in wild westrace Bouwhuis handhaaft zich in middenmoot Magere oogst judoka's Fabrieksrijders domineren cross De overwinning van Meadow Frank en wat er aan vooraf ging Harry Everts slaat toe Europese titel voor Ludo Dielis PORTTRIBUNE in der Wal Hiponerend idampartij k ft Vooruitgang basketbalteam WOLSINKENRONDIN CHTERHOEDE GRAND PRIX UINA^ LEIDSE COURANT MAANDAG 14 APRIL 1980 PAGINA 15 uit: 1-1 ïl deelne erT p&ENHEIM De 23-jarige Oosten- 34 48 eita coureur Markus Höttinger is gis- 51*366 ^Wdag op het circuit van Hocken- n tijdens de tweede race voor het Eu- ies kampioenschap formule twee- olom v/®ure- om de Jim Clarktrofee, om het er als" 9ekomen» Höttinger, die in zijn 38. Het I werd 9®2'en 0,9 opvolger van oud- ildkampioen in de formule een Niki da, kwam in de vierde ronde met zijn |an in botsing met de auto van de Brit :olom vak Warwick. Hij raakte daarbij zo t er alsar gewond, dat hij twee uur later 1. Het èleed. lag vanface werd pas na 27 van de 30 te rij monden afgebroken omdat de helikop- mb, die Höttinger naar een ziekenhuis jst brengen, op de baan moest landen, ndingen aan het hoofd van Höt- waren zo ernstig dat hij aanvankelijk vervoerd kon worden. Ook moest er je worden toegepast. Na onge- abaHusl veerti9 minuten werd Höttinger per |S|Opt®r_n0ar een kliniek in Heidelberg 52.952,1 412,4(f n. Daar bezweek de jonge Oosten- ir aan zijn vewondingen. De Westduitse coureur Harald Grohs, die kort daarvoor op dezelfde plek de strijd staakte, was ooggetuige. „Ik wilde juiste naar het rennerskwartier gaan toen ik de botsing tussen de wagens van Warwick en Höttinger zag. De auto van Warwick draai de om zijn as. sloeg tegen de vangrails en kaatste weer de baan op. Direct daarop vloog een voorwiel met de gehele ophan ging mij voorbij. Ik neem aan dat Höttin ger daardoor aan het hoofd werd getrof fen. Zijn wagen rolde nog een stukje door en bleef toen staan. Höttinger hing roer loos achter het stuur." Hockenheim staat bekend als een van de veiligste circuits ter wereld. Het dodelijk ongeluk van de toenmalige wereldkam pioen Jim Clarck gebeurde voordat het circuit een rigoureuze verbouwing onder ging. Dat was in 1968. Voor het laatst kwam op Hockenheim een coureur om het leven in 1972. Dat was, eveneens tijdens de herdenkingsrace van Jim Clerk, de Nieuwzeelander Mike Hawthorn. Al in de eerste ronden waren de ongeveer 50.000 toeschouwers getuige van wild west-manoeuvres. De meeste coureurs blonken niet uit in het bespelen van het rempedaal. Zo drukte de 20-jarige Italiaan Andrea de Cesaris in de derde ronde de Westduitser Manfred Winkelhock tegen de vangrails. Het was een wonder dat beide coureurs bij dit spectaculaire ongeval on gedeerd bleven. De Italiaan Feo Fabi werd met een March 802 BMW tot winnaar uitgeroepen. De Brit Brian Henton werd tweede met een Tole- mann TG 280 Hart en de Italiaan Alberto Colombo eindigde met een March 782 BMW als derde. De Nederlander Huub Ro- thengatter werd met een Tolemann TG 280 Hart vijfde. Arie Luyendijk is de strijd om het Euro pees kampioenschap in de Super Vee klasse goed begonnen. Hij eindigde op het circuit van Hockenheim met zijn Argo als tweede achter de Zweed Persson, die met een March reed. Derde werd de Fin Varjo- saari, eveneens met een March. De twee de race is over veertien dagen op Nürbur- gring. De Oostenrijker Markus Hoettlnger (voorgrond) kwam gisteren om het leven op het circuit van Hockenheim. Deze foto werd vlak