t voortvarend bezig met ingrijpende vernieuwingen Huize Ursula Activiteiten jumelage Hazerswoude - Waldkappel Goed concert van Micklegate Singers Fancy fair in Roelofarendsveen „Oud Zoeterwoude naar Cronestein Sluizen Leidschendam geen beschermd dorpsgezicht^ Fake en The Houseband Nieuw hoofdgebouw binnenkort gereed REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINAff^ Carillon in voormalig raadhuis Wassenaar WASSENAAR De heer Van Keppel, eigenaar van het Oude Raadhuis aan de Lang straat in Wassenaar, wil niet alleen het torentje van het voormalig raadhuis restaure ren maar hierin ook een caril lon met automaat van 35.0000 gulden aanbrengen. Verdeeldheid tussen de com missies voor technische dien sten en financiën was eind vo rig jaar de oorzaak dat geen overeenstemming werd be reikt over het beschikbaar stellen van een bedrag van 65.000 gulden, alleen voor res tauratie van het torentje. De eigenaar vraagt nu een bijdra ge van de helft van de totale kosten (100.000 gulden) waar na hij de restauratie zal ver zorgen en het carillon bestaan de uit twaalf klokken zal laten aanbrengen. Burgemeester en wethouders, die de kwestie deze week opnieuw in de com missies brengen, menen dat hiermee een markant beeld in het dorpsbeeld zal kunnen te rugkeren en dat het dus rede lijk is dat hiervoor gemeente gelden worden uitgetrokken. Bovendien heeft architect Kooreman zoals bekend het gemeentebestuur geadviseerd CRM te vragen het Oude Raadhuis op de Monumenten lijst te plaatsen. De eigenaar zal dan in beginsel aanspraak kunnen maken op een rijksbij- i het pand. - de instandhouding EDE Jong Oranje verloor gisteren in Ede de zaalhand balwedstrijd tegen Jong IJs land met 23—20 (9—12). NIEUW-LEKKERLAND Het Nederlands militaire voet balelftal heeft een oefenduel tegen Nieuw-Lekkerland met 2—1 gewonnen. Alkemade van VUC maakte de winnende treffer. Gisteravond gaven de Micklegate Sin gers uit York een concert in de Lode- wijkskerk te Leiden. Dit Engelse koor onder leiding van Dennis Freeborn had een aantal moeilijke werken op het pro gramma staan. Eén daarvan was het openingslied „Thou hast made me" van Lennox Berkeley, dat op vakkundige wij ze werd uitgevoerd. Ook tijdens het zin gen van de „Songs of Farewell" wisten de Engelsen enorm te boeien. Zowel wat betreft de interpretatie als de techniek vormden deze vier Engelse songs het hoogtepunt van het programma. Na de pauze zong het koor het moderne „Visio Dei" van Jasper Rooper en een mis van Mozart. Vermeldenswaardig is ook zeker de naam van de 17-jarige or ganist, Nigel Pemberton, die onder an dere zeer speels de „Alleluyas for or gan" van Simon Preston ten gehore bracht. Vanavond voeren de Micklegate Singers het gehele programma nog eens uit in de Petrus Bandenkerk te Roelofsa- rendsveen. Aanvang 20.15 uur. ROELOFARENDSVEEN "Stichting Jeugd Alkemade" houdt aanstaand weekeinde een fancy fair in garage Van der Voet aan de Korte Goog in Roelofarendsveen. De mani festatie begint zaterdagmiddag om drie uur met een muzi kale opening door de muziekvereniging "Liefde voor Har monie". De opbrengst van de fancy fair komt ten goede aan de deelnemende verenigingen. De manifestatie is nog grootser opgezet dan voorgaande jaren. Met name voor de kleintjes is het goed toeven tijdens de fancy fair. Er zijn voor hen nieuwe spelletjes opgenomen zoals een grabbelhuis, knikkerbaan, minirad en visvijver. Bovendien wor den er door de jeugdvereniging "Ranonkelregelmatig poppen kast voorstellingen gegeven en is er een kleurwedstrijd georga niseerd. De uitslag van de kleurwedstrijd wordt zondagmiddag omstreeks zes uur bekend gemaakt. Het Rad van Avontuur, speciaal voor de ouderen, moet de winst opleveren voor de deelnemende verenigingen. De prijzen zijn dit jaar aantrekkelijker gemaakt wat onder meer mogelijk werd door minder troostprijzen uit te reiken. Verder is er een verlo ting waarvan wethouder H.M.L. van Duijkeren zondagavond omstreeks