%Zuidhollandse bibliotheken worden gewoon u Bouw woningen op sportcomplex Voorhout Filiaal Leidschendamse bibliotheek dicht Vuilnisbelt Wassenaar wordt recreatieterrein Predikant geweerd uit schoolbestuur Feestelijke muziek Warmondse scholen Terlouw in De Kuip ^BC—RAYONDIRECTEUR AD VAN DER WAALS: DONDERDAG 17 APRIL 1980 PAGINA 7 gadering besloot gisteravond met een uiterst krappe meer derheid het aantal bestuursleden in te krimpen van twaalf tot elf leden. Hiermee werd de kandidatuur van de predi kant voor een door het vertrek van MJ. Vos onstane vaca ture in het bestuur overbodig. Al tijdens de vergadering werd geconstateerd, dat door deze ontwikkeling de verhou ding tussen gereformeerden en hervormden in Valkenburg is geschaad. De bestuursverkiezing stond op de agenda van de vergadering in de gemeenschapsruimte van de school aan de Broekweg. De huidige voorzitter M.J. Vos trad af en stelde zich niet meer her kiesbaar. In een bericht aan de leden was om kandidaten voor de vacature gevraagd. Als enige kandidaat was de predikant Vermeulen aangemeld. Gisteravond besloot het bestuur geheel onverwacht toch maar geen nieuw bestuurslid te kiezen, maar het aantal bestuursleden te verminderen. Met twintig stemmen voor en zeventien stemmen tegen werd dit voorstel door de le denvergadering aangenomen. De bijeenkomst had toch al geen plezierig verloop. Voorzitter Vos deelde tijdens ziin laatste vergadering mee. dat in het afge lopen jaar voor twaalfduizend gulden schade is toegebracht door vandalen aan de lagere school. Hij sprak hierbij van een schrik barende ontwikkeling, waartegen door de politie onvoldoende wordt opgetreden. Tot nieuwe voorzitter werd benoemd de heer J. Boers. WARMOND Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland geeft met medewerking van de Scapino Dansacademie een concert op dinsdagmiddag 29 april voor de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de basisscholen. Het concert is een onderdeel van het schoolprojekt „Feestelijke Muziek". In de school worden de kinderen van te voren ver trouwd gemaakt met het thema en werken al aan het projekt. Tijdens het concert worden enkele composities van bekende componisten gepresenteerd die geschreven zijn naar aanleiding van een feestelijke gebeurtenis of die gewoon feestelijk op zich zelf zijn. Een van de composities is de ouverture „Unie van Utrecht" gecomponeerd ter gelegenheid van het vierhonderdja rig jubileum van de Unie. Aan het concert wordt meegewerkt door het Gewestelijk Orkest onder leiding van Arie van Beek, De Scapino Dansacademie en presentator Jan Polak. VALKEN BURG De hervorm de predi kant ds C. Vermeulen zal geen deel gaan uitmaken van het be stuur van het christe lijke onder wijs in Val- kenburgse. De ledenver- Politicus Jan Terlouw was gis termiddag in De Kuip in Noordwijk op uitnodiging van de Stichting Kulturele Activitei ten Noordwijk (SKAN) voor een gesprek met kinderen uit de badplaats. De heer Terlouw trad ditmaal als schrijver van kinderboeken naar voren. Hij bezorgde de jeugd een aange naam en leerzaam uur, waarbij de jeugd hem het spreekwoor delijke hemd van het lijf vroeg. 