich momenteel nog steeds voort GlSTEREN was het de houding van de minister in het de bat over de Rotterdamse scheepsnieuwbouw er de oorzaak van, dat de politieke zaken binnen de coalitie opnieuw op de spits zullen moeten worden gedreven. En onnodig. Waarom kon de minister gisteren niet de souplesse opbrengen toe te zeggen dezer dagen nogmaals te zullen spreken met de raad van commissarissen van de ROS-in-oprichting, het nieuwe bedrijf dat de bestaande scheepsnieuwbouw in zich moet her bergen? Hij had immers in het debat al min of meer toegege ven, dat door versluieringen met rekensommetjes de ROS niet de 250 miljoen gulden heeft gekregen ter sanering van de scheepsnieuwbouw, die vorig jaar zomer beloofd zijn. De ROS is er 45 miljoen op tekort gekomen, en wellicht is het mogelijk de scheepsnieuwbouw toch voor Nederland te be houden als dat geld er alsnog komt. DENKT de raad van commissarissen genoeg te hebben aan die 45 miljoen gulden om tot enige vorm van oprichting van _de ROS te komen? Dat is de kernvraag die is overgebleven, na het scheepsbouwdebat deze week. Minister Van Aardenne* kan die vraag nu wel voor zichzelf met „nee" beantwoorden, maar dat is niet voldoende. Het was de minister die vorig jaar een tegenstribbelende kamermeerderheid ervan over tuigde, dat de ROS levenskansen had. Die minister moet nu op een faire wijze diezelfde ROS concreet betrekken bij de belangrijke belissingen. Pas dan worden de vorig jaar door de minister gedane toezeggingen op behoorlijke wijze gestand gedaan. VAN AARDENNE zou daarom de gisteren door PvdA en CDA gesteunde motie-Van Houwelingen onverwijld moeten uitvoeren: onderzoeken of de scheepsnieuwbouw geheel of ten dele kan worden behouden met het volledig nakomen van de toezeggingen, die vorig jaar met instemming van de Tweede Kamer werden gedaan. Het is voor het aanzien van de coalitie jammer, dat de minister niet al gisteren in het de bat deze lijn heeft gevolgd. CERUENRACE t a-lPSTAD De Kaleo DVefil eerder in een storm mast verloor, is ter te van Durban opnieuw loeilijkheden geraakt. _ileo vaart onder Singa- i^i se vlag mee in de Ned- 1 1 d Specerijenrace. ens de Zuidafrikaanse kne bereiken de golven nu hoogte van 15 meter en als notedop wordt het schip >p stuurloos heen en weer ngerd. Nadat de sleepver- ing tussen de Kaleo en het afrikaanse marineschip de derde maal was gebro- zag het marineschip geen om de tros opnieuw over irengen en moest onver ter zake terugkeren. De ;o bevond zich gistermid- om vier uur op 27 mijl ten oosten van Durban. In en bereikte de wind een ïeid van 50 knopen. Om- '77 eks die tijd verscheen een copter boven het jacht met arts aan boord. Uit Dur- inmiddels weer een )boot vertrokken om te •eren alsnog een sleepver- ling met de Kaleo tot stand rengen. Kaleo is het jacht de Zweedse schipper Pie- Wilson. De navigator aan 'd is de Amsterdammer Kwekkeboom. ld lenen rëjinder duur TERDAM - Geld lenen It minder duur. Met in- van morgen gaat de 0-bank de opslagrente debetsaldi in rekening- rant verlagen van 1 naar >ct. De bank zegt hiertoe te >en besloten in verband de ontwikkelingen op de markt. de Nederlandse Crediet- gaat de opslagrente ver ft van 1 naar 0,5 pet, ech- met ingang van maandag. dmarktkringen verwach- UJ dat meer banken deze stap V, *dig zullen volgen De heer en mevrouw Aerts te IJsselstein willen graag hun koopwoning ruilen voor een andere. Gezien de slechte verkoopsituatie op de huizenmarkt zijn ze op het idee* van ruilen gekomen. De familie hoopt op die manier een huis met een grotere tuin te vin den tussen Zaltbommel en Utrecht VOORSTEL CORPORATIES: DE BILT Woningbouwcorporaties zouden de mogelijkheid moeten hebben leegstaande wo ningen aan te kopen en direct te verhuren in de sociale sector. Aldus de strekking van een voorstel dat het Nederlands Christelijke Instituut voor de Volkshuisvesting en de Landelijke Centrale van Woningbouwcorporaties gisteren aan de staatssecretrais van volkshuisvesting mr. G.Brokx hebben gedaan. Volgens het NCIV telt ons land momenteel 17.500 onverkoopbare wo ningen. Verder signaleert het instituut een te rugval in de bouwactiviteiten (25.000 woningen minder dit jaar) en vreest het dat er 50.000 ar beidsplaatsen op de tocht staan. Officier in beroep tegen zelfmoord- vonnis ROTTERDAM Het Open baar Ministerie zal hoger be roep aantekenen tegen het vonnis dat de Rotterdamse rechtbank gisteren heeft ge wezen tegen de 60-jarige E.B. nit Spijkenisse, die was be schuldigd van hulp bij de zelfmoord van zijn echtgeno te. Zoals gemeld veroordeelde de rechtbank de man tot één maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De officier had acht maanden onvoorwaarde lijk geëist. Volgens hem wordt door de uitspraak van de Rot terdamse rechtbank het arti kel dat hulp bij zelfmoord strafbaar stelt, vrijwel buiten Werking gesteld. Hij voorziet een situatie waarin iedereen bij het verlenen van