lust in Liberia na taatsgreep teruggekeerd Carter zet bondgenoten onder druk Bondskanselier Schmidt „diep bezorgd" over behoud van wereldvrede Qmdóc Qounant Israëlische troepen verlaten Zuid-Libanon resident en ministers bij coup gedood ritiek op adaffi ibische ournalist ataal Uitzenden of niet? .SANCTIES VOOR BEPAALDE DATUM' Ilaes in België kabinetsformateur JlTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 14 APRIL 1980 PAGINA 7 - IROVIA Het Liberiaanse le- ;ft de situatie in de hoofdstad jvia vast in de hand, na der jp van zaterdag, die aan Jent William Tolbert, enige van 'familieleden en twee ex-minis- het leven kostte. Soldaten heb- .Dodag de hele dag gezocht naar functionarissen van de vorige ig, die zich nog in de rustige id schuil houden. Jent Tolbert was een van de rijks- mlieden van zijn land. De staats kan daarom gezien worden als [reactie van de armen op het be- van de rijken in Liberia. Tolbert was de vertegenwoordiger van een eli tegemeenschap; de afstammelingen van de bevrijde Amerikaanse negerslaven, die in het begin Van de negentiende eeuw naar Liberia kwamen. De afstam melingen van die „kolonisten" hebben de oorspronkelijke bewoners van het land overheerst via hun „True Whig Party" die ruim een eeuw lang in Libe ria aan de macht is geweest. De beper king van het stemrecht tot mensen met een zeker bezit maakte dat de „inboor lingen" voor het overgrote deel geen stemrecht hadden. Een paar dagen voor de staatsgreep was echter een wetsontwerp aangenomen, dat de in voering van algemeen stemrecht voor volwassenen inhield. Het onderscheid tussen „arm en rijk" bestond ook in het leger, de inheemse negers konden maar zelden verder komen dan onderoffi cier. De staatsgreep van zaterdag werd ge leid door onderofficieren. De grote man is sergeant-majoor Samuel K. Doe, die zich tot staatshoofd heeft uitgeroepen. Een van de eerste daden van zijn nieu we regering was het verhogen van het loon van de gewone soldaat. De nieuwe regering heeft ook leden van de Pro gressieve Volkspartij (PPP) die gevan gen zaten, in vrijheid gesteld. Het nieuwe militaire bewind zal een militair tribunaal instellen, dat rege ringsfunctionarissen van het vorige be wind zal moeten berechten, voorzover zij zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, hoogverraad en grove schen ding van de mensenrechten. Dit bericht van radio Monrovia werd opgevangen door de BBC. De Nederlanders die in Liberia verblij ven maken het goed. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verblijven, voor zo ver bekend, 263 Nederlanders in Libe ria. Daarvan bevinden zich 110 in de hoofdstad Monrovia. JTIEKE MOORD LONDEN ^erd Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Sedert de lord op de Libische jour- ist Mohammed Mustafa madan (35), vrijdaga- id, voor de moskee in ndon's Regent Park, heb- detectives van de an ti re ur brigade van Scot- )d Yard het hoof dk war- ontdekt van Arabieren, naar Engeland gestuurd, iren om Ramadan dood te ieten. Twee jonge Libi- ht .studenten" werden za- riig gearresteerd, terwijl ivtas een aantal vuurwa- as en een partij munitie erd gevonden. *e andere Libische „stu iten" waren afgelopen vrij- g, onmiddelijk na de moord, opgepakt. De Londense po- e denkt echter, dat er naast nu aangehouden viertal meer Libische medepüch- en zijn. otland Yard is ervan over- gd, dat de aanslag op Rama- p n een politieke moord was. slachtoffer had in enkele Europa verschijnende Ara- :he tijdschriften, waarvan i groot aantal naar Libië rdt gesmokkeld, scherpe tiek geuit op het regime i de Libische president Mu- mar Gadaffi. Ramadan en leren verzetten zich met ne tegen Gadaffi's wrede «pretatie van de Koran, i neef van de Libische pre- ïnt, die onlangs in Londen toefde, zou de moord op nadan georganiseerd heb- Het Libische regime irt overigens geregeld ge ne agenten met moordop- chten naar het buitenland. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduitse Bondskanselier Schmidt is ernstig bezorgd over het behoud de wereld vrede en ziet zelfs para lellen met het jaar 1914, de vooravond van de Eerste Wereldoorlog, toen er volgens hem evenmin als nu een „strategie ter vermijding van de wereldoorlog" bestond. De bondskanselier deed zijn uitspraak op een verkie zingsbijeenkomst van zijn partij, de SPD. Dit weekein de is namelijk de „hete fase" voor de parlementsverkie zingen in de grote deelstaat Noordrijn-Westfalen die op 11 mei worden gehouden, in geluid met massabijeenkom sten van de drie grote poli tieke partijen, waarbij vrij wel alle landelijke en regio nale kopstukken aanwezig waren. Op de SPD-bijeenkomst zei Scmidt dat hij blijft hopen op een hervatting van de con tacten tussen het Kremlin en Washington. Hij verwees daarbij naar het feit, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vance, zijn Russische collega Gromyko op 15 mei in We nen zal ontmoeten bij gele genheid van de herdenking van de ondertekening van het staatsverdrag 25 jaar ge leden, waarbij Oostenrijk on afhankelijk en neutraal •werd. Schmidt onderstreepte het belang en de onmisbaar heid van het Atlantische bondgenootschap, maar tege lijkertijd merkte hij op dat de Bondsrepubliek niet met „krachtpatserij' mag reage ren op de „opgewondenheid van anderen". Deng kondigt aftreden aan PEKING De belangrijkste Chinese vice-premier Deng. Xiaoping heeft verklaard dit jaar te zullen aftreden als het Chinese daar toestemming voor geeft, maar dat hij onder voorzitter van de communisti sche partij zal blijven. De 75-jarige Chinese leider verklaarde in een interview in de Grote Hal van het Volk dat de beruchte Bende van Vier zal worden berecht en wel zo spoedig mogelijk. Staking in New York ten einde NEW YORK Het ruim 33.000 leden tellende personeel van de ondergrondse en de busdiensten in New York heeft zaterdag het werk her vat na een staking van elf da gen die de stad naar schatting 1,1 miljard dollar (circa 2 miljard) heeft gekost. Aan de staking kwam een ein de nadat overeenstemming was bereikt over een loonsver hoging van 17 pet, verdeeld over twee jaar. TERECHT heeft de regering de bezwaren van Saoedi-Ara- bië tegen uitzending van de tv-film „Dood van een prinses" doorgegeven aan het bestuur van de NOS. Wij zien daar geen onverantwoorde druk in. Het NOS-bestuur had die informa tie immers nodig om morgen een verantwoorde beslissing te kunnen nemen. Vice-premier Wiegel heeft in zijn gesprek met de ambassadeur van Saoedi-Arabië eveneens juist ge handeld door er geen misverstand over te laten bestaan dat niet de regering, maar de NOS de eindbeslissing neemt over het al of niet uitzenden van de film. In een democratisch land als het onze is de vrijheid van meningsuiting, de pers vrijheid, gelukkig zó geregeld. Het was eveneens het goed recht van Saoedi-Arabië om bezwaar te maken tegen de uitzending. De druk die dat land tegelijkertijd uitoefende, het dreigen met economische re- pressailles, is echter onaanvaardbaar. Hopelijk heeft vice- premier Wiegel de gelegenheid niet voorbij laten gaan ook dit onder de aandacht van de ambassadeur te brengen en te wijzen op mogelijkheden die in een democratisch land wél gebruikelijk zijn: overleg met de voor uitzending verant woordelijke instantie (in dit geval de NOS), dat bijvoorbeeld zou kunnen resulteren in een eveneens via de tv uitgezonden reactie van Arabische zijde, of zonodig een kort geding voor de in ons land onafhankelijke rechter. VOOR