'Pedagoog' Terlouw speelde taalspelletjes met de kinderen en vertelde hen over het ont staan van een boek. Dat hij door drukke werkzaamheden gedwongen is het schrijven van kinderboeken te staken, werd door alle kinderen betreurd. Want dat zij zijn boeken ver slinden, bleek gisteren over duidelijk. De komst van de poi- ticus naar Noordwijk was de eerste activiteit van een reeks waarin de SKAN bekende Ne derlanders Noordwijkse kinde ren laat ontmoeten. LEIDERDORP De abon nementstarieven voor de Centrale Antenne Inrichting Leiderdorp worden niet ver hoogd. Het verwachte ex ploitatie-tekort van een ton over 1979 bleek slechts 7700 gulden te bedragen. „Een, enorme financiële meeval ler" stelde de commissie be heer CAI gisteravond vast. De commissie adviseerde Abonnementstarieven CAI Leiderdorp niet omhoog voorts definitief de zogenaam- baar" aldus de voorzitter van. de 'onrendabele gebieden' niet de commissie, burgemeerster op het televisie-kabelnet aan M.A. van der Have, over de te sluiten. „Een leuk verlan- aansluiting van het woonwa gen, maar financieel niet haal- gencentrum. LEIDSCHENDAM Het filiaal van de Stichting Openbare Bibliotheek aan de ^urg. Sweenslaan gaat per 30 mei dicht waarna het gebruikt zal worden als boekenmagazijn. Met deze maatregel wordt een begin gemaakt met het herstruc tureringsproces zoals werd aangekondigd in het vorig jaar verschenen „gemeentelijk bibliotheekplan 1980-1982". Een deel van de boekenselectie en het personeel gaat over naar de op slechts enkele honderden meters gelegen hoofdbiblio theek aan de Van Ruysdaellaan. In het plan wordt verder rekening gehouden "met een nieuwe hoofdbibliotheek in Amstelwijk. Een speciale bouwcommissie, waarin ook een lid van de commissie voor culturele zaken, houdt zich al geruime tijd hiermee bezig. Binnenkort zal een ar chitect worden aangewezen. Bij het gereedkomen zal niet alleen de bibliotheek aan de van Ruysdaellaan maar ook die aan de Prins Frederiklaan verdwijnen. Volgens wettelijke voorschrif ten mag Leidschendam gezien het inwonertal dat beneden de dertigduizend ligt slechts één bibliotheekvestiging hebben. Het filiaal in Stompwijk zal echter behouden mogen blijven en waarschijnlijk ook dat aan de Damstraat in het oude centrum. Directeur A. J. J. Bouten van de stichting zegt dat de sluiting vooral ten doel heeft het aantal openingsuren van de van Ruys daellaan te vergroten. „De hoofdbibliotheek kon wegens perso neelsgebrek nog maar 18 uur per week geopend zijn terwijl het minimum 25 is. Als de Sweenslaan gesloten is beginnen we met 27 uur". Provincie maakt olietanks onschadelijk LEIDEN De provincie Zuid-Holland start eind april een actie om niet meer gebruikte olietanks in wa terwingebieden onschade lijk te maken. Bij deze anti-olietankactie, die zich over een aantal jaren gaat uitstrekken, komen Den Haag en Wassenaar het eerst aan de beurt. :GI0LEIDSE COURANT WASSENAAR Wassenaar blijft streven naar verlen ging van de stortmogelijk- heiden voor een gedeelte van haar afvalstoffen. De stort plaats aan de Hogeboomse- weg bereikt eind dit jaar haar maximum. Aan de noord-oostkant van deze hui dige vuilstortplaats wil de gemeentebestuur een stuk grond aankopen, waar even tueel tuinvuil en andere mi lieu-vriendelijke afvalstof-' fen kunnen worden ge dumpt. Dit terrein kan uit eindelijk een recreatieve be stemming krijgen, zo stellen b en w in een raadsvoorstel voor de gemeenteraad van aanstaande maandag. Wanneer de vuilstortplaats eind 1980 vol is, moet Wasse- m IIEDAM/DENHAAG De nota TIw o- baar bibliotheekwerk op weg naar een lisement' lijkt behoorlijk te zijn aange- en in het Zuidhollandse werkgebied van 'rovinciale Bibliotheek Centrale (PBC). olen, gemeentebesturen en gebruikers ben op grote schaal gereageerd op de dkreet van het openbare bibliotheek- k. De Schiedamse centrale heeft overdui- jk aangetoond dat een bezetting van 50 2-30 van de door het rijk vastgestelde mini- n-arbeidsplaatsen, duidelijk aan de ppe kant is. Positieve reacties zijn even- uitgebleven van de instanties die de vinciale Bibliotheek Centrale uit de pro- nen kunnen helpen. Staatssecretaris aijeveld(CRM) heeft in een gesprek met bestuur van de PBC te kennen gegeven ts te voelen voor een