Hofleveranciers moeten hun status opnieuw aanvragen Bestrijding drugshandel loopt achter feiten aan Vrede van Münster bracht erkenning voor Republiek óór LPG gestemd? Dan $een PvdA-zetel meer ONDANKS ORANJES VERZET: CHEF RECHERCHE ROTTERDAM: ehandicapten kunnen op eerste Infomarkt zelf bekijken water van hun gading is 'AGinjiNNENLANDi LEIDSE COURANT MAANDAG 14 APRiL 1980 PAGINA 5 ver :n- edrljf Goq tond Ir ge) dag m Daa kind sn tal it. De )rlop« gen, kind as ui i wa De Westfaalse vredesverdragen in 1648 zijn niet van de een op de andere dag gesloten. De onderhandelaars hebben on geveer vier jaar nodig gehad om het eens te worden. Gedu rende die tijd Münster telde toen zo'n 10.000 inwoners, die grotendeels gespaard bleven van de verschrikkingen waarl van de 30-jarige oorlog verbleven enkele honderden di- plomaten in deze „schrijftafel van Westfalen", zoals de stad ,rd ai thans wel genoemd wordt. De Nederlands-Spaanse vrede is eigenlijk een onderdeel van rethoi de Westfaalse vredesverdragen. In internationaal politiek kina opzicht was het einde van de 30-jarige oorlog veel belangrij- ker dan het formele slot van de 80-jarige oorlog. De Nederlandse afvaardiging bestond destijds uit acht on derhandelaars onder aanvoering van Barthold van Gent (Gelderland). De andere zeven waren: Adriaan Clant van Stedum (Groningen), Adriaan Pauw (Holland), Johann de Knuijt (Zeeland), Johann van Mathenesse (Holland West- Friesland), Willem van Ripperda (Overijssel), Godard van Rhede, Heer van Nederhorst (Utrecht) en Frans van Donia (Friesland). De afvaardiging van de Spaanse koning Filips IV bestond uit Caspar de Braccamonte y Gusman graaf de Penaranda, Joseph de Bergaigne, aartsbisschop van Cambrai en bisschop van 's-Hertogenbosch (gestorven in 1647 in Munster) en An ton de Brun. Met een plechtig „Zo waar lijk helpe mij God Almach tig" zwoeren de acht afge vaardigden van de Verenig de Nederlanden een eed van trouw op de vrede, waarvan even tevoren de belangrijkste punten waren voorgelezen door de Speanse afgezant graaf de Penaranda. Het ia 15 mei mei 1648; de plaats van handeling ia het indrukwek kende raadhuis van Mün ster met zijn wondermooie, uit 1350 daterende gotische voorgevel. De burgerrepu bliek van de lage landen aan de zee beleeft zijn „Anerkennung" als zelf standige staat op interna tionaal politiek niveau. Met deze Vrede van Münster kwam als onderdeel van de Westfaalse vredesverdragen niet alleen een einde aan de 0-jarige oorlog tussen Spanje en Nederland, maar werd ook een punt gezet achter de gruwelijke moord partij in Europa, die de ge schiedenis is ingegaan als de 30-jarige oorlog. Een gods dienstig conflict (tussen kat holieken en protestanten) groeide uit tot een meedo genloze, internationaal poli tieke strijd, die het Duitse rijk, Frankrijk, Spanje, Dene marken en Zweden tegen el kaar in het strijdperk bracht. Steden en dorpen werden geplunderd en gebrandschat (Maagdenburg werd o.a. met de grond gelijk gemaakt) en op plaatsen waar de veldsla gen plaatsvonden of waar de legers doorheen trokken werd soms 40 tot 60 procent van de bevolking over de kling gejaagd. „Zo hoog was de ellende in Duitsland ge stegen dat het gebed om vrede door duizend maal duizend monden gebeden werd, terwijl ook de meest nadelige vrede als een he melse weldaad werd gezien", zo schreef ooit de Duitse dichter Schiller. In Utrecht De Vrede van Münster bete kende niet de staatkundige stichting van de Republiek der Verenigde Nederlanden, De vrede van Munster zoals wel eens wordt gezegd. Staatkundig waren de zeven provincies al eerder tot een burgerrepubliek aaneen ge smeed. Dat gebeurde op 23 januari 1579 bij de Unie van Utrecht, waar o.a. uitvoerig werd stilgestaan bij het godsdienstig element, dat zo'n grote en beslissende rol speelde in de langdurige strijd tegen de Spaanse overheersing. In Münster werd.de overwin ning van ons land op Spanje beklonken. Noch op het ge bied van de vrijheid van