Laten we bescheiden zijn in onze kritiek Carter oorlogsheld Vieuwe affaires in Frankrijk belagen )ewind van president Giscard cTEstaing VAN AGT BIJ AFSCHEID IN JAKARTA: Carter verscherpt sancties tegen Iran ÜITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1980 PAGINA 11 'an Agt wijgt over 'olukkers (Van onze speciale verslaggever) KART A Ondanks felle kritiek uit Mo- kringen peinst \ier A. van Agt er over om het RMS- opnieuw aan bij de Indone- regering van wie zondag de eregast enkele jaren wij met Indone- heel goed contact wat in Nederland Moluks probleem is. noem nadrukkelijk land want in Indone- bestaat geen Moluks verklaarde gisteravond een persconferen- in het presidentiële van zijn gastheer in Jakarta. naar de 1975 gesloten van Wasse- iar" (onder meer opzet- pD oriëntatiereizen naar e Molukken), voegde ij eraan toe: „De samen- rerking met Indonesië trloopt sindsdien vlek- tloos. Wij zien niet in nt Indonesië meer zou noeten doen aan ons igobleem.Ook het on- wgs verstuurde tele- m van het Landelijk 'i Comité (LaC) ■in deze organisatie dringt om serieuze trekingen met de In- esische regering jdt bij premier Van t geen hout. „Ook als dit telegram voor aan- ig van mijn reis naar ones ie zou hebben \tvangen dan zou dat 'in opstelling niet heb- veranderd". (Door Hans Toonen) JAKARTA Nederland is weer de dikste vriend van Indonesië. Van de ontwikke lingshulp van 150 miljoen gulden wordt geen stuiver afgedongen. Weliswaar ver toont de Indonesische handelsbalans een overschot van 4 miljard gulden, maar toch is dit spaarpotje, volgens premier Van Agt, niet voldoende voor een gouden toekomst. „l)it overschot dankt Indonesië aan de fors gestegen olieprijzen. Maar volgens rappor ten van de Wereldbank is er na 1985 geen groei meer te verwachten uit olie-inkom sten", verduidelijkte de Nederlandse pre mier gisteren in Jakarta. Ook de voorspelde bevolkingsgroei tot 200 miljoen Indonesiërs rond de eeuwwisseling, maakt nodig, dat Nederland zijn vroegere dienaar bij de hand blijft houden. „Bovendien beschouwen we Indonesië meer dan zomaar een ontwikke lingsland. Vandaar ons onvoorwaardelijk ja tegen de ontwikkelingssteun". Ook de hem vergezellende minister Ch. van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) benadrukte de speciale, historische banden, die wel eens van grote betekenis kunnen zijn in de nabije toekomst. Want mocht het hart van de wereldeconomie zich toch verplaatsen van Westeuropa en Noordamerika naar landen als Austra lië, Indonesië, Japan en andere in en rond de Pacific gegroepeerde landen, dan hoeft Nederland er niet be kaaid af te komen, zo voorspelde bewindsman van der Klaauw. „Dank zij onze goede relaties met Indonesië hebben we zelfs een voorsprong, zowel qua kennis als qua handel". Het nieuwe bedrijfsleven staat nu reeds te popelen om ook in Indonesië wortel te schieten. Aan premier van Agt zijn reeds konkrete voorstellen mee gegeven. mier: „Met vice-president Malik, die zeer begaan Is met hun lot, hebben we dit probleem besproken. In de praktijk blijkt echter dat resocialiserin^ niet zozeer wordt bemoeilijkt door de regering maar juist door de argwanende soms volstrekt afwijzende houding van zijn omgeving. Goed, ze krijgen geen overheidsbaantjes, maar van zogeheten Berufsverbote is toch geen spra ke". Hinderlijk Zere plekken Voorlopig moet Indonesië het nog van het rijke westen hebben. Aan geld is dan ook meer behoefte dan aan een belerende vinger op zere plekken als politieke gevange nen en verpaupering. Premier van Agt wil er geen kwaad woord over