Grondonder Lekkerkerkse woningen afgraven FN V-plan voor 40.000 Sadat: nieuwe formule voor status Jeruzalem ION OP KOOKPUNT Speciaal fonds voor Edith Bunker EIS BEWONERS: lart- tichting )egintmet cursus ermageren Koe houdt politie bezig Boekenbijlage Guerrilla's bezetten grensdorpen El Salvador £eidóe (Soma/nt óthekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Lf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: nrtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 11 april 1980, 70e jaargang no. 21628 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Verkeer „Verkeren in het verkeer" om 20.30 uur op Ned. I. Om 21.55 uur „De Saint" en om 22.45 uur „Militaire mensen" met Don Quishocking. Op Ned. II 20.27 uur „Steden- spel" en om 22.10 uur „Hier en nu" over oorlogssituatie Iran en Irak. Om 22.50 uur „Ge heim commando". Warmer Droog weer met flinke zonni ge perioden, maar in de nacht en ochtend mogelijk mist. Ho gere temperaturen. Weinig wind. Morgen zon: 6.48 - 20.30. Schev. hoogw.: 1.20 en 13.45. Laagw.: 9.20 en 22.02. )RR EDIJK De zon is op het inblik een toonbeeld van onbe- ndigheid. Er doen zich talrijke bars tingen voor en zonnefakkels vlammen zijn aan de orde van de r. De zonnevlekken gebieden 't een minder hoge temperatuur eromheen groeien als kool. alles zou wel eens kunnen bete ken dat we een erg warme zomer emoet gaan. Igens weerman Hans de Jong uit rredijk heeft de ervaring geleerd dat in jaren met zeer grote schomme lingen in de zonne-activiteit de kans op een warme zomer groter is dan in jaren daarvoor en daarna. Een voor beeld daarvan is de extreem warme zomer van 1947. De zonnevlekken sprongen toen ook volledig uit de band. Voor het komènde weekeinde voorspelt De Jong hogere temperatu ren. Zondag en maandag kan het volgens hem 15 graden worden en la ter zijn temperaturen van 17 tot 18 graden niet uitgesloten. Ambtenaren moeten nog zuiniger aan doen DEN HAAG De ambtenaren moeten nog meer bezuinigen, dan eerder was berekend. Zij krijgen op 17 april tijdens een hernieuwd over leg met de bonden te horen, dat er nog eens 150 miljoen gulden zuiniger moet worden gedaan. Dat bedrag kan volgens minister Wiegel het best worden gevonden door de nacalculatie in de salarissen, die de ambtenaren na 1 januari hadden moeten krijgen, niet uit te betalen. Het extra bedrag is noodzakelijk, omdat anders niet de vastgestelde bezuinigingspost van 1,5 miljard gulden op de ambtenarensalarissen kan worden bereikt. NEW YORK Edith Bunker, de vrouw van Archie Bunker, die binnenkort in de bekende tv-serie „All in the family" overlijdt, wordt geëerd in een speciaal tonds„Gelijke rechten voor man en vrouw". De tv-producer van deze serie Norman Lear heeft voor het fonds al 500.000 dollars be schikbaar gesteld, met de wens dat alle vrou wen, die om Edith Bunker geven, baar even eens met een bijdrage zullen eren. Munten bij inhuldiging UTRECHT Ter gelegenheid van de troonswisseling en de in huldiging op 30 april slaat 's Rijks Munt dit jaar 30 miljoen inhuldi gingsguldens en 30 miljoen inhul digingsrijksdaalders met een dub belportret van Juliana en Beatrix. De gedenkmunten, die al in juli in circulatie worden ge bracht, krijgen dezelfde afmetin gen als de gewone guldens en rijksdaalders en worden ook van nikkel gemaakt. Voor verzame laars worden de munten uitgege ven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin". OOK GIFTIG TETRA AANWEZIG LEKKERKERK De ongerust heid over de concentraties che misch afval die zijn aangetroffen in Lekkerkerk-West is inmid dels zo groot geworden dat veel bewoners van deze nieuwbouw wijk een onverwijlde beslissing tot afgraven eisen. „Niet alleen de vaten moeten weg", aldus scheikundig ingenieur W.Immer- zeel, tevens bestuurslid van de bewonersvereniging, „maar ook de grond onder de woningen voorzover die besmet is. Met name de concentratie benzeen, zoals die dezer dagen in 16 wo ningen is vastgesteld, is zo hoog dat geen ander beslissing meer mogelijk is". Volgens ir.Immerzeel neigen ook de be trokken gezondheidsautoriteiten tot deze opvatting. Afgraven van de grond onder de woningen zou tot evacuattie van de bewoners nopen. Vier gezinnen hébben hun woning inmiddels al verlaten. De onrust onder de Lekkerkerkers is nog eens extra toegenomen doordat bekend is geworden dït het <^nder?oek tot nu toe, ook