andere verdeling de 200 arbeidsplaatsen die er per jaar te delen zijn. Terwijl er overal in Zuid-Hol- d bibliotheken uit de grond worden ge- npt, mag de PBC op basis hiervan dit r 2,5 vakkrachten aannemen om deze uwe vestigingen te 'bemannen'. Ook een rstel om de schrijnende Zuidhollandse terstand ten aanzien van andere provin- - i met een eenmalige personeelsimpuls te- te dringen, moet de goedkeuring van het a dsterie van CRM ontberen. PBC wil zich nu wenden tot de tweede ka- commissie van CRM. Ook regionale instan- als het Samenwerkingsorgaan Bollen- M ek(SOB) en het Intergemeentelijk Overleg- jan (IGOR) zullen door de geteisterde PBC aderd worden. 1975 lanceerde de toenmalige PvdA/CDA ering vrij ambitieuze plannen voor het o- ibaar bibliotheekwerk in Nederland. De fffl soverheid stelde normen op voor de vesti- ;van bibliotheken. De overheid subsidiëert irocent in bouw en exploitatie en 100 in 3É| «rsoneelskosten. Hierdoor maakte de open- bibliotheek de afgelopen vijf jaar een ex- lieve groei mee. In gemeenten tot 30.000 in- lers geschiedt de bibliotheekvoorziening in vaste ruimte of bibliobus in samenwerking een Provinciale Bibliotheek Centrale. De Schrijnende personeelstekorten in overvolle bibl PBC's houden zich bezig met directievoering, personeelszaken, administratie, bibliotheek technische diensten en collectievorming. Daar naast is de PBC (of: zou moeten zijn) actief op scholen en in bejaarden- en verzorgingstehui zen. Bij de stichting Openbare Bibliotheken Zuid- Holland zijn 33 bibliotheken aangesloten. Met de mensen die bij de PBC in Schiedam werken erbij gerekend, telt het Zuidhollandse biblio theekwerk 188 personeelsleden. Volgens de normering van hetzelfde ministerie van CRM, zijn dat er 180 te weinig. Op basis van de huidi ge ontwikkeling zal de 'wettelijke' norm pas over 30 jaar gehaald kunnen worden. Maar de PCB denkt dat het Zuidhollandse bibliotheek werk deze procedure zeker niet zal overleven. Dit terwijl provincies als Groningen, Friesland en Drenthe respectievelijk 0,8 en 17 procent on derbezet zijn. Lokaal gezien blijft de schade be perkt in Noordwijk en Noordwijkerhout waar de gemeentebesturen zonder enige verplichting hiertoe respectievelijk 60 en'20 vakkrachturen bekostigen. Volgens PBC-rayondirekteur Ad van der Waals zijn de resultaten van het schrijnende personeelstekort duidelijk merkbaar: „Er is geen tijd voor een verantwoorde collectievor ming, de kaartsystemen in de bibliotheken zijn niet of nauwelijk up to date, veel fouten in de administratie, geen tijd om kapotte boeken op te knappen en boeken die lezers niet terug brengen te achterhalen, geen tijd voor school projecten, geven van informatie, reserveringen, boekenweek, lezingen, excursies en exposities, documentatie bijwerken, boeken opnemen voor buitenlandse werknemers", zo luidt een kleine greep uit de vele voorbeelden die de achteruit gang van het bibliotheekwerk illustreren. Daarnaast is er geen tijd om in de bibliotheek een verantwoord aankoopbeleid te voeren. Meestal zoekt de bibliothecaris in zijn vrije tijd een weg in het onstuitbare aanbod van 'ban den'. „We gaan in feite weer terug naar de vroegere positie van de plattelandsbibliotheek. Daar kun je terecht voor ontspanningslectuur, voor de rest ga je dan naar de 'grote stad'. Sommige kaartsystemen lopen een half jaar of een jaar achter. Ik vind dat we afgezien van de alfabeti sche katalogus, de kaartsystemen net zo goed weg kunnen gooien. Je merkt het ook aan de afgestudeerde kandidaten van de bibliotheeka cademie. Die mensen gaan veel liever bij een stedelijke bibliotheek werken. Want ze weten heel goed dat onze bibliotheken een beetje op 'uitleenfabrieken' gaan