Volendam met anti voetbal periodetitel Sparta-Feyenoord: voor u consumenten bedrog jax blijft op ationaal niveau weer op de been LEEUWARDEN - De lachsalvo's denderden op het laatst door het Cambuurstadion wanneer weer een poging van een Cambuur speler om iets met de bal te doen hopeloos de mist in ging. Oekie Hoekema kreeg een volkomen vrije mogelijkheid de bal voor het doel van Volendam te praatsen, maar hij kon niet meer op zijn benen staan en buitelde met bal en al over de achterlijn. Een terug speelbal van Gerrie Schouwenaar was een vroeg hoogtepunt in de ko mische en toch droevige scènes. Tien minuten voor de rust probeerde Schouwenaar de bal in de handen van doelman Tukker te tikken, maar slaagde daarin niet. Wim Kwakman was ter plekke en onder nam de enige gerichte doelpoging van Volendam in de hele wedstrijd: 0-1 Daarmee is het relaas van de wedstrijd eigenlijk voltooid. Want er gebeurde helemaal niets waarvan de 7000 toe schouwers konden genieten. Ze staken hun misnoegen dan ook niet onder stoelen of banken en verlieten en mas- ruim voor het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Charles Corver (overi gens ook niet best op dreef) het stadion. Tekenend was het dat de stadion-spea ker zeker tien minuten voor afloop al aankondigde welke uitgangen konden worden benut. Volendam maalde niet om het slechte optreden van Cambuur en helemaal niet om de eigen onwillige houding. Dat de Noord hollanders bezig waren met een agressieve anti-voetbalcampag ne deerden hen niet. En trainer Ellens na afloop maar in geuren en kleuren vertellen hoe tactisch de magere voor sprong wel niet was verdedigd. De toe schouwers letterlijk het stadion uitj?- gend om vervolgens in de nacompetitie een gooi naar een plaats in de eredivi sie te doen. Maar dat hield Volendam er dan wel aan over. Via de zege stel den de Noordhollanders het kampioen schap van de derde periode veilig en verlieten dan ook juichend de grasmat in Leeuwarden op een moment dat zij zich diep hadden moeten schamen over hun spel. BEHOUDEND Aanvankelijk was het nog te accep teren dat Volendam in zijn schulp bleef. Trainer Ellens: „We moesten zorgen dat we in ieder geval geen goal tegen kregen". Maar naarmate zonneklaar werd dat Cambuur maar dan ook helemaal niets fatsoenlijks op de mat kon leggen, bleven de gas ten proberen van zo'n groot mogelij ke afstand bun eigen doelman te be reiken. Vandaar dat doelman Hoek de man te velde werd die de meeste balcontacten kon claimen, zonder dat hij daarbij een keer inspannende dingen behoefde te doen. Nadat het publiek zich in het eer ste halve uur slechts had kunnen ver gapen aan de wissel Kuip (geblesseerd) voor Sul viel het enige doelpunt als een donderslag bij heldere hemel. Na een hoge voorzet van René Tol bleek er geen vuiltje aan de lucht, maar de don derslag kwam er toch uit, omdat Schouwenaar iets te zorgeloos terug wilde tikken. Kwakman maakte op kundige wijze gebruik van het buiten kansje en liet de verbouwereerde Tuk ker kansloos. Wie had gedacht dat na de rust Cam buur wel wat meer aanvallende pogin gen zou wagen, kwam bedrogen uit. Er werd werkelijk onvoorstelbaar slecht gevoetbald. En aangezien Volendam dat al lang best vond werd het een heel vreemd gedoe. Ook Volendam zorgde wel voor een dolkomische act, toen Sul vanaf de middenlijn door de lucht te rug wilde spelen, trof hij zijn medespe ler Guyt en toen in de slotfase doelman Johan Tukker bij de laatste hoekschop van Cambuur in het strafschopgebied van zijn collega Hoek verscheen, was de climax in de tragikomedie daar. Wat nog enigszins opmerkelijk was wa ren de" woorden van Ellens met betrek king