m deTijd NIEUWSNET EU n 1 Eerbewijs voor Oranje op bergen en in dalen Koning(in) met 49 titels Marineschepen voor inhuldiging naar Amsterdam PSP-raadslid stelt vragen over inhuldiging EISERS TJNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINA dio, zo? adett ronder bu voor ige Ons koningshuis speelt in ons land en ook ver daarbuiten een belangrijke rol als naamgever van straten en pleinen, bergen en rivieren, steden en dorpen, zoals moge blijken uit onderstaand artikel. De komende dagen besteden we ook aandacht aan de oorden die niet naar een Oranje genoemd zijn, maar die toch in de geschiedenis van het geslacht Oranje-Nassau hun functie hebben. IUIS DEN HAAG Als alle naar leden van ons vorstenhuis genoemde straten in eikaars verlengde lagen, zouden zij wellicht de aardbol kunnen omspannen. Maar het Oran jelint dat als een extra meri diaan om de globe gestrikt zou kunnen worden, is ver knipt. Oranjewijken vormen hun geïsoleerde koninkrijk jes in vrijwel alle steden en dorpen. Overal is wel een straathoek te vinden, waarop de prinsenkinderen elkaar ontmoeten of een Koningin Wilhelminaplein raakt aan een Koningin Julianadreef. Reeds lang overleden ste- denbedwingers onder de Nassau's staan te pronken op emaille naambordjes. Maar het eerbewijs aan ons koningshuis beperkt zich niet tot deze soms wat plichtma tige naamgeving voor het re gisteren van de openbare wegen, waar niet al te vaak enige luister afstraalt. Maar de diepste schachten van onze eens zo bejubelde staatsmijnen Emma, Hen drik, Maurits en Wilhelmina en de besneeuwde toppen van gebergten in de kolo- nieën, spraken een geheel andere taal. Grootse wonde ren van natuur en techniek deden recht wedervaren aan onze geëerbiedigde konin gen en koninginnen. De loop der geschiedenis toont echter aan, dat ook deze glans deerlijk kan ver bleken. Wat eens het vader landse hart deed zwellen van trots is een dierbare of bitte re herinnering geworden. De schachten van onze mijnen zijn volgestort met afval.'En alles wat het Koninkrijk der Nederlanden rest aan opwel- vingen boven het maaiveld is de blanke top der duinen en enkele heuvels die soms ber gen genoemd worden. Deze cols van de allerlaagste categorie werden eens over schaduwd door ons Nassau- gebergte in het voormalige Nieuw Guinea, opklimmend tot aan de met sneeuw be dekte Wilhelminatop (4750 meter). Geheel volgens de hiërarchische wetten bleven de pieken van het Julianage- bergte vijftig meter onder deze topscore. Topje van de berg Oranjebergen met eeuwige sneeuw, het tot 1280 meter reikende Wilhelminagebergte in Suriname en de machtige rivier die de naam van deze vorstin tot diep in het oer woud draagt, zij spraken meer tot de verbeelding dan een pleintje in het gemeente lijke uitbreidingsplan. Maar ons vorstenhuis heeft het nooit zo bont gemaakt als andere gekroonde hoofden, die in de topografie hun wereldmacht en onsterfelijk heid symboliseerden. Koningin Victoria had wel een bergje te missen, toen Kaiser Wilhelm in 1886 zijn verjaardag vierde en schoof haar kleinzoon de Kilimanja ro toe, de machtigste forma tie in Afrika. Blij als een kind liet hij het uiterste topje er afhakken en legde dat als pressie-papier op zijn schrijf tafel. Toch kreeg ook Nederland zijn deel aan rivieren, ge bergten en steden die in de overzeese gebiedsdelen ge tuigden van een ver reikende macht. Behalve het al ge noemde Wilhelminagebergte waren dat Willemstad, Oran jestad op Aruba, Oranjestad op Sint Eustatius, het Oran jegebergte in Nieuw Guinea. Soortgelijke parels werden toegevoegd aan de gordel van smaragd, Nederlands In- dië. Oranje manifesteerde zich duidelijk in de aardrijks kunde. Zonder dat enig de creet uit 's Gravenhage daartoe het bevel had gege ven, was de naam al overal ter wereld doorgedrongen. Niet alleen Oranje Vrijstaat en de 1860 kilometer lange Oranjerivier in Zuid-Afrika getuigen daarvan. Emigran tengeslachten zaten nooit lang verlegen om een naam voor hun nederzettingen, zo lang Neerlands bloed hen, van vreemde smetten vrij, door