horen. Niet dat hij blind is voor deze deuken in de republiek van zijn gastheer. Over de twij fels vanuit vooral Nederland inzake de nazorg van tien duizenden vrijgelaten politieke gevangenen zei de pre- Beschut door een paraplu, een moderne versie van de pajong waaronder hooggeplaatsten eertijds mochten schrijden, bezocht premier Van Agt gisteren met echtgenote Eugénie de wereldberoemde tempel Borobudur op Java. Dominee A. Brouwers, vanaf 1973 Islam-docent aan de Theologische hogeschool in Jogjakarta, vertelde me gis teren een ander verhaal. Terwijl premier van Agt en zijn echtgenote na een bezoek van ondermeer de Boro- budur-tempel afscheid namen van deze gastvrije stad, wilde de djminee graag kwijt dat „ex-politieke gevan genen ook niet welkom zijn in het onderwijs, omdat men ze nog ziet als subversieve elementen. Sommigen moeten zich dagelijks melden. Anderen mogen alleen met toestemming van de politie de dessa verlaten". Dankzij de steun van drie ton via een Nederlandse ker kelijke organisatie als Cebemo en Iccos krijgen ex-poli tieke gevangenen in Indonesië een nieuwe kans. Domi nee Brouwers die vanwege zijn oprechte inspanning be gin deze week door de politie in Jogjakarta voor de tweede keer is verhoord, hoopt dat Nederland het Indo nesische beleid in zake de ex-politieke gevangenen hin derlijk blijft volgen. Bescheiden zijn Ofschoon premier van Agt de persoonlijke tragiek van deze teruggekeerde „paria's" niet wil kleineren, vraagt - hij toch ook begrip voor dit „politiek controversieel probleem van de. eerste orde". Aarzelend: „Maar laten wij ook eens terugblikken op de wijze waarop wij in Nederland de in de oorlog aan de verkeerde kant staan de landgenoten na de bevrijding hebben benaderd... Misschien is de vergelijking objektief niet juist. Maar ik maak ze juist in de hoop dat we voortaan wat meer be scheiden zijn in onze kritiek". Ook over de verlammen de armoede in Indonesië vraagt premier van Agt wat meer genuanceerde kritiek. „Ook reeds tijdens mijn eerste bezoek in 1976 aan Indonesië heb ik de.grote ar moede gezien. Toch zijn hier de inkomensverschillen minder schrijnend dan in andere Derde Wereldlanden zoals bijvoorbeeld India". Met opgestoken vingertje: „Vergeet niet, dat dit land pas 30 jaar bestaat. Wees toch niet zo'n ongeduldig volkje, dat maar vindt dat de hele wereld zo gauw mo gelijk beter moet worden. En dan nog het liefst met in gang van gisteren". enslag op Turkse bassadeur in &TICAANSTAD De ambassadeur bij het ticaan, Vedci Tervel, is leren het doelwit gewor- van een aanslag. Hij 1 in de schouder getrof- zijn chauffeur werd r gewond. k voorganger, Karim Taha, ft/in juni '77 vermoord "Armeense ondergrondse «tie. Deze groep eiste Fde verantwoordelijkheid T de aanslag van gisteren falter Scheel ziekenhuis ILEN De Westduitse president Walter Scheel is gisteren met hart- ihten in een Keuls zie- luis opgenomen. n woordvoerder wilde niet jen wat het oud-staats- ofd mankeert; wel zei hij t het geen hartaanval was jjweest. Scheel is ere-voorzit- van de liberale partij, de )P. Vorig jaar stelde hij zch, een ambtsperiode van vijf r niet meer herkiesbaart. (Van onze correspondent Dick Toet) De sterke Amerikaanse frustraties over de onoplosbaar lijkende crisis in Iran en de Russische bezetting van Afghanistan beginnen zich meer en meer tegen de westerse bondgenoten te richten. President Carters tot nu toe vrien- delijke verzoek om steun is inmiddels een soort eis geworden. Hoewel de Amerikaanse president er persoon lijk alle belang bij heeft de enorme druk wat van zijn