„Leiden verleden tijd": boeiend verhaal over hoe het nooit meer kan en mag Katwi iks festival -belooft I iwriendeli jk slot |jte krijgen GnrAD/RECIO Werkloosheid ook in maart gedaald Toni Boltini besluit carrière in Rijnsburg FIDSE COURANT DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan,naar toestel 18 vragen. PLATENBOEK DAT ZICHZELF IN ALLE LAGEN DER BEVOLKING VERKOOPT LEIDEN De daling van het werkloosheidscijfer in de Leidse regio heeft zich ook in de maand maart voortgezet. Bij de mannen daalde de werkloosheid met zeventien en hij de vrouwen met achtendertig. Het grootst was de daling on der de jeugd. Het werkloosheidscijfer daalde bij de manne lijke jeugd met 57 procent en bij de vrouwelijke jeugd met "1 procent. Opmerkelijk is, dat de vraag naar arbeidsplaatsen daalde. Het aantal geregistreerde vacatures nam met driëenveertig af. Bij de bouw valt aarzeling te constateren. Het aantal werkloze bouw vakkers daalde nauwelijks en de vraag bleef gering. Niet alleen in vergelijking met vorige maand, maar ook in ver gelijking met vorig jaar is het totale werkloosheidscijfer gedaald. In vergelijking met vorig jaar maart zijn er 252 mannen minder- maar 33 vrouwen méér werkloos. De vraag naar arbeidskrach ten is in vergelijking met vorig jaar gedaald. De werkloosheidscijfers voor de regio Leiden: Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Ovengen Totaal Alphen Het aantal werkzoekende mannen, ingeschreven bij het Gewes telijk Arbeidsbureau in Alphen daalde de afgelopen maand eveneens (van 622 naar 532). Deze daling is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de afname van het aantal werkzoekenden in de bouw met 57; voornamelijk zogenaamde wegenschilders. De wegenbouw die in maart weer op gang is gekomen, zorgde voor een daling van het aantal ingeschreven chauffeurs van 47 naar 32. Van de nog ingeschreven werkzoekenden zijn er slechts 17 jonger dan negentien jaar. Het aantal vacatures bij het GAB voor mannen is met 50 gedaald naar 550, waarvan 107 voor jon geren tot negentien jaar. Voor vrouwen is de situatie minder rooskleurig. De werkloos heid onder hen is in lichte mate toegenomen van 280 naar 294. Van de vrouwen zijn er 40 jonger dan negentien jaar. Het aanbod van part time krachten is met 9 personen toegeno men tot 134. Hier tegenover staan 14 vacatures voor part timers. feb. 80 maart '80 (m) (v) (m) (v) 51 30 44 28 231 66 226 64 1621 586 1537 562 100 50 94 51 83 44 72 39 40 10 42 9 90 43 83 40 22 11 21 11 19 11 21 9 6 4 4 4 2269 855 2152 817 terecht:„uitperser" tegen mij. „Leiden verleden tijd" dus: de „stijfselbaan" voor de vrijlustige jeugd, van Haarlemmerstraat via Steenstraat naar Stationsweg en de Breestraat, werd daarbij „meegenomen". Daar werden verbintenissen voor het leven gesloten en de scheidingen waren nog niet zo complex als in 1980. Voor een paar dubbeltjes naar de bioscoop in de dertiger jaren. Een glaasje bier, de kroeg, na een week hard werken, en de getuigenis: „Als m'n vader 's zaterdagsavonds om een uur of zeven uitschee, dan moest-ie naar de kapper op de Zuidsingel toe en dan liet-ie z'n eigen daar scheren. Nou, daar praatten ze een beetje en dan had je even verderop op de hoek Zuidsingel-Kalvermarkt 'n kroeg. Daar nam hij een paar pilsjes en dan was-ie om een uur of tien thuis. Nadien viel hij in slaap, vader"; Dat was in de jaren twintig. Schering en inslag, in Leiden, verleden