voor het ongeluk genomen. Op de ach tergrond de Nederlander Huub Rothengatter tijdens de race voor formule 2 wagens. WEDEL Zes jaar heeft het geduurd voor de Belg Ludo Dielia terugkeerde aan de top van zijn domein: het band8toten. Gisteren pakte hij in Wedel zijn Europese titel terug van Raymond Ceulemans, die tweede werd. De Nederlander Christ van der Smissen ein digde op een teleurstellen de vijfde plaats. Uitslagen finale-poule EK- bandstoten: Ceulemans (Bel) 200-Dielis (Bel) 120 (16 brt), Müller (Wdl) 200-Connesson (Fra) 134 (24). Connesson 158-Ceulemans 200 (18). Müller 123-Dielis 200 (10). Eindstand: 1. Dielis 4 pnt. (gem. 11.81), 2. Ceulemans 4 (11.57), 3. Müller 4 (10.67). 4. Connesson 0 (6.23). 5. Van der Smissen. de te i nnm O Ba Na vijf van de If ronden in het toernooi het persoonlijk damkam- ischap van Nederland, Evert Bronstring en Clerc samen op kop met punten. Met één punt bezetten Harm Wiers- en Jannes van der Wal de plaats. Voor Clerc, die l fraaie schijfwinst boekte Beerepoot, was het be- lld teleurstellend, dat hij t die ene schijf weer niet de partijwinst kwam. Door remise kon Bronstring Clerc komen. Do Leidse imeester won gedegen Bastiaannet, die daardoor •pig terugviel. stad 9titie ieeld, met elde b en Bies en Stokkel haakten tide spelers verloren, res- jtievelijk van Jansen en Van 1 Wal. Nationaal kampioen isen verbeterde zijn positie ten partij die eigenlijk al na lien minuten was beslist, een combinatie won Jan- een schijf. Bies bood nog de e 9 vren verwoed tegenstand de hoop remise te kunnen eiken, maar Jansen gaf geen enkele kans. Ook irsma kwam, evenals Jan voor de eerste keer tot st. Door een wat zwak ge lelde opening van de eldkampioen, kon Van Har een voorpost plaatsen. Het dedigen daarvan deed de daarÊnin9er niet a' te sterk. gadij#30 h'i daarop nog een sterke mbinatie van Wiersma niet jrzag, betekende dit defini- het einde. ombh der Wal leverde een impo- ende partij af. In een mo- ne flankspelpartij stond hij Wh en Stokkel op voordeel. zS 30 deze zich probeerde te n den door een combinatoire wikkeling, verraste Van der }hoi1 h0m m0t ©®n tegencombi- ie, die meteen winnend De jonge spelers Boulo- s en Hooijberg kwamen re- vinkpe overeen. Boulonois had, I liswaar kleine, winstkansen, <lebfar Hooijberg verdedigde iet tegen het einde zeer sterk, re vfardoor hij één punt redde, slagen vijfde ronde: Bies hsen 02; Van der Wal witsikkel 20; Van Harten jaz ersma 02; Beerepoot- 23rc 11; HooijbergBoulo- verijis 11; BronstringBas- nnet 20. Stand: 1. Bron- ing en Clerc 7; 3. Wiersma Van der Wal 6; 5. Stokkel, Jansen, Bastiaannet, ulonois 5; 10. Van Harten, 8n^erepoot en Hooijberg 3. rg WASSENAAR Wat is de draverstop toch klein in Nederland. En wat zijn er op hel ogenblik weinig imports die de vaderland se top kunnen versterken. De internationa le hoofdnummera zijn daardoor matig tot zelfa slecht bezet. Het handjevol Neder landse paarden en enkele Franse en Ame rikaanse imports zwerven over de banen en willen elkaar als het even kan liever niet ontmoeten. Voor Speedy Volita was er zo afgelopen zon dag een eerste prijs in Groningen, Kees Ver kerk won in Alkmaar en import Snegem Tel star en Meadow Frank streden op Duindigt samen om de hoogste eer. Misschien was de ontmoeting tussen Mea dow Frank en Snegem Telstar nog wel het aardigst. Meadow Frank won deze draverij in een kilometertijd van 1.19.8, omdat de aanval in de laatste meters van Snegem Tel