„Ik knijp er bepaald niet voortijdig tussenuit" V erkeers- situatie Valkenburg baart werk groep zorgen Casper mag toch trouwen Overleg over herinrichting „De Zuid BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN VAN LEIDSCHENDAM MAAKT GEBRUIK VAN VUT-REGELING KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGINA 7 RUNSBURGSE BLOEMIST STOND ALS VROUW IN GEBOORTEREGISTER» Even leek het erop als zou de 25-jarige bloemist Casper Paauw uit Rijnsburg volgen de week niet in het huwelijk kun nen treden met zijn 19-jarige ver loofde Ella Lind- houL In het ge boorteregister van Oegstgeest stond de Rijns- burgse bruidegom namelijk als vrouw ingeschre ven. Een vergis sing die bij de on dertrouw in Rijnsburg aan het licht kwam. En aangezien er in Nederland geen huwelijk tussen twee vrouwen kan worden ge sloten, zag het er voor Casper en Ella somber uit. De ambtelijke fout is gemaakt tijdens het opstel len van de ge- boorteacte die overigens altiid wordt voorgele zen in het,bijzijn van de vader die aangifte van de geboorte komt doen. Tegelijker tijd is er wel een goede persoons kaart gemaakt die bij de verhuizing van Casper in goede orde naar Rijnsburg is ge stuurd. Geen pro blemen dus, bij het verkrijgen van een paspoort, rijbewijs en schooldiploma. Alleen voor een huwelijk moet er een uittreksel uit het geboorteregis ter worden opge haald. De afde ling bevolking van de gemeente Oegstgeest die 25 jaar geleden de fout maakte, bracht uitkomst. Vliegenvlug werd de Haagse officier van justitie over gehaald een 'be vel tot verbete ring van de akte' uit te schrijven. Uiteraard nadat de betreffende ju rist onomstotelijk bewijs was gele verd in de vorm van een ijlings vergaarde dok tersverklaring. En zo kan het hu welijk donderdag 17 april toch nog voltrokken wor den. CDA discussie in Noordwijk NOORDWIJK Het CDA- Noordwijk organiseert op maandag 14 april in het Vere nigingsgebouw (Buurthuis) aan de Hoofdstraat voor leden en CDA-kierers een discussie avond over gemeentezaken. De leden van de CDA-fractie in de gemeenteraad zullen de aanwezigen op de hoogte stel len met de gang van zaken in de gemeente. Op haar beurt wil de fractie van de CDA-le- den en kiezers horen hoe zij denken over gemeentelijke problemen als de woonsituatie, de raadhuisbouw, de Noord- Boulevard, verkeersplannen, het parkeren in de kern en zorg voor ouderen. De verga dering begint om acht uur. Voorzitter Christelijk Onderwijs treedt af VALKENBURG De heer M. J. Vos zal op dinsdag 15 april aftreden als voorzitter van de Vereniging voor Chris telijk Voortgezet Onderwijs in Valkenburg. De heer Vos neemt in een le denvergadering, die wordt ge houden in de gemeenschaps ruimte van de school, afscheid van zijn collega-bestuursleden. Een viertal bestuursleden tre den op deze vergadering ook af, maar zijn onmiddellijk her kiesbaar. Nieuwe bestuurkan- didaten kunnen worden aan gemeld bij de heer D. de Vries, Veld 17 in Valkenburg. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. VALKENBURG De verkeerssitu atie in de Hoofdstraat in Valken burg blijft verontrustend. Dat is de mening van de verkeerswerkgroep Valkenburg, die onlangs een gesprek hierover hadden met gedeputeerde Diepenhorst en en de verkeersdes- kundige van de provincie, de heer Bakker. De verkeerssituatie in het centrum van Valkenburg wordt ondermeer bespro ken in het verkeerscirculatieplan dat vorig jaar is uitgebracht. Dit rapport gaat er van uit dat de Hoofdstraat moet worden aangepast aan het snelverkeer. Hiervoor zouden volgens de samenstel lers van het rapport wegverbredingen, stoplichten en voorsorteerstroken aan gelegd moeten worden. De Valken- burgse verkeerswerkgroep, van Anne ke Van den Broek-Westerink, lid van de gemeenteraad en van Provinciale Staten, is het met deze stelling duidelijk niet eens. Zij is bang dat het verkeer (6000 auto's per dag) door deze maatre gelen nog harder zal gaan rijden. Langzaam verkeer De Verkeersgroep is van mening dat het verkeer zo snel mogelijk buiten de bebouwde-kom geleid moet