Milieu-minister Ginjaar houdt „lawaai in de klas" ten doop Zeventien Nederlandse bedrijven op Italiaanse zwarte „vleeslijst" Nachten regen gevaarlijke combinatie voor automobilist Auto-noodomroep binnenkort op proef in West-Duitsland Voorstel aan regering: nieuwe milieuheffingeie Protesten tegen verhoging van wegenbelasting Wet bodembescherming vertraagd ER GLIPPEN TOCH NOG CHAUFFEURS TUSSENDOOR Maandblad voor liefhebbers van antieke auto's DOOR BOVAG EN RAI ■BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 APRIL 1980 PAG» 2DÏ1 Lijm houdt president gerechthof tegen DEN HAAG De anti-mili- taristische actiegroep On- kruit heeft gistermorgen in Gorssel met lijm het slot van de garagedeur van de president van het hoog mili tair gerechtshof, jhr.mr.Th.W. van den Bosch, weten te vergrendelen. Daardoor werd zijn reis naar Den Haag, waar hij een proces tegen drie totaal-dienstwege- raars moest voorzitten, met een uur vertraagd. Op de eer ste zitting was tegen deze drie. Flip de Kroon, Willem de Haan en Theo Wolswijk, 18 maanden celstraf geëist. Op de zitting van gisteren zouden drie getuigen-deskundigen worden gehoord onder wie een jurist en een polemoloog. Geen van de drie kwam opda gen. Volgens Willem de Haan zijn ze niet verschenen omdat het hoog militair gerchtshof de visie van deze getuigen eerst niet en later weer wel van be lang achtte. „De getuigen- des kundigen willen niet meewer ken aan het herstel van een proces-fout", aldus Willem de Haan. Het vonnis zal worden gewenzen op 24 april. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De school kan een belangrijke taak vervullen bij het be strijden van geluidshinder. Door .Ja- waai" op school als thema te gebrui ken. kunnen de kinderen er thuis met hun ouders over spreken, zo gauw daar aanleiding toe is. Dit is het uit gangspunt geweest voor het ministe rie van volksgezondheid en milieuhy giëne bij het vervaardigen van een themaboek over „geluid en geluids hinder" ten bate van het basisonder wijs. Het eerste exemplaar van de in totaal 17.000 is vanmorgen door minis ter Ginjaar ten doop gehouden in De Driemaster, een kleuter- en lagere schoolin Amsterdam. In zijn toelichting op het boek zegt minister Ginjaar dat lawaai in onze maatschappij haast onomkoombaar is. De instelling van de mens zal echter nooit in wettelijke regels te vangen zijn, omdat veel hinder onbewust wordt veroor zaakt en de mens het lawaai dat hijzelf maakt zelden in verband brengt met overlast voor de ander. Ginjaar noemt daarbij burengerucht als een van de meeste hinderlijke vormen van la waai. „Voorlichting over de mens als lawaai - bron, kan een manier zijn om de mensen te doen beseffen dat zij ook aandacht voor ande ren moeten hebben", zegt Ginjaar. Het boekwerk, dat bedoeld is als inspiratie- en informatiebron voor de leerkrachten, is een uit vloeisel van een proefproject waaraan acht scholen scholen hebben deelgenomen. Volgens de opstellers van het boek is het de bedoeling dat de klas drie tot vier weken met het „la waaiige" onderwerp bezig is. Daartoe is het boek in drie delen gesplist: taal, geluid en ge luidshinder. Taal vormt de basis voor het wer ken rond het thema, daarbij komen klassege- sprekken, rubriceren, interviews, boekverwer kingen, woordoefeningen en het schrijven van opstellen aan de orde. Les-ideeën rond het the ma geluid bevatten suggesties in de vorm van het behandelen van het gehoor, proeven met geluidstrillingen, het verschil tussen stadsgeluid en plattelandsgeluiden, en „lawaai vroeger en Het thema geluidshinder kan volgens de samenstellers van het boek worden on dergebracht bij diverse vakken welke nu ook al op school worden gegeven. In het boek worden ondermeer als thema's gegeven: lawaai in en om huis, lawaai op het werk, vliegtuiglawaai en ziek wor den van lawaai. Het boek is te bestellen bij de Staatsuitgeverij voor 14,90 exclu sief verzendkosten. Kritiek op verf Rijkswaterstaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rijkswater staat gebruikt bij onder houdswerkzaamheden aan bruggen e.d. loodhoudende menie waarvan 10 tot 40 pro cent in het milieu terecht