star uit bleef. Er ging aan deze draverij nog al wat vooraf, al merkte het publiek op Duin digt, dat op de slechts zes draverijen en drie rennen was afgekomen, daar erg weinig van. Giel yan der Togt had bij de aangifte van de paarden al aan de wedstrijdsecretaris Piet Borsboom gevraagt of zijn Meadow Frank buiten weddenschappen mocht starten. De trainer was er namelijk niet zeker van of zijn paard tot een goede prestatie in staat zou zijn. Wat was het geval? Meadow Frank had zich betrapt en daardoor een hoefscheurtje op gelopen. Giel van der Togt moest daarom zijn zesjarige hengst van een nieuw, wat zwaarder ijzer voorzien. Giel van der Togt voor de koers:,, Je weet niet hoe het paard het op het nieuwe beslag zal doen. Daarom ben ik naar het draverijcomité gegaan om te vragen of het paard buiten weddenschappen mocht lopen. Eerst moest ik hem even voor werken en later moest ik nog een keer de baan rond gaan, nadat ik het opzet had af genomen". Meadow Frank was in een goede koers ech ter wel te sterk voor Snegem Telstar. Na af loop moest Giel van der Togt weer bij het comité komen. Na zijn derde bezoek aan de rechterstoel wilde de oud- Voorburger nog kwijt:,. Het is gelukkig allemaal goed ge gaan. Maar je weet het nooit. En omdat ze het altijd over bescherming van het publiek hebben was ik naar het comité gegaan. Maar wat een soesa er om heen. Dit doe ik natuurlijk nooit meer". Ook de voorzitter van het draverijcomité, de heer Van Riessen, wilde nog wel iets kwijt over de affaire- Giel van der Togt met Mea dow Frank. Toen Giel van der Togt voor de eerste keer in de baan was met het paard om hem voor te werken wilde hij op verzoek van de dierenarts niet het opzet even afne men. Daarna hebben wij hem boven laten komen en gelast dat wel te doen en daar door kwam het paard voor een tweede keer in de baan. Ik dacht dat we juist hadden ge handeld. Dat heeft ook Van der Togt gedaan door ons te melden de veranderingen bij zijn paard. Het paard buiten weddenschappen plaatsen zagen we echter niet zitten. We hebben het met de dokter van alle kanten goed bekeken. Het paard was in staat om goed te koersen. En als Giel van der Togt denkt dat zijn paard niet in staat is om te presteren dan moet hij hem niet laten star ten. Alleen in pure noodzaak, bijvoorbeeld vlak voor een koers, zoals onlangs bij Kees Verkerk( toen de ruin over zijn water heen was,red) stellen wij een paard buiten wed denschappen. In het geval van Meadow Frank zagen we dat echter niet zitten". ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze medewerker) BILLUND - In het Europees kampioenschap voor beroep spikeurs heeft de Hilversum mer Manus Bouwhuis afgelo pen weekeinde in Wenen en Billund zijn positie in de mid denmoot van het klassement kunnen handhaven. In de eer ste plaats dankt hij dat aan zijn voortreffelijk rijden in We nen, waar hij met 52 punten zelfs tweede in het dagklasse ment werd. In Billund ging het echter matig. Hij scoorde daar slechts 21 punten, echter nog voldoende om zijn zesde plaats in de algemene rang schikking en de aansluiting met de koplopers te kunnen behouden. Zijn klassering werd gevormd door een vijfde, zevende, negende en tiende plaats, waardoor hij de koplo pers alleen nog maar door een wonder kan bereiken. De kop wordt vanaf de eerste dag al aangevoerd door de Deen Pre- ben Kjërsgard met 244,5 punt. De Fin Korpi, die in Wenen na twee koersen de leiding van hem overnam, maar