Bisscho over toekomst open spreken in juni van het LPO 2395.-1 VERENIGING VAN KERKVOOGDIJEN:RIJKDOM VAN HERVORMDE KERK IS MAAR SCHIJN MEUBELEN iNr Korte metten thuisgebracht en wel uw kinderen zijn welkom koffiebar.ook voor u! LEIDSE COUHANI DONDERDAG 17 APRIL 1980 PAGK De bisschoppenconferentie zal, indien mo gelijk in juni, samenkomen met de agenda commissie voor het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO III) en de leiders van de LPO-delegaties. Daarbij zal het onder meer gaan over de toekomst van het LPO. Iedere bisschop afzonderlijk zal binnenkort met de eigen LPO-afvaardiging vergaderen over wenselijkheid en mogelijkheid om een landelijke bijeenkomst van het LPO te hou den, later dit jaar of begin volgend jaar. Kardi naal Willebrands heeft die bespreking al ge voerd. Op hun vergadering van 10 juni in Roermond zullen de bisschoppen verslag van hun bevin dingen uitbrengen. Eerder al hebben agenda commissie en delegatieleiders van het LPO het in het algemeen voor de dialoog tussen de ker kelijke leiding en het geheel van de geloofsge meenschap van groot belang genoemd, dat een landelijk platform in stand wordt gehouden. In de commissie, die mede naar aanleiding van de ontslagname van secretaris-generaal dr. P. Vriens céntrale instellingen van de kerk provincie gaat doorlichten, heeft de bisschop penconferentie benoemd dr. H. van Munster ofm en de heer F. Trip, respectievelijk secreta ris en penningmeester van de Bisschoppelijke Beheerscommissie, die de agendacommissie is voor de bisschoppenconferentie. In deze „röntgencommissie" waren al de bis schoppen Bluyssen van Den Bosch en Gijsen van Roermond benoemd. Mgr. Bluyssen is op zijn verzoek, wegens overdrukke werkzaam heden, vervangen door mgr. Möller van Gro ningen. De bisschoppenconferentie heeft tijdens haar maandelijkse vergadering deze week in Rot terdam, zo meldt de persdienst van de kerk provincie, ook kennis genomen van documen tatie van een groep katholieke leken, die zich hebben verenigd in de „Stichting Communica- re", gevestigd in Utrecht. Deze, zo wordt ge zegd, stelt zich ten doel de katholieke geloofs gemeenschap in Nederland te versterken, door de eenheid in verscheidenheid daarbinnen te bevorderen, met onderkenning en erkenning van de bestaande pluriformiteit. Bij de documentatie van de stichting was de opzet voor een onderzoek naar de levenskan sen van een nieuw katholiek weekblad. De bisschoppenconferentie, aldus de persdienst, nam nota van het feit, dat haar niet werd ge vraagd zelf dit onderzoek te laten uitvoeren. Zij vindt trouwens, dat dit niet pp haar weg ligt, maar een initiatief van leken dient te zijn. De bisschoppenconferentie zal elk initiatief op dit terrein met belangstelling volgen. De totale opbrengst uit vermogen bij de hervormde kerk is 12 miljoen gulden per jaar. Gerekend over 1400 gemeenten is dat gemiddeld maar 8.700 gulden. Daarmee moet tevens een deel van het landelijke werk gefinancierd worden. Met de rijkdom van de hervormde kerk, waarover de laat ste tijd nog al eens wordt gehoord, valt het dus heus niet mee. Dit zei dr. W. J, Diepeveen, voorzitter van de „Vereniging van Kerkvoogdijen in de Neder landse Hervormde Kerk" gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan van deze vereni ging, dat zaterdag in Utrecht zal worden ge vierd. heeft, die een waarde vertegenwoordigen van 12 miljard gulden. Maar de onderhoudskosten moeten worden geschat op 0,6 miljard tot 2 miljard gulden. Dan begint men niet veel met 12 miljoen gulden. Met het inkomen uit bezit kan de hervormde kerk net de kosten van de verzekering dekken. De rijksoverheid verleent zeer veel steun bij de restauratie, maar niet bij het onderhoud daarna en de kosten verbonden aan de exploi tatie zijn zo gigantisch, dat zij het budget van de betrokken gemeenten ver te boven gaan. Het noodzakelijk onderhoud wordt daardoor verwaarloosd en de monumenten zijn na ver loop van enkele tientallen jaren opnieuw aan kostbare restauratie toe. De heer Diepeveen kon zeggen, dat de overheid nu ook denkt aan subsidie voor onderhoud, maar concreet zijn die gedachten nog niet. De heer Diepeveen zei ten aanzien van „Sa men op weg", het streven naar hereniging tus sen hervormde kerk en gereformeerde ker ken, dat de jubilerende vereniging bereid is daaraan mee te werken. Hij zag ook geen on overkomelijke problemen, zij het dat de her vormde situatie aanpassing vraagt aan die in de gereformeerde kerken, waar de uiteindelij ke verantwoordelijkheid voor bestuur en be heer beide bij de kerkeraad berust. In de her vormde kerk zijn beide gescheiden, hetgeen dr. Diepeveen minder juist achtte. Wat de predikantstractementen betreft, zei hij, dat het een misverstand is te denken, dat de overheid die betaalt. Er is een groot aantal pre dikantsplaatsen, waaraan