eigen schouders af te nemen, blijkt zijn pleidooi dui delijk gedragen door een grote meerderheid van de Amerikaanse bevolking. De Amerikanen voelen zich in toe nemende mate in de steek gelaten. In de gigantische informatiestroom drijft steeds vaker de gedachte bo ven, dat wij - de bondgenoten dus - de Verenigde Staten bewust alle kastanjes uit het vuur laten halen. Verontwaardigd vragen veel Ame rikanen zich af waarom zij altijd de gebeten hond moeten zijn. Waarom waren de West-Europese hoofdstraten bijna bij voortduring gevuld met woedende demonstran ten, toen de Amerikanen een uit de hand gelopen poging deden Zuid- -Vietnam van het communisme te vrijwaren, terwijl de brute Russi sche invasie van Afghanistan nau welijks enige deining veroorzaakte. Waarom staken Pakistanen de Amerikaanse ambassade in brand bij alleen al een krankzinnig ge rucht over Amerikaanse bemoeie nis met de bezetting van de grote moskee in Mekka, terwijl de inva sie van het buurland Afghanistan door de Russen met een paar hon derd gebalde vuisten werd afge daan. Waarom blijft de openlijk er kende en betreurde inmenging van de CIA bij het ten val brengen van de Chileense president Allende het Amerikaanse prestige ondermijnen, terwijl de Russen onwelgevallige regiems binnen hun invloedssfeer blijven vervangen als gold het de verwisseling van een paar hoesjes. Waarom wordt „Watergate" nog steeds beschouwd als een bewijs voor de loucheheid van de Ameri kaanse politiek, terwijl in de Sow- jet-Unie de werkelijke machtheb bers achter de doodzieke Brezjnev volstrekt onzichtbaar en vooral on telbaar zijn. Dat ziin zo van die vragen, die hier in allerlei variaties regelmatig opwellen. Ondankbaarheid vanwege de be vrijding 35 jaar geleden speculeren- ventileren ook de Amerikanen niet meer. Maar een reden om de grote broer in het westen toch min stens het voordeel van twijfel te ge ven zou kunnen zijn, dat het hier ondanks de jonge geschiedenis van het land gaat om een van de op dit moment oudste democratieën in de wereld. De Verenigde Staten kan worden verweten, dat het de bin nenlandse democratische tradities niet geheel naar behoren toepast in de buitenlandse relaties. Het is bij voorbeeld voor de kleinere bondge noten frustrerend steeds maar weer buiten de consultaties gehouden te worden. Maar het zelfde verwijt kan gemaakt worden aan Duitsers, Britten, Fransen en Italianen, die zich bij voortduring naar dergelijke topconferenties begeven zonder de gerechtvaardigde eis te stellen, dat ze ook hun kleinere vriendjes wen sen mee te nemen. President Carter heeft in ieder ge val als eerste Amerikaanse presi dent een poging gedaan zijn buiten lands beleid niet bijna uitsluitend te baseren op een verwrongen com munisten-angst. Het heeft hem in eigen land, maar ook in West-Eu ropa nauwelijks enige steun opgele verd. Het alternatief staat dreigend klaar: Ronald Reagan. Pe voorma lige filmster wil nog een keer alle sterren van de hemel spelen: Als een tegen wil en dank vier jaar lang te prolongeren „oorlogsheld". Afghanistan wil irmalisatie met uurlanden OSKOU De Russischge- ide regering van Afgha- i en Pal Ie en veiligheid in het bied, zo meldt het Russi- vi ie persbureau Tass. Er zou sproken moeten worden -an^er een normalisering van betrekkingen, a Indiaas persbuerau weet melden dat er ernstige one- 'ieid is gerezen binnen de laanse top over de te vol- normalisering binnen het ld. „Union Jack" voorgoed gestreken Kroonprins Charles en de Britse gpouverneur Lord Soames kijken ernstig toe hoe twee Rhodesische mili tairen