MEDEWERKER Gebroeders Van der Sman blijven onkruid de baas... zonder bestrijdings- middelen 35.- 75.- Kom kijken bij OLGA SL JOUW LOOK. VAN COWBOY TOT CAMPUS. SH LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 APRIL 1980 PAGII Zes jaar biologisch- organisch telen in Nootdorp USA. Gevraagd: op bloemisterijbedrijf Gebr. v. d. Zwet Westeinde 34a - Roelofarendsveen Telefoon 01713-3748 ofd 3215 De burgemeester van Zevenhoven maakt be kend, dat met ingang van 21 april 1980 ge durende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een plan tot wijziging ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke I Ordening van het bestemmingsplan „Kern Westeinde" ten behoeve van de bouw van zes woningwetwoningen op het perceel kadas traal bekend gemeente Zevenhoven, sectie B, j nr. 1718 (ged.). j Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden schriftelijk bezwaren tegen het plan tot wijziging van het bestemmingsplan i.Kern Westeinde" bij het college van burge meester en wethouders indienen. Zevenhoven, 17 april 1980. De burgemeester voornoemd, J. S. Wagenaar. Verschillende soorten groen ten worden beproefd NOOTDORP Tuinbouw bedrijven, die het predi kaat „biologisch-orga- nisch" willen voeren moe ten zijn aangesloten bij een stichting, die er nauwlet tend op toeziet dat, en der halve aan de hand van analyses ook controleert of het aangesloten bedrijf zich aan de regels en voor schriften houdt Die regels en voorschriften houden onder meer in, dat er geen kunstmest gebruikt mag worden en dat chemische bedrijdingsmiddelen er ta boe zijn. Het alternatief is dus, dat er wordt bemest met organisch materiaal bestaande uit com post en goed verteerde stal mest. De bestrijding van ziekten en plagen gebeurt zo doende op biologische wijze. Dat houdt in, dat de plagen bestreden worden met de na tuurlijke vijanden en de ziek ten, zoals schimmels en bac- teriërn, te lijf worden gegaan met be jiulp van het natuurlij ke produkt lavameel. Ook komt het voor dat een combi natie van ziekten en plagen door een natuurlijk produkt in toom moet worden gehou den. Wie zo'n bedrijf bezoekt mag eerst wel een paar bag gerlaarzen aandoen, want als hij er op schoenen heeft rondgelopen zal hem dat lang heugen. In hun schik Dat is in elk geval ook zo bij de kwekerij Sonetta van de gebroeders Van der Sman in Nootdorp, die deze wijze van telen nu zo'n zes jaar volgen en daar best mee in. hun schik zijn. De laatste jaren bestaat de hoofdteelt uit vle zige tomaten. De planten worden door henzelf opge kweekt in potgrond van een speciale samenstelling. Met enkele andere tuinders, die dezelfde teeltwijze volgen, zorgen ze ervoor dat het mengen van de grond op het zelfde moment door der den kan worden uitge voerd, zodat de kosten zo laag moggelijk kunnen wor den gehouden. Compost De opkweek van de planten vereist in de wintermaanden veel van hun aandacht, te meer omdat zij zo lang moge lijk willen wachten met het uitplanten in de kas. De kas- grond, die in de loop van de jaren een zeer hoog gehalte organische stoffen is gaan be vatten, wordt niet gespit. De plantenresten van elk seizoen worden met behulp van een machine fijn „gehakseld" om zodoende het composterings- proces te bevorderen. Voorts wordt elk jaar organische mest oorzaak van die vie ze schoenen aan de grond toegevoegd. Na enkele bere geningen is de grond zo los geworden, dat de tomate- planten er met behulp van een plantgatboor zo in kun nen worden uitgezet. Sport Het is voor deze tuinders niet alleen een economsiche noodzaak, maar ook een sport om het energieverbruik op hun bedrijf van tiendui zend vierkante meter glasop standen zo laag mogelijk te houden. Natuurlijk mag dit niet ten koste gaan van de kwaliteit van het gewas en de vruchten. Als de tomaten er iets langer over doen alvo rens af te rijpen dan laat hen dat onverschillig, want zo zeggen ze, een produkt dat langs een zo natuurlijk moge lijke weg groeit moet het lek kerst zijn en dat zal vroeg of laat ook in de prijs tot uit drukking komen. Geen windeieren Vorig jaar zijn op het grootste gedeelte van het bedrijf de tomaten in juli opgetrokken en zijn ze met de teelt van snijbonen, prinsessebonen gewoon tussen de tomaten gezaaid hertstkomkom- mers en herfstpaprika's be gonnen. Vooral de teelt van komkommers en paprika's heeft de gebroeders Van der Sman in de herfst geen win deieren gelegd. Ondanks het feit, dat de he ren Van der Sman in hun be- drijfsopzet, volgens hun ei gen zeggen, de najaarsteelten niet direct nodig hebben, zijn ze afgelopen herfst in een groot gedeelte van de kas toch gaan experimenteren met allerlei teelten zoals raapstelen, worteleh, radijs, koolrabi, sla, andijvie, prei en selderij. Het doel van dit ex periment is één of enkele teelten te vinden, die in hun bedrijfsopzet passen. Tuindersvak Zonder al te veel werk is het mogelijk gebleken, uiteraard zonder het gebruik van be strijdingsmiddelen, het on kruid de baas te blijven, het- Lavameel, een goede, zuivere geen vooral in bovengenoem de teelten, bij deze biolo- gisch-organische aanpak, van eminent belang is. Wie zo op het bedrijf van deze mannen rondstapt moet het opvallen hoe groot de aandacht voor deze teelten is en welk een liefde voor het tuindersvak eruit spreekt. bemesting Ook voor alles, wat groeit en bloeit, maar niet direct met hun broodwinning te maken heeft, hebben de gebroeders belangstelling. Zo is er een volière met honderden prachtige kanaries en ander soortige gevleugelde dieren en staat er een zogenaamd trekkasje voor geraniums. Andijvie Lekker streep- sweatshirt. In o.a. grijs/bleu en grijs/ bordeaux. Gebleekte jeans met versierde achterzakkea Merk: Brittannia Denim. Kom kijken naar de uitgebreide kollektie slaapkamermeubels, springboxen, gordijnen, spreien en matrassen van Olga. De Olga-showroom is een prima plaats om alles op het gebied van slaapkamers en wat daarbij hoort te zien. Het brengt u vast op nieuwe, frisse ideeën. Wat u voorkeur ook is: modem of klassiek, in de toon- kamers van Olga vindt u het. Kom langs en bekijk alles op uw gemak. Openingstijden: maandag t/m zaterdag 9-17 uur, donderdag tot 21 uur. Levering via de erkende woninginrichter. Olga Matrassen LMF B.V., Evertsenstraat 90 (zijstraat Zijlsingel), Leiden, telefoon: 071 -14.23.41. PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE, GEZELLIGE SFEER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18