tot de wedstrijd van zondag in en tegen Groningen: „We spelen voor het kampioenschap, wij hebben nu Hel mond Sport en Cambuur uitgepakt, misschien pakken we nu Groningen ook nog, maar met een punt ben ik wel tevreden". Gelukkig voor Ellens heb ben de potentiele bezoekers van de wedstrijd van zondag dit duel in Leeu warden niet gezien. Zij zouden zich on getwijfeld nog enkele keren bedenken. Groningen 31 20 7 4 47 63-16 Volendam 29 19 4 6 42 63-24 Den Bosch 30 18 6 6 42 51-27 Wageningen 29 15 11 3 41 53-30 Graafschap 31 15 5 11 35 31-26 DS '79 31 12 10 9 34 55-40 Cambuur 29 15 2 12 32 54-37 Amsterdam 30 12 8 10 32 46-39 Heracles 30 12 7 11 31 38-35 Heerenveen 30 11 9 10 31 35-37 VVV 30 12 7 11 31 40-52 Fortuna S 28 11 8 9 30 43-32 •Eindhoven 30 9 7 14 25 30-45 Telstar 28 7 10 11 24 35-41 Vl'dingen 30 6 8 16 20 31-52 Veendam 30 6 8 16 20 36-59 SVV 30 6 7 17 19 43-68 Helmond Sp 30 7 5 18 19 31-66 Amersfoort 30 3 5 22 11 25-77 De De Graafschap,Cambuur, Volendam periodekampioenen Groningen wint chaotisch duel DEN HAAG Het duel tus- sen Groningen en Helmond Sport, dat in een overwin ning van 3-2 voor de thuis club eindigde, liep volledig uit de hand. Nadat Helmond Sport tot twee keer toe de leiding had genomen, maak te Peter Houtman uit een strafschop in de 86e minuut pas gelijk (2-2). De zwak lei dende scheidsrechter Klin kers moest in de tumultueu ze slotfase twee gele kaarten trekken. Van Berloo en Van, der Ven, beiden van Hel mond Sport, werden ermee bestraft vóór grove overtre dingen. Coolen (Helmond Sport) moest met een gebra ken rechterenkel het speel veld vroegtijdig verlaten. In de blessuretijd haalde Eddie Bakker voor Groningen als nog de volle winst binnen: 3- 2. Amersfoort won op eigen ter rein verrassend met 1-0 van SVV. In de 48e minuut zorgde Van der Meer voor de enige treffer. Voorts speelden Wage- ningen en Veendam gelijk met 1-1. Een stand die reeds bij de rust was bereikt. Van Vijfeij- ken (Wageningen) en Koolhof (Veendam, uit een strafschop) waren de doelpuntenmakers. Cambuur-Volendam 0-1 (0-1) 32. Kwakman 0-1. Scheidsrechter Cor ver. Toeschouwers: 7000. Volendam kampioen van de derde periode. SC Amersfoort—SVV 1-0 (00). 48. Van der Meer 1-0. Scheidsrechter De Haan. Toeschouwers: 430. Wageningen-Veendam 1-1 (1-1). 36 Van Vijfeijken 1-0. 41. Koolhof 1-1 (strafschop). Scheidsrechter Boss. Toeschouwers: 5000. Gele kaart voon - Brinkman (Veendam). Groningen-Helmond Sport 3-2 (0- 1). 32. Burhenne 0-1, 53. Keukens 1- 1. 81. Van der Ven 1-2, 86. Houtman 2-2 (strafschop), 90. Bakker 3-2. Scheidsrechter: Klinkers. Toeschou wers: 9500. LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 APRIL 1980 PAGINA 17 Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: postcode woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam. adres: postcode woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Leidse Courant, antwoordnr 349, 2300 VB Leiden IIIIIIIIIIIIIIIIIII ROTTERDAM Nog veel te veel be taalde voetballers in Nederland ver staan hun vak niet. Begrijpen ook niet in wat voor penibele situatie het hele profbedrijf is geraakt. Helaas wordt het hen ook niet ingefluisterd door de trainers. Daardoor is er een compleet gebrek aan verantwoordelijkheid ge groeid jegens het publiek. Dat koplo per Ajax dan net zoveel toeschouwers trekt als in Engeland de degradant is weliswaar schrijnend, maar logisch. Pas als er werkelijk iets bijzonders aan de hand is, willen de mensen nog wel eens met zeer velen gaan kijken. Liefst zeventienduizend goedgelovigen dachten gisteren dat de bekerwedstrijd Sparta-Feyenoord (1-0) zo'n speciale ge beurtenis was. Halve finale, derby