godsdienst, noch op dat van de handel en de bezittingen overzee behoefde de jonge republiek een enkele conces sie te doen. In het vredesver drag werd zelfs de sluiting van de Schelde bestendigd, waardoor Antwerpen als zee haven de nek werd omge draaid, evenals de economi sche ontreddering van de zuidelijke Nederlanden daar mee een feit werd. Zoals gezegd: als staatkundi ge natie werden de Verenig de Nederlanden geprocla meerd in Utrecht, waarvan de in 1584 vermoorde Wil lem van Oranje als grondleg ger wordt gezien. Op het ge bied van de godsdienstvrij heid werd in Utrecht bepaald dat „een yder particulier in zijn Religie vrij zal mogen blijven ende dat men nye- mant ter cause van de Reli gie zal moegen achterhalen ofte ondersoucken". Of men zich altijd strikt aan die bepaling hield? Met name Zeeland stelde zich met zijn fervente Calvinisten, die In Spanje de persoon van de antichrist belichaamd za gen, onverzoenlijk op, zeker zo lang de Spanjaarden nog in ons land verbleven. Maar ook tijdens het vredesover leg in Münster, zij het dat men daarbij meer het oog richtte op de lucratieve kaapvaart de Spaanse galjoenen waren vogelvrij dan dat men zich liet leiden door puur godsdienstige mo tieven. Toch deden met name de internationale han delsbetrekkingen vooral Adriaan Pauw, Heer van Heemstede en afgevaardigde van Holland, een geducht ij- veraar voor een Spaans-Ne derlandse vrede zijn. Uiteindelijk legde Zeeland' het hoofd in de schoot, e- venals de Oranjes, die aan vankelijk Frankrijk steunden in zijn verzet tegen vrede in het geteisterde Europa. Eer der had de jonge republiek een alliantie gesloten met Frankrijk, die een afzonder lijke vrede tussen ons land en Spanje verbood. Maar al lengs liet ook de invloed van het „Ballet de Paix", dat de Fransen in Münster hadden laten opvoeren, zich gelden, zodat Frankrijk uiteindelijk de hegemonie In Europa kon overnemen van de Spaanse tak van de Habsburgers. Want dat zou tenslotte de consequentie zijn van de on derhandelingen, die zowel in Münster als in Osnabrück werden gevoerd, en uiteinde lijk op 24 oktober succesrijk konden worden afgesloten. (De 80-jarige oorlog was overigens reeds een half jaar eerder beëindigd. Daardoor kon de Vrede van Münster reeds op 5 juni plechtig wor den afgekondigd in de Ne derlanden zelf). Veel bezoekers Hoewel tijdens de Tweede Wereldoorlog Münster en met name het oude raadhuis, dat nagenoeg tot de grond toe afbrandde, zwaar getrof fen werd, is de historische plaats nog altijd te zien. De zgn. Vredeszaal met zijn 36 schilderijen van de toenmali ge vredesonderhandelaars en zijn allegorische houtsnij werk-taferelen bleven ge spaard, en verder zorgde de Münsterse burgerij voor de wederopbouw van het oude raadhuis, welk karwei in I958 voltooid was. Bijna 100.000 bezoekers komen elk jaar naar de Vredeszaal toe. Van dat aantal is bijna een kwart Nederlander. On der die bezoekers bevond zich in 1971 koningin Juliana, die tijdens haar be zoek aan de Bondsrepubliek West-Duitsland Münster niet vergat en haar handtekening plaatste in het gouden boek, dat in de Vredeszaal open geslagen ligt. Dat was op 29 oktober. Op 25 oktober 1648 werd in Münster een dankdienst in de Domkerk gehouden, waarna grote vredesfeesten werden gehouden. De afge zanten van de diverse rege ringen bleven nog langer in de Westfaalse hoodstad, waar op 19 februari 1649 de verdragen werden geratifi ceerd. Twee dagen later was er een daverend slotfeest, waarbij een 5.000 man sterk garnizoen met saluut schoten de bevolking mee deelde dat de oorlog nu ein delijk afgelopen was. „Vivat Pax" (leve de vrede) was de algemeen gehoorde leus. Een symbolische postiljon trok daarop over de ver schroeide aarde met de boodschap: „Goed nieuws breng ik u, èn een nieuwe vrede, de vrede is bereikt,, voorbij is thans het leed". KLAAS GOÏNGA „..want van 't hof kunnen ze elk moment binnenstappen.." DEN HAAG Er breken drukke tijden aan voor de hofleveranciera