de druk die wordt uitgeoefend mag de NOS niet op zij gaan. Iets anders is of de NOS niet in ernstige overweging dient te nemen, dat de film voor bepaalde groepen kennelijk in hoge mate krenkend is. En dan is het zinnig zich af te vra gen, waar het nu helemaal om gaat. Om een film, die een overwegend verstrooiend karakter heeft. Dat is om maar een voorbeeld te noemen een aanzienlijk minder belang rijke zaak dan het jarenlang uitgeven van officiële „niet- jood-verklaringen" ten behoeve van commerciële activiteiten in Arabische landen, waar de regering nog niet eens zo heel lang geleden een stokje voor heeft gestoken. Het geschil rond de tv-film is naar ons oordeel zelfs minder belangrijk dan de officiële verklaringen die nog dagelijks in Nederland worden afgegeven, om tegenover Arabische landen aan te tonen, dat goederen die wij leveren op geen enkele wijze iets met Israël hebben te maken. Tegen deze achtergrond komt de geweldi ge opwinding rond een tv-film op zijn minst nog al mer kwaardig over. Ontmoeting Vance-Gromyko ESSEN (AP) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft zaterdag be kendgemaakt dat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken volgende maand in Wenen een ontmoeting zal hebben met zijn Russische col lega Andrej Gromyko. Schmidt deelde mee dat de beide ministers een uitnodi ging hebben aanvaard om een plechtigheid bij te wonen ter viering van het 25-jarig be staan van de Oostenrijkse re publiek op 15 mei. WASHINGTON De Amerikaanse re gering heeft het afgelopen weekeinde een nieuwe poging gedaan zijn Europese bondgenoten en Japan achter zich te krij gen bij zijn optreden tegen Iran en de Sovjet-Unie. In een vraaggesprek met een aantal tele visiestations, dat in de VS met veel in stemming is ontvangen, liet president Carter weten dat hij een datum heeft vastgesteld waarop Amerika's bondgeno ten besloten moeten hebben zich bij de Amerikaanse sancties tegen Iran aan te sluiten. Hij heeft de leiders van de Euro pese landen „die bepaalde datum" ge noemd. De Washington Post schreef dat Carter denkt aan een datum in de eerste helft van mei. Het nieuwe politieke offensief zoals Carter zich voorstelt dient uit twee fasen te be staan. In de eerste moeten de Europese bondgenoten en Japan zich bij de economi sche sancties die Washington al tegen Iran getroffen heeft aansluiten. Blijft dit optre den zonder effect, dan moeten de Europese landen een begin maken met diplomatieke vergeldingsmaatregelen, zoals de VS die heeft gekozen. Carter verlangde van zijn bondgenoten niet alleen steun bij zijn optreden tegen Iran, maar ook deelneming aan de Amerikaanse boycot van de Olympische Spelen in Mos kou. Volgens Carter is er niet veel tijd meer om de twee crises op te lossen. „Als de Europea nen zich niet zouden aansluiten bij de poli tieke en diplomatieke sancties van Was hington met als gevolg dat de Ameri kaanse inspanningen vergeefs kunnen zijn dan zouden de gevolgen voor de Euro pese landen vermoedelijk nog ernstiger kunnen zijn omdat er dan andere, hardere maatregelen van de VS moeten volgen." Carter sloot ook de mogelijkheid van geweld niet uit om de gijzelaarscrisis tot een oplossing te brengen. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, verklaarde gisteren dat de Bondsrepubliek niet van plan is de diplomatieke betrekkingen met Iran te verbreken. Hij zei dat West-Duits- land juist diplomatieke betrekkingen met Iran wil onderhouden „in het belang van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran". Bondskanselier Schmidt liet zich al eerder in gelijke zin uit. Hij voelt ook bij zonder weinig voor economische sancties. De ambassadeurs van de negen EG-landen hadden zaterdag een onderhoud met de niet in hem te bewegen tot het vaststellen ivan een termijn voor de vrijlating van de gijzelaars zoals de Negen bij hun topoverleg in Lissabon vorige week hadden verzocht. Een beslissing daarover kan volgens Bani- Sadr alleen genomen worden door het Iraanse parlement De tweede verkiezings ronde voor de samenstelling ervan is nu op 2 mei vastgesteld. Daarna zou pas een beslis sing over het lot van de gijzelaars genomen kunnen worden. Paus Johannes Paulus heeft in een boodschap aan de ayatollah Khomeiny zijn grote bezorgdheid uitgespro ken over de Iraans-Amerikaanse crisis. )ntbladeririg ran gewassen p Hebron RUZALEM Tientallen ctares graan en olijven van •abische inwoners van de eek rond Hebron zijn on- ïgs verloren gegaan door li besproeiing met ontblade- igsmiddelen door vliegtui- n van het Israëlische minis erie van landbouw. [olgens ooggetuigen zijn land- buwgronden bij de dorpen Jna, Doura en Yatta getrof- Illllll|n Volgens Israëlische mili- «ire zegslieden is de schade bij vergissing" toegebracht. fan onze correspondent Mare de Ko- ninck) RUSSEL - Koning Boudewijn van elgië heeft in het weekeinde de socia- st Willy Claes aangewezen als infor- uteur, die in zo kort mogelijke tijd loet onderzoeken of de vorming moge- ijk is van een nieuwe regering met een weederde meerderheid in het parle- nent. Claes (51) was minister van Eco-, lomische Zaken en vice-premier in het Orige week gevallen kabinet-Martens. toarvoor bekleedde hij ministerspos- «o in verschillende regeringen. Pe informateur verklaarde zaterdag dat pjt informatieopdracht de totstandko ming beoogt van een kabinet op voldoen de brede basis om zowel de de sociaal-eco nomische problemen aan te pakken als de gewestvorming. Over dat laatste vraag stuk is het kabinet-Martens gestruikeld. Oplossing ervan vereist grondwetsherzie ning en derhalve steun van minstens tweederde deel van Senaat en Kamer. In formateur Claes zei dat hij spoed wil be trachten, niet alleen omdat de staatsfinan ciën van België dringend aan sanering toe zijn, maar ook omdat onverhoopt noodza kelijke nieuwe verkiezingen nog vóór het vakantieseizoen dat half juni begint, moe ten vallen. De uitschrijving van verkie-\ zingen vergt 28 dagen, zodat medio mei vast dient te staan of een nieuw stembus resultaat al dan niet noodzakelijk is om een regering op de been te brengen. Inmiddels hebben socialisten als liberalen verklaard dat ze in beginsel een gezamen lijke regeringsdeelname met de christen- -demokraten niet verwerpen. De proble men zulllen echter pas beginnen zodra zo wel de sociaal-economische ombuigingen als de staatshervorming in een concreet regeringsprogramma moeten worden ge goten. De opdracht die informateur Claes van de koning kreeg, lijkt een bevestiging vaa het gemeenschappelijke standpunt van de Franstalige partijen, dat de toekomstige, regering in elk geval de vorming van een Vlaams, een Waals en een Brussels gewest in haar programma moet opnemen. Een sociaal-economisch hervormingsplan, waarop de Vlaamse partijen de nadruk leggen, zou immers ook met een geringere dan een tweederde parlementaire meer derheid tot ftand kunnen komen. Bijna 4000 Cubanen uit Havanna vertrokken HAVANNA Bijna 4000 van de rond de 10.000 Cu baanse vluchtelingen die al enkele dagen op de Peruaan se ambassade in Havanna verblijven - hebben gisteren het ambassadeterrein verla ten. In de loop van zondagmorgen verlieten precies 3.893 vluch telingen het ambassadeterrein. Volgens de Cubaanse functio narissen die aan tafeltjes bij het ambassadegebouw zaten, hebben 2.719 vluchtelingen een paspoort gekregen om uit Cuba te kunnen vertrekken, 426 veranderden van mening en besloten op Cuba te blijven en 748 kregen