en als extraatje een heerlijk zonnetje. „Maar geen zomeravondvoetbal", had de speaker voor het duel in een recla mespot nog even geprobeerd. Inder daad, dat was het ook niet, het was veel en veel erger. Sparta en Feyenoord deden aan onvervalst consumentenbe drog. Ongestraft. Tenminste, op korte termijn, want uiteindelijk komt het publiek er toch wel achter als het is be sodemieterd. En blijft de volgende keer thuis. Sparta en Feyenoord hebben zo'n beetje gelijke „belangen" bij de bekerstrijd. Ze zijn namelijk niet geïnteresseerd. Sparta wil in de eredivisie blijven en heeft daar voor alle aandacht nodig en voor Feye noord is het UEFA-toernooi zowel finan cieel als sportief aantrekkelijker dan het sterk gedevalueerde voetbal voor Europa Cup 2. Twee teams die niet hoeven te winnen, terwijl Feyenoord mischien zelfs niet eens mag winnen. Dat leek in elke geval een basis voor negentig minuten on bevangen voetbal, want wat is er heerlij ker dan spelen zonder de druk van het moeten presteren. Maar die gedachte ging niet op, want juist voor Feyenoord was het schipperen om straks voor de return de Kuip tenminste nog enigszins te laten vollopen. Eerst de centjes, dan de sport, zo redeneert het betaald voetbal, het woord zegt het al. Een beetje voetballer verliest zijn eerzucht niet zo snel, dus moeten de trainers de rest doen. Brand maakte er zelfs helemaal geen geheim van dat hij is aangenomen om Sparta in de eredivisie te houden en niet om de beker te winnen. Dat is eerlijk, maar laat dan het publiek gratis binnen. Westerhof (ongetwijfeld ingefluisterd door de zieke Jezek) stuurde Feye noord met een behoudend concept het veld in. Notten speelde op het middenveld met de punt naar achteren. Staffleu mocht ook niet. te veel en moest Nielsen aflossen als die Krol zelden en slecht imi teerde als opkomende laatste man. Alleen Van Deinsen had toestemming om her haaldelijk over zijn directe tegenstander Weerdenburg heen te gaan. Hij schoot uit een van die acties in de 30e minuut op de paal. Linksachter Brard kwam nauwelijk op, want hij werd redelijk gebonden door Van der Lem en rechtsachter Troost maakte af en toe voor de vorm een sprin tje langs de lijn. Ook al had hij als oppo nent Meijer, die momenteel door elke wil lekeurige amateurspits vervangen kan worden. Weerstanden Sparta bracht het er iets redelijker af met Calderwood in de (nieuwe) rol van spelbe paler. Van der Gijp zat langs de lijn. Brands verklaring: „Zijn manier van voetballen wekt weerstanden in de groep. Je kunt je directe tegenstander nu een maal geen negentig minuten laten gaan. Van der Gijp is een geweldige voetballer, maar.pas achttien en in deze precaire fase kan hij beter niet meespelen'Sparta dus zonder verrassing, want Calderwood speelde aardig, maar kreeg van Notten Doelman Joop Hlele van Feyenoord brengt opluchting in het duel tegen Sparta. alle vrijheid en had geen beslissende pass in de benen. Dat had gisteravond trou wens niemand. De enige werkelijk goede trap kwam van Sparta's linksachter Van Tiggelen, die in de 47e minuut ongenadig hard van ruim twintig meter doelman Hiele kansloos liet (1-0). Daaraan was bui tenspel van Van der Lem vooraf gegaan, maar de aarzelend leidende scheidsrechter Weerink had wel meer slechte waarne mingen. Voeg bij die prachtige treffer het lichte herstel van Sparta's spits Geels (Brand: „Dat is mijn belangrijkste winstpunt. Daarnaast geeft die 1-0 vertrouwen, maar dat we eventueel de finale halen, vind ik onbelangrijk".) plus de snelle aanpassing van Feyenoords nieuwelingen De Leeuw (gedurfd) en Bouwens (degelijk) en Spar ta-Feyenoord heeft zijn positieve puntjes