tijd. Tegenwoordig hebben de vaders daar meestal een andere manier voor op gevonden; het meest wenselijke (optimaal, heet dat) zal hooguit kunnen worden benaderd. Maar tegen die tijd zijn er weer andere samenstellers en uitgevers die een boek over „Leiden verleden tijd" zullen fabriceren. Schande wordt er altijd wel over ons, levenden, gesproken. Uitgever Roodnat nog even: Dit soort boeken „verleden tijd" verkoopt zichzelf in alle lagen der bevolking, hier en nu". RIJNSBURG Het Na tionaal Nederlands Cir cus doet in zijn afscheid- stoernee op 30 april Rijnsburg aan. In deze gemeente worden op ko ninginnedag 3 voorstel lingen gegeven. De voor- steil1 ig van 14.00 uur wor gegeven voor de leden van de plaatselij ke oranjevereniging, ter wijl voor optredens om 17.00 en 20.00 uur ge woon kaarten verkrijg baar zijn- Na in 34 jaar tijd een circus van internationale faam op gebouwd te hebben, neemt Toni Boltini tegelijk met ko ningin Juliana afscheid van het hooggeëerde publiek. Op- geiaagd door de Nederlandse belastingdienst en geplaagd door een zwakke gezondheid gepft de zestigjarige Boltini het roer over aan zijn beide doch ters Josette en Antoinette. In Rijnsburg sluit Boltini zijn toernee en ook zijn eigen car rière af. De circusvader heeft besloten om er in de 7.000 zit plaatsen tellende circustent een groot klapstuk van te ma ken. Naast leeuwen, tijgers, paarden en olifanten, staat er ook een adembenemend trape zenummer op het programma. s iet isitë O mei, rinfl oori >tes- can* ren! auten van de deelnemende majorette-pelotons In actie ATWIJK - Het achtste Tulip Time festival in Katwijk is bezig een ot succes te worden. De 53 deelne- i strijden op hoog niveau om de ste plaatsen in het voor dit doel ellige theater Tripodia aan het ftoornseplein. Tevens vond gisteren Ben jurering in het kader van het Juitengebeuren" op het Marktplein zats. Majoretten-pelotons en mu- skkorpsen speelden en zwierden in wat sterke wind er lustig op los. ed( teil en-Na de moeilijkheden vooraf rondom ire*de komst van een blank Zuidafri- vkaans koor lijkt het Festival alsnog {een vriendelijk slot te krijgen. De komst van het blanke Zuidafri kaans kinderkoor „De Tijgerberg" dreigde over het achtste Tuhp Time Festival in Katwijk een donkere scha duw te werpen. Een „breed comité", geformeerd rondom het bestuur van de PvdA-afdeling Katwijk/Valkenburg, protesteerde tegen de komst van het koor in verband met de door de Zuid- afrikaanse regering gevoerde apar theids-politiek. De protesten kwamen echter pas nadat het kinderkoor „De Tijgerberg" in Nederland geland was, zodat het bestuur van het VW-Kat wijk schorsing van het koor uitsloot. De protesten van het comité kregen tij dens de officiële opening op Tweede Paasdag gestalte in een stencil, dat aan de genodigden bij de ingang van Tripo dia werd uitgereikt. Daarmee lijkt de aktie voorlopig gesloten. De kwaliteiten van de deelnemers zijn uiteraard verschillend, het muziekfesti val bestaat trouwens uit verschillende categorieën. Toch lijkt het kinderkoor „De Tijgerberg" er muzikaal uit te springen. Nu heeft een kinderkoor al tijd al een streepje voor, maar de fout loos gezongen moeilijke stukken boeze men terecht ontzag in. De met de uitvoering van de organisa tie belaste directeur van het Katwijkse WV, K. Verplanke, is tevreden met de gang van zaken. Voor hem is het een uiterst drukke tijd, maar de resultaten van