worden. Zolang dat niet is gebeurd moeten er in de Hoofdstraat snelheidsremmende maatregelen genomen worden. Alle po litieke partijen hebben er bij het college van burgemeester en wethouders op aan gedrongen de regeling van de stop lichten te wijzigen. Ook het uitvoeren van regelmatige snelheidcontröles en het plaatsen van een camera zou de snelheid in de bebouwde kom aanzien lijk verlagen. Tijdens het gesprek tussen werkgroep en provincie kwam ook het nog steeds door het centrum rijdende vliegveld- verkeer ter sprake. Volgens de gedepu teerde moet er een tweebaansweg ko men die aan zou kunnen sluiten op de toekomstige rijksweg 11. Een snellere oplossing zou het realiseren van een rondweg zijn. Deze suggestie werd in 1973 reeds door de verkeerswerkgroep gedaan. Verkeersdeskundige Bakker deed in het overleg de suggestie de Hoofdstraat en Katwijkerbrug nu reeds aan het langzame verkeer aan te pas sen. Hierdoor zou de weg onaantrekke lijk worden voor het snel- en door gaand verkeer. Plannen van de provin cie in deze richting worden binnenkort op een hoorzitting gepresenteerd. VOORSCHOTEN De com mandant van de Voorschoten- se Vrijwillige Brandweer, de heer J.Lekkerkerker opent za terdag 12 april de tentoonstel ling 'Rampzalig' in het pren tenkabinet aan de Molenlaan 2 in Voorschoten. Op de ten toonstelling, die is ingericht door de Voorschotense pren- tenverzamelaar E. De Keu- ning, worden verschillende vaderlandse rampen in beeld gebracht. De tentoonstelling wordt om 16.30 uur geopend en is tot en met 31 1980 iedere vrijdag en zaterdag van 11 tot 17 uur te bezichtigen. LEIDSCHENDAM „Ik ben 45 jaar in overheidsdienst waarvan 32 jaar burgemeester dus er is bepaald geen sprake van een voortijdig tussenuit knijpen. Ik was net 18 jaar toen ik, na de middelbare school, bij mijn vader die burgemeester was van Vo- lendam en Edam op het gemeente huis ging werken. Mijn broer stu deerde in Amsterdam maar er waren toen, het was 1935 en crisistijd, juris ten die op de tram kaartjes stonden te knippen en dat leek mij een wei nig aanlokkelijke toekomst. Denk erom, zei mijn vader, het is geen speelplaats. Nou, dat was het aller minst, want behalve dat ik uiteraard de hele week werkte moest mijn va der nog vijfhonderd gulden per jaar voor mij toe betalen, voor dat be drag „mocht" ik in gemeentedienst treden. Een bestuursschool was er nog niet. De burgemeester van Kwa- dijk, Middellie en Warder gaf één middag per week aan mij en drie collega's les in gemeente-administra tie. Na ongeveer vier jaar had ik mijn dipolma's en kreeg ik een sala ris van achthonderd gulden per jaar. Per week uitbetaald, ik weet het nog goed, zestien gulden zesenzestig cent". Burgemeester Eric Jan Marie Kolfscho ten, geboren 26 februari 1917, heeft een maand na zijn 63e verjaardag, 27 maart jongstleden, de Koningin per 1 oktober ontslag gevraagd krachtens de nieuwe (VUT-)regeling voor ambtenaren die vervroegd willen uittreden. Tamelijk onverwacht omdat hij nog vorig jaar en perceeltje grond kocht voor een bunga low aan de Graaf Willem de Rijkelaan in Leidschendam ter vervanging van zijn ambtswoning aan de Vliet. „De VUT-regeling kwam óók onverwacht en was in verband met de gezondheids toestand van mijn vrouw een welkome gelegenheid mijn werk, eerder dan ook ik had gedacht, te beëindigen. Deze functie moet je samen doen en als er dan bij een van beiden haperingen ko men moet je je beraden over doorgaan. Mijn vrouw moet twee dagen per week voor dialyse naar een ziekenhuis en dan is aanblijven niet makkelijk. Dat is de voornaamste reden. Wij slaan nu de periode van zelfverzorging na je pen sioen over en betrekken een service flat in Rijswijk om de huishoudelijke zorgen voor mijn vrouw tot een mini mum terug te brengen. Verder vind ik het na ruim vijftien jaar dezelfde bur gemeester ook voor Leidschendam goed dat er eens een andere vent komt Hij komt overigens in een opgemaakt bed want de nieuwbouw van het raad huis en het nieuwe gebouw van ge meentewerken waar we zo'n zes jaar aan hebben