gehad. Resteerde een wedstrijd met gele kaarten voor Van de Korput (smerige overtreding tegen Meijer) en Doeburg (aanmerkingen), maar zonder uitgespeel de kansen, zonder één vlotte combinatie, zonder gedurfde individuele acties, zonder techniek, zonder inzet en zonder karakter. Met uitzondering van het duel tussen Pe- tursson en Balkestein (foutloos) gunden de ploegen elkaar alle ruimte om tot voetbal len te komen. Met dat als uitgangspunt hadden Sparta en Feyenoord het publiek in elk geval kunhen vermaken en toch de score in de hand kunnen houden. Voetbal is immers niet slechts aantrekkelijk van wege het resultaat, maar ook als show. Sparta-Feyenoord leverde helemaal niets op. Opzichtelijker had de minachting'voor het publiek niet tot uiting kunnen komen. DICK HOFLAND Scoreverloop: 47. Van Tiggelen 1-0. Scheidsrechter. Weerink. Toeschouwers: 17.000. Sparta Doesburg; Jansen, Van Gaal, Balkestein, Van Tiggfclen; Stevens, Calder wood, Weerdenburg; Van der Lem (Schwarz), Geels, Meiier (Lengkeek). Feyenoord Hiele; Troost, Nielsen, Van de Korput, Brard; Staffleu, rJotten (Van Til), Van Deinsen; Bouwens, Petursson, De Leeuw (Pe ters). Willy van )HOVEN In de tweede helft heel even duidelijk, hoe Ajax ei- ijk had willen spelen tegen Not- ham Forest ruim een week gele- Vanuit een gesloten verdediging v een teruggetrokken middenveld en /end op ruimte bij balverovering. struikelde daar gisteravond in de wedstrijd van de halve finale de strijd om de KNVB-beker wel 1-2. ;aat er op lijken, dat Ajax weer een ize poging gaat ondernemen om de |bel" te halen. AZ toonde afgelopen ig zijn bereidwillige medewerking van Feyenoord te verliezen en -het lat het van Ajax scheidde, te vergro- 'SV leek na zaterdagavond Ajax in iekergebeuren te willen aanpakken, de Eindhovenaren brachten hun te- tander in de competitie-aflevering op ind van de afgrond. Ajax op Europees niveau dreigt erdrinken, houden de Amsterdam- zich op het nationale vlak redelijk been. Het gaat de équipe van Leo hakker niet gemakkelijk af. In Eind en gisteravond bleek weer eens, dat puog op basis van een enorme wer st het in het voorbije seizoen zo zorg de opgebouwde imperium in tact kan 6en gehouden. Het gunstige perspec- dat Ajax in Eindhoven bewerkstellig- zal de ploeg de nodige morele steun en. De nationale suprematie geeft wel enken over het niveau van de Neder- clubs, die volgend seizoen met zes igenwoordigers in de diverse Europa lernooien zullen acteren. Zij blijken slotronde van het competitie- en be- ebeuren niet bij machte het aangesla- Ajax zelfs maar te tarten. PSV deed n eigen huis ook niet. De Eindhove- n hadden met name in de eerste helft volledig in de tang, maar konden op enkele manier een vuist maken. Iman Piet Schrijvers werd dan ook 'elijks in problemen gebracht. mende libero zich waagde aan offensieve acties. Maar ook de gelegenheidslibero van PSV slaagde er niet in de Amster damse afweer voor onoverkomenlijke problemen te stellen. In de aanval van de Eindhovenaren ont brak René van de Kerkhof. Een blessure van de international hield hem aan de kant. Daarom schoof Michel Valke door en completeerde samen met Paul Postuma en Harry Lubse de aanval. De Eindhove naren kregen echter geen vaste grond on der de voet in de Amsterdamse defensie. Ook vanuit het PSV-middenveld werd de oplossing niet aangedragen. Willy van der Kuijlen werd op de voet gevolgd door Guido Pen, die hem vlak achter zijn aan val geen ruimte gunde, en Tom Smits en Jan Poortvliet slaagden er nauwelijks in over Dick Schoenaker en Sören Lerby heen te komen. Binnen de behoudende speelwijze van Ajax kreeg Frank Arnesen de vrijheid zijn gang te