negen uur de trekking zal verrichten. ZOETERWOUDE „Oud Zoeterwoude presenteert voor haar donateurs een voorjaar- sexcursienaardeopgra vingen rond kasteel Cronestein op 21 april 1980. Tijdens een bezoek aan de Leidse afdeling van de „Ar cheologische Werkgemeen schap Nederland" zal er een dialezing over het kasteel Cro nestein, eens Zoeterwouds ge bied, verzorgd worden. Daar na kunnen de echte vondsten bezichtigcf worden, evenals de gerestaureerde voorwerpen. Ook zal getoond worden hoe het eigenlijke restaureren in zijn werk gaat. Omdat deze ex cursie maar voor een beperkte groep deelnemers toegankelijk is, moeten belangstellenden zich voor 14 april opgeven bij Th. van Hartevelt, Hoge Rijn dijk 48, telefoonnummer 410287. De toegang is gratis, maar men moet wel op eigen gelegenheid naar het terrein van de Morspoortkazerne aan de Morsstraat in Leiden ko men. Deelnemers moeten om acht uur 's avonds bij de ingng van het kazerneterrein aanwe zig zijn. Liever cel dai innemen rijbewijs ALPHEN/DEN HAAG - procureur-generaal bij Haagse gerechtshof zag wel i den om een 20-jarige chauf feur uit Alphen aan de Rijj terwille te zijn, door hem het bezit te laten van zi, bewijs, maar dan kwam t gevangenisstraf voor i plaats. Wegens besturen van eei terwijl hij onder invloed val drank verkeerde, was vei dachte door de politierechte veroordeeld tot een week gel vangenisstraf en negen i den intrekking van het rijt» wijs. In de Prins Hendrikstraat t de verdachte door de polifll aangehouden en toen bleek r een alcoholpromilage va in zijn bloed te hebben. Van het vonnis kwam chauffeur in hoger beroep onj dat er problemen waren zijn werk. „U trof het slecht, „zo moest de procureuil generaal constateren, verdachte was bijna in fronta le botsing gekomen met politieauto. De werkgever van verdacht| was mee gekomen r ting en deed een goed woordjl voor de verdachte. Omdat hj nog niet eerder v gelijk feit is veroordeeld, wildl de proc. generaal nu volstaaj met een eis van twee wekei onvoorwaardelijke gevanga nisstraf en voorwaardelijk maanden intrekking van 1 rijbewijs, waar de verdedigejT I mee accoord kon gaan. Arres^-* over 14 dagen. TI. HAZERSWOUDE - De Hazerwoudse Ver eniging ter bevordering van Europese be trekkingen heeft het programma voor dit jaar samengesteld. In het kader van de jumelage (verloving) van Hazerwou- de en het Westduitse Waldkappel zullen activiteiten in deze beide gemeenten wor den ontplooid. Daarbij is Hazerswoude tevens uitgenodigd voor festiviteiten in Carhaix, een Frans stadje waarmee Waldkappel eveneens banden onder houdt in het kader van het lidmaatschap van de Vereniging van Europese Ge meenten. De viering van een jumelageju- bileum in Carhaix wordt gehouden van 11 tot 16 mei. Het is de bedoeling dat een aantal Mavo scholieren uit Hazerswoude in de periode van 16 tot 20 juni in Waldkappel verblijft. Het jongerenkoor „The Rising Hope" kam peert er van 27 tot en met 29 juni; tijdens het verblijf verleent het gezelschap mede werking aan een kerkdienst. Tussen half mei en begin juli gaan voetballers van Ha- zerswoudse Boys een weekend naar het Westduitse stadje. Bij de opening van het voetbalcomplex van Bernardus, op 16 au gustus, komt er een delegatie van 'n voet balclub uit Waldkappel naar Hazerswoude. Van 5 tot en met 7 september wordt in Waldkappel de tiende verjaardag van de ju melage met Hazerswoude gevierd. Een af vaardiging van het gemeentebestuur uit Ha zerswoude, de brandweer en een groep bur gers reist daar dan naar toe. De „Stammtisc- hsönger" uit Waldkappel zijn van 10 tot en Wellicht dat het jongerenkoor „Peiling" di| jaar nog naar Waldkappel gaat en dat h< „Posaunenchor" uit Waldkappel op visit< komt. Volgend jaar, op 22, 23 en 24 mei, wordt in Hazerswoude de officiële van tien jaar jumelage gehouden. MONUMENTENZORG: LEIDSCHENDAM Monumentenzorg heeft b en w van Leidschendam laten weten aanwijzing van de omgeving van het slui- zencomplex tot beschermd