geen enkel tracte- ment is verbonden. Bij de overigen gaat het slechts om enkele honderden guldens per jaar. Dr. Diepeveen zei, dat het rijk zowel als de kerken dit een zeer onbevredigende toestand vinden, maar een oplossing is nog niet gevon den. Ten aanzien van het beleid in de Nederlandse hervormde kerk stelde dr. Diepeveen, dat het interne management van de landelijke kerk de laatste jaren zeer zwak is geweest. Daarbij komt nog de chaotische organisatie-structuur van de kerk, die sterk vereenvoudigd dient te worden. Volgens dr. Diepeveen zullen er prioriteiten moeten worden gesteld. De middelen ontbre ken immers om ólle doeleinden te verwezenlij ken. Hij achtte de enige manier om uit deze problematiek te komen het opstellen van een plan op langere termijn en hij deelde mee, dat het hoofdbestuur van de vereniging, samen met andere organen, het initiatief had geno men, de generale synode uit te nodigen een dergelijk plan te laten opstellen. Bij gelegenheid van de troonsafstand van koning Juliana en de inhuldiging van koningin Beatrix op april zullen de bisschoppen een kanselboodschap latt uitgaan. Tevens zullen zij de pastores voorbeden st ren voor de eucharistievieringen van zondag 27 apt of voor bijzondere liturgische plechtigheden in vt band met de troonswisseling. Kardinaal Willebrands, bisschop Möller van Groningen bisschop Simonis van Rotterdam zullen de bisschoppenco ferentie vertegenwoordigen op het 42ste internationale e charistisch congres, dat van 16 tot 23 juli volgend jaar Lourdes zal worden gehouden. Het thema van het congr is: „Jezus Christus: brood, gebroken voor een nieuwe feld". Voor de voorbereiding in Nederland wordt een tionaal comité gevormd. Nationaal gedelegeerde is mgr. monis. Coördinator is emeritus-pastoor Fr. Bank te Rij wijk. De komende oktoberzitting van de Romeinse bisscho pensynode zal worden beheerst door de pastoraal vo< gescheidenen en huwelijken tussen katholieken, d van de kerk verwijderd zijn. Dit heeft de secretaris-g neraal van de synode, mgr. Jozef Tomko medgedeel in Pamplona tijdens een internationale theologiscï studiebijeenkomst, gewijd aan kwesties van huwelij en gezin. Aan het symposium namen deskundigen u zeven landen deel, onder wie artsen, pedagogen, theol gen, deskundigen op het gebied van het kerkelijk reel en filosofen. De bijeenkomst was georganiseerd doo de Opus Dei-universiteit van Navarra. Gemiddeld schrijft en houdt paus Johannes Paulus II twe toespraken per dag. Dat blijkt uit de zojuist verschene twee delen redevoeringen en boodschappen van de pau („Insegnamenti di Giovanni Paolo II"), in totaal 2214 pagi na's, waarvan 1729 in het eerste half jaar van 1979. Paulu VI haalde in het gehele Heilig Jaar 1975 „slechts" 1690 pa gina's. De „Osservatore Romano" schrijft in een commen taar: „Dit toont aan, dat deze tot de hoogste verantwoordf lijkheid in de kerk geroepen man, vastbesloten is zich de vervulling van zijn dienst geen ogenblik rust te gunne en dat zijn lichamelijke en geestelijke energie veel groter dan die van de meeste mensen van zijn leeftijd". Zelden zag u zo'n fraai afgewerkt bankstel. Massief eiken romp, wildlederen kussens in een warme bruine tint (3 jaar leergarantie). Uitstekend zitkomfort en de kwaliteit van Mijnders meubel voor 'n aantrekkelijke prijs. te leveren als 3 1 1-zits 2-zits MijndeHffiifubelen: beter kunt u niet sintaen U kiest bij ons uit 'n zeer grote kollektie meubelen. Bankstellen, slaapkamers, wandkasten, eethoeken, noem maar op. Wij bezorgen ze gratis bij u thuis, op de afgespro ken dag. Wandmeubelen en slaapkamers worden vakkundig gemonteerd. De uwe ook. Natuurlijk toch! Samen met alle andere kinderen kunnen ze fijn spelen in onze kinderchrèche. Er is een grote hoeveelheid speelgoed. Bovendien worden de kleintjes getracteerd op 'n glaasje limonade. Een van onze mooiste wandkasten. Sierlijke ruimtewinner. Zorgvuldig bewerkte massief eiken deurpanelen. Voorzien van kasten, boekenplanken, laden en 'n gezellige verlichting. De uwe voor slechts verfrissing. Deze prachtige eiken eethoek gaat door z'n eenvoud erg lang mee. Hij verveelt n.l. nooit Stoelen voorzien van originele biezen zitting. Tafel met 4 stoelen, geheel kompleet, slechts LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City Ring) 071-121645. Parkeerplaats bij Molen de Valk. Donderdag koopavond. LISSE Kanaalstraat-Heereweg Tel.02521-14642 Donderdag koopavond. BEVERWIJK Parallelweg 98 Tel. 02510-29062 Eigen parkeerterrein Donderdag koopavond. Deze vertrouwde klassieker heeft de weg naar talloze klanten al gevonden. Geen wonder. Uit gevoerd in eiken, bekleed met In Leiden vindt u 1000 parkeerplaatsen bij molen 'De Valk' 200 meter van Mijnders. Lisse Beverwijk Sliedrecnt Leiden

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14