de Engelse vlag (de „Union Jack") vouwen, nadat deze voor het laatst gestre ken is. Vannacht werd Rho- desië onafhankelijk en werd de naam officieel Zimbabwe. Kort nadat de nieuwe staat geboren was, werden twee mensen gedood en dertig gewond bij een granaataan- val op een zwarte wijk in Sa lisbury. ARIJS Na alle schandalen in Frankrijk e afgelopen maanden lijkt een nieuwe drie- ïudige affaire De Broglie-Poniatowski- eyrfitte het bewind van president Giscard "itaing een gevoelige slag te kunnen toe bogen. Het gaat om een onwaarschijnlijke hier en daar potsierlijke zaak, die het ge- - is van recente onthullingen over de af- -frfre De Broglie. Prins De Broglie, oud-mi jter en kamerlid van de partij van de pre sent van de republiek, werd op 24 decem- 1976 vermoord, naar wordt aangenomen s wraakneming in een duistere malversa- *aangelegenheid. 'aar enkele weken geleden bekend is gewor- en, had de politie een uitvoerig rapport over n plan om De Broglie te vermoorden. Er wer- '"geen maatregelen genomen om de politicus beschermen en hij werd dan ook vermoord. >k is nu verklaard, dat de toenmalige minis- 'r van Binnenlandse Zaken, Michel Ponia- fski, tevens rechterhand en adviseur van iident Giscard d'Estaing, kennis had van het De communistische en socialistische partijen hebben nu een resolutie ingediend om van de Kamer te vragen de oud-minister voor het Hooggerechtshof te dagen. Poniatowski heeft daarop gereageerd met te verklaren een aantal aanklachten in te dienen, onder meer tegen de kamerleden die de linkse resolutie zouden goedkeuren. Hij eist van elk kamerlid dat voor de socialistisch-communistische resolutie stemt, een schadevergoeding van 300.000 francs, van een socialistisch politicus die hij bijzonder op de korrel neemt, een miljoen en van zowel de communistische als de socialistische partij elk vijf miljoen. Deze dreigementen zijn moeilijk te begrijpen aangezien de kamerleden parlementair on schendbaar zijn en op generlei wijze dus we gens hun stemming of verklaringen aange klaagd kunnen worden, laat staan aangespro ken kunnen worden wegens schadevergoeding of zelfs boete. Poniatowski heeft zijn dreige menten geuit, omdat hij volgens zijn zeggen valselijk beschuldigd en belasterd is. Hij ver klaart geen kennis gehad te hebben van het po litierapport waarin vastgelegd was, dat De Bro glie vermoord zou worden. Zijn opvolger, de te genwoordige minister van Binnenlandse Zaken Bonnet heeft dit bevestigd en zijn woord van eer gegeven, dat aan Poniatowski over het rap port niets meegedeeld was. Intussen heeft de justitie in de zaak-De Broglie een nieuw onderzoek gelast wegens „verduiste ring of het doen verdwijnen van documenten die op de criminele aangelegenheid betrekking hebben", waarmee wordt bedoeld het roem ruchte politierapport, dat de dood van De Bro glie voorspelde. Poniatowski en zijn opvolger minister Bonnet zullen vermoedelijk in de zaak worden gehoord. Volgens Poniatowski wordt hij door de linkse oppositie aangevallen om de affaire rond de communistenleider Marchais te verdoezelen. De affaire „De Broglie-Poniatowski" lijkt door de hechte banden tussen de president van de republiek en de oud-minister aan Giscard een zekere schade te kunnen berokkenen. Dat kan ook het geval zijn met een nieuwe kwestie, die, zoals de meeste anderen, door het satiristische weekblad „Le Canard Enchainé" bekend is ge maakt. Het heeft namelijk een vertrouwelijke brief van tien vellen gepubliceerd, die door de minister van Justitie Alain Peyrfitte aan presi dent Giscard gezonden zou zijn. Daarin