Bewoners «„gif-huizen" massaal naar de dokter reuk met ran niet ondenkbaar Motorrijtuigen jelasting omhoog Van Amelsvoort naar financiën Zuidafrikaans Tijgerbergkoor wint zilveren tulp REMIER VANAGT: LEKKERKERK NOG MAAR „TOPJE VAN DE IJSBERG' Ambassadeur waarschuwt tegen uitzenden documentaire DISSIDENT GEARRESTEERD VERONICA drive in show Barrelhouse Beverly Hilis VERONICA drive in show IL 19é ZzïmeQowumt - hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J, Hallewas redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 14,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 {18.00 lot 19.00 uur) Abonnementen: Haal 46.30; jaar 173.70; losse nummers; 60 cent. Zaterdag 12 april 1980, 70e jaargang no. 21629 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLANÓ Op name Vanavond film „Opname" van het Werktheater om 21.30 uur op Ned. II. en om 20.27 uur „Sonja". Op Ned. I om 20.30 uur toneel stuk „De blijde dag". Morgen om 19.05 uur op Ned. I Mischa Dichter en om 20.15 uur tv-spel „Philadelphia, here I come". Op Ned. II om 22.10 uur „Groeten uit Rotter dam". Zonnig Droog en zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 15 graden. Tot matig toenemende zuid oostenwind. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Droog en eerst zon nig. Middagtemperaturen van 15 tot 20 graden. Zondag: zon 06.46 20.32; maan 06.23 18.19; Scheven, hoogw. 01.22 en 13.40, laagw. 09.30 en 22.00. stuum huwelijk Frankrijk JTES In het Franse Nantes is ren een jonge vrouw getrouwd haar drie jaar geleden gestorven x)fde. De overledene was de va- van het kind, dat één maand na ter wereld kwam. President ard d'Estaing heeft dit eerste pos- p burgerlijke huwelijk in Frank- offieieel goedgekeurd, s 1957 kent Frankrijk een wet die huwen met een overledene toe als de gestorvene als soldaat ge veld is. Twee jaar later kreeg de ook geldigheid voor burgers. Een \tuum huwelijk" is sindsdien mo ll als boven twijfel verheven is gestorven partner tot het hu- togen egen was. Herdenkingszegels voor koningin SOESTDIJK Ko ningin Juliana heeft vanmorgen de eerste exemplaren van de na tionale herdenkingsze gels i.v.m. de troons wisseling in ontvangst genomen. De zegels worden uitgegeven on der auspiciën van de confederatie van oran jeverenigingen in Ne derland. De zegels heb ben geen frankeer- waarde. De opbrengst is voor het Koningin Julianafonds (maatsch- gappelijk werk) en het Prinses Beatrixfonds (poliobestrijding). Radio «n tv De troonswisseling en de daarmee gepaard gaande plechtigheden en festiviteiten komen op 30 april zeer uitge breid op radio en tele visie. Vrijwel onafgebroken van kwart voor tien in de ochtend tot onge veer vijf uur in de na middag verzorgt de NOS-televisie op Ne derland 1 reportages van de plechtigheden. Hilversum 1 zal vanaf zeven uur 's ocntenas tot middernacht een programma brengen met reportages uit bin nen- en buitenland, een uitgebreide docu mentaire over de rege ringsperiode van ko ningin Juliana, veel muziek, reacties van luisteraars en een voor uitblik op de regerings periode van de nieuwe koningin. Verslagen van de inhuldiging en van de fesstelijkheden op de Dam worden rechtstreeks overgeno men door de NCRV op Hilversum 4. DEN HAAG Het CDA-kamerlid drs. M. van Amelsvoort zal binnenkort worden be- noemd tot staatssecretaris van financiën. Hij wordt opvolger van mr. A. Nooteboom die enige tijd geleden, samen met minister mk Andriessen, aftrad omdat hij zich niet kon W®®* BB» verenigen met het financieel-economisch be- V \W. leid van het kabinet. De heer Van Amelsvoort werd op 29 augustus 1930 geboren in Kaatsheuvel. In 1956 deed hij doctoraal examen econo mie in Tilburg. Tot 1960 werkte hij als economisch analyst op de Amerikaanse ambassade, vervolgens bij de Postche que- en girodienst en bij de boerenleenbank te Eindhoven. Hij kwam in 1969 voor de KVP in de Eerste Kamer en stap te in 1971 over naar de Tweede Kamer. KATWIJK Het Zuidafrikaanse kinder koor 'De Tijgerberg' heeft op het Katwijkse 'Tulip Time Festival' de Zilveren Tulp in alle categoriën gewon nen. Tijdens de slot- avond in het theater Tri pod ia gaven de koorleden die in leef tijd variëren van zeven tot 11 jaar naast het of ficiële gedeelte ook nog een behoorlijke toegift aan het enthousiaste publiek. Het blanke Zuidafri kaanse kinderkoor heeft in de gemeente Katwijk en daarbuiten heel wat stof doen op- waaien. Nog voor de aankomst van de kin deren in Nederland, protesteerden plaatse lijke en landelijke groeperingen die zich onder meer inzetten voor de rechten van de zwarte