daarna terugzakte naar de der de plaats, volgt hem ook op de voet met 223,5 punt. Vandaag wordt in Finland de competitie voortgezet en daar zal Pekka Korpi zijn slag probe ren te slaan. Opvallend was in Dene marken het volkomen falen van de heersende Europese kampioen, de Duitser Heinz Wewering, die slechts 14 punten scoorde. In zijn pogen om de achterstand op Kjarsgard, die op „eigen terrein" reed weg te werken, nam hij teveel risico's en werd daar door tot twee keer toe uitgeschakeld. Met ruim 50 punten achterstand op de zeer sterk rijdende Kjarsgard kan hij een prolongatie van zijn titel wel vergeten. Hij staat samen met de Zweed Jim Frick op een gedeelde derde plaats voor de Fransman Rous- sel en Manus Bouwhuis, die de kans op een tweede of derde plaats nog volledig in eigen handen heeft. KERKRADE Voor de open Nederlandse ju dokampioenschappen, gehouden in Kerkrade, begonnen stond voor bondscoach Peter Snij ders al vast dat Nederland half mei bij de Eu ropese kampioenschappen in Wenen zal zijn vertegenwoordigd door een ploeg van zeven man. Ook stond vast dat niet het complete ze vental klaar is voor een dergelijk evenement. Snijders heeft zijn standpunt dit weekeinde niet behoeven te herzien. „In de breedte is er vooruitgang hoewel achter de top - Bakker, Adelaar, Numan - een gat valt. Deze wedstrijden zijn goed omdat een aantal mensen ervaring heeft kunnen opdoen. Juist omdat veel landen niet met de sterkste ploeg waren vertegenwoordigd hebben onze judoka's er wat aan gehad", aldus Snijders. Kerkrade heeft als test voor Nederland nauwe lijks meer opgeleverd dan een herhaling van het bekende gegeven dat Nederlandse judoka's die internationaal meetellen op de vingers van een hand kunnen worden geteld. Met één verliezen de finalist (Peter Adelaar) en een derde plaats (Rik Bakker) was de oogst vrij mager. Superzwaargewicht Peter Adelaar leed in een veld, dat niet overliep van kwaliteit, twee neder lagen. In de kwalificatieronde tegen de voor hem altijd moeilijke Italiaan Marino Beccacece en in de finale tegen de Brit Paul Radburn. Ade laar werd door Radburn, een kop kleiner en 20 kilo lichter, volgens de regels van de Japanse krijgskunst geëlimineerd. Radburn scoorde al snel een half punt, dwong Adelaar daarna tot het nemen van risico's en voltooide zijn taak met een heupworp, die Adelaar languit op de mat bracht. In de afvalronde nam Adelaar geen risico's meer. Hij bedwong achtereenvolgens de Oost duitser Schulz, de Amerikaan Dewey, won daar na op beslissing maar zeker niet twijfelachtig van de Hongaar Imre Varga voor Radburn in de finale een eind maakte aan de aspiraties van Adelaar. Twee nederlagen waren er ook voor Henk Nu man, die in de groep al op Mark Chittenden (GB) stuitte en in de eerste ronde van het afval- toernooi op Robert van der Walle, net terug van twee maanden Japanse training. Het waren klei ne nederlagen, maar ook een snelle eliminatie. Peter Adelaar (voorgrond) tijdens zijn gevecht met de Brit Paul Radburn. LEIDEN Het Nederlands basketbalteam is door een overwinning op het zoge naamde All Star-team (Ame rikanen die in de nationale competitie spelen) als derde geëindigd in het vierlanden- toernooi. In Leiden won de ploeg van de nieuwe coach Jan Sikking met 8685. De Sovjet-Unie, Europees kam pioen, maakte korte metten met Tsjecho-Slowakije. In de finalewedstrijd wonnen de Sovjets met 10O--77. Het spel van Nederland, dat zich via dit toernooi