het Festival vergoeden veel. Het is alleen jammer dat het theater Tripodia niet kan voldoen aan de door de mu ziekliefhebbers gestelde eisen. Het ru moer van de gangen en aangrenzende bar dringen tot in de concertzaal door. De uitvoeringen van de strijdende mu ziekgezelschappen is voor het publiek vanavond nog tegen betaling van een gulden toegankelijk. Normaal gespro ken duurt het optreden van 7 tot 11 uur. Voor de slotavond, morgen, is het moeilijker om het gebeuren mee te ma ken. De zaal van theater Tripodia mag maximaal vijfhonderd bezoekers huis vesten, een aantal dat door de 53 mu ziekverenigingen met familieleden en kennissen al nagenoeg bereikt wordt „Leiden verleden tijd". De titel is niet zo cru bedoeld: Leiden heeft nog een hele toekomst voor de boeg, als er een beetje voorzichtig mee wordt omgesprongen. „Leiden verleden tijd" is de titel van een platenboek, dat bij de presentatie, gisteren, al aardig wat enthousiasme heeft opgeroepen. De stevige paperback werd door een vertegenwoordiger van de uitgeverij Elmar, Rijswijk, meneer Roodnat, in een kleine plechtigheid aangeboden aan de archivaris van de gemeente Leiden, mr. W. Downer, die met het eerste exemplaar een soort gewas uit eigen tuin mocht begroeten, immers de samenstellers Henk Nagtegaal, Cor Smit, Sjaak van der Velden en Maarten Versteegh, hebben zich bediend van nog nimmer of zelden gepubliceerde foto's van Leiden in de vorige eeuw en het begin van de twintigste, afkomstig van het Leidse gemeente archief. Een kijk en leesboekje uit de kunst is het geworden. Voor nog geen dertig gulden heeft men de ellende, het schilderachtige, het vergane, het hartverwarmende en het veroverende, het „dat moet je maar gauw vergeten"- oordeel bij elkaar op tafel liggen. Vandaag is „Leiden verleden tijd" ook in de boekhandel verkrijgbaar. „Leiden is vanouds een industriestad", is de eerste voorlichtende regel van het boek. Nou, dat blijkt dan ook volop in de navolgende beelden en teksten. Het is niet zuiver een plaatjesboek geworden, de bijbehorende toelichting verheft deze beeldenverzameling tot een waarachtig geschiedeniswerkje, dat niet aleen de zwarte keerzijde van de nasleep van een Gouden Eeuw laat zien, maar ook veel vertelt van een woon- en leefmilieu waarbinnen bijna honderd jaar geleden een stadsbevolking het hoofd boven water moest zien te houden: een spinnerij met stoommachines en Uitgever Roodnat (rechts) overhandigt het eerste exemplaar aan gemeente-archivaris mr. W. Downer. rondlopende jongetjes om overal te helpen; een sajetfabriek vol slecht betaalde vrouwen; werkverschaffing in de Leidse Hout; bonen doppende vrouwen en kinderen, een bekend beeld in de straten en stegen van Leiden. Maar ook de oude glorie van een Nieuwe Beestenmarkt rond 1900, met een pittoreske schapen en lammerenmarkt; ook een heerlijk rommelig aandoende „groentenveiling" aan de Boommarkt, met een Nieuwe Rijn vol schuiten in 1925, en een overvolle Beestenmarkt met runderen en „mesttoevoer", waaraan jongens een zakcentje overhielden. Nooit meer terug komt die Oranjegracht, met de op straat wassende vrouwen en het afval dat allemaal in de gracht verdween. Weg de Weverstraat van nog 1930: leven op straat^ zes kinderen die samen op een zolderkamertje moesten slapen, de ontbrekende kranen, nauwelijks zon. Vijf kwartjes huur per week voor een kamertje aan de St. Michielstraat waarin soms zes mensen