in ons land. Zij moeten nu Beatrix eind april de troon bestijgt, hun status opnieuw aanvragen. Want zo gaat dat bij elke troonswisseling. Een nieu we koningin betekent dus ook nieuwe wapenschilden boven de etalageruit en nieuwe oorkondes boven de toonbank. Een hofleverancier, wat Is dat eigenlijk? Het betekent In leder geval niet dat de Ko ningin helemaal vanuit Soestdijk naar die winkel komt, om er bijvoorbeeld haar worst te kopen. En evenmin is dat andersom 't geval. Een hofleverancier hoeft dus ook niet aan het hof geléverd te hebben. Hofleverancier zijn, dat is een titel, een eervol etiket. Het is te vergelijken met de onderscheiding van een par ticulier persoon. Het etiket hofleverancier zal daarom over het algemeen als ere zaak bedoeld zijn, maar de eigenaar van zo'n bedrijf re kent er misschien ook een beetje op dat zijn zaak door dit etiket bij zijn klanten in aanzien zal stijgen, meer ver trouwen zal uitstralen, kort om, meer klanten zal trek ken. Het mogen gebruiken van de .hofleverancierstitel is niet bij wet vastgelegd, dus feitelijk kan elke zaak zo'n titel voe ren. Maar om zo'n wapen schild en een oorkonde te bezitten is er geen andere weg dan de titel netjes aan te vragen. Een zaak die er voor in aanmerking wil ko men moet goed bekend staan. De credietwaardigheid van het bedrijf, de verhou ding tot het personeel en de standing van de zaak spelen een belangrijke rol bij die beoordeling. De informatie hierover wordt door de parti culier secretaris van de ko ningin ingewonnen, wanneer een bedrijf bij hem het ver- Bedrijftleider, J. Ekkel, voor de slagerij aan de Hoogstraat: „Je moet natuurlijk voortdurend zo goed mogelijk voor de dag komen met je zaak, want van het Hof kunnen ze elk moment komen binnenstappen. zoek heeft ingediend om het predikaat hofleverancier te mogen voeren. Een bedrijf kan dat zelf doen, maar in sommige gevallen zet de burgemeester zich voor de zaak in. De slagerij Dungelmann is gevestigd in de Haagse Hoogstraat, vlakbij het toe komstige werkpaleis van Beatrix aan het Noordeinde. De firma is al zo'n 100 jaar hofleverancier, ze weten er dan ook over mee te praten. De bedrijfsleider: „Je moet natuurlijk voortdurend zo goed mogelijk voor de dag komen met je zaak, want van het Hof kunnen ze elk mo ment komen binnenstappen. En wat het publiek aangaat, het is in onze zaak altijd de sjiek geweest die hier kwam. Dat soort klanten bestaat nu haast niet meer, maar het ty pische Haagse publiek is er nog wel. En ik geloof dat 't die mensen wel iets zegt als een zaak hofleverancier is. Wij zelf voelen het als een speciale binding, want ver geet niet dat wij letterlijk Gedetineerden: geen gratie, geen werk DEN BOSCH Gedetineerden uit een aantal inrichtingen zullen morgen de gehele dag werk weigeren uit protest te gen het voornemen van de regering om geen algemene gratiëring af te kondigen ter gelegenheid van de troons wisseling. Het door gedetineerden en hun familieleden opgerichte komitóe „Beatrix laat ons niet zitten", vindt dat het kabi net van Agt zich schuldig maakt aan onbehoorlijk bestuur omdat het regeringsbesluit pas bekend gemaakt werd ter wijl veel gedetineerden al op gratie rekenden. Het komitóe zal op 22 april een demonstratie houden bij kasteel Dra- kesteyn, waar dan eveneens een petitie overhandigd zal worden. hofleverancier zijn geweest, wij léverden al jaren aan Pa leis Lange Voorhout, aan Huis ten Bosch en aan 't Pa leis Noordeinde. Daarom zijn we erg blij dat Beatrix en Claus hier komen wonen en weer een echte hofstad van Den Haag maken. Want toen Juliana in Soestdijk ging wo nen verwaterde 't een beetje, het Hofleverancier zijn werd «en formaliteit. Zoals het voor bijna alle hofleveran ciers alleen een soort onder scheiding is. Wij zien het als een erekwestie en hopen dat we straks weer écht mogen leveren". „Op dit moment zijn we be zig met de nieuwe aanvraag. Als Beatrix straks koningin is, dan komt haar eigen wa pen