lijken en daar hebben ze uiteindelijk niet al die jaren voor gestu deerd", aldus Ad van der Waals De Provinciale Bibliotheek Commissie acht het dan ook noodzakelijk om op korte termijn min stens 60 vakkrachten aan te mogen trekken. In het andere geval is een lezersstop en het terug dringen van het aantal openingsuren onvermij delijk. In vakantietijd zou de bibliotheek geslo ten moeten worden, terwiil aanvragen en reser veringen, zelfs van studieboeken, niet meer ge honoreerd zou kunnen worden. Gedacht wordt ook aan het afstoten van katalogi en pogingen om een evenwichtig aanschafbeleid te voeren te staken of te centraliseren. Een adviescom missie van de PBC heeft onder de naam 'moe rascommissie' tot taak om eventuele maatrege len te bestuderen en voor te bereiden. alk Inn fe Zilk ïstaat h'fjaar L1ILK De jongerenso- teitWalk Inn in De Zilk rliomend weekend haar Tlustrum. In dat kader ien er verschillende ak- eiten voor jong en oud erd. het Dorpshuis 'De Duin- start vrijdag 18 april om uur een puzzelrit. Deel- le per auto kost 7.50 gulden >r niet leden en 5 gulden leden. Zaterdag 19 april er in 'De Duinpan' een jinie plaats voor leden en leden. Doordat de brand het archief van de socië- heeft verwoest bestaat de gelijkheid dat niet iedereen- uitnodiging heeft ontvan- Op deze avond is iedereen in het verleden iets te ma- i heeft gehad met Walk Inn lkom. De bijeenkomst bgint 20.30 uur, de toegang be- lagt 2.50 gulden per per- in. Op 26 april wordt er in Duinpan' een film ge- d voor de jongeren van tot en met 16 jaar. De aan- ig van deze film is 20.30, de gang bedraagt voor leden gulden en voor niet leden gulden. ieserveren ■'oor iloemencorso ORDWIJK Bejaarden I gehandicapten krijgen in >ordwijk voorrang bij het 'lijken van het bloemencor- P op zaterdag, 26 april, h voor een gereserveerde bats in aanmerking te ko- tl tn dient men bij de wacht- nnmandant aan het politie- reau om een doorlaatbewijs vragen. Men krijgt dan een aats aangewezen waar men corsowagens goed kan zien. langstellenden kunnen voor indienen van een aanvraag gehele dag (ook 's avonds) echt aan het politiebureau» ide Zeeweg 10, telefoon 1.00. Deze service van de oordwijkse politie blijkt ook ders in het land de aandacht hebben getrokken. Zo heeft 'h reeds een bus met bejaar- 'n uit Huizen NH voor een indplaats aangemeld. )rie woningen voor vluchtelingen in Wassenaar ASSENAAR Bij het 'rstvolgende gereedkomen- 1 nieuwbouwproject in de :»neente Wassenaar worden rïe woningen toegewezen an vluchtelingen uit Zuid- °st-Azië. Althans wanneer e gemeenteraad maandag college van b en w volgt baar verlangen een bij drage te leveren voor de op lossing van het vluchtelin genprobleem. Het college komt met dit voor stel terug op een verleden jaar genomen beslissing om de wo ningzoekenden in Wassenaar niet te passeren ten gunste van vluchtelingen uit Zuid-Oost- Azië De gemeente kwam hiertoe, omdat de woningsitua-' tie toen „schier onoplosbaar" werd geacht. Het college zocht het vervolgens in koopwonin gen, waarin zich een 'opval lende leegstand' vertoonde, maar kreeg geen garanties van Gedeputeerde Staten om via een rijksbijdrage tot koop over te kunnen gaan. RAADSLID WARMENHOVEN ZIET ALTERNATIEF VOOR OOSTHÖUT UWiill/üi -a ~\T 1 Tekening uit de 'Oosthoutkrant', voorstellende de gisteravond gehouden hoorzitting. VOORHOUT „Het bou wen van woningen in Oost hout is wellicht nog niet noodzakelijk. Het is moge lijk om rondom het bestaan de dorp nog huizen te bou wen. Dit kan onder meer ge beuren op de plaats waar nu het sportcomplex is gelegen. In dat geval kan het sport complex naar de andere kant van de spoorlijn ver plaatst worden." Tot dit al ternatief