een vrijgeleide op grond waarvan ze kunnen emigreren zodra dit mogelijk Carter wint in Zuid-Carolina COLUMBIA President Car ter heeft in het weekeinde weer een stap gezet naar her verkiezing in november. In de voorverkiezing van de Demo cratische Partij in de staat Zuid-Carolina versloeg hij met een grote marge zijn rivaal Edward Kennedy. Carter zou voorts op 60 pet van de stemmen van de zwar te kiezers mogen rekenen, te gen zijn rivaal in de strijd om ae Democratische kandidatuur voor het presidentschap, Sena tor Edwart Kennedy, op 30 pet Dit blijkt uit een studie van een onafhankelijke groep W>or politiek onderzoek. Nederlands Unifilgebied beschoten TEL AVIV Israël heeft gisteren zijn troepen uit het zui den van Libanon teruggetrokken, omdat „hun taken waren uitgevoerd. Dit is gebeurd na een reeks incidenten, waarbij de inilitie van majoor Haddad het Nederlandse en Ierse Unifilgebied met tanks en mortieren had bestookt en een positie van de Ierse Unifilmilitairen had veroverd. De Uni- filtroepen hebben de zaak overigens weer onder controle De beschietingen hadden zaterdagavond plaats. Het vuur kwam terecht bij de dorp At-Tiri, waaruit speciale Unifileenheden eer der op de dag militieeenheden van Haddad hadden weggehaald, waarbij een Fidji-soldaat om leven kwam en bij de positie van de Nederlandse stafcompagnie in de buurt van Harris. Bij de be schietingen is niemand gewond geraakt Wel is er enige schade aangericht. Bij de stafcompagnie werken ongeveer twintig Ne derlanders. Aanleiding van dse actie van majoor Haddad tegen een positie van Ierse Unifilmilitairen, was een betoging van ongeveer vijf tig jongeren, waarop de Ieren het vuur hadden geopend. Daarbij kwamen twee burgers en een militielid om het leven. De com mandant vcan de Ierse troepen, majoor Davis Taylor heeft ver- eklaard, dat zijn mensen het vuur hadden geopend, na tot het uiterste te zijn geprovoceerd. Eerder had een VN-woordvoerder ontkend, dat dat er door Ierse troepen op betogende burgers was gevuurd. Intussen hebben Ierse troepen twee gevangen genomen leden van de militie geruild voor vier Ieren, die door de troepen van Haddad werden vastgehouden. Volgens de laatste berichten hebben de Unifiltroepen de zaak in Al Tiri weer geheel onder controle. Inmiddels is er een ontmoe ting gearrangeerd tussen de commandant van de Unifiltroepen, gf^eraal Erskine en majoor Haddad. Vliegramp in Brazilië: 54 doden FLORIANOPOLIS Vieren vijftig mensen zijn om het le ven gekomen toen een Boeing- 727 van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Transbrasil zaterdagavond in een verlaten streek op rond 25 kilometer van Florianopolis neerstortte. Vier inzittenden hebben de ramp overleefd. Ze liggen in een ziekenhuis. Het toestel was met 50 passa giers en acht bemanningsleden op weg van Sao Paulo naar Florianopolis. Schutters op VARA-ploeg vrijgelaten SAN SALVADOR De twee agenten die op de VARA-tv-ploeg zouden heb ben geschoten in de hoofd stad San Salvador van het' Middenamerikaanse land El Salvador, zijn zaterdag door de autoriteiten vrij gelaten. Zij verbleven sinds twee april in een militaire gevangenis in verband met de schietpartij, waarbij een journalist en een geluidstechnicus werden ge wond. Volgens het militair tri bunaal dat de zaak onderzoekt zijn de twee leden van de na tionale politie vrijgelaten om dat bewijs niet geleverd kon worden. VARA-verslaggever Frank Diamand en geluidsman Ruud van der Heijden werden ge troffen door splinters van ko gels die op hun auto waren af gevuurd door twee leden van de nationale politie in El Sal vador. De schietpartij had plaats in de avond van don- derderdag 1 april.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7