naast de andere te han gen. Met de wapens van ko ningin Emma, Wilhelmina en Juliana, voeren we er dan in totaal vier". Het kan voorkomen dat een zaak behalve hofleverancier van de Koningin ook hofleve rancier is van de Prins der Nederlanden, uiteraard met het eigen wapen van de Prins. Het predikaat hofleverancier moet niet alleen bij elke troonswisseling worden aan gevraagd, maar ook wanneer de status van het bedrijf ver andert, bijvoorbeeld wan neer het van een BV in een NV overgaat. Maar omdat het niet bij wet geregeld is, kan er niets tegen gedaan worden wanneer het bedrijf zich na de verandering hofle verancier blijft noemen, zon der daartoe een verzoek te hebben ingediend. HENK ENGELENBURG wat OTTERDAM vdAérs in de Rotter- imse gemeenteraad en ï^iovinciale Staten van En lid-Holland die in p" wiaart gestemd hebben imbll lór een gashaven in de e 1" iropoort, mogen zich ~f° et meer verkiesbaar tjeilen. it althans is het voorstel dat I imende zaterdag behandeld spra >rdt in een vergadering van u mc gebi de streekfederatie oorne- Putten, Rozenburg en West- IJssel monde van de Partij van de Arbeid. Het plan komt van net federa tiebestuur. Volgens secretaris Lenie Rappard hebben oe ja- stemmers onder de raaas- en Statenleden de mening van het PvdA-Gewest genegeerd. Een meerderheid van dat ge west zou nog steeds tegen zijn. In de Rotterdamse gemeente raad en de Rijnmonaraad stemde de PvdA in overgrote meerderheid vóór de groot scheepse aanlanding van vloeibaar aardgas in de Euro poort. In Provinciale Staten stemden twee PvdA-leden vóór. De^ PvdA-afdelingen op de, Zuid-Hollandse eilanden heb ben zich altijd zeer kritisch op gesteld tegenover de aanleg van een lpg-haven in de Euro poort. Ze vinden dat zon ha ven teveel risicoé met zich meebrengt. Zij zien liever een aanlandingsplaats buiten de kust. UTRECHT De bestrijding van de handel in narcotica moet snel veel effectiever wor den. De georganiseerde mis daad op dit terrein tiert welig, door het onvermogen van poli tie, justitie en bestuur en begint zo langzamerhand de structuur te krijgen van de Amerikaanse maffia. Dit schrijft de chef van de Rotterdamse recherche, com missaris J. Blaauw in het alge meen politieblad. Volgens Blaauw moeten de landen in West-Europa ervoor waken dat drugsyndicaten in de komende tien jaar mede via belangen in de gokwereld, de illegale handel in vuurwapens de prostitutie en de „witte-boorden-crimi- naliteit" een groot gedeelte van de Ne derlandse samenleving gaan beheersen. „Deze waakzaamheid dient zich zeker ook uit te strekken tot bestrijding van infiltratiepogingen in het overheidsap paraat, met name voor wat betreft po gingen politiemannen en douaneambte naren verdacht te maken. Volgens Blaauw mag Europa niet dezelfde fout se recherchechef meent dat de tegen- de bedelstaf brengen van deze crimine- maken als de Verenigde Staten: pas tot aanval nü moet worden ingezet. De le topfiguren door het teniet doen van de tegenaanval overgaan als we mer- „hoofdmacht" moet worden gericht op de gemaakte winsten en het verbeurd ken dat de tegenstander al zoveel ter- vitale doelen: het oprollen van de orga- verklaren van de daardoor verkregen reinwinst heeft geboekt dat hij nauwe- nisatie door het aanpakken van de gro- zaken. Daartoe zullen wettelijke moge lijks is terug te dringen". De Roterdam- te bazen en het in financiëel opzicht tot lijkheden moeten worden geschapen. tieid (Van een onzer verslaggeefsters) mai TRECHT In de Julianahal van de Utrecht- via Jaarbeurs wordt van donderdag 5 tot en met eeltu terdag 7 juni de eerste Infomarkt voor licha- ren elljk gehandicapten gehouden. Op deze voor- ioud< chtingsmarkt en dus geen commerciële urs zullen talloze fabrikanten en leveran ten zien wat er zoal aan hulpmiddelen voor mensen met een handicap. Voorts uien evenzovele dienstverlenende organisa- ~a en instellingen op de markt acte de présen- geven. Bij voldoende belangstelling kan de ot nu toe bestonden