gaan. Dat betekende in de eerste helft, dat de Deen meer verdedi gend dan aanvallend speelde. De samen werking met de weinig aandacht opeisen de Karei Bonsink en de bijzonder zenuw achtig spelende Martin van Geel, die ver ergerd werd door een reprimande' van Ruud Krol, liet veel te wensen over, waardoor Ajax voor de pauze aanvallend weinig voorstelde. De aanvallende acties van de Amsterdam- - mers waren dan ook op de vingers van één hand te tellen. Pen kreeg bij balbezit van Ajax alle ruimte van zijn direkte te genstander Van der Kuijlen, en bood zich dan ook enkele malen aan. Halverwege de eerste helft kwam Pen gevaarlijk door, toen hij van grote afstand Jan van Beve- ren op een hard schot tracteerde. Samen met een actie van Arnesen waren dat ook de enige aanvallende wapenfeiten van de Amsterdammes. Interessant maal van Piet Wildschut, ging ditmaal over. Direkt in de tweede helft ontstond de meest interessante fase van de wedstrijd, want na vijf minuten al nam PSV een voorsprong. Pen verslikte zich, waardoor de attente Poortvliet in staat werd gesteld de diep gaande Van der Kuijlen te bedie nen. De PSV-aanvoerder raakte niet on der de indruk van het kolossale lichaam van Schrijvers en scoorde beheerst: 1-0. Weinig vreugde hadden de Eindhovena ren van dit doelpunt, want twee minuten later kwam Ajax langszij. Een krampach tig ogende counter, via de opgekomen Piet Wijnberg, bracht de bal op gelukkige wijze bij Van Geel, die heel zijn ziel en za ligheid in het schot legde en ook nog scoorde op bijzonder fraaie wijze: 1-1. PSV wilde desondanks een beslissing for ceren. Beenhakker hield de succesvolle Van Geel in de ploeg en liet de zich al warm lopende Simon Tahamata invallen voor Bonsink. De veel gekritiseerde Taha mata slaagde er meer dan Bonsink in eni ge lijn te brengen in de aanval van Ajax. Was hij eenmaal in balbezit, dan beperkte hij zich niet alleen tot doelloze acties, maar zag ook de opkomende mensen die zich links of rechts aanboden. Tahamata zorgde met zijn wegtrekkende beweging ook voor de ruimte, die Arnesen tien mi nuten voor het einde kreeg. De bijzonder hard werkende Deen kreeg daardoor vrij baan. De vele arbeid had tot gevolg, dat het schot van Arnesen nauwelijks kracht had. Van Beveren verkeek zich echter volledig op het schot, en via de armen van de bij PSV vertrekkende doelman beland de de bal in het Eindhovense doel: 1-2. Op die wijze kreeg Ajax toch nog uitzichten op hernieuwd succes in het bekergebeu- ren. Zo is er toch weer een gerede kans ontstaan, dat zelfs de verliezende finalist verzekerd is van Europees voetbal vol gend seizoen. ERIK VISSER orstopper Mnterim-trainer Jan Reker hand- fde ook gisteravond Willy van der khof als laatste man, en liet Adri van ay als voorstopper fungeren. Deze st de positie van Van der Kerkhof nemen, wanneer de weer in vorm ko- Dat aantal verschilde weinig met de mo gelijkheden die PSV forceerde. Uit een afstandsschot van Van Kraay werd de bal van richting veranderd, maar de uit posi tie geraakte Schrijvers zag het schot tot zijn opluchting naast gaan. Poortvliet kwam tien minuten voor de rust nog ge vaarlijk door, maar hij vond Schrijvers op zijn weg en weer een afstandsschot, dit- Scoreverloop: 50. Van der Kuylen; 52. Van Geel 1- 1; 81. Arnesen 1-2; scheidsrechter: Keizer; toe schouwers: 27.000. PSV: Van Beveren; Stevens, Van Kraay, W.v.d. Kerkhof, Wildschut; Poortvliet, Smits(Smolders), Valke; Postuma, Lubse, Van der Kuylen(Landsbergen). Ajax: Schrijvers; Wijnberg, Krol, Zwamborn, Meutstege; Arnesen, Pen, Lerby; Schoenaker, Bonsink(Tahamata), Van Geel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17