voorbe reidt op het Olympische kwali ficatietoernooi volgende maand in Lugano, vertoonde ten aanzien van de voorgaande duels tegen de Russen en Tsjechen (8287) een stijgen de lijn. De wil om te werken is duidelijk aanwezig, de individu ele klasse staat buiten kijf, zaak is het nu nog voor Jan Sikking er een hechte eenheid van te maken. Dat namelijk ontbreekt er nog aan, hetgeen overigens niet vreemd is na welgeteld één centrale training. Toch zat er tegen de All Stars al iets meer lijn in. Oranje, on der aanvoering van Mitchel Plaat, stond constant aan de goede zijde van de score. Pas in de laatste minuten maakten de All Stars gebruik van hun lengte-overwicht. Net op tijd nog grendelde Nederland de zaak evenwel af: 8685. In de finalewedstrijd tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowa kije „mocht" laatstgenoemde tot vier minuten voor tijd bij blijven. Toen was coach Go- melski het zat en liet zijn ploeg in de hoogste versnelling draaien. Binnen drie minuten bedroeg het verschil twintig punten. Tsjecho-Slowakije, de nummer vier van Europa, moest nog eens nadrukkelijk ervaren, hoe groot het verschil is tussen de Sovjet-Unie en de rest. LYERNE - Gerrit Wolsink zat sip de deuropening van zijn mate- talwagen en Gerard Rond, de an- tre Nederlandse topmotorcros- f, ging op een houten kistje bij Tin motor zitten en glimlachte renmin. De oogst van de eerste 29r«nd Prix 500 cc op de ver- t ïhroeide helling bij het Zwitserse lyerne was niet meegevallen. De raarste klasse van de motorcros- kw irij was de laatste tijd een toe- uchtsoord voor buitenlanders, ie hogerop wilden. Eerst hield de :'h rvaren Belg Roger de Coster deze cxiiassale i—-lie van de jeugd te en en het vorig seizoen, toen de ngelsman Graham Noyce wereld- J ampioen werd, hield zijn kroon- rins Gerrit Wolsink in ieder geval n e rest van de nieuwelingen af. laar na de eerste wedstrijd in Payerne a kt een definitieve doorbraak van de nieu- K lichting een felt. Graham Noyce, die °or een valpartij met Pasen In Err» i chouderblessure opliep, en daaro kon starten in de eerste Grand Prix, ont dekte - als toeschouwer aanwezig - een waardige opvolger in zijn Belgische team genoot André Malherbe, die beide man ches wist te winnen. In zijn spoor kwam al leen de even spectaculair rijdende Ameri kaan Brad Lackey mee. De rest van de deelnemers was eigenlijk bij voorbaat kansloos, omdat er meestal onvoldoende vermogen in „huis" was, zoals Gerrit Wol sink op Maico, of het wist het aantal p.k.'s niet optimaal te benutten, zoals Suzukl- kopman Gerard Rond. die werd gehinderd door een enkelblessure. De wedstrijd van gisteren kreeg daardoor een vrij eentonig karakter, alhoewel Malherbe en Lackey dikwijls alle mogelijke risico's namen om te winnen tot grote uitbundigheid van de 50.000 toeschouwers, onder wie 2000 Ne derlanders. Het lijkt erop dat het verschil tussen de dominerende fabriekstop en het armlastige privélegloen elk jaar groter be gint te worden. Nieteens Gerrit Wolsink is het daarmee niet eens. Hij moet dit seizoen na zijn comfortabele Suzuki-periode een Maico ombouwen tot Grand Prix-motor en hoewel hij aanvan- LAUNSDORF Wereldkampioen motorcross in de 125 cc-klasse Harry Everts uit België heeft in de tweede race voor de nieuwe titel in de Oostenrijkse plaats Launs- dorf toegeslagen. Op indrukwekkende wijze zegevierde hij met een Suzuki in beide manches. Hij bleef met ruim verschil in de manches zijn landgenoot