komt. Dit door het gebruik van een bepaald soort lucht- spuit Bovendien zou Rijkswaterstaat bij het verwijderen van oude verflagen gebruik maken van z.g. gritstraJen waarbij ook de kans bestaat dat de oude verf lagen in het milieu terecht ko men. Dit stelt het PPR Ka merlid Jansen in schriftelijke vragen aan de ministers Tuijn- man (Verkeer en Waterstaat) en Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu). Jansen wil van bei de bewindslieden weten of zijn kritiek juist is. Een woord voerder van het ministerie heeft desgevraagd meegedeeld dat Rijkswaterstaat de laatste tijd steeds vaker moment ver ven gebruikt zonder lood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet worden bezien of in het kader van een beperking van de lucht vervuiling door zwaveldioxyde een algeme ne energieheffing zou moeten worden inge steld. Dit wegens de nauwe samenhang tus sen energieverbruik en de luchtvervuiling door zwaveldioxyde door het gebruik van stookolie of kolen. Daarnaast zou moeten worden bezien of door het instellen van een speciale heffing voor zwaveldioxyde maat regelen zouden kunnen worden bekostigd om de uitworp ervan bij veel bedrijven te beperken. Via de hoogte van de heffing zou den de bedrijven er ook toe gedwongen kun nen worden hun luchtvervuiling door zwa veldioxyde te beperken. Dat schrijft de Raad voor de luchtvervuiling aan minister Ginjaar (Volksgezondheid en Mi lieu) in een advies over de regeringsplannen ten aanzien van een beperking van de lu^J vervuiling door zwaveldioxyde. In een commentaar wijst Ginjaar deze laa suggestie van de hand. Hij wil alleen fing instellen om de kosten van benodi der maatregelen om de luchtvervuiling tegen die gaan, te bestrijden. Ook in de Tweede Kaierd zijn hiervoor al eens stemmen opgegaan. (Wo een algemene energieheffing heeft Gin joa geen commentaar. Wel stelt hij dat dit niet e i leen uit het beleid ten aanzien van zwa ggi dioxyde bekeken kan worden. De bewindsi wil, zo blijkt uit de regeringsplannen, de lu t_ vervuiling door zwaveldioxyde per jaar. bin eer aan een maxium van 500.000 ton. Dit zoi en 1985 een feit moeten zijn en in de jaren daa jve gehandhaafd moeten worden via het op g nla schaal gebruiken van installaties die deze v< e ir van luchtvervuiling tegengaan. In 1979 waj reili luchtvervuiling door zwaveldioxyde n Bbb MINISTER IN CONFLICT MET KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu) dreigt in een conflict met de Tweede Kamer te komen rond de Wet Bodembescher ming. Ondanks eerdere toezeggingen blijkt de bewindsman namelijk niet in staat het betreffende wetsontwerp voor 1 mei bij de Kamer in te dienen. Met de nieuwe wet, vooral actueel door de recent ontdekte gevallen van het inbren gen van gevaarlijke stoffen in de bodem bij Wierden en Lekkerkerk, kan de be windsman per provincie regels stellen Wegens de moeilijke materie en noc kelijk nader onderzoek zal het advies voor het in of op de bodem brengen van stoffen, bodemwerken en handelingen waarbij de structuur van de bodem wordt ter pas op zijn vroegst in juni afkomen veranderd of waarbij verontreinigende is bij navraag gebleken. stoffen op of in de bodem terecht komen. Volgens een woordvoerder van het minis terie van Volksgezondheid en Milieu zal het zeker nog tot het eind van dit jaar du ren eer de wetstekst bij de Kamer is. Het wachten is daarbij op een advies van de Interdepartementale commissie voor mi lieuhygiëne (ICMH). Dit advies zou, aldus Ginjaar in eerdere mededelingen aan de Kamer, voor 1 maart beschikbaar zijn. In Lekkerkerk zijn enkele artsen gister begonnen met het onderzoek van de |I volking naar eventuele schadelijke ge\i gen van de dumping van gevaarlijke s fen onder de wijk Lekkerkerk-West. in Berkenwoude, een ander gemeente fm de Zuidhollandse Krimpenerwaard, is 1 middels besloten tot naspeuringen naar aanwezigheid van giftige afvalstoffen «ri -i s( iti (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er komen staanm in totaal zeventien vleesverwerkende bedrijven op de zwarte lijst die de Italiaanse overheid ge maakt heeft naar aanleiding van een inten sieve controle