dorpsgezicht niet gerechtvaardigd te achten. Een deel van het bebouwde gebied rondom de sluis is al be schermd door de Monumentenwet. De ove rige bebouwing vormt een zekere samen hang hiermee maar de totale structuur van dit gebied en de ruimere omgeving is al zo danig gewijzigd dat er geen sprake meer is van een duidelijk herkenbare goed behou den, historische structuur, aldus directeur drs. H. C. van Eek van Monumentenzorg. De structuur is een van de belangrijkste criteria waaraan een gebied moet voldoen om in aan merking te komen als beschermenswaardig dorpsgezicht. In de brief wordt evenwel in overweging gegeven zodanige maatregelen te treffen dat de bebouwing van het sluizencom- plex qua structuur en vormgeving te allen tijde voldoende zal aansluiten bij de reeds bescherm de bebouwing. Leidschendam heeft precies een jaar geleden de rijksdienst voor de Monumentenzorg verzocht om aanwijzing van de Sluiskant en omgeving tot beschermd dorpsgezicht. De sluiswerken met het kantoortje en de lantaarns zijn al op de lijst van beschermde monumenten geplaatst e- venals de panden 1, 13 en 14 van het Sluisplein, 24 en 25 van de Sluiskant, de Dorpskerk en de panden 9/10, 12, 13, 14/15 en 16 aan de Delftse- kade. Volgens Monumentenzorg zijn te bescher men of beschermde stads- en dorpsgezichten die nederzettingen of delen van nederzettingen die, getoetst aan de historische ontwikkeling en karakteristiek, nog van hoge kwaliteit zijn. De' samenstellende elementen hiervan moeten bo vendien gericht zijn, zowel op het behoud van de structuur als op het door-functioneren van de nederzetting in overeenstemming met het historische ontwikkelingsproces. Met de struc tuur van een nederzetting bedoelt Monumen tenzorg de aard en de opbouw van het bebouw de en onbebouwde gebied en de relatie tussen beide. Monumentenzorg heeft de beslissing ge nomen samen met een interdepartementale voorbereidingscommissie voor beschermde stads- en dorpsgezichten waarin zijn vertegen woordigd de Rijksplanologische Dienst en de Centrale Directie voor de Volkshuisvesting. De brief aan b en w staat op de agenda van de commissie voor openbare werken en ruimtelij ke ordening die maandag bijeenkomt. Hondenclub De Polderwakers NIEUWVEEN Hondenclub „De Polderwakers" heeft gis teravond een informatie- en introduktieavond gehouden over de donderdag 8 mei te starten gedrags- en gehoor zaamheidstraining. Deze trai ning wordt in Aarlanderveen gegeven aan de Achtermid denweg en zal ongeveer een half jaar lang (26 lessen) elke donderdagavond van 19.00- 20.00 uur of van 20.00-21.00 uur gegeven worden. Kosten voor deze training bedragen 150.-. Na dit half jaar wordt er een examen afgenomen en krijgt de eigenaar een certificaat waarop het resultaat vermeld staat. Een totaal nieuw punt dat op deze training behandeld zal worden, is het weigeren van voedsel. Men vond het no dig dit aan de training toe te voegen omdat er vooral in deze omgeving veel gevallen bekend zijn van vergiftiging van honden. Voor inlichtingen of opgaven kunt u bellen: Ruud Hilderinck 01725-3015 of Corry Poldervaart - 01723- 8540. De Alphense popgroep "Fake" treedt vrijdag op in het jongerencentrum Midas in Alphen aan den Rijn. De groep brengt voornamelijk eigen werk dat sterk is geïspireerd op de rock. Het optreden begint 's avonds om ne gen uur. Fake bestaat uit zangeres Manon van de Water, bassist Pim Hopman, drummer Dirk Lieftink en gitarist Dolph Koelewijn. Het popgebeuren in Midas is daarmee nog niet afgelopen voor het weekeinde want zaterdag avond komt de groep "The Houseband". Deze Amsterdamse formatie die hoofdzake lijk funk en rockmuziek produceert met een jazzy-omlijsting mag zich roemen op een lan delijke bekendheid. Dit optreden begint even eens om negen uur. KORTWEG H AZERS WOUDE/KOUDE-17 KERK AAN DEN RIJN -V Een bedrag van 45.000,ii nodig voor de komst van d< veertig kinderen uit de Noor- dierse stad Belfast naar zerswoude en Koudekerk