gesleuteld, worden welis waar officieel pas volgend jaar april ge opend maar in de loop van dit jaar toch al bij stukjes en beetje in gebruik geno men". Voldoening Op de onvermijdelijke vraag wat hem in zijn ambtsperiode in Leidschendam de meeste voldoening heeft gegeven zegt burgemeester Kolfschoten wel „veel interessante dingen" te hebben meegemaakt maar „het wemelde niet van hoogtepunten". „Belangrijk voor mij, want je werk is toch een deel van je leven, is de uiterst prettige en vruchtbare samenwerking geweest met de wethouders en de raad maar vooral met mijn medewerkers. Allemaal pri ma kerels". De opmerking over het „niet tussenuit knijpen" volgde op de vraag waarom de burgemeester ontslag neemt voor de officiële opening van de raadhuis- nieuwbouw en vóór de beslissing over de bouwlokatie is gevallen. Wat de nieuwbouw betreft „hoopt" de burge meester op een uitnodiging. De beslis sing van de provincie over de bouwlo katie Leidschendam-Nootdorp moet volgens de heer Kolfschoten „zeer bin nenkort" vallen. Leino, zoals de bouw lokatie tegenwoordig heet, is in de plaatselijke pers al een „vloekwoord" genoemd dat zo min mogelijk mag wor den gebruikt. Toen wethouder Nagte- gaal van Zoetermeer, onlangs in Stompwijk voor voorlichting over het recreatieplan Noord-Aa, sprak over de mogelijkheid van een ruiltje tussen de twee gemeenten van gebied in Leino en Noord-Aa werd hij door een aanwe zig CDA-raadslid meteen op de vingers getikt. Over Leino mag in dit verband niet worden gepraat omdat wij voor die hele bouwlokatie niets voelen, klonk het ongeveer. En een wethouder die op mogelijke financiële voordelen van Leino wees kreeg van vier verbolgen fractievoorzitters bijna een motie van wantrouwen aan ziin broek. Burgemeester Kolfschoten zegt de eindbestelling van de provincie en de daaropvolgende officiële stellingname van de Leidschendamse gemeenteraad nog geheel te zullen meemaken. Voor zijn (al lang bekende) afwijzing ge bruikt hij niet malse uitdrukkingen als „een misfit van de eerste orde,, en „niets met planologie te maken". „De De Valkenburgse Hoofdstraat. aillllllllllllllll!lllll!l!lll!!lllll!llllllllllllllll!llllllllllllll!!lllllll!l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Het burgemeestersechtpaar Kolfschoten lokatie zal een wezensvreemd element voor Leidschendam worden, een plano logisch aanhechtsel dat niet alleen voor Leidschendam uitmiddelpuntig is gele gen maar ook slechts voor Den Haag waarvoor toch wordt gebouwd. In Den Haag heeft in het verleden een natuur lijke ontwikkeling plaats gehad naar Loosduinen, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam maar nu komt hier een toch Haagse woonwijk die niet eens aan Den Haag grenst. Het is dezelfde mis greep als de Bijlmer toen Amsterdam in een andere gemeente ging bouwen, ook daar geen organisch geheel. Den Haag is trouwens ook niet enthousiast maar ja, die moet plek hebben. Volgens mij heeft de provincie zich de lokatie door niet bestuurlijke theoretici laten opdringen. Het huidige provinciaal be stuur kent de voorgeschiedenis van de satellietsteden niet, laat men eerst eens wachten op een rustige ontwikkeling van Zoetermeer. Leidschendam heeft de afgelopen jaren al ruim drieduizend Haagse gezinnen gehuisvest, aan goede wil heeft het ons niet ontbroken. Nog los van alle milieubezwaren, en die zijn niet gering, past Leino gewoon niet in een organische opbouw, noch van Leid schendam, noch van Den Haag". Schimmetje Op de klacht van sommige Leidschen- dammers dat de gemeente, in tegenstel ling tot de grote bedragen voor meubi lair en inrichting voor het ambtelijk apparaat, betrekkelijk weinig uitgeeft voor het welzijnswerk haalt burge meester Kolfschoten een lijntje tevoor schijn waaruit dat sinds 1975 alleen al in de jeugdsector acht miljoen gulden is geïnvesteerd. „De subsidies in de wel zijnssector zullen dit jaar anderhalf miljoen gulden belopen terwijl voor het ambtelijk apparaat vanaf 1965 tot nu to nog geen ton is uitgeven, een schimme tje". De gemeenteraad