op de kwaliteit van varkens vlees dat vanuit Nederland naar Italië wordt geëxporteerd. Om te voorkomen dat deze bedrijven „een nadelige terugslag" on dervinden willen noch het produktschap, noch het ministerie van Landbouw en Visse rij de namen prijsgeven. Het eerste Nederlandse bedrijf dat met de strenge Italiaanse keuringseisen te maken kreeg, was de Twentse Slagers Combinatie uit Hengelo; koelwagens van dit bedrijf werden niet togelaten. Naar verluidt zou dit bedrijf ook op de Italiaanse zwarte lijst voorkomen. Vol gens Italiaanse vleeskeuringsdiensten is de hy giëne die in Nederland gehanteerd wordt, niet 'groot genoeg, waardoor ziekteverwekkende bacteriën aanwezig blijven die zich vervolgens gemakkelijk kunnen vermenigvuldigen. Naar Italië geëxporteerd vlees bleek besmet met de zogeheten Salmonella-bacterie, die vooral werd aangetroffen in de magen van de dieren. Naar de mening van een woordvoerder van het Pro duktschap voor Vee en Vlees in Den Haag is het welhaast ondoenlijk die bacterie geheel uit te bannen, omdat in twintig procent van het varkensvoer nog altijd kiemen van deze bacte rie voorkomen. Minder nauwkeurig Het merendeel van het varkensvoer is door verhitting vooraf van de Salmonella-bacterie vrijgemaakt. Tijdens het slachtproces gaan de (dan al dode) dieren door een broeioven waar door de bacterie althans in de bovenste lagen van het vlees gedood wordt; in de maag kan de bacterie zich echter soms nog handhaven. Waar na het slachtproces toch nog Salmonella-bacte- rieën „opduiken", kan het ook zijn, aldus de woordvoerder van het produktschap, dat men zich minder nauwkeurig aan de regels voor de hygiëne gehouden heeft. Niet goed genoeg schoongemaakte koelwagens, die het vlees moeten transporteren, het niet wassen van de handen na een bezoek aan het toilet, of het te nonchalant inladen van het vlees, is vaak al voldoende om voor de Salmo nella-bacterie een gunstig leefklimaat te schep pen. Excuus Als excuus voor de Italiaanse maatregelen wordt ondermeer aangevoerd dat in de wetge ving van dat land alleen gesproken wordt over „pathogene bacteriën", ofwel ziekteverwekken de bacteriën, waaronder nagenoeg elke bacil, hoe gering van betekenis ook, „gevangen" kan worden. Tussen de Italiaanse regels op dit punt en de richtlijnen die andere Europese landen in het algemeen hanteren, blijkt nogal veel ver schil te zitten, zodat onlangs een speciale com missie aan de slag ging om hierin enige „har monie" aan te brengen, zoals een woordvoerder van het ministrie van Landbouw en Visserij vertelde. Inmiddels is onder de Nederlandse vleesexpor teurs „ernstige bezorgdheid" over de gang van zaken aan de grenzen met Italië ontstaan. „Er wordt door dat land met eetbaar vlees gesold, zowel door de douane als door de inspectiedien sten aan de grens. Het middel dat men toepast is erger en kost meer dan het verhelpen van het euvel zelf", zei drs. Flink, die tot zijn tevre denheid kon verklappen dat sommige chauf feurs van koelwagens erin slagen „er toch nog tussen door te glippen". Vleeswaren Overigens neemt de laatste jaren de export van levende varkens sterk toe. Minister Braks van Landbouw en Visserij schreef begin april in' zijn antwoord op vragen uit de Tweede Kamer dat de oorzaken van deze ontwikkeling welis waar niet bekend zijn, maar vermoedelijk een gevolg zijn van de hoge lonen in Nederland en de mindere kwaliteit van verwerkte produk- ten, waaronder varkensvlees en vleeswaren. Met het exporteren van levende varkens, voert Nederland ook werkgelegenheid en toegevoeg de waarde uit omdat het verwerken van het vlees dan elders geschiedt. Braks zei zijn mede werking toe om samen met het Produktschap voor Vee en Vlees een bedrijfskundig onder zoek te laten verrichten naar organisatie en op zet van de vleeskeuringen in Nederland. SER verdeeld over bevallingsuitkering DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad (SER) is verdeeld over de vraag of de zwangerschaps- en beval lingsuitkering voor vrijwil lig verzekerden moet wor den afgeschaft. De werkge vers vinden van wel; de werknemers willen de be staande situatie