Zuidafrikaanse bevolking, tegen het optreden van het blan ke Tijgerbergkoor. Bij de opening van het Tu lip Time Festival werd door demonstranten nogmaals de aandacht gevestigd op de huidige situatie in Zuid Afrika. n onze parlementaire re dactie) HAAG Als Iran Amerikaanse gijze- s in Teheran niet ►edig vrijlaat, zal de lerlandse regering istig overwegen de di- imatieke betrekkin- met Iran te verbre- „Het verbreken van diplomatieke betrek- igen is weliswaar een erste maatregel, maar sluit niet uit dat dat gebeuren", zo zei Uiier Van Agt gister- ig na afloop van et wekelijks kabinets rad. als bekend hebben de jen EG-landen hun am- sadeurs in Iran ge- agd druk uit te oefenen de Iranese regering, de elaars zo spoedig moge- vrij te laten. Van Agt wacht dat de ambassa- irs binnen enkele dagen net een rapport over de anse houding jegens de g elaars zullen komen. 3 dat rapport negatief, M i zullen de EG-landen stig moeten overwegen, hen te doen staat. I st-Europa mag het er 9 t simpelweg bij laten 5 en dat Iran op onver- woorde en afschuwelij- wijze het volkenrecht endt. We mogen de enigde Staten niet al- n laten ploeteren", al- Van Agt. premier pleitte voor i eensgezinde houding i de negen EG-landen J9 enover Iran. Is die sgezindheid niet te be ken, dan zal Nederland intueel zelfstandig tot atregelen overgaan. De mier voegde daaraan dat de mogelijkheden i Nederland om econo- Ische boycotmaatregelen en Iran te nemen zeer ing zijn. „We hebben I telijkk tegen Iran niet ;1 te verhapstukken, derland exporteert vrij- 1 uitsluitend landbouw- odukten en voedsel naar n en die zaken vallen iten de door de Verenig- Staten gevraagde boy- maatregelen". Allyssa Keough in de Amerikaanse plaats Northfield (staat Vermont) neemt huilend afscheid van een van de 88 Iraanse studenten van de plaatselijke universiteit, die op bevel van president Carter het land moeten verlaten. Allyssa is dochter van een van de gijzelaars die in de Amerikaanse ambassade in Teheran worden vastgehouden. LEKKERKERK De bewoners van de 272 „gif-huizen" in Lek kerkerk-West moeten allen naar de dokter voor ondermeer een bloed- en urineonderzoek. Nage gaan zal daarbij worden of hun gezondheid schade heeft onder vonden van de riskant hoge con centraties chemisch afval in hun wijk. Dit besluit is genomen na een bezoek dat minister Ginjaar van volksgezondheid gistermiddag aan de wijk heeft gebracht, waar de aanwezigheid van het leukemie verwekkende benzeen als de grootste ri sico-factor wordt beschouwd. Mede op aandringen van de bewindsman is giste ren tot een onmiddellijk onderzoek beslo ten naar de manier waarop de giftige stoffen (ondermeer ook xyleen, tolueen en tetra) het best kunnen worden wegge haald. Voorstel van de bewoners is de ge dempte sloten waar het Rotterdamse ver voersbedrijf Wijnstekers de vaten met het chemisch afval in 1970 heeft ge dumpt, in hun geheel af te graven. Ook de verontreinigde grond onder de huizen zou dan moeten worden verwijderd. Het risico bestaat dat de schoonmaak wordt vertraagd doordat nog onduidelijk is wie de financiële middelen hiervoor op tafel zal leggen. Gemeente, provincie en rijk zijn hiertoe niet in staat of bereid. Minister Ginjaar zei „er op te rekenen" dat de financiering de voortgang van de werkzaamheden niet zal vertragen, maar een harde garantie wilde hij niet geven. Het tijdstip waarop met de bodem- schoonmaak zal worden begonnen is ook nog onduidelijk. De bewoners van Lekkerkerk-West zul len de komende tijd met argusogen vol gen wat in de wijk gebeurt. Via contacten met kamerleden wil men het weghalen van het giftige afval bespoedigen, zo bleek gisteravond op een roerige verga dering van de bewoners. Het is niet be kend hoeveel vaten gedumpt zijn, welke daarvan zijn doorgeroest en wat voor stoffen deze bevatten. Volgens bewoners W. Immerzeel is het afval in de woonwijk nog maar het „topje van de ijsberg". „Óveral in de Krimpe- nerwaard is dergelijk afval gestort; alleen ligt dit onder een woonwijk", aldus Im merzeel. Naar het storten van giftig afval in de Krimpenerwaard is thans een justi tieel onderzoek gaande. Er dreigen zware straffen voor illegale stortingen. Helderheid ontbreekt eveneens inzake de vraag of voortzetting van het onderwijs in de basis- en kleuterschool De Aal scholver in Lekkerkerk-West, verant woord is. In afwachting van de resultaten van een nieuw onderzoek naar de aanwe zigheid van ondermeer tetra en benzeen zal de school volgende week gesloten blij ven. Zie verder pagina 7 DEN HAAG Het uitzenden van de documentaire-film „De dood van een