geeft Peyrfitte, die de tweede figuur in de regering is en tot de neo-Gaullistische partij van Jacques Chirac behoort, aan de president een hele serie adviezen om de kans van deze Chirac voor de presidentsverkiezingen te on dermijnen. Peyrfitte heeft nu verklaard het do cument, dat als het ware een heel kookboek met recepten is om Chirac te torpederen, niet. geredigeerd noch ondertekend te hebben. Het behoeft geen betoog, dat het politieke kli maat in Frankrijk als gevolg van alle onfrisse aangelegenheden van de laatste tijd totaal is vergiftigd. WASHINGTON, TEHERAN De Amerikaanse president Carter heeft in een persconferentie vannacht aangekondigd dat de sancties tegen Iran verder worden verscherpt en er voor gewaarschuwd dat als niet binnenkort stappen wor den ondernomen om de vijftig Amerikaanse gijzelaars in Teheran vrij te laten hij de uitvoer van voedsel en medica menten naar Iran zal verbieden. Carter zei het Congres te zullen vragen de geblokkeerde tegoe den van Iran in de Verenigde Staten, geschat op 16 miljard gul den, te gebruiken om de familieleden vai>de gijzelaars schade vergoeding te geven. Voorts verbood hij alle financiële transac ties met Iran en de mogelijkheid naar Iran te reizen. Carter deed verder een beroep op de pers en de televisie in zijn land de berichtgeving over Iran tot een minimum te beperken. Tenslotte zal getracht worden Iran uit te sluiten van de internationale communicatiesystemen. Carter stelde opnieuw dat wanneer vreedzame maatregelen geen effect hebben de enige volgende stap „de vorm zou hebben van een militaire actie". Aanvankelijk wilde Carter ook al een voedsel- en medicijne nembargo tegen Iran afkondigen, maar volgens regeringskrin gen in Washington heeft minister Vance hem tot andere gedach ten weten te brengen. Dit om de gematigden in Iran nog enige speelruimte te geven. Als het tot een vorm van militaire actie komt, is, aldus regeringskringen in Washington, een marine blokkade de eerste fase: Carter gaf tijdens zijn persconferentie opnieuw blijk van zijn te leurstelling over de Westeuropese bondgenoten, aan wie hij steun vroeg voor zijn beleid. In antwoord op het Amerikaanse verzoek heeft Portugal de in- en uitvoer van goederen .van en naar Iran verboden. De Iraanse leider Khomeiny heeft, aldus radio Teheran, gezegd dat de Europese landen van „wijsheid" zullen getuigen als zij Carter niet zullen volgen. Volgens Khomeiny wil Carter met zijn sancties tegen Iran slechts stemmen winnen bij de presi dentsverkiezingen. Khomeiny heeft verder gezegd dat Iran het buurland Irak zal verpletteren en doorstoten naar Bagdad. „Het bewind in Irak moet omvergeworpen worden, want een land dat Iran, het land van de grote Allah aanvalt, valt de Koran en de Islam aan", aldus Khomeiny. VS willen vloot versterken in Indische Oceaan WASHINGTON De Amerikaanse marine zal de omvang van haar vloten in de Middellandse zee en het westelijk deel van de Stille Oceaan inkrimpen en de vlootsterkte in de Indische Oceaan opvoeren. Dit werd gisteren meegedeeld door de onderminister van defensie Graham Claytor. De mededeling van Claytor kwam nadat de Amerikaanse on derminister Komer bij de NAVO in Brussel had aangedrongen op grotere inspanningen van de Europeanen om hun eigen de fensie te behartigen. De Amerikanen wensen hun invloed in de Indische Oceaan waarvan de Perzische Golf en de daarmee ver bonden oliebelangen een onderdeel vormt, versterken. Ook de Russen hebben hun aanwezigheid in de Indische Oceaan opge voerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11