gehand haafd zien. Vrijdag behan delt de SER het ontwerpad vies. Nc ffe Omdat zwangere weerknet ges sters niet meer mogen won e t ontslagen, wil de regering r aanspraken op de uitkering F ten vervallen. De bedoel ier de uitkering de geboorte i >ff< hun kind weer aan het w$ge\ gaan; vaak gebeurt dit niet. regering vindt dit een genlijk gebruik. Vijf doden bij demonstratie in Beiroet BEIROET Bij ernstige botsingen tijdens een sji-iti- sche protestdemonstratie in Beiroet zijn gisteren tenmin ste vijf doden gevallen en een groot aantal gewonden. De demonstratie werd gehou den in het kader van een sta king tegen de terechtstelling van een Irakese religieuze lei der. Uit een raam werd op de demonstranten geschoten. Er ontstond een algemene paniek en een vuurgevecht. De te rechtgestelde imam zou leider van de geheime organisatie „Al Dauwa" zijn geweest, die op last van de Iraanse ayatol lah Khomeiny tracht de rege ring in Bagdad ten val te bren gen. Afghanen actief in Sovjet-Unie zelf islamitische opstandelinL hebben, volgens bericht uit Pesjawar, begin debge maand in de Sovjet-Unie e#rre: militaire controlepost aa i so gevallen en verscheidqlev Sovjet-soldaten gedood. De opstandelingen zouden grensrivier Oxus zijn over stoken, verscheidene grei wachten hebben gedood een brug hebben opgeblaze De aanval zou de eerste Sovjet-grondgebied zijn weest. 's Nachts rijden is veel gevaarlijker dan over dag. In het donker gebeuren er danook twee keer zoveel ongelukken. De industrie beweert dat de huidige autoverlichting het daglicht zo goed als vervangen kan, maar dat is uit de aard van het beestje onmogelijk. De auto is, wat verlichting betreft zeer onvolkomen. On der een kleine hoek moet hij een zo groot moge lijk deel van de weg verlichten, zonder daarbij, en daar gaat het om, tegenliggers te verblin den. Optisch gezien is dat probleem niet op te lossen. Dit zegt prof. E. Hartmann van het Instituut voor Medische Optiek van de universiteit in München in het maandblad van de Duitste autofabrikant BMW. „Het enige alternatief", aldus prof. Hart mann, „is dat men verblinding op de koop toe neemt of dat men het stuk weg dat moet worden verlicht, verkleint. Maar met beide oplossingen is de verkeersveiligheid niet gediend. Eigenlijk zou den alle wegen straatverlichting moeten hebben, maar dat is gezien de kosten een utopie. Doch zelfs als het wel zou gebeuren, dan "nog is het zicht 's nachts niet zo goed als overdag". Volgens prof. Hartmann draagt de kleur van het wegdek niet bij aan de verkeersveiligheid. Vooral niet als het regent. „Elke natte plek reflecteert, met als gevolg dat het licht wordt weggereOec- teerd zodat het wegoppervlak zwart lijkt De natte weg, met of zonder straatverlichting, is voor een automobilist het gevaarlijkst. Het zou een heleboel helpen als de wegenbouwers het wegdek zo licht mogelijk van kleur hielden. Ook zou het de ver keersveiligheid ten goede komen als bij het halen van een rijbewijs ook getest wordt hoe goed de kandidaat in het donker kan zien. En vooral moet er dan op worden gelet hoe gevoelig hij is voor verblinding. Mensen die daar erg veel last van hebben moet dan worden aangeraden 's nachts niet te rijden", aldus de prof. Een ander punt is volgens hem de snelheid waar mee men 's nachts en ook als het regent rijdt Naar zijn mening verdient het aanbeveling om in elk geval voor binnenwegen en de bebouwde kom verschillende maximumsnelheden in te voeren voor overdag en 's nachts. Hij denkt daarbij bij voorbeeld aan 60 km/u voor de binnenwegen, wil men tenminste een voetganger die in donkere kle ding is gehuld, tijdig ontwaren. Als het bovendien regent zou volgens hem 40 km/u nog weieens te hard kunnen zijn. De situatie zou overigens veranderen wanneer men voetgangers kon verplichten in het donker lichte kleding te dragen. „Maar het trieste is dat het vooral oudere mensen zijn die het meeste ge vaar lopen in het verkeer, en dat zijn juist de men sen die een voorkeur blijken te hebben voor do kere kledij. Bovendien zijn dezen er moeilijk te overtuigen dat ze lichte kleren moeten drage Zij gaan er namelijk vanuit en