prinses" zal volgens de Saoedi-Arabische ambassa deur in Nederland, Ziyad Shawaf, ernstige gevolgen hebben voor de bestaande en zich ontwikkelende relaties tussen beide landen. Hij verklaarde dit vanuit de Saoedische hoofdstad in een telefoongesprek met de redactie van Hier en Nu van de NCRV. De NOS is van plan de film woensdag uit te zenden. De ambassadeur noemt de documentaire „bijzonder ondeugde lijk", hetgeen door Henk Suèr, chef documentaire programma's van de NOS wordt tegengesproken. De film geeft, zoals bekend, een gedramatiseerd verslag van de executie in 1977 van de Saoe dische prinses Deddah en haar minnaar. Twee VVD-kamerleden hebben de NOS gevraagd de film niet uit te zenden, gezien de reacties die de uitzending in Engeland heeft losgemaakt. Zij spraken niet namens de fractie van hun partij, aldus de voorlichter van de fractie in een reactie. Speelautomaten moeten direct gaan uitbetalen DEN HAAG Over enige tijd zullen in ons land al leen nog gokautomaten wor den toegelaten die behaalde winsten rechtstreeks uitbe talen. De automaten die al leen maar vrije spelen ge ven, moeten verdwijnen. Dit staat in een wetsontwerp, dat binnenkort naar de Tweede Kamer zal worden gezonden. Volgens het wetsontwerp, waarover gisteren in de minis terraad overeenstemming werd bereikt, zullen de nieu we gokautomaten aan strenge eisen moeten voldoen. Die ei sen hebben ten doel de spelers tegen overmatige verliezen te beschermen, zo zegt het wets ontwerp. Verder moeten be drijven die een speelautomaat in huis willen halen, een ver gunning daarvoor aanvragen. MOSKOU Leden van de geheime Russische politie KGB hebben dr. Leonard Ternovski, actief strijder voor de naleving van de akkoorden van Helsinki, gearresteerd. Hij was op gekomen tegen het opsluiten van andersdenkenden in psychiatrische klinieken. Eerder deze week was gemeld dat Anatoli Sjaranski, die op 14 juli 1978 was schuldig be vonden aan hoogverraad en spionage voor de Amerikaanse geheime dienst, van de zeer strenge gevangenis Tsjistopol is overgebracht naar een veel milder werkkamp te Perm. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft bevestigd dat tegen Amerikaanse toeristen in de Sovjet-Unie lichamelijk geweld is gebruikt. Tenminste zes Amerikanen, allen joden, zijn door onbekenden geïntimideerd, wellicht om joden ervan te laten afzien de Olym pische Spelen te bezoeken. De diplomaten krijgen steeds meer last van hinderlijk toezicht (Zie voor het resultaat van de besprekingen van het comité mensenrechten en Olympische Spelen pagina 7 Zondag 13 april m.m.v. Johan Timman. Blesse Paard Stompwijk. Aanvang 20.00 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Zondag 13 april Aanvang 20.00 uur Nieuwkoop. Zaterdag 12 april m.m.v. Johan Timman. Meerhoeve, Oud Ade. aanvang 20.00 uur. Israël: troepen terug uit Libanon BEIROET/TEL AVIV Is raël heeft de VS ervan op de hoogte gesteld dat het zijn troepen binnen enkele dagen zal terugtrekken uit Zuid-Li- banon, voor zover die hun taak hebben vervuld. Om hoeveel troepen het gaat werd er niet bij gezegd. De Israëlische troepen zijn er gisteren door een VN-woord voerder van beschuldigd een VN-pantservoertuig te hebben beschoten. Een Israëlische woordvoerder heeft dit ont kend. Slachtoffers zijn daarbij niet gevallen. Een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de Israëlische grensoverschrij ding is uitgesteld in afwach ting van nieuwe ontwikkelin gen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Op 1 juli aanstaande zal de iotorrijtuigenbelasting voor personenau- >'s en motoren met circa 8 procent worden erhoogd. Het kabinet heeft hiertoe gisteren esloten. De belastingverhoging maakt deel it van het zgn. „pakket aanvullende maat- egelen" dat tegelijkertijd met de loonmaat- fcgel is aangekondigd. Iet kabinet is gisteren ook akkoord gegaan met en verlaging van de loon- en inkomstenbelas- per 1 juli. Ook deze maatregel was in het kader van de loonmaatregel aangekondigd. Dt belastingverlaging bedraagt voor de allerlaagste inkomens tot en met de inkomens van 30.000 per jaar 136. Voor de hogere inkomens is de verlaging 100. Het kabinet heeft gisteren tevens besloten de zelfstandigenaftrek voor kleine zelfstandigen met een jaarwinst van maximaal 23.000 dit jaar te verhogen van ƒ2000 tot ƒ2400. Is dé winst groter dan 23.000, dan wordt de verho ging van de aftrek minder. De verhoging van de zelfstandigenaftrek zal niet gelden voor zelf standigen met een winst of onzuiver inkomen boven ƒ33.000.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1