de aderen stroomde. Tot diep in Australië en Amerika werd de naam van ons vorstenhuis uitgedragen. Zonderlinge namen Binnen onze grenzen is de buurtschap Oranjedorp bij Emmen slechts een zwakke afschaduwing van deze zen dingsdrift. Urenlang bladeren in „Vuga's Alfabetische Plaatsnamengids van Neder land" levert slechts een be scheiden oogst op, hoewel dit registeren toch geen vlek of nest ongenoemd laat. Wel dienen zich de zonder lingste namen aan, soms lei dend tot overpeinzingen over de vraag of Oude Willem, bij Diever, van vorstelijker, bloe de kan zijn. Slechts twee Wilhelminadorpjes (bij Best en Goes) herinneren naar men mag aannemen aan deze vorstin. Haar zo gelief de moeder leeft voort in de naam Emmadorp, een buurt schap van Hulst, en er is sprake van een Emmaberg in de gemeente Hulsberg. Het reeds genoemde Oranje dorp krijgt slechts gezel schap van Oranje nabij Bei- len, Oranje-oord in Fijnaart en 'het beter bekende Oran jewoud van de Friese ge meenten Heerenveen. Wie een plaats wil bezoeken waarin de naam Nassau bewaard is gebleven zal he lemaal op reis moeten naar de hoofdstad van de Baha ma's of zich tevreden moe ten stellen met Baarle-Nas- sau, het grensdorp dat wij delen met België. Er hebben zich weinig moge lijkheden voorgedaan om steden, dorpen, gehuchten en buurtschappen te dopen met namen van het Oranje huis. Hun oorsprong lag al te hecht verankerd in de ge schiedenis en de localiteit drukte een stempel op de naamgeving. De kans deed zich voor, als een nieuwe woongemeenschap werd ontworsteld aan veen of moeras, zoals in de Drents- Friese Kolonieën van Welda digheid, met hun Frederik- soord, Wilhelmina-oord en Willemsoord. Prins Frederik Hendrik speelde een grote rol in deze ontginning. Anna Paulowna is er een an der voorbeeld van, evenals het naburige Julianadorp, gesticht in het geboortejaar van de vorstin. Een drievou dige naam Willemstad: één in Noord-Brabant, één in de gemeente Ooststellingwef en één nabij Marum, besluit de bloemlezing uit het plaatsna menregister, al blijven er vraagtekens. Wat kan er schuil gaan achter de naam 's Heer Hendrikskinderen in Zeeland en wie was de edel man van Jonkershuizen, de Graaf van 's Gravenmoer en de prins van Prinsenbeek? Zwijgen Plaatsen waar de Oranje's geresideerd hebben of nog wonen, zwijgen in alle talen over deze functie. Breda, Delft, Buren, Apeldoorn, Den Haag hebben geen onderho righeden, die naar het vor stenhuis verwijzen. Uit niets blijkt, dat bij Goejanverwel- lesluis ooit een prinses is te gengehouden, zoals de ge schiedenisboekjes leren. Veel duidelijker dan de woongemeenschappen leg gen polders, vaarwegen en kunstwerken (bruggen, slui zen, gemalen) getuigenis af van onze toewijding aan het koningshuis. Drs. M.H. Da- moiseau, hoofd afdeling wa- terstaatscartografie van Rijkswaterstaat, selecteerde voor ons een twintigtal pol ders met namen, variërend van Anna Paulowna, Sophia, Emma en Frederica tot Ka reis, Willems en twee Prins Hendrikpolders, resp. op Texel en in Sint Philipsland. Prins Hendrik, die evenals de prins-gemaal Berhard te land weinig sporen heeft nagela ten, is door Rijkswaterstaat rijkeljk bedeeld met naar hem genoemde bruggen (Dordrecht, Haarlem, Harlin- gen), veel kaden en een ka naal in de buurt van Katwijk. In een „Wegwijzer voor de Binnenscheepvaart" wordt het vermoeden bevestigd, dat de woongemeenschap pen het alleen maar lieten af weten, omdat ze al voorzien waren. Zodra een kanaal gegraven of een sluis gebouwd was, werd „hoogstderzelver" toe stemming gevraagd om die een Oranjenaam te mogen geven. De koningen die als Willen I, II en III over ons land geregeerd hebben, sti muleerden de economische ontwikkeling, door kanalen te laten graven. Vooral de eerste liet zich niet onbe tuigd. Menig kabbelend golfje spoedt zich naar sluis of ri viermonding, dank zij de „kanalenkoning", bijvoor beeld op de Zuidwillems vaart. Sindsdien wemelt het van de kanalen, bruggen, sluizen, kaaien, gemalen en havens, die getuigen van de aloude lotsverbondenheid. Jongste