Mare Velkeneers voor. De beste Nederlander was Eddy Meurs uit Bergschenhoek met een zeventiende en een zestiende klassering. De sterkste Nederlander, Peter Groeneveld uit Zwijndrecht, liet gisterochtend tijdens de training de vierde beste tijd afdrukken. Even later sloeg hij met zijn Honda over de kop, waarbij hij inwendige bloedingen aan rug en borst opliep. Groeneveld ging nog wel in de eerste manche van start, maar moest halver wege in twaalfde positie de strijd staken omdat hij te veel hinder ondervond van zijn blessures. Van de andere Nederlanders reden Van Essen (KTM) en Seppenwoolde (Honda) bei de manches in de achterhoede uit. Zijlstra (Yamaha) werd in de eerste omgang 25e en moest in de tweede manche na een valpartij de strijd met een polsblessure sta ken. De Westduitsers Rolf Dieffenbach en Fritz Kobele (beiden op Honda) zijn ex-aequo eerste geworden in de grote prijs van Spanje, die meetelt voor het wereldkampioen schap motorcross in de 250 cc-klaèse. De Belg Georges Jobe (Suzuki) werd derde. De Venezolaan Johnny Cecotto heeft met een Yamaha op het circuit van Imola het hoofdnummer van de 200 mijlsraces, in de klasse 500 tot 750 cc, gewonnen. Tweede werd de Italiaan Marco Lucchinelli met een Suzuki en derde de Amerikaan Kenny Ro berts met een Yamaha. Reiijk erg optimistisch was, temeer om dat hij tijdens zijn laatste test met Pasen weer vormverbetering heeft waargeno men, bleek het resultaat in Payerne te- VorSDOOld leurstellend. r kelijk niet. Maar naarmate de manche vor derde werd de pijn groter. In de eerste manche eindigde hij op de ne gende plaats en in de tweede viel hij uit door moeilijkheden met de vering. Zijn commentaar daarop: „Toch blijf ik hoop vol. Als ik er vanaf de start bij kan komen, eindig ik bij de eerste vier. Want alleen Malherbe en Lackey komen me voorbij op vermogen, maar van de rest moet ik het eerst nog zien." De eveneens matige prestatie van Gerard Rond is een verhaal apart. Het was veler verwachting, dat hij verder dan een 'vierde en een zesde plaats zou reiken. Als kop man van Suzuki moest dat kunnen. Maar het kwam er niet uit doordat de Neder landse kampioen weer last kreeg van zijn enkel- en knieblessure, die hij een week geleden in België heeft opgelopen. Met rij den ging het allemaal nog wel, de spron gen van zijn motor kon hij moeiteloos op vangen, maar hét probleem vormde het bossenwerk. Er waren stukken bij waarop hij zijn kwetsbare voet als balanspunt moest gebruiken en dat voelde hij aanvan- Gerard Rond: „Ik heb er zeker enkele plaatsen door verspeeld. Dat is natuurlijk sneu, maar achteraf ben ik blij met de punten voor het wereldkampioenschap. Ik heb tenminste nu nog iets. Ik kwam hier tenslotte op de gok, ik wist niet eens of ik wel in staat was om te rijden. Zaterdag met de training was het nog niets met me". De laatste rit van de middag zat de jonge Gelderse fabrieksrijder hem te knijpen. Zijn achterrem van zijn motor was defect geraakt. Er zat niets anders op dan met de hak van zijn schoen te remmen. „Het was gelukkig mijn zere voet niet, maar ik voel de het evengoed. Je belast dat pijnlijke been natuurlijk extra door deze manoeu vre." Wat de overige Nederlanders betreft was het opvallend dat Toon Karsmakers en Peter Herlings zich beter aanpassen aan de harde circuits in hét buitenland, maar hun resultaten spreken nog niet tot de ver beelding. JOHN VOLKERS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15