van hun kaï bekeken terecht dat de weg voor iedereen i Maar dat levert wel gevaren op. Want op het ogei blik kun je voetganger niet verbieden de weg ovi te steken. Dat vind ik trouwens wel een beetje pn blematisch; automobilisten worden gebombardeei met verboden, geboden en regels, terwijl de voe gangers maar kunnen doen wat ze willen. Iets w voor fietsers in bijna even grote mate geldt", aldt prof. Hartmann in het BMW-blad. Eind van dit jaar zal er in de omgeving van het West- duitse Darmstadt een nieuw ongevallen- en pechmel- dingssysteem worden uitge probeerd. Het systeem is een uitvinding van AEG-Tele? funken, Hiermee kan bij een ongeluk vanuit, de auto met een druk-op-de-knop via de ether een noodsignaal wor den uitgezonden. Verschil lende in de buurt gestatio neerde peilstations ontvan gen deze signalen, bepalen waar de auto zich bevindt en melden dit aan de alarmcen trale die ogenblikkelijk tot hulpverlening overgaat De apparatuur voor de auto- noodomroep kan deel uitma ken van de normale autoradio of als apart kastje in de auto worden ingebouwd. De ver koopprijs is nog niet vastge steld, maar zal onder de 300 DM moeten blijven. De meer' dan twintig miljoen auto's in de Bondsrepubliek leggen per dag ruim een mil jard kilometer af. In diezelfde periode vinden duizend onge lukken plaats, waarbij 40 do den en 1400 gewonden vallen. Gebleken is dat in de keten van hulpverlening marke ren en afzetten van de plaats van ongeval, eerste hulp, mei ding van een spoedgeval, zie- kenvervoer, ziekenhuisbehan deling het melden van het ongeval de zwakste schakel is. Daarbij is elke minuut na een ongeluk kostbaar en kan van levensbelang zijn. Vanuit me dische oogpunt moet hulpver lening ter instandhouding van de levensfuncties binnen tien minuten geboden kunnen worden; langer wachten kan' onherroepelijke schade of de dood ten gevolge hebben. Vooral buiten dichtbevolkte gebieden en minder druk be reden wegen is dit een pro bleem. Vaak moeten slachtof fers van ongevallen een kwar tier of langer wachten voordat het ongeluk wordt gemeld. In dergelijke gevallen kan zo'n noodomroep-systeem goede diensten bewijzen. Het sy steem is ontwikkeld met steun van het ministerie van ont wikkeling en technologie bij onze oosterburen. Er zijn de laatste tijd wat nieu we autobladen op de Neder landse markt verschenen. Deze maand komt De Auto, het maandblad van de KNAC weer terug na een aantal jaren te zijn weggeweest; volgende maand verschijnt het eerste nummer van Auto-Selekt en vorige maand is de eerste edi tie van Het Automobiel Cahier van de persen gekomen. Dit laatste blad is ook een maand blad en is speciaal bestemd voor mannen die gek zijn op oude auto's (aldus de uitgever, maar het zou best kunnen zijn dat ook vrouwen geïnteres seerd zijn In old-timers). In het blad wordt aandacht besteed aan de auto's vanaf het aller prilste begin tot In de Jaren zestig. Het Is een uitgave van Tljl in Zwolle en de hoofdre dacteur heet Lenn BaL Het zal automobilisten niet zijn ontgaan dat de it gering in het kader van de matiging van bet ener, gieverbruik van plan is de motorrijtuigenbelastiiijur met zeventien procent te verhogen. In elk gevife hebben Bovag en RAI dit plan ook gesignaleerd i zij hebben bij de Tweede Kamer hiertegen geproti teerd. „Het gaat niet aan de automobilist opnieuw het gelag te laten talen. Een verdere verhoging van de kosten van het autorij kan ernstige consequenties hebben voor het onderhoud auto's dat hierdoor naar verwachting verder terug zal lo] hetgeen zowel de werkgelegenheid in de autobranche als de keersveiligheid in gevaar brengen" aldus deze twee organisatii En de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club (KNA< vraagt zich af hoe je benzine bespaart door meer wegenbelastii te betalen. De KNAC vraagt zich voorts fijntjes af „welke regfjji ring ook weer in het Meeijarenplan Personenvervoer 1980-lf" schreef dat het vervoer een van de pijlers vormt waarop welzijn berust en dat de verplaatsing van personenen en ren onmisbaar is voor de ontplooiing van de mens".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8