kwam gisteravond het raadslid J. Warmenho- ven tijdens de hoorzitting over het Plan Oosthout. Dit plan omvat een grootscheep se uitbreiding van Voorhout aan de Sassenheimse kant van de spoorlijn. In dit nieuwbouwplan zouden ook wöningen worden gebouwd voor woningzoekenden van andere gemeenten. Het alternatief van de heer Warmenhoven verdient een nader onderzoek. Dit was alt hans de mening van veel aan wezigen. Burgemeester Van de Wouw die de hoorzitting leid de, stelde, dat al eerder was besloten dat er achter de Spoorlaan geen huizen meer gebouwd zouden worden. Wet houder Huigsloot viel hem bij met de constatering, dat de eventuele verplaatsing van het sportcomplex een miljoenen- verslindende affaire zou wor den. De bouwgrond ter plekke zou hierdoor uitzonderlijk duur worden. Hetgeen weer zou leiden tot duurdere wo ningen. Over de duurte van woningen hadden de aanwezi gen ook het een en ander te melden. De stagnatie in de verhuur en verkoop van wo ningen baart ook Voorhout zorgen. De ingestortte huizen markt zou best weieens conse quenties kunnen hebben voor de ontwikkeling van Oosthout. Ken kleinschalige aanpak van woningbouw zou derhalve weieens verstandiger kunnen zijn, dan een grootschalig bouwplan. Burgemeester Van de Wouw constateerde echter, dat ook met toekomstige woningzoe kenden rekening gehouden moest worden. Daarbij zal het plan Oosthout is fazen worden uitgevoerd, waarbij een niet al te groot aantal woningen per jaar wordt opgeleverd. De ver keersproblemen door de bouw in Oosthout kwam ook aan orde. Met name de onsluitings- mogelijkheden die de ver keersdruk op de Herenstraat moeten verlichten. De bouw van een of meer tunnels onder de spoorlaan door staat hierbij centraal. Volgens vele aanwezigen was het op dit moment niet moge lijk tot een goede discussie te komen. Men zou over te sum miere informatie beschikken. De vorige week huis aan huis bezorgde informatiekrant werd wel op prijs gesteld, maar zou te weinig werkelijke informatie hebben ingehou den. Een woningzoekende bracht aan het eind van de bij eenkomst nogeens kern van de problematiek onder woorden. „Het is niet zo belangrijk waar er huizen worden gebouwd. Als ze er maar snel komen en betaalbaar zijn". naar zijn vuil afvoeren naar de L.V.Z. (vuilverwerking Leid schendam, Voorburg en Zoe- termeer) in Zoetermeer. Een en andere houdt in, dat Wasse naar in Zoetermeer haar vuil gaat storten en op den duur ook gebruik zal moeten maken van de faciliteiten van een huisvuilscheidingsinstallatie. Het college van b en w vraagt de raad verder haar te machti gen onderhandelingen te voe ren in het kader van het pro vinciaal afvalstoffenplan. Ook wil het college bewegingsvrij heid, zodat zij ook onderhan delingen mag voeren over de, eventuele grondaankoop voor uitbreiding van de huidige vuilstortplaats, hoewel de raad zich uiteraard eerst moet uit spreken enerzijds over de wens om de vuilstortplaats uit te breiden en anderzijds om dit terrein later te bestemmen tot recreatiegebied. Auto in brand OEGSTGEEST Een nog vrij nieuwe auto, gepar keerd op het Apolloplein, vloog gistermiddag na het starten in de brand. De ver moedelijke oorzaak is korts luiting. De Leidse bestuurder liep hierbij geen verwondingen op. De brandweer heeft de wagen, een Amerikaans type, geblust. De wagen brandde totaal uit. Gereedschappen weg bij Winkelhof LEIDERDORP Dieven hebben gisternacht een groot aantal gereedschappen ont vreemd op het bouwterrein, van het Winkelhof. Onder meer wordt een aantal boren en schaafmachines vermist. De dieven verschafte zich de toe gang tot de verschillende bouwketen met een breekijzer.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7