ilmveroorzaaktconflicttus^ aoedie-Arabië en Nederland IOC overweegt toestaan individuele deelname OS ÏOOD VAN EEN PRINSES" WEL OF NIET OP TV? arokkaanse aderen NA BOYCOTBESLUIT AMERIKAANS COMITé PRIL ij ^eidóe (Somont Maandag 14 april 1980, 7Ue jaargang no. 2163U ekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 - edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) j 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 jal 46,30; jaar ƒ173.70; losse nummers: 60 cent. Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: Alarmfase 1 „Alarmfase 1" over taak vei ligheidsdienst rond statiebe- zoek om 21.55 uur op Ned. I. Om 19.30 uur „Mini-voetbal" en om 20.20 uur „Schikken en slikken". Op Ned. II om 20.27 uur „Puz zeluur" en om 22.00 uur „Mu sic Gallery". Zonnig Droog en zonnig. Middagtem- peraturen van 17 graden aan zee tot 22 graden in het bin nenland. Matige zuidoosten wind. Morgen zon: 6.42 - 20.36. Schev. hoogw.: 3.54 en 16.15. Laagw.: 12.09. jpcretaris Neelie Smit-Kroes, in het lang gehuld, voerde j in Saoedie-Arabië besprekingen met de minister van S'Handel Darwesh Kayyal. Daarbij kwam. meent men, ook wraakte film „Dood van een prinses" ter sprake Honderdduizend man kwamen „in de kas" DEN HAAG „Kom in de kas", de open dag van de Ne derlandse glastuinbouw, heeft zaterdag volgens de heer Bentveld, voorzitter van de voorbereidingscom missie, meer dan 100.000 be zoekers getrokken. Daarmee is het aantal van vorig jaar, 80.000, ruimschoots overtrof fen. Veel bezoekers kwa men, daartoe genood door het fraaie lenteweer, per fiets de activiteiten in de kassen in ogenschouw ne- Zon trekt zakkenrollers ROTTERDAM Het zonni ge weekendweer heeft in Rotterdam ook het zakken- rollersgilde tot verhoogde activiteit aangezet. Bij de po litie kwamen alleen al zater dag vijftien meldingen bin nen. Het langvingerig gilde was vooral actief rond het Centraal Station en op de weekmarkt aan de Binnen rotte. Volgens de verkeers- centrale in Driebergen is de drukte op de wegen nogal meegevallen. De verkeers stromen waren gespreid over de hele dag. Akkoord over gebruik van „oliewapen" TRIPOLI Libië, Syrië, Algerije, Zuid-Jemen en de PLO, die samen het zoge naamde „Afwijzingsfront" vormen, hebben op hun con ferentie in Tripoli een ak koord bereikt over het ge bruik van het „oliewapen". Op levering van olie en gas aan de Verenigde Saten en hun Westeuropese bondge noten zal een selectief em bargo worden toegepast, al naar gelang de opstelling van die landen ten aanzien van het vredesakkoord tus sen Egypte en Israël. Gouda put water uit gif-gebied LEKKERKERK De Krimpenerwaard, het win- gebied van het waterleiding bedrijf in Gouda, heeft ja renlang gefunctioneerd als stortplaats voor chemisch af val. Volgens de aan de universi teit van Utrecht verbonden geograaf A. Donker is het zeer aannemelijk dat giftige, veelal kankerverwekkende stoffen, de samenstelling beïnvloeden van het drink water uit de Krimpener- (zie verder pagina 11) HAAG/HILVERSUM De NOS uiterlijk morgen beslissen of zij de besproken en door verschillende bische landen fel veroordeelde tv- unentaire „Dood van een prinses" nsdag al dan niet zal uitzenden, ir er zal, aldus de NOS, heel wat ten gebeuren, wil zij de film van programma afvoeren. Daardoor rt een ernstig conflict tussen Saoe- irabië en Nederland te onstaan. •Ingeland is zij vorige week ook oorzaak van veel politiek ru moer geweest. De film behandelt als documentaire het schenden van de hu welijkswetgeving in dit land door een prinses en haar vriend, waarop de doodstraf staat. De ambassadeur van Saoedi-Arabië in Neder land Sjeik Mohamed Ali Al Shawaf heeft vice- premier Wiegel gisteren laten weten, dat het uitzenden van deze film door zijn land hoog zou worden opgenomen en dat als gevolg ervan het nemen van maatregelen tegen Nederland in de toekomst niet zou zijn uitgesloten. Volgens minister Gardeniers van CRM is de re gering uitermate bezorgd over de mogelijke ge volgen, die veroorzaakt kunnen worden door het uitzenden van de film. Zij vroeg zich giste ren af of de uitzending nog wel zin heeft, nu de informatie en de inhoud van de film „nu toch in alle hoeken van Nederland" bekend is. Zij heeft hierover reeds contact gehad met Nos- voorzitter Eric Jurgens. Vorige week ontstond zoals bekend in Engeland al veel rumoer rond de film, omdat Saoedie-Arabië liet