generatie Geen prinses of zij kan zich weerspiegeld zien in een ei gen sluiskolk of haven en zelfs de allerjongste genera tie is reeds aan bod geko men. Willem Alexander's na gedachtenis is reeds meer dan driewerf veilig gesteld in diverse havencomplexen. Daarnaast zijn indrukwek kende werklen genoemd naar Oranjetelgen: men den-, ke aan de Oranjesluizen, het imposante Julianakanaal en de naar Marijke-Christine, Irene, Margriet en Beatrix genoemde sluis- en haven complexen. LEO J. LEEUWIS De koning (c.q. koningin) van Nederland heeft een lange reeks titels, die bij afkondiging van een nieuwe wet op de titel „Prins van Oranje-Nassau" na, aangeduid worden met de uitdrukking, enz., enz., enz. Waarop dan de staande uitdrukking volgt: „Allen, die deze zullen zien of horen lezen, salut". Laatstelijk, aldus de Hoge Raad van Adel, gebruikte prins Willem V deze vorm van aanduiding bij wijze van afkorting en zijn zoon, de latere koning Willem I zette dit gebruik voort, alhoewel niet alle betreffende landen toen meer daadwerke lijk bezit voor hem uitmaakten. Deze vorm werd door Willem I, toen nog Prins van Oranje, voor hét eerst gebruikt in een proclamatie in november 1813 in Londen. Nadien werd ze door alle koningen voortgezet. De titels waar het hier om gaat zijn: Prins van Oranje en Nassau; Hertog van Limburg; Markies van Veere en Vlissingen; Graaf van Katzenellnbogen, Vian- den, Diez, Spiegelberg, Buren, Leerdam, Culemborg; Burg-' graaf van Antwerpen; Baron van Breda, Diest, Beilstein, de stad Grave, het Land van Cuyk, IJsselstein, Cranendonck, Eindhoven, Liesveld, Herstal, Warneton, Arlay, Nozeroy; Erf- en Vrijheer van Ameland; Heer van Borculo, Breedevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Clundert, Zevenber gen, Hooge en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Polanen, St.-Maar- tensdijk. Soest, Baarn, ten Een, Willemstad, Steenbergen, Montfoort, St.-Vith, Burgenbach, Daasburg, Niervaart, Turn hout, Besangon. Koningin Juliana voegde daaraan nog de titels toe van Her togin van Mecklenburg (naar haar vader) en prinses van Lip- pe-BiesterfelcJ (naar haar echtgenoot). AMSTERDAM Om de inhuldiging van prinses Beatrix op 30 april in Amsterdam luister bij te zetten, zullen acht ma rineschepen aanmeren in de Amsterdamse haven. De oorlogsschepen zullen op dinsdag 29 april om elf uur in de ochtend arriveren en hun ligplaatsen kiezen achter het Centraal station aan de De Ruyterkade, aan de oostelijke handelskade, bij het Hendrikdok en aan de de noordzijde van het IJ. De schepen zullen vanaf zonsondergang tot '8 avonds twaalf uur door schijnwerpers verlicht worden, maar niet voor het publiek toegankelijk zijn. AMSTERDAM Het Amsterdamse gemeenteraadslid van Schijndel (psp) heeft het gemeentebestuur van de hoofd stad gevraagd hoeveel de inhuldiging van Beatrix de stsd Amsterdam gaat kosten en hoeveel daarvan door het rijk vergoed wordt. Bovendien wil hij een overzicht van alle gemeentelijke ac tiviteiten in verband met de voorbereiding en uitvoering van de inhuldiging, zoals de hoeveelheid arbeidsuren en ambtenaren hieraan besteed worden. ADVERTENTIE h ;Pog in oog met Nieuw Engeland: een luchtige '■lente in Zwitsers katoen. Gebloemde jurk met jasje, in lila, groen of rood. Prijs f 298,-. Verras uzelf met het beste dat de mode te bieden heeft (EN HAAG. HOOGSTRAAT AMSTERDAM, DEN HAAG, 12, TEL 070-6488 36 UTRECHT, EINDHOVEN sraëliërs lestelen zich rn Zuid-Libanon EL AVIV, BEIROET "wee Israëlische eenheden 'an ongeveer dertig militai- .ren en honderd man zijn gis- mt eren de Israëlisch-Libanese Tens overgetrokken „uit 'oorzorg tegen mogelijke erroristische activiteiten", Mddus een Israëlische leger- MNM "1rsBV De Israëlische inval volgt twee dagen nadat Palestij- nen vanuit het grensgebied de Israëlische grens oversta ken en toen de kibboets Mis- gav Am overvielen. De Israëliërs zouden zich vol gens berichten uit Beiroet heb ben ingegraven in gebieden die onder controle staan van Ierse en Ghanese UNIFIL- troepen. De Verenigde