er alleen beurzen voor pro- ssionele hulpverleners. De gehandicapten, om het eigenlijk gaat, kregen via deze „tussenper- >nen" alleen maar het hulpmiddel te zien dat hen '*rd voorgeschreven. Op de komende infomarkt kunnen de mensen nu eens zelf bekijken wat er al lemaal bestaat aan hulpmiddelen, waarvan zij mis schien geen weet hadden en voorts kunnen zij kennisnemen van alle bestaande vormen van dienstverlening. De Infomarkt wordt georganiseerd door het Natio naal Orgaan Gehandicaptenbeleid (NOG) dat nog in oprichting is. Het NOG, dat bedoeld is om te ko men tot een beter gecoördineerd gehancicaptenbe- leid, gaat bestaan uit de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie en de Stichting Nederlandse Ge handicapten raad Om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de Infomarkt te bezoeken, hebben de orga nisatoren contact gezocht met ondermeer het Rode Kruis en de Nederlandse Spoorwegen. Als er vol doende belangstelling is zal de NS speciale treinen laten rijden, die zijn aangepast voor rolstoelgebrui kers. De gemeente Utrecht heeft gezorgd voor een drempelvrije route vanaf het Centraal Station naar de Julianahal. Het Jaarbeurscomplex zelf levert wat dat betreft geen problemen op, want dat is drempelvrij. Voor blinden en slechtzienden komt er vanaf het station, dat op een steenworp van de Jaarbeurs ligt, een ringleiding en deze zal ook in de tentoonstellingshal worden aangelegd. Om hen, die dat nodig hebben, een handje te hel pen bij het in- en uitstappen en het vervoer naar de Jaarbeurs zijn er ruim honderd vrijwilligers van het Rode Kruis op het station in Utrecht aan wezig. Gedurende de tentoonstellingsdagen zorgt de NS ervoor dat de gehandicapte bezoekers zon der moeilijkheden bepaalde spoorbanen kunnen oversteken, zodat ze om uit het station te komen, geen gebruik hoeven te maken van roltrappen en dergelijke obstakels. Dat vergt nogal wat organisa tie, want het betreft spoorbanen waarover op „nor male" dagen om de paar minuten een trein den dert Wie niet in staat is op eigen kracht van het station naar de Jaarbeurs te komen, kan gebruik maken van een speciale bus. Zoals gezegd kent de Jaar beurs geen drempels en wie danook mat een eigen auto komt hoeft geen hindernissen in die vorm te verwachten. Autobussen kunnen tot vlak voor de tentoonstellingshal rijden. In de Jaarbeurs zijn rol stoelen beschikbaar; de toiletten zijn of worden aangepast Voor mensen met ademhalingsmoeilijk heden zijn er rustkamers en er is een EHBO-post. Degenen, die een dieet volgen, kunnen aangepaste menu's krijgen: natriumarm, vetarm en suikervrij. Kortom: de Infomarkt voor gehandicapten is voor iedereen toegankelijk. Overigens moeten zij, die op het station van ver trek en aankomst en op de stations waar moet worden overgestapt, hulp nodig hebben wel op de gebruikelijke manier deze assistentie aanvragen. En als het jeven kan vóór 1 mei. Hoe dat aanjagen van assistentie in zijn werk gaat staat in de NS-fol- der „Het reizen per trein door minder validen" die op alle stations verkrijgbaar is. De Infomarkt is op donderdag en vrijdag open van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds en zater dag staan de deuren open van tien uur tot zes uur. De toegangsprijs is vijf gulden; groepen van zestien mensen en meer hebben toegang voor drie gulden per persoon. Begeleiders hoeven, op vertoon van een geldig legitimatiebewijs van de Nederlandse Spoorwegen, niets te betalen om binnen te komen. Wie van tevoren wil weten of er op de Infomarkt iets van zijn of haar gading te vinden is, kan een catalogus aanvragen. Men komt in het bezit van het boekje door vóór 1 mei vijf gulden te storten op girorekening 12778 ten name van de Jaarbeurs in Utrecht, onder vermelding van „Catalogus Infor- markt gehandicapten". De catalogus wordt dan toegezonden, maar er kan wel veertien dagen overheen gaan voordat hij in de bus ligt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5