weten, dat zij een totaal vertekend beeld geeft van de ze delijkheidbeginselen en -wetgeving in dit land. Desondanks is zij door het Engelse tv-station ITV uitgezonden. De film staat behalve in Ne derland ook op het tv-programma in West- Duitsland, Japan en de Verenigde Staten. De ambassadeur van Saoedie-Arabië begrijpt wel, dat de Nederlandse overheid „niet zo maar de knop kan omdraaien", maar heeft deson danks gevraagd of via de regering „met een klemmend beroep op de NOS" geen oplossing zou zijn te bereiken. „Die oplossing is er" aldus het socialistisch Tweede Kamerlid Roethof, „wanneer de Saoedi's de gelegenheid krijgen ook via het scherm te wijzen op onjuistheden in de film. Dan zou hoor en wederhoor zijn toege past". Overigens heeft de ambassadeur al bij de NCRV-tv de kans gekregen zijn bezwaren te' uiten. Daarbij verklaarde hij dat uitzending van de documentaire „ernstige gevolgen zal hebben voor de bestaande en zich ontwikkelende rela ties tussen Nederland en Saoedi-Arabië. hoon- ak- atrix arden de komst prinses en Claus als c is nix" en barchie is fchie", van I aantal ge wen moeten frijderen. Massale vechtpartij bij paleis Noordeinde Op het Noordeinde in Den Haag heeft zaterdag een massale vechtpartij plaatsgehad tussen een groep actievoerders van onduidelijke herkomst en de politie. Naar schatting vijftig mensen hadden het ruiterstandbeeld voor het paleis Noordeinde met pamfletten beplakt. Toen de Haagse politie één van de „plakkers" in de kraag wilde vatten, bood de rest van de groep daartegen zodanig verzet, dat de politie van de wapenstok gebruik moest maken. De man werd alsnog naar het hoofdbureau van politie gebracht. Zondagmorgen bleek men het standbeeld opnieuw „onder handen" te hebben genomen. Het „werkterrein" bleek uitgebreid tot de muur van de paleistuin langs de Prinsessegracht. tgewezen DEN De vier Marok- nse kinderen, die gerui- tijd in Leiden verbleven Ier dat zij in het bezit ■en van een verblijfsver- ning, zijn zaterdagmor- teruggebracht naar Ma- ko. ireemdelingenpolitie heeft rekken met de vader ge- "d, die toezegde alle mede ding te verlenen. Volgens 'ader zouden de kinderen larokko door familieleden tvangen worden. Een htmeester van de mare- jssee is meegereisd om te of dat daadwerkelijk ge- rt. ADVERTENTIE ABOP ABOP Middenschool - Opvo FORUMDISCUSSIE Sprekers: J. van Kemenade T. Koulbeck Voorzitter: Drs. Coebergh v.d. Braak Tijd: woensdag 16 april 20.00 uur Plaats: Stadsgehoorzaal - foyer Middenschool - Opvo ABOP ABOP COLORADO SPRINGS Het bestuur van^het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) zal zich, nu het Ameri kaans Olympisch Comité heeft beslo ten dat de VS niet zullen meedoen aan de Olympische Spelen in Moskou, op 21 april in Lausanne beraden over de mo gelijkheid om atleten niet per land maar individueel aan de Zomerspelen te laten deelnemen. Het is echter nog de vraag of het IOC er in zal slagen de hiervoor benodigde wijziging van de olympische reglementen door te voe ren. Het Russische organisatiecomité heeft inmiddels te kennen gegeven, dat individuele inschrijvingen zullen wor den geaccepteerd. Het inmiddels. door de Amerikaanse sporters zeer fel omstreden besluit om niet naar Moskou te gaan, werd zaterdag met grote voldoening ontvangen door presi dent Carter, die vice-president Mondale naar de vergadering van het USOC had afgevaardigd. Deze hield voor de stem ming van het comité een hartstochtelijk pleidooi vóór een boycot van Moskou. Mondale noemde de resolutie een „refe rendum over de vrijheid". Even later werd duidelijk, dat het Amerikaans Olympisch Comité voor de zware druk van regeringszijde was gezwicht. „Aange zien de president het USOC heeft meege deeld dat de veiligheid van het land in ge vaar is als gevolg van de internationale gebeurtenissen, sturen wij geen ploeg naar Moskou", aldus de resolutie van het olym pisch comité. Een aantal Amerikaanse sportlieden heeft inmiddels gerechtelijke stappen tegen het besluit aangekondigd, omdat noch de regering noch het USOC volgens hen het recht heeft iemand van deelneming aan de Spelen uit te sluiten. Algemeen is men het er over eens, dat de druk op West-Duitsland om eveneens niet naar Moskou te gaan na zaterdag onge kend groot is geworden. Op 15 mei wordt hierover, aan de hand van een regerings advies, door het Westduits Olympisch Co mité, een beslissing