Naties in New York hebben gisteren scherp geprotesteerd bij de Israëlische regering tegen de inval in zui- uiik Libanon. ELSEVIER heeft laten onder zoeken hoe populair Beatrix en Claus zijn. „Beatrix mag niet alleen, zij moet. Zij blijkt herkend te zijn als een realis tisch kind van haar tijd, veel meer dan als een eigenwijs klein kind van haar grootmoe der. Ze geniet een vertrouwen dat ongeveer anderhalf maal zo groot is als het grootste ver trouwen dat ooit een politicus in Nederland heeft gehaald. En prins Claus geniet precies evenveel vertrouwen". Voorts deze verklaring voor de uit tocht uit Cuba: „Corruptie tiert net zo welig als voor de revo lutie. Ze is zelfs verergerd door een verlammende bu reaucratie, die eenvoudige ambtelijke handelingen als een verzoek tot werkloosheidsuit kering of een mutatie in de burgerlijke stand tot een lij densweg maakt". Over de houding van Den Haag tegen over de PLO dit commentaar: „Het wordt hoog tijd om ach ter alle diplomatieke gepraat de waarheid te onderkennen. Die waarheid is, dat een Ne derlandse regering die niet of ficiële'maar wel formele be trekkingen onderhoudt met een terreurorganisatie, die het met Nederland bevriende Is raël wil vernietigen, jegens datzelfde Israël in feite een vijandige daad stelt". En over Iran: „De ideologie van Kho- meiny vormt niet alleen een gevaar voor Amerika of het hele Westen; zij vormt een be dreiging voor de gehele geves tigde wereldorde". De speciale bijlage is gewijd aan Japan. NIEUWSNET praat met de scheidende VPRO-voorzitter mr.Laus. „Het is toch ten he mel schreiend wat de kijkers en luisteraars over het alge meen wordt geboden. De VPRO wil een alternatief zijn voor dat taaie deeg, dat niet geïnspireerde programmablok van doorgezakte zuilen. In dat opzicht blijf ik op één lijn staan met deze vereniging. Maar ik had graag gezien dat er zaken werden aangepakt en niet alleen uit den treure wer den besproken". Ook aandacht voor de fysiotherapeuten die het slachtoffer dreigen te wor den van bezuinigingen. „De patiënt die niet optimaal be handeld kan worden, blijft langer ziek en dus arbeidson geschikt. En een uitkering van sociale zaken is honderd keer duurder dan een serie korte golf-behandelingen". Voorts een gesprek met Johan Cruijff over de volgende wereldkam pioenschappen; „Ja, men heeft mij benaderd voor het Neder lands elftal en ik weet dat men ook aan Johan Neeskens trekt. Nees zal het wel doen en ik? Laten we zeggen, dat de kans één procent is". Een interview tenslotte met Freek de Jonge. „Er kan van alles gebeuren natuurlijk. Maar ik zie mezelf hier wel tien jaar mee door gaan. In ieder geval. Wel met wat meer variatie. Niet meer ieder jaar een programmaatje of een druk op de knop en er rolt een lach uit". In de HAAGSE POST deze kanttekening over de macht van de krakers: „Het is duide lijk dat we bezig zijn aan een verdere escalatie en het gevolg daarvan zal zijn, dat ze zich scherper profileren als een af zonderlijke macht in de sa menleving. Dat kan niet an ders. Het is de vraag of de sympathie en het ruimschoots theoretisch en vrijblijvend rechtvaardigheidsgevoel van de reeds officieel gehuisveste burgerij dat kan verdragen". Ook een artikel over de toe komst van Suriname. Ontwik kelingsstrateeg Ferrier: „Ne derland moet Suriname geen cent hulp meer geven, maar wel een afzetgarantie van tien, twintig jaar. Nederland zou moeten garanderen dat het te gen wereldmarktprijzen alles afneemt wat Suriname produ ceert. Dan maak je producties los, dan wordt Suriname ein delijk een beetje zelfstandig". De Amerikaanse ex-minister van Defensie Clifford zegt in een interview: „Ik hoop dat wij inzake onze houding jegens Rusland niet terugtrekken. Dat leidt tot moeilijkheden. Je kunt dat vergelijken met Hit- Ier in de jaren dertig". Een vraaggesprek tenslotte met „de laatste echte hoofdredacteur die de Nederlandse pers gehad heeft", Joop Lücker. „Ik heb echt wel iets gedaan voor de- katholieke arbeiders. Als je tien gewone mensen had waarvan zes het wel geloofden en er vier naar de avondschool gingen en boeken lazen, dan maakte ik de krant voor die vier". In VRIJ NEDERLAND wordt gepraat met mannen van de Mobiele Eenheid. „In de Maagdenhuistijd gingen ze voor je op de loop wanneer je een charge uitvoerde. Toen kreeg je de tijd dat ze niet meer liepen, maar bleven staan. En nu komen ze op je af met een helm op, een loden pijp in de hand en het schuim op hun bek". Ook een gesprek met de Russische dissident No- vikov. „We zien dat mensen in de Sovjet-Unie, die zich gedu- rende een lange periode zelf censuur hebben moeten opleg gen, na twintig, dertig jaar geestelijk kapot zijn. Ik weet uit eigen ervaring dat mensen die op hun vijftigste een hoge positie bekleden, psychisch ge ruïneerd zijn. En ze worden niet zelden alcoholicus". Voorts een kritisch artikel over het ANP. „Wat mij be treft mag het ANP helemaal verdwijnen. Het is eigenlijk één groot ministerie van pro paganda. Ze kunnen beter sa mengaan met de Rijksvoor lichtingsdienst. Als we voor de buitenland-berichtgeving al leen op het ANP moesten va ren, dan zouden we slecht af zijn". Violist en musicoloog Willem Noske zegt in een in- t rview: „De meeste compo nisten hebben tien stukken nodig om er een te schrijven, en de overige negen vergeten ze te verbranden. De meeste componisten zijn hun eigen vijand. Je moet ook niet pra ten met een componist. Liefst moet hij dood zijn. Dode com ponisten vind ik iets heer lijks". De TIJD heeft een uitvoerig interview met kardinaal Wil- lebrands. „We zouden in de katholieke nieuwsmedia grote re aandacht willen zien voor hetgeen in de kerk gebeurt. Constante aandacht, ook bui ten onze landsgrenzen, voor belangrijke dingen die de paus doet of zegt ik geloof dat het daaraan schort. Ik geloof dat ons daardoor een hele hoop interessante dingen, mooie bemoedigende zaken worden onthouden". Voorts een gesprek met Jan Willem van de Wetering, schrijver van het Boekenweekgeschenk. „De Gier ben ik natuurlijk voor een groot deel zelf. Ik ben soms boos op mezelf, ik zit te knoeien en denk dat het niet goed met me afloopt en dat krijgt De Gier dan- alle maal te verwerken". Een kri tisch artikel ook over de plan nen voor legerdepots in de mijnstreek. „Nog meer defen sie in zo'n deplorabele streek, het is godsgeklaagd. Zo glij je naar verdere verpaupering af. Je zou hier met werk moeten komen dat de eigenwaarde van de mensen weer opkrikt. Apotheken zijn hier paleizen, zo is de bevolking aan toe". Een reportage tenslotte over het werkprojekt voor Zuidmo- lukse jongeren. „Als je goed nagaat, is dit projekt een regel rechte aanklacht tegen de wes terse samenleving. Dat men sen door een hel moeten gaan omdat ze niet aan de bak kun nen komen. Verschrikkelijk". HERVORMD NEDERLAND vindt dat er alsnog gratie moet worden verleend bij de troons bestijging van Beatrix. „Wij achten het pijnlijk dat een re gering haar bijdetijdsheid en gevoel voor rechtvaardigheid uitgerekend moet demonstre ren ten koste van een groep mensen, die het minst weer baar is: gedetineerden en hun familie". Voorts een kritisch artikel over het politie-optre- den in Borssele. „Er werden door officieren van de Mobiele Eenheid bevelen gegeven zoals: haal maar eens flink uit, per ongeluk, en: we zullen 'ns even zien of ze ook hard kun nen rennen". Ook wordt ge waarschuwd tegen intrekking van de steun aan het IKV. „Bij zijn beleid heeft het IKV recht op de kritische solidariteit van de deelnemende kerken, om niet te zeggen recht op een duidelijke en openlijke steun. Als die steun in de gerefor meerde kerken wegvalt, is niet alleen het IKV de verlie zer". Een interview tenslotte met Cri Stellweg, alias Saartje Burgerhart. „Het lijkt wel of de mensen hun zelfbewustheid verliezen. We laten ons als kiezers te veel aanleunen. We geven ons te weinig moeite de zaken in de gaten te houden. Ik beschuldig niet die kerels in Den Haag. Die maken al leen maar gebruik van de mo gelijkheden die ze van de kie zers krijgen".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9