de aanwezigheid van het kan kerverwekkende tetra heeft aangetoond. Burgemeester Ouwerkerk maakte vorige week alleen gewag van benzeen, tolueen en xyleen. Gemeentesecretaris D. van den Dool be vestigt dat dé vaten (illegaal gestort door het Rotterdamse containervervoersbe drijf Wijnstekers in vier sloten van elk 600 meter lengte) in ieder geval zullen moeten worden verwijderd. De hieraan verbonden kosten, lopen in de miljoe nen. Of ook de grond onder de betrok ken woningen weg moet, kan volgens hem pas worden bekeken als het resul taat bekend is van het hernieuwde on derzoek dat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid momenteel instelt naar de 270 betrokken woningen. De uitslag van deze naspeuringen wordt zondag be kend gemaakt. Of het onderzoek naar de bodemverontreiniging van de kleuter en basisschool De Aalscholver tot voorlo pige sluiting van deze school aanleiding geeft, zou vandaag in de loop van de dag bekend worden gemaakt. Burgemeester H. Ouwerkerk van Lekkerkerk heeft vandaag over de gif-affaire overleg ge voerd met minister Ginjaar van volksge zondheid. EN HAAG Te dik zijn en in tot veertig procent van de ederlanders zijn een beetje of tel te dik verhoogt aanzien- Jk de kans op het krijgen van irt- en vaatziekten. De Neder- ndse Hartstichting, die tussen I en 20 april weer haar geldin- melingsactie houdt, zal dit ar dan ook in haar voorlich- Qgscampagnes speciaal de na ruk leggen op betere ectge- oontes. Zij levert daartoe een IjcL^ge met een schriftelijke irsus vermageren. e cursus „Geslaagd Gewicht" be aat uit tien lessen en elke week rijgt de cursist één les toegezon- en. De cursus heeft ten doel de ef- en eetgewoonten van mensen ie te dik zijn te veranderen. „Snel. [vallen met een revolutionair ieet is geen kunst. Kunst is te ver mageren en slank te blijven. Dat is Heen mogelijk wanneer de men sa hun hele voedingsgedrag blij- cnd verbeteren", aldus de Hart- ichting gisteren in Den Haag bij i presentatie van de vooijaars- ampagne. (Zie verder pagina 9.) AMSTERDAM Door een grondige verandering van het beleid voor subsidieverlening aan bedrijven en nog een paar andere maatregelen, kan er 5,1 miljard gulden vrijkomen. Daarmee moet de regering on geveer 40.000 nieuwe banen kunnen scheppen in de collec tieve sector, de woningwet- bouw, de stadsvernieuwing en de kwartaire (verzorgende) sec tor. Dit is de kern van een FNV-plan dat door de econoom Cor Inja in de vak bondskrant van de FNV uit de doeken wordt gedaan. Volgens Inja is het on aanvaardbaar dat het bedrijfsleven van de regering jaarlijks miljarden aan on gerichte subsidies ontvangt, zonder dat daar controle op bestaat of goed wordt nagegaan of de subsidies gunstig zijn voor de werkgelegenheid. Hij wil dat verschillende subsidieregelingen wor den ingetrokken of grondig worden herzien. Bovendien wil hij dat er een duidelijk overzicht komt van alle uitge keerde subsidies en het resultaat dat ze hebben gehad. De nieuwe banen zoekt Inja vooral in de collectieve en semi-collectieve sec tor. Volgens het advies van de Raad voor de Arbeidsmarkt van eind vorig jaar zou er nog voor acht- tot tiendui zend banen ruimte zijn bij het onder wijs, de bejaardenzorg en het openbaar vervoer. Door een impuls te geven aan de woningwetbouw en de stadsvernieu wing van enkele honderden miljoenen guldens per jaar zou er nog eens voor 3.000 tot 4.500 mensen werk kunnen komen. De andere arbeidsplaatsen zou de regering kuynnen scheppen door vooral in de zwakke regio's de indivi duele bedrijven te steunen en door mensen aan te trekken in de kwartaire sector, bijvoorbeeld voor arbeidsbemid deling, bedrijfsvoorlichting en de wet geving op milieuvervuiling en energie besparing. LEIDEN Tot drie maai toe hebben vannacht agen ten van de Leidse politie een koe naar haar weiland terug moeten brengen. De koe hoorde op het land langs de Telderskade te staan, maar werd gisteren vaker op de rijbaan van de Telderskade aangetroffen. Om acht uur gisteravond de den de agenten de eerste po ging om het dier naar haar stek terug te brengen, maar om kwartovernegen liep zij alweer op de rijbaan.Deagen- ten brachten het dier weder om terug, maar vannacht om half drie was de koe alweer op de Telderskade teruggekeerd. Tenslotte moest de koe van morgen om acht uur voor de laatste keer naar haar weiland worden