den Rijn. Zoals bekend zullei de jongens en meisjes, rooms-katholieke en protesj tantse huize, een werkvakanf tie in beide dorpen doorbrenj gen in de periode 24 juli-14 gustus. Op 12 april start de verkoo) van de 20.000 loten gulden per stuk. De trekking van de prijswinnende loten vindt plaats op 31 mei, op df£A laatste dag van de tweedaagss fancy fair die wordt gehoudeitfo, in het Michelshuis. Op 19 apr%e] wordt in De Ridderhof ti^ Koudekerk een discofestijn gekl^ houden waarvan de opbrengst^ eveneens bestemd is voor d%en erkgroep Hulp Noord-Ier-bu land (HUNI). riel HAZERSWOUDE De 2 ger Dimitri van Toren treedt zaterdag op in jeugdsociëteil "Pleyn '68" in het Groenen" dijks parochiehuis. Het optr den van de zanger begint 's ajluu vonds om kwart over acht L r NIEUWVEEN Het nieuwe hoofdgebouw van Huize Ursula, een instelling voor verzorging en behandeling van zwakzinnigen, is bijna vol tooid. Het hoofdgebouw is slechts één van de vele vernieuwingen de Huize Ursula op het mo ment ondergaat Kosten van al deze vernieu wingen worden geschat op 50 tot 60 miljoen gulden. Het hoofdgebouw zal aan vele mensen plaats gaan bieden. Rond 6 mei gaat de receptie over die nu nog in het oude gebouw zit. Deze maand zullen ook directie, administratie en het secretariaat over gaan naar het nieuwe gebouw. Een maand later zullen hier de bedlegerige bewoners hun intrek nemen, alsmede de medische- en paramedische dienst. Voor een ieder is er dan nog de beschikking over een grote vergaderzaal. Het huidige hoofdge bouw wordt gedeeltelijk ingericht als woonruimte en voor het overige deel overweegt men een „stil te-centrum" te creëren waar het mogelijk is een rustig gesprek met elkaar te voeren. Naast dit nieuwe hoofdgebouw is men druk bezig met de bouw van een ontmoetingscentrum. Dit ontmoetingscentrum gaat de huidige aula vervan gen die te klein geworden is om aan iedereen plaats te bieden bij feest- of filmavonden. Het complex van Huize Ursula, geheel links het nieuwe ontmoetingscentrum. Eind april komt het motorisch centrum klaar voor gebruik. Hierin zullen bewegings- en fysiotherapie gegeven worden. Het centrum is verdeeld in ver schillende ruimte: een sportzaal, een kleine zaal waarin oefeningen op een luchtkussen worden ge daan, en een binnenzwembad van 8 bij 15 meter voor de dubbelgehandicapten. Men heeft bewust voor een klein bad gekozen om de overige bewo ners de kans te geven zich te mengen met de be volking in de zwembaden in de omgeving. Aan een andere kant van het terrein is men bezig met de voltooiing van een ander bouwprojekt. De laatste fase van het gebouw voor de afdeling Ar beid wordt gerealiseerd. Dit gebouw is in de delen tot stand gekomen. In 1971 is men hier mee begon nen, maar men wist toen nog niet om hoeveel mensen het zou gaan. Daarop heeft mr. A. P. F. Moussault voorgesteld het gebouw in fasen op te trekken. Als men aan uitbreiding toe was, bouwde men er weer een stukje aan. Eén van de uitgangspunten van Huize Ursula wor den door mr. Moussault, algemeen direkteur uitge legd: „Wij willen de bewoners een zo normaal mo gelijk leven laten leiden. Dit betekent overdag naar school gaan of naar het werk. Dit werken ge beurt voor de wat betere bewoners op de afdeling arbeid en oor de besten op de W.S.W. (Wettelijke Sociale Werkplaats). Ursula is hierin dependance van de Sociale Werkplaats te Alphen." Voor nen die niet naar school of werk kunnen, is sinds één jaar geopende, bezigheids- en ringscentrum „De Vlinder". Hier leert men mentaire zaken, zoals het aan- en uitkleden, leren is gebaseerd op de prikkeling van de gen en op een scoaile bewustwording. Overdag staat het terein van Huize Ursula voor iedereen, maar 's-avonds gaat de slagboo. de hoofdingang dicht. Direkteur Moussault: zijn enkele maatregelen genomen die voor Nieuwveense bevolking onsympathiek overkom maar de veiligheid van de bewoners gaat boven les."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4