heeft enkele we ken geleden het voorstel ruim een mil joen gulden voor totale vernieuwing van het meubilair van het oude raad huis en de nieuwe inrichting van de nieuwe vleugels en het gebouw van'ge meentewerken van tafel geveegd. „Ik heb daar wel begrip voor want ik ben ook zunig maar men hield geen reke ning met het feit dat de laatste jaren met opzet niets was gekocht, er was erg veel inhaal bij. Wat de raadzaal betreft is het wel jammer want we hadden een plannetje voor een andere opstelling waardoor de gemeenteraad niet zoals nu, en nogal onbeleefd, met de rug naar de publieke tribune zit maar mis- „Mijn opvolger komt in een opge maakt bed" schien vinden we daar nog wel wat op". Burgemeester Kolfschoten heeft in zijn ambtsperiode de hele ontwikkeling van de gewestgedachte meegemaakt. Over wat er moet gebeuren nu de gewestge dachte weer in de ijskast is gezet heeft hij duidelijke uitspraken. „Het overleg tussen de gemeenten moet natuurlijk blijven en zeker Wassenaar maar mis schien ook Delft en het Westland zou den hierbij moeten worden betrokken. De zwakheid van het HIO (het overleg orgaan voordat het gewest werd opge richt Red.) was het geen apparaat had. Nu wordt het gewest te zwaar gevon den omdat terecht gevreesd wordt voor een vierde bestuurslaag. Er zal dus een tussenvorm moeten komen. Naar mijn mening moet die worden gevoed uit en bemand door gemeentelijke figuren, een apparaat op intergemeentelijk ni veau dat gestructureerd is voor coördi natie en integratie. Beter dan het HIO en toch niet te zwaar". De burgemeester is van plan na 1 okto ber (nog) mee te gaan fietsen, musea te bezoeken en weer („teveel verwaar loosde") kontacten te gaan leggen met oude vrienden. De liefde voor de fiets is overigens niet iets van deze tijd. Toen hij, ruim dertig jaar geleden bur gemeester van Eemnes was was hij ak- tief betrokken bij een vereniging die in het Gooi zeer veel zin had: een rijwiel padvereniging. Musea heeft hij al leren kennen in Edam waar hij mede-oprich ter was van de thans nog boeiende Ver eniging „Oud Edam" en lid van de plaatselijke monumentencommissie. Hij gaf zelfs een tijdschrift uit: Historische schoonheid, folklore en geschiedenis in Noordholland boven het IJ. De heer en mevrouw Kolfschoten heb ben twee zoons. „Ik mag wel zeggen dat ik trots op ze ben. Hans, de oudste, wordt 1 december benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank in Al melo, nadat hij zes jaar stage heeft gelo pen. Eric zit voor zijn doctraal rechten in Leiden. Hans heeft net als wij twee zoons maar of ik mijn kleinkinderen per fiets ga opzoeken weet ik nog niet". KATWIJK De gemeente lijke dienst Openbare Wer ken organiseert deze maand vier voorlichtingsavonden voor bedrijven en bewoners van huizen in „De Zuid" en le Van der VegtstraaL On- lerwerp van gesprek zal ajn de herinrichting van dit jebied in Katwijk aan Zee op basis van een ander ver keerssysteem. Voorstellen hiervoor zijn neergelegd in een nota, die vorig jaar aan het college van b en w is uit gebracht. Burgemeester en wethouders hebben zich in grote lijnen achter de uitgangspunten voor een herinrichting geschaard. Het woord is nu aan de bedrij ven en bewoners van huizen in dit gebied. Dezer dagen hebben zij van de dienst Open bare Werken een uitnodiging ontvangen om over dit onder werp te praten. De uitnodiging ging vergezeld van een folder met informatie over de nood zaak van herinrichting. Te vens is aandacht besteed aan subsidiemogelijkheden voor verbetering van woningen. De vier bijeenkomsten worden gehouden op maandag 14, woensdag 16, maandag 21 en woensdag 23 april. De eerste twee avonden in de kantine van de gemeentebedrijven aan de Van der Vegtstraat, de laat ste twee in het Kerkelijk Cen trum aan de Voorstraat. Deze onderverdeling is gemaakt om bedrijven en bewoners van bij elkaar liggende straten de kans te geven hun eigen wen sen en opmerkingen te ver woorden. Tijdstip van overleg op die bijeenkomsten is 20.00 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7