teruggebracht. De ei genaar van de koe zal vandaag onderzoeken of er misschien ergens een gat in de omhei ning De boekenweek is dit jaar een boekenveertiendaagse, die begint op 17 april en eindigt op 30 april. Aan dit feit besteden wij van daag speciale aandacht in onze „boekenbijlage", waarin onder meer ruimte voor: Janwillem van de Wetering, de auteur van het boekenweekge schenk; de historie van de boekdrukkunst, die vele zwarte blad zijden telt; de Derde Wereldliteratuur; de vlucht van de encyclo pedie; het marktaandeel van de boekenclubs en de vrienden van Karl May, die nog steeds „oef" blijven roepen. Maggie in het zwart De Amsterdamse couturier Frank Govers legde giste ren de laatste hand aan zijn creatie, waarin Maggie McNeal op zater dag 19 april op het Songfestival in Den Haag zal verschij nen. „De kleding van Maggie is zo veel mogelijk aan gepast aan haar liedje „Amster dam". Het ontwerp heeft iets vrolijks, iets blijs en is niet te „zangeres"-ach- tig. Het design is afgestemd op een jonge moderne vrouw van deze tijd. Als stof heb ik zwarte chiffon ge bruikt, bezaaid met pailletten. Het is een dure creatie geworden, maar dat mag ook wel. Vergeet niet dat er straks miljoenen mensen naar kij ken. Ik heb er twee en een halve week aan gewerkt" sprak een trotse Frank. Maggie verklaarde zich best thuis te, voelen in het ge waad. „Ik voel me er erg gelukkig mee. Opzij zitten aan beide kanten hoge splitten tot boven m'n middel. Ik draag altijd lie ver een lange broek, maar die zit er onder, dus dat maakt een hoop goed". Foto: Milan Konva- linka SAN SALVADOR Ongeveer 3000 gewapende linkse guerrilla strijders hebben El Salvador drie dorpen bij de grens met Hondu ras bezet en deze dorpen tot „vrije gebieden" verklaard.Volgens een woordvoerder in San Salvador is het gebied inmiddels omsingeld door regeringstroepen. De nationale garde van El Salvador heeft verklaard dat in de plaats Cojutepeque, 30 km ten noordoosten van San Salvador veertien boeren door linkse guerrillastrij ders zijn gedood, „omdat zij hadden ge weigerd om samen te werken". Volgens de dorpelingen zouden de veertien boeren door een rechtste groepering gedood zijn. Paus Johannes Paulus II heeft mgr. Artu- ro Rivera y Damas benoemd tot aposto lisch administrator van El Salvador. Mgr. Arturo Rivera y Dama was een zeer goede vriend van de vermoorde aartsbisschop Romero en staat bekend als progressief en als een strijder voor de mensenrechten. Het merendeel van de episcopaat in El Salvador is conservatief. Explosie: drie gewonden ROTTERDAM Een explosie, waarvan de oorzaak vermoedelijk gas was, heeft vanmorgen drie mensen in een woonhuis te Pernis vrij ernstig gewond. Drie leden van een gezin, de vader, de moeder en een 15-jarige zoon, zijn met zware brand wonden in het ziekenhuis opgenomen. Van het huis is weinig meer over. WASHINGTON President Sadat van Egypte heeft in Washington verklaard, dat hij tijdens zijn besprekingen met pre sident Carter een nieuwe formule heeft opgesteld voor het statuut voor Jeruza lem. Volgens deze formule wordt er in het oostelijke deel van Jeruzalem een .Arabische souvereiniteit" gevestigd met een garantie voor de ondeelbaarheid van de stad. Sadat zei dat hij redelijk tevreden was over zijn besprekingen met Carter. Beiden heb ben overeenstemming bereikt over een ge heim werkdokument, dat kan dienen als ba sis voor de onderhandelingen over autono mie voor de Palestijnen, als het-tenminste ook de goedkeuring kan wegdragen van pre mier Begin van Israël. Begin heeft voor de Israëlische televisie ge zegd, dat hij in het Egyptische parlement over de Palestijnse kwestie wil spreken, als hij daarvoor een directe en officiële uitnodi ging van Sadat krijgt President Sadat heeft ook nog uitvoerig ge sproken voor de Amerikaanse tv. Daarbij noemde hij kolonel Khaddafi van Libië een Hoewel hij toch redelijk hoge temperaturen gewend moet zijn, had de Egyptische president Sadat gisteren in Washington toch een grote zakdoek nodig om zich het voorhoofd af te wissen. „gevaarlijke gek", koning Hoessein van Jor danië een „schizofreen" en koning Khaled van Saoedie-Arabië een „eenvoudig en eer lijk mens". Over Begin zei hij dat deze vroe ger een „echte vijand" was, maar nu een „echte vriend". ADVERTENTIE kindermeubelen^? Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1