genomen. Vóór die tijd zal Bondskanselier Schmidt gesprek- ken hebben met onder meer Willie Dau- me, de voorzitter van het Duitse NOC, die gisteren al stelde dat de te winnen medail les zonder deelname van de VS nog maar de helft waard zijn. In Nederland gaf de voorzitter van het NOC, mr. J. Idenburg, te kennen, dat door het besluit van het USOC meer dui delijkheid over de boycot is ontstaan en zijn organisatie hierdoor spoedig een defi nitief standpunt zal kunnen innemen. Het Russische persbureau Tass noemde het besluit van de VS de Spelen te boycot ten „niet de wens van het Amerikaanse volk, maar de wens van de heer Carter en Co." en sprak verder van „misdadige acti viteiten en verachtelijke methoden". Inmiddels hebben, naast de VS, Albanië, China, Saoedi-Arabië, Malawi, Honduras, Paraguay, Chili, Kenia, Oeganda, Iran, Zaïre en Egypte besloten niet naar Mos kou te gaan. Een aantal Westeuropese lan den en Canada, Australië en Japan nemen de komende weken een beslissing over het al dan niet boycotten van de Olym pische Spelen. Vriesekoop wintbrons BERN Een gedeelde derde plaats bleek gis teren het hoogst bereikbare voor Bettine Vriese koop bij de Eu ropese kam pioenschappen tafeltennis in Bern. De door griep geplaagde Hazerswoudse pupil van trai ner/coach Ge rard Bakker ver loor in de halve finales tijdens een sensationele partij van de ze ventienjarige Joegoslavische Perkucin. De titel ging uiteindelijk naar de Russin Po- pova. Bij de heren was de eerste plaats weggelegd voor de niet-geplaatste Engelsman John Hilton. Dit is mejuffrouw Tiziana Sozzi, een naam die u niet veel zal zeggen. Des te bekender evenwei is zij in Ita lië. Zij is jockey van haar beroep, maar omdat zij in „kledij" die weinig te raden liet. fotografisch ver scheen in een magazine, werd zij door haar Italiaanse bond geschorst. Geen nood. Tiziana Sozzi vond dat zij met haar 31 jaar nog lang niet aan het eind van haar jockeycarrière was en emigreerde naar Engeland, waar eigenaar Thomson Jones haar te werk stelde in zijn stallen te Newmarket. Daar bereidt de stoute Ita liaanse zich voor op een come-back op de renbaan. Voetbalstaking SAN SALVADOR De onlusten in El Salvador heb ben ook geleid tot een staking van voetballers. Tweeënzeventig spelers uit de hoogste voetbalklasse richtten het afgelopen weekeinde een voetbalvakbond op en proclameerden meteen een staking als protest tegen de steeds slechter worden economische situatie in het land. De competitie lag in het weekeinde com pleet stil. Henk vanEckcricketpraeses UTRECHT De Koninklijke Nederlandse Cricket Bond heeft een nieuwe voorzitter. Wim Peschar werd zaterdag, op de in Utrecht gehouden jaarvergadering, opgevolgd door Henk van Eek, oud-speler van Quick Den Haag. Voorts werd besloten de competitie voor de eerste klas uit te breiden tot negen clubs, zoals in de hoofdklasse al het geval was. Wedstrijden die we gens overvloedige regenval moeten worden gestaakt, zullen voortaan in de week gespeeld later worden. Verzorger Meijer half duet trainer ROTTERDAM De man in het trainingspak, die na de rust de instructies gaf aan Feyenoord, was Gerard Meijer, de verzorger van de Rotterdamse ploeg. Er was geen coach meer voorhanden. Een merkwaardige situatie, ontstaan doordat trainer Jezek zich afgelopen bij de training van doelman Hiele blesseerde. Hij zat thuis met ischias. Assistent-trainer Clemens Wester hof verving hem. Toen tegen de rust Hugo Hoven- kamp probeerde om Carlo de Leeuw onder de zoden te stoppen - en dat gebeurde vlak voor de dug out waarin Westerhof zich bevond - maakte de interim trainer zich zo kwaad dat hij de bal pakte en in de richting van Hovenkamp wierp. WEsterhof:„Toen we na de eerste helft naar de spelerstunnel gingen, zei Charles Corver me dat ik na de rust op de tribune moest gaan zitten. Ik mocht niet meer op het veld ver blijven." Zo kwam het dat Gerard Meijer de honneurs moest waarnemen. Hovenkamps optreden was even wel in Corvers achterhoofd opgeslagen en toen de verdediger van AZ vlak voor het einde Brard onvrien delijk bejegende, kreeg hij de gele kaart. Tevoren was dit ook al Spelbos overkomen. „Die twee ben ik dus kwijt", constateerde trainer Kessler gelaten, „want het is voor beiden de derde keer". Groot orgel en auto-occasion ektakel in de Ton Menken Ushal.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1