assistentie bij zelfmoord nu rustig zijn gang kan gaan. Daarom acht hij het van het grootste belang dat het gerechtshof zich ook nog eens over de zaak buigt. Brokx pleit voor huurbelasting HENGELO Het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werkt aan een plan voor huurbe lasting, waardoor men huur zal gaan betalen naar draag kracht Staatssecretaris Brokx liet dit gisteren tijdens een bezoek aan Hengelo weten. Hij denkt dat dit plah de doorstroming zal bevorderen, omdat mensen die met een hoog in een goedkoop huurhuis wonen, de meeste belasting zullen moeten beta len. Zij zullen dan vanzelf een duurdere woning zoeken, waardoor het goedkopere huis vrijkomt voor minder draag- krachtigen. Brokx zei verder dat hij begrip heeft voor het kraken van leegstaande pan den als uiting van ongenoegen over het gebrek aan woon ruimte en een leegstand die hij provocerend noemde. VAN THIJN: „UITVOERING BELEID VEEL TE TRAAG" (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het PvdA-Tweede Kamerlid Ed van Thijn vindt, dat de regering sneller moet werken. Het op stellen van wetsontwerpen en het nemen van allerlei maat regelen wordt nu vaak ernstig vertraagd door de bureaucra tie van het ambtenarenapparaat en door de veelheid van ad viesorganen die bij het beleid wordt betrokken. Volgens Van Thijn is het noodzakelijk, dat het ambtenarenapparaat drastisch wordt gereorganiseerd en dat het aantal adviesor ganen sterk vermindert. Van Thijn zei dit gisteren tijdens het door de Vrije Universiteit georganiseerde congres „Haagse Machten". De bijeenkomst stond in het teken van de vorige week door de politicoloog Jan van Putten gepubliceerde studie over de totstandkoming van het regeringsbeleid. Eén der conclusies van die studie, namelijk dat het parlement nauwelijks invloed heeft op hét regeringsbeleid, werd door Van Thijn bestreden. Het parlement heeft volgens hem wel degelijk invloed, maar die invloed wordt voor het be langrijkste deel bepaald door de politieke krachtsverhoudingen en de wil tot behoud van een coalitie. „Het belangrijkste beslis singscentrum in ons parlementaire systeem is het permanente overleg tussen fractievoorzitters van een coalitie en de meest prominente bewindslieden. Ik wijs dit niet af. Het is de enige manier om nog enige vaart in de besluitvormingsmachinerie te houden", aldus van Thijn. Het grootste probleem in het huidige democratische regerings stelsel noemde Van Thijn de lange tijd die nodig is om het ge wenste beleid tot uitvoering te brengen. Voor een kabinet is te genwoordig een periode van vier jaar veel te kort om de plan nen die men heeft allemaal te realiseren, zeker als het om ingrij pende hervormingen gaat. Daarom is het noodzakelijk dat het ambtenarenapparaat sterk vereenvoudigd wordt, dat de minis ters meer vaart achter het beleid zetten en dat het aantal advie sorganen en inspraakronden vermindert. „Ik ben uiteraard niet tegen inspraak, maar wel tegen drie maal inspraak over hetzelf de onderwerp", aldus Van Thijn. Het voorstel van de politico loog Van Putten om voor bepaalde onderdelen van het rege ringsbeleid rechtstreeks te kiezen „deelparlementen" in te stel len noemde Van Thijn een gruwel. „Dat zou de chaos alleen maar ingewikkelder maken", aldus Van Thijn. Zijn wens tot reorganisatie van het ambtenarenapparaat waar door de regering (en ook het parlement) sneller zou kunnen werken, werd op het congres gedeeld door mr. L.C. Brinkman, directeur-generaal bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij bepleitte ook een vereenvoudiging van de werkwijze van het parlement. „Kamerleden moeten zich minder als gemeente raadsleden of statenleden gaan gedragen en zich meer met de hoofdlijnen van l^et landelijk noodzakelijk beleid bezighouden", zo zei Brinkman. Enkele buien en veel wind DE BILT - Het wordt morgen guur weer. Krachtige noord westenwinden voeren dan lucht aan met veel bewolking. Waaruit enkele buien vallen. De temperatuur komt niet ho ger dan ongeveer tien graden. De noordwestelijke stroming bepaalt het weer in geheel West-Europa en wordt veroor zaakt door een omvangrijk ho- gedrukgebied ten westen van Ierland en een diepe depressie welke via Noord-Noorwegen naar Finland trekt. Het ziet er naar uit, dat het huidige onbestendige weertype voorlopig nog enkele dagen aanhoudt. Ook in Zuid-Europa is het nog niet echt warm. De middag- temperatuur bereikt er vrijwel nergens de twintig graden, j Vooral in Zuid-Frankrijk, Spanje en Italië hangt boven dien vrij veel bewolking waar uit af en toe een bui valt Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 10.00 uur: Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hageL Middagte'mperatuur ongeveer 9 graden. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Innsbrück Klagen furl Kopenhagen Luxemburg Malaga Mallorca München Stockholm Wenen Zürtch

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13