moesten wonen. De Janvossensteeg, waar door de vaste klandizie op de pof werd gekocht. De Paradijssteeg met het aanzien van het voorgeborchte, waar de gezelligheid en het buurtcontact de narigheid verdoezelden. En dan een werkelijk schitterende oude foto (1902) van een uitgestorven Herenstraat, destijds Herenweg in Zoeterwoude, waar de bewoners uitkeken over de weilanden en waar de Woningwet de eerste goedkope huizen neerzette... Met dergelijke foto's is „Leiden verleden tijd" opgebouwd. Nostalgie voor oude en minder oude Leienaars; plaatjes om bij te mijnmeren. De Koolstraat, de 2e Huigdwarsstraat met de kleine tuintjes en de was op de tuinhekjes, de Zoutkeet met arbeiders die zakken zout sjouwden (een mooi Nederlands woord eigenlijk: sjouwen). Wonen in Leiden: het was er vaak erbarmelijk, maar het werd beter. Ook daarvan laat het boek beelden zien: in de Staalwijk, de Kooi (de „rode buurt") waar meer groen kwam, bredere straten en ruimere huizen. Een „volksmenigte" in de Leidse Hout in 1931: „Hyde park" van Leiden, dankzij de DUW. Een boeiend beeld van het Plantsoen, met kinderen van „betere afkomst" en hun minder bedeelde leeftijdgenootjes poserend voor de fotograaf; Plantsoen, een facade van wat erachter lag, een enorme kloof tussen rijk en arm, maar men speelde in het Plantsoen. Grote prent van een autobotsing tussen een T-Ford en een Minerva in 1924 op de Haagsche Schouwweg, tegenwoordig strijk en zet, maar in die tijd louter toeval omdat er nauwelijks nog automobielen op de weg waren. Zo staat „Leiden verleden tijd" in honderd foto's bol van toestanden en herinneringen. Haring en wittebrood anno 1926 en een kermis, une petite kermesse, in de aankleding van 1900. En schaatsen op het bevroren Galgewater langs de Turfmarkt bij de eeuwwisseling: zwieren, in paren. Zoals meneer Roodnat van Elmar (overigens: loftrompet over de archieven) het uitdrukte tegenover mr. Downer, in de nabijheid van de in de zaal geëxposeerde blonde specimina van „De Zeereep" die het verleden van de Hollandse duinen laten zien: „Het is een accent op het sociale leven van rond de tachtig jaar geleden. Ik zag een ontroerend lijstje, weekbudget 1890 en meneer Roodnat had toen nog niet op de volgende verversende ontvangst toegetast, red.), ik kreeg tranen in m'n ogen bij het zien van die narigheid en troosteloosheid binnen een gezin, waarvan de vader, moeder en dochter bij elkaar negen gulden en zestig cent per week opbrachten". Maar daarbij inbegrepen waren wel (ik wees meneer Roodnat daarop) een mud gazcokes, een pond vet, anderhalve liter azijn, een ons zoute vis, acht maatjes melk,vijf lood thee, garen, band etc.,reparatie klompen, zes kilo groenten (sic), acht kilo brood (nog meer sic), barbier en porder, ziekenfonds en begrafenisfonds, twee kan petroleum voor de lamp, een pond kopvlees, drie lood koffij, vie- dubbeltjes tabak en een halve liter genever. Ik zei dus: „ho; omgerekend was dat niet eens zo erg bar, meneer Roodnat Want er waren nog meer voorzieningen inbegrepen, in die negen gulden zestig: rijst, boekweitgrutten, stroop voor in de pap en diversen. Men kwam er met z'n drieën van rond. Vraag echter niet hoe. Meneer Roodnat zei De Herenstraat (vroeger Heerenweg). een complex goedkope huizen met